Close

Egzotyczne kwiaty do łazienki – TOP 5. Pielęgnacja i uprawa

Kwiaty do łazienki - ciężkie w pielęgnacji?

biała łazienka z ukosem z dużą ilością roślin doniczkowych i drewnianymi akcentami
źródło: judithgueyfier.com

Kwiaty do łazienki często sprawiają wiele kłopotów. Nie jest to jednak do końca prawda, istnieje wiele gatunków roślin, dla których duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura są pożądane, a co za tym idzie doskonale będą czuły się w łazience, dodając jej uroku. Takimi roślinami są na przykład te pochodzące z wilgotnych tropików, które w warunkach pokojowych mogą nie czuć się zbyt dobrze, natomiast umieszczenie ich w ciepłej i wilgotnej łazience może mieć na nie dobroczynny wpływ i sprawi, że poczują się jak w domu.

Jakie kwiaty do łazienki wybrać?

rośliny w szarej łazience różne gatunki kafelki podłogowe w szaro-biały ornament z wiklinowymi i drewnianymi dodatkami
źródło: rockmystyle.co.uk

Łazienka to miejsce, w którym niektóre kwiaty i rośliny doniczkowe mogą czuć się lepiej niż w pokoju, ale w żadnym razie nie wszystkie. Na to czy roślina dobrze będzie czuła się w łazience wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jej stosunek do wilgoci, wiele roślin nie lubi wilgotnego powietrza i para wodna może być dla nich zabójcza, tak jest w przypadku kaktusów i sukulentów, dla których nadmiar wody jest szkodliwy. Największym problemem jest jednak światło, ponieważ żadna roślina nie może rosnąć całkowicie go pozbawiona. Dlatego posiadacze łazienki bez okna mają o wiele trudniejszą sytuację, ale nie bez wyjścia.

Jakie rośliny do łazienki bez okna?

rośliny w łazience w jutowych donicach i okrągłymi boho dodatkami na ścianach wraz z drewnianą drabiną i ławeczką

Są też sposoby na kwiaty do łazienki bez okna i tym samym dostępu to światła słonecznego:

Pierwszy sposób to kupno i zainstalowanie specjalnych lamp by kwiaty do łazienki bez okna, miały dostęp do światła. Dzięki temu mogą rosnąć nawet całkowicie odcięte od prawdziwego słońca. Muszą być one włączone około 10-14 godzin na dobę i zamontowane tak by promienie padały na rośliny z góry. Jest to jednak metoda dość wymagająca i zużywająca na dłuższą metę spore ilości energii.

Drugi sposób na trzymanie roślin w łazience bez okna jest o wiele bardziej pomysłowy i nie wymaga dużych kosztów. Polega on na tym, aby kupić dwie takie same rośliny, nadające się do uprawy w łazience, przy czym jedna będzie stała w łazience, a druga w pokoju przy jasnym oknie. Metoda polega na tym, by co jakiś czas (przynajmniej raz w tygodniu) zamieniać je miejscami. Jest to bardzo pomysłowy sposób, jednak sprawdzi się on głównie w przypadku niewielkich roślin, ponieważ przenoszenie dużych okazów może być kłopotliwe.

kwiaty doniczkowe w łazience, kafelki w kolorze morskim i białym, palące się kadzidło na drewnianym stołku przy wannie
źródło: blackandblooms.com

Jeśli jednak nasza łazienka ma okno to sytuacja jest znacznie łatwiejsza, nie musimy kombinować ze światłem. Jedyne czego potrzebujemy to znalezienie odpowiedniej rośliny do łazienki. Przy wyborze rośliny warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak miejsce, w którym będzie stała oraz to z której strony świata mamy okno.

Poniżej przedstawimy wam kilka propozycji roślin, które będą się dobrze czuły w łazience.

Rośliny są bezsprzecznie częścią trendów w aranżacji łazienki 2019,
zobacz także pozostałe!

Najlepsze rośliny doniczkowe do łazienki

rośliny do łazienki, czarno-biała łazienka z kolorowymi obrazami na ścianach
źródło: swoonworthy.co.uk

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to idealne kwiaty do łazienki. Roślina ta naturalnie występuje w lasach tropikalnych w cieniu wysokich drzew. Nie lubi bezpośredniego słońca, za to bardzo dobrze czuje się w pomieszczeniu z wysoką wilgotnością powietrza. Jest zatem doskonałym wyborem do uprawy w łazience. Znane są jego niezwykłe zdolności oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Dzięki czemu nie tylko upiększy on waszą łazienkę, ale także poprawi w niej jakość powietrza.

skrzydłokwiat biały z ciemnozielonymi liśćmi
źródło: kropkiikwiatki.pl
jasna łazienka w kolorze białym z koralowymi dodatkami i rośliny do łazienki, wolnostojąca wanna na srebrnych nóżkach
źródło: theglitterguide.com

Zobacz też nasz artykuł, w którym opisujemy dodatki na balkon.

2. Storczyki

Kwiaty do łazienki mogą skutecznie ożywić wnętrze. Najlepszym kandydatem do tego jest storczyk, który naturalnie rośnie w wilgotnych lasach równikowych, dlatego lubi wilgotne i ciepłe powietrze. Jeśli nasza łazienka nie ma okna musimy pamiętać by wystawiać go od czasu do czasu do jaśniejszego pokoju. O tym czy nasz storczyk potrzebuje więcej światła, możemy się dowiedzieć przyglądając się jego liściom, jeśli żółkną ma on światła za dużo. Jeśli natomiast ciemnieją oznacza to, że dostaje go zbyt mało. Nie zajmuje też zbyt wiele miejsca, więc jest świetnie nada się na kwiat ozdobny, który będzie uroczą dekoracją naszej łazienki.

storczyk różowy
źródło: buzz.gazeta.pl
kwiaty do łazienki w postaci białego storczyka stojącego na szarym blacie obok figurka buddy
źródło: westwing.pl

3. Paprotka

Dobrym wyborem na rośliny do łazienki może być także klasyczna paproć. Bardzo lubi ona wilgotne i ciepłe powietrze, potrzebuje także regularnego zraszania, które może zastąpić para wodna w łazience. Pamiętajcie tylko, aby nie ustawiać jej bezpośrednio przy kaloryferze, ponieważ zbyt wysoka temperatura może jej zaszkodzić.

paprotka zwyczajna w wiszącej doniczce
źródło: regiodom.pl
kwiaty do łazienki w doniczkach w biało-szarej łazience
źródło: rich.frisurentutorials.info

4. Syngonium (Zroślicha)

Syngonium zwane po polsku zroślichą, to roślina pochodząca z lasów tropikalnych. Są to rośliny do łazienki trochę bardziej wymagające. Nie lubi ona być pozbawiona światła. Dobrym wyborem do łazienki z oknem, w innym wypadku trzeba będzie często przenosić ją do jaśniejszego pomieszczenia.

syngonium
źródło: instagram.com/prajsiollol
biała łazienka z czarnymi dodatkami i kwiaty do łazienki
źródło: jurnaldedesigninterior.com

5. Kalatea

Kalatea to piękna tropikalna roślina, która jednak jest dość wymagająca w uprawie. Poleca się ją dla osób, które mają możliwość najlepiej codziennie jej doglądać. Należy podlewać ją bardzo regularnie, ale niewielką ilością wody, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Poleca się także spryskiwać liście wodą co jakiś czas. Choć możemy z tego zrezygnować, jeśli łazienka często paruje w czasie kąpieli. Warto zadać sobie trochę trudu, ponieważ kalatea z pewnością będzie wspaniałą ozdobą łazienki.

kalatea
źródło: magicznyswiatroslin.blogspot.com
rośliny w łazience
źródło: curbly.comMamy nadzieje, że ten tekst zainspirował Was do zazielenienia swojej łazienki. Teraz już wiecie jakie kwiaty do łazienki wybrać. Pamiętajcie, aby nie stawiać roślin w pobliżu detergentów i środków chemicznych!

Chcesz odnowić łazienkę niskim kosztem? Sprawdź najlepsze sposoby!

dracena w białej łazience z sanitariatem vintage z srebrnymi dodatkami
źródło: homedecordesigns.info
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij