Aktualizacja: Grudzień 2024
Co to jest tornister dla pierwszoklasisty? Czym różni się od plecaka?
Tornister to rodzaj plecaka stworzonego z o najmłodszych, czyli uczniach klas 1-3. Główną cechą tornistrów jest usztywniane dno i boki. Swoim kształtem przypominają pudełko. Każdy tornister jest dość sztywny, dzięki czemu zachowuje swój kształt, a wyciągnięcie odpowiedniej książki jest bardzo łatwe. Duży wybór kolorów sprawia, że znajdziesz coś pasującego do ulubionych bajek, zainteresowań czy po prostu charakteru twojego malucha.
Jakie są rodzaje tornistrów szkolnych?
Wybierając tornister na kółkach, zastanów się na początku, jaki rodzaj będzie dla twojej pociechy najwygodniejszy. Jakie są rodzaje tornistrów dla pierwszoklasistów? Otóż najpopularniejsze są dwa: tornister tradycyjny oraz tornister na kółkach. Czym się od siebie różnią i jakie mają zalety i wady? Sprawdź:
Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty? Porady przy wyborze
Właściwy tornister od pierwszego dnia szkoły zadba o prawidłową postawę malucha, a w przyszłości ochroni go przed bólem pleców. Z odpowiednim tornistrem twoje dziecko może zyskać coś więcej — zapał i radość z pójścia do szkoły! Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy tornister dla dziecka?
Zacznijmy od rodzaju tornistra. W tym wypadku najpopularniejsze są dwa modele, czyli tornistry standardowe i tornistry na kółkach. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które omówiliśmy we wcześniejszym rozdziale.
Tornistry ze względu na usztywnienie są cięższe od standardowych plecaków. Wybierz taki model, którego waga wynosi poniżej 1 kg. Dzięki temu plecak nie będzie dodatkowym obciążeniem dla rosnącego dziecka.
Oprócz wagi zwróć uwagę także na kształt pleców i szelek tornistra. Powinny być wyprofilowane, ergonomiczne i usztywniane. Nie może zabraknąć w nich także warstwy miękkiej i oddychającej gąbki, która ochroni plecy przed otarciami i poceniem się.
Tornistry dla przedszkolaków nie mogą być zbyt duże. W dalszym ciągu muszą być na tyle pojemne, aby zmieścić wyprawkę, drugie śniadanie i strój do ćwiczeń. Koniecznie pamiętaj, aby sprawdzić, czy tornister mieści format A4.
Producenci oferują niemal wyłącznie tornistry jednokomorowe, czyli wyposażone w jedną komorę główną. Zwróć uwagę, czy komora jest wyposażona w przegrodę. Dzięki temu organizacja przyborów i książek jest łatwiejsza. W przypadku dodatkowych kieszeni szukaj modelu z co najmniej dwoma zamykanymi kieszeniami. Przydatna jest także elastyczna kieszeń na butelkę lub bidon.
Jeżeli planujesz wybrać model, który najmniej obciąży plecy pierwszoklasisty, zwróć uwagę na dodatkowy stelaż i kółka wspomagające. Najbardziej praktycznym wyborem są modele, które możesz używać na dwa sposoby: jako tradycyjny tornister lub małą walizkę.
Oczywiście nie możemy zapomnieć też o bezpieczeństwie. Każdy tornister musi posiadać odblaskowe elementy, aby był uznawany za bezpieczny. Szukaj model z odblaskami na plecaku oraz na szelkach. Dzięki temu maluch jest widoczny nawet wieczorem.
Jaki tornister dla pierwszoklasisty wybrać? Ranking tornistrów szkolnych
Jednokomorowy plecak dla dziewczynki
Przyjazny dla kręgosłupa
Paso Panda jest ergonomiczny, dobrze wyprofilowany oraz usztywniany. Bardzo dobrze wspiera kręgosłup, a przewiewna siatka pozwala plecom oddychać. Dzięki temu plecak jest wygodny i bezpieczny dla dziecięcego kręgosłupa.
Nieprzemakalny materiał
Plecak jest wykonany ze wzmacnianego poliestru AZO-FREE. Materiał jest odporny na przemakanie oraz zachowuje swój kształt. Plecak posłuży zatem długo, a dodatkowo ochroni książki i zeszyty przed deszczem.
Szkolny tornister dla dziewczynki
Pojemna i praktyczna komora
Tornister szkolny składa się z głównej przegrody oraz mniejszych kieszonek. W głównej komorze znajdują się dodatkowe przegrody, dzięki którym dziecko utrzyma porządek w plecaku.
Wygodne szelki
W tym modelu nie zabrakło ergonomicznych szelek. Oba paski są miękkie, odporne na przetarcia oraz regulowane. Dzięki temu plecak jest dopasowany do wzrostu dziecka. Jest też wygodny.
Tornister szkolny dla chłopca
Wodoodporny materiał
Plecak jest wykonany przede wszystkim z poliestru AZO-FREE. To materiał, który chroni wnętrze plecaka przed przemakaniem. Jednocześnie jest też niesamowicie odporny na uszkodzenia i przetarcia.
Zdrowy dla kręgosłupa
Tornister Paso został zaprojektowany z myślą o uczniach klas 1-3. Wszystko za sprawą ergonomicznego kształtu, oddychającej siatki oraz warstwy miękkiej gąbki. Tornister dzięki temu jest wygodny i zdrowy dla pleców.
Szkolny tornister z pieskiem
Mała waga
Tornister z pieskiem z kolekcji Studio Pets waży niecałe 850 g. Jego waga zatem jest niewielka, pomimo usztywnienia, grubej pianki i dobrej jakości suwaków. Dzięki temu tornister dodatkowo nie obciąża pleców każdego malucha.
Elementy odblaskowe
Ten tornister polecamy także ze względu na wbudowane elementy odblaskowe, których nie zauważysz na pierwszy rzut oka. Działają jednak skutecznie, zwiększając widoczność dziecka w drodze do i ze szkoły.
Szkolny tornister dla chłopca
Bezpieczny dla dzieci
Tornister Herlitz Loop Space jest stworzony zgodnie z wymaganiami niemieckiej normy DIN58124. Oznacza to, że został wykonany z materiałów bez szkodliwych substancji. Jest więc całkowicie bezpieczny dla twojego dziecka.
Duża komora z przegrodą
Wewnątrz przestronnej komory znajdziesz przegrodę, dzielącą wnętrze na dwie kieszenie. Wnętrze tornistra jest przestronne i praktyczne. Dodatkowa przegroda usprawnia znalezienie odpowiedniego zeszytu i organizację szkolnych materiałów.
Tornister dla pierwszoklasisty
Trwały i odporny na wodę
Ogromną zaletą tego modelu są mocne i wodoodporne materiały. Usztywniane dno i dodatkowe stópki chronią plecak przed kontaktem z podłogą. Dzięki temu plecak zachowuje swój kształt, nie brudzi się szybko i jest odporny na intensywny deszcz.
Dodatkowe kieszenie
Oprócz głównej komory tornister posiada także kieszenie z boku i z przodu. Każda z nich jest zapinana na zamek. Dodatkową zaletą jest elastyczna kieszeń z siatki na bidon lub butelkę z ulubionym napojem.
Tornister Minecraft dla pierwszoklasisty
Ergonomiczny kształt
Tornister z motywem Minecraft to świetny wybór ze względu na ergonomiczny kształt. Plecy tego modelu są zaprojektowane z myślą o młodym kręgosłupie. Plecak zatem dobrze przylega do pleców i równomiernie rozkłada ciężar.
Bogaty zestaw
Kupując tornister, otrzymasz o wiele więcej niż tylko sam plecak. W zestawie znajdują się przybory do pisania i rysowania, worek gimnastyczny, a także tzw. śniadaniówka, czyli bidon i plastikowy pojemnik na żywność.
Tornister NASA dla ucznia pierwszej klasy
Wentylowane i usztywniane plecy
Tornister inspirowany NASA posiada usztywnianą konstrukcję oraz oddychającą siatkę na plecach. Takie połączenie jest trwałe i komfortowe na co dzień dla dziecka. Plecak z czasem nie odkształca się, a przewiewna siatka zapewnia wentylację.
Nieprzemakalne dno
W tym modelu nie mogło zabraknąć także wysokiej jakości usztywnianego dna. Zamontowane stópki oraz wodoodporny materiał sprawiają, że plecak nie brudzi się szybko i jest odporny na wilgoć.
Różowy tornister dla pierwszoklasistki
Bez szkodliwych substancji
Tornister Herlitz Loop Tropical Heart powstał z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Produkt spełnia niemiecką normę DIN58124. Nie posiada więc groźnych barwników, metali ciężkich i alergenów.
Odblaskowe elementy
W tym modelu również nie mogło zabraknąć akcesoriów podnoszących bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblaskach umieszczonych z przodu, z boku i z tyłu plecaka. Dzięki nim twoje dziecko jest bardzo dobrze widoczne na drodze.
Kolorowy tornister dla dziewczynki
Regulowane szelki
Model HD-274 od firmy Head wyróżnia się regulowanymi szelkami. Ten tornister pozwala na regulację zarówno wysokości, jak i długości szelków. Dzięki temu plecak dopasowuje się do wzrostu twojego dziecka, a nie na odwrót.
Dwie duże komory
Ogromnym atutem tego modelu są aż dwie duże komory. Największa komora główna jest wyposażona w przegrodę, natomiast mniejsza w praktyczny organizer. Tornister zatem zapewnia dużo miejsca do przechowywania przyborów i zeszytów.
Dlaczego dobry tornister dla pierwszoklasisty to podstawa?
Pierwszy dzień w szkole jest stresujący nie tylko dla rodziców — dla dzieci również. Przez kolejne dni, miesiące i lata twoje dziecko będzie poznawało szkołę ze wszystkimi jej cieniami i blaskami. Oznacza to też codzienne pakowanie się i noszenie tornistra wypełnionego książkami, zeszytami oraz przyborami. Dobry tornister zadba zatem, aby dziecko z przyjemnością wkroczyło w świat nauki, a jednocześnie rozwijało się prawidłowo bez wad postawy.
Dlaczego tornister dla pierwszoklasisty jest lepszy niż zwykły plecak?
Plecak czy tornister? Wielu czytelników zastanawia się nad tymi dwom rozwiązaniami. Chociaż plecki są zauważalnie tańsze, to niekoniecznie są lepsze dla dzieci chodzących do początkowych klas. Dlaczego? Przyjrzyjmy się zaletom tornistrów.
Usztywniana budowa
W przeciwieństwie do tradycyjnych plecaków tornistry są usztywniane. Dzięki temu stanowią świetne wsparcie dla kręgosłupa. Komfort noszenia jest o wiele większy, a plecy dziecka nie męczą się tak szybko.
Niezbędne kieszenie
Dla starszych dzieci to wada, jednak w przypadku uczniów klas 1-3 to duża zaleta. Mowa oczywiście o jednej, a maksymalnie dwóch komorach, które znajdują się wewnątrz plecaka. Dzięki temu dzieci mają bardzo łatwy dostęp do wnętrza plecaka, a pakowanie nie zajmuje dużo czasu.
Regulowane szelki
W przeciwieństwie do plecaków wiele modeli tornistrów dla najmłodszych posiada dokładniejszą regulację szelek. Co to oznacza? Dopasujesz szelki do wzrostu swojego dziecka. Plecaki z reguły oferują regulację tylko z jednej (dolnej) strony szelek, natomiast tornistry — obu stron szelek.
Tornister szkolny a zdrowa postawa dziecka — jakie ma to znaczenie?
Tornistry dla pierwszoklasistów zostały tak zaprojektowane, aby spełnić wymagania dzieci, które nieustannie rosną. Ich kształt, rozmiar oraz usztywniana konstrukcja sprawiają, że są o wiele zdrowsze dla kręgosłupa i postawy dziecka.
Wsparcie dla pleców
Tornistry świetnie przylegają do pleców, a wszystko to za sprawą wyprofilowanej gąbki. Wspierają naturalne krzywizny kręgosłupa, co zmniejsza ryzyko powstania wad postawy. Natomiast usztywnione plecy odpowiadają za stabilizację plecaka i równomierne rozłożenie ciężaru.
Tornister dla chłopca a tornister dla dziewczynki — jak dobrać odpowiedni?
O zaletach zdrowotnych wiesz już wszystko. Pora na przyjrzenie się modelom tornistrów dla pierwszoklasistów i pierwszoklasistek. Na jaki zdecydować się w przypadku chłopca, a jaki wybrać w przypadku dziewczynki?
Tornistry dla chłopców
Jeśli szukasz tornistra dla chłopca, zachęcamy do wybrania modelu, który odpowiada jego zainteresowaniom. Może to być:
- piłka nożna
- astronauci i kosmos
- gry komputerowe
- motywy z ulubionych bajek, seriali i komiksów
W przypadku kolorystyki postaw na odcienie granatu, zieleni, brązów, czerni i czerwieni.
Tornistry dla dziewczynek
W przypadku modeli dla dziewczynek również polecamy kierować się przede wszystkim upodobaniami dziecka. Znajdziesz wzory takie jak:
- zwierzęta (psy, koty, konie i inne)
- postacie z bohaterami ulubionych bajek, seriali i komiksów
- wzory w kolorystyce różowej, szarej, fioletowej
Pamiętaj! Kolor ma mniejsze znaczenie. Najważniejsze są zainteresowania i charakter twojej pociechy. Pierwszoklasista, który dostanie plecak odzwierciedlający jego upodobania, będzie codziennie nosił go do szkoły z przyjemnością!
Jaki tornister szkolny wybrać? Podsumowanie
Tornistry szkolne zawsze musza być dobrane odpowiednio do potrzeb dziecka. To właśnie z nimi przez następne miesiące dzieci chodzą do szkoły, dźwigając podręczniki, stroje do ćwiczeń i przybory do pisania. Niestety rodzice rzadko kiedy mają wpływ na to, ile zeszytów noszą ich dzieci. Mogą mieć jednak wpływ na to, czy ich tornister jest odpowiedni dla kręgosłupa.
Jaki tornister wybraliście dla swoich dzieciaków? Koniecznie podzielcie się opiniami i wrażeniami z pierwszych tygodni szkoły!