Aktualizacja: Październik 2024
Co to jest obornik granulowany i jakie jest jego zastosowanie?
Obornik granulowany to rodzaj naturalnego nawozu wytwarzanego z odchodów zwierząt — kur, krów, koni, świń lub owiec. Ten rodzaj obornika jest wytwarzany poprzez kompostowanie świeżego nawozu, a następnie suszenie i formowanie w granulki. Dzięki temu obornik granulowany ma neutralny lub lekki zapach i niewielką zawartość wody. Jednocześnie jest oczyszczony z patogenów (np. nicieni, jaj i larw pasożytów) oraz nasion chwastów.
Obornik w formie granulek ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie. Służy przede wszystkim jako ekologiczny i naturalny nawóz. Użyźnia glebę, pozytywnie wpływa na wzrost roślin, zwiększa ilość próchnicy w ziemi, a nawet przyspiesza kompostowanie. Obornik granulowany służy do nawożenia:
- roślin ozdobnych
- warzyw
- drzew i krzewów owocowych
- ziół i roślin doniczkowych
- trawników
- użytków rolnych
Jakie są rodzaje obornika granulowanego?
Podstawowy podział obornika granulowanego uwzględnia przede wszystkim pochodzenie nawozu, z którego granulat jest wyprodukowany. W zależności od typu nawozu wyróżniamy następujące rodzaje obornika granulowanego:
Jak wybrać obornik granulowany? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając obornik granulowany musisz wziąć pod uwagę 3 główne względy: rodzaj i przeznaczenie produktu, jego skład oraz pojemność opakowania. Wysokiej jakości obornik granulowany musi być naturalny i odżywczy, a więc bogaty w mikro- i makroskładniki, aby użyźnić glebę i pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin przez cały sezon.
Wybierając rodzaj obornika do ogrodu weź pod uwagę, w jakich miejscach i do jakich roślin masz zamiar go stosować. Rośliny kwasolubne mogą źle znosić obornik kurzy i koński, a lepiej bydlęcy. Dobrym wyborem jest obornik mieszany, który łączy w granulkach dwa rodzaje nawozów.
Zwróć uwagę na skład obornika. Koniecznie upewnij się, że zawiera podstawowe pierwiastki, bez których rośliny nie mogą funkcjonować. Szukasz produktów pozbawionych zapychaczy, nasion, chwastów oraz pasożytów, które mogłyby zniszczyć uprawy.
Obornik granulowany jest dostępny w opakowaniach o pojemności od 10 l do 40 l. Małe opakowanie o wadze kilku kilogramów wystarczy w zupełności do niewielkich sadzonek i ziół. Większe opakowania będą bardziej ekonomiczne w przypadku trawników,
Ranking obornika granulowanego
Obornik granulowany bydlęcy 25 kg
Długi okres przydatności
Obornik od firmy Doktor O’grodnik ma suchą postać, która nie zbryla się nawet po długim czasie. Jeśli przechowujesz obornik zgodnie ze wskazówkami producenta, preparat nie straci swoich właściwości nawet przez 3 lata po otwarciu opakowania.
Ekonomiczne opakowanie
W jednym opakowaniu znajduje się aż 25 kg (inaczej 40 litrów) suchego, granulowanego obornika. Masa organiczna stanowi aż 65% całego granulatu. Jedno opakowanie produktu wystarczy na pokrycie nawet do 500 m kw. powierzchni.
Kurzo-bydlęcy obornik 25 kg
Naturalny skład
Skład obornika granulowanego wchodzą odchody bydlęco-kurze. Masa organiczna stanowi aż 65% całej masy obornika. W składzie znajduje się też azot całkowity (4%) i organiczny (3,6%). Nie zabrakło także fosforu (3%), potasu (3%), magnezu (1%) oraz wapnia (9%). Obornik świetnie użyźnia glebę i odżywia rośliny.
Bez nieprzyjemnego zapachu
Obornik granulowany od firmy Doktor O’grodnik ma niemal całkowicie neutralny zapach w porównaniu do tradycyjnego obornika. Co więcej, granulat jest skoncentrowany, dlatego 1 kg zastępuje 4 kg zwykłego obornika.
Obornik granulowany kurzo-bydlęcy 25 kg
Naturalny skład
W składzie obornika Nova Minerals znajdują się zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego (kurzego i bydlęcego), a także substancje hummusowe. Optymalna zawartość azotu, fosforu, magnezu, potasu, wapnia, miedzi i cynku pozwala na intensywny rozwój roślin, wykształcenie mocnego systemu korzeniowego i smacznych owoców.
Uniwersalne zastosowanie
Skład obornika Nova Minerals sprawia, że preparat jest uniwersalny i wszechstronny. Z powodzeniem możesz użyć go do nawożenia trawnika, roślin ozdobnych, warzyw, owoców, iglaków czy drzew liściastych. Sprawdzi się na dużych powierzchniach, jak i do małych roślin w doniczkach.
Obornik granulowany bydlęco-kurzo-koński 25 kg
Bogaty skład
W składzie obornika Hortyflor znajdziesz wszystkie niezbędne składniki, które użyźniają glebę i pozytywnie wpływają na wzrost roślin. O jakich składnikach mowa? Azot organiczny, fosfor, potas i węgiel. Wszystkie substancje są organiczne i naturalne, dzięki czemu są bezpieczne dla roślin i zwierząt.
Szufelka w zestawie
Oprócz opakowania obornika otrzymasz także szufelkę z tworzywa sztucznego. Długość szufelki wynosi 23 cm. Pomieści ona maksymalnie 250 g obornika. Szufelka ułatwia precyzyjne dawkowanie produktu, ograniczając bezpośredni kontakt ze skórą.
Naturalny obornik granulowany 25 kg
Bezpieczny dla roślin
Obornik granulowany jest organiczny i tak skomponowany, aby był w pełni bezpieczny dla roślin. Produkt nie zawiera chwastów, pasożytów i patogenów, które mogłyby zanieczyścić rośliny i zniszczyć uprawy.
Długa przydatność do użycia
Obornik jest pozbawiony chemicznych dodatków i konserwantów. Mimo to jego długość przydatności do użycia wynosi nawet kilka lat. Pamiętaj tylko o odpowiednim przechowywaniu granulatu — w ten sposób nie straci z czasem swoich właściwości.
Czym różnią się poszczególne rodzaje obornika granulowanego?
Rodzaje obornika granulowanego różnią się od siebie pochodzeniem nawozu świeżego, z którego są one produkowane. Najczęściej obornik granulowany jest produkowany z odchodów krów (obornik bydlęcy granulowany), koni (obornik koński granulowany) oraz drobiu (obornik kurzy granulowany). Producenci stosują także mieszanki poszczególnych odchodów w różnych proporcjach, dzięki czemu w efekcie powstaje produkt mieszany np. obornik bydlęco-kurzy.
Obornik bydlęcy granulowany
Obornik krowi (bydlęcy) jest wybierany najchętniej ze względu na uniwersalne zastosowanie. Wszystko dlatego, że obornik bydlęcy granulowany może być stosowany do nawożenia różnego typu roślin: ozdobnych, zielonych, uprawnych, a także doniczkowych czy trawników. Odpowiedni stosunek azotu, fosforu i potasu sprawia, że rośliny pozyskują z gleby najważniejsze składniki do intensywnego rozwoju bez ryzyka przenawożenia gleby.
Obornik kurzy granulowany
Obornik kurzy to bardzo dobry wybór, jeśli szukasz nawozu przeznaczonego do roślin zielonych. Wysoka zawartość azotu sprawia, że tak przygotowana gleba ułatwia wykształcanie zielonych części roślin. Niestety, właśnie z tym faktem jest związane ryzyko przenawożenia roślin. Sięgaj po obornik kurzy przefermentowany lub rozcieńcz go przed zastosowaniem bezpośrednio pod rośliny.
Obornik koński granulowany
Koński obornik świetnie nadaje się do stosowania zarówno na ciężkie, jak i lekkie gleby. Jednak w jego przypadku należy uważać na niektóre rośliny np. lubiące środowisko kwaśne. Obornik koński ma dość wysokie pH, dlatego może źle wpływać na rozwój roślin kwasolubnych. Dodatkowo ma właściwości podnoszące temperaturę gleby, stąd też może palić korzenie.
Obornik granulowany — do czego stosować?
Granulowany obornik jest uznawany za bardzo uniwersalny i wszechstronny nawóz. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie rodzaje oborników mają takie same właściwości.
Jaki obornik granulowany pod pomidory?
Pod pomidory świetnie sprawdzi się każdy rodzaj obornika, który dobrze odżywia rośliny o dużych wymaganiach i długim okresie wegetacyjnym. W tej sytuacji sprawdzi się obornik kurzy lub kurzo-bydlęcy.
Obornik granulowany na trawnik
W przypadku zakładania i pielęgnacji trawników poleca się sięgać po obornik granulowany bydlęcy. Duży poziom próchnicy w oborniku korzystnie wpłynie nawet na wyjałowioną, piaszczystą glebę.
Obornik granulowany pod ogórki
W przypadku hodowli ogórków polecane jest użycie obornika granulowanego kurzego, bydlęcego bądź mieszanego. Ogórki, podobnie jak pomidory, mają duże wymagania w okresie wegetacyjnym, dlatego obornik musi dostarczyć wysokiego poziomu składników odżywczych.
Obornik granulowany — kiedy go stosować?
Obornik granulowany nie jest restrykcyjnym produktem, jeśli chodzi o czas stosowania. Zarówno producenci, jak i specjaliści są zgodni — może go stosować przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego u roślin. Od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. W przypadku lekkich gleb warto sięgnąć po obornik granulowany wczesną wiosną (np. kilka tygodni przed wysiewem roślin). Z kolei jesienią najlepiej nawozić gleby ciężkie oraz tzw. użytki zielone.
Jaki powinien być skład obornika granulowanego?
Skład obornika granulowanego zależy w dużej mierze od typu nawozu, którego użyto do jego wyprodukowania. Niemniej w składzie każdego obornika znajdują się takie składniki jak:
- substancje organiczne (ok. 60%)
- azot (ok. 3%)
- fosfor (ok. 4%)
- potas (ok. 2%)
- magnez (ok. 1,5%)
- wapń (ok. 2,5%)
W składzie obornika granulowanego powinny znaleźć się też mikroelementy takie jak miedź, cynk, bor, żelazo, molibden oraz mangan. Pamiętaj, że skład obornika musi być w pełni naturalny (bez dodatku wypełniaczy), a także pozbawiony nasion chwastów czy pasożytów.
Jaki obornik granulowany wybrać? Podsumowanie
Obornik granulowany to produkt znany od długiego czasu i w dalszym ciągu wybierany częściej od nawozów mineralnych. Naturalny obornik świetnie nawozi rośliny, użyźnia glebę i dba o procesy próchnicze. Granulat nie wydziela brzydkiego zapachu, a jego rozprowadzanie jest bardzo proste nawet w przypadku dużych powierzchni.