Close

Aranżacje ogrodów – najlepsze pomysły na projekty ogrodowe

Ogród przed domem to miejsce idealne do relaksu. Na wiosnę pełny kwiatów, latem zielony - świetna oprawa grilla czy przyjęcia w gronie przyjaciół. Przestrzeń przed domem wymaga jednak odpowiedniej aranżacji, by cieszyła oko. Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz inspiracje ogrodowe i szukasz pomysłu na to, jak wykorzystać dostępne miejsce? Stworzyliśmy porady, dzięki którym urządzisz swój wymarzony ogród. Oto najciekawsze pomysły na aranżacje ogrodów.

Aranżacje ogrodów - najlepsze inspiracje ogrodowe czekają na twoje działanie!

Stworzenie ogrodu wymaga nie tylko dobrego pomysłu, energii i kreatywności, ale głównie środków. Zdarza się więc, że nie wystarcza pieniędzy na wymarzone rozwiązania. Aby uniknąć tego problemu, warto stworzyć plan, który pozwoli odpowiednio rozłożyć prace. Program taki powinien obejmować konkretne etapy działań. Podstawą jest określenie stylu ogrodu i zaplanowanie tego, co się w nim znajdzie. Możesz znaleźć ciekawe projekty ogrodów, które cię zainspirują. Tu znajdziesz odpowiedź jak urządzić ogród przed domem.

Aranżacje ogrodów drewniany taras jacuzzi
źródło: gardening-decor.com

A jak odnaleźć motyw przewodni dla ogrodu? Najprościej oglądać zdjęcia w Internecie. Najpiękniejsze ogrody galeria kwiatów, krzewów i elementów dekoracyjnych. Tam czekają inspiracje ogrodowe, które z pewnością natchną cię do pracy.

Aranżacja ogrodu - jak wybrać styl i przygotować się do pracy?

Pierwszym krokiem w planie tworzenia ogrodu jest wybranie stylu. Od tej decyzji zależy cały dalszy tok pracy. W jaki sposób więc zdecydować się na styl i czym się kierować?

Aranżacje ogrodów kamienny stolik meble tarasowe
źródło: antoniomartins.com

Ogród musi stylem pasować do otoczenia i odwrotnie. Jeżeli mieszkasz w środku miasta, a twój dom jest nowoczesny, wiejski ogród nie będzie wyglądał dobrze. Tutaj sprawdzi się o wiele lepiej nowoczesny ogród lub w stylu minimalistycznym, a także ogród japoński. Pamiętaj również o tym, co znajduje się poza działką, bo wszędzie powinna panować harmonia.

Trzeba również wziąć pod uwagę wielkość działki oraz kształt przyszłego ogrodu. Od tego zależą także rośliny, jakie będą w ogrodzie dobrze wyglądać i sposób ich nasadzeń. Jakie mogą być ogrody marzeń?

Aranżacje ogrodów - modne style ogrodowe:

Aranżacje ogrodów ławeczka
źródło: lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com

Nie jest jednak powiedziane, że ogród marzeń musi być stworzony w ściśle określonym stylu. Nie musisz na siłę decydować się na konkretny styl - wybieraj przede wszystkim to, co ci się podoba i co dobrze komponuje się z otoczeniem.

Jak zaprojektować ogród? Aranżacje ogrodów ABC

Projektowanie ogrodów to z jednej strony wdzięczna, a z drugiej wcale nie taka prosta praca. Przed rozpoczęciem działania musisz wiedzieć kilka rzeczy, które pomogą ci stworzyć piękny ogród.

Początkiem projektowania jest określenie kształtów ogrodu oraz linii, które będą tworzyć przestrzeń. Aby to zrobić, musisz mieć siatkę działki - im mniejsza działka, tym mniejsza siatka i na odwrót. Plan taki pozwoli ci stworzyć wstępny projekt i rozeznać się w przestrzeni, jaką dysponujesz. Siatkę najłatwiej przygotować, odnosząc się do budynku. Jeśli chcesz się zagłębić w projektowanie ogrodów program komputerowy może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Aranżacje ogrodów altanka
źródło: ddob.com

Kolejny krok, w którym powstaje projekt ogrodu to wybór kształtów - czy ogród będzie opierać się na okręgach, czy liniach prostych. Możesz również postawić na swobodne kształty, które dają najwięcej swobody w projektowaniu. Kształty te dzielą ogród na dwie strefy: wolną przestrzeń (pod trawnik, meble ogrodowe) oraz tę, którą wypełnisz roślinami. Plan daje stelaż przyszłego ogrodu. Jest to najważniejszy etap, bo kształty opracowane wcześniej zostaną wyznaczone przez chodniki czy murki i zdecydują o trwałym wyglądzie ogrodu.

Aranżacje ogrodów meble ogrodowe
źródło: ydachadacha.ru


Zobacz także: Ekologiczne przedmioty codziennego użytku
- pomysły i porady.

Nowoczesny ogród - zainspiruj się wiedzą i pomysłami - stwórz swój unikalny pomysł

Wyżej wymienione zasady podpowiadają, jak projektować ogrody przydomowe Wiesz już, jak określić kształty, w jaki sposób wydzielić część wolną od rabat. Na tym etapie masz już zapewne w głowie zamysł, jak ten wymarzony ogród powinien wyglądać.

Aranżacje ogrodów trawa
źródło: picswe.com

Stelaż ogrodu jest ważny, ale klimat tworzą rośliny. Dlatego gdy masz już opracowany plan, pomyśl o tym, w jaki sposób ożywisz przestrzeń. Wszystko zależy od wybranego wcześniej stylu oraz od ukształtowania terenu. Ciekawy pomysł na ogród to oczko wodne, które świetnie wpisuje się w styl romantyczny czy japoński. Warto również rozważyć stworzenie skalniaka, szczególnie jeśli lubisz ogrody japońskie, w których głazy to ważny element kompozycji. Aranżacje ogrodów mają wiele obliczy: może urocza altana ogrodowa, w której można urządzić przyjęcie i zjeść dania z grilla?

Jak urządzić mały ogród przed domem - aranżacje ogrodów i inspiracje

Aranżacje ogrodów kwiaty stoliczek metalowe krzesła
źródło: origin.com

Nie jest powiedziane, że jedynie duże przestrzenie można efektownie urządzić. Mały ogród przed domem będzie równie piękny, jeśli skorzystasz z ciekawych pomysłów na wykorzystanie terenu. Podstawą jest tu dobrze przemyślany projekt. Aby niewielki ogród prezentował się dobrze, ogranicz liczbę roślin i ozdobników, by uniknąć przytłoczenia. Na niewielkich działkach doskonale sprawdzają się murki porządkujące przestrzeń, które urozmaicą aranżacje ogrodowe.. Ciekawym pomysłem jest również jeden mocny element, który skupia uwagę - na przykład oczko wodne w centrum. Do niewielkiego ogrodu warto wybierać rośliny o ozdobnych liściach, zimozielone, ważna jest bowiem spójność kompozycji przez cały rok. Dzięki temu mały ogródek przed domem będzie się prezentował estetycznie.

Ogród przestrzenny

Aranżacje ogrodów mogą opierać się o różne kształty - linie, okręgi czy całkowicie dowolne figury. Jeśli jednak zależy ci na uporządkowanym terenie, pomyśl o ogrodzie przestrzennym. Taka aranżacja ogrodu pozwala osiągnąć wrażenie przestronności. Warto zainspirować się na przykład ogrodami w stylu francuskim, gdzie przestrzeń wydzielają geometryczne kształty. Całość prezentuje się wtedy estetycznie, a jasno wydzielone strefy ułatwiają orientację.

Ogród naturalistyczny - znajdź swój pomysł

Aranżacje ogrodów - taras styl boho rośliny w glinianych doniczkach
źródło: gofagit.com

Jeśli pragniesz stworzyć miejsce jak najbardziej sprzyjające wypoczynkowi, pomyśl o ogrodzie naturalistycznym. Aranżacje ogrodów w stylu naturalistycznym, jak sama nazwa wskazuje, do natury, do lokalnych krajobrazów. Tu miłym gościem jest chaos, brak wyraźnych granic oraz naturalne, neutralne barwy. Podstawę w aranżacjach ogrodów naturalistycznych stanowią rośliny, a planując ich nasadzenia, trzeba brać pod uwagę ich naturalne formy. Takie ogrody prezentują się najlepiej poza miastem, szczególnie w towarzystwie łąk, tam, gdzie nie widać działalności człowieka. Ogród naturalistyczny jest integralną częścią filozofii wabi-sabi.

Pomysł na ogród japoński

Aranżacje ogrodów japońskich
źródło: tajirhouse.com

Tradycyjny ogród japoński doskonale sprawdzi się w mieście i dobrze komponuje się z nowoczesnymi elementami architektonicznymi. Stworzenie go od podstaw jest pewnym wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą możesz nadać przydomowej przestrzeni orientalny rys. Jak zaprojektować ogród japoński? Ważny jest kamień, który musi pojawić się przynajmniej w kilku miejscach. Kamienie układaj w nieparzyste kompozycje. Wykorzystaj również żwir, który sprawdzi się w zastępstwie kory. W japońskim ogrodzie ważna jest woda, którą możesz wprowadzić w formie oczka wodnego, poidełka czy fontanny. Pamiętaj również o drewnie, które może się pojawić jako płotek, a także o odpowiedniej kolorystyce, czyli czerwieni, czerni i bieli. Azjatycki rys podkreśl gatunkiem obowiązkowym, czyli sosną.

Ogród minimalistyczny - skromny, a piękny

Aranżacje ogrodów - ścieżka w ogrodzie minimalistycznym
źródło: gartendekorationde.com

Ogrodowe inspiracje to głównie przez zieleń i kwiaty. A nowoczesny ogród to także minimalizm i skromność w formie. Ogród minimalistyczny, nowoczesny to coś dla wielbicieli elegancji i prostoty, ale zdecydowanie nie nudy. Ważna jest tu regularność form, subtelność i spokój. Unikaj zbyt wielu różnych elementów - lepiej postawić na spójność i wybrać dwa kształty i trzy gatunki roślin. Większa ilość może stworzyć wrażenie chaosu. Pamiętaj, że rośliny powinny być starannie przycięte. Minimalistyczne nowoczesne ogrody to nie miejsce dla pnączy czy rozległych rabat, a dla oddzielonych od siebie roślin i kwiatów.

Inspiracje ogrodowe, co jeszcze musisz wiedzieć by aranżacja ogrodu zakończyła się sukcesem?

Masz już projekt przyszłego ogrodu. Wiesz, jaki styl będzie odpowiedni i w głowie pojawia się już obraz tego, jak całość finalnie będzie się prezentować. O czym jeszcze pamiętać? O wytyczeniu ścieżek i elementów małej architektury. Wśród nich są oczka wodne, altany, tarasy, a także na przykład grill murowany. Wszystkie te elementy stworzą oś. Ogród aranżacje i usytuowanie ścieżek również jest ważne, bo prowadza w konkretne miejsce.. Może stworzysz romantyczny kącik różany z ławeczką? Obok ścieżek i innych stałych elementów w ogrodzie musi znaleźć się miejsce również dla roślin oraz drzew, jeśli planujesz je posadzić. Rośliny powinny znaleźć się w pewnych odległościach od siebie, aby nie stworzyły gąszczu, gdy się rozrosną. O tym dobrze pamiętać już na etapie projektowania przestrzeni.

Jak oświetlić ogród? Aranżacje ogrodów z odpowiednim oświetleniem

Aranżacje tarasu oświetlenie widzące żarówki nad drewnianym tarasem
źródło: aldesignerspic.online

Oświetlenie w ogrodzie jest bardzo ważne. Dobranie odpowiednich lamp nie tylko pozwala przebywać w nim wieczorem, ale nadaje klimatu. Warto więc zadbać, by oświetlenie nawiązywało do stylu, w jakim utrzymana jest przestrzeń. Jeśli ogród jest okazały i dużo w nim bujnej zieleni, postaw na oświetlenie wieloźródłowe. Dobrze sprawdzą się listwy LED umieszczone pod progiem czy pod schodami. Ciekawym rozwiązaniem są także kinkiety i lampy solarne, które rozświetlą ściany lub ogrodzenia, zapewniając romantyczny klimat. Jeżeli natomiast zależy ci na większym źródle światła, które obejmie spory teren, wybierz reflektor. pamiętaj również, aby oświetlić ścieżki w ogrodzie - tutaj sprawdzą się lampki stojące. Również w kwestii balkonu, oświetlenie może całkowicie zmienić aranżację. Pomysły na balkon mogą być też inspiracją w projektowaniu ogrodu.

Aranżacje ogrodów - beton i drewno
źródło: ourfarmjourney.com

Ścieżka w ogrodzie? Betonowa czy drewniana, a może zupełnie inna?

Ścieżki w ogrodzie nie tylko prowadzą w określone miejsca, ale stanowią ozdobę same w sobie. Jeśli chodzi o przydomowy ogród projekty ścieżek są bardzo istotne. W zdecydowanej większości przestrzeni idealnie sprawdzi się kamień, na przykład w postaci kostek. Ścieżki możesz utwardzić także żwirem, za pomocą betonowych płyt, płyt brukowych lub kostek, a także umieścić na nich drewniane bale, elementy ceramiczne lub plastry cięte z pni drzew.

Zakładanie trawnika - bez tego aranżacja ogrodowa może okazać się często nieudana, jak zakładać trawnik i jak o niego dbać?

zielony trawnik
źródło: pinterest.com

Jeśli chodzi o ogrody aranżacje jedną z ważnych kwestii jest zakładanie trawnika. Należy to zrobić dopiero po wybudowaniu elementów architektury ogrodowej , wytyczeniu nawierzchni w ogrodzie, wyznaczeniu rabat i posadzeniu roślin, czyli na końcu całego procesu. Najlepszym momentem na prace nad trawnikiem jest wiosna i dotyczy to zarówno trawnika z siewu, jak i z rolki. Trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu przyszłego trawnika, bo siewki są szczególnie wrażliwe na suszę. Ziemię pod trawę trzeba odpowiednio przygotować - oczyścić, przekopać, wyrównać grabiami. Jeśli teren był zachwaszczony, niepożądane rośliny należy usunąć i regularnie je wyrywać, gdy odrastają. Warto również nawozić teren pod siew na tydzień przed planowanym zabiegiem. Trawnik można założyć właściwie w każdym miejscu w ogrodzie, trzeba tylko dopasować gatunek do warunków. Trawnik ozdobny i rekreacyjny to zupełnie inne kwestie, dlatego dobór nasion ma tu ogromne znaczenie dla końcowego efektu.

Kwiaty i rośliny ogrodowe - jakie są najpiękniejsze i najbardziej popularne - inspiracje

Żaden ogród nie byłby kompletny bez kwiatów. Jakie rośliny do ogrodu muszą się w nim znaleźć?

drewniany podest w ogrodzie kwiaty i krzewy
źródło: 3dmlstudio.com

Warto posadzić w ogrodzie drzewa, kwiaty i rośliny ozdobne. To najczęściej karłowate odmiany znanych krzewów, które wyglądają bardzo ciekawie w ogrodach. Są niewielkie, ale efektowne. Zwróć uwagę na wierzbę japońską, surmię i złotokap. Ogród urozmaicą także owoce oraz krzewy, takie jak forsycja, kwitnąca wczesną wiosną i piękna magnolia, a także dereń biały. Zwróć uwagę również na iglaki, takie jak tuje i jałowce. Możesz wykorzystać je jako wiecznie zielony żywopłot. A jeśli szukasz kwiatów do ogrodu, wybierz cebulowe - tulipany czy żonkile wiosną upiększą budzący się do życia ogródek. Zwróć także uwagę na hortensję bukietową, która nie tylko pięknie wygląda, ale i cudownie pachnie. Ciekawym urozmaiceniem w ogrodzie będą też jednoroczne kwiaty doniczkowe, warzywa i zioła, jak również pnącza. jeśli chodzi o takie ogrody projekty nasadzeń są niezbędne.
Jeśli chcesz mieć również dużo roślin w swoim domu, gdyż ogródek nie pokrywa zapotrzebowania, zastanów się nad stylem urban jungle.

Meble ogrodowe

Niemalejącym trendem od kilku sezonów są meble, które możesz zrobić całkowicie sam lub... z lekką pomocą męża ;) Z naszym poradnikiem, jak zrobić meble z palet krok po kroku, z pewnością uda Ci się stworzyć piękny zestaw wypoczynkowy! Narożnik i stolik obiecują, że nie zawiodą Cię w kwestii wygody.

meble z palet na taras
źródło: morningchores.com

Ogród pełni także funkcję użytkową, dlatego warto wyposażyć go w wygodne meble. Ich estetykę dobierz do stylu, w jakim utrzymana jest przydomowa przestrzeń. Z większością ogrodów doskonale komponuje się drewno, a w ogrodzie romantycznym idealnie odnajdzie się huśtawka z ozdobnymi poduchami czy klimatyczne altanki ogrodowe. Dobrze się sprawdzi również palenisko ogrodowe czy grill.


Zobacz także: Meble z palet do domu!

Ogród przydomowy

ścieżka kwiaty krzewy rośliny ogrodowe
źródło: modernplace.ru

Ogród przydomowy to miejsce, gdzie spędzasz wolny czas. To właśnie tu relaksujesz się po pracy, opalasz latem, grillujesz i imprezujesz z rodziną i przyjaciółki. Odpowiednie zaplanowanie i zagospodarowanie przestrzeni pozwoli ci nawet na niewielkim terenie stworzyć przystań, do której będziesz chętnie wracać. Dodając do ogrodu strefy wypoczynku, zabawy i rekreacji zapewnisz i sobie, i dzieciom wiele rozrywki i zabawy. Nawet mały ogródek przed domem to zielona oaza w centrum miasta.

Pomysł na ogród - a może tak oczko wodne?

oczko wodne w ogrodzie
źródło: ft.com

Oczko wodne to świetny pomysł na urozmaicenie przydomowego ogrodu. Nawet jeśli twoja działka jest niewielka, możesz pokusić się o stworzenie wodnego akwenu i uczynić go głównym elementem przestrzeni. Oczko nie musi być duże, żeby być efektowne. Wystarczy, że wokół niego ułożysz mniejsze i większe kamienie, a w wodzie umieścisz fontannę. Możesz także umieścić w oczku rybki.

Aranżacje ogrodów - a może ogrodowy plac zabaw?

Jeśli masz dzieci, koniecznie wykorzystaj przydomowy teren na stworzenie im miejsca do zabawy. Ogrodowy plac zabaw ucieszy dzieci i urozmaici każdy cieplejszy dzień. Zadbaj o większy teren wolny do zabaw na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest także trampolina. Zabawki ogrodowe dla dzieci to moc radości! Możesz zbudować także piaskownicę.

Huśtawki ogrodowe dla dzieci

Kto jako dziecko nie lubił się huśtać? Huśtawki dla dzieci mogą przyjąć różne formy - od typowych dla placów zabaw po przywiązywane do drzew opony. Pomyśl, jakie rozwiązanie wpisuje się najlepiej w styl twojego ogrodu. Zawsze świetnym rozwiązaniem są typowe huśtawki ogrodowe dla dzieci i dla dorosłych.

Aranżacje ogrodowe - drewniany domek dla dzieci

domek dla dzieci do ogrodu
źródło: 1111lightlane.com

Na większej działce możesz umieścić drewniany domek do zabawy ze zjeżdżalnią. Tego typu akcesoria można kupić w sklepach ogrodniczych, ale jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować zbudować go sam. A może domek na drzewie?

A może coś zupełnie innego do ogrodu?

Ozdoby ogrodowe nie muszą być zwykłe. Możesz do swojego ogrodu stworzyć meble z palet, a starą taczkę wykorzystać jako doniczkę. Opony za to doskonale sprawdzą się jako oryginalne ścienne kwietniki, szczególnie pomalowane na ciekawe kolory. Tak właściwie w ogrodzie możesz wykorzystać wiele rzeczy codziennego użytku, wystarczy tylko trochę wyobraźni. Ogrody nowoczesne to także oryginalne pomysły.

Basen ogrodowy

basen w ogrodzie
źródło: thegardenglove.com

Baseny ogrodowe to coś, co sprawdzi się na większych działkach. Możesz wybudować basen ogrodowy na stałe i wypełniać go wodą latem, lub sprawdzić baseny składane, o wiele tańsze.

Grille ogrodowe

nowoczesny taras grill
źródło: about-ruth.com

Grill ogrodowy to miejsce spotkań. Jeżeli masz większą działkę, zdecyduj się na grill murowany - będzie stanowić dodatkową ozdobę ogrodu.

Altany ogrodowe

altanka zestaw wypoczynkowy żarówki
źródło: homishome.com

Altana ogrodowa idealnie pasuje do wielu ogrodów. Możesz umieścić w niej stolik i krzesła, aby jeść wspólnie z rodziną posiłki na zewnątrz. A jeśli otoczysz altanę kwiatami, stworzysz prawdziwie romantyczny kącik. Dobrym pomysłem jest tez pawilon ogrodowy, składany poza sezonem.

Taras w ogrodzie? Aranżacje ogrodów nie mają żadnych ograniczeń!

stół z krzesłami na taras nakrycie stołu
źródło: gardening-decor.com

Już na etapie projektowania ogrodu dla domu jednorodzinnego przeznacz nieco terenu na stworzenie tarasu. Najlepiej, aby umożliwiał przejście z domu do ogrodu. Sam taras jest powierzchnią, którą można ciekawie zaaranżować dzięki roślinom doniczkowym czy kwiatom. Meble ogrodowe również świetnie się tu odnajdą.

Pomysł na ogród, aranżacje ogrodów - zdjęcia to źródło inspiracji

iglaki w ogrodzie projekt
źródło: japanesekoigardens.com

Piękne ogrody innych to prawdziwe źródło inspiracji. jeśli chcesz, wychodząc przed dom, powtarzać sobie "mój piękny ogród", zachęcamy cię do poszukania inspiracji ogrodowych w fotografiach. Jeśli chcesz znaleźć pomysł na ogród zdjęcia są najlepszym sposobem. Przeglądanie stron w sieci to doskonały sposób.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
4 lat temu

Mi najbardziej podobają się altanki z drewna. Do tego meble ogrodowe z technorattanu, odrobina roślinności, może jakieś ciekawe oświetlenie i mamy klimatyczne miejsce na jesienne wieczory. Nie mogę się doczekać, aż skończę urządzać swój taras.

Michalina
Michalina
3 lat temu

Piękne aranżacje. Ja nigdy nie byłam zadowolona z efektów swojej pracy w ogrodzie. Zawsze brakowało tam klimatu. W końcu zdecydowałam się na fachową pomoc w aranżacji ogrodu.

Zamknij