Close

Ekspres do kawy ranking – najlepszy ekspres do kawy

Ekspres do kawy to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu szybko przygotujemy pyszną i aromatyczną kawę. Napój ten jest pyszny, a także pobudza nas do pracy. W sprzedaży znajdziemy jednak wiele różnych rodzajów ekspresów, które różnią się między sobą konstrukcją, zasadą działania.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Który ekspres do kawy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przeznaczenie i typ ekspresu do kawy
Przeznaczenie i typ ekspresu do kawy

Jednym z podstawowych parametrów ekspresu do kawy jest typ urządzenia. Zależy od niego skomplikowanie konstrukcji oraz cena, jaką przyjdzie nam za ekspres zapłacić. Proste ekspresy umożliwiają jedynie parzenie kawy czarnej. Bardziej skomplikowane konstrukcje pozwalają na uzyskanie pysznego Latte czy Cappuccino.

Ciśnienie parzenia ekspresu do kawy
Ciśnienie parzenia ekspresu do kawy

Ekspresy ciśnieniowe muszą przetłoczyć wodę pod wysokim ciśnieniem – co najmniej 10 bar. Upewnijmy się zatem, że wybierany przez nas ekspres ciśnieniowy spełnia to wymaganie.

Rodzaj kawy
Rodzaj kawy

Różne ekspresy mogą przygotować inne rodzaje kawy. Największy wybór oferują modele ekspresów automatycznych. W ich przypadku do wyboru mamy kawę czarną, Espresso, Cappuccino, Americano i inne.

Moc ekspresu do kawy
Moc ekspresu do kawy

Im wyższa moc grzałki ekspresu, tym szybciej będzie podgrzana woda. Wśród ekspresów do kawy znajdziesz modele o mocy od 800 W do 1500 W. Zdecydowanie polecamy ekspresy o mocy co najmniej 1000 W.

Głośność pracy
Głośność pracy

Cicha praca jest bardzo pożądana, gdyż kawę często robimy o porannej porze, gdy pozostali domownicy mogą jeszcze spać. Najgłośniejszym elementem ekspresu jest zazwyczaj młynek. Niekiedy jednak sam proces parzenia może być również bardzo głośny. Warto zatem wybrać ekspres, który pracuje w zadowalającej nas głośności.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Jakie są rodzaje ekspresów do kawy? 

EKSPRES CIŚNIENIOWY EKSPRES CIŚNIENIOWY
+ dostępny w wariantach automatycznym oraz kolbowym
+ parzą kawę pod wysokim ciśnieniem
+ droższe modele są wyposażone w automatyczne programy
+ duży przedział cenowy
- ekspres ciśnieniowy kolbowy nie ma wbudowanego młynka
- czasochłonne parzenie kawy dla więcej niż jednej osoby
EKSPRES DO KAWY Z MŁYNKIEM EKSPRES DO KAWY Z MŁYNKIEM
+ wyposażone w młynek
+ świeżo mielona kawa gwarantuje najlepszy aromat
- dodatkowy młynek zwiększa cenę ekspresu
EKSPRES KOLBOWY EKSPRES KOLBOWY
+ wyposażone w kolbę z rączką
+ zajmują mało miejsca
+ dostępne już w cenie powyżej 100 złotych
- wymagają wcześniejszego parzenia kawy
- czasochłonne parzenie kawy dla więcej niż jednej osoby
EKSPRES NA KAPSUŁKI EKSPRES NA KAPSUŁKI
+ niska cena
+ kapsułki dostępne w różnych smakach
+ możliwość przygotowania kawy i gorącej czekolady
- wysoka cena kapsułek w porównaniu do kawy w ziarnach
- z jednej kapsułki powstaje jedna kawa
EKSPRES DO KAWY AUTOMATYCZNY EKSPRES DO KAWY AUTOMATYCZNY
+ wyposażony w automatyczne programy
+ posiada wbudowany młynek do kawy
+ wiele modeli wyposażone w spieniacz do mleka
- bardzo wysoka cena
- zajmują dużo miejsca na blacie
EKSPRES PRZELEWOWY EKSPRES PRZELEWOWY
+ niska cena
+ łatwy w czyszczeniu
+ przygotowuje dużą ilość kawy na raz, dlatego jest odpowiedni dla dużych rodzin
- z reguły nie ma wbudowanego młynka i spieniacza do mleka
EKSPRES DO ZABUDOWY EKSPRES DO ZABUDOWY
+ świetnie wygląda w nowoczesnych kuchniach
+ wbudowane programy automatyczne
+ aromatyczna kawa wysokiej jakości
- wysoka cena
- wymagają montażu na stałe w zabudowie

Który ekspres do kawy wybrać? Ekspres do kawy ranking 

Ekspres do kawy KRUPS Evidence

Ekspres do kawy KRUPS Evidence EA8938

Ten ciśnieniowy ekspres automatyczny to absolutny bestseller w kategorii urządzeń do 2000 zł. Jego moc wynosi 1450W. Obsługa odbywa się poprzez interakcję z panelem przycisków dotykowych znajdujących się na foncie urządzenia. W ich pobliżu znalazło się także miejsce na mały wyświetlacz. Ekspres do kawy został wyposażony w specjalny tryb płukania dyszy spieniającej. Dodatkowym usprawnieniem jest możliwość sterowania ekspresem za pomocą aplikacji mobilnej.

Zalety
możliwość obsługi z aplikacji mobilnej
estetyczny wygląd
Wady
dla niektórych urządzenie może okazać się nieco głośne

Ekspres do kawy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110B

Ekspres do kawy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110B

To jeden z tańszych ekspresów automatycznych. Produkt firmy DeLonghi wyposażono w dobrej jakości komponenty. Moc urządzenia wynosi 1450W. Ciśnieniowy ekspres do kawy posiada elektroniczne sterowanie, które wykorzystuje pokrętło oraz kilka przycisków. Nie znajdziemy tu wyświetlacza, ale istnieje możliwość uruchomienia ekspresu w trybie automatycznego czyszczenia. Ekspres do kawy posiada cichy młynek, który cechuje się także niską awaryjnością. Dzięki zastosowaniu dwóch dysz ten ekspres pozwala parzyć dwie kawy jednocześnie. 

Zalety
atrakcyjna cena jak na ekspres ciśnieniowy
prosta obsługa
Wady
brak wyświetlacza

Ekspres Yoer Breve EM01W 1100W 15bar 10 kaw 

Ekspres do kawy Yoer Breve EM01W

Ten model ekspresu ciśnieniowego – kolbowego wyróżnia się swoim designem. Na jego froncie znalazł się analogowy zegar wskazujący temperaturę. Ekspres do kawy kolbowy posiada dwa dozowniki, dzięki czemu możliwe jest wykonanie dwóch napojów o równym aromacie. Urządzenie posiada spieniacz do mleka oraz podgrzewającą filiżanki płytkę. Moc całkowita wynosi 1100W, a waga to nieco ponad 3kg. Zbiornik na wodę ma natomiast pojemność 1,2l. Ten kolbowy ekspres do kawy możemy zakupić w dwóch wariantach kolorystycznych: białym oraz czarnym. 

Zalety
atrakcyjna cena – poniżej 400zł
ciekawy design
Wady
dość głośna praca

Ekspres do kawy Philips EP5340/10 LatteGo Premium 

Ekspres do kawy Philips EP5340/10 LatteGo Premium

Ciśnieniowy ekspres automatyczny do kawy Philips jest elegancki, prosty w obsłudze, a także bardzo praktyczny. W jego konstrukcji znalazło się miejsce na naczynie do mleka. Nie ustawiamy zatem dzbanka lub kubka z mlekiem obok ekspresu. Ekspres do kawy z młynkiem posiada duży zbiornik na wodę o pojemności 1,8l oraz zbiornik na ok. 250g kawy. System mleczny może być myty w zmywarce, a pozostałe podzespoły podlegają systemowi automatycznej konserwacji. Automatyczny ekspres do kawy posiada ceramiczny młynek, który jest bardzo wytrzymały i posłuży nam przez wiele lat. 

Zalety
cichy i wytrzymały młynek
dobry system przechowywania mleka
łatwa obsługa
Wady
dość wysoka cena

Ekspres do kawy DeLonghi EC685.M 

Ekspres do kawy DeLonghi EC685.M

Ekspres kolbowy do kawy firmy DeLonghi wyróżnia się stylowym, eleganckim wyglądem. Jego obudowa ma jedynie 15cm szerokości, a grzałka dysponuje mocą 1300W. Obsługa jest bardzo prosta i głównie opiera się na naciśnięciu jednego z trzech przycisków na górze obudowy. Waga wynosi 4kg, co oznacza, że przeniesienie urządzenia nie powinno być problemem. Ten kolbowy ekspres ciśnieniowy umożliwi wykonanie pysznej Latte, Lungo, Cappuccino czy Espresso. Nagrzewanie trwa jedynie 40s.

Zalety
krótki czas nagrzewania
zgrabna i lekka konstrukcja
elegancki design
Wady
przeciętne działanie podgrzewacza filiżanek

Ekspres KRUPS Master EA880E 

Ekspres do kawy KRUPS Master EA880E

Ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem marki Krups może pochwalić się dużym, kolorowym i dotykowym ekranem oraz czytelnym i prostym w obsłudze interfejsem sterowania. Do wyboru mamy wiele rodzajów kawy, takiej jak Cappuccino, Latte, Lungo, Ristretto lub Americano. Przydatne będzie automatyczne wyłączenie zasilania, a także 3 różne ustawienia temperatury. Zbiornik na wodę ma pojemność 1,7l. Nie będziemy zatem zbyt często go uzupełniać. Urządzenie należy do ciężkich. Jego waga wynosi niemal 10kg. 

Zalety
cicha praca
elegancki design
łatwa obsługa
Wady
duża waga

Ekspres do kawy JURA E8 Platin 15247

To model z najwyższej półki. Jura E8 Platin rzuca się w oczy już dzięki swoim gabarytom. Urządzenie ma aż 28cm szerokości, 35cm wysokości oraz 44cm głębokości. Duża jest także cena wynosząca blisko 5 tysięcy złotych. W zamian otrzymujemy doskonale zaprojektowany interfejs użytkownika wyświetlany na dotykowym, dużym ekranie. Miłym dodatkiem jest natomiast bursztynowe podświetlenie filiżanki. Seria ekspresów automatycznych do kawy Jura Platin posiada zmodyfikowany proces parzenia kawy. Producent nazwał go Procesem Ekstrakcji Pulsacyjnej. Ma on za zadanie zapewnić doskonały aromat napojów.

Zalety
udoskonalony proces zaparzania kawy
elegancki design
świetny system sterowania urządzeniem
możliwość sterowania bezprzewodowego
Wady
wysoka cena

Ekspres do kawy Philips 2200 Latte Go EP2230/10 

Ekspres do kawy automatyczny marki Philips z serii LatteGo to doskonały wybór do domu. Na froncie znalazł się duży, czytelny panel sterowania. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób zdecydujemy o objętości i mocy naszego napoju. Jednym kliknięciem uruchomimy także tryb oczyszczania urządzenia oraz sprawdzimy podstawowe parametry. Producent deklaruje, że ceramiczny młynek zastosowany w tym modelu młynka umożliwi przygotowanie do 20000 filiżanek kawy. Istotnym elementem konstrukcji jest wyjmowalne naczynie na mleko. Dzięki niemu nie musimy ustawiać dodatkowego dzbanka obok ekspresu podczas przygotowywania kawy z mlekiem. 

Zalety
dobry stosunek jakość/cena
zintegrowane naczynie na mleko
łatwa obsługa
Wady
przeciętny design

Ekspres do kawy jak działa? Podstawowe informacje 

Ekspres do kawy może działać na różne sposoby, w zależności od typu urządzenia. Najpopularniejsze obecne są ekspresy ciśnieniowe. Ich idea działania polega na przetłoczeniu przez zbiornik ze zmieloną kawą wody pod wysokim ciśnieniem. Minimalne jest 10 bar. Wiele urządzeń wykonuje tę czynność pod ciśnieniem ok. 15 bar. 

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu i mieszkania? Praktyczne porady 

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu i mieszkania?

Wybór ekspresu do kawy często jest uzależniony od dostępnej w naszej kuchni przestrzeni. Ekspresy automatyczne ciśnieniowe, które są przez wielu uważane za najlepsze, zajmują stosunkowo dużo przestrzeni. Z tego powodu popularne stają się ekspresy kapsułkowe. Warto jednak zastanowić się również nad ekspresem kolbowym, który jest w stanie zaoferować doskonały smak kawy. Ekspresy kapsułkowe, mimo swojej łatwej obsługi oraz dość niewielkich wymiarów, okazują się być drogie w eksploatacji. Konieczny jest do nich zakup kapsułek, a wtedy wykonanie pojedynczej kawy to koszt ok. 2zł. To znacznie więcej niż w przypadku urządzeń, do których wkładamy ziarna. 

Gdzie postawić ekspres do kawy w domu i mieszkaniu? 

Z perspektywy praktyczności ekspres do kawy powinien znajdować się możliwie blisko szafki z filiżankami, lodówki oraz śmietnika. Lodówka przyda się, gdy będziemy chcieli sięgnąć po świeże mleko. Do śmieci wyrzucimy natomiast fusy. Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, jest oddalenie ekspresu w miarę możliwości od zlewozmywaka. Pryszcząca woda mogłaby zaszkodzić naszemu nowemu nabytkowi, który, podobnie jak niemal każde urządzenie elektroniczne, nie powinien mieć kontaktu z cieczami.

Ekspres do firmy? Dobra kawa to dla pracowników istotny element 

Obecnie trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez ekspresu do kawy. Urządzenie to idealnie nadaje się do pobudzenia produktywności pracowników, którzy chętnie skosztują aromatycznego napoju. Zakup ekspresu do firmy zapewne szybko się zwróci, a nawet przyniesie zyski w postaci lepszej produktywności zespołu. 

Ekspres do kawy z młynkiem czy bez? Jakie ma to znaczenie? 

Młynek w ekspresach do kawy umożliwia szybkie zmielenie odpowiedniej ilości ziaren do kawy. Tak zmielona kawa da największy aromat przygotowanego napoju. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup ekspresu ze zintegrowanym młynkiem, to będziemy mogli dokupić ten element jako osobne urządzenie. Niektóry rodzaje ekspresów np. kapsułkowy nie posiadają młynka, gdyż kawa w przypadku tych modeli wprowadzana jest w postaci kapsułek. 

Dlaczego ekspres jest drogi? Od czego zależy cena ekspresów do kawy?

Ekspresy do kawy dostępne w sprzedaży mają różne ceny. Kwota, jaką przyjdzie nam za taki ekspres zapłacić, uzależniona jest od skomplikowania konstrukcji oraz parametrów i trwałości użytych w ekspresie podzespołów. Różnica może wynikać także z możliwości funkcjonalnych danego urządzenia takich jak spienianie mleka czy mielenie ziaren kawy.  

Ekspres do kawy czy warto kupić? Jakie są zalety i wady.

 W podjęciu decyzji, który ekspres do kawy wybrać, powinny pomóc nam wady i zalety poszczególnych rodzajów tych urządzeń. Modele automatyczne są najwygodniejsze w obsłudze, a przy tym oferują bardzo szeroki wybór rodzajów kaw, które mogą przygotować. Posiadają wbudowany młynek oraz szybko działają. To jednak drogie rozwiązanie, które zajmuje dużo miejsca w naszej kuchni. Tańszy i mniejszy jest ekspres kolbowy, jednak nie posiada on już wbudowanego młynka oraz wymaga wprawy w używaniu.  Ekspresy na kapsułki są najwygodniejsze w obsłudze, jednak nie mogą zagwarantować najświeższej kawy. Ich koszty utrzymania są także stosunkowo wysokie. Najprostszy w budowie i najtańszy jest ekspres przelewowy. To urządzenie daje jednakże tylko możliwość przygotowania kawy czarnej. 

Zalety
łatwe w obsłudze
pozwalają przygotować pyszną kawę
dość łatwe w czyszczeniu
zwykle elegancko się prezentują
Wady
dobre modele są drogie
urządzenia te zwykle zajmują dość zauważalną ilość przestrzeni

Ekspres do kawy jak czyścić - porady przy czyszczeniu ekspresów 

Czyszczenie ekspresu do kawy nie należy do najtrudniejszych. Najczęstszym zaniedbaniem ze strony użytkowników jest zbyt rzadkie wykonywanie czyszczenia. Bardzo istotne jest, aby tę prostą czynność wykonywać najlepiej raz dziennie. Wiele ekspresów wyposażonych jest w automatyczną funkcję czyszczenia. Jej użycie zwykle wiąże się z naciśnięciem jednego przycisku oraz podłożenia naczynia pod dysze. Po czyszczeniu opróżniamy naczynie. Oczyszczamy także pojemnik na fusy oraz system spieniania mleka. Możemy je umyć ręcznie. 

W jaki sposób odkamienić ekspres do kawy? 

Odkamienienie ekspresu do kawy jest dość prostą czynnością, jednak może wymagać nieco czasu. Częstotliwość przeprowadzania odkamienienia z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi ekspresu. Ogólnie zaleca się wykonywanie tej czynności co ok. 200-300 porcji kawy. Odkamienianie zaczynamy od przepłukania pojemnika na wodę. Następnie wkładamy do niego preparat odkamieniający, który zazwyczaj ma postać tabletki. Zalewamy go wodą i czekamy kilkanaście minut, aż tabletka się rozpuści. Wkładamy zbiornik do ekspresu i uruchamiamy przygotowywanie kawy (bez wcześniejszego wsypania kawy). Do naczynia znajdującego się pod dyszą spłynie płyn, który musimy wylać do zlewu. Czynność tę powtarzamy aż do zużycia całej wody z rozpuszczonym w niej odkamieniaczem.   

Ekspres do kawy i czekolady - czy w ekspresie można robić coś innego niż kawę? 

Niektóre ekspresy na kapsułki przygotowywane są także z myślą o innych napojach niż kawa. Przykładem mogą być modele Tassimo oraz Dolce Gusto. Pierwszy producent posiada w swojej ofercie kapsułki, z których przygotujemy herbatę owocową lub miętową czy gorącą czekoladę. Drugi producent proponuje natomiast herbatę z mlekiem i przyprawami orientalnymi, herbatę cytrynową, czekoladę karmelową lub Nesquik czy mochę. 

Kawa do ekspresu i kapsułki - nie tylko ekspres do kawy ma znaczenie 

Na smak kawy znaczny wpływ ma również jakość ziaren lub kapsułek. W przypadku używania kawy ziarnistej mamy do wyboru wiele różnych rodzajów kaw oraz firm. Zawsze wybierajmy dobrej jakości ziarna. Ich aromat najlepiej utrzymuje się do 30 dni od czasu wypalania. W przypadku kapsułek do wyboru mamy jedynie takie wkłady, które oferuje dany producent naszego ekspresu. Kapsułki z jednego systemu ekspresów nie pasują do urządzeń innego producenta. 

Jaki ekspres do kawy wybrać? Podsumowanie 

Zakup ekspresu do kawy zwykle poprzedzony jest wieloma godzinami poszukiwania informacji na temat różnych modeli tych urządzeń. Zanim jednak zabierzemy się za oglądanie oferty różnych sklepów, warto jest ustalić nasze wymagania. Pomoże to zdecydować, jakiego rodzaju ekspres będzie nam najbardziej potrzebny. Dalsza droga w podejmowaniu odpowiedniego wyboru.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij