Aktualizacja: Listopad 2024
Możemy mieć go ze sobą praktycznie wszędzie. W domu, w ogrodzie, na plaży, w lesie… Skąd w ogóle wziął się hamak? Nie do końca można to jednoznacznie stwierdzić. Źródła podają jednak, że pierwszym Europejczykiem, który je zauważył i zaciekawił był Krzysztof Kolumb. Pisał o tym w swoich notatkach podczas pierwszej wizyty w Ameryce. Można je znaleźć w różnych kulturach, między innymi w Meksyku, Salwadorze, Wenezueli czy nawet Indiach.
W tej ostatniej, z hamaków korzystają w szczególności dzieci. Ukryte są one w tradycyjnej sari (jest to sukienka specjalnie ułożona z 5-metrowego materiału). Dzięki temu dziecięce ciałka osłonięte są od pełnego słońca, a podczas snu - czują się bardzo bezpiecznie. W zależności od miejsca pochodzenia, możemy rozróżnić kilka rodzajów hamaków:
- hamak ze stelażem
- leżanka/hamak Majów
- hamak brazylijski
- leżanka/hamak z Nikaragui
- hamak turystyczny
- hamak z moskitierą
- fotel hamakowy
- leżanka hamakowa
Najważniejsze, że możliwe jest dopasowanie nowego nabytku do Twoich upodobań i gustu. Może być naturalny bądź wielokolorowy. Masz prawo zdecydować się na dowolny materiał, który najbardziej będzie Ci odpowiadał - są gładkie i ozdobne.
Zapraszamy do dalszej części wpisu, który powstał we współpracy z portalem: jaki-hamak.pl
Jak zamontować hamak?
Montaż hamaka jest łatwy i z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Jest na to kilka sposobów. Tym, który przychodzi nam jako pierwszy do głowy jest po prostu skorzystanie z drzew. Wystarczy znaleźć tylko ich optymalny rozstaw i zamocować na odpowiedniej wysokości / pod odpowiednim kątem. Im lżejsza osoba, tym kąt pomiędzy siedziskiem, a punktem zamocowania powinien być większy. I odwrotnie - im cięższa osoba, tym mocowanie powinno być bardziej płaskie. Tego typu zawieszenie warto wykonać przy pomocy lin i pasów, które nie zniszczą kory drzewa.
Do wyboru mamy także mocowanie do ściany lub słupków za pomocą haków. Możemy również zaopatrzyć się w dedykowany stojak na hamak wykonany ze stali lub drewna. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że w prosty sposób przeniesiemy je w inne, dogodne miejsce. Hamak wolnostojący w ciągu dnia możemy wstawić do altany, wieczorem zaś postawić na tarasie lub w dużym pokoju.
Montaż hamaka - bezpieczeństwo to podstawa
Wybierając jakikolwiek rodzaj i sposób zamontowania naszego nowego hamaka, musimy zwrócić uwagę na bardzo aspekt, jakim jest BEZPIECZEŃSTWO. Przede wszystkim upewnij się, że masz odpowiednią ilość miejsca na jego instalację. Wybierając konkretną przestrzeń i sposób montażu sprawdź i przeczytaj, jak bezpiecznie zamontować hamak. Na przykład decydując się na drzewa, musimy ściśle objąć pasami pień oraz bardzo dobrze zawiązać specjalistyczny supeł. Chcąc powiesić hamak na słupkach, pamiętajmy, żeby same słupki były wbite w ziemię na głębokość około 50 - 60 cm oraz dodatkowo zabezpieczone cementem. W innym przypadku bardzo prawdopodobne jest wysunięcie się ich, co spowoduje ostatecznie upadek osoby znajdującej się na hamaku. Pomimo tego, że hamak wydaje się być tylko elementem wyposażenia, pod względem zachowania bezpieczeństwa, powinniśmy traktować go prawie jako sprzęt specjalistyczny.
Z poprzeczką czy bez - który hamak bezpieczniejszy?
Hamaki bez poprzeczek
Tradycyjnie, hamak nie posiada żadnych poprzeczek. Zaletami tego rozwiązania jest łatwość złożenia i schowania go lub zabrania na wycieczkę, na przykład w góry. A przechowywane przez zimę - nie zabierają wiele miejsca. Informacja do osób dbających o zdrowie - jest to zdecydowanie wygodniejszy model do spania. Zachowuje się jak kokon i otula nas od boków, dzięki temu nie wypadniemy z niego w nocy. Początkowo, ten typ hamaka służył rdzennym mieszkańcom południa do spania w dżungli z dala od węży, owadów i innych niebezpiecznych zwierząt. Jednocześnie musiał zapewnić zabezpieczenie przed skutkami ulewnych deszczy. Jeżeli już na niego wejdziemy, istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że z niego spadniemy.
Jako przykład posłużyć może hamak Majów. Ciasne sploty są bardzo wytrzymałe, a zarazem wyglądają jak luźna siatka. Są bardzo miękkie i idealnie dopasowują się do kształtów naszego ciała.
Hamaki z drążkiem
Jego konstrukcja w stosunku do tradycyjnego hamaka różni się tylko wstawieniem drążków z dwóch stron. Przez to jego przeznaczenie jest trochę inne, ponieważ poprzeczki powoduje rozłożenie się siedziska na płasko. Śmiało więc możemy wykorzystać go więc do opalania. Przy posiadaniu tego typu hamaka, trzeba być jednak bardziej uważnym, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest z niego wypaść.
Przeważnie dostępne hamaki z poprzeczkami, to hamaki z Nikaragui, które tkane są techniką podwójnego splotu. Można je wykorzystać na dworze, jak i w domu.
Jaki hamak wybrać? Ranking hamaków
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest kilka rodzajów hamaków. Różnią się między sobą stopniem wytrzymałości, komfortu, wyglądem oraz ceną. Jednak każdy z nich znajdziemy w wersji mini, co pozwala nam wykorzystać je jako hamak dla dzieci. Huśtawka-hamak będzie super zabawą dla każdego malucha! Tak samo, praktycznie każdy rodzaj hamaka dostaniemy w wersji XXL, skłonny funkcjonować jako hamak dwuosobowy (inaczej double lub podwójny).
1. Hamaki na stelażu
Hamak ze stojakiem jest najlepszą alternatywą dla naturalnie występujących drzew. Pierwszą zaletą jest możliwość dopasowania jego rozmiaru do wybranego modelu hamaka. Drugą jest stabilność, która pozwala na utrzymanie nawet większej ilości osób na raz. Do wyboru mamy stelaże wykonane ze stali lub z drewna. Różnica między nimi wydaje się być dość oczywista. Drewniana propozycja jest zdecydowanie lepsza wizualnie, wpasowuje się w „naturalny relaks”, z jakim kojarzy nam się lewitowanie w hamaku. Możliwe jednak, że będzie on skrzypiał podczas bujania się i konieczna będzie jego systematyczna konserwacja. Konstrukcje stalowe są bardziej wytrzymałe. Można je także pomalować praktycznie na każdy kolor tak, by jak najbardziej wtopiły się i dopasowały do otoczenia. Hamak ogrodowy ze stelażem to idealny wybór, kiedy mamy do dyspozycji duży ogród.
2. Hamak dwuosobowy XXL
Wybierając nasz nowy hamak, zwróćmy uwagę na jego wielkość. Ogólna zasada jest taka, że im większy, tym wygodniejszy. Szczególnie w przypadku, w którym chcemy móc w nim spać. Trzeba założyć, że długość całkowita 3,5 metra to minimum. Oczywiście ważne jest, by hamak miał dużo miejsca na siedzisku oraz same ramiona (którymi przywiążesz go do drzewa lub stelaża). Zaś zalecana szerokość, to min. 120 cm. Bardzo istotna jest również waga. Świadczy ona o gęstości splotu siedziska, więc zarówno o wytrzymałości. Hamak jednoosobowy z cienkiego sznurka powinien ważyć od 1 kg do 1,4 kg. Dwuosobowy od 1,5 kg do 1,7 kg. Przy ciężarze powyżej 1,8 kg możemy mówić już o trzyosobowych lub rodzinnych hamakach.
3. Hamaki brazylijskie
Wykonany ze ścisłej tkaniny. Wydają się być dużo bardziej trwałe, niż te wykonane ze sznurka. Są to jednak tylko pozory. W rzeczywistości taki hamak jest obciążony bardziej punktowo, co oznacza, że ciężar na nim spoczywający nie rozkłada się równomiernie na całej powierzchni siedziska, jak to dzieje się w przypadku hamaków ażurowych. Może to doprowadzić do zużycia go tylko w jednym, najbardziej narażonym na użytek miejscu.
Natomiast gruby materiał wpływa na mniejszą przenikalność powietrza. Zaletą tego jest to, że jest on znacznie cieplejszy. To może spodobać się wielbicielom chłodniejszych wieczorów i nocy.
Alternatywą dla hamaka brazylijskiego jest hamak z Wenezueli lub hamak pikowany.
4. Hamak jako fotel wiszący lub leżanka
Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie posiadają tyle przestrzeni, by móc sobie pozwolić na hamak. Zajmuje najmniej miejsca, z dostępnych typów hamaków. Co prawda raczej się w nim nie wyśpimy, ponieważ nie wyprostujemy na nim swobodnie nóg. Jednak świetnie sprawdzi się podczas porannej kawy, popołudniowej sjesty lub wieczornego spotkania z przyjaciółmi.
Decydując się na fotel wiszący, możemy znaleźć takie ze wzmacnianym siedziskiem i oparciem - dla jeszcze lepszego komfortu. Dostępne są również leżanki hamakowe, które posiadają dodatkową podstawkę pod nogi. A ta wersja pozwoli nam już nawet na poobiednią drzemkę. Musimy jednak wziąć pod uwagę relaks tylko w jednej pozycji.
Jeżeli więc nie masz miejsca na tyle, by kupić sobie hamak - zaopatrz się w fotel hamakowy lub hamakową leżankę.
Do jego montażu wystarczy pojedynczy punkt zawieszenia, na przykład hak zamontowany na suficie lub gałąź drzewa.
5. Hamaki z moskitierą
Moskitiera dodawana jest najczęściej do hamaków turystycznych. Pomimo dość łatwego demontażu tradycyjnego hamaka bez poprzeczek, specjalistyczny hamak turystyczny jest lżejszy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Ze względu na odporność między innymi na opady deszczu powoduje zarazem brak swobodnego przenikania powietrza. Są więc bardziej uciążliwe w gorące dni. Hamaki turystyczne są także dużo łatwiejsze do montażu.
Rozwinięciem hamaka turystycznego stał się tzw. namiot hamakowy. Jest to namiot zawieszony nad ziemią - czyli chroniący przed nieprzyjaznymi zwierzętami oraz insektami oraz opadami deszczu. Możliwe jest również zainstalowanie go na przykład nad wodą lub przepaścią. W takim przypadku jednak potrzebna jest już specjalistyczna wiedza i umiejętności w zakresie pewnego i bezpiecznego mocowania. Często taki namiot posiada także regulowany daszek lub parasol (możliwy do dokupienia). Daje to możliwość różnych kombinacji i dość dużej swobody w organizacji dopasowanej do naszych potrzeb przestrzeni.
Hamaki czy krzesło brazylijskie?
Ważne, żeby był dopasowany na Twoich indywidualnych potrzeb. W jaki sposób chcesz z niego korzystać? Już czytanie książki popołudniu może dać nam bardzo duże odprężenie. Możesz zdecydować się także na całonocny relaks. Powinniśmy zastanowić, co nam bardziej odpowiada: hamak tradycyjny (3-4 metry długości), czy fotel hamakowy (opcja zajmująca znacznie mniej miejsca).
Hamaki tradycyjne
Rozwieszamy pomiędzy dwoma: drzewami, słupami lub na stelażu ogrodowym. Zajmuje dość dużo miejsca, jednak pozwala to na wykorzystanie go jako alternatywne miejsce do spania. Bardzo możliwe, że zmieści się na nim więcej niż jedna osoba. Również dla dziecka będzie to świetna rzecz, ponieważ będzie mogło go wykorzystać do wielu zabaw. A świeżo upieczeni rodzice będą mogli go wykorzystać jako bujak dla niemowlaka. Są bardzo mobilne, więc z łatwością zabierzemy go na wszelkie wycieczki. W związku ze swoją wielkością, prawdopodobnie nie zmieścimy go na balkonie ani w mieszkaniu.
Fotel hamakowy
Tym, co z pewnością doda Tobie relaksu we wnętrzu, jest krzesło brazylijskie. Nie zajmuje ono zbyt dużo miejsca. Można je powiesić na haku zamocowanym na suficie, a na dworze na gałęzi drzewa. Krzesło w wersji hamaka sprawdza się dużo lepiej niż te z drewnianym lub plastikowym siedziskiem. Świetnie spisze się w chwili, kiedy gra nasza ulubiona muzyka, podczas czytania książki lub oglądania telewizji. Powieś go dzieciom w centrum pokoju, a posłuży jako huśtawka.
Zobacz też nasz ranking, w którym doradzamy jaka stacja pogodowa jest najlepsza.
Jaki hamak kupić - zestawienie najlepszych materiałów
Chcąc zaopatrzyć się w jak najlepszy hamak dla siebie i swojej rodziny, zwróć uwagę na tkaniny i sposób z jakiego są wykonane. Najczęściej spotykane są hamaki sznurkowe o rzadkim splocie. Choć wyglądają ładnie, są najbardziej niewygodne. Totalnym przeciwieństwem są hamaki Majów lub hamaki meksykańskie. Tkane są ręcznie, bardzo gęsto z cienkich sznurków. Tworzą luźną, otulającą nas siatkę, w której poczujemy się bardzo komfortowo.
Są one uważane za najwygodniejsze na świecie, ponieważ dopasowują się do naszego ciała i pozwalają na swobodę ruchu. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji pozwalają na przepływ powietrza, nawet podczas snu. Do wyboru mamy także hamaki z materiału. Są znacznie cieplejsze niż te plecione. Jednak w upalne dni mogą się zupełnie nie sprawdzić, ponieważ najzwyczajniej - nie przepuszczają powietrza.
Do wyboru mamy także rodzaj tkanin, z których wykonany jest hamak. W wersji sznurowej mamy do wyboru:
- nylon (mocny, nagrzewa się mniej niż bawełna, delikatny, ma intensywne i trwałe kolory, m.in. niebieski, czerwony, zielony, szary itp.);
- bawełna (najbardziej popularna, mocna, często wykorzystywana niebarwiona, nieodporna na warunki atmosferyczne);
- durasol (inaczej - super sznurek, który jest odporny na warunki atmosferyczne, bardzo wytrzymały, zapewniający komfort);
- duracord (gruby i dość drogi, bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż bawełna);
- sizal (aktualnie trudno dostępne włókno z agawy, z którego setki lat temu wyplatano hamaki na Jukatanie, mocny i szorstki, w wyglądzie dość podobny do bawełny).
Przy pełnych, materiałowych modelach, najczęściej spotkamy:
- sunbrella (nowoczesna tkanina odporna na brud i warunki pogodowe, dość droga);
- bawełna (najbardziej popularna, przyjemna w dotyku, dość długo schnie po opadach deszczu);
- jedwab (naturalny, cienki, śliski, przewiewny i delikatny);
- nylon (lekki i mocny, nie jest zbyt przewiewny i przyjemny w dotyku jak bawełna, nagrzewa się na słońcu).
Podsumowując - który hamak gdzie?
Hamaki do pokoju
Do wnętrza polecamy wybór hamaków bawełnianych. Przede wszystkim dlatego, że są one bardzo przyjemne w dotyku, a wizualnie dodają ciepła i przytulności. Bawełna może być, jednak wcale nie musi być barwiona. Naturalnie występuje w kolorze ecru. Możemy go jednak zabarwić, by był kolorowy. Nie jest odporna na warunki atmosferyczne, więc bezpieczna lokalizacja, to dla niej po prostu dom lub mieszkanie. Dzięki temu 365 dni w roku możesz z niego korzystać!
Hamak na balkon
Posiadając balkon, również ciekawym wyborem będzie relaksujący hamak huśtawka. Zamiast bawełny (która nie nadaje się na zewnątrz), zdecyduj się na inny materiał, na przykład nylon lub durasol. Sprawdzą się one przy długotrwałym działaniu warunków atmosferycznych. Niewielki balkon w mieszkaniu wymagać będzie tego samego dopasowania, co hamak w pokoju. Wybierz krzesło brazylijskie, a zaoszczędzisz sporo miejsca. Nawet przy dużym tarasie zastanów się, czy zamiast jednego hamaka nie warto zawiesić dwóch lub nawet trzech foteli wiszących lub leżanek.
Hamak do ogrodu
W przypadku doboru hamaka do ogrodu, również polecamy wybór innego materiału niż bawełna. O ile z balkonu łatwiej może być nam ściągnąć hamak lub fotel wiszący, to raczej bieganie po naszym ogrodzie i próba zdemontowania bawełnianego hamaka wydaje się być trudniejsza. Szczególnie w przypadku, w którym nie będziemy w domu podczas opadów. Postaw na nylon lub durasol. A jeżeli posiadasz więcej funduszy, możesz pokusić się na sunbrellę lub duracord.
W przypadku posiadania dużej wolnej powierzchni w ogrodzie, najbardziej swobodną i mobilną wersją będzie hamak na stelażu. Mając mały ogród, zamocuj swój hamak ogrodowy między dwoma drzewami. Możesz także spróbować powiesić go z jednej strony na drzewie, a z drugiej użyj stelaża, który będzie drewniany lub metalowy.
Gdzie najlepiej kupić hamak?
Hamaki stały się bardzo popularnym elementem wyposażenia wnętrz, a także jako meble ogrodowe. Podczas ich zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na to, co wybieramy. Sklepy stacjonarne wypełnione są przez ten chodliwy towar (niestety) często złej jakości. Wybór na przykład sklepu lub marketu - w swoich ofertach posiadają najczęściej hamaki dość krótkie i mało wygodne. Aby na nim usiąść, trzeba się nieźle nagimnastykować, nie mówiąc już o położeniu się. To często kończyło się po prostu wypadnięciem.
Przy wyborze swojego nowego hamaka, pokuś się o przeczytanie informacji na temat pochodzenia, materiału i wielkości danego modelu oraz porównaj je. Przyjrzyj się również cenie. Zbyt tanie modele praktycznie zawsze okażą się podróbką. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie producent ze sklepem internetowym lub bezpośredni importer hamaków na przykład z Meksyku. Oni już posiadają swoje marki.
Zobacz także: Jaki subwoofer wybrać? Ranking 2019.
Jeżeli mamy dostęp do Internetu, radzimy - szukaj hamaków online. Bardzo dużo ofert możemy znaleźć na Allegro lub Amazon ’ie. Za ich pośrednictwem złożenie zamówienia jest bardzo proste, a znajdziemy tam bardzo szeroki asortyment, a może nawet uda nam się znaleźć ciekawe promocje i rabaty. W przypadku wyboru tej formy zakupu - dokładnie przeczytaj wszystkie informacje na temat kupowanego produktu! Pamiętaj także, że z takiego zakupu zawsze możesz się wycofać, a na zwrot masz 14 dni.
Dopracowując na przykład wygląd swojego ogrodu lub pokoju wraz z nowo zakupionym hamakiem, mogą Ci się przydać inspiracje. Wiele znajdziesz na przykład na Pinterest lub Instagram. Może dzięki temu uda ci się dobrać wyposażenie pasujące na przykład do komody, sofy czy dywany.
źródło: jaki-hamak.pl
Hamak to świetna sprawa przyznaje. Uwielbiam położyć się na nim w ogrodzie i popracować na laptopie lub poczytać książkę. Polecam bardzo fajny sposób na relaks. 😉