Aktualizacja: Listopad 2024
Gdzie zrobić domową siłownię?
Na co zwrócić uwagę?
Ważne, aby była dość przestronna, pomieściła kluczowy dla Ciebie sprzęt i pozwoliła na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Sprzęt nawet w domowej siłowni potrafi dużo ważyć, dlatego uwzględnij stabilność i bezpieczeństwo swojej podłogi podczas planowania.
Cena sprzętu do domowej siłowni waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od marki sprzętu, miejsca kupna, aktualnych promocji oraz tego, czy jest to sprzęt nowy czy używany.
Bezpośrednio z budżetem ma związek przeznaczenie siłowni. Czy chcesz zadbać o formę na przyszły sezon narciarski? Czy chcesz wyrzeźbić sylwetkę, ćwicząc z dodatkowym obciążeniem? A może uprawiasz sport regularnie i zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie pod swoim dachem? Odpowiedź na te pytania od razu pozwoli określić, jakie sprzęty kupić, a jakich się wystrzegać.
Sprzęt do siłowni domowej - ranking najbardziej funkcjonalnego sprzętu do siłowni domowej
1. Bieżnia treningowa
Najlepsza propozycja: Hertz Vario Pro - cicha i mocna bieżnia do domowej siłowni
Niezawodna bieżnia Speed Pro to najwyższy model renomowanego producenta sprzętu do ćwiczeń. Wymiary bieżni to 197 x 89 x 140 cm, natomiast wymiary po złożeniu wynoszą 125 x 89 x 153 cm. Bieżnia waży prawie 100 kg, a zakres prędkości jaką oferuje to od 0,8 do 22 km/h.
Bieżnia Hertz posiada możliwość regulacji prędkości i kąta nachylenia, dzięki czemu możesz trenować zarówno szybki marsz pod górę lub sprint. Monitoruje takie parametry jak czas, dystans, spalone kalorie i puls. Posiada wbudowane programy treningowe, które możesz edytować zgodnie ze swoimi potrzebami, a także programy, które dostosowują prędkość do Twojego pulsu. Korzystanie z bieżni umila wbudowane złącze AUX do słuchania muzyki i chłodzący wiatrak podczas ćwiczeń.
2. Orbitrek
Najlepsza propozycja: Zipro Hulk RS - orbitrek magnetyczny do ćwiczenia w domu
Orbitrek magnetyczny o wadze prawie 40 kg i wymiarach 133 x 74 x 160 cm. Wbudowany ekran LCD prezentuje podczas treningu wszystkie istotne parametry takie jak czas, liczba spalonych kalorii, prędkość, całkowity dystans i tętno.
Orbitrek magnetyczny Hulk RS pozwal na ćwiczenie wszystkich partii ciała począwszy od mięśni rąk, barków, skończywszy na mięśniach nóg i pośladków. Dodatkowo poprawia stabilizację całej sylwetki, wzmacniając mięśnie brzucha i pleców. Jest bezpieczny dla stawów kolanowych i skokowych - nie są obciążone tak jak podczas joggingu.
3. Rower treningowy
Najlepsza propozycja: Zipro ONE S - rower stacjonarny do treningu w domu
Magnetyczny rower od Zipro o wymiarach 80 x 43 x 114 cm i wadze niecałych 17 kg. Posiada regulowane siodełko, którego minimalna i maksymalna odległość od podłoża wynosi odpowiednio 65 i 88 cm. Rower jest magnetyczny, a to oznacza, że jest praktycznie bezawaryjny, cichy podczas pracy i stabilny. Na wbudowanym wyświetlaczu LCD znajdziesz wszystkie najważniejsze parametry takie jak czas, prędkość, dystans, dystans całkowity, spalone kalorie czy tętno.
Rowerek jest idealny zarówno do spokojnej jazdy, jak i treningów wydolnościowych czy interwałów - możesz regulować obciążenie na 8 poziomach, dostosowując je do swoich możliwości.
4. Atlas
Najlepsza propozycja: Atlas - wielofunkcyjny atlas do domowej siłowni
Jeśli szukasz wszechstronnego urządzenia do treningu w domu - atlas do ćwiczeń jest dla Ciebie. Model Maximus to atlas wyposażony w 4 stanowiska: stację górną, regulowany modlitewnik, uchwyt do pompek i ławeczkę do robienia brzuszków. Całkowite wymiary urządzenia to 210 x 160 x 230 cm przy wadze ok. 150 kg.
Na atlasie Maximus możesz wykonywać szereg ogólnorozwojowych ćwiczeń tj. wyciskanie, podciąganie na drążku, rozpiętki, ćwiczenia nóg, trening wioślarski czy klasyczne brzuszki na ławeczce. Uchwyty do podciągania pokryte są warstwą neoprenu, dzięki czemu ręce nie ślizgają się i jest mniejsza szansa, że nabawisz się otarć i odcisków.
5. Hantle i sztangi
Najlepsza propozycja: BeActive PH2132 - wielofunkcyjny zestaw do ćwiczeń z hantlami i ławką
W tym zestawie znajdziesz komplet wszechstronnych przyrządów do treningu siłowego w domu. Skład zestawu obejmuje gryf prosty, gryf lekko łamany, dwa gryfy do hantli, komplet talerzy kompozytowych o obciążeniu od 1,25 do 10kg i łącznej wadze 91 kg. Dodatkowo otrzymasz ławkę treningową o regulowanej wysokości z modlitewnikiem, prasą na nogi z siedziskiem i oparciem.
6. Drabinka gimnastyczna
Najlepsza propozycja: PTC Sport - drabinka gimnastyczna do ćwiczeń i rehabilitacji
Fanom gimnastyki w domowym zaciszu i rozciągania po treningu polecamy drabinkę rehabilitacyjną z drewna bukowego. Całkowita wysokość drabinki to 195 cm, a jej szerokość wynosi 80 cm. Posiada 11 szczebli zabezpieczonych dodatkową warstwą lakieru. Przeznaczona jest do montażu na ścianie, który wykonasz przy pomocy okucia z zestawu.
Domowa siłownia - jak zrobić domową siłownie? Co trzeba uwzględnić?
Siłownia urządzona w domu wymaga dokładnego zaplanowania, aby było funkcjonalna, wygodna do ćwiczeń i bezpieczna. Co musisz wziąć pod uwagę, planując siłownię w domu?
Dostępna powierzchnia
Ważne, aby była dość przestronna, pomieściła kluczowy dla Ciebie sprzęt i pozwoliła na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Sprzęt nawet w domowej siłowni potrafi dużo ważyć, dlatego uwzględnij stabilność i bezpieczeństwo swojej podłogi podczas planowania.
Budżet
Cena sprzętu do domowej siłowni waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od marki sprzętu, miejsca kupna, aktualnych promocji oraz tego, czy jest to sprzęt nowy czy używany.
Przeznaczenie siłowni
Bezpośrednio z budżetem ma związek przeznaczenie siłowni. Czy chcesz zadbać o formę na przyszły sezon narciarski? Czy chcesz wyrzeźbić sylwetkę, ćwicząc z dodatkowym obciążeniem? A może uprawiasz sport regularnie i zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie pod swoim dachem? Odpowiedź na te pytania od razu pozwoli określić, jakie sprzęty kupić, a jakich się wystrzegać.
Gdzie domowa siłownia w domu? Pomysły na umiejscowienie siłowni
Zanim przejdziemy do wyposażenia domowej siłowni - zastanów się, gdzie stworzyć siłownię w domu lub w mieszkaniu. Oto parę propozycji, najczęściej wybieranych lokalizacji na domową siłownię.
Domowa siłownia w garażu
Jeżeli posiadasz garaż, z którego nie korzystasz - świetnie nada się on na domową siłownię. Podłoga w garażu to z reguły betonowa wylewka, która zniesie dużo, nawet częste odstawianie hantli na podłoże. Poradzi sobie też bez przeszkód z ciężkimi stojakami pod hantle, dodatkową ławeczką rzymską czy drabinką. W garażu może być jednak chłodno, dlatego zimą będziesz musiał uzbroić się w dodatkowy piecyk lub lekką kurtkę, która nie będzie krępowała ruchów, ale zapobiegnie szybkiemu wyziębieniu się mięśni i ewentualnym kontuzjom.
Domowa siłownia w piwnicy
Piwnicę znajdziesz nawet w bloku, dlatego to kolejne, świetne miejsce do urządzenia domowej siłowni. Piwnica nie może być zbyt mała, najlepiej jeśli ma powierzchnię od 9m2 wzwyż, chociaż sprytne planowanie poradzi sobie nawet z mniejszym metrażem. Podłoga w piwnicy, podobnie jak w przypadku garażu, musi być odporna i wytrzymała na wielokrotne odkładanie ciężkiego sprzętu. Ponadto musi być równa, dość stabilna i antypoślizgowa.
Domowa siłownia na poddaszu
Twoje poddasze jest składowiskiem rupieci, które i tak powinny wylądować w koszu? To świetnie się składa, bo możesz urządzić tam przydomową siłownię. Poddasze, które nada się do ćwiczeń to takie bez niskich skosów, które mogłyby ograniczać Cię podczas ćwiczeń. Pamiętaj też, aby dokładnie wymierzyć metraż podczas planowania siłowni, aby każdy wyciąg, stojak i maszyna zmieściły się na poddaszu.
Domowa siłownia w pokoju lub w salonie
Swoją siłownię możesz stworzyć także w wolnym pomieszczeniu w domu, z którego rzadko korzystasz. Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć odpowiednio podłogę, szczególnie jeśli jest drewniana lub wyłożona płytkami - unikniesz brzydkich rys i pęknięć.
Ludzie, którym zależy na jednym czy dwóch urządzenia do ćwiczeń takich jak rowerek lub orbitrek, mogą postawić go np. w salonie lub w sypialni. Dzięki temu możesz ćwiczyć i jednocześnie oglądać ulubione seriale i filmy. Z drugiej strony, jeśli nie mieszkasz sam - możesz niepotrzebnie zagracać przestrzeń i ćwicząc naprzykrzać się innym domownikom.
Co powinna zawierać domowa siłownia?
Podstawowe wyposażenie siłowni domowej to przede wszystkim płytki gimnastyczne z odpornego tworzywa o właściwościach amortyzujących, hantle oraz sztanga, inaczej nazywana gryfem. Nawet na początku naszej przygody z domową siłownią warto od razu nabyć ławkę treningową, która da nam szeroki wachlarz ćwiczeń mięśni całego ciała z wcześniej wspomnianymi hantlami. Z kolei jeśli zależy Ci na odpowiedniej rozgrzewce czy sesjach cardio - zaopatrz się w podstawowy rower stacjonarny.
Jaki sprzęt do siłowni domowej wybrać?
Domowa siłownia - sprzęt fitness typu cardio
Domowa siłownia bez sprzętu fitness nie będzie kompletna. Wśród sprzętu fitness do ćwiczeń wydolnościowych, cardio czy interwałów znajdziesz:
- rower stacjonarny i spinningowy
- bieżnie
- orbitrek i maszynę eliptyczną
- wioślarza (inaczej ergometr)
- platformę wibracyjną
Wszystkie te urządzenia znajdziesz w publicznych siłowniach. Modele do użytku domowego są o wiele tańsze i najczęściej to właśnie cena determinuje ile dodatkowych funkcji i czujników posiadają.
Domowa siłownia - ćwiczenia z obciążeniem
Do ćwiczeń zwiększających siłę i rzeźbiących mięśnie przyda się sprzęt i akcesoria takie jak:
- ławka treningowa
- hantle
- gryf łamany bądź prosty
- drążek
Chociaż kojarzą się one najczęściej z wysportowanymi trenerami z siłowni, ćwiczenia z hantlami świetnie działają zarówno na męskie, jak i kobiece ciało, dlatego nie ma co się ich bać i unikać jak ognia.
Domowa siłownia co na początek? Rozbudowa siłowni krok po kroku
Wybór sprzętu do domowej siłowni jest ogromny i wszystko wydaje się potrzebne. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią, masz ograniczony budżet lub miejsce i chcesz wybrać najbardziej podstawowe, ale funkcjonalne urządzenia - poznaj sprzęt, w który warto zainwestować na początku.
Co na domową siłownię jest konieczne?
Jednym z podstawowych, ale bardzo uniwersalnych i tanich sprzętów do siłowni w domu hantle. Proste hantle, które możesz wykorzystać zarówno do ćwiczenia klatki piersiowej, jak i mięśni ramion, przedramion, pleców czy nawet mięśni uda. Poza tym - zajmują naprawdę niewiele miejsca i nie są wcale drogie.
W parze z hantlami dobrze jest mieć regulowaną ławeczkę do ćwiczeń. Ławeczka pozwala urozmaicić klasyczne podnoszenie ciężarów - łatwiej przyjdzie Ci trenowanie klatki piersiowej czy pleców.
Domowa siłownia - co kupić dla zaawansowanych?
Możesz zaopatrzyć się w drążek do podciągania się, gryf prosty (lub mniej uniwersalny gryf łamany), stojak na gryf i ewentualnie dodatkowe ciężary, zależnie od Twojego doświadczenia i wymagań.
Ćwiczenia siłowe to nie wszystko - dbanie o kondycję i wytrzymałość jest równie ważne, aby cieszyć się zdrowym sercem. W domowej siłowni powinno znaleźć się miejsce na rowerek stacjonarny, orbitrek lub rower spinningowy, jeśli należysz do fanów intensywnych treningów.
Wyposażenie siłowni domowej - jakie akcesoria do ćwiczeń warto kupić?
Siłownia domowa to nie tylko ciężkie hantle, metalowe gryfy i ergometry do profesjonalnych treningów. Jakie wyposażenie siłowni domowej jest warte uwagi? Są to:
- mata do jogi - pozwoli Ci dokładnie się rozciągnąć po treningu, wyciszyć lub poćwiczyć z własnym ciężarem ciała
- roller, czyli wałek do automasażu - domowa alternatywa dla drogich masaży; pomoże Ci zadbać o dotlenienie mięśni, zwiększyć ich ruchomość, zmniejszyć szansę na uraz w przyszłości i… ujędrnić skórę :)
- piłka gimnastyczna - niezbędna do ćwiczenia równowagi i wzmacniania mięśni głębokich, które są kluczowe przy utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała
- skakanka - świetna w spalaniu kalorii i kształtowaniu pięknego ciała od stóp do głów.
Jak zrobić domową siłownię - porady aranżacyjne
Aranżacja domowej siłowni nie zawsze jest łatwa, szczególnie jeśli to ma być mała siłownia do domu. Z reguły nie masz wówczas dużej przestrzeni, która możesz urządzić na wzór eleganckich siłowni z prywatnych apartamentowców.
Siłownie domowe muszą być przede wszystkich praktycznie, co nie oznacza, że nie mogą być też ładne. Prostym sposobem na nadanie koloru, który zbuduje atmosferę i zmotywuje Cię do ćwiczeń będzie wybranie kolorowej maty na podłogę. Płytki gimnastyczne w kształcie puzzli zabezpieczą podłogę, dzięki czemu nie uszkodzisz jej podczas odkładania hantli, a dodatkowo poprawią wystrój wnętrza.
Nawet w małych siłowniach domowych świetnie sprawdzi się duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń, a przy tym pozwoli Ci kontrolować postawę i prawidłowych ruch przy wykonywaniu ćwiczeń.
Domowa siłownia koszt - ile kosztuje domowa siłownia?
Koszt domowej siłowni nie jest łatwy do oszacowania - widełki cenowe takich siłowni są różne, bo zależą od wielu parametrów takich jak:
- rodzaj sprzętu
- czy sprzęt jest nowy czy z drugiej ręki
- firmy urządzeń
- liczby maszyn i akcesoriów
- dodatkowych zniżek czy promocji, na które możesz niespodziewanie trafić
Szacunkowo, siłownia w domu może kosztować już za ok. 300 złotych, jeśli kupisz tanie wyposażenie takie jak ciężarki, mata do ćwiczeń, piłka gimnastyczna czy gumy oporowe. Oczywiście, jeśli planujesz kupić rower stacjonarny lub orbitrek - musisz doliczyć dodatkowy koszt w wysokości nawet 2 000 złotych. Bieżnie do domu kosztują jeszcze więcej. Pamiętaj jednak, że nie musisz inwestować od razu we wszystkie urządzenia, szczególnie jeśli jesteś nowicjuszem i dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową siłownią. Natomiast profesjonaliści lub półprofesjonaliści muszą przygotować się na wydatek nawet powyżej dwudziestu tysięcy złotych.
Domowa siłownia czy warto? Jakie są zalety i wady posiadania siłowni w domu?
O zaletach ćwiczenia na siłowni lub bez wychodzenia z domu mówi się nie od dziś. Jakie jednak ma zalety posiadanie własnej siłowni w domu? Czy są w ogóle jakieś wady? Sprawdź!
Domowa siłownia - podsumowanie
Siłownia we własnym domu to prawdziwy luksus, na który pozwolić sobie każdy, kto ma chociaż trochę samozaparcia i oszczędności. W zamian dostaniesz domową siłownię czynną o każdej porze i każdego dnia, która pozwoli Ci ćwiczyć bez skrępowania, wstydu i ryzyka, że zostanie niespodziewanie zamknięta. :)
mam domową siłownię w piwnicy i cieszę sie ze sie na to zdecydowalem
każdy prawdziwy dzik powinien mieć domową siłownie 😀