Close

Garderoba w sypialni – jak urządzić? Porady i aranżacje

Garderoba w sypialni jest dobrym pomysłem dla małych mieszkań. Jako oddzielne pomieszczenie od zawsze stanowiła pewien rodzaj ekskluzywności i luksusu. Z filmów wiemy, jak taka przestrzeń powinna wyglądać. Najczęściej - oddzielny pokój z wejściem od sypialni. Z zabudową i wieloma mniejszymi szafkami. Specjalne wieszaki na sukienki i płaszcze, oddzielne drążki na koszule i spodnie. Dedykowane szuflady na biżuterię i przegródki na krawaty. Stało się to marzeniem niejednego z nas.

Garderoba w sypialni czy osobno - wady i zalety

Niezaprzeczalnymi zaletami posiadania garderoby jest porządek. Specjalnie wydzielone miejsce na ubrania, ręczniki i buty dają możliwość większej harmonii w naszym mieszkaniu. Ponadto, w przypadku jakiegokolwiek bałaganu - zawsze możemy po prostu zamknąć drzwi od garderoby i w mgnieniu oka znów mamy poczucie komfortu.

szara garderoba w sypialni
źródło: solnet-sy.com

Tym, co dodatkowo motywuje i zachęca do posiadania własnej garderoby w sypialni jest możliwość powieszenia i swobodnego przejrzenia się w lustrze w całej okazałości.

Najczęstsze bolączki garderoby

Niebezpieczeństwem w kontekście posiadania garderoby jest duża ilość miejsca. Może to spowodować chęć zapełnienia wszystkich półek, szafek i regałów po brzegi, a to wiąże się z coraz większą ilością ubrań, butów i akcesoriów.

Kolejną rzeczą, która może jednak zniechęcić do stworzenia garderoby, jest konieczność większego dbania o czystość. Nikt przecież nie chce nosić zakurzonych ubrań. Szczególnie w przypadku, kiedy interesuje nas osobna garderoba - stajemy się właścicielami lub niewolnikami przestrzeni, w której bardzo mocno trzeba dbać o czystość.

Garderoba w sypialni biała
źródło: brit.co

Okej. Zdecydowaliśmy się jednak na wygospodarowanie jakiejś przestrzeni w naszym domu do zaaranżowania garderoby. Gdzie najlepiej ją umieścić? Przede wszystkim postaraj się o logiczne rozplanowanie układu. Standardowy schemat jest taki, że codziennie rano wstajesz z łóżka i udajesz się do łazienki. Następnie kierujesz kroki w stronę miejsca, gdzie przechowujesz odzież. Zorganizuj to tak, by jak najłatwiej móc poruszać się po tych trzech pomieszczeniach. Równie dobrym pomysłem - o ile mieszkasz z drugą osobą - jest podzielenie garderoby na dwie strefy. Dla niego i dla niej.

Garderoba w sypialni - ścianka działowa

Nie masz zbyt dużego mieszkania, a mimo to chciałbyś zostać posiadaczem garderoby? Jest to możliwe! Dobrym wyjściem może być dla Ciebie garderoba w sypialni za ścianką lub z zasłoną. Jeżeli masz trochę większy budżet, rozważ postawienie kartonowo-gipsowej ścianki. Może być ona pełna lub częściowa. W pierwszym przypadku - od podłogi aż po sufit i od jednej do ściany do drugiej. Daje to wrażenie oddzielnego pomieszczenia, w którym z łatwością stworzyć garderobę marzeń. Drugą opcją jest częściowe przepierzenie. Niższa ścianka sprawi, że wizualnie Twoja sypialnia wciąż będzie duża.

Garderoba w sypialni za ścianką działową
źródło: elmueble.com

Możesz także zbudować ściankę wysoką i wąską. To sprawić może, że pokój sypialniany wydawać się będzie bardziej przestronna. Niedoskonałością tego rozwiązania jest bardzo prawdopodobne większe zbieranie się kurzu i innych zanieczyszczeń w wydzielonym miejscu. Tym, co nas przed uchroni przed częstszym sprzątaniem jest umieszczenie zamykanych szaf lub zabudowy meblowej w garderobie.

Garderoba w sypialni - zabudowa wnęki

Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie nieco powierzchni nowej przestrzeni i wykorzystanie po prostu wnęki znajdującej się w pokoju. Wnęka może być efektem budowlanym lub układu innych mebli, na przykład łóżka. Wykorzystanie „wolnej” przestrzeni i dedykowane meble na wymiar są bardzo praktyczne. Jeżeli masz głęboką wnękę, możesz wykonać lub zlecić taki projekt, przy którym będziesz mógł wejść do środka. W przypadku niewielkiego wgłębienia - postaw na taką zabudowę, do której bezpośrednio będziesz mieć dostęp z sypialni.

Obojętnie, którą z dróg wybierzesz, zadbaj o wykończenie, w szczególności o drzwi. Będąc posiadaczem mniejszej przestrzeni, dobrym wyjściem będą panele przesuwne. Do ich montażu wystarczy listwa lub listwy przytwierdzone do podłogi, lub sufitu i gotowe! Poszukując rozwiązania idealnego dla siebie, zwróć uwagę na:

Garderoba w sypialni zabudowana szafa
źródło: bocadolobo.com
  • skrzydła przesuwne z prowadnicami na podłodze i suficie,
  • panele podwieszane,
  • drzwi uchylno-przesuwne,
  • wrota składane,
  • standardowe drzwi uchylne.

Każde z powyższych rozwiązań to inny system mocowania i łączenia poszczególnych skrzydeł. Dają odmienne możliwości, jeżeli chodzi o dostanie się do poszczególnych partii półek. Są także różnorodne pod względem poszczególnych funkcji przysłaniania. Na przykład skrzydła przesuwne z podwójnymi prowadnicami są bardzo stabilne i pozwalają na duże i ciężkie powierzchnie, również z lustrami. Drzwi uchylno-przesuwne mogą składać się jak harmonijka lub funkcjonować jako oddzielne panele z opcją częściowego, czasowego otwarcia.

Garderoba do przedpokoju?

Garderoba do przedpokoju również przyjmie powyższe zasady. W mieszkaniu w bloku zazwyczaj znajdziemy miejsce, które ma możliwość zagospodarowania na szafę w zabudowie. Nie musisz jednak korzystać z utartych już, gotowych schematów. Puść wodze fantazji i skorzystaj z innowacyjnych rozwiązań, a powstanie jedyna w swoim rodzaju, Twoja osobista garderoba do przedpokoju. Nowoczesna konstrukcja kolumnowa lub rurowa, ażurowe panele, spersonalizowane i dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb szuflady - to wszystko masz w zasięgu ręki!

Garderoba w sypialni - parawan lub zasłona

garderoba w sypialni w postaci zasłony
źródło: decoredo.com

Ostatnią, a zarazem najtańszą propozycją jest oddzielenie części garderobianej od sypialnianej i po prostu postawienie ozdobnego parawanu lub zamontowanie zasłony. Parawan w sypialni z pewnością nada pomieszczeniu przytulności. Dodatkowo jest to element stosunkowo lekki i mobilny, w związku z czym bardzo łatwo będziesz mógł przeprowadzić zmianę układu lub aranżacji pokoju. Musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku Twoja ścianka działowa będzie niezbyt wysoka. Zasłona wykorzystana jako przesłonięcie półek i regałów jest wyborem o tyle ciekawszym, że sięga aż sufitu. Tkanina, na jaką się zdecydujemy, jest zupełną dowolnością. Możesz dobrać półprzezroczysty, lekki i zwiewny materiał, a także ciężki, nieprzepuszczalny powietrza z ciekawym nadrukiem, na przykład egzotyczną roślinnością, miastem lub innym modnym wzorem.

Ciekawym ustawieniem będzie garderoba w sypialni za łóżkiem. W pierwszym momencie nie będzie ona tak widoczna, jak ta znajdująca się z boku lub wolnostojąca szafa.

Garderoba w sypialni - aranżacje klasyczne i nowoczesne

Styl w garderobie prawdopodobnie będzie determinował charakter otoczenia, czyli sypialni lub całego domu. Niezależnie od tego, którą opcję i sposób przechowywania wybrałeś, warto o niego zadbać.

Klasyka

garderoba w stylu klasycznym
źródło: southerncurlsandpearls.com

Klasyczne wnętrza lubią jasne barwy. W takim przypadku biała garderoba będzie idealnym rozwiązaniem. Specyfika tego pomieszczenia pozwala porzucić obawy na temat szybkiego zabrudzenia się białych powierzchni. Poruszamy się po niej zazwyczaj bez butów. Jesteśmy świeżo po prysznicu. Nawet dzieci raczej nie mają wstępu do takich miejsc. Śmiało więc możemy postawić na to, co lubimy najbardziej. Białe ściany, jasna wykładzina, wyrafinowana pufa… to będzie nasze królestwo. Nie musimy się także obawiać przed powieszeniem luster od sufitu aż po samą podłogę, a nawet ustawienia go w wersji wolno stojącej lub toaletki z kosmetykami i biżuterią. Jest to również miejsce, w którym ze spokojem zastosujemy szklane półki i inne delikatne elementy. Tradycyjne wnętrza, to również ornamenty. Wyszukaj w swoim mieszkaniu taki, który możesz zastosować jako dekorację również w garderobie. Bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie go na przykład w panelach oddzielających poszczególne strefy.

Nowoczesność

nowoczesna garderoba w kolorze białym
źródło: oflifeandlisa.com

Modne, nowoczesne wnętrza wymagają innego podejścia. Poza oczywistą i najważniejszą funkcjonalnością zadbaj o detale wykorzystujące najświeższe rozwiązania. Przede wszystkim zastanów się nad materiałami, którymi chcesz wyłożyć swoją garderobę. Może to być egzotyczne drewno, beton lub specjalne tworzywo sztuczne. Następnie - forma. Najczęściej spotkać możemy prostą bazę z ekstrawaganckim akcentem. Chromowana lampa XXL lub rzeźba na tle ceglanej ściany mogą wyglądać genialnie! Koniecznie zwróć też uwagę na oświetlenie. Podwieszany sufit oraz oświetlenie punktowe podkreślą charakter tej osobistej przestrzeni.

Boho

pokój boho sypialnia
źródło: lisamaurodesign.com

Przy chęci utrzymania garderoby w stylu rustykalnym zadbaj przede wszystkim o odpowiedni nastrój. Uzyskasz go m.in. za pomocą wykładziny lub dywanu z długim włosiem. Ciepłe odcienie drewna oraz jasne ściany również dobrze się w niego wpiszą. Jako dodatkowy element wyposażenia możesz zrobić własnoręcznie lub kupić i powiesić hamakowy fotel brazylijski.

Mała garderoba w sypialni na poddaszu

W sytuacji, w której zorganizowałeś sypialnię na poddaszu, a jednak marzy Ci się choć mała garderoba, również mamy dla Ciebie kilka propozycji. Dzięki najnowocześniejszym możliwościom i rozwiązaniom nawet skosy nie staną nam na przeszkodzie w jej realizacji (:

Garderoba ze skosem - praktyczne podpowiedzi

1. Zainwestuj w dedykowane meble do zabudowy

Mając specyficzną w swoim układzie i formie przestrzeń, zrezygnuj z dostępnych standardowych szaf i szafek. Postaw na jak najlepsze dopasowanie ich do możliwości pokoju. Zaprojektuj sam lub wesprzyj się fachową wiedzą projektantów wnętrz i stwórz miejsce do przechowywania, wykorzystując najnowocześniejsze możliwości. Wysoko zamontowane drążki już jednym ruchem ręki możesz ściągnąć w dół, a niskie partie pod skosami zagospodaruj na wysuwane szafki.

meble do zabudowy do sypialni
źródło: regardsetmaisons.blogspot.com

2. Dobrze rozplanuj przestrzeń

Odpowiednia adaptacja poddasza to podstawa. Zastanów się, ile półek i szuflad potrzebujesz do codziennego użytku. Resztę zaplanuj tak, by pomieściły jak najwięcej rzeczy używanych okazjonalnie, wykorzystując maksymalnie pozostałą przestrzeń. Przy skosach, zacznij od długich ubrań - to one będą potrzebowały największej wysokości. Rozważ także wysuwane szuflady. Dzięki nim będziesz miał wrażenie większej harmonii, a umieścić w nich to samo, co na zwykłej półce.

sypialnia na poddaszu
źródło: planete-deco.fr

3. Oświetlenie

W związku z tym, że na poddaszu nie zawsze znajduje się okno, konieczne będzie dopasowanie odpowiedniego oświetlenia. Punktowe halogeny, listwy i drążki led będą idealne.


Zobacz także: Jak oświetlenie wpływa na nastrój? Poradnik doboru barw.

oświetlenie ledy i reflektory szafa
źródło: maszroom.com

4. Dodatkowe TIPY do małej garderoby

Mając niewielką sypialnię, a jednocześnie chcąc umieścić w niej garderobę i dodatkowo zmieścić w niej wszystko, co niezbędne, warto zainspirować się kilkoma trickami.

  • Zamiast układania stosów na półce - ZWIJAJ! W wielu marketach znajdziemy już pojemniki materiałowe z przegródkami. Mogą one zostać wykorzystane do przechowywania drobnych akcesoriów lub zwiniętych w rulon mniejszych ubrań, takich jak t-shirt ’y.
  • Specjalistyczne wieszaki. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami, również w kwestii mniejszych powierzchni mieszkalnych, powstały wieszaki do zadań specjalnych. Aktualnie są one coraz bardziej popularne, ponieważ poza lepszą organizacją miejsca, bardzo często ułatwiają nam korzystanie z poszczególnych elementów garderoby. Przykładem może być wieszak 2w1 lub 3w1, łączący w sobie uchwyt na koszulę + marynarkę + spodnie. Innym są wieszaki na krawaty lub ręczniki. Możesz także zastanowić się nad stworzeniem czegoś samemu. Miedziany wieszak diy - to może być to!
  • Wykorzystuj wszystkie dostępne powierzchnie, włącznie w wewnętrzną stroną drzwi. Możesz do nich zamontować drążek, który będzie służył do powieszenia szalików lub pasków.
  • Duże szuflady podziel przegródkami. Zadbają o ład i porządek nawet w tych głębokich szufladach.
  • Zorganizuj biżuterię. Wkręć kilka małych haczyków w drzwi lub bok szafy, a już nigdy nie będziesz siedzieć godzinami i rozplątywać złotych łańcuszków.
jak układać ubrania w szafie
źródło: apartmenttherapy.com

Chowaj sezonowe ubrania w specjalne worki i przekładaj na tył szafy lub wynoś do na przykład garderoby w przedpokoju. Jeżeli masz takie możliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w worki próżniowe.

  • Skończ z poszukiwaniem drugiego buta w szafce. Zamiast tego umieść w szafie specjalne szuflady przeznaczone do magazynowania obuwia (:
  • Rzeczy używane rzadko lub bardzo rzadko umieść w oddzielnych pudłach i postaw na półkach trudniej dostępnych. Nie zapomnij o podpisaniu ich!
  • Składaj ubrania w jednakowe wielkości. Nada to wizualnego porządku w Twojej garderobie, a dodatkowo sprawi, że odzież będzie się mniej gniotła.
  • Dodatkowym zabiegiem, głównie wizualnym jest poukładanie ubrań w szafie wg kolorów. Ułatwić to może codzienne dobieranie stroju. W przypadku posiadania otwartej garderoby lub garderoby z przezroczystymi drzwiami (najnowszy trend!), nasze ubrania będą wyglądały bardzo interesująco.

Garderoba w sypialni - ceny

Jest to trudny parametr do jednoznacznego określenia. Zależy od bardzo wielu czynników. Pierwszym jest - oczywiście - zajmowana powierzchnia. Następnie - ilość szaf, szafek i komód, które chcemy w niej umieścić. Kolejno, wyposażenie ich, czyli dobór półek, szuflad standardowych i specjalistycznych. Na końcu, dodatkowe oświetlenie i wykorzystane materiały.

aranżacja sypialni inspiracje porady
źródło: mydomaine.com

Uogólniając trochę poszczególne elementy, szafę zabudowaną możemy postawić już za 1500 zł. Jej ceny mogą osiągać jednak nawet więcej niż 5000 zł. Dodatkowo należy doliczyć specjalne wyposażenie, czyli minimum 300 - 500 zł. Aranżując całe pomieszczenie, pamiętajmy również o koszcie wykładziny lub paneli oraz dodatkowych mebli. Budując naszą garderobę z mebli dostępnych w marketach, wybierając standardowe wymiary, tj. 150x60x236 cm, całkowity koszt będzie oscylował wokół 700-1000 zł. Garderoba w sypialni Ikea to jednak zupełnie inna bajka. Dzięki możliwości spersonalizowania wnętrza oraz bogatego i dedykowanego wyposażenia dla konkretnych rodzajów ubioru, cena za szafę do zabudowy wynosi od około 3000 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij