Close

Błędy w aranżacji wnętrz, które kochają Polacy – TOP 12

Błędy w aranżacji wnętrz często nie są tak łatwe do uchwycenia. Wewnętrznie czujemy, że coś tu nie gra, jednak trudno nam sprecyzować co. Znajome uczucie? W tym artykule podrzucimy Ci kilka pomysłów, które mogą okazać się pomocne w odzyskaniu poczucia spójności i estetyki w Twoim domu. Nasza subiektywna lista oparta jest na najczęstszych polskich potknięciach w dziedzinie urządzania mieszkania. Zapraszamy do czytania!

Meble z ikei 

Monotonność i brak inwencji twórczej - z tym dość często zderzamy się w polskich wnętrzach. Wybieramy schematyczne, bezpieczne serie z Ikei (najczęściej w kolorze białym) i niekoniecznie mamy czas na eksperymentowanie. Standardowe meble ze sklejki są nieodłącznym elementem niemal każdego polskiego wnętrza. Nie mniej… Nie jest to nic złego! Ekonomiczne rozwiązanie to, jak wiadomo, najlepsze rozwiązanie. W tym wypadku proponujemy jednak pokusić się o powściągliwość. Lepiej rozejrzeć się za meblami używanymi na portalach aukcyjnych czy na pchlich targach niż powielać błędy w aranżacji. Znaleźć tam można prawdziwe perełki w jeszcze lepszych cenach, niż te oferowane w popularnych sklepach meblowych.

źródło: honestlywtf.com

Dodatkowo, własny pomysł na renowację, jak i sam proces, może przynieść nam sporo zabawy i satysfakcji. Twoje mieszkanie zyska na świeżości, a Ty jeszcze zaoszczędzisz!

Zobacz także: Jak przemalować meble? Renowacja, postarzanie i bielenie

źródło: hid360.com

Zatem... Jeśli terminy nas nie gonią to warto zastanowić się nad bardziej oryginalnym doborem mebli. Gdyż spokojne tło, jakie stworzymy powszednimi meblami, staramy się potem urozmaicić nadmiarem dodatków, o czym już spieszymy wspomnieć w kolejnym podpunkcie...

Zbyt dużo dodatków

Polacy kochają mnogość dodatków. A sklepy… No właśnie. Nawet spożywcze oferują ich coraz szerszą gamę w bardzo przystępnych cenach. Więc przy każdych zakupach jesteśmy wystawieni na ciężką próbę. Wie to każdy z nas. Niech rzuci kamieniem ten,  kto nigdy nie walczył z potrzebą kupna kolejnego świecznika na tealight'y, wyeksponowanego między działem warzywnym a regałami z karmą dla kotów. W tej sytuacji wpadamy w błędne koło. W sklepie kupujemy dodatki, które na wystawie wyglądają, jak skradziony eksponat z Muzeum Sztuki. Jednak wplatając je do aranżacji naszego mieszkania, okazuje się, że niestety nie pasuje i możemy śmiało konkurować w kategorii Najbardziej Kiczowaty Dodatek do Domu. 

źródło: apartmenttherapy.com

Okraszony myślą zakup, że robimy dobrze, bo kupujemy tanio, niestety w wystroju wnętrz zazwyczaj się nie sprawdza… Często są to rzeczy plastikowe (lub jeszcze dziwniejsze i szkodzące zdrowiu materiały), robione mało precyzyjnie, bez konkretnego przekazu artystycznego. Apelujemy zatem! Przed zakupem kolejnej świeczki w kształcie arbuza lub ekskluzywnego zestawu ręczników we flamingi, zastanówmy się czy nie lepiej przeznaczyć w przyszłości te pieniądze na coś bardziej wyszukanego, co rzeczywiście koresponduje ze stylem naszego mieszkania. A jeśli przy stylu jesteśmy…

źródło: thesocialitefamily.com

Brak spójności stylu

Obecnie jest mnóstwo ciekawych i modnych stylów. Wybrać eklektyczny styl z powiewem historii, kolorowe i przytulne boho czy może włoski, bielony styl toskański? Czasem trudno się zdecydować… Więc co robimy? Oczywiście mieszamy je wszystkie ze sobą! Czy dobrze na tym wychodzimy? Niestety niezbyt, tym samym powielając błędy aranżacji. Konsekwencja w utrzymanie stylu przewodniego powinna być dla nas priorytetem.

źródło: magzhome.com

Wszelkie odchyły mogą przynieść więcej szkody niż pożytku dla estetyki. Jednak, gdy marzą nam się zmiany, możemy je także wprowadzić nie wychodząc ze stylu bazowego. Malowanie ścian, zmiana tekstyliów, renowacja mebli czy zmiana ich ustawienia mogą dać upragniony efekt świeżości. Jeśli chcemy jednak zachować harmonię, główna konwencja powinna być widoczna na pierwszy rzut oka.

źródło: authentictrend.com

Kolory ścian

Żółty w ciepłej tonacji, coś między miętą a zielenią albo agresywna pomarańcz. Kojarzycie? Każdy na pewno się spotkał z takimi kolorami na ścianach. Pomalowanie pokoju na modne kolory ścian lub bestsellerową biel, nie zajmie nam przecież wiele czasu, a tchniemy we wnętrze nowego ducha. Polecamy taki zabieg szczególnie osobom będącymi właścicielami mieszkań, gdyż staną się one od razu bardziej komfortowe w użytkowaniu przez przyszłych wynajmujących. Dodatkowo, czas poszukiwania gości z pewnością znacznie się skróci. Puentując: żyj i dać żyć innym (w ładnych mieszkaniach)!

źródło: bocadolobo.com

Parkiet

Wielu z nas towarzyszy przeświadczenie o niemodnej pozycji parkietu na wnętrzarskiej arenie, jego ciężkim utrzymaniu czy długiej renowacji. Jednak międzynarodowe trendy mówią co innego (szczególnie w przypadku francuskiej jodełki). Jest to obecnie jedna z najmodniejszych opcji podłogowych, jakie mamy do wyboru. Pasują one niemalże do każdego stylu. Dlatego, jeśli masz możliwość bycia szczęśliwym posiadaczem parkietu, radzimy: bądź nim! Prawdopodobnie, odświeżenie parkietu będzie nawet tańszym rozwiązaniem od kładzenia na jego miejscu paneli. Co więcej, na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się tą usługą, oferujących szybką współpracę. 

źródło: classicon.com

Więc jeszcze raz… Spójrz w słoje parkietu i zastanów się czy naprawdę chcesz zastąpić go tradycyjnymi, wszędobylskimi panelami.

Podwieszany sufit 

Ciężko określić nam jego przeznaczenie. 

Kable i wtyczki na widoku

Jeden z nagminnie popełnianych błędów. Jeśli jesteśmy w trakcie remontu, zwróćmy uwagę, czy usytuowanie wszystkich kontaktów jest funkcjonalne, ale przy tym dyskretne. Często bowiem nie przywiązujemy do tego większej uwagi, a efektem są rozrzucone po kątach przedłużacze i metry nieukrytych kabli leżakujących pod ścianą. Jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy zmiana miejsca kontaktu nie wchodzi w grę, postaraj się, aby go jak najlepiej ukryć.

źródło: nuevo-estilo.micasarevista.com

Kable możesz schować w listwach przypodłogowych, przedłużacz umiejscowić gdzieś głębiej lub lekko zmienić ustawienie mebli. Oblicze pomieszczenia stanie się wtedy bardziej zrównoważone i uporządkowane. 

Sztuczne kwiaty

Błędy w aranżacji nie mogły pominąć tego punktu. O otaczaniu się roślinami w celu poprawy zdrowia czy samopoczucia nie mówią tylko zasady feng shui. Pozytywny wpływ roślin na człowieka potwierdzają również badania naukowe przeprowadzane na całym świecie. Zieleń wpływa na nas uspokajająco i sprzyja relaksowi. Po co nam zatem kolejny plastikowy storczyk, jeśli możemy wybrać jego żywą wersję? Pozwoli to cieszyć się nam nie tylko jego niepowtarzalnym wyglądem, ale także zapachem i dobroczynnym wpływem. Nie zapominajmy też, że w dobie wszechobecnego smogu, są to nasi najlepsi sprzymierzeńcy. Rośliny oczyszczające powietrze usuwają wszelkie szkodliwe dla zdrowia substancje znajdujące się w powietrzu, ponadto produkując dla nas niezbędny do życia tlen.

źródło: apairandasparediy.com

Dla tych, co często są nieobecni w domu, mają roślinożerne koty lub systematyczność nie jest ich mocną stroną - zaprzyjaźnijcie się z takimi gatunkami, jak sukulenty i kaktusy. Można z nich robić przepiękne kompozycje DIY. W tej sytuacji sprawdzi się także, bardzo modna ostatnimi czasy, suszona trawa pampasowa. Dekoracje z jej pióropuszy świetnie dopełniają aranżacje takie jak: boho, vintage czy styl marokański. Dla każdego (znajdzie się w świecie roślin) coś dobrego.

źródło: justinecelina.com

Dekorowanie wokół nieestetycznych przedmiotów

Drewniana zabudowa kaloryfera z florystycznymi ornamentami, powieszenie metalowego serduszka na wstążce na kratce wentylacyjnej czy ustawienie figurek na okapie. Pewne rzeczy są tylko po to, by spełniały swoją funkcję użytkową. Nie popełniajmy kolejnego błędu w aranżacji i nie doszukujmy się w nich zatem artystycznych walorów oraz nie ubarwiajmy ich na siłę.

źródło: spotools.com

Poprzez dystraktory w ich obrębie, zwracamy na nie nadmiar uwagi, omijając przedmioty warte naszego skupienia. Dodatkowo takowe dekoracje dają wrażenie nieporządku i chaosu. Skupmy się zatem na doborze akcesoriów w obrębie ścian oraz tych, które stawiamy na meblach. Jednak, w dziedzinie dodatków, pamiętajmy, aby nie przesadzić.

Listwa podłogowa

W zagranicznych aranżacjach dominuje od lat, w Polsce natomiast prym wiodą te plastikowe. Oprócz oczywistego aspektu estetycznego, te drewniane są także przyjazne dla środowiska. W tym wypadku, łączymy przyjemne z pożytecznym. 

źródło: craftifair.com

Do wyboru mamy praktycznie każdy kolor, jakiego zażądamy, gdyż możemy pomalować je sami. Aranżacje stworzone w ten sposób będą całkowicie unikatowe. Białe, klasyczne listwy doskonale komponują się dosłownie z każdą drewnianą podłogą, a także z każdą barwą. Dlaczego tak jest? Efekt symetrii i geometryczności tworzy się zawsze poprzez mimowolną współpracę z białym sufitem. 

Używanie skór naturalnych

Skóry i futra naturalne jeszcze niedawno uważane były za jedne z najbardziej luksusowych materiałów. Obecnie jednak sytuacja zmienia się o 180 stopni. Największe światowe domy mody odchodzą od używania w swoich kolekcjach materiałów odzwierzęcych. Jest to protest przeciwko hodowlom futer i okrutnym warunkom, które tam panują. Skóry i futra naturalne stają się synonimem barbarzyństwa i ludzkiego egoizmu.

źródło: westwingnow.pl

Niestety, w Polsce działania aktywistów nie przynoszą upragnionych rezultatów, a futrzane fermy mają się dobrze. Nawet za dobrze. Polska bowiem jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Uważamy, że nie powinniśmy dokładać do tego swojej cegiełki. Dokonujmy bardziej świadomych wyborów zakupowych, czyli... wybierajmy po prostu ekoskórę.

Dominacja kanap

Błędy aranżacyjne we wnętrzach to z pewnością także powielanie mebla, jakim jest kanapa. Jest to jednak często działanie wynikające niekoniecznie z braku kreatywności, lecz skierowane ku potrzebie użyteczności. My w tym punkcie skupimy się przede wszystkim na tym pierwszym. W temacie salonowego zestawu wypoczynkowego mamy bowiem morze możliwości. Zamiast drugiej (i trzeciej kanapy) postaw na meble z rodzaju fotelowych.

źródło: anvilthemovie.com

Do eleganckiego i awangardowego salonu polecamy wybrać obity ciekawą tkaniną szezlong. Pokój lub balkon w stylu urban jungle z pewnością chętnie przyjmie w swoje progi otomany z jutowej liny. Salon w stylu boho pokocha wachlarzowaty, wiklinowy fotel, który doda niepowtarzalnego, wyspiarskiego klimatu. Bujany fotel w salonie typu vintage nie pozwoli obok niego przejść obojętnie. Dla lubiących pionierskie rozwiązania, krzesło brazylijskie może być strzałem w dziesiątkę. W pozostałych stylach dostosuj design fotela do fasonu, jaki reprezentuje Twój salon. Błędy aranżacyjne we wnętrzach powinny zawierać jeszcze jeden punkt - nudę, lecz nie będziemy tacy srodzy. Pamiętajmy jedynie, że fotelem możemy skutecznie urozmaicić wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru. Wybierajmy odważne kolory, printowane obicia i oryginalne formy.

źródło: pinterest.com
źródło: planete-deco.fr
źródło: planete-deco.fr

Błędy aranżacyjne we wnętrzach niestety nie pozostawiają na nas suchej nitki. Nie ma co jednak popadać w marazm, bo przecież: co kraj to obyczaj. Skupmy się na istocie - aby w naszym domu żyło się nam najlepiej, jak jest to możliwe. Systematyczną pracą z pewnością szybko udoskonalimy nasze wnętrze, a światło rzucone na pewne sprawy w tym artykule pomoże w przyszłych wyborach. 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
4 lat temu

Haha! Nic dodać, nic ująć!
Podwieszane sufity…. 😉

Mademoiselle
Mademoiselle
4 lat temu

Dla mnie największym błędem jest za duża ilość dodatków. Niestety znam wiele sroczek kobiet, które po prostu kochają ozdoby nie ważne, że do siebie nie pasują. Ja mam tak, że raczej wolę mieć mniej niż więcej. Jeśli chcę dodać ozdobę to wybieram ładny wazon, dywan albo coś na oknach. Nawet rolety do salonu mamy w takim mocniejszym kolorze żeby tworzyły akcent w naszym pokoju, gdzie przyjemy gości. Inne dodatki są w podobnym kolorze i razem się wszystko świetnie komponuje.

grażyna
grażyna
3 lat temu

najprawdziwsza prawda!!
dekalog januszowego urządzania wnętrz

Zamknij