Aktualizacja: Listopad 2024
- Co to jest wioślarz? Wprowadzenie do ergometrów wioślarskich
- Jakie są rodzaje ergometrów wioślarskich?
- Jak wybrać najlepszy ergometr wioślarski?
- Jaki wioślarz do domu wybrać? Ranking ergometrów wioślarskich
- Co daje ergometr wioślarski? Jakie mięśnie ćwiczy wioślarz?
- Jak używać ergometru wioślarskiego? Kilka porad
Co to jest wioślarz? Wprowadzenie do ergometrów wioślarskich
Ergometr, trenażer wioślarski lub po prostu wioślarz do ćwiczeń. Urządzenie to spotkasz pod wieloma nazwami, jednak zawsze chodzi o jedno urządzenie. Wioślarz to urządzenie, które pozwala na wiosłowanie na suchym lądzie, a w zasadzie na siłowni, w mieszkaniu lub w garażu. Wszędzie tam, gdzie znajdziesz nieco miejsca.
Ergometr jest tak zbudowany, aby imitować ruch wykonywany za pomocą wioseł. Najczęściej korzystają z niego profesjonalni wioślarze, ale nie tylko. Ten rodzaj trenażerów pomaga uaktywnić wiele grup mięśni, dlatego jest także polecany amatorom i hobbystom. Wiosłowanie na stacjonarnym ergometrze z pewnością urozmaici trening każdego sportowca, niezależnie od stopnia zaawansowania.
Jakie są rodzaje ergometrów wioślarskich?
Jak wybrać najlepszy ergometr wioślarski?
Każdy rodzaj ergometrów wioślarskich ma nieco inne wady i zalety. Najtańsze modele będą odpowiednie do ćwiczenia w domu przez osoby początkujące. Droższe i bardziej zaawansowane trenażery wioślarskie sprawdzą się u osób regularnie ćwiczących i u sportowców.
Wykonanie ergometru jest bardzo istotne. Dlaczego? Wysoka jakość elementów i wykonania to gwarancja większej stabilności całego urządzenia. Jakość wykonania wpływa też na żywotność sprzętu. To od niej zależy czy urządzenie będzie sprawiało ci problemy techniczne, czy posłuży bezawaryjnie przez wiele lat.
Ergometr wyposażony w komputer treningowy to świetny gadżet. Wbudowane programy do ćwiczeń umożliwiają skupienie się na ćwiczeniu kondycji, siły lub szybkości. Natomiast zapisywanie i wyświetlanie najważniejszych parametrów ułatwia monitorowanie na bieżąco wyników twojego treningu. Zwróć uwagę także, czy komputer posiada wbudowany Bluetooth. Jeśli tak, możesz zapisywać swoje postępy w oddzielnej aplikacji na smartfonie.
W zależności od rodzaju i modelu ergometrów znajdziesz koła zamachowe o wadze od 8 do 16 kg. Regulacja obciążenia może natomiast odbywać się na dwa sposoby. Mechaniczna regulacja jest mniej płynna, ale skuteczna. Elektroniczna regulacja pozwala na dokładniejszy dobór wartości, jednak nie jest dostępna w każdym modelu.
Wybierając ergometr, musisz pamiętać o odpowiednim dobraniu go do swojego wzrostu oraz wagi. Każdy producent informuje o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu, czyli inaczej wadze użytkownika. Ta wartość waha się od ok. 100 do 150 kg. Z kolei w przypadku wzrostu, upewnij się, że maksymalna długość szyny będzie dobrze dobrana do twojej długości nóg. To szczególnie ważne w przypadku osób bardzo wysokich, powyżej 190 cm wzrostu.
Jakie dodatkowe akcesoria może mieć ergometr wioślarski? Jest to, chociażby, pas do pomiaru tętna (pas telemetryczny). Często jest w zestawie, jednak możesz też dokupić go oddzielnie. Z akcesoriów warto mieć także uchwyt na tablet/telefon oraz uchwyt na bidon.
Jaki wioślarz do domu wybrać? Ranking ergometrów wioślarskich
Hop Sport HS-030R Boost – składany wioślarz magnetyczny
Pomiar parametrów
Wioślarz od firmy Hop-Sport ma wbudowany komputer i wyświetlacz LCD. Dzięki temu w trakcie ćwiczeń możesz kontrolować parametry takie jak liczbę powtórzeń, czas ćwiczeń oraz spalone w trakcie treningu kalorie.
Składana konstrukcja
Ergometr Hop-Sport to świetny wybór do domu, nawet jeśli nie masz osobnej, domowej siłowni. Model Boost możesz w każdej chwili złożyć za pomocą specjalnego systemu, który to ułatwia. Złożony ergometr zajmuje tylko 52 x 68 cm przy wysokości 128 cm.
Zipro Nix – magnetyczny wioślarz treningowy
Wbudowany wyświetlacz
Zipro Nix posiada wbudowany wyświetlacz oraz komputer. Na wyświetlaczu pokazują się wszystkie pomiary takie jak czas ćwiczenia, liczba ciągów oraz liczba spalonych kalorii. Zarówno wyświetlacz, jak i komputer są zasilane bateriami.
Łatwe i bezpieczne przenoszenie
Model Nix to świetny sprzęt do mieszkania i domu. Wszystko za sprawą składanej konstrukcji. Po złożeniu urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Dodatkowe wbudowane kółka ułatwiają przenoszenie ergometru i chronią podłogę przed zarysowaniem.
Zipro Dash – wioślarz powietrzno-magnetyczny
Wbudowane programy treningowe
Zipro Dash to świetny wybór dla wielbicieli gotowych programów treningowych. Urządzenie ma wbudowane ich aż 15. Dzięki temu zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą dopasować rodzaj treningu do swojego harmonogramu.
Aplikacja iConsole + Training
Główną zaletą Zipro Dash jest wbudowany system Bluetooth. Ten moduł pozwala na podłączenie zewnętrznych urządzeń mobilnych i uruchomienie dodatkowych aplikacji. Aplikacje takie jak iConsole czy Training umożliwiają zapisywanie i śledzenie postępów w treningu na telefonie lub tablecie.
Hop-Sport HS-095R Spike – ergometr magnetyczny do domu
Ponad 10 specjalnych programów
Hop-Sport Spike wyróżnia się spośród konkurencji bardzo dużą liczbą programów treningowych. Każdy twój trening może być całkowicie inny! Do wyboru masz 12 programów treningowych, program sterowany pulsem, program recovery, wyścig, a także klasyczny tryb manualny.
16 poziomów obciążenia
Model Spike wyróżnia się przede wszystkim szerokim zakresem obciążenia. Wbudowane koło zamachowe o wadze 16 kg, pozwala na lekki i trudny trening. Do wyboru masz 16 poziomów oporu, które wybierasz za pomocą wbudowanego komputera.
SportPlus SP-MR-008-B – trenażer wioślarski magnetyczny
Do 150 kg udźwigu
Trenażer od firmy SportPlus to bardzo dobry wybór dla osób z nadprogramowymi kilogramami. Maksymalna waga użytkownika wynosi aż 150 kg. Stabilna i wytrzymała konstrukcja zdecydowanie wyróżnia go spośród konkurencji.
Wyświetlanie parametrów
SportPlus posiada także zamontowany ekran LCD ze wbudowanym komputerem treningowym. Na ekranie pojawiają się wszystkie istotne parametry (czas, spalone kalorie, dystans, tętno itd.). Za pomocą ekranu wybierzesz także jeden z 6 wbudowanych programów.
Mobifitness Pro Max – drewniany wioślarz wodny
16 poziomów oporu
Mobifitness Pro Max charakteryzuje się wodnym systemem oporu. 16 poziomów obciążenia ułatwia precyzyjne dopasowanie oporu do twojej kondycji.
Konstrukcja z drewna
Model Pro Max to nie jest zwykły ergometr domowy. Wyróżniają go elementy wykonane z naturalnego drewna sosnowego, dzięki czemu wygląda niesztampowo w każdym wnętrzu. Nie musisz jednak bać się o jakość wykonania – urządzenie spokojnie wytrzyma do 120 kg obciążenia.
Dlaczego warto zainwestować w ergometr wioślarski do domu?
Jeśli wydaje ci się, że wioślarz do ćwiczeń jest tylko dla profesjonalistów, jesteś w błędzie! Ergometr to fantastyczne urządzenie do domowego treningu całego ciała. Urządzenie to angażuje ponad 80% mięśni wszystkich partii ciała. Stymuluje nie tylko ręce i nogi (w tym pośladki), ale także klatkę piersiową, plecy oraz brzuch.
Z ergometru może korzystać każdy. Od amatorów i osób początkujących, po osoby ćwiczące regularnie i zawodowo. Jest także bezpieczny dla osób z osteoporozą czy ogólnymi problemami ze stawami. Nie obciąża kolan, nadgarstków i pleców.
Ergometr wioślarski to świetny przyrząd do odchudzania, obniżania poziomu cholesterolu i poprawienia wydolności krążeniowo-oddechowej. W krótkim czasie zobaczysz, że twoje ciało się ujędrnia, a wydolność organizmu wzrasta.
Jak ćwiczyć na wioślarzu w domu?
Ćwiczenie na ergometrze w domu powinno być dopasowane do Twojego stopnia zaawansowania. Początkującym radzimy zacząć od najniższego poziomu oporu. Pozwoli ci to zaznajomić się z maszyną, a jednocześnie nie zniechęcisz się po pierwszym razie. Po kolejnych treningach, gdy nabierzesz wprawy i popracujesz nad techniką, możesz stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń.
Co daje ergometr wioślarski? Jakie mięśnie ćwiczy wioślarz?
Ćwiczenie na ergometrze to trening całego ciała, nie tylko mięśni rąk czy nóg. W przypadku dolnej części ciała wioślarz angażuje mięśnie łydek, przednie i tylne mięśnie ud oraz pośladki. Podczas ćwiczeń pracują też mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, ramion i mięśnie brzucha. Bez dwóch zdań na ergometrze twoje ciało pracuje od stóp do głów!
Jak używać ergometru wioślarskiego? Kilka porad
Ćwiczenie na wioślarzu wymaga odpowiedniej techniki. Dopiero wtedy przynosi szybkie efekty i jest całkowicie bezpieczne. Jak poprawnie używać ergometru domowego?
- Trzymaj uchwyt z obu stron, umieszczając dłonie blisko zewnętrznej krawędzi.
- W momencie uchwytu unikaj garbienia się do przodu, a w fazie przyciągania dbaj o ułożenie nóg równolegle do podłoża.
- Utrzymuj uchwyt nieco poniżej klatki piersiowej – unikaj przyciągania go do podbródka.
- Pamiętaj o odpowiednim spięciu mięśni brzucha w końcowej fazie, aby uniknąć nadwyrężenia pleców.
Jaki wioślarz do domu wybrać? Podsumowanie
Jak widać, wioślarz zdecydowanie przyda się nie tylko profesjonalistom! Wysokiej jakości wioślarz to świetny sprzęt do wzmacniania całego ciała w domowym zaciszu. Co więcej, nawet nie musisz mieć dużo miejsca w mieszkaniu. Wszystko dlatego, że współczesne wioślarze są składane, a po złożeniu zajmują mało miejsca.
Czy są tu jacyś fajni wiosłowania? Koniecznie dajcie znać, czy korzystacie z ergometrów na siłowni i czy planujecie ergometr kupić do domu.