Close

Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Porady i ranking

Nie ma nic lepszego niż wypoczynek w ogrodzie. I tu z pomocą przychodzi ciekawe rozwiązanie - huśtawka ogrodowa. Lato już za pasem, dlatego najwyższy czas zastanowić się nad nowym modelem huśtawki do Twojego ogrodu. Jaką huśtawkę wybrać - z drewna czy metalową? Co wziąć pod uwagę przy zakupie? Jak zrobić huśtawkę do ogrodu krok po kroku? Znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytanie w dzisiejszym artykule.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając huśtawkę do ogrodu?

Rozmiar huśtawki do ogrodu

Wielkość huśtawki do ogrodu wybierz, uwzględniając rozmiar swojego ogrodu bądź tarasu. Oczywiście, posiadając duży ogród czy duży taras, możesz pozwolić sobie na huśtawkę, która pomieści więcej osób. Pamiętaj, że rozmiar huśtawki to nie tylko ilość osób, które mogą na niej usiąść, ale także rozstaw stelaża.

Przeznaczenie huśtawki ogrodowej

Każdy, kto poszukuje komfortowego miejsca do odpoczynku i czytania ulubionych książek w ogrodzie, powinien zdecydować się właśnie na ogrodową huśtawkę. Co więcej, modele przeznaczone dla dzieci, zapewnią im godziny wspaniałej zabawy i radości podczas huśtania. A jeśli szukasz huśtawki, na której ponadto możesz wygodnie się położyć - wybierz model rozkładany z funkcją spania.

Sposoby montażu huśtawek

Wśród huśtawek znajdziesz modele na stojącym stelażu oraz podwieszane siedziska, które możesz zamontować pod sufitem bądź na ramie, którą już posiadasz. Huśtawki na stelażu posiadają w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, żeby je złożyć.

Materiał wykonania huśtawek ogrodowych

Huśtawki do ogrodu mogą być zrobione częściowo bądź całkowicie z metalu lub z drewna. Metalowe huśtawki posiadają stelaż wykonany (najczęściej) z odpornej na uszkodzenia i bardzo wytrzymałej stali. Natomiast huśtawki drewniane wykonywane są z jesionu, buku, gatunków iglastych lub egzotycznych.

Ilość miejsca na huśtawce ogrodowej

Huśtawki ogrodowe różnią się od siebie ilością osób, które mogą jednocześnie znajdować się na siedzisku. Zależnie od wielkości huśtawki, mogą to być dwie, trzy, a nawet cztery osoby.

Bezpieczeństwo huśtawek i ograniczenia w użyciu

Ilość miejsca nie jest jednak jedynym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę: liczy się także maksymalne obciążenie, które huśtawka bezpiecznie wytrzyma. Obciążenie huśtawek waha się może wynosić nawet 300 kg i taki model powinieneś wybrać. Da Ci to pewność, że nawet dorosłe osoby będą mogły z niej bezpiecznie korzystać.

Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Ranking huśtawek ogrodowych

Huśtawka ogrodowa Lori - 3-osobowa

Huśtawka ogrodowa Lori - 3-osobowa

Bujana ławka do ogrodu w czarnym kolorze. W zestawie znajdziesz stelaż, siedzisko oraz daszek, a także dwie poduszki w kolorze seledynowym. Stelaż huśtawki jest stalowy i dodatkowo zabezpieczony warstwą farby proszkowej, natomiast siedzisko i daszek wykonano z poliestru Oxford 600*300D odpornego na wodę oraz promieniowanie UV.

Zalety
trwały stelaż ze stali malowanej proszkowo
huśtawka jest 3 osobowa, a jej dopuszczalne obciążenie to 250 kg
posiada dodatkowe poduszki w zestawie
wyposażona w daszek o regulowanym kącie nachylenia.
Wady
czarny kolor daszku oraz huśtawki może potęgować nagrzewanie się na słońcu

Rozkładana huśtawka ogrodowa 2w1 - 3-osobowa

Rozkładana huśtawka ogrodowa 2w1 - 3-osobowa

Huśtawka do ogrodu w czarno-szarym kolorze. W zestawie znajdziesz stelaż, daszek, siedzisko oraz dwie poduszki. Stelaż wykonano ze stali pomalowanej proszkowo, natomiast materiałowe poszycie z poliestrowej tkaniny Oxford 600*300D odpornej na deszcz i słońce.

Zalety
stelaż jest stabilny i dodatkowo zabezpieczony proszkową farbą
posiada regulowany daszek
huśtawkę możesz rozłożyć i korzystać z niej jak z leżanki
maksymalne obciążenie huśtawki to 300 kg
Wady
huśtawka szybko się nagrzewa ze względu na ciemny kolor

Ławka bujana Relax z dużym daszkiem - 3 osobowa

Ławka bujana Relax z dużym daszkiem - 3 osobowa

Huśtawka do ogrodu w szmaragdowym kolorze. W zestawie znajdziesz stelaż, daszek i siedzisko z dwom materacami. Stelaż, podobnie jak w innym modelach, jest ze stali zabezpieczonej farbą proszkową, natomiast baldachim i siedzisko wykonano z poliestrowego materiału odpornego na wilgoć i promieniowanie UV.

Zalety
stalową konstrukcję zabezpieczono warstwą farby proszkowej
posiada regulowany baldachim
wyposażony w dwa wygodne materace na siedzisko i oparcie
Wady
maksymalne obciążenie materaca to jedynie 200 kg

Bujana ławka ogrodowa z funkcją rozkładania - 4-osobowa

Bujana ławka ogrodowa z funkcją rozkładania - 4-osobowa

Rozkładana huśtawka dostępna w czterech kolorach. W zestawie znajdziesz stelaż, baldachim, siedzisko oraz podwójny materac. Stelaż wykonano ze stali dodatkowo pomalowanej proszkowo, natomiast baldachim i siedzisko z grubego, poliestrowego materiału odpornego na warunki pogodowe.

Zalety
huśtawka pomieści aż 4 osoby (maksymalne obciążenie to 250 kg)
posiada funkcję spania, dlatego możesz korzystać z niej jak z leżaka
posiada dwa uchwyty na napoje
daszek jest regulowany
Wady
stosunkowo wysoka cena
nie posiada w zestawie dodatkowych poduszek

Bujana ławka Campela 2w1 - 4-osobowa

Bujana ławka ogrodowa z funkcją rozkładania - 4-osobowa

Rozkładana huśtawka dostępna w trzech kolorach. W zestawie otrzymasz stalowy stelaż, poliestrowy baldachim i siedzisko oraz materac, poduszki i dodatkowy pokrowiec. Stalowe elementy zostały zabezpieczone warstwą farby proszkowej, a elementy tekstylne wykonano z wodoodpornego i nieblaknącego poliestru.

Zalety
dostępny w 3 kolorach
posiada funkcję spania, dlatego może zastąpić leżankę w ogrodzie
posiada dodatkowe podstawki na napoje i pokrowiec na całą huśtawkę
Wady
wysoka cena
przy 4 osobach dopuszczalny udźwig to jedynie 250 kg

Duża huśtawka ogrodowa 2w1 - 4-osobowa

Duża huśtawka ogrodowa 2w1 - 4-osobowa

Bujana ławka do ogrodu dostępna w dwóch kolorach. W zestawie znajdziesz stelaż, siedzisko, materac, baldachim oraz dwie poduszki. Stelaż jest stabilny i odporny na rdzę, gdyż wykonano go ze stali i dodatkowo pomalowano proszkowo. Siedzisko huśtawki obszyto poliestrowym materiałem, podobnie jak baldachim.

Zalety
posiada regulowany daszek
w zestawie dodatkowo znajdziesz uchwyty na napoje i poduszki
pomieści aż 4 osoby
Wady
brak informacji na temat maksymalnego obciążenia huśtawki
dołączony materac jest bardzo cienki przez co szybko się odkształca

Drewniana huśtawka ogrodowa 2w1 - 4-osobowa

Drewniana huśtawka ogrodowa 2w1

Jedyna w naszym zestawieniu huśtawka z drewna. W zestawie znajdziesz drewniane siedzisko i stelaż oraz baldachim i podwójny materac. Konstrukcję huśtawki zrobiono z egzotycznego drewna meranti, natomiast do baldachimu użyto wodoodpornego i nieprzepuszczającego słońca materiału.

Zalety
egzotyczne drewno meranti jest odporne na wilgoć i wysokie temperatury
baldachim jest regulowany
posiada funkcję leżenia, dlatego z powodzeniem zastąpi leżankę w ogrodzie
Wady
stosunkowo wysoka cena, która jednak spowodowana jest jakością huśtawki
drewniane elementy wymagają regularnej impregnacji

Huśtawka ogrodowa dla dzieci - 2-osobowa

Huśtawka ogrodowa dla dzieci

Kolorowa, dziecięca huśtawka dla dwóch pociech. W zestawie znajdziesz siedzisko i daszek pokryte wytrzymałym materiałem z poliestru oraz stabilny stelaż. Huśtawka jest prosta w montażu, a na zimę może być przechowywana w garażu bądź piwnicy.

Zalety
posiada dodatkowe pasy, które podnoszą bezpieczeństwo dzieci
huśtawka jest prosta i szybka w montażu
dostępna w niskiej cenie
Wady
brak informacji na temat zastosowanych materiałów do produkcji stelażu
brak informacji na temat maksymalnego obciążenia huśtawki

Rozkładana huśtawka z moskitierą - 3-osobowa

hustawka ogrodowa z moskitiera dla kilku osob w paski

Funkcjonalna huśtawka idealna do dużego ogrodu. W zestawie znajdziesz stalowy stelaż, baldachim, sprężynowy materac na siedzisko, podłokietniki i poduszki. Dodatkowa moskitiera chroni przed owadami.

Zalety
huśtawka ma ponad 2 m długości, dlatego jest bardzo przestronna i nadaje się do dużych ogrodów
posiada dodatkowy daszek, podłokietniki i moskitierę
ma funkcję spania, dlatego może zastąpić leżankę
Wady
wysoka cena
brak informacji na temat dopuszczalnego obciążenia

Gdzie postawić huśtawkę w ogrodzie?

To, gdzie powinieneś postawić huśtawkę, zależy w dużej mierze od rozplanowania Twojego ogrodu. Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu. Huśtawka ogrodowa powinna stać na równym i stabilnym gruncie, który nawet podczas deszczu nie będzie robił się grząski. Unikaj też ziemi, która posiada dużo drobnych kamyczków, bo one także mogą wpłynąć na stabilność (a tym samym bezpieczeństwo) całej huśtawki.

Wiele modeli huśtawek posiada już w zestawie daszek chroniący przed słońcem. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej wypoczniesz na huśtawce postawionej wśród roślinności, która dodatkowo obniża odczuwalną temperaturę latem. Huśtawki ogrodowe warto więc postawić przy żywopłocie, ozdobnych krzewach drzewach - w każdym zakątku otoczonym roślinami.

Posiadasz dzieci i jesteś pewny, że nie unikniesz dzikich harców na ogrodowej huśtawce? Postaw huśtawkę w takim miejscu, aby mieć na oku swoje pociechy i mów pilnować ich podczas zabaw na zewnątrz. Przykładowo, umieść ją naprzeciwko tarasu czy przestronnych szklanych drzwi w salonie.

Huśtawka ogrodowa na balkonie lub tarasie? Czemu nie!

Kto powiedział, że miejsce huśtawki ogrodowej jest tylko w ogrodzie? :) Nie każdy ogród, niestety, nadaje się do postawienia dużej huśtawki - czasami to wina braku miejsca a czasami dużych skarp i nierównego terenu. W takiej sytuacji wykorzystaj potencjał swojego balkonu lub tarasu, jeśli tylko masz na nim trochę miejsca!

Duże tarasy dają największe pole możliwości, niemal takie same jak ogrody. Aranżacja huśtawki staje się wówczas bardzo prosta. Balkony, chociaż z reguły są mniejsze od tarasów, są bardziej wymagające pod względem wyboru modelu huśtawki o odpowiednim rozmiarze. Najczęściej, balkony nie dają możliwości wybrania większej niż dwuosobowej huśtawki. Przy czym pamiętaj, że w przypadku balkonów i mniejszych tarasów szerokość siedziska oraz rozstaw stelaża ma niebagatelne znaczenie.

Ile osób zmieści się na huśtawce ogrodowej?

Skoro już wspomnieliśmy o rozmiarach huśtawek… Ile osób maksymalnie zmieści się na huśtawce w ogrodzie? Dwie, trzy czy cztery?

Oczywiście… To zależy! Wszystko zależy od tego, jaki model huśtawki chcesz kupić. Nasz ranking jest świetnym przykładem na to, że huśtawki ogrodowe występują w całej gamie rozmiarów - od dwuosobowych, po trzy i czteroosobowe.

Pamiętaj jednak, że producent może deklarować naprawdę wiele, aby sprzedać swój produkt. Właśnie dlatego musisz być czujny i zawsze sprawdzić dodatkowo, jakie jest maksymalnie dopuszczalne obciążenie huśtawki. I tutaj liczba waha się od 150 do 300 kg. Oczywiście, im wyższa liczba, tym ławka będzie wytrzymalsza, a bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny większe.

jaki model huśtawki ogrodowej

Huśtawka ogrodowa dla dzieci - jaka powinna być?

Zabawa na huśtawce daje ogrom frajdy, nawet rodzice o tym wiedzą. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo łatwo o chwilę nieuwagi i wypadek. Właśnie dlatego huśtawki dla dzieci muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Wybierając huśtawkę dla swoich pociech, zwróć uwagę na dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapinanych pasów. A jeśli masz możliwość - przekonaj się na własne oczy czy huśtawka jest faktycznie stabilna i wytrzymała, a cała jej konstrukcja jest zrobiona z najwyższej jakości elementów.

Dzieci są wzrokowcami, dlatego huśtawka powinna być kolorowa i przyciągać wzrok. Dzięki temu Twoje dziecko szybko się nią nie znudzi. Pamiętaj także o dodatkowej ochronie młodej skóry przed słońcem - zawsze wybieraj modele z daszkami bądź baldachimami.

Huśtawka ogrodowa z daszkiem? Komfort ponad wszystko

Huśtawki z daszkiem lub baldachimem to nie tylko pierwszy wybór w przypadku huśtawek dziecięcych. Dorośli także doceniają zalety dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV latem. Właśnie dlatego, nawet jeśli niechcący zaśniesz na huśtawce, będziesz mieć pewność, że nie nabawisz się groźnych poparzeń bądź… udaru. Niestety, wielogodzinne przebywanie na słońcu może być bardzo niebezpieczne.

Huśtawka ogrodowa z moskitierą

Lato ma wiele zalet, ale na pewno nie zaliczają się do nich komary, pająki i wszelkie owady, które wieczorami uwielbiają wychodzić na światło dzienne. Przed bujną fauną Twojego ogrodu ochroni Cię właśnie moskitiera!

Huśtawki ogrodowe z moskitierą, poza praktyczną funkcją, spełniają też najwyższe wymogi estetyczne. Modele wyposażone w siatkę na owady prawie zawsze duże, stabilne i eleganckie. Ich cena niestety jest też odpowiednio wyższa, ale za komfort odpoczynku bez owadów warto zapłacić więcej.

Huśtawka ogrodowa z drewna, metalu czy innego materiału?

Huśtawki ogrodowe posiadają stelaże wykonane z drewna bądź ze stali. Drewniane huśtawki posiadają niesamowitą zaletę, jeśli chodzi o wygląd, gdyż wspaniale nadają się do wszystkich ogrodów. Dobrze konserwowane drewno jest trwałe, a przy tym ekologiczne.

Stalowe huśtawki ogrodowe przewyższają jednak trwałością modele z drewna. Nie mają tyle uroku, jednak dostępne są w całej gamie kolorów oraz kształtów. Są też o wiele lżejsze, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je przesunąć, gdy zmienisz koncepcję na wygląd swojego ogrodu.

bujanka ogrodowa drewniana

Jak zbudować huśtawkę ogrodową?

Na początku musisz wiedzieć, że huśtawka ogrodowa zrobiona własnoręcznie nie należy do prostych projektów! Jeżeli jednak lubisz wyzwanie i umiesz obchodzić się z podstawowymi narzędziami stolarskimi - zapraszamy do mini poradnika, w którym dowiesz się, jak zrobić huśtawkę do ogrodu krok po kroku.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową samodzielnie - przygotowanie

Pierwszym krokiem do zbudowania swojej własnej, unikalnej huśtawki do ogrodu jest… wykonanie projektu huśtawki. Musisz wiedzieć, jakie wymiary będzie miało siedzisko (ile osób ma zmieścić) oraz jaki rozstaw ma mieć cała konstrukcja.

Na tym etapie podejmij decyzję, z jakiego drewna (kantówki czy bale) chcesz wykonać huśtawkę. Huśtawka z bali lub gałęzi jest o wiele bardziej naturalna i swojska, natomiast kantówki nadają się do bardziej klasycznych projektów huśtawek.

Z jakiego drewna zrobić huśtawkę ogrodową?

Przed wizytą w pobliskim tartaku bądź sklepie ogrodniczym, sprecyzuj także, z jakiego gatunku drewna wykonasz huśtawkę. Popularnym i łatwo dostępnymi gatunkami są:

 • buk
 • jesion
 • sosna
 • świerk

Droższym rozwiązaniem są gatunki egzotyczne, które są często o wiele wytrzymalsze na polskie warunki niż rodzime drzewa i nie trzeba aż tak często ich impregnować. O jakich gatunkach mowa?

 • teak
 • tatajuba
 • merbau
 • meranti

Jeżeli posiadasz już mały plan działania - pora zaopatrzyć się w drewniane belki. Do skonstruowania huśtawki potrzebujesz dziewięciu belek. Jaką powinny mieć długość?

 • 4 belki o długości ok. 3 m
 • 2 belki o długości ok. 1,5 m
 • 2 belki o długości ok. 0,5 m
 • 1 belkę o długości dostosowaną do wymiarów siedziska.

Do połączenia ze sobą wszystkich elementów z drewna i zawieszenia huśtawki potrzebujesz dodatkowo:

 • łańcuchy do montażu siedziska
 • metalowe, wkręcane haki do łańcucha
 • zaczepy do huśtawki z metalu
 • gwintowane, metalowe pręty o długości ok. 1 m
 • podkładki i śruby w różnych rozmiarach
 • piłę tarczową bądź inne narzędzie do obcinania metalu
 • piłę do drewna
 • wiertarkę wraz z zestawem wierteł
 • impregnat i pędzle do malowania drewna
huśtawka ogrodowa szara

Huśtawka ogrodowa - poradnik DIY krok po kroku

Jak zrobić stelaż huśtawki ogrodowej?

Pierwszym krokiem będzie wybudowanie stelaża w kształcie litery “A”. Jak już wspomnieliśmy, przeznacz na to cztery belki. Dobierz belki parami (na tym etapie możesz je jeszcze przyciąć, jeśli są za długie) i na każdej belce zrób nacięcia na ok. ¼ wysokości, aby pasowały do siebie jak puzzle. Nacięcia pozwolą belkom zazębić się i stworzyć prowizoryczny stelaż.

Każdą z połączonych belek musisz wzmocnić. W tym celu zrób wiertarką dziurę w miejscu ich przecięcia i umieść tam jeden z gwintowanych prętów. Następnie załóż podkładki i śruby. To samo zrób z drugą parą belek.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie i zamontowanie poprzecznej belki (inaczej belki nośnej) na szczycie stelaża. W tym celu musisz naciąć belkę po obu końcach, tak samo jak poprzednie, aby połączyła się z bocznym stelażem.

Całą konstrukcję wzmocnij jeszcze dodatkowymi belkami usztywniającymi. Dwie, krótkie belki zamontuj do belki nośnej i belek bocznych konstrukcji pod kątem 60°.

Jak zrobić siedzisko huśtawki ogrodowej?

Ławka huśtawki może mieć naprawdę różne kształty, które zależą tylko i wyłącznie od Twojej fantazji i zdolności manualnych. My proponujemy Ci proste, ale wygodne siedzisko z oparciem.

Wykonanie siedziska zacznij od przygotowania dwóch belek, których długość nie będzie przekraczała wymiarów stworzonej już konstrukcji. Następnie dopasuj trzy mniejsze belki, które razem będą tworzyły szkielet siedziska. Mniejsze belki zamontuj poprzecznie w miejscu ich styku z większymi belkami. Użyj do tego ponownie wiertła i gwintowanego pręta.

Kolejnym krokiem będzie montaż belek podpierających oparcie. Umieść belki po jednej stronie siedziska i przymocuj je w prawym i lewym rogu szkieletu ławki.

Na tak wykonany szkielet siedziska pozostaje Ci zamontować płaskie deski o tej samej długości i powiesić łańcuchy. Na sam koniec przytnij każdy z gwintowanych prętów i powieś siedzisko na stelaż.

Twoja huśtawka jest już gotowa! Pamiętaj tylko o zaimpregnowaniu wszystkich elementów, aby służyła Ci jak najdłużej. :)

Huśtawka ogrodowa - czy warto?

Huśtawka w ogrodzie to świetny pomysł nie tylko na dodatkowe miejsce do siedzenia podczas rodzinnych ognisk i grillów, ale także na stworzenie zakątka do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wszyscy posiadacze niewykorzystanego miejsca w ogrodzie powinni zainwestować w dobrej jakości huśtawkę, która fantastycznie sprawdzi się podczas długich, letnich dni i sprawi frajdę dzieciom oraz dorosłym.

Jaką huśtawkę ogrodową kupić? Podsumowanie

Nie wyobrażamy sobie ciepłego, letniego wieczoru bez wygodnej huśtawki ogrodowej. Dajcie znać w komentarzach, które modele huśtawek podobają się Wam najbardziej i które z chęcią zobaczylibyście przed swoim domem. To jak - klasyczne drewniane huśtawki czy nowoczesne z metalu?

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karola
Karola
3 lat temu

Ogród bez huśtawki istnieć nie może 😀 miejsce oblegane non stop przez całą rodzinę

Fiona
Fiona
3 lat temu

Mój tata zrobił huśtawkę ogrodową ze starych desek i wyszło super

Zamknij