Close

Tabletki do zmywarki – jakie wybrać? Rodzaje, pytania i ranking z TOP10

Tabletki do zmywarki to nieodłączny atrybut wyposażenia zmywarki. Bez nich efektywne zmywanie naczyń jest praktycznie niemożliwe. Ogromny wybór tabletek do zmywania na rynku sprawia, że często nie wiemy, na które się zdecydować. Różnią się one od siebie marką, ceną i właściwościami. Najtańsze są kapsułki do zmywarek z funkcją myjącą. Jednak musimy do nich dokupić wówczas jeszcze sól oraz płyn nabłyszczający. Z tego powodu niektóre osoby preferują zakup detergentów do zmywarek wielofunkcyjnych, które nie tylko myją, ale również zabezpieczają zmywarkę przed osadzeniem się kamienia. Na rynku dostępne są także tabletki do zmywarek, które dodatkowo chronią szkło. Jak widać, asortyment jest szeroki, a posiadacze zmywarek często zadają sobie pytanie, jakie tabletki do zmywarki będą najlepsze? Które tabletki do zmywarki wybrać?  A może lepiej zdecydować się na płyn do zmywarki lub proszek? Ten artykuł powstał po to, by rozwiać Wasze wątpliwości i zaspokoić wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące tabletek do zmywarek. 

Najlepsze tabletki do zmywarki – ranking

1
Tabletki Fairy Platinum Plus skutecznie usuwają zaschnięte resztki jedzenia i nagromadzony z czasem osad.
Fairy Platinum Plus WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Usuwają uporczywe resztki jedzenia
Bardzo dobrze czyszczą nagromadzony brud
Idealnie nadają się do krótkich cykli, nawet w niskich temperaturach
2
Tabletki Quantum Max działają już w niskich temperaturach, skutecznie usuwając nawet najbardziej oporny tłuszcz.
Finish Quantum Max WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Rekomendowane przez wiodących producentów zmywarek i internautów
Zapobiegają ponownemu osadzaniu się tłuszczu i kamienia
Działają w niskich temperaturach
3
Tabletki Finish All In One Soda doskonale radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami – od delikatnego tłuszczu, aż po inwazyjny osad.
Finish All In One Soda WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Myją skutecznie naczynia bez wstępnego namaczania
Chronią zmywarkę przed kamieniem
Wytwarzają bąbelki docierające do najtrudniejszych zakamarków
4
Wielozadaniowe, cytrynowe tabletki Dreft Platinum poradzą sobie z najbardziej uporczywym zabrudzeniem.
Dreft Platinum WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Brak konieczność używania dodatkowych preparatów
Efektywne nabłyszczanie i płukanie
Eliminuje nieprzyjemne zapachy
5
Fairy Platinum All in One doskonale myje naczynia, szybko usuwając z nich wszelkie zabrudzenia oraz smugi.
Fairy Platinum WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Świetny stosunek jakości do ceny
Działają skutecznie w każdym miejscu zmywarki
Nadają naczyniom świeży i atrakcyjny zapach
6
Multifunkcyjne tabletki Finish Classic działają już bez namaczania wstępnego, likwidując plamy i zalegające resztki jedzenia.
Finish Classic 110 WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Ekonomiczny wybór
Działają skutecznie bez namaczania wstępnego
Chronią przed osadzaniem się kamienia
7
Quantum Ultimate to najwyższa linia tabletek do zmywarek znanego producenta detergentów Finish.
Finish Quantum Ultimate WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Bardzo wysoka skuteczność mycia
Nadają bardzo wysoki połysk naczyniom
Bardzo szybko uwalniają się podczas mycia
8
Ludwik All in One Ultimate Power usuwają tłuszcz, plamy, nadają naczyniom wysoki połysk.
Ludwik All In One WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Bardzo przystępna cena
Wysoka skuteczność mycia
Bardzo przyjemny zapach
9
Zaletą tych tabletek marki Ludwik ma być przede wszystkim ekologiczność i efektywne usuwać tłuszczu i przypaleń.
Ludwik All in One EKO WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Ekologiczna dla środowiska formuła
System pozwalający na skuteczne usuwanie tłuszczu i przypaleń
Zapobieganie tworzeniu się kamienia
10
To profesjonalne kapsułki do zmywarki testowane i rekomendowane przez markę Whirpool.
Fairy Jar WIĘCEJ

Najważniejsze informacje
Nadają blask sztućcom
Zwiększona skuteczność płukania
Działają zarówno w wodzie miękkiej, średniej i twardej

Rodzaje tabletek do zmywarki

Tabletek do zmywarek na rynku jest wiele. Można kupić klasyczne tabletki z funkcją myjącą, dodając do nich sól i płyn nabłyszczający. Można też dla większej wygody korzystania ze zmywarki, zastosować tabletki wielofunkcyjne, które są połączeniem mycia, nabłyszczania i ochrony zmywarki przed osadzaniem się kamienia. Nie trzeba wówczas wydawać pieniędzy na nabłyszczacz czy sól, ponieważ jedna tabletka wszystko to w sobie zawiera. Specjalistyczne tabletki do zmywarki zabezpieczają szkło oraz stal, a zarazem pozwalają pozbyć się przypalonych resztek jedzenia. Dodatkową istotną informacją jest to, że ze względu na silne oddziaływanie środków chemicznych zawartych w tabletkach, warto kupować produkty zapakowane w  folię ochronną rozpuszczalną w wodzie. 

Tabletki do zmywarki – rodzaje

 Wyróżniamy 4 rodzaje tabletek do zmywarki:

 1. jednofunkcyjne – rolą tabletek jednofunkcyjnych jest jedynie mycie naczyń. Aby zapewnić pełną ochronę zmywarki oraz dopieszczenie naczyń przez nabłyszczenie – trzeba dokupić środek nabłyszczający i sól.
 2. 3w1  –  myją, zmiękczają wodę, a także nabłyszczają naczynia.
 3. 4w1 – czyszczą, nabłyszczają, zmiękczają wodę i chronią zmywarkę przed osadzaniem się kamienia.
 4. 5w1 – czyszczą, nabłyszczają, zmiękczają wodę, chronią szkło i zmywarkę.

Oczywiście tabletki wielofunkcyjne są znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, ponieważ jednoczesne mycie, nabłyszczanie naczyń oraz zmiękczanie wody pozwala  zaoszczędzić czas i pieniądze. 

tabletki do zmywarki - ranking

Jak działają tabletki do zmywarki?

Tabletki do zmywarki przede wszystkim ułatwiają utrzymanie naczyń w czystości. Zawierają substancje myjące, nabłyszczające, chroniące przed korozją. Zmiękczają wodę i ograniczają osadzanie się kamienia. Działanie poszczególnych tabletek jest do siebie zbliżone, różny natomiast jest ich skład chemiczny. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze są tabletki najbardziej zaawansowane. Mogą one przedłużyć żywotność naczyń nawet o kilkadziesiąt procent! Ze względu na silne oddziaływanie środków chemicznych zawartych w tabletkach, warto kupować produkty zapakowane w folię ochronną rozpuszczalną w wodzie. Co więcej, tabletki do zmywarki bez zdejmowania folii są znacznie łatwiejsze w użyciu. Jak stosować tabletki do zmywarki? Tabletki do zmywarek używa się w ilości zalecanej przez producenta. Ne wolno przekraczać dopuszczalnej dawki, gdyż można uszkodzić urządzenie.

Pamiętajmy, by dobrać odpowiednie tabletki do naszych potrzeb. Nie warto stosować tabletek o dużej mocy, jeśli w zmywarce stoi zaledwie parę naczyń. Tabletek o dużej sile używamy w przypadku mocno zabrudzonych, zaschniętych i tłustych naczyń. Nie zaleca się także stosowania tabletek przy niskiej temperaturze i krótkim programie.

Które tabletki do zmywarki wybrać? RANKING

To, czy Twoja zmywarka wolnostojąca, czy zmywarka do zabudowy wyczyści dokładnie naczynia, w dużej mierze zależy od tego, jakie tabletki do zmywarki zastosujesz. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście typów różnych tabletek do zmywarek różniących się od siebie marka, ceną i właściwościami. Ranking zmywarek przedstawialiśmy już w poprzednich artykułach. Tym razem podpowiadamy, które tabletki do zmywarki wybrać. Oto ranking najlepszych tabletek do zmywarek. Wybierając jedne z poniższych tabletek, możesz mieć pewność, że mycie naczyń będzie efektywne i skuteczne.

1. Fairy tabletki do zmywarki Platinum Plus – usuwają nawet nagromadzony z czasem osad

fairy tabletki do zmywarki - ranking

Tabletki Fairy Platinum Plus nie tylko skutecznie usuwają zaschnięte resztki jedzenia, ale również nagromadzony z czasem osad. Szybko rozpuszczają się nawet w niższych temperaturach. Mogą być stosowane w krótkich cyklach. Na koniec -Fairy tabletki Platinum Plus zawierają środek wspomagający płukanie. A także wspierają działanie soli i ochronę sztućców oraz szkła.

Tabletki Platinum Plus to najlepszy produkt Fairy do usuwania uporczywych resztek jedzenia oraz tłuszczu. Jeśli szukasz więc łatwego sposobu na nieskazitelnie lśniące naczynia, z czystym sumieniem polecamy kapsułki Platinum Plus. Są w stanie usunąć nawet nagromadzony miesiącami osad na patelniach czy garnkach. Przypalone dno już nigdy nie będzie spędzać Ci snu z powiek, a Twoje ulubione kieliszki do wina będą zachwycać gości nieskazitelnie gładką taflą szkła bez smug i zacieków.

Tabletki Fairy Platinum Plus doskonale nadają się do krótkich cykli. Szybko rozpuszczają się nawet w niskich temperaturach. Jako że nie posiadają dodatkowego opakowania, są gotowe do użycia od razu. Wystarczy włożyć tabletkę do zmywarki, włączyć program zmywania i gotowe. Fairy – tabletki Platinum Plus pełnią funkcję nabłyszczacza, zapewniając tym samym dodatkową ochronę szkła. Funkcja soli natomiast wspiera czyszczenie samej zmywarki.

Zalety
Usuwają uporczywe resztki jedzenia
Bardzo dobrze czyszczą nagromadzony brud
Idealnie nadają się do krótkich cykli
Rozpuszczają się w niskich temperaturach
Wady
przy bardzo mocnych zabrudzeniach – przypalenia i duża ilość tłuszczu – nie zawsze są w stanie dokładnie wyczyścić naczynia

2. Finish tabletki do zmywarki Quantum Max – eliminuje zaschnięte zabrudzenia

tabletki do zmywarki - ranking finish

Absolutny lider wśród tabletek do zmywarek posiadający rekomendację wiodących producentów zmywarek oraz doskonałe recenzje Internautów. Tabletki Quantum Max działają już w niskich temperaturach, skutecznie usuwając nawet najbardziej oporny tłuszcz czy przypalone resztki jedzenia z naczyń. Nie tylko precyzyjnie czyszczą naczynia, ale również zapobiegają ponownemu osadzaniu się tłuszczu i kamienia w zmywarce.

Wielofunkcyjne kapsułki Quantum Max działają aż w 14 obszarach oraz mają funkcję ochrony szkła i srebra, a także nabłyszczacza. Koniec ze smugami i zaciekami na szklankach i kieliszkach! Tabletki Quantum Max są niezwykle proste w użyciu – bez konieczności zdejmowania folii i brudzenia sobie rąk. Na czym jeszcze polega wyjątkowość tabletek Finish Quantum Max? Tabletki zostały zaprojektowane w taki sposób, by zaoszczędzić nam czas na namaczanie przed, mycie ręczne i płukanie. Jedyne co musimy zrobić, to załadować zmywarkę, a po skończonym cyklu ją opróżnić. 

Zalety
Rekomendowane przez wiodących producentów zmywarek i internautów
Działają w niskich temperaturach
Zapobiegają ponownemu osadzaniu się tłuszczu i kamienia
Działają w 14 obszarach
Wady
Nieliczni internauci wskazują na zbyt dużą ilość nabłyszczacza i zapachu, które pozostają na umytych naczyniach

3. Finish tabletki do zmywarki All in One Soda – bąbelki czyszczące każdy zakamarek

finish tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki Finish już od lat plasują się w ścisłej czołówce marek polecanych przez światowych producentów zmywarek. Te tabletki nie potrzebują namaczania wstępnego, chronią zmywarkę przed niechcianym kamieniem, działają już w niskich temperaturach i doskonale radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami – od delikatnego tłuszczu, aż po inwazyjny osad sprzed kilku dni. Na dodatek tabletki All In One Soda korzystają z innowacyjnej formuły PowerBall. Powoduje ona wytwarzanie musujących bąbelków wspierające rozprowadzanie enzymów czyszczących i przenikają do każdego zakamarka naczyń usuwając osady i tłuszcz.

Ponadto, jak każde dobre tabletki, chronią zmywarkę przed kamieniem i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych smug na naczyniach. Tabletki Finish do zmywarki nie tylko doskonale nabłyszczają, ale dodatkowo chronią szkło i stal nierdzewną przed matowieniem! Używając tego środka do czyszczenia naczyń, przedłużamy żywotność zmywarek i zmniejszamy ryzyko ich awarii. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić zużywana energię, cieszyć się możliwościami swojej zmywarki, a także błyszczącymi naczyniami, Finish tabletki All In One Soda będą strzałem w dziesiątkę.

Zalety
Myją skutecznie naczynia bez wstępnego namaczania
Chronią zmywarkę przed kamieniem
Dobre do wszystkich rodzajów zabrudzeń
Wytwarzają bąbelki docierające do najtrudniejszych zakamarków
Chronią szkło przed zmatowieniem
Wady
Nie domywają bardzo brudnych naczyń

4. Dreft Platinum Lemon tabletki do Zmywarki – 3 rodzaje płynów

dreft kapsułki do naczyń

Wielozadaniowe, pachnące cytryną tabletki Dreft Platinum poradzą sobie z najbardziej uporczywym zabrudzeniem, czy przypaleniem. Nie musisz się już przejmować przylegającymi do dna garnka resztkami makaronu czy kilkudniowym tłuszczem na patelni. Tabletki do zmywarki Dreft Platinum zmyją z naczyń wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Decydując się za zakup tabletek Dreft Platinum nie musisz już kupować uzupełniających preparatów! Wynika to z tego, że te tabletki zawierają aż trzy rodzaje płynów w pełni się uzupełniających.

 1.  aktywny płyn granatowy zawiera funkcję efektywnego płukania i nabłyszczania, funkcję soli, formułę zapewniającą metaliczny połysk oraz system chłodzenia szkła,
 2.  płyn zielony – zawiera system oczyszczania i odtłuszczania zmywarki, zapobiega osadzaniu się tłuszczu w filtrach i rurach,
 3.  płyn żółty – niweluje nieprzyjemne zapachy. Nie musisz już więc używać dodatkowego wkładu zapachowego do zmywarki.

Obecność tych trzech składników pozwala zaoszczędzić Ci czas i pieniądze bez konieczności dokupowania dodatkowych środków czyszczących dedykowanym zmywarkom. 

Kompleksowość i skuteczność tabletek Dreft Platinum sprawiła, że są one bardzo popularnym i cenionym przez użytkowników produktem.

Zalety
Brak konieczność używania dodatkowych preparatów
3w1
Efektywne nabłyszczanie i płukanie
System odtłuszczania zmywarki
Eliminuje nieprzyjemne zapachy
Wady
Intensywny, chemiczny zapach

5. Fairy Jar kapsułki – zwiększona skuteczność płukania

fairy jairr kapsułki do zmywarki

To profesjonalne kapsułki do zmywarki testowane i rekomendowane przez markę Whirpool. Nie tylko szybko rozpuszczają się w wodzie i skutecznie likwidują zaschnięty tłuszcz, ale również chronią srebro i nadają blask sztućcom i akcesoriom ze stali nierdzewnej. Stosując kapsułki FAIRY JAR nie potrzebujesz dodatkowych środków czyszczących – kapsułki zawierają w sobie funkcję soli i nabłyszczacza. Ich wyjątkowość polega na tym, iż zwiększają one skuteczność płukania i działania soli zarówno w wodzie miękkiej, średnio twardej i twardej. Zapobiegają osadzaniu się kamienia w zmywarce oraz tworzenia się zacieków i chronią szkło przed zniszczeniem.

Kapsułki FAIRY JAR rozpuszczają się dwa razy szybciej niż twarde tabletki. Reasumując, płynna zawartość kapsułki wyśmienicie wyczyści Twoje naczynia. A dzięki temu, że całkowicie rozpuszcza się podczas pracy zmywarki – nie pozostawia smug ani osadu. Zapobiega także osadzaniu się kamienia i nadaje piękny, świeży zapach.

Zalety
Rekomendowane przez markę Whirpool
Nadają blask sztućcom
Zwiększona skuteczność płukania
Działają zarówno w wodzie miękkiej, średniej i twardej
Wady
Pomimo zwiększonej skuteczności płukania, po zakończeniu pracy zmywarki warto jeszcze raz przepłukać naczynia

6.Fairy Platinum – kapsułki do zmywarek 100 szt.

Dlaczego FAIRY ALL IN ONE kapsułki znalazły się w naszym rankingu i na czym polega ich wyjątkowość? Po pierwsze ALL IN ONE to unikalna receptura oparta na 3 składnikach w jednej kapsułce. Kapsułka zawiera w sobie proszek, płynny nabłyszczacz oraz myjące wspomagacze. Dzięki TEMU oszczędzasz pieniądze na kupowaniu dodatkowych środków do mycia! Po drugie – kapsułki ALL IN ONE są wodororozpuszczalne co sprawia, że używanie ich jest dziecinnie proste – po prostu wkładasz kapsułkę do zmywarki, naciskasz guzik „start” i gotowe. Po trzecie, ALL IN ONE doskonale myje naczynia, szybko usuwając z nich wszelkie zabrudzenia oraz smugi. Nabłyszcza nawet w krótkich cyklach i chroni pralkę przed osadzeniem się kamienia.

Mało tego, kapsułki wyczyszczą nawet tłuszcz z filtra i systemów natryskowych. Po czwarte, kapsułki FAIRY ALL IN ONE pięknie pachną cytrusami, co sprawia, że wnętrze zmywarki zachwyca świeżym zapachem. Po piąte – ALL IN ONE z powodzeniem zastępuje dodatkowy nabłyszczacz, a naczynia urzekają perfekcyjnie gładką taflą bez smug. Preparaty Fairy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Nic dziwnego – środki myjące tej renomowanej marki to chemia gospodarcza najwyższej jakości. Kompleksowe działanie, wysoka skuteczność oraz dobra cena tabletek sprawia, że Klienci chętnie sięgają po ten produkt. Dlatego właśnie nie mogło zabraknąć go w naszym rankingu.

Zalety
świetny stosunek jakości do ceny
dobra skuteczność działania w każdym miejscu zmywarki
świeży i atrakcyjny zapach naczyń
Wady
w skrajnych przypadkach – nie najlepsza skuteczność czyszczenia przypalonych potraw

7. Finish Classic 110 Tabletki Zmywarki Niemieckie DE

Multifunkcyjne tabletki Finish Classic zapewniają idealną czystość po zmywaniu. Działają już bez namaczania wstępnego, likwidując plamy i zalegające resztki jedzenia. Oznacza to, że nie musimy płukać naczyń przed wkładaniem ich do zmywarki. Czyszczenie jest wydajne i bardzo skuteczne – tabletki radzą sobie z każdym rodzajem zabrudzeń w zmywarce. Dobrze wypada także neutralizowanie tłuszczu – zarówno na powierzchni naczyń, jak i tego osadzającego się w zmywarce.

Tabletki Finish działają również zapobiegawczo przed powstawaniem zacieków i smug. Woda jest precyzyjnie usuwana z powierzchni naczyń, pozostawiając po sobie idealny połysk. Po ukończonym myciu, wraz z otwarciem zmywarki poczujemy natomiast świeży i przyjemny zapach. Finish Classic to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Za bardzo duże opakowanie 110 tabletek przyjdzie nam zapłacić 40zł. 

Zalety
ekonomiczny wybór
działanie bez namaczania wstępnego
ochrona przed osadzaniem się kamienia
Wady
nieco gorsza skuteczność niż w przypadku droższych rozwiązań

8. Finish Quantum Ultimate Tabletki do Zmywarki XL

Quantum Ultimate to najwyższa linia tabletek do zmywarek znanego producenta detergentów Finish. Producent twierdzi, że zapewniają one najlepszą czystość i połysk spośród wszystkich produktów tego producenta. Każda kapsułka składa się z trzech modułów. Każdy z nich odpowiada za jedną z następujących funkcjonalności: nabłyszczanie, odtłuszczanie, czyszczenie. Ponadto tabletki stanowią ochronę komponentów naszej zmywarki, zapewniając czystość jej wnętrza i filtra.

Wszelkie zabrudzenia usuwane są z naczyń bez ich wstępnego namaczania. Podczas pracy nadawany jest im przyjemny, cytrynowy zapach, który ma charakter świeżego i orzeźwiającego. Każda z kapsułek jest zapakowana w samorozpuszczającą się folię, która całkiem znika nawet podczas krótkich cyklów mycia. 84 Kapsułki Quantum Ultimate w jednym opakowaniu kosztują ok. 70zł. To więc produkt z górnej półki cenowej. Należy jednak przyznać, że w parze z cena idzie także jakość i skuteczność działania. 

Zalety
wysoka skuteczność
bardzo wysoki połysk naczyń
szybkie uwalnianie się żelu
Wady
nieco wyższa cena

9. Tabletki do zmywarek Ludwik All In One 120 szt

Ludwik All in One Ultimate Power to nazwa tabletek do zmywarek rodzimego producenta – Grupy INCO. Producent chwali się nietypowym rozwiązaniem umieszczenia jednej tabletki w drugiej. Każda z nich składa się warstw, dzięki czemu wraz z rozpuszczaniem się produktu, następuje proces przechodzenia różnych etapów mycia. Tabletki Ludwik usuwają tłuszcz, plamy, nadają naczyniom wysoki połysk, a także są gwarancją dużej oszczędności wody i energii.

Produkt ten zapewnia także zabezpieczenie zmywarki przed osadzaniem się w niej kamienia, a wszelkie elementy wykonane ze stali nierdzewnej nie matowieją. Działanie tego produktu zaobserwujemy w temperaturach od 30 stopni Celsjusza. Po zakończonym myciu poczujemy przyjemny zapach cytrusowy, który poprawi atmosferę w naszej kuchni. Za opakowanie 120 sztuk tabletek zapłacimy mniej niż 50zł. To zatem bardzo atrakcyjne pod względem ekonomiczności rozwiązanie.

Zalety
niska cena w przeliczeniu na jedną kapsułkę
skuteczne działanie
przyjemny zapach
Wady
tabletki nie są pakowane w rozpuszczającą się folię, co wymaga dodatkowego ich rozpakowywania

10. Tabletki do zmywarek All in One LUDWIK EKO 90szt

Zaletą tych tabletek marki Ludwik ma być przede wszystkim ekologiczność – są one osłonięte rozpuszczalną folią, co zmniejsza zużycie plastiku. Producent chwali się też brakiem szkodliwych substancji chemicznych, konserwantów oraz biodegradowalnością produktu. Technologia, która ma efektywnie usuwać tłuszcze i przypalenia jest oparta tzw. Baking Soda System. Co więcej, stosowanie tych tabletek ma zapobiegać tworzeniu się kamienia w zmywarce, co sprawi, że posłuży nam ona jeszcze długie lata. Opakowanie zawiera 90 sztuk tabletek.

Zalety
ekologiczna formuła
system pozwalający na skuteczne usuwanie tłuszczu i przypaleń
zapobieganie tworzeniu się kamienia
Wady
nieco wyższa cena

11. Tabletki Somat All in 1 – 8 actions

Tabletki firmy Somat królują na rynku już od wielu lat. Nie ulega wątpliwości, że przez ten czas zostały one technologicznie dopracowane do bardzo wysokiego poziomu. Tabletki All in 1 – 8 actions nie tylko skutecznie myją naczynia i akcesoria kuchenne, ale też usuwają nieprzyjemne zapachy i nabłyszczają. Produkty tej marki wyposażone są w technologię Deep Clean. Opakowanie Giga zawiera 100 tabletek.

Zalety
skuteczne czyszczenie
neutralizacja nieprzyjemnych zapachów
jeden zakup wystarczy na aż 100 myć
ekonomiczna cena
Wady
brak funkcji zmiękczania wody czy usuwania kamienia

Co zawiera tabletka do zmywarki?

Stosując tabletki do zmywarki, często nie zastanawiamy się, co taka tabletka zawiera. A dobrze zapoznać się ze składem, zwłaszcza gdy ma się małe dzieci! Pamiętajmy, by detergenty do zmywarek trzymać jak najdalej z dala od swoich pociech! Podczas produkcji tabletek do zmywania wykorzystuje się:

 • alkaiczne środki myjące, które zmiękczają wodę bez pozostawiania smug na naczyniach,
 • fosforany, których podstawowym zadaniem jest czyszczenie i mycie,
 • środki czynne powierzchniowo, które pozwalające rozprowadzić wodę równomiernie na każdym naczyniu,
 • inhibitor korozji chroniący zmywarkę przed rdzą,
 •  substancje zapachowe pozwalające na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

Na rynku dostępne są również ekologiczne tabletki do zmywarki, które wskazane są zwłaszcza dla alergików. Od drogeryjnych środków tabletki do zmywarki bez chemii różnią się tym, że nie zawierają szkodliwych substancji, fosforanów  i nie zanieczyszczają wód.

tabletki do zmywarki - jakie wybrać

Dlaczego tabletki do zmywarki nie rozpuszczają się?

Zdarza się, że tabletka nie rozpuści się do końca, wypadając za późno lub wcale. Zastanawiacie się wówczas, co może być tego przyczyną? Spieszymy wyjaśnić. Powodów może być  kilka. 

 1. Kosz na naczynia – jeśli nie dosuniemy go maksymalnie do tylnej ściany, może on blokować możliwość otwarcia klapki dozownika, blokując tym samym i kostkę, która wypadnie dopiero po otworzeniu urządzenia.  
 2. Jeśli naczynia będą przysunięte zbyt blisko klapki dozownika, uniemożliwi to uwolnienie kapsułki i zarazem efektywne zmywanie.
 3. Częstym problemem nierozpuszczenia się tabletki w zmywarce jest niskie ciśnienie wody lub zbyt mała jej podaż. Wynika to z zatkania się wężyków doprowadzających wodę lub kamienia na dyszach. Dlatego należy dokładnie sprawdzić stan instalacji i zmywarki.
 4. Problem może wynikać również ze stosowania zbyt dużej ilości detergentów. Jeśli używamy soli oraz nabłyszczacza, a dodatkowo włożymy do zmywarki tabletki typu 3w1, wówczas jest duże prawdopodobieństwo ujrzenia w urządzeniu resztek tabletki.    
 5. Na słabą rozpuszczalność tabletek może wpływać również przeterminowanie produktu. Dlatego zawsze należy uważanie przeczytać datę ważności na opakowaniu.                 

Tabletki vs płyn do zmywarki

Posiadacze zmywarek często stają w obliczu pytania: tabletki czy płyn do zmywarki? Które rozwiązanie będzie lepsze? Jeśli cenisz sobie wygodę, wybierz wielofunkcyjne tabletki do zmywarki Dlaczego? Ponieważ zawierają sól, nabłyszczacz i detergent. Ich używanie jest bardzo proste – po prostu wrzucasz jedną tabletkę na każdy cykl zmywania, nie martwiąc się o dozowanie detergentów. Detergent w płynie jest tańszy, lecz nie do końca satysfakcjonujący. Co prawda, płyn  jest znacznie bardziej oszczędny i ekonomiczny niż tabletki – ponieważ dodajemy go tyle, ile akurat potrzebujemy. Jednocześnie jednak musimy dodatkowo wspomóc go nabłyszczaczem i solą. Płyny do zmywarek są również bardziej szkodliwe dla środowiska, bowiem zawierają większą ilość substancji powierzchniowo czynnych. 

Tabletki do zmywarki do czego jeszcze można używać?

Być może nie każdy wie, że tabletki do zmywarek mają szereg innych zastosowań niż tylko mycie naczyń. Do czego mogą jeszcze służyć tabletki do zmywarki?

 • Wybielanie tkanin – wystarczy wrzucić tabletkę do pralki. Jeśli na przykład kołnierzyk od białej koszuli zrobił się nieestetycznie żółty, można przywrócić mu dawny blask, wrzucając do pralki przed praniem tabletki przeznaczone dla zmywarek. 
 • Konserwacja mebli ogrodowych – po intensywnej eksploatacji mebli ogrodowych podczas sezonu, warto je odświeżyć przed schowaniem do garażu na okres zimowy. W tym celu rozpuszczamy tabletkę do zmywarek w gorącej wodzie i za pomocą gąbki nanosimy na meble!

Tabletki do zmywarki do czyszczenia

 • Czyszczenie zamazanych ścian – Twoje dziecko przejawia zdolności artystyczne w tak ekspresyjny sposób, że tworzy kredkami rysunki na ścianach lud drzwiach? Na szczęście nie musisz ich zamalowywać. Wystarczy kostka do zmywarek (: Należy potrzeć nią naścienne rysunki, a po upływie kwadransa zetrzeć jej warstewkę zwilżoną ściereczką. 
 • Czyszczenie śmietnika – zalewamy pojemnik na śmieci gorącą wodą, wrzucamy tabletkę  do zmywarek i  dokładnie płuczemy. Wówczas kubeł na śmieci będzie dokładnie umyty i zdezynfekowany.
 • Czyszczenie piekarnika bez szorowania –  gdy ściany piekarnika aż lepią się  od nadmiaru tłuszczu, tradycyjny płyn do mycia naczyń może sobie nie poradzić. Wtedy dobrze zastosować tabletkę do zmywarek. Wystarczy rozpuścić ją w gorącej wodzie, przeczekać godzinę i następnie przetrzeć piekarnik suchą szmatką.
 • Czyszczenie toalety – jeśli żaden detergent nie radzi sobie z zaciekami w muszli klozetowej, użyj tabletek do zmywarki! Wrzuć jedną kapsułkę i pozwól jej się rozpuścić. Następnie wyszoruj muszlę za pomocą szczotki  i spłucz wodę. Toaleta będzie lśniła jak nowa!
 • Czyszczenie wnętrza pralki – jeśli wnętrze Twojej pralki nieładnie pachnie, wystarczy, że raz na parę miesięcy zrobisz pranie z 2 tabletkami w pralce. Nastaw temperaturę 60 stopni, a wszystkie zarazki i kamień znikną. 
 • Usuwanie brudu z kawy i herbaty – nieestetyczny nalot od kawy czy herbaty wewnątrz kubków, to nasza codzienna zmora. Nie zawsze płyn do mycia naczyń pozwala się z nimi uporać. Także tabletki do zmywarek i owszem! Wystarczy napełnić naczynie ¾  ciepłą wodą i wrzucić do środka kapsułkę do zmywarki, pozostawiając taki roztwór na godzinkę – co jakiś czas mieszając. Następnie należy wylać mieszaninę na zabrudzone miejsce i przepłukać naczynie. 
tabletki do zmywarki - ranking

Co zamiast tabletek do zmywarki?

Obok tabletek do wyboru mamy także proszki do zmywarki. Niektóre opinie mówią, że są one lepsze od tabletek i skuteczniej radzą sobie z uporczywym brudem. Niestety, w przypadku szklanych naczyń takich jak kieliszki czy szklanki, proszek do zmywarek nie sprawdza się dobrze. Dlaczego? Ponieważ proszek do zmywarki pozostawia na szklankach nieestetyczne smugi. Wówczas konieczne jest zastosowanie nabłyszczacza oraz soli do zmywarek. Zaletą proszku do zmywarki jest cena – za około 2,5  kg proszku zapłacimy ok. 25 zł. Tego typu opakowanie starcza na rok, przy codziennym używaniu.

Żel do zmywarki

Dostępne są również środki do czyszczenia w postaci żelu. Żel do zmywarki nadaje się do mycia delikatniejszych naczyń, w przypadku których zalecany jest możliwie najkrótszy cykl zmywania. Zaletą żelu do zmywarki jest również ekonomiczność i wydajność, bowiem jego dawkę dobieramy do stopnia zabrudzenia oraz ilości naczyń. Żel do mycia naczyń w zmywarkach szybko się rozpuszcza, również w niskich temperaturach i równomiernie rozprowadza po całej zmywarce.

Płyn do zmywarek

Jeszcze innym środkiem dedykowanym dla mycia naczyń w zmywarkach jest płyn do zmywarek, który również doskonale radzi sobie z brudnymi naczyniami i jest doskonalą opcją dla zmywarek gastronomicznych. Umożliwiają mycie w krótkich, intensywnych cyklach naczyń ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, szkła czy sztućców.

Ekologiczne tabletki do zmywarki

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do kupowania drogeryjnych środków  dedykowanym do mycia w zmywarkach, które w mniejszym lub większym stopniu szkodzą środowisku. Fosforany, chlor, wybielacze i syntetyczne zapachy to szkodliwe związki, które mogą uczulać i należy trzymać je z dala od dzieci. Detergent do zmywarki możesz też zrobić sama! Domowe tabletki do zmywania bez boraksu (czyli bez soli) nie obciążają domowego budżetu, skutecznie czyszczą i są ekologiczne. Jak zrobić tabletki do zmywarek bez boraksu? Ekodetergent do zmywarki można otrzymać, stosując 1 szklankę sody oczyszczonej, ¼ szklanki kwasu cytrynowego oraz ¼ szklanki soli gruboziarnistej. Można też dodać kilka kropel olejku eterycznego, który ma właściwości czyszczące oraz antybakteryjne. Zamiast nabłyszczacza można natomiast zastosować ocet destylowany, który wlewamy do komory przeznaczonej na środek nabłyszczający. Tak przygotowane domowe tabletki do zmywarek bez soli są absolutnie bezpieczne zarówno  dla zmywarki i przede wszystkim dla środowiska.                                                                                      

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ania89
ania89
5 miesięcy temu

tabletki do zmywarki DREFT naprawdę pięknie piorą

Gosia
Gosia
9 dni temu

fairy platinium plus zdecydowanie najlepsze. Do finisza nie maja startu

Zamknij