Close

Fotografia na płótnie – jak zrobić samemu? Porady i inspiracje

Fotografia na płótnie, to coraz bardziej popularny pomysł na aranżację ścian w naszych domach. To nowoczesny i oryginalny sposób na urządzenie wnętrza, który pasuje do każdego stylu. Obraz na płótnie z Twojego własnego zdjęcia na pewno nada Twemu domowi osobistego i niepowtarzalnego charakteru! Możesz także wybrać fotografię autorstwa Twojego ulubionego artysty lub kadr z ulubionego filmu. Możliwości jest bardzo wiele! 

Fotografia – obrazy na płótnie

Zdjęcia na ścianie są dziś ozdobą niemal każdego mieszkania. Fotografia na ścianie może być miłą pamiątką, ciekawym elementem wystroju, a dodatkowo wyrazem naszych upodobań. Jednym z najciekawszych sposobów na wyeksponowanie zdjęcia na ścianie jest umieszczenie go na płótnie. Obraz na płótnie ze zdjęcia nada naszemu wnętrzu jedyny w swoim rodzaju charakter.

fotografia na płótnie karl lagerfeld
źródło: lereveries.com

Możemy zdecydować się na obraz z własnego zdjęcia. Fotografie naszej rodziny lub zdjęcia z podróży nie tylko ozdobią dom, ale także będą miłą pamiątką wspólnie spędzonych chwil. Taki obraz na płótnie z rodzinnym zdjęciem lub zdjęciem ze szczególnego wydarzenia, takiego jak ślub, może stanowić wspaniały prezent dla naszych rodziców lub dziadków. Taki prezent jest oryginalny i stylowy, a dodatkowo ma bardzo osobisty charakter.

Dla wielu z nas fotografia stanowi także ulubione hobby. Możemy umieścić na ścianie zdjęcia, z których jesteśmy szczególnie dumni! Taki pomysł na zdjęcia na ścianie nada wnętrzu naszego mieszkania niepowtarzalny styl. Dodatkowo widok pięknej fotografii naszego autorstwa na ścianie podbuduje nasze poczucie własnej wartości. Może zainspiruje nas także do kontynuowania przygody z fotografią?

fotografia na płótnie w białym salonie
źródło: decouvrirdesign.com

Jednak nawet jeżeli sami nie zajmujemy się fotografią, mamy całe mnóstwo innych możliwości. Zapewne niejeden raz napotkaliśmy w życiu zdjęcie, które szczególnie nam się spodobało. Mogła to być fotografia znanego aktora lub sportowca, kadr z filmu lub zdjęcie natury. Ulubione zdjęcie umieszczone na płótnie zainspiruje nas, ozdobi nasze mieszkanie i uprzyjemni naszą codzienność.

Fotoobraz na płótnie – modny i nowoczesny element dekoracji wnętrz

Dlaczego fotoobrazy są dziś modne? Stanowią bez wątpienia wyjątkowo przykuwający uwagę sposób na wyeksponowanie zdjęć na ścianie. Obrazy na płótnie posiadają głębię, której zdaniem wielu z nas nie mają zdjęcia drukowane na papierze. Dzięki temu nadają estetyce naszego wnętrza inny wymiar. Wydruk na płótnie sprawia, że nasze zdjęcie przypomina dzieło sztuki na ścianie w galerii. Dodaje to wnętrzu naszego salonu lub sypialni wyjątkowego stylu i prestiżu.

fotografia na płótnie w salonie
źródło: jessica-elizabeth.net

Dodatkowo fotografia na płótnie jest bardzo wdzięcznym elementem dekoracji wnętrza, gdyż w każdej chwili możemy dostosować ją do własnych potrzeb. Taki pomysł na zdjęcia na ścianie umożliwia nam wyrażenie siebie i swojego osobistego gustu. Niezależnie od tego, czy wolimy portrety, krajobrazy czy abstrakcyjne kompozycje, każdy z nas znajdzie coś dla siebie, decydując się na fotoobraz.

Zdjęcia na płótnie: jak zrobić?

Obraz ze zdjęcia na płótnie można wykonać samemu, jednak jest to dość czasochłonne i wymaga sporej precyzji. Większość z nas decyduje się zamówić wydruk zdjęcia na płótnie u specjalisty. Drukowanie zdjęć na płótnie nie jest dzisiaj żadnym problemem! Nowoczesne technologie druku pozwalają wydrukować zdjęcia między innymi w postaci fotografii na bawełnianym płótnie. Jest to płótno, które odwzorowuje prawdziwe płótno malarskie. Takie płótno ma wyczuwalną, nieco chropowatą strukturę, która sprawia, że zdjęcie wydrukowane na płótnie przypomina prawdziwy obraz. Cena zdjęcia na płótnie wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od formatu zdjęcia.

fotografia na płótnie
źródło: planete-deco.fr

Rozdzielczość i format wydruku fotografii na płótnie – o czym powinniśmy pamiętać?

 1. Jeżeli chcemy zamówić wydruk zdjęcia na płótnie, musimy przede wszystkim zadbać o właściwą rozdzielczość naszego zdjęcia. Jego jakość bezpośrednio wpłynie na jakość naszego wydruku na płótnie. Na szczęście większość aparatów fotograficznych (nawet tych w telefonach komórkowych!) robi dzisiaj zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, a co za tym idzie, doskonałej jakości. Jeśli nasze zdjęcie ma co najmniej 2MB, nie musimy obawiać się o jego jakość na płótnie.
 2. Musimy wziąć pod uwagę wielkość samego płótna, na którym wydrukowane będzie nasze zdjęcie. Rozmiar zdjęcia powinien być odpowiednio dostosowany do formatu wydruku na płótnie.  Z odwzorowaniem zdjęć na płótnie o mniejszych wymiarach nie będzie problemu. Jednak jeśli chcemy mieć duże zdjęcia na ścianę, najlepsze będą pliki o dużych rozmiarach – między 20 a 30MB. Rozdzielczość takiego pliku nie powinna być mniejsza niż 300 DPI. 
 3. Gdy już sprawdzimy wielkość i rozdzielczość pliku, zapisujemy go w odpowiednim formacie i wysyłamy do drukarni. Najbezpieczniej będzie zapytać w drukarni, jaki format pliku będzie najbardziej odpowiedni. Obrazy cyfrowe najczęściej zapisuje się w formacie JPG, ale w przypadku wydruku zdjęcia na płótnie efekt końcowy może dużo stracić na jakości. 
 4. Jakość samego płótna też nie jest bez znaczenia. Pamiętajmy o tym, żeby skorzystać z usług zaufanej drukarni, która wykonuje wydruki ze zdjęć na płótnie wysokiej jakości. Możemy w tym celu poczytać opinie w Internecie lub zapytać znajomych. Możliwe, że ktoś z nich skorzystał już z takiej usługi i może nam polecić dobrą drukarnię. 
źródło: futuristarchitecture.com

Pomysł na ścianę ze zdjęciami

Zanim zdecydujemy się na fotografię na płótnie, zadajmy sobie przede wszystkim pytanie, gdzie chcemy umieścić nasz obraz? Fotoobraz na płótnie możemy powiesić w salonie, sypialni, ale także w biurze. Jeżeli zaś planujemy podarować obraz na płótnie komuś w prezencie, także musimy wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim znajdzie się obraz. Niekoniecznie musi to być duże pomieszczenie. Także mały salon albo przytulna sypialnia będzie dobrze wyglądać ozdobiona zdjęciami na płótnie.

źródło: pixers.us

Kolorystyka zdjęć na ścianie

Zdjęcie na płótnie powinno współgrać kolorystycznie z otoczeniem, a także pasować do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Na przykład, jeśli mamy w domu szary salon w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, dobrym pomysłem będzie fotografia na płótnie w żywych, nasyconych kolorach. Do wnętrza w ekologicznym stylu będą pasować zdjęcia natury, na przykład krajobrazy, zdjęcia roślin lub zwierząt. Natomiast styl loftowy świetnie będzie współgrać i pomoże wyeksponować duże, czarno-białe zdjęcia na ścianę. 

fotografia na płótnie
źródło: decoarchi.com

Kolorystyka zdjęcia na ścianie jest bardzo istotna. Fotografia na płótnie może być elementem uzupełniającym kolorystycznie aranżację wnętrza, a także nadawać mu ton. Kolorystyka zdjęcia na płótnie może być prosta i minimalistyczna. Może też być bogatsza i mieć więcej odcieni, w zależności od tego, co przedstawia dane zdjęcie. 

Tematyka fotografii na ścianę – nadaj wnętrzu osobisty charakter

Niezależnie od tego, co przedstawia nasz obraz na płótnie, warto, by miał on dla nas jakieś szczególne znaczenie. Portret rodzinny, zdjęcie z podróży, kadr z ulubionego filmu, a nawet portret ulubionego celebryty – możliwości jest nieskończona ilość. Przykładowo, zdjęcie ze ślubu może świetnie wyglądać w małżeńskiej sypialni, a portret dzieci i wnuków z pewnością ucieszy rodziców czy dziadków. Możemy nawet zamówić wydruk na płótnie ze zdjęcia kota lub psa i podarować go przyjacielowi, szczególnie przywiązanemu do swojego ukochanego czworonoga.

źródło: shakemyblog.fr


Zobacz także: Zasady Feng Shui - wszystko co musisz wiedzieć na początek

Zdjęcia na płótnie w ramie – elegancja i prestiż

Zaletą obrazów ze zdjęcia na płótnie jest to, że nie wymagają one oprawiania. Płótno z wydrukiem zdjęcia naciągnięte jest na specjalną drewnianą ramę, tzw. blejtram. Następnie przymocowywane jest do ramy specjalnymi zszywkami. To zapewnia jego stabilność. Następnie obraz na płótnie można już wieszać na ścianie. Jednak jeśli z różnych względów zależy nam na dodatkowej oprawie, możemy dać zdjęcie na płótnie do oprawienia w ramę. W zależności od tego, co znajduje się na naszej fotografii na płótnie, specjalista od oprawy obrazów dobierze ramę pasującą do stylistyki obrazu. W przypadku, gdy nasze zdjęcie na płótnie przedstawia na przykład członka naszej rodziny, taka fotografia stylizowana na portret malarski może być świetnym prezentem.

zdjecie fridy khalo
źródło: mymodernhomedecor.com

Fotografia na płótnie w formie kolażu – uniwersalny sposób prezentacji zdjęć

Kolaż ze zdjęć to sposób prezentacji, który nigdy nie wychodzi z mody. Pasuje do każdej aranżacji wnętrza i wygląda bardzo stylowo. Możemy stworzyć gotowy kolaż w programie do obróbki zdjęć (na przykład Photoshop) i umieścić go w postaci wydruku na jednym dużym płótnie.

jak ustawić zdjęcia na ścianie
źródło: apt-goals.tumblr.com

Możemy też zdecydować się na rozwiązanie, które jest nowoczesne, stylowe i artystyczne w wyrazie – jedno zdjęcie, rozłożone na kilka płócien. Taki pomysł na układ zdjęć na ścianie świetnie sprawdzi się na przykład dla zdjęcia w postaci panoramy lub zdjęcia makro przedstawiającego naturę. Szczególnie popularną odmianą takiego kolażu jest tryptyk – trzy płótna o takich samych wymiarach, na które rozłożone jest jedno zdjęcie. W takim układzie świetnie sprawdzają się czarno-białe fotografie.

kolaż ze zdjęć w pokoju
źródło: placeofmytaste.com

Fotografia na płótnie – duży format

Obrazy ze zdjęć w dużym formacie nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Na pewno zrobią wrażenie na naszych gościach! Fotografie na płótnie w dużym formacie są też świetnym sposobem na prezentację zdjęć na różnych wernisażach i wystawach. Duże zdjęcia na ścianę w postaci wydruku na płótnie coraz częściej pojawiają się też na przykład w kawiarniach i restauracjach jako ciekawy i oryginalny sposób na dekorację wnętrz. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie w salonie glamour – restauracjach, ekskluzywnych sklepach lub showroomach projektantów mody.

duże zdjęcia w pokoju
źródło: hometoz.com

Jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Kiedy słyszymy o wieszaniu zdjęć na ścianie, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to na ogół potrzeba wiercenia lub wbijania gwoździ. Nie wszyscy lubią to zajęcie. Nie każdy chce też niszczyć ścianę, by móc zawiesić na niej obraz. Jednak istnieją także inne sposoby, dzięki którym możemy powiesić zdjęcie lub obraz na ścianie bez wbijania gwoździ. 

fotografia na płótnie
źródło: bemz.com
 • Możemy na przykład zastosować różnego rodzaju masy mocujące. Takie masy mają najczęściej konsystencję podobną do plasteliny i występują w postaci kostek. Możemy też zdecydować się na masy w formie pasków. Masę w formie kostek lub pasków przyklejamy do ściany, która powinna mieć czystą i suchą powierzchnię. Z drugiej strony masy przyklejamy fotografię na płótnie lub obraz. Masy mocujące najlepiej nadają się do wieszania małych i lekkich obrazów, zdjęć i plakatów.
 • Innym sposobem na to, jak możemy powiesić zdjęcia na ścianie, są magnesy. Możemy je łatwo przykleić do ściany, a następnie przymocować do nich obraz z metalową ramą lub spodem. Istnieje nawet specjalna farba magnetyczna, którą możemy pomalować ścianę lub jej fragment, a następnie przyczepić do niej zdjęcia.
 • Do wyboru mamy także samoprzylepne haczyki, paski i rzepy. Można je znaleźć w marketach budowlanych, takich jak na przykład Castorama. Takie paski i haczyki dostosowane są do różnych obciążeń, dzięki czemu możemy z ich pomocą wieszać obrazy różnej wielkości.
 • Jeśli natomiast zależy nam na trwałości mocowania, możemy skorzystać z taśm lub plastrów montażowych. Są dwustronne i wytrzymałe. Za ich pomocą przyklejamy obraz lub zdjęcie na ścianie w podobny sposób jak za pomocą masy mocującej. 
 • Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne listwy do wieszania fotografii. Jeśli wydaje nam się to zbyt kłopotliwe, możemy zdecydować się na prostsze rozwiązanie – przyklejenie do ściany zwykłych drewnianych klamerek do prania. Następnie wpinamy zdjęcia bezpośrednio w klamerki... i już mamy gotową galerię zdjęć. Możemy także umieścić na ścianie zdjęcia na sznurkach, tworząc zabawny efekt, przypominający rozwieszone na sznurku pranie – w tym przypadku złożone ze zdjęć! Zdjęcia na sznurkach na ścianie są modnym i oryginalnym sposobem na ozdobienie pokoju nastolatka lub innego pomieszczenia, w którym chcemy wprowadzić lekką i swobodną atmosferę.
jak zawiesić zdjęcia na ścianie
źródło: vtwonen.nl

Jak ułożyć zdjęcia na ścianie?

 1. Układ zdjęć na ścianie ma znaczący wpływ na efekt, jaki będą wywierać nasze zdjęcia. Możemy ułożyć je w prostej linii, tak, by tworzyły galerię. Linia może być pozioma lub pionowa, w zależności od tego, gdzie chcemy umieścić zdjęciaNowoczesny przedpokój będzie dobrze wyglądał zarówno z poziomym, jak i pionowym rozmieszczeniem zdjęć. Taki układ zdjęć najlepiej wygląda w przypadku zdjęć oprawionych w jednakowe ramki tego samego koloru lub zdjęć o tej samej stylistyce, zwłaszcza jeśli są czarno-białe. 
 2. Innym sposobem na stworzenie udanej kompozycji ze zdjęć na ścianie będzie ułożenie ich w symetryczne rządki (na przykład po cztery, sześć lub nawet osiem fotografii). W ten sposób stworzymy wrażenie porządku i harmonii, a nasze zdjęcia będą wyglądać profesjonalnie i stylowo – jak w prawdziwej galerii.
 3. W niektórych przypadkach sprawdzi się przeciwne rozwiązanie, czyli kompozycja dowolna. Zdjęcia mogą być różnej wielkości, w różnym stylu, oprawione lub nie. Taki eklektyczny styl może początkowo sprawiać wrażenie nieco chaotycznego, jednak nadaje wnętrzu dynamiki i lekkości. Asymetryczny, dowolny układ zdjęć na ścianie wywoła w naszym salonie, pokoju dziecka lub przedpokoju atmosferę beztroski i radości. 
 4. Jednym z najoryginalniejszych pomysłów na tego rodzaju kompozycję jest drzewo na ścianie ze zdjęciami. Można je wykonać na kilka sposobów. Możemy na przykład zamówić u specjalisty drewnianą ozdobę na ścianę w kształcie drzewa, którą następnie przymocowujemy do ściany. Zdjęcia zaś rozmieszczamy na ścianie w taki sposób, żeby sprawiały wrażenie, że „rosną” na gałęziach. Możemy także po prostu rozmieścić same zdjęcia na ścianie w taki sposób, by tworzyły drzewo.
fotografia na płótnie
źródło: homishome.com

Mamy nadzieję, że w naszej galerii zdjęć znajdziecie wystarczająco inspiracji do urządzania domu. Wybierz którąś z naszych propozycji i zmień swoje mieszkanie w stylową galerię!

Zobacz także: Srebrna ściana w mieszkaniu - metaliczny połysk trendów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij