Close

Jak samodzielnie wykonać drobne naprawy w domu?

Prace remontowe czy naprawcze często kojarzone są z koniecznością wynajęcia fachowców i dużymi wydatkami. I faktycznie, są czynności, które najlepiej powierzyć specjalistom, np. naprawa instalacji elektrycznej czy kładzenie glazury. Jednak są również drobne prace naprawcze, które z powodzeniem można zrobić samodzielnie. Sprawdź, co to za czynności i jak je wykonać.

W jaki sposób naprawić cieknący kran?

Część z drobnych napraw z powodzeniem można wykonać samodzielnie i to bez dużego nakładu finansowego. Dotyczy to urządzeń i instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych. Jak się okazuje, jednym z najczęściej wyszukiwanych poradników jest ten: jak naprawić cieknący kran. Często problem okazuje się bardzo błahy – wystarczy wymienić uszczelkę w baterii. Do tego potrzebne będą takie narzędzia i części, jak: uszczelka dobrana odpowiednio do modelu baterii, a także klucze nastawne w rozmiarze pozwalającym na swobodne odkręcenie poszczególnych elementów. Zwróć uwagę, że kran może przeciekać przez wylewkę, jej nakrętkę, obok sworznia pokrętła lub między głowicą a dławicą. Przed rozpoczęciem prac ważne jest zlokalizowanie przecieku i zakręcenie wody. Następnie trzeba opróżnić instalację z jej resztek i można przystąpić do pracy.

Najprościej wymienić uszczelkę pod nakrętką wylewki. Wystarczy odkręcić śrubę mocującą wylewkę, wyjąć starą uszczelkę i zamontować nową. Następnie ponownie zamontować nakrętkę. Nieco więcej pracy wymaga wymiana uszczelki w innych miejscach i sposób wykonania tej pracy może zależeć od materiału, z jakiego wykonana jest bateria, a także jej rodzaju. Tutaj warto kierować się między innymi zaleceniami producenta. Informacji na temat tego, jak wymienić uszczelkę w poszczególnych rodzajach kranów, możesz też poszukać w serwisach specjalistycznych.

W jaki sposób usunąć pęknięcia na ścianach?

Inną często wykonywaną samodzielnie pracą naprawczą jest usuwanie rys i pęknięć ze ścian. Ta czynność też jest prosta i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Do tego typu napraw przydatne są takie przedmioty, jak: taśma z włókna szklanego, szpachla i masa szpachlowa, paca, papier ścierny oraz gąbka i pędzel.

W pierwszej kolejności przygotuj pęknięcie w ścianie do dalszej obróbki. Musi ono być oczyszczone osuszone i wygładzone. W tym celu możesz użyć papieru ściernego oraz przy większych rysach szpachelki, którą usuniesz pozostałości z warstw malarskich, tapety czy tynku.

Pamiętaj, żeby ścianę przed przystąpieniem do dalszych prac oczyścić również z powstałego pyłu. Do wzmocnienia ściany w miejscu pęknięcia, szczególnie jeśli jest ono stosunkowo duże, warto użyć specjalnej siatki z włókna szklanego. Jest ona dostępna w formie taśmy lub arkuszy. Na taśmę nakładaj szpachlę. Staraj się, aby wypełniła ona dokładnie pękniętą przestrzeń. Zwróć uwagę również na to, by ostatnią warstwę szpachli nałożyć również wokół pęknięcia, to wzmocni naprawiane miejsce. Po dokładnym wyschnięciu masy możesz ją wyszlifować i ponownie pomalować.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij