Close

Jaka ostrzałka do łańcuchów będzie niezawodna? Ranking i porady przy wyborze

Naturalnym efektem regularnego użytkowania pilarki łańcuchowej jest stopniowe rozluźnianie i tępienie się łańcucha. Aby usprawnić działanie słabo naostrzonego sprzętu konieczne może okazać się skorzystanie z ostrzałki ręcznej lub elektrycznej. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje ostrzałek? Na co warto zwrócić uwagę planując zakup sprzętu do ostrzenia łańcucha? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz rankingu najchętniej kupowanych oraz cieszących się obecnie najlepszymi opiniami ostrzałek do łańcuchów. W zestawieniu znalazły się modele w różnych cenach i o różnych parametrach, więc każdy powinien znaleźć wśród nich produkt dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Aktualizacja: Maj 2024

Co to jest ostrzałka do łańcuchów i jaka jest jej rola?

Ostrzałka do łańcuchów to narzędzie służące do ostrzenia luźnych i stępionych łańcuchów występujących w powszechnie stosowanych pilarkach spalinowych. Regularne ostrzenie łańcucha może zagwarantować nam bezproblemowe użytkowanie urządzenia bez konieczności kupowania nowej piły, co wiązałoby się ze znacznie większym wydatkiem niż zakup odpowiedniej ostrzałki.

Obecnie na rynku dostępne są różne modele ostrzałek, różniące się od siebie wielkością, rodzajem zasilania, mocą oraz obecnością dodatkowych funkcji, takich jak regulowany ogranicznik głębokości czy możliwość regulacji napięcia łańcucha. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz umiejętności technicznych możemy wybierać pomiędzy standardowymi ostrzałkami ręcznymi a bardziej zaawansowanymi pod względem technologicznym ostrzałkami elektrycznymi.

Jakie są rodzaje ostrzałek do łańcuchów?

OSTRZAŁKA DO ŁAŃCUCHÓW RĘCZNA OSTRZAŁKA DO ŁAŃCUCHÓW RĘCZNA
+ Odpowiedni wybór dla osób, które nie mają wprawy w ostrzeniu
+ Lekka konstrukcja
+ Niska cena
+ Nie wymaga podłączenia do prądu
- Problemy z utrzymaniem stałego kąta ostrzenia
OSTRZAŁKA DO ŁAŃCUCHÓW ELEKTRYCZNA OSTRZAŁKA DO ŁAŃCUCHÓW ELEKTRYCZNA
+ Precyzyjne ostrzenie
+ Efektywne działanie
+ Możliwość ustawienia odpowiedniego kąta ostrzenia
+ Łatwa w użyciu
- Wyższa cena

Jak wybrać ostrzałkę do łańcuchów? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie do konkretnego typu łańcucha
Rodzaj i przeznaczenie do konkretnego typu łańcucha

Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje ostrzałek do łańcuchów: ręczne oraz elektryczne. Modele zasilane sieciowo cechują się wyższą efektywnością, większą precyzją działania oraz dostępnością wielu dodatkowych funkcji i udogodnień. Z kolei ostrzałki ręczne wyróżniają się lekką, kompaktową konstrukcją i są dostępne do zakupu w znacznie niższych cenach niż bardziej rozbudowane technologicznie modele elektryczne.

Moc ostrzałki
Moc ostrzałki

Moc ostrzałki to parametr, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup modelu elektrycznego. Warto pamiętać, że im większa jest moc danego urządzenia, tym wyższa jest jego efektywność oraz dokładność działania. Najbardziej uniwersalne modele cechują się mocą wynoszącą od 100 do 250 W. Ostrzałki o mniejszej mocy mogą okazać się przydatne do sporadycznego ostrzenia słabszych jakościowo oraz tańszych urządzeń. Natomiast jeśli zależy nam na większej efektywności oraz równym i dokładnym ostrzeniu, to warto rozważyć zakup urządzenia o mocy przekraczającej 300 W.

Napięcie
Napięcie

Decydując się na zakup ostrzałki elektrycznej, warto również zwrócić uwagę na wartość napięcia, do jakiego przystosowane jest konkretne urządzenie. Większość ostrzałek elektrycznych dostępnych obecnie w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych cechuje się standardowym napięciem wynoszącym 230V/50Hz.

Ilość obrotów silnika na minutę
Ilość obrotów silnika na minutę

Kolejnym czynnikiem wpływającym na efektywność oraz skuteczność ostrzałki jest ilość obrotów, jakie wykonuje jej silnik w ciągu jednej minuty. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybierać pomiędzy modelami działającymi z prędkością 2000 rpm, 5000 rpm a nawet 8000 rpm. W przypadku osób kupujących ostrzałkę do użytku domowego dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup modelu o niższej ilości obrotów, natomiast osoby kupujące urządzenie do ostrzenia twardszych łańcuchów powinny zdecydować się na model o większej ilości obrotów na minutę.

Średnica tarczy ostrzącej
Średnica tarczy ostrzącej

Przed zakupem ostrzałki, warto również zwrócić uwagę na parametr, jakim jest średnica tarczy ostrzącej. Aby uniknąć problemów z dopasowaniem narzędzia do wybranego łańcucha, warto zdecydować się na zakup ostrzałki ze standardową średnicą tarczy wynoszącą 145 x 22.3 x 3.3 mm lub 145 x 22.3 x 4.7 mm. Tarcza o takich parametrach będzie pasowała do ostrzenia większości dostępnych na rynku łańcuchów, więc sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i w przypadku osób poszukujących profesjonalnego sprzętu.

Kąt ostrzenia i opcje jego regulacji
Kąt ostrzenia i opcje jego regulacji

Możliwość regulacji kąta ostrzenia to jedna z dodatkowych funkcji, która często występuje w modelach zasilanych sieciowo. W zależności od rodzaju oraz szczegółowych parametrów urządzenia, można wybierać pomiędzy modelami umożliwiającymi ustawienie kąta ostrzenia w lewo i w prawo w granicach od 20 do 45 stopni. Oczywiście im większy zakres regulacji tym większa jest efektywność oraz precyzja ostrzenia, dlatego jest to jedno z bardziej pomocnych udogodnień występujących powszechnie w elektrycznych ostrzałkach do łańcuchów.

Posiadane certyfikaty bezpieczeństwa
Posiadane certyfikaty bezpieczeństwa

Dobra ostrzałka do łańcuchów powinna posiadać wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające jej jakość oraz solidność wykonania. Aby upewnić się czy konkretny model spełnia standardy bezpieczeństwa obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej, warto sprawdzić czy na jego opakowaniu znajduje się symbol CE, świadczący o tym, że producent danego produktu dostosował się do wymagań dyrektyw obowiązujących w UE.

Ranking ostrzałek do łańcuchów

Ostrzałka elektryczna NAC

★★★★★
Ostrzałka elektryczna NAC
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 250 W
WAGA: 1.7 kg
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Ostrzałka elektryczna NAC nadaje się do ostrzenia wszystkich rodzajów łańcuchów, które występują zarówno w pilarkach spalinowych, jak i elektrycznych. Narzędzie jest łatwe w użyciu i umożliwia przeprowadzenie bardzo dokładnego ostrzenia łańcucha z zachowaniem właściwych parametrów dla każdego ogniwa tnącego. Po naostrzeniu ostrzałką NAC łańcuch działa precyzyjnie, nie zacina się i nie ściąga na boki w trakcie pracy.

Precyzyjne działanie

Ostrzałka NAC działa z mocą 250 W, dzięki czemu zapewnia optymalną efektywność pracy oraz dokładne ostrzenie wszystkich rodzajów łańcuchów. Na zwiększenie skuteczności pracy narzędzia wpływają również dodatkowe funkcje, takie jak możliwość regulacji napięcia łańcucha, obecność ogranicznika głębokości szlifowania oraz możliwość regulacji kąta ostrzenia.

ZALETY
WADY
+ Uniwersalny wybór
+ Regulacja napięcia łańcucha
+ Wysoka jakość wykonania
+ Przystępna cena
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra ostrzałka, metalowa podstawa pozwala solidnie zamocować, brak luzów na zawiasie, polecam.” - Rafał, Gdynia
“Ostrzałka działa świetnie, dla mnie rewelacja.” - Łukasz, Miastko

Ostrzałka Parkside

★★★★★
Ostrzałka Parkside
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 85 W
WAGA: Brak informacji
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Dokładne działanie

Ostrzałka do łańcuchów Parkside to produkt cieszący się obecnie bardzo dużą popularnością. Urządzenie zapewnia komfortowe i dokładne ostrzenie bez konieczności zmiany mocowania łańcucha w trakcie pracy. Narzędzie zostało wyposażone w możliwość regulacji kąta oraz głębokości ostrzenia, dzięki czemu wykonywana praca jest bardzo dokładna i nie wymaga posiadania dużych umiejętności technicznych.

Prosta w obsłudze

Model Parkside PSG 85 B2 to uniwersalne narzędzie, cechujące się prostą konstrukcją oraz cichą pracą silnika. W trakcie pracy urządzenia ostrzony obszar łańcucha podświetlany jest diodami LED, co znacznie ułatwia przeprowadzenie precyzyjnego ostrzenia i ustawienia narzędzia pod odpowiednim kątem. Ostrzałka została dodatkowo wyposażona w stabilną aluminiową podstawę, która umożliwia zamontowanie urządzenia na stole roboczym.

ZALETY
WADY
+ Szerokie zastosowanie
+ Precyzyjne ostrzenie
+ Regulowany ogranicznik głębokości
+ Cicha praca
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry sprzęt za rozsądną cenę, polecam.” - Damian, Kostrzyn
“Ostrzałka działa rewelacyjnie. Bardzo dobre trzymanie łańcucha i dobra widoczność ostrzonego zęba.” - Tomasz, Mińsk Mazowiecki

Ostrzałka Eurotec

★★★★★
Ostrzałka Eurotec
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 750 W
WAGA: Brak informacji
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Stabilna konstrukcja

Podstawa ostrzałki Eurotec wykonana jest z odlewanej, aluminiowej płyty, która nie przemieszcza się po podłożu gwarantując bezpieczną i w pełni komfortową pracę. Na uwagę zasługuje również solidna, wytrzymała obudowa urządzenia oraz wygodna rączka umożliwiająca manewrowanie urządzeniem w trakcie ostrzenia łańcucha.

Uniwersalny wybór

Urządzenie do ostrzenia łańcuchów marki Eurotec wyróżnia się cichą pracą oraz prostą i intuicyjną w obsłudze konstrukcją. W zestawie oprócz ostrzałki, klucza oraz szczegółowej instrukcji obsługi znajduje się również dodatkowa, wymienna tarcza, która może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza w przypadku częstego i intensywnego użytkowania narzędzia w celach zawodowych.

ZALETY
WADY
+ Odpowiednia do użytku domowego
+ Przystępna cena
+ Solidne wykonanie
+ Mobilna
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super produkt, po naostrzeniu łańcucha wszystko jest na swoim miejscu. Polecam” - Mateusz, Szczecin
“Produkt ostrzy bez zarzutu, wszystko zgodne z opisem.” - Karol, Szklarska Poręba

Ostrzałka Mar-Pol

★★★★★
Ostrzałka Mar-Pol
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 85 W
WAGA: 2.3 kg
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Lekka konstrukcja

Ostrzałka Mar-Pol wyróżnia się lekką, kompaktową konstrukcją. Urządzenie waży jedynie 2.3 kg więc jest wygodne i bezproblemowe w transporcie, co może okazać się bardzo istotne dla osób, które planują wykorzystywać narzędzie nie tylko w warunkach domowych ale również w celach zawodowych.

Precyzyjne działanie

Kompaktowa ostrzałka marki Mar-Pol została wyposażona w mocny silnik, napinacz oraz skalę ostrzenia łańcucha. Wszystkie te elementy wpływają na efektywną i bardzo precyzyjną pracę urządzenia, dzięki której naostrzone łańcuchy odzyskują wcześniejszy wygląd i skuteczność i są w stanie posłużyć jeszcze przez długi okres czasu, bez konieczności kupowania nowej pilarki.

ZALETY
WADY
+ Lekka konstrukcja
+ Dwie tarcze gratis
+ Optymalna moc działania
+ Skala ostrzenia łańcucha
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra ostrzałka za niewygórowaną cenę, polecam.” - Patryk, Warzymice
“Ostrzałka działa cicho i precyzyjnie. Udany zakup.” - Tadeusz, Opole

Ostrzałka ręczna

★★★★★
Ostrzałka ręczna
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Ręczna
MOC: Nie dotyczy
WAGA: 0.5 kg
ZASILANIE: Nie dotyczy
Sprawdź cenę

Kompaktowa konstrukcja

Ostrzałka marki Verke to model sterowany ręcznie, wyróżniający się lekką, kompaktową konstrukcją oraz stosunkowo wysoką precyzją działania. Narzędzie przeznaczone jest do ostrzenia łańcuchów w piłach spalinowych i elektrycznych. Model Verke nadaje się do montażu bezpośrednio na powierzchni prowadnicy pilarki.

Uniwersalny wybór

Model marki Verke wyróżnia się prostą, łatwą w użyciu konstrukcją oraz bardzo przystępną ceną. Narzędzie nadaje się do ostrzenia większości typów łańcuchów występujących w powszechnie stosowanych piłach spalinowych i elektrycznych. Wybór ostrzałki Verke może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących narzędzia do sporadycznego użytkowania w warunkach domowych.

ZALETY
WADY
+ Lekka
+ Mobilna
+ Nie wymaga podłączenia do prądu
+ Precyzyjne działanie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ostrzałka przydatna dla osób bez wprawy w ostrzeniu - bardzo ułatwia naukę.” - Radek, Łódź
“Dobre wykonanie i przystępna cena. Wszystko zgodne z opisem.” - Sebastian, Zamość

Ostrzałka do łańcucha

★★★★☆
Ostrzałka do łańcucha
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Ręczna
MOC: Nie dotyczy
WAGA: Brak informacji
ZASILANIE: Nie dotyczy
Sprawdź cenę

Dobry wybór

Ostrzałka wyróżnia się lekką konstrukcją i kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu jest bardzo łatwa do przeniesienia i nie stanowi problemu w transporcie. Narzędzie nadaje się do ostrzenia większości łańcuchów z podwójnymi otworami, a sam proces ostrzenia z wykorzystaniem narzędzia jest bardzo łatwy i nie wymaga posiadania dużej wiedzy czy umiejętności technicznych.

Wydajna

W zestawie znajdują się trzy wymienne kamienie do ostrzenia łańcucha, które w razie potrzeby można zakupić również na oddzielnych aukcjach. Proces wymiany kamieni jest bardzo prosty i nie wydłuża czasu pracy. Ostrzałka jest lekka i odporna na uszkodzenia, a dzięki kompaktowej budowie umożliwia naostrzenie łańcuchów w różnych warunkach bez konieczności podłączania narzędzia do prądu.

ZALETY
WADY
+ Kompaktowa konstrukcja
+ Dwa uchwyty montażowe
+ 3 kamienie do ostrzenia w zestawie
+ Szybkie działanie
- Nie ostrzy zbyt precyzyjnie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ostrzałka jest lekka i dość mocna, jestem zadowolony z zakupu.” - Krzysztof, Stargard Szczeciński
“Polecam. Produkt tani i łatwy w użyciu.” - Marcin, Toruń

Ostrzałka Lex

★★★★☆
Ostrzałka Lex
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 820 W
WAGA: 5.5 kg
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Solidne wykonanie

Elektryczna ostrzałka do łańcuchów o mocy 820 W to solidny sprzęt służący do naprawiania pił elektrycznych i spalinowych. Zdecydowaną zaletą urządzenia jest mocny, indukcyjny silnik, dzięki któremu proces ostrzenia łańcuchów jest bardzo precyzyjny i zajmuje mało czasu. Tak duża moc silnika umożliwia wygodne i w pełni komfortowe ostrzenie nawet najtwardszych łańcuchów, które nie nadawałyby się do szlifowania ręcznego oraz z wykorzystaniem sprzętu o niższej mocy.

Uniwersalny wybór

Ostrzałka została wyposażona w solidną tarczę szlifierską o ponadprzeciętnej średnicy wynoszącej 145 mm, dzięki której narzędzie sprawdzi się do ostrzenia wszystkich rodzajów łańcuchów, które występują obecnie w pilarkach spalinowych i elektrycznych. Warto dodać również, że urządzenie jest bardzo intuicyjne w użyciu i zostało wyposażone w dodatkową lampę, oświetlającą szlifowany obszar, co znacznie ułatwia ustawienie narzędzia pod odpowiednim kątem.

ZALETY
WADY
+ Mocny silnik
+ Druga tarcza szlifierska gratis
+ Regulacja kąta ostrzenia
+ Precyzyjne działanie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam, bardzo dobre wykonanie.” - Adrian, Sopot
“Solidna konstrukcja i precyzyjne działanie, polecam.” - Marek, Białystok

Ostrzałka Lider

★★★★☆
Ostrzałka Lider
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
MOC: 220 W
WAGA: 2 kg
ZASILANIE: Sieciowe
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Ostrzałka marki Lider wyróżniająca się bardzo stabilną i solidną platformą. Narzędzie nadaje się do ostrzenia wszystkich typów łańcuchów elektrycznych i spalinowych, niezależnie od producenta czy rodzaju podziałek. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję regulacji kąta ostrzenia oraz możliwość regulowania zagłębienia tarczy w trakcie szlifowania łańcucha.

Wygodna w użyciu

Zdecydowaną zaletą modelu marki Lider jest poręczny i bardzo wygodny uchwyt prowadzący, dzięki któremu proces ostrzenia przebiega szybko i sprawnie. Warto wspomnieć, że urządzenie jest bardzo łatwe do wyczyszczenia po zakończonej pracy, a dzięki niewielkiej wadze wynoszącej 2 kg jest również bardzo mobilne i nie stwarza najmniejszego problemu w transporcie.

ZALETY
WADY
+ Precyzyjny uchwyt
+ Przystępna cena
+ Kompaktowa konstrukcja
+ Regulacja zagłębienia tarczy
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super ostrzałka za naprawdę dobrą cenę, polecam.” - Dominik, Toruń
“Ostrzałka spełnia swoje zadanie. Wszystko zgodne z opisem.” - Katarzyna, Wrocław

Ostrzałka kompaktowa

★★★★☆
Ostrzałka kompaktowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Ręczna
MOC: Nie dotyczy
WAGA: Brak informacji
ZASILANIE: Nie dotyczy
Sprawdź cenę

Niska cena

Prosta, ręczna ostrzałka do łańcuchów marki Aptel to świetny wybór dla osób poszukujących narzędzia do użytku domowego. Lekka i kompaktowa konstrukcja ostrzałki pozwala na szybkie i skuteczne naostrzenie łańcucha w przerwie od pracy. Zdecydowaną zaletą tego modelu jest bardzo przystępna cena zestawiona z odpornością na zniszczenia i wysoką jakością wykonania.

Uniwersalny wybór

Ostrzałka Aptel nadaje się do ostrzenia większości pił łańcuchowych posiadających podwójne otwory. Narzędzie posiada poręczny uchwyt, który umożliwia zamontowanie ostrzałki bezpośrednio na szlifierce. Proces montażu jest bardzo intuicyjny i zajmuje mało czasu. Warto wspomnieć, że w zestawie oprócz ostrzałki znajdują się również 3 wymienne elementy szlifujące o średnicach wynoszących 4,5 mm, 5 mm oraz 6,5 mm, które umożliwiają dopasowanie narzędzia do dowolnego łańcucha.

ZALETY
WADY
+ Niska cena
+ Wygodna w użyciu
+ Kompaktowe wymiary
+ Wymienne wałki szlifujące
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Tania, dobra ostrzałka. Polecam” - Paweł, Katowice
“Produkt spełnia swoje zadanie, dobry zakup.” - Wojtek, Malbork

Kiedy ostrzyć łańcuch? Jakie są wskazania?

Systematyczne ostrzenie łańcucha gwarantuje skuteczną i maksymalnie efektywną pracę piły. W przypadku regularnego użytkowania, łańcuchy w piłach spalinowych i elektrycznych w naturalny sposób rozluźniają się i stają się mniej ostre, co łatwo zauważyć poprzez słabszą i wolniejszą pracę urządzenia. Inne czynniki, które mogą świadczyć o tym, że należy naostrzyć łańcuch są możliwe do zaobserwowania, wtedy gdy:

  • urządzenie wytwarza gorący pył w trakcie ostrzenia,
  • piła wytwarza nadmierną ilość trocin w czasie pracy,
  • widoczny jest znaczny spadek efektywności pracy piły,
  • urządzenie zacina się w trakcie ostrzenia.

Profesjonalna ostrzałka do łańcuchów - jaka powinna być?

Profesjonalna ostrzałka do łańcuchów powinna cechować się przede wszystkim ponadprzeciętną mocą przekraczającą 300-400 W oraz dużą ilością obrotów na minutę. Urządzenie powinno być również efektywne i dopasowane do jak największej ilości łańcuchów występujących powszechnie w różnych rodzajach pił łańcuchowych. Ze względu na wygodę użytkowania, ostrzałka przeznaczona dla profesjonalistów powinna posiadać również stabilną podstawę oraz możliwość zamontowania konstrukcji na blacie czy stole roboczym.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem profesjonalnej ostrzałki do łańcuchów jest jej waga wpływająca na mobilność narzędzia. W przypadku osób dojeżdżających do klientów bardzo istotną rolę odgrywa kompaktowa oraz wygodna w transporcie konstrukcja. Warto pamiętać, że urządzenia ważące 2-3 kilogramy będzie znacznie łatwiejsze do przewiezienia niż narzędzie o wadze 7-8 kilogramów.

Jaki kąt ostrzenia łańcucha ostrzałką? Jak go dostosować?

Jednym z kluczowych parametrów, jakie należy uwzględnić przed rozpoczęciem szlifowania łańcucha jest odpowiednie ustawienie kąta ostrzenia. Większość dostępnych na rynku urządzeń umożliwia dostosowanie kąta szlifowania poprzez użycie obracanego imadła. W zależności od parametrów konkretnego modelu można zmienić kąt ustawienia ostrzałki od 20 do nawet 45 stopni. 

Kąt pod jakim powinna być ustawiona ostrzałka będzie zależał od rodzaju ogniw, jakie występują w danym urządzeniu. Warto pamiętać, że każdy ząb znajdujący się w łańcuchu powinien być ostrzony osobno, a przesuwanie łańcucha w trakcie szlifowania powinno odbywać się mniej więcej co dwa zęby. Niestety nie ma jednej uniwersalnej zasady co do ustawienia kąta ostrzenia i proces ten powinien odbywać się zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producenta konkretnego łańcucha lub piły spalinowej czy elektrycznej.

Ostrzałka do łańcuchów ręczna czy elektryczna? Która sprawdzi się najlepiej?

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ostrzałek: ręczne oraz elektryczne. Planując zakup ostrzałki, warto zastanowić się, który z wymienionych wyżej rodzajów będzie bardziej dopasowany do naszych umiejętności technicznych oraz częstotliwości korzystania z tego narzędzia.

Wybór ostrzałki ręcznej zalecany jest przede wszystkim dla osób, które planują użytkować ją wyłącznie w warunkach domowych i nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu z tego typu narzędzi. Zdecydowaną zaletą ostrzałek ręcznych jest ich lekka konstrukcja, duża mobilność oraz możliwość zakupu narzędzia w bardzo przystępnej cenie.

Ostrzałki elektryczne cechują się natomiast większą precyzją oraz dokładnością działania. Niektóre modele o wyższej mocy są w stanie naostrzyć łańcuchy wykonane z bardzo twardych materiałów, które nie byłyby możliwe do naszlifowania z wykorzystaniem ostrzałek sterowanych ręcznie. Modele elektryczne bardzo często posiadają dodatkowe udogodnienia i funkcje, które znacznie usprawniają proces ostrzenia i są bardzo wygodne w użyciu. Warto pamiętać jednak, że ze względu na bardziej zaawansowaną technologicznie konstrukcję modele elektryczne są z reguły znacznie droższe od modeli ręcznych.

Jaka ostrzałka do łańcuchów będzie najlepsza? Podsumowanie

Ostrzałka do łańcuchów to popularne i bardzo praktyczne narzędzie, służące do ostrzenia łańcuchów występujących w piłach spalinowych oraz elektrycznych. Przed zakupem ostrzałki, warto zastanowić się, jaki rodzaj narzędzia będzie w największym stopniu dopasowany do naszych wymagań i potrzeb. W przypadku zakupu ostrzałki elektrycznej warto zastanowić się nad jej mocą, rodzajem zasilania oraz obecnością dodatkowych funkcji i udogodnień, takich jak możliwość regulacji kąta ostrzenia czy obecność lamp LED oświetlających szlifowany obszar. Aby ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej stworzyliśmy powyższe zestawienie, w którym zebrane zostały najpopularniejsze i najlepiej oceniane obecnie modele ostrzałek do łańcuchów. W rankingu znalazły się modele w różnych cenach i o różnych parametrach, więc każdy powinien znaleźć wśród nich produkt dostosowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij