Close

Jaki kabel HDMI wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Obecnie każde elektroniczne urządzenie, które umożliwia odtwarzanie plików audio i wideo jest wyposażone w wejście HDMI. To ogromna wygoda, bo potrzebujesz jednego kabla, aby podłączyć konsolę do telewizora, dodatkowy projektor lub monitor do laptopa, oglądać filmy na Blue-Ray i wiele innych. Kabel HDMI jest wszechstronny i bardzo przydatny w każdym domu. W Twoim również nie może go zabraknąć — prędzej czy później Ci się przyda. Jaki kabel HDMI wybrać do domu? Czym różnią się dostępne przewody HDMI? Do czego przyda się kabel w domu? Sprawdź poradnik zakupowy i ranking najlepszych kabli HDMI.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Kabel HDMI — to już w zasadzie standardowy kabel, jaki potrzebujesz do domu i mieszkania

Telewizory, konsole, monitory, amplitunery, a nawet tablety i smartfony. Wszystkie urządzenia, które odtwarzają multimedia są wyposażone w wejście HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface. Kabel HDMI to nic innego jak specjalny przewód, który służy do łączenia ze sobą dwóch urządzeń (np. telewizora i laptopa). To właśnie za jego pomocą możesz przesyłać jednocześnie obraz i dźwięk, aby wyświetlić i odtworzyć go na innym urządzeniu. Obecnie niemal każde urządzenie posiada takie wejście, dlatego kabel HDMI to podstawowe uzupełnienie każdego elektronicznego sprzętu.

Jakie są rodzaje kabli HDMI?

Jeżeli kiedykolwiek rozważałeś zakup kabla HDMI, zapewne zauważyłeś, że są dostępne różne rodzaje tych przewodów. Rodzaj kabla HDMI zależy od obsługiwanego standardu (starszego lub nowszego), który ma wpływ na techniczne właściwości i parametry danego kabla. Innymi słowy — w zależności od rodzaju możesz transmitować pliki o różnej rozdzielczości maksymalnej (np. tylko pliki Full HD lub też pliki 8K). Jakie rodzaje kabli HDMI są najczęściej spotykane w sklepach?

KABEL HDMI 1.4 (KABEL HDMI HIGH SPEED) KABEL HDMI 1.4 (KABEL HDMI HIGH SPEED)
+ obsługuje standard 1.4
+ przepustowość transmisji wynosi do 10,2 Gb/s
+ odpowiedni do plików o rozdzielczości Full HD
- niektóre modele pozwalają na obsługę obrazu 4K, ale z niską częstotliwością odświeżania, która rujnuje wrażenia wizualne
KABEL HDMI 2.0 (KABEL HDMI PREMIUM HIGH SPEED) KABEL HDMI 2.0 (KABEL HDMI PREMIUM HIGH SPEED)
+ obsługuje standard 2.0
+ przepustowość transmisji wynosi do 18 Gb/s
+ umożliwia wyświetlanie plików 4K z odświeżaniem obrazu 60 Hz
+ oferuje do 32 kanałów audio
- niewystarczający do urządzeń z rozdzielczością 8K
KABEL HDMI 2.1 (KABEL HDMI ULTRA HIGH SPEED) KABEL HDMI 2.1 (KABEL HDMI ULTRA HIGH SPEED)
+ obsługuje najnowszy standard 2.1
+ odpowiedni do wyświetlania obrazu 4K i 8K
+ wysoka częstotliwość odświeżania ekranu daje najlepsze wrażenia wizualne
+ przepustowość łącza wynosi do 48 Gb/s
- brak
KABEL HDMI STANDARDOWY KABEL HDMI STANDARDOWY
+ wyposażony w pełnowymiarową wtyczkę (tzw. standardową)
+ przeznaczony do korzystania z większości typów urządzeń np. laptopów, konsol, monitorów, komputerów stacjonarnych i telewizorów
- standardowa wtyczka nie jest odpowiednia do korzystania ze wszystkich tabletów i smartfonów

Jak wybrać kabel HDMI? Na co zwrócić uwagę?

Rodzajów kabli HDMI jest naprawdę sporo, a parametry, które posiadają określone modele, wpływają na jakość przewodu, jego zastosowanie oraz kompatybilność z obrazami o określonej rozdzielczości. Nie wszystkie kable HDMI nadają się do konsoli czy najnowszych telewizorów o rozdzielczości 4K lub 8K. Jeśli chcesz cieszyć się najwyższą możliwą jakością obrazu i dźwięku w domu, koniecznie zwróć uwagę na parametry takie jak:

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Zanim kupisz nowy kabel HDMI, zastanów się, do czego go potrzebujesz. Chcesz podłączyć komputer do telewizora lub do projektora? A może potrzebujesz kabla do połączenia konsoli z telewizorem? Na początku określ swoje wymagania, aby wybrać kabel, który będzie je spełniał.

Prędkość przesyłu danych
Prędkość przesyłu danych

Kable HDMI różnią się między sobą specyfikacją. Istotnym parametrem technicznym jest maksymalna prędkość przesyłu danych, którą określa standard i wersja HDMI. Im większa prędkość, tym szybciej przesyłają się informacje cyfrowe ze źródła do odbiornika. Wysoka prędkość przesyłu danych jest konieczna w przypadku odtwarzania plików o dużej objętości np. w najwyższych rozdzielczościach 4K i 8K.

Wspierane rozdzielczości obrazu
Wspierane rozdzielczości obrazu

Standard HDMI ma wpływ także na wielkość rozdzielczości obrazu. Najstarszy standard (np. 1.0, 1.2) wspiera rozdzielczość od 1080 pikseli do 1440 pikseli. Najnowsze standardy (2.0, 2.1) umożliwiają odtwarzanie obrazów w rozdzielczości 4K i 8K przy zachowaniu wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu (nawet do 120 Hz). Innymi słowy, najwyższe standardy pozwalają cieszyć się wysoką jakością obrazu, bez zacinania się i tzw. klatkowania, który niszczy wrażenia wizualne z oglądania.

Długość kabla
Długość kabla

Długość przewodu wpływa na wygodę i odległość podłączanych urządzeń. Najkrótsze przewody HDMI mają do 1 m długości, natomiast najdłuższe nawet do 10 m. Przed zakupem przewodu HDMI zastanów się (i zmierz) optymalną odległość, jaką powinien mieć przewód.

Jakość wykonania
Jakość wykonania

Kable o wysokiej jakości wykonania to te modele, które posiadają miedziany rdzeń, wysokiej jakości wzmocniony przewód z tworzywa sztucznego. Zwróć uwagę, czy wtyki przewodu są pozłacane — takie modele będą dobrze zabezpieczone przed częstym podłączaniem do wejścia HDMI i posłużą zdecydowanie dłużej.

Ranking kabli HDMI

Kabel HDMI 2.1 Premium Ultra High Speed

★★★★★
Kabel HDMI 2.1 Premium Ultra High Speed
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 3 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 49 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.1
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 120 Hz (4K), 60 Hz (8K)
Sprawdź cenę

Nowoczesny standard

Kabel HDMI o nowoczesnym standardzie 2.1 to świetny wybór, jeśli szukasz narzędzia do obsługi wysokiej rozdzielczości obrazu i jakości dźwięku. HDMI 2.1 pozwala na obsługę obrazów 4K, 8K, wielu obrazów na jednym ekranie FullHD oraz technologii 3D IMAX.

Wysoka jakość wykonania

HDMI kabel 2.1 wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Wewnątrz przewodu znajduje się miedziany rdzeń z dodatkową ochroną przed zakłóceniami (np. EMI, RFI). Przesyłany obraz oraz dźwięk są bardzo stabilne, jednostajny, bez zakłóceń i przerw w przesyle.

ZALETY
WADY
+ nowoczesna wersja HDMI 2.1
+ obsługuje wysokiej jakości formaty 4K, 8K, 3D IMAX, Dolby Vision, HDR 10
+ wysokiej jakości pozłacane wtyki
+ przepustowość do 49 Gb/s
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Naprawdę dobry kabel. Długość w sam raz, przesył bez żadnych problemów, jakość naprawdę wysoka.” - Dominik, Warszawa
“Testowałem tańsze kable i nie mają porównania do tego modelu. Świetny produkt w tej cenie.” - Michał, Opole

Kabel HDMI 4K Agog X-01 HDMI

★★★★★
Kabel HDMI 4K Agog X-01 HDMI
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 3 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 18 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.0
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 50/60 Hz (4K)
Sprawdź cenę

Obraz 4K

Kabel HDMI Agog oferuje standard 2.0 oraz przepustowość wynoszącą do 18 Gb/s. Dzięki temu przewód świetnie radzi sobie z przenoszeniem obrazu w jakości 4K oraz 3D, ale nie mają problemów z wyświetlaniem obrazu także o niższej rozdzielczości. Kabel zatem w zupełności wystarcza do oglądania filmów czy grania w gry w najbardziej popularnych rozdzielczościach.

Wysoka jakość w niskiej cenie

Kabel Agog X-01 warto kupić ze względu na zastosowane materiały. Rdzeń przewodu jest zbudowany całkowicie z miedzy, z kolei wtyczki są dodatkowo pozłacane. Osłona kabla jest wykonana z giętkiego, ale wytrzymałego materiału. Jest odporna na wielokrotne zginanie np. przy podłączeniu w trudnodostępnych miejscach.

ZALETY
WADY
+ pozłacane końcówki przewodów
+ dedykowane rozdzielczości do 4K
+ obsługa obrazu 3D
+ odporny na zakłócenia EMI i RFI
+ dobry stosunek ceny do jakości
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Serdecznie polecam dla kogoś, kto chce dobry obraz i dźwięk, ale nie ma mega wymagań. Ten zdecydowanie się sprawdza. ” - Łukasz, Tychy
“Chyba najlepszy stosunek ceny do jakości. Na razie nie potrzebuje 8K, dlatego ten wystarcza w sam raz.” - Robert, Gdańsk

Pawonik JL-D1011K HDMI

★★★★★
Pawonik JL-D1011K HDMI
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 1,8 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 4,95 Gb/s
WERSJA HDMI: Brak informacji
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 30 Hz
Sprawdź cenę

Dodatkowa blokada

Kabel HDMI/Display Port od firmy Pawonik jest wyposażony w dodatkową blokadę, która chroni przed przypadkowym wysunięciem się przewodu z gniazdka. Dzięki temu nie musisz się martwić, że lekkie stuknięcie w urządzenie spowoduje przerwanie filmu, gry czy Twojej pracy.

Obsługa najpopularniejszych rozdzielczości

Model JL-D1011K oferuje wyświetlanie rozdzielczości Full HD (1080 px) oraz Ultra HD (3840 × 2160 px), która inaczej jest nazywana także 4K. Oferuje zatem od standardowej rozdzielczości po wysoką szczegółowość obrazu, dlatego sprawdzi się zatem zarówno u mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników.

ZALETY
WADY
+ obsługa rozdzielczości Full Hd oraz Ultra HD (4K)
+ wbudowana blokada przed przerwaniem transmisji
+ pozłacane zakończenia przewodów
- przeznaczony do urządzeń z wejściem DisplayPort
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“W tej cenie super produkt. Obraz wygląda idealnie, dźwięk bez zarzutu — jak na potrzeby amatora.” - Wojtek, Łódź
“Sprytne rozwiązanie z blokadą, bardzo dobra jakość. Może kabel mógłby być nieco dłuższy.” - Paweł, Elbląg

Kabel HDMI 4K Duronic HDC03

★★★★★
Kabel HDMI 4K Duronic HDC03
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 5 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 10,2 Gb/s
WERSJA HDMI: 1.4
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 24 Hz (4 K)
Sprawdź cenę

Wiele rozdzielczości wideo

Kabel HDMI Duronic HDC03 przeznaczony jest do obsługi urządzeń o rozdzielczości 720 px, 1080 px, 2K i 4K. Świetnie sprawdzi się zarówno na potrzeby mniej wymagających użytkowników, jak i tych, którzy cenią sobie najwyższą jakość szczegółów i dbałość o prawdziwe kolory.

Odporny na zaginanie

Kabel HDMI Duronic jest powleczony materiałem o niejednorodnej powierzchni. Jest dzięki temu odporny na wielokrotne zginanie, a jednocześnie się nie plącze. To wytrzymały i solidny wybór do podłączania wszelkich urządzeń. Dodatkowo jego długość to aż 500 cm.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ rozdzielczość nawet do 4K
+ długość aż 5 m
+ kabel odporny na uszkodzenia
- częstotliwość odświeżania obrazu przy 4K wynosi jedynie 24 Hz
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nie jestem pewien, czy poradzi sobie z 4K, ale na niższą rozdzielczość jest w sam raz.” - Mariusz, Przemyśl
“Duży plus za długość, bo większość dostępnych kabli jest zwyczajnie za krótka. Polecam.” - Robert, Rzeszów

HDMI kabel Agog X-87 Premium

★★★★★
HDMI kabel Agog X-87 Premium
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 3 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 48 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.1
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 60 Hz (8K), 120 Hz (4K)
Sprawdź cenę

Jakość premium

Kabel Agog został wykonany z najwyższą dbałością szczegóły, o czym świadczy certyfikat producenta kabli HDMI. Wewnątrz przewodu znajduje się miedziany rdzeń, a zewnętrzne wtyki zostały pokryte prawdziwym, 24-karatowym złotem. Na zewnątrz znajdziesz osłonę PVC, która jest odporna na zaginanie i gwarantuje bezpieczeństwo używania przewodów.

Najwyższy standard 2.1

Agog X-87 to najlepszy wybór dla Ciebie, jeśli szukasz produktu o wysokiej przepustowości, który świetnie poradzi sobie z wideo o wysokiej rozdzielczości. Agog X-87 umożliwia wyświetlanie obrazu 8K (odświeżanie obrazu 60 Hz) oraz 4K (odświeżanie obrazu aż 120 Hz). Nawet wysokiej jakości pliki będą wyświetlane płynnie i z dbałością o detale.

ZALETY
WADY
+ obsługiwany typ HDMI 2.1
+ wysoka przepustowość do 48 Gb/s
+ odpowiedni do rozdzielczości 8K i 4K
+ wysoka jakość wykonania (miedź, złoto, tworzywo sztuczne)
- produkt ze średniej półki cenowej
- brak dostępnych dłuższych modeli
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“100/10. Warty swojej ceny, bo nic nie zacina, obraz idealnie przełożony na tv. Polecam.” - Szymon, Zielona Góra
“Polecam każdemu. Jeden z najlepszych produktów, jakie miałem okazje testować w tej cenie. Na pewno kupię drugi na zapas.” - Kamil, Olsztyn

Kraksort kabel HDMI 4K

★★★★☆
Kraksort kabel HDMI 4K
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 1,5 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 10 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.0
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: Brak informacji
Sprawdź cenę

Uniwersalne zastosowanie

Model od firmy Kraksort to przewód, który zapewni płynność obrazu oraz wysoką jakość dźwięku. Przewód obsługuje standard 2.0, dlatego udźwignie nawet obraz o rozdzielczości 4096 × 2160 px, czyli 4K, a także 3D oraz aplikacji opartych na protokole IP. Wspiera oczywiście także wszystkie niższe standardy HDMI.

Dobra jakość w niskiej cenie

Przewód od firmy Kraksort to model budżetowy, a to znaczy, że jego cena nie jest wygórowana. Wynosi niecałe kilkanaście złotych, dlatego sprawdzi się przy przesyłaniu niewymagających plików z urządzeń zewnętrznych na telewizor. Jakość kabla jest dość dobra, dlatego sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ optymalna przepustowość
+ standard HDMI 2.0
+ dobry przewód do niewygórowanych plików audio i video
- kabel z czasem zaczyna się zacinać, a obraz przerywać, dlatego to nie jest zakup na lata
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Kabel ok. Przyzwoita jakość, a cena mega niska. Nie napotkałem żadnych problemów w trakcie odtwarzania.” - Kamil, Poznań
“Cena, jakość — ok. Szału nie ma, ale za takie pieniądze ma tylko działać.” - Robert, Częstochowa

UNITEK HDMI kabel ULTRA 8K

★★★★☆
UNITEK HDMI kabel ULTRA 8K
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 1,5 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 48 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.1
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: 60 Hz (8K), 120 Hz (4K)
Sprawdź cenę

Wysoka jakość obrazu i dźwięku

Jaki kabel HDMI do 4K? Model UNITEK sprawdzi się w tym celu świetnie. W przypadku obrazu przewód obsługuje rozdzielczość do 8K (odświeżanie obrazu 60 Hz) oraz 4K (przy odświeżaniu 120 Hz). W przypadku dźwięku przewód dostarcza aż 32 kanały audio i specjalny kanał zwrotny eARC.

Wszechstronne zastosowanie

Przewód UNITEK umożliwia przesył obrazu i dźwięki w najnowszych standardzie HDMI 2.1. W praktyce oznacza to, że świetnie radzi sobie z konsolami XBOX czy najnowszymi telewizorami. Standard 2.1 umożliwia jednak korzystanie też z urządzeń pracujących w starszych standardach, dlatego działa zawsze.

ZALETY
WADY
+ bardzo wysoka jakość dźwięku i wideo
+ rozdzielczość 4K i 8K
+ wyposażony w kanał zwrotny eARC
- krótki przewód 1,5 m
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam serdecznie! Dobrze zapakowany, po podłączeniu obraz żyleta. Warto.” - Krystian, Gdańsk
“Bardzo dobrze sobie radzi z obrazem w 4K, dlatego polecam. :)” - Asia, Białystok

Pozłacany HDMI kabel

★★★★☆
Pozłacany HDMI kabel
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 1,5 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 10,2 Gb/s
WERSJA HDMI: 1.4
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: Brak informacji
Sprawdź cenę

Ochrona przed zakłóceniami

Kabel HDMI został tak skonstruowany, aby zniwelować wszelkie zakłócenia, które mogą negatywnie wpływać na transmisję audio i wideo. Wszystko za sprawą ekranowania, czyli powleczenia przewodu warstwą specjalnego izolatora.

Jakość do 4K

Szukasz produktu, który umożliwi Ci transmisję obrazu nawet w 4K? Ten kabel sprawdzi się bardzo dobrze, bo oferuje rozdzielczość do 4096 × 2160 pikseli. Nie ma problemu także z obsługą niższych rozdzielczości takich jak 2K, 1080 pikseli czy 720 pikseli.

ZALETY
WADY
+ obsługa rozdzielczości do 4K
+ niska cena
+ ochrona przed zakłóceniami
- niska przepustowość maksymalna
- krótki kabel
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry przewód na co dzień do telewizora. Duży plus za niską cenę.” - Paweł, Ostrołęka
“Nie testowałem na 4K, ale fullhd działa bez problemu, dlatego polecam.” - Robert, Katowice

Retoo przewód HDMI full HD

★★★☆☆
Retoo przewód HDMI full HD
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 3 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 10,2 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.0
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: Brak informacji
Sprawdź cenę

Optymalna długość

Kabel Retoo charakteryzuje się długością na poziomie 3 m. Kabel jest zatem wystarczająco długi, aby wygodnie móc podłączyć go do zewnętrznych urządzeń stojących obok telewizora czy zewnętrznego monitora.

Wysoka rozdzielczość

Przewód Retoo obsługuje standard HDMI 2.0. W praktyce oznacza to, że możesz przesyłać obrazy nawet w rozdzielczości 4K (4096 × 2160 pikseli). Bez problemu oczywiście radzi sobie także z mniejszą rozdzielczością np. Full HD, 2K.

ZALETY
WADY
+ standard HDMI 2.0
+ obsługuje także format 4K
+ przewód odporny na zginanie
- w przypadku formatu 4K obraz jest zakłócony, a dźwięk przerywa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Do standardowej, zwykłej plazmy bez bajerów jest w sam raz, dlatego polecam.” - Karol, Łomża
“Nie spodziewałem się wiele za takie grosze, ale przynajmniej działa. Polecam.” - Patryk, Elbląg

LTC LXHD90 HDMI kabel

★★★☆☆
LTC LXHD90 HDMI kabel
SPECYFIKACJA
DŁUGOŚĆ KABLA: 1,5 m
PRZEPUSTOWOŚĆ: 18 Gb/s
WERSJA HDMI: 2.0
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA OBRAZU: Brak informacji
Sprawdź cenę

Ochrona przed kurzem

Obie wtyczki kabla LTC są zabezpieczone dodatkowymi osłonkami. Jeśli nie używasz obecnie przewodu, wystarczy, że nałożysz je z powrotem, aby chronić wtyki przed kurzem, wilgocią i mechanicznymi uszkodzeniami.

Rozdzielczość do 4K

Przewód o standardzie 2.0 umożliwia odtwarzanie plików w rozdzielczości nawet 4K. Jednocześnie przewód świetnie radzi sobie z mniejszą jakością tj. Full HD oraz aplikacjami wymagającymi kanału Ethernet.

ZALETY
WADY
+ obsługuje formaty do 4K
+ duża przepustowość maksymalna (do 18 Gb/s)
+ obsługuje standard HDMI 2.0 oraz starsze wersje
- krótki kabel 1,5 m
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Musiałem zmienić kabel, bo strasznie śnieżył obraz. Ten działa bez zarzutu.” - Tomek, Opole
“Działa jak trzeba. Radzi sobie nawet z 4K bez zarzutu, dlatego polecam każdemu z małym budżetem.” - Aleksander, Warszawa

Jak działa kabel HDMI? Jak przesyłane są dane?

Kable HDMI składają się z miedzianego rdzenia, który jest wyposażony w szereg przewodników audio i wideo. Na końcach wtyczek znajdziesz 19 specjalnych szpilek, za pomocą łączy się oba urządzenia, pomiędzy którymi jest przekazywany cyfrowy sygnał (ze źródła do odbiornika). Odbywa się to za pomocą technologii zwanej TMDS, która umożliwia przesył cyfrowych danych (np. parametrów i informacji o audio, wideo i danych pomocniczych) pomiędzy urządzeniami połączonymi ze sobą przewodem HDMI.

Do czego kabel HDMI przyda się w domu i mieszkaniu?

Jeśli posiadasz w domu telewizor, konsolę, dodatkowy monitor do pracy lub laptopa — kabel HDMI na pewno Ci się przyda. To najprostszy sposób na połączenie ze sobą dwóch urządzeń, aby odtworzyć audio, wideo, przeglądać internet na urządzeniach bez dostępu do niego i wiele więcej. Sprawdź, do czego przyda Ci się kabel HDMI w domu:

Kabel HDMI do telewizora

Każdy współczesny telewizor jest wyposażony w wejście HDMI. W jaki sposób możesz wykorzystać kabel HDMI do telewizora? Podłącz do niego tablet, laptopa, komputer i korzystaj z niego jak z zewnętrznego monitora, dodatkowego głośnika, czy ekranu do przeglądania Internetu. Za pomocą kabla HDMI połączysz telewizor z konsolą (PlayStation lub Xbox), urządzeniem Chromecast, dodatkowym nagłośnieniem (np. amplitunerem), a nawet zewnętrznym dekoderem.

Kabel HDMI do monitora

Kabel HDMI do monitora jest również bardzo praktyczny. Zazwyczaj służy jako podstawowy typ połączenia monitora z jednostką centralną (czyli po prostu komputerem stacjonarnym). Za pomocą kabla HDMI możesz podłączyć także laptopa do dużego monitora zewnętrznego i cieszyć się wydajniejszą i wygodniejszą pracą. 

Kabel HDMI do telefonu i tabletu

Chociaż kabel HDMI do telefonu i tabletu jest nieco mniejszy (dostępny w wersji mini HDMI oraz micro HDMI), to nadal jest bardzo przydatny. Dzięki niemu podłączysz telefon lub tablet z dodatkowym, większym ekranem zewnętrznym, projektorem lub telewizorem. 

Jak używać kabla HDMI — o czym koniecznie pamiętać?

Kable HDMI to w dużej mierze narzędzia typu Plug and Play, czyli niewymagające instalowania dodatkowych sterowników czy konfigurowania ustawień oprogramowania. Wystarczy go podłączyć i cieszyć się dodatkowym ekranem, głośniejszym dźwiękiem w świetnej jakości czy dostępem do internetowych aplikacji na telewizorze.

Jednak w przypadku niektórych urządzeń (np. telewizorów i laptopów) musisz pamiętać o wybraniu odpowiedniego źródła odtwarzanego obrazu i dźwięku. Po podłączeniu przewodu HDMI do obu urządzeń (odbiornika i źródła) sięgnij po pilot od telewizora, wybierz funkcję source i uruchom odpowiedni slot HDMI, do którego podłączyłeś wcześniej przewód (np. HDMI 1 lub HDMI 2).

Jaki kabel HDMI wybrać — podsumowanie

Przewód HDMI to wszechstronny przewód, bez którego nie podłączysz ze sobą urządzeń takich jak telewizor, laptop, dodatkowy monitor, projektor czy nawet telefon. Cena kabla HDMI nie jest wysoka, a dzięki niemu możesz cieszyć się dodatkowymi funkcjami, świetną rozdzielczością filmów i kinową jakością dźwięku. Jaki przewód wybierzesz do domu — najnowszy kabel HDMI 2.1, a może starszy standard do mniejszej rozdzielczości Full HD?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Masot
Masot
2 lat temu

człowiek by nie pomyślał, że jest tyle rodzajów kabli i że one się od siebie różnią nie tylko długością. miałem trzy różne i każdy dawał inny obraz. ten który aktualnie używam kupiłem w tim.pl i jest zdecydowanie najlepszy, 4K odpala w pełnej rozdzielczości i jakości

Zamknij