Close

Sukulenty – jak dbać, rozmnażać i komponować

Dbanie o rośliny doniczkowe nie jest wcale prostym zadaniem, każdy gatunek ma inne wymagania. Jednak sukulenty nie potrzebują nadmiaru atencji. Niektóre potrzebują dużo słońca, inne częstego podlewania, a jeszcze inne specjalnej gleby lub nawozów. To wszystko może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie osoby początkujące, które mogą się łatwo zniechęcić jeśli ich roślina zwiędnie z nieznanego powodu.

Istnieje jednak gatunek roślin, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością na warunki zewnętrzne oraz niewielkimi wymaganiami. Dzięki temu są szczególnie polecane dla osób rozpoczynających swoją roślinną przygodę. Ten gatunek to sukulenty, posiadają one multum odmian i występują we wszystkich częściach świata, najczęściej w miejscach o klimacie suchym, pustynnym.

Czym są sukulenty?

To co charakteryzuje sukulenty to specjalna tkanka wodna, pozwalająca im magazynować wodę. To właśnie dzięki niej przystosowały się one do życia w warunkach w których mają do niej ograniczony dostęp.

sukulenty gliniana doniczka z uszami betonowa doniczka

Sukulenty dzielą się na łodygowe, liściaste i korzenne, zależnie od tego gdzie przechowują najwięcej wody i tak dla przykładu kaktusy w domu są sukulentami łodygowymi.

Plusy posiadania sukulentów.

Największą zaletą sukulentów jest ich niski poziom wymagań. Ze względu na ich umiejętność magazynowania wody podlewa się je bardzo rzadko, a ich głównym wymaganiem jest ciepłe, nasłonecznione miejsce. Poza tym nie trzeba się szczególnie o nie martwić.

sukulenty w doniczkach

Sukulenty to rośliny, które są w stanie przetrwać na pustyniach, więc nawet roślinny laik da sobie z nimi radę. Dzięki ich umiejętnościom przetrwania będą doskonałym wyborem dla osób nie mających za dużo czasu na zajmowanie się roślinami albo często bywających poza domem.

Wymagania i uprawa sukulentów

Sukulenty są przystosowane do życia w ciepłym klimacie, dlatego dobrze będą czuły się ciepłych mieszkaniach. Optymalna jest dla nich temperatura pokojowa 20-25 stopni. Lubią bezpośrednie światło słoneczne, dlatego najlepszym miejscem dla nich będzie parapet na oknie południowo-wschodnim. Trzeba pamiętać o ich upodobaniu do ciepła i światła, które zapewnia im piękne ubarwienie. Rosnąc w półcieniu ich liście mogą żółknąć i marnieć.

sukulent w betonowej doniczce

Sukulenty magazynują wodę w mięsistych liściach lub pędach, więc jeśli ziemia jest wysuszona nie oznacza to, że roślinę trzeba podlać. Można je podlewać niesystematycznie i niewielką ilością wody, ponieważ zbyt mokra ziemia może doprowadzić do gnicia korzeni.

Jak nawozić i pielęgnować sukulenty?

Nawożenie powinno odbywać się w okresie wzrostu (wiosna-lato) specjalnymi nawozami dla sukulentów. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne, aby odprowadzić nadmiar wody i nie doprowadzić do gnicia korzenia. Takie podłoże można kupić gotowe w sklepie, zazwyczaj pod nazwą ziemia dla sukulentów tudzież ziemia dla kaktusów. Innym rozwiązaniem jest zrobienie jej samemu dodając do ziemi uniwersalnej trochę żwiru lub keramzytu oraz piasku gruboziarnistego.

Sukulenty - gatunki

Aloes drzewiasty i zwyczajny

Uprawa aloesu na domowych parapetach jest w Polsce bardzo popularna. Nic dziwnego, bo to roślina wykorzystywana do produkcji leków i kosmetyków, ze względu na jej bogaty w substancje odżywcze miąższ. Posiada ponad 300 gatunków, lecz najczęściej uprawia się dwa z nich - aloes zwyczajny i drzewiasty.

sukulent drzewiasty

Haworsja - roślina bezpieczna dla zwierząt

Dekoracyjne rozety nierzadko zakończone małymi kolcami sprawiają, że nie trudno pomylić haworsje z aloesem. Jednak ten liczny rodzaj sukulentów osiąga znacznie mniejsze rozmiary i w przeciwieństwie do swojego kuzyna nie jest trujący dla psów i kotów. Do najpopularniejszych odmian należy z pewnością haworsja pasiasta oraz "Royal Albert".

Eszeweria odmiany i pielęgnacja

różowe sukulenty
źródło: worldofsucculents.com

Piękny liściasty sukulent, który występuje w ponad 150 gatunkach, a każdy z nich nieznacznie różni się kształtem lub kolorem. Jest to roślina dość niewielka, dorastająca do 15-30 cm, a jej liście formują się w kształt przypominający różę.

Lithopsy - czy żywe kamienie rosną?

Jak sugeruje nazwa jest to sukulent, który kształtem przypomina kamienie, nie mają one łodygi a ich liście wyrastają bezpośrednio z podłoża, przez co wygląda naprawdę niezwykle. Zdarza się też, że roślina zakwita żółtymi lub białymi kwiatami wyrastającymi z pomiędzy liści.

rośliny wyglądające jak kamienie
źródło pulpkaktus.com

Kalanchoe - roślina domowa która kwitnie przez cały rok

Jeśli lubicie kwiaty to z pewnością spodoba się wam sukulent o nazwie Kalanchoe. Wygląda bowiem jak normalne kwiaty domowe, a jednak jest sukulentem, który może rosnąc przez wiele lat. Jej kwiaty pojawiają się zimną i pozostają na niej przez długi czas. Do jej innych odmian należy żyworódka, wytwarzająca na brzegu liści nowe rośliny.

sukulenty w naturze

Grubosz drzewiasty czyli drzewko szczęścia

Ten sukulent z Afryki Południowej, znany również jako drzewko szczęścia, na dobre zadomowił się na naszych parapetach. W warunkach naturalnych osiąga imponujące 4 m wysokości, zaś w domu, przy odpowiedniej pielęgnacji może urosnąć nawet do 1 metra. Ze względu na łatwe i bezproblemowe przycinanie i rozmnażanie, jest jedną z najpopularniejszych roślin dla początkujących. Najpopularniejsze odmiany to grubosz drzewiasty, oraz grubosz jajowaty.

duży sukulent w białej doniczce
źródło: designsponge.com

Rojnik - roślina na ogródki skalne

Ze względu na szybki wzrost oraz wytrzymałość na ujemne temperatury, roślina ta najczęściej gości w naszych ogrodach skalnych oraz na rabatach. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań ku temu, by hodować rojnika w mieszkaniu, które z pewnością uatrakcyjni swoimi dekoracyjnymi rozetami.

ogródek skalny z sukulentów

Rozmnażanie sukulentów krok po kroku

Dużą zaletą sukulentów jest dość duża łatwość w samodzielnym ich rozmnażaniu, dzięki czemu możemy powiększyć swój zbiór. Najprostszym sposobem rozmnażania sukulentów jest rozmnażanie z sadzonek. Polega ono na odcięciu końca pędów lub liści, które po przesadzeniu do gleby potrafią się ukorzenić i zacząć rosnąć.

W tym celu należy:

-Oddzielić liście od rośliny.
-Spryskać je delikatnie wodą (tylko raz na początku).
-Umieścić je w bezpiecznym nasłonecznionym miejscu. Po kilku tygodniach na liściach powinny pojawić się korzenie, wtedy możemy rozłożyć je na ziemi i czekać aż zacząć rosnąć.

Komponowanie sukulentów

Sukulenty doskonale nadają się do sadzenia ich po kilka w jednym pojemniku i tworzenia różnorodnych kompozycji. Ponieważ mają one krótkie korzenie nie przeszkadzają sobie wzajemnie w rozwoju. Sukulenty w szkle, szerokiej donicy po bonsai czy głębokim talerzu, stworzą piękne i co ważniejsze żywe kompozycje.

Chcielibyśmy przedstawić garść porad, które mogą pomóc Wam w stworzeniu własnej kompozycji. Sukulenty zwisające lub mające pędy, takie jak rozchodniki czy starzec rowleya, najlepiej jest sadzić u brzegu pojemnika. Sadzenie kaktusów razem z innymi sukulentami może być problematyczne, ponieważ kaktus wymaga zimą niskich temperatur, których inne sukulenty nie lubią. Dlatego lepiej tworzyć kompozycje albo z samych kaktusów albo z innych roślin.

roślinki w szklanych
źródło eventbrite.com

Powinno się unikać zbyt dużego zagęszczenia, które przeszkodzi roślinom we wzroście. Pojemnik nie musi być głęboki, pamiętajmy jednak o przepuszczalnej ziemi i warstwie drenażu, aby korzenie roślin nie gniły. -Naszą kompozycję możemy oczywiście wzbogacić o kamienie lub inne ozdoby, które ją upiększą.

Sukulenty to wspaniałe rośliny, które występują w tylu różnych odmianach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieje, że ten tekst pomoże Wam właściwie o nie zadbać lub przekona do ich zakupu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij