Close

Który prodiż wybrać? Porady i ranking prodiżów

Według wielu osób prodiże mają swoją najlepszy okres już za sobą. Spowodowane ma to być zastąpieniem ich piekarnikami elektrycznymi. Te oczywiście zyskują na popularności – tego nie da się ukryć. Nie oznacza to jednak, że prodiż przestał być urządzeniem atrakcyjnym. Nie stał się przecież w żaden sposób gorszy i nadal podtrzymuje wszystkie swoje dawne atuty, dzięki którym nadal warto go kupić. W tym artykule przedstawiamy kilka najciekawszych modeli prodiżów dostępnych w sprzedaży oraz radzimy, jak podjąć odpowiednią decyzję co do zakupu. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Co to jest prodiż elektryczny i jakie ma zastosowanie?

Prodiż elektryczny jest metalowym naczyniem, które służy do pieczenia – zwykle ciasta i mięsa. Urządzenie składa się z misy o pojemności kilki litrów, a także pokrywy z wizjerem. Dzięki temu ostatniemu elementowi nie musimy przerywać pracy działającego prodiża i zawsze widzimy postęp pieczenia. Prodiż elektryczny jest zasilany oczywiście prądem elektrycznym. Niegdyś występowały także modele gazowe, ale obecnie są trudno dostępne.

Jakie są rodzaje prodiżów dostępnych na rynku?

PRODIŻ Z JEDNĄ GRZAŁKĄ PRODIŻ Z JEDNĄ GRZAŁKĄ
+ prosta budowa
+ atrakcyjna cena
+ duży wybór modeli
- nieco mniej idealne rozprowadzenie ciepła
PRODIŻ Z DWOMA GRZAŁKAMI PRODIŻ Z DWOMA GRZAŁKAMI
+ idealne rozprowadzanie ciepła
+ wysoka moc
- nieco wyższa cena

Jak wybrać prodiż? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy prodiże zaprojektowane z myślą o różnych potrawach. Głównie różnią się one kształtem swojej konstrukcji, który fizycznie umożliwia lub uniemożliwia przygotowywanie konkretnych dań. Modele okrągłe najlepiej sprawdzą się do przygotowania pizzy, okrągłych ciast czy całego kurczaka. Prodiże w kształcie prostokąta to ukłon w stronę fanów ciast takich jak sernik, a podłużne modele zachęcają do pieczenia makowca.

GRZANIE OD DOŁU I GÓRY
GRZANIE OD DOŁU I GÓRY

Standardem w przypadku prodiżów jest umiejscowienie grzałki w pokrywie urządzenia. Minimalizuje się w ten sposób awaryjność urządzenia, ograniczając ilość połączeń pomiędzy odbiornikami energii, a gniazdkiem elektrycznym. Daje to także całkiem niezłe efekty pod względem równomierności ogrzewania. Najlepsze rozprowadzenie ciepła zapewnią jednak modele prodiżów z dwoma grzałkami. Dodatkowe źródło ciepła umieszczone od spodu idealnie wyrówna parametry wewnątrz naczynia podczas jego pracy.

MOC GRZAŁKI
MOC GRZAŁKI

Od wartości tego parametru zależy oczywiście zdolność prodiża do szybkiego rozgrzewania się i łatwego utrzymywania zadanej temperatury. Zwykle urządzenia te są wyposażane w grzałki o mocy od 400 do ok. 650W, dostosowując te wartości do pojemności naczynia (zwykle od 2 do 4l). Niektóre modele posiadają także dodatkową grzałkę umieszczoną w podstawie. Ma ona zazwyczaj około połowę mocy górnego źródła ciepła.

KSZTAŁT PRODIŻA
KSZTAŁT PRODIŻA

Ten parametr wpływa oczywiście na to, jakie potrawy upieczemy w naszym urządzeniu. Okrągłe i owalne modele sprawdzą się do pieczenia mięsa, babki czy nawet pizzy. W sprzedaży znajdziemy jednak także prodiże prostokątne i podłużne. Te nadadzą się do wypiekania np. makowców, szarlotek i serników. Kształt naczynia nie wpływa na jego działanie. Należy go jedynie dopasować do rodzaju i kształtu potraw, które w naczyniu zamierzamy przygotowywać.

ROZMIARY I POJEMNOŚĆ
ROZMIARY I POJEMNOŚĆ

W sklepach znajdziemy prodiże o różnych wymiarach i pojemności. Ten drugi parametr zwykle zawiera się w przedziale od 2 do 4 litrów. Wymiary zalezą także oczywiście od kształtu naczynia. Dla modeli okrągłych średnica wynosi zwykle ok. 30cm, a modele podłużne mają np. 45 x 20cm. Oba te parametry dobieramy do wielkości dań, które zamierzamy przygotowywać z użyciem prodiża.

WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA
WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA

Prodiż to całkiem spore naczynie, które przez większość czasu leży schowane w szafce. Używamy go jednak często podczas różnych imprez okolicznościowych, podczas których może być on na widoku gości. Warto zatem zwrócić uwagę na estetykę urządzenia. Jeszcze istotniejsza jest natomiast jakość wykonania. Prodiż kupuje się raz na wiele lat. Sprzęt ten musi być zatem wytrzymały i solidny, aby nie ulec awarii zaraz po kilku użyciach. Na szczęście większość dostępnych pozycji spełnia obie te cechy.

Ranking prodiży elektrycznych

Prumel PE-3-600

★★★★★
Prumel PE-3-600
SPECYFIKACJA
KSZTAŁT: Okrągły
POJEMNOŚĆ: 3,5l
MOC: 600W
Sprawdź cenę

Optymalny wybór

Urządzenie marki Prumel łączy w sobie wszystkie cechy dobrego prodiża elektrycznego. Przede wszystkim jest to bardzo opłacalny zakup. Relacja świetnego stosunku jakości do ceny wynika m.in. z zastosowania wydajnej grzałki o mocy aż 600W, solidnej konstrukcji, a także całkiem sporej objętości wnętrza naczynia. Ta wynosi 3,5 litra i bez trudu pomieści praktycznie każde obiadowe danie.

Idealny do pizzy i babki

Okrągły prodiż jest najlepszym wyborem do pieczenia biszkoptu na tort, babki czy nawet pizzy. Okrągłe dania często goszczą na każdym stole podczas imprez rodzinnych. To najlepszy kształt do podziału pośród uczestników, a przy okazji doskonale się prezentuje. Jeśli więc jesteśmy fanami któregokolwiek z wymienionych dań, to wybór okrągłego prodiża okaże się dla nas najlepszy.

ZALETY
WADY
+ rewelacyjny stosunek jakość/cena
+ wysoka moc
+ duża objętość
- tylko 1 grzałka
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ten prodiż jest po prostu świetny. Bardzo dobrze wykonany, wszędzie jest gruba blacha i do tego odpowiednio gruby kabel. Można byłoby pomyśleć, że jest to produkt z epoki PRL. ” - Karolina, Węgorzewo
“Sprzęt niczym ze starych, dobrych czasów. Bardzo szybko i mocno się nagrzewa, dobrze sprawdza się do praktycznie każdych wypieków. Polecam z czystym sumieniem. ” - Anna, Zakopane

Prumel PPG-92

★★★★★
Prumel PPG-92
SPECYFIKACJA
KSZTAŁT: Okrągły
POJEMNOŚĆ: 3,5l
MOC: 650W
Sprawdź cenę

Dwie grzałki to nie jedna

W tym modelu prodiża elektrycznego firma Prumel zastosowała dwie grzałki zamiast jednej. Pierwsza z nich znajduje się tradycyjnie w pokrywie, a druga, dodatkowa została umieszczona w podstawie naczynia. Łącznie zwiększyła się także moc – zamiast 600W mamy tu 650W. Nie to jest jednak najważniejsze, a znacząca poprawa rozłożenia temperatury wewnątrz naczynia. Ogrzewanie z dwóch stron zapewnia bardziej równomierne rezultaty i jeszcze pyszniejsze wypieki!

Klasyczne rozwiązania to trwałe rozwiązania

Konstrukcja tego prodiża jest prosta i bardzo solidna. Wszelkie elementy wykonano z dużym zapasem materiału i stabilnie przymocowano. Nie ma tu mowy o szybkim zużywaniu się produktu czy jego uszkodzeniu w wyniku dłuższego użytkowania. Na uwagę zasługują także wygodne i solidne rączki, które umożliwiają bezpieczne podniesienie pokrywy w dowolnym momencie bez nadmiernego nagrania rąk.

ZALETY
WADY
+ dwie grzałki
+ solidne wykonanie
+ dobra cena
- wysoka moc tylko przy używaniu obu grzałek
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Klasyczny sprzęt. Mocny, twardy, solidny. Nie do zdarcia. Bardzo dobry zakup na lata i do tego w niezłej cenie. Fajnie, że można odłączać w dowolnym czasie jedną z grzałek i regulować w ten sposób poziom wypieczenia.” - Kamil, Zgorzelec
“Dobry zakup. Konstrukcja jest mocna i solidna, wykonana „z zapasem”. Wierzę, że posłuży mi przez długie lata. Tai prodiż zawsze warto mieć, nawet jeśli mamy już mega nowoczesny piekarnik z termoobiegiem.” - Patryk, Mława

Prumel PE-1-500

★★★★☆
Prumel PE-1-500
SPECYFIKACJA
KSZTAŁT: Prostokątny
POJEMNOŚĆ: 2l
MOC: 500W
Sprawdź cenę

Podłużna konstrukcja – dodatkowe możliwości

Prostokątny, podłużny prodiż elektryczny to urządzenie stworzone z myślą o wypiekaniu chleba czy podłużnych ciast np. drożdżówki czy keksa. Taki prodiż jest w zasadzie najlepszym wyborem do przygotowywania wyżej wymienionych dań. Wystarczy wysmarować ścianki wewnętrzne tłuszczem, a urządzenie zagwarantuje nam przygotowanie idealnych wypieków.

Kompaktowe wymiary, dobre parametry

Podłużny kształt prodiża ułatwia także jego przechowywanie. Zmniejszona została szerokość i wysokość – te odpowiednio wynoszą 150 i 197mm. Przełożyło się to także na zmniejszenie objętości wnętrza – w tym wypadku wynosi ona 2 litry i jest optymalna do wypiekania m.in. chleba. Producent odpowiednio dopasował także moc grzałki i zastosował model 500-watowy. To wartość idealnie dostosowana do wielkości prodiża.

ZALETY
WADY
+ idealny do pieczenia chleba
+ dobra jakość wykonania
+ łatwa obsługa
- nie sprawdzi się do pieczenia dużych dań
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość wykonania wzbudza zaufanie. Nie ma tu miejsca na plastikowe fuszerki znane ze sprzętów obecnej epoki. Ten prodiż bardziej wpasowuje się w kanon produktów sprzed 30 lat. ” - Michał, Przecław
“Mocny, solidny i warty polecenia. Tak samo dodawany w zestawie sznur zasilający. Wszystko jest tu toporne w pozytywnym znaczeniu. Sprzęt przeżyłby wybuch bomby i nadal działał.” - Rafał, Kołobrzeg

Prodiż - jak działa?

Działanie prodiża elektrycznego jest banalnie proste. Urządzenie wykorzystuje typową, elektryczną grzałkę rezystancyjną. Przez odbiornik energii (np. metalową spiralę) przepływa prąd. Spirala stawia opór pędzącym elektronom, wskutek czego energia elektryczna przekształca się w ciepło. Nagrzewająca się spirala szybko oddaje tę energię dalej – w przypadku prodiża są to ścianki i wewnętrzna przestrzeń naczynia. Ułożone wewnątrz potrawy absorbują ciepło i w ten sposób pieką się.

Prodiż co można w nim zrobić?

Prodiż jest sprzętem iście uniwersalnym. Przygotujemy w nim szereg różnych potraw. Możliwości poszczególnych modeli oczywiście zależą od ich kształtu i objętości, jednak każdy prodiż może przygotować wszystkie z następujących rodzajów dań. Z prodiża doskonale smakuje wszelkie mięso. Do większości naczyń zmieścimy całego kurczaka czy schab. Świetnie wychodzą także pasztety. Przed nami jest jednak nadal morze możliwości. Pieczenie własnego chleba, ciasta lub pizzy? Oczywiście! W tej sposób otoczymy się jedynie zdrową żywnością, której składniki będą nam w 100% znane. 

Prodiż - jak używać go do przyrządzania potraw?

Użytkowanie prodiża nie powinno sprawić nikomu problemu. Jest to narzędzie bardzo proste i zarazem intuicyjne w obsłudze. Musimy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, aby zawsze być w pełni zadowolonym z efektów pieczenia w prodiżu. To proste czynności, nie ma się czego obawiać! Na początku pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu ścianek naczynia. Przed pieczeniem mięsa powinniśmy je wyłożyć folią aluminiową, a do pieczenia ciasta należy wysmarować je tłuszczem. Może być to masło lub olej. Podczas pieczenia mięsa powinniśmy dodatkowo co jakiś czas otwierać pokrywę i polewać potrawę wodą lub tłuszczem. W ten sposób przeciwdziałamy zbyt mocnemu wysuszeniu dania, a w skrajnych przypadkach, także jego przypaleniu. W przypadku pieczenia ciast działamy odwrotnie – nie otwieramy pokrywki dopóki nie ukończymy pieczenia. W przeciwnym razie ciasto mogłoby opaść, czego zdecydowanie nie chcemy. Możemy na szczęście stale kontrolować poziom wypieczenia dzięki okienku w pokrywce, które znajdziemy w niemal każdym prodiżu. 

Prodiż czy kombiwar - czym różnią się oba rozwiązania? 

Prodiż w porównaniu do kombiwara jest urządzeniem dużo prostszym – w końcu znajduje się w nim jedynie prosta grzałka elektryczna i to wszystko. Kombiwar wyposażono dodatkowo w minutnik, termostat czy system obiegu powietrza. Więcej o tych urządzeniach przeczytacie w naszym artykule o kombiwarach LINK. Wszystkie te dodatki mogą okazać się przydatne dla niektórych osób, ale dla innych to prostota i niezawodność prodiża będzie przeważającym argumentem. Prodiż mimo swoich ograniczeń nadal pozwala na przygotowanie szerokiej gamy dań. Wciąż jest więc urządzeniem wartym uwagi.

Prodiż - czy warto go kupić?

Jeśli tylko jesteśmy w stanie wykorzystać którąś z zalet tego urządzenia, to zdecydowanie tak! Prodiż może okazać się doskonałym wyborem jako urządzenie do przygotowywania dań w podróży – w końcu ma on trwałą i zwartą konstrukcję, a do działania wymaga jedynie prądu. Może być to zatem dobre zastępstwo piekarnika np. w domku letniskowym. Wśród zalet warto jeszcze wymienić stosunkowo niewielką cenę tego urządzenia oraz jego niebywałą trwałość. Prodiż zwykle kupujemy na długie lata – tego nie można powiedzieć już o wielu innych, nowoczesnych sprzętach.

Czy dania przyrządzane w prodiżu są zdrowe?

Przygotowywanie posiłków w prodiżu na bardzo dużą zaletę – zawsze wiemy, jakie składniki i w jakiej ilości wkładamy do środka. W skrócie : wiemy, co jemy. Mamy pełną kontrolę nad wartością odżywczą wszelkich dań i zawsze możemy do nich wybierać najlepszej jakości produkty spożywcze. Jeszcze do niedawna istniała powszechna opinia, która stawiała prodiże w złym świetle. Powodem miało być reagowanie aluminium z potrawami, w skutek czego miały powstawać szkodliwe związki chemiczne. O ile mogło mieć to miejsce w bardzo starych konstrukcjach z lat 80. i 90. ub. wieku, to obecne urządzenia zawsze są produkowane z czystego, „spożywczego” aluminium. Materiał ten przeszedł szereg badań i jest w pełni bezpieczny przy kontakcie z żywnością.  

Który prodiż wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, po zapoznaniu się z informacjami w naszym artykule, zakup prodiża elektrycznego będzie łatwiejszy. To naprawdę świetne urządzenie, które przyda się nam w wielu nieoczekiwanych sytuacjach. Prodiż przyda się nie tylko jako zastępstwo piekarnika, ale także jako jego rozszerzenie w czasie domowych imprez okolicznościowych. To naprawdę wiele możliwości za niewielkie pieniądze!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij