Aktualizacja: Październik 2024
Co to jest maszyna do waty cukrowej?
Jest to oczywiście urządzenie, które służy do produkcji waty cukrowej. Zwykle ma kształt skrzyni, w której umieszczono komponenty podgrzewające powietrze i wymuszające jego wirujący ruch. Maszyny do waty cukrowej niegdyś były bardzo często spotykane na różnych festynach, w parkach rozrywki czy na imprezach okolicznościowych. Po dziś dzień zdarza się je jeszcze napotkać. Modele znajdujące się w naszym rankingu są oczywiście odpowiednio mniejsze i nadają się do użytku domowego.
Jakie są rodzaje maszyn do waty cukrowej?
Jak wybrać maszynę do waty cukrowej? Porady przy wyborze
To proste. Im wyższa, tym lepiej. Większa ilość energii pozwoli na szybsze przygotowanie większej ilości waty. Stworzenie większej waty wiąże się naturalnie z poborem większej ilości prądu. Oczywiście musimy spodziewać się tu pewnego podziału w zależności od typu urządzenia, jakie wybieramy. Mimimaszyny zwykle dysponują mocą ok. 450-550W, a większe i droższe urządzenia dysponują mocą ok. 1000W.
Wszystkie urządzenia stworzone z myślą o wykorzystaniu domowych są zasilane energią elektryczną. Podłączamy je po prostu do gniazdka i od razu możemy ich używać. Jeśli zależy nam jednak na przenośności i możliwości użytkowania maszyny w plenerze, to wybierzmy urządzenie zasilane gazem. Ten możemy przechowywać i transportować w specjalnych butlach.
Jak każde urządzenie kuchenne, maszyna do waty cukrowej będzie zabierać nam pewną przestrzeń. Niezależnie od tego, czy przez większość czasu będzie ona wyeksponowana na blacie, czy tez schowana w szafce, wymiary i waga maszyny są bardzo istotne. Będzie ono w końcu zajmowało pewną część przestrzeni roboczej na blacie czy przestrzeń w szafce. Sprawdźmy więc, jakie ograniczenia napotkamy w naszej kuchni.
Jako element wyposażenia kuchni lub sprzęt będący obecny na przyjęciach urodzinowych i innych okolicznościach, maszyna do waty cukrowej powinna możliwie dobrze wyglądać. Na szczęście przeważająca większość modeli dostępnych na rynku może pochwalić się nieprzeciętną estetyką, przemyślaną konstrukcją i zachęcającymi do użytkowania kolorami. Większość maszyn ma kolor różowy, niebieski lub biały – iście słodkie barwy.
Maszyny do waty cukrowej ranking
Maszyna do waty Retoo Cotton Candy
Zachęca do użytkowania
Maszyna formy Retoo posiada wręcz uroczą, różową lub niebieską obudowę, która przyciąga wzrok każdego malucha. Kolor przywodzi na myśl myśli o słodyczach, które powstają przy użyciu tego produktu. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi i niewielkim gabarytom, jest to idealny element każdej imprezy urodzinowej. Dzieci same będą chętne do tworzenia waty cukrowej!
Małe wymiary, dobra wydajność
Obudowa maszyny do waty cukrowej charakteryzuje się bardzo niewielkimi wymiarami. Ma ona zaledwie 25x18cm, a mimo to mieści w sobie całkiem wydajne komponenty. Moc urządzenia to zadowalające 500W. Można więc stworzyć pyszną watę na patyczku w czasie zaledwie kilkudziesięciu sekund. Daje to nam możliwość skorzystania z takiej okazji w praktycznie dowolnym momencie.
Maszyna do waty Unitec
Wysoka jakość za niewielką cenę
Ta maszyna do waty cukrowej może pochwalić się solidną obudową, która jest jednocześnie w pełni bezpieczna. Nie znajdziemy tu żadnych ostrych krawędzi czy rantów, o które dziecko mogłoby się przypadkiem uderzyć. Maszyna może więc zawsze stać w kuchni lub na stole podczas imprez. Biały kolor obudowy świetnie spasuje się z resztą urządzeń AGD w większości wnętrz.
Bezpieczna i mocna
Sprzęt może pochwalić się wysoką mocą wynoszącą 500W. To wystarczy do szybkiego przygotowania waty już z jednej łyżeczki cukru. Duża moc nie jest jednak niebezpieczna. Dołączona w zestawie osłona kieruje wydobywające się, gorące powietrze w określonym kierunku, ochraniają tym samym dłonie użytkownika oraz zwiększając wydajność do maksimum.
Maszyna do waty Aptel AG137B
Wspaniały design
Mała, piękna forma tej maszyny do waty cukrowej nawiązuje do znanych, dużych i przenośnych maszyn spotykanych na targowiskach i festynach. Głównym nawiązaniem są tu oczywiście dwa duże koła i rączka. W istocie pozwalają one przesuwać miniaturową maszynę po płaskiej powierzchni niczym wózek. Ciekawym rozwiązaniem stylistycznym są także ozdobne wzorki na okrągłej osłonie oraz bokach wózka.
Jeden zestaw na wiele imprez
Wraz z tą maszyną otrzymujemy aż 200 patyczków do robienia waty. Są one drewniane, więc przyjazne środowisku. Jest jeszcze plastikowa, wytrzymała łyżeczka do dozowania cukru. Już jedna porcja wystarczy do zrobienia satysfakcjonującej porcji waty. Dodatkowo możemy dosypać zwyczajny barwnik spożywczy, aby uzyskać ciekawy kolor naszego przysmaku i jeszcze bardziej poprawić jego atrakcyjność!
Maszyna do waty Lund 68250
Wygoda ponad wszystko
Na pierwszy rzut oka ta maszyna do waty cukrowej przypomina produkt opisany powyżej. Zastosowano w niej jednak nieco inne komponenty. Zmieniła się moc urządzenia, a także pojawiła się dogodność pozwalająca na mycie części komponentów w zmywarce. Zadbano także o pełnię bezpieczeństwa – sprzęt wyposażono w gumowe nóżki, które zapewnią stabilne utrzymywanie się maszyny na powierzchni.
Zmieści się w każdej szafce
Ta maszynka do waty jest stosunkowo niewielka. Jej wymiary to 29,5x29,5x27cm. Umieszczenie jej w dowolnej szafce kuchennej nie będzie zatem problemem. Możemy również zabrać ją ze sobą w torbie i używać w niemal dowolnym miejscu z dostępem do prądu. Świetnym pomysłem będzie także danie jej w ramach prezentu urodzinowego – uśmiech każdego dziecka gwarantowany!
Maszyna do waty Forgast FG09300
Wyższa klasa
Ta maszyna do waty cukrowej to produkt nieco cięższej wagi. 16,5-kilogramowa konstrukcja ma wymiary 46x46x50cm i umożliwia zrobienie proporcjonalnie większej waty cukrowej. Wyższa moc (900W) podnosi dodatkowo wydajność, a wbudowany w urządzenie termostat utrzymuje generowanie stale ustawionej temperatury.
Przyciąga wzrok
Maszyna marki Forgast, pomimo bycia urządzeniem z wyższej półki, została pomalowana na chwytliwy, różowy kolor. Dzięki temu z pewnością wyróżnia się pośród standardowych, szarych sprzętów. Obudowa jest praktycznie w całości metalowa i pomalowana proszkowo. To trwały i wytrzymały sposób malowania, który nie boi się przeciwieństw losu.
Maszyna do waty Ariete Party Time 2973
Wysoka jakość, niska cena
Ariete w swoim produkcie postanowiło na wyjątkowy, bardzo atrakcyjny design. Mamy tu obudowę przypominająca klasyczne urządzenia AGD z lat 50-70. Obłe kształty, ciekawe połączenie kolorów oraz klasycznie wyglądające logo dają tej maszynie do waty prawdziwego charakteru. Oczywiście konstrukcja jest także zaprojektowana z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa użytkownika. Nie zapomniano o osłonie czy łagodnym wykończeniu krawędzi.
Cukier czy cukierki?
Watę cukrową możemy oczywiście przygotować z rozsypanej porcji cukru. Wystarczy już jedna łyżeczka. Zamiast tego możemy jednak użyć także twardych cukierków, tzw. landrynek. Wata przejmie wtedy ich walory smakowe i jeszcze bardziej nam zasmakuje. Możemy zaplanować więc kilka różnych smaków produkowanej przez nas waty, kupując wcześniej różne zestawy landrynek w sklepach.
Jak działa maszyna do waty cukrowej?
Działanie maszyny do waty cukrowej jest całkiem proste. Cukier pod wpływem ciepła zaczyna się „ciągnąć”, a ochłodzony, pod wpływem wiatru przyjmuje konsystencję waty. Maszyna do waty cukrowej musi zatem wytworzyć wewnątrz swojej misy duża ilość ciepła (na którą zużywana jest duża większość pobieranej energii elektrycznej) a także wygenerować silny, wirujący podmuch powietrza. Te jest odpowiednio formowane kształtem misy, dzięki czemu podczas obracania patyczka nad włączoną maszyną, wata sama zaczyna się pojawiać w określonym miejscu.
Na co zasilania jest maszyna do waty cukrowej?
Praktycznie każda domowa maszyna do waty cukrowej jest zasilana prądem elektrycznym. To oczywiście najprzyjaźniejsze użytkownikowi źródło energii. Podłączamy kabel do gniazdka i gotowe. Maszyny o niewielkich wymiarach zużywają zwykle od 450 do 550 W prądu. Większe modele do bardziej profesjonalnych zastosowań mają podwyższone zapotrzebowanie – w ich przypadku trzeba się liczyć z poborem prądu na poziomie ok. 1000W. Jeśli zależy nam także na używaniu maszyny w plenerze, to idealnym wyborem będą modele działające na gaz. Ten surowiec przechowujemy w butli, którą podłączamy do maszyny w niemal dowolnym miejscu. W sprzedaży znajdziemy nawet modele działające zarówno na gaz oraz na prąd – to idealne rozwiązanie do celów zarobkowych.
Ile kosztuje maszyna do waty cukrowej?
Maszyny służące do produkcji waty cukrowej musimy podzielić na kilka kategorii. Najmniejsze modele tzw. minimaszyny zakupimy już za ok. 50zł. Przedział cenowy tych produktów zamyka się w okolicy 200zł. Otrzymamy w zamian małe, proste w obsłudze i zwykle atrakcyjne wizualnie sprzęty, które poradzą sobie ze stworzeniem małej waty. Za około 1000zł nabędziemy natomiast sprzęt o znacznie większej mocy i wymiarach. Będzie on co prawda cięższy i znacznie trudniejszy w transporcie, ale odwdzięczy się stale utrzymywaną temperaturą wirującego powietrza (dzięki termostatowi) oraz wyższą wydajnością. Pobierze także odpowiednio więcej energii elektrycznej. Pozostały jeszcze maszyny do waty cukrowej na gaz – tutaj trudniej będzie wskazać przedział cenowy z racji mniejszej dostępności takich produktów. Powinniśmy jednak być w stanie zakupić dobrej klasy sprzęt na gaz za ok. 2000zł.
Jak używać maszyny do waty cukrowej? Kilka porad
Obsługa takiej maszyny jest bardzo prosta. Należy pamiętać jedynie o kilku zasadach. Sprzęt zawsze ustawiamy na równej i stabilnej powierzchni. Nie powinna się ona znajdować w pobliżu delikatnych na ciepło urządzeń elektronicznych. Podłączamy maszynę, uruchamiamy i odczekujemy kilka minut na jej rozgrzanie. Dokładny czas powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi maszyny. Kolejno wyłączamy urządzenie i po zatrzymaniu się jego głowicy, wsypujemy do jej wnętrza określona ilość cukru lub cukierków. Zawartość rozprowadzamy równomiernie. Ponownie uruchamiamy maszynę i nad jej misą ustawiamy patyk w pozycji wyprostowanej. Podczas obracania patykiem, powinniśmy zauważyć zbierającą się na nim watę. Po zebraniu jej pewnej ilości przestawiamy patyk prostopadle do misy, nadal go obracając. Po ukończeniu tworzenia waty, wyłączamy maszynę i pozostawiamy na kilkanaście minut w celu jej ostygnięcia.
Jaką maszynę do waty cukrowej wybrać? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zakupu maszyny do waty cukrowej! Te proste w obsłudze, niedrogie i ciekawie wyglądające sprzęty sprawiają każdemu z nas wiele radości. Wata cukrowa jest świetna, a ta własnej produkcji – najlepsza! Tylko w taki sposób mamy pełna kontrolę i świadomość czystości sprzętu oraz ilości i rodzaju składników, które dodajemy na głowicę maszyny.
Ja polecam z firmy Ariete, świetnie wygląda i do tego jaką watę przepyszną robi. Moje dzieci zadowolone