Close

Jaka lodówka do zabudowy będzie najlepsza? Ranking lodówek do zabudowy i poradnik przy wyborze

Kupowanie lodówki do naszego domu nie zdarza się na co dzień. Zwykle więc nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do podjęcia odpowiedniej decyzji. W sklepach znajdziemy setki różnych lodówek innych typów, które różnią się wieloma parametrami i cechami. Wśród panujących trendów można jednak zauważyć coraz większa popularność lodówek do zabudowy. Czy to dobre rozwiązanie? Czy lodówka do zabudowy okaże się lepszym wyborem niż tradycyjne, wolnostojące urządzenie? Jaki model lodówki do zabudowy będzie najlepszy do naszego domu? Na te pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Lodówka do zabudowy - ciche i inteligentne rozwiązanie na lodówkę w domu i mieszkaniu

Nowoczesne modele lodówek do zabudowy posiadają długą listę zalet i stosunkowo niewielką ilość wad. Te pozornie z pozoru proste urządzenia uprzyjemniają każdy nasz dzień dzięki wyrafinowanym rozwiązaniom. Lodówka do zabudowy jest przede wszystkim niewidoczna i praktycznie bezgłośna. Schowana w szafce konstrukcja dba o świeżość naszych produktów spożywczych, podczas gdy my prowadzimy codzienne życie. Estetyka i hałas to jednak nie jedyne zalety. Znajdziemy tu także dziesiątki nowoczesnych technologii, które oferują m.in. ograniczenie przechodzenia zapachów, różne dostępne temperatury w komorach czy możliwość zdalnej regulacji parametrów. Zanim jednak zdecydujemy, które z tych cech są dla nas najważniejsze, zdecydujmy się na konkretny rodzaj lodówki. Szczegóły poniżej! 

Jakie są rodzaje lodówek do zabudowy?

Lodówka podblatowa do zabudowy Lodówka podblatowa do zabudowy
+ zajmuje bardzo niewiele miejsca
+ cicha
+ niewielki pobór energii
+ idealna dla 1 osoby
- ograniczona pojemność
- niewielka ilość komór
Lodówka do zabudowy jednodrzwiowa Lodówka do zabudowy jednodrzwiowa
+ minimalistyczna i świetna estetyka
+ wygodne otwieranie i zamykanie
- zwykle brak zamrażalnika
Lodówka do zabudowy dwuskrzydłowa Side by Side Lodówka do zabudowy dwuskrzydłowa Side by Side
+ wielka pojemność
+ wygodny dostęp do chłodziarki i zamrażalnika
+ duża ilość komór
- zajmuje dużo miejsca
- wysoki pobór energii
Lodówka do zabudowy z dolnym zamrażalnikiem Lodówka do zabudowy z dolnym zamrażalnikiem
+ duża dostępność i różnorodność modeli
+ wygodny dostęp do komór
+ brak niechcianego ogrzewania zamrażalnika, gdy otwieramy drzwi chłodziarki
- ograniczona pojemność zamrażalnika
Lodówka do zabudowy z górnym zamrażalnikiem Lodówka do zabudowy z górnym zamrażalnikiem
+ duża dostępność i różnorodność modeli
+ wygodny dostęp do komór
+ brak niechcianego ogrzewania zamrażalnika, gdy otwieramy drzwi chłodziarki
- utrudniony dostęp do dolnych komór chłodziarki
-
Lodówka do zabudowy z kostkarką Lodówka do zabudowy z kostkarką
+ świetna, przydatna funkcja kostkarki
+ idealna podczas spotkań
+ niewiele podwyższone zużycie energii
- odrobinę zmniejszona pojemność wnętrza lodówki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki do zabudowy?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Rodzaj lodówki jest pierwszą kwestią, jaką musimy rozważyć. Czy będzie to malutka lodówka podblatowa, czy może duże urządzenie side by side zajmujące dwa, pełnej wysokości regały? Tę decyzję uzależniamy oczywiście od ilości dostępnej przestrzeni w naszej kuchni. Do niewielkich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się lodówki podblatowe lub pojedyncze „słupki”. Duże kuchnie zachęcają natomiast do umieszczania w nich większych lodówek, w których pomieścimy spore zapasy.

Wymiary
Wymiary

Ten parametr naturalnie idzie w parze wraz z rodzajem lodówki. Najmniejsze modele, zwane podblatowymi, mają zwykle ok. 80-85cm wysokości i mniej niż 60cm szerokości. Bardziej standardowe, wyższe lodówki do zabudowy mogą pochwalić się wysokością do 200cm. Standardowo, w przypadku modeli do zabudowy, szerokość pozostaje bez zmian i wynosi ok. 54cm. W przypadku największych modeli side by side do zabudowy, szerokość waha się już od 85 do ponad 100cm.

Klasa energetyczna lodówki
Klasa energetyczna lodówki

W tej kwestii na początku musimy wspomnieć o dwóch rodzajach klas energetycznych. Wyróżniamy etykiety starszego i nowszego typu. Te pierwsze towarzyszą nam na rynku już od kilkunastu lat i mają zakres od A+++ do D, podczas gdy nowsza klasyfikacja została wprowadzona w 2021 roku i posiada zakres od A do G. Zawsze musimy porównywać lodówki w zakresie jednej klasyfikacji, a najlepiej także jednego typu – model side by side porównujemy z innym modelem side by side itp.

Poziom głośności pracy
Poziom głośności pracy

Tę wartość mierzymy w decybelach i także znajdziemy na karcie energetycznej produktu. Ciche lodówki do zabudowy charakteryzują się poziomem hałasu do 40dB. Wartości od 40 do 43dB wciąż są akceptowalne. Nie polecamy jednak wybierać modeli o jeszcze wyższych poziomach głośności. Parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli lodówka ma stać w aneksie kuchennym przy pokoju lub przy ścianie, za którą znajduje się sypialnia. Wszelkie dźwięki będą nas wtedy rozpraszały.

Pojemność części chłodzącej i zamrażarki
Pojemność części chłodzącej i zamrażarki

Naturalnie im większa pojemność, tym więcej produktów spożywczych zmieścimy w komorze naszej lodówki. Wartość tego parametru zdecydowanie waha się w zależności od typu kupowanej przez nas konstrukcji. Standardowe chłodziarko-zamrażarki posiadają komory o pojemności odpowiednio do 200 oraz do 60 litrów, co jest już niezłymi wartościami. Jeśli zależy nam na możliwości zrobienia większych zapasów, to dobrym pomysłem będzie zakup lodówki side by side o pojemności chłodziarki ok. 300 litrów oraz zamrażarki ok. 200 litrów. Najmniejsza pojemność znajdziemy natomiast oczywiście w lodówkach podblatowych – wynosi ona ok. 100 litrów.

Technologia No Frost
Technologia No Frost

Ta technologia zapobiega powstawaniu lodu i szronu na ściankach wewnętrznych naszej lodówki. Dzięki temu nie musimy okresowo opróżniać lodówki i jej rozmrażać. W standardowej lodówce lód może powstawać wskutek wielu powodów. No Frost dba o stały przepływ czystego powietrza, dzięki czemu wewnątrz utrzymywany jest stały, niski poziom wilgoci.

Ilość agregatów i termostatów
Ilość agregatów i termostatów

Nowoczesne lodówki niemal zawsze posiadają tylko jeden agregat. Okazuje się on rozwiązaniem zapewniającym wystarczającą wydajność, a także dobrą oszczędność energii elektrycznej względem rozwiązań z dwoma agregatami. To, co jednak równie istotne to liczba termostatów. Jeden termostat odpowiada za regulację temperatury zgodnie z jednym ustawieniem. W lodówce z jednym termostatem temperaturę zamrażalnika i chłodziarki regulujemy jednym pokrętłem. Dwa termostaty dają nam już natomiast możliwość regulacji temperatur osobno dla komór chłodziarki i zamrażarki.

Zakres i sposób regulacji temperatury
Zakres i sposób regulacji temperatury

Regulowanie temperatury odbywa się zwykle przy użyciu schowanego pod drzwiami panelu sterowania lub w połączonej z lodówką aplikacji na smartfonie. Nowoczesne urządzenia pozwalają na ustawienie tego parametru z dokładnością co do 1 stopnia Celsjusza, a modele z dwoma termostatami umożliwiają niezależną kontrolę dla obu komór jednocześnie. W przypadku zamrażarki powinniśmy oczekiwać szerokiego zakresu regulacji (przykładowo od -20 do -5 stopni), a dla komory chłodziarki wystarczy nam regulacja o kilka stopni.

Opcje sterowania
Opcje sterowania

Zmiana wszelkich parametrów i trybów sterowania lodówką powinna być możliwie prosta i bezproblemowa. Na szczęście umieszczane na obudowach panele sterowania są przejrzyste i proste w obsłudze. Mile widziane są w nich także gotowe tryby pracy: mocne chłodzenie i zamrażanie czy funkcja wakacji, która zoptymalizuje zużycie energii pod naszą nieobecność, utrzymując nasze zamrożone zapasy w odpowiedniej temperaturze.

Integracja z aplikacją mobilną i internetem
Integracja z aplikacją mobilną i internetem

Wiele nowoczesnych lodówek umożliwia oczywiście łączenie się z internetem. Nowe technologie pozwalają m.in. na zdalne sterowanie oraz kontrolę parametrów naszej chłodziarko-zamrażarki. Wszystko możemy ustalić znajdując się w pokoju obok lub na drugim końcu świata.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

W sklepach znajdziemy dziesiątki modeli lodówek, które posiadają dodatkowe funkcje takie jak np. kostkarka czy dyspenser wody. Te dodatki występują także w modelach do zabudowy, choć musimy przyznać, że zdarzają się bardzo rzadko.


ZOBACZ TEŻ: Najlepsze lodówki w nowoczesnym wydaniu — poradnik przy wyborze i ranking


Jaką lodówkę do zabudowy wybrać? Ranking lodówek do zabudowy

Samsung BRB26602FWW/EF

★★★★★
Samsung BRB26602FWW/EF
SPECYFIKACJA
TYP: Standard
HAŁAS: 35dB
IL. TERMOSTATÓW: 2
Sprawdź cenę

Kompromis idealny

W tej lodówce marki Samsung znajdziemy absolutnie wszystko, czego możemy oczekiwać od urządzenia tego typu do 2000zł. Standardowej wielkości konstrukcja kryje w sobie pełen zestaw nowoczesnych rozwiązań takich jak pełen system No Frost, funkcję All Around Cooling, automatyczne odszranianie czy dedykowana komora świeżości. Dzięki nim zadbamy o idealną świeżość i zapach naszych przechowywanych dań i produktów.

Cicha i oszczędna

Lodówka Samsung do zabudowy została zaprojektowana z myślą o jak najmniej słyszalnej pracy. Dzięki wysokiej jakości komponentom udało się stworzyć urządzenie generujące jedynie 35 decybeli. To świetny wynik. Do tego dodajmy wygodną obsługę z możliwością kontroli temperatury w dwóch komorach oddzielnie i uzyskujemy proste, wygodne w obsłudze i nieprzeszkadzające nam w żadnej chwili, nowoczesne urządzenie AGD.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakość/cena
+ komora świeżości
+ 2 termostaty
- tylko klasa energetyczności F
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry wybór. Lodówka świetnie sprawdza się na co dzień. Ma dużo szuflad i komór, kilka fajnych opcji przydatnych w specjalnych okazjach…polecam!” - Marcin, Szczecin
“Dobra, nowoczesna i elegancka lodówka. Zakup modelu do zabudowy okazał się dobrym wyborem, który polecam każdemu. Jest cicha, nie powstaje w niej lód i ma wygodne sterowanie. ” - Karolina, Warszawa

Whirlpool ART 65021

★★★★★
Whirlpool ART 65021
SPECYFIKACJA
TYP: Standard
HAŁAS: 35dB
IL. TERMOSTATÓW: 1
Sprawdź cenę

Ekonomiczny wybór

Ta lodówka pod zabudowę Whirlpool jest idealnym przykładem świetnej jakości produktu w bardzo dobrej cenie. Już za niewiele ponad 1000zł możemy wyposażyć się w cichą i niezawodną lodówkę. Za sterowanie odpowiada tradycyjny, mechaniczny kontroler, który w połączeniu z dobrej jakości komponentami zapewnia utrzymywanie odpowiednich temperatur przy nieprzekraczaniu generowania hałasu na poziomie 35dB.

Bogate wnętrze

Lodówka do zabudowy została oczywiście wyposażona w szklane półki, które możemy przekładać w dowolny sposób. Pod nimi znalazło się miejsce na szufladę przeznaczoną do przechowywania owoców i warzyw. Produkty w niej umieszczone zachowają świeżość przez długi czas. Do tego otrzymujemy stojak na butelki, który montujemy w półce drzwiowej.

ZALETY
WADY
+ atrakcyjna cena
+ niska awaryjność
+ stojak na butelki
- brak No Frost
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Lodówka jest bardzo porządna, wyjątkowo cicha i świetnie chłodzi. Jestem bardzo zadowolony i polecam każdemu. Produkt spełnia swoje zadanie, a przy tym nie kosztuje przesadnie wiele.” - Michał, Kołobrzeg
“Dobra opcja w rozsądnych pieniądzach. Jest akurat pod względem rozmiarów, ma sporo ciekawych rozwiązań (szuflady, półeczki, stojak itp. i jak na lodówkę do zabudowy to naprawdę nie kosztuje przesadnie dużo.” - Magda, Kraków

Beko BCSA285K3SFN

★★★★★
Beko BCSA285K3SFN
SPECYFIKACJA
TYP: Standard
HAŁAS: 37dB
IL. TERMOSTATÓW: 1
Sprawdź cenę

Prosto i nowocześnie

Wnętrze lodówki zostało zaprojektowane zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. Znajdziemy w nim wiele usprawnień, które poprawią wrażenia korzystania z urządzenia. Mowa tu np. o bardzo dużej lampie LED umieszczonej na ścianie bocznej. Zajmuje ona niemal całą wysokość chłodziarki, dzięki czemu nie zostanie niczym zasłonięta. Jest tu tez półka na jajka oraz na butelki. Wytrzymałe szklane półki możemy dowolnie ustawiać według naszych preferencji.

Idealny stosunek jakości do ceny

Lodówka do zabudowy Beko została bardzo dobrze zaprojektowana. Jej konstrukcja cechuje się świetną izolacją wnętrza od otoczenia oraz dużą pojemnością komór. Beko może być pozostawiona bez zasilania aż do 13 godzin bez ryzyka zbyt mocnego podniesienia się temperatury komór. Te mają natomiast objętość 193l oraz 78l odpowiednio dla chłodziarki i zamrażarki. To wartości zupełnie nie ustępujące tym znajdywanym w dużo droższych sprzętach.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakość/cena
+ tacka na jaja
+ duże oświetlenie chłodziarki
- brak No Frost
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fajna lodówka w dobrej cenie. Szczególnie podoba mi się w niej duże oświetlenie. W nocy nic go nie zasłania, nawet jeśli lodówka jest obładowana po brzegi w trakcie świąt. ” - Karol, Mikołajki
“Bardzo fajna opcja. Rozważałam ten model oraz inną lodówkę wolnostojącą. Cieszę się, że postawiłam na rozwiązanie do zabudowy, bo teraz kuchnia wygląda idealnie. ” - Anna, Kartuzy

Beko BU1153N

★★★★★
Beko BU1153N
SPECYFIKACJA
TYP: Mała
HAŁAS: 37dB
IL. TERMOSTATÓW: 1
Sprawdź cenę

Idealna do najmniejszych kuchni

Jednodrzwiowa lodówka o wysokości 82cm to oczywisty wybór do malutkich kuchni, w których każdy centymetr sześcienny wolnej przestrzeni odgrywa ważną rolę. Będzie to więc idealny sprzęt do umieszczenia tuż obok zmywarki. Komora chłodziarki o pojemności 92l wystarczy dla 1-2 osób, a dodatkowa, zamykana półka zamrażalnika ma pojemność 15l – to przydatny dodatek do zrobienia małych zapasów.

Niezawodna i wytrzymała

Lodówka podblatowa do zabudowy została ponadto wyposażona w zawiasy nożycowe o podwyższonej odporności na duże obciążenia, zmiany temperatur i wilgoć. Możemy być więc spokojni o niezawodność tego elementu. Stronę położenia zawiasów można oczywiście zmienić i dostosować do ustawienia mebli w naszej kuchni.

ZALETY
WADY
+ wytrzymałe zawiasy
+ dobra zdolność utrzymywania temp. bez zasilania (10h)
+ szklane, wytrzymałe półki
- mała pojemność zamrażalnika
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fajna lodówka do mieszkania studenta. Malutka, zgrabna, ale pomieści wystarczająco dużo. Wygląda 100 razy lepiej względem modelu wolnostojącego, zdecydowanie warto było dopłacić. ” - Natalia, Olsztyn
“Mała i zgrabna, cicha, dobrze chłodzi. Nie mam się do czego przyczepić. W sam raz do malutkiej kuchni. Polecam :)” - Tomek, Mława

Amica BM130.3

★★★★☆
Amica BM130.3
SPECYFIKACJA
TYP: Mała
HAŁAS: 40dB
IL. TERMOSTATÓW: 1
Sprawdź cenę

Mała lodówka, duża wygoda

Lodówka do zabudowy w słupku marki Amica to produkt dla fanów zabudowy sprzętu AGD w słupku, ale jednocześnie posiadających niewielką kuchnię. Mamy tu idealny kompromis: nowoczesne rozwiązanie, które jednocześnie zajmuje bardzo mało miejsca. Do tego umieszczenie lodówki na wyższym poziomie w regale do zabudowy poprawia komfort korzystania z niej, gdyż dostęp do komory jest znacznie wygodniejszy i nie wymaga schylania się.

Pełna konfigurowalność

Pomimo małych rozmiarów, producent zmieścił we wnętrzu wiele ciekawych rozwiązań. Mamy tu przede wszystkim 3 półeczki ze szkła hartowanego. Ich wysokość może być regulowana. Do tego są także 3 solidne półki w drzwiach oraz dodatkowa szuflada na warzywa i owoce. Dzięki niej produkty utrzymają swój piękny zapach. Jest tu również komora niskich temperatur o pojemności 16 litrów z solidnymi drzwiczkami.

ZALETY
WADY
+ dużo półek oraz szuflada na owoce
+ niezła pojemność chłodziarki (100l)
+ długi czas utrzymywania temperatury przy braku zasilania (11h)
- dość wysoki poziom generowanego hałasu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Malutka lodówka, ale ma w sobie rozwiązania z większych modeli. Są 3 półeczki w drzwiach, jest też szuflada na warzywa oraz sensowna komora „ala zamrażalnik”, polecam.” - Żaneta, Koszalin
“Jak na taką malutką lodóweczkę, to jest całkiem pojemna. Wydawało mi się, że to tylko cyferki na papierze, ale dodatkowe 15 litrów faktycznie da się odczuć względem starej lodówki wolnostojącej, którą miałem dotychczas. ” - Kamil, Gdynia

Samsung BRB26715FWW

★★★★☆
Samsung BRB26715FWW
SPECYFIKACJA
TYP: Standard
HAŁAS: 35dB
IL. TERMOSTATÓW: 2
Sprawdź cenę

Ekstraklasa wśród lodówek

Samsung w tym modelu lodówki pod zabudowę wykorzystał rewelacyjnej jakości komponenty, dzięki którym udało się uzyskać klasę efektywności energetycznej D (wg nowego standardu). Jest to jeden z najlepszych wyników wśród nowych lodówek dostępnych w sklepach. Dodatkowo na pochwałę zasługuje niski poziom generowanego hałasu – 35dB. Mamy tu więc i oszczędność i cisze.

Wygodnie i bezpiecznie

Lodówkę wyposażono ponadto w szereg nowoczesnych rozwiązań. Mowa tu o dwóch termostatach i elektronicznym systemie sterowania. Lodówka dokładnie zadba o utrzymanie pożądanej temperatury w obu komorach oddzielnie. 7 poziomów pracy inwertera zapewnia optymalną wydajność przy zachowaniu minimalnego poboru energii. Poza tym znajdziemy tu także No Frost, All around cooling czy alarm otwartych drzwi. Jesteśmy więc zabezpieczeni przed przypadkowym rozmrożeniem lodówki.

ZALETY
WADY
+ dobra wydajność
+ elektroniczna regulacja
+ No Frost
- krótki czas utrzymywania temperatury przy braku zasilania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry model lodówki. Ma sporo ciekawych rozwiązań wewnątrz, a przy tym jest bardzo cicha. Powinny się także zmniejszyć nieco rachunki za prąd, co mnie z pewnością bardzo ucieszy.” - Stanisław, Elbląg
“Zabudowa lodówki to bardzo fajna opcja. Kuchnia wygląda idealnie schludnie. Poprawę znalazłem też wewnątrz. Przy każdej półce znajdują się otwory, które wydmuchują powietrze. Ciekawe rozwiązanie.” - Marian, Wrocław

LIEBHERR VESTFROST

★★★★☆
LIEBHERR VESTFROST
SPECYFIKACJA
TYP: Side by side
HAŁAS: 35dB/40dB
IL. TERMOSTATÓW: 2
Sprawdź cenę

Do największych kuchni

Vestfrost to nietypowe rozwiązanie w branży urządzeń AGD do zabudowy. Jest to lodówka side by side do zabudowy składająca się z dwóch fizycznie oddzielnych komór chłodziarki i zamrażarki. To rozwiązanie idealne dla osób nie biorących pod uwagę żadnych kompromisów. Oba moduły montujemy w osobnych segmentach meblowych i uzyskujemy piękne, schludne wnętrze naszej kuchni. Taka lodówka side by side do zabudowy jest zupełnie niewidoczna i nie przyciąga niepotrzebnie wzorku dużą bryłą tak, jak modele wolnostojące.

Pojemność na całego

Jako, że mamy do czynienia z podwójną zabudową, to nie możemy narzekać na ilość dostępnego miejsca. W samej komorze chłodziarki znalazło się aż 308 dostępnych litrów objętości, a w komorze zamrażarki jest to 197 litrów. W tej drugiej umieszczono także nawet kostkarkę zdolną wytworzyć do 384 kostek lodu na dobę. Co ciekawe, lodówkę można doposażyć w moduł SMART, który połączy się z internetem i umożliwi zdalne sterowanie urządzeniem.

ZALETY
WADY
+ kostkarka
+ ogromna pojemność
+ precyzyjne sterowanie
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jeśli tylko mamy wystarczająco dużo miejsca w naszej kuchni, to polecam wyposażyć się w taki zestaw. Nie musimy wtedy na nic narzekać ani czegokolwiek wybierać. Nie ma po prostu ograniczeń :). ” - Jan, Nowy Dwór Gdański
“Czuć, że jest to sprzęt z najwyższej półki. Świetna jakość wykonania każdego elementu, zestaw bardzo cichy i wydajny. Decyzja o zakupie lodówki side by side okazała się trafna. ” - Michał, Białystok

Liebherr ICNe 5133 PLUS

★★★☆☆
Liebherr ICNe 5133 PLUS
SPECYFIKACJA
TYP: Standard
HAŁAS: 34dB
IL. TERMOSTATÓW: 2
Sprawdź cenę

Pełna opcja

W tej lodówce do zabudowy marki Liebherr znajdziemy wszystkie funkcje, jakie tylko możemy sobie wyobrazić. Po otwarciu drzwi naszym oczom ukazuje się ciekłokrystaliczny wyświetlacz umieszczony ponad komorą chłodziarki. Wskazuje on temperaturę chłodziarki oraz zamrażarki. Na dotykowym ekranie wprowadzimy pożądane zmiany: uruchomimy np. funkcję SuperCool i SuperFrost. Jest też masa szuflad i półek z opcją ich regulacji.

Dba o zapachy oraz dostawę lodu

W lodówce znajdziemy nawet system cyrkulacji powietrza z aktywnym filtrem węglowym. Zapewnia to skuteczne zatrzymywanie zapachów, a co za tym idzie – poprawia walory naszych produktów spożywczych przechowywanych w lodówce. Ponadto lodówka posiada wbudowaną kostkarkę ze zbiornikiem na wodę. Produkuje ona 1,2kg kostek lodu na dobę.

ZALETY
WADY
+ świetna wydajność
+ kostkarka
+ duża ilość półek
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jeśli chcesz kupić lodówkę, która będzie Ci służyć przez wiele lat, to się nie zastanawiaj. Sprzęt Liebherra jest nie do zdarcia. Zdecydowanie warto do niego dopłacić. ” - Marek, Ustka
“Mnóstwo opcji, bardzo podoba mi się ten model. Lodówka ma bardzo wygodny i czytelny panel do sterowania, działa bardzo wydajnie i cicho. Porządny sprzęt.” - Jakub, Poznań

Lodówka do zabudowy no frost - dlaczego technologia no Frost jest ważna?

Standardowe lodówki bez funkcji No-Frost nie sprawiają kłopotu, dopóki od wewnątrz nie zajdą szronem i lodem. Ten stale gromadzi się i powiększa, efektywnie zmniejszając pojemność naszego urządzenia. Usunięcie takiego lodu wymaga opróżnienia i całkowitego rozmrożenia lodówki, co zajmuje kilka godzin. No Frost eliminuje tę niechcianą czynność, a do tego poprawia wydajność lodówki i przedłuża świeżość naszych produktów spożywczych. To oczywiście za sprawą utrzymywania niskiej wilgotności w komorach urządzenia. 

Lodówka do zabudowy Side by Side czy jednoskrzydłowa? 

Lodówki jednoskrzydłowe to opcja wybieraną przez znaczną większość konsumentów. Są one idealnym kompromisem pomiędzy pojemnością, a wielkością. Mieszcząca się w pojedynczym regale lodówka oferuje ilość komór, szuflad i półek wystarczającą zwykle dla 3-osobowej rodziny. Jeśli jednak zależy nam na gromadzeniu większych zapasów, a także posiadamy dużą, przestrzenną kuchnię, w której zmieścimy lodówkę o większych rozmiarach, to model side by side będzie wyraźnie lepszym wyborem. Uzyskamy wtedy o ponad 50% większą chłodziarkę i co najmniej dwukrotnie większą zamrażarkę. Taki luksus poza większą przestrzenią wymaga jednak także nieco większej ilości prądu do utrzymania stałej temperatury wewnątrz komór. 

Lodówka w zabudowie - jakie są zalety i wady rozwiązania?

+

dobre wykorzystanie przestrzeni; świetna estetyka; cicha praca; dostępne modele z zabudowywanym frontem lub bez niego; nie ustępuje technologicznie modelom wolnostojącym

-

brak możliwości łatwego przestawienia lub odsunięcia lodówki; droższa

Lodówki do zabudowy są obecnie w modzie. Powodem tego jest oczywiście ich estetyka – taką lodówkę w pełni ukryjemy pod frontami meblowymi i doskonale wpasujemy do wystroju naszego wnętrza. Brak masywnej bryły, którą zwykle trudno zintegrować z otoczeniem bardzo pozytywnie wpływa na optyczne wrażenie przestrzenności każdej kuchni. Do tego w przypadku mebli do zabudowy nie musimy się martwić o marnowanie miejsca. Konstrukcja tego typu sprzętów zawsze zaprojektowana jest tak, by zminimalizować wszelkie odstępy, jednocześnie zapewniając odpowiednie kanały do wentylacji. Dodatkowa zabudowa meblowa lodówki pozytywnie wpływa także na poziom głośności – hałas jest dobrze tłumiony i nie przeszkadza nam w życiu codziennym. Modele lodówek do zabudowy posiadają szereg nowoczesnym funkcji i możliwości. Możemy nawet wybrać model z kostkarką do lodu, o ile poświęcimy meblowy front na rzecz dobrze spasowanych drzwi od producenta lodówki. Jedynymi wadami modeli do zabudowy będą więc brak możliwości łatwego przestawienia urządzenia oraz wyższa jego cena – z reguły lodówki wolnostojące są nieco tańsze. 

Montaż lodówki do zabudowy - o czym należy pamiętać?

Montaż sprzętu w zabudowie meblowej nie jest zbyt trudny. Musimy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim najpierw musimy się wyposażyć w specjalną zabudowę przystosowaną do zabudowy tego typu sprzętu. Nie może być to zwyczajny regał. Konieczne jest tu zachowanie dokładnych wymiarów, a także zapewnienia kanałów wentylacyjnych z tyłu mebla. Te właśnie znajdziemy w meblach przystosowanych do zabudowy sprzętu AGD. Równie ważne jest także idealne wypoziomowanie mebla. Pomiarów dokonujmy, używając długiej poziomicy. Poziom musi być ustalony bardzo dokładnie, aby wyeliminować np. samoczynne otwieranie się lub zamykanie drzwi lodówki po ich otwarciu. Pomyślmy także nad odpowiednim dostępem do zasilania. Przewód zasilający powinien być ułożony tak, by łatwo i szybko można było go odłączyć, nie narażając go przy tym na nadmierne zgięcia czy nacinanie. Pozostałe informacje i poszczególne kroki montażu lodówki do zabudowy meblowej znajdziemy w instrukcji naszego mebla. 

Lodówka do zabudowy - czy jest droższa od standardowej?

W ogólnym rozrachunku – tak. Lodówki do zabudowy są niemal zawsze droższe od odpowiedników typu wolnostojącego. Na szczęście zakup takiej lodówki zdarza się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Może się on okazać zatem w pełni opłacalny, jeśli weźmiemy pod uwagę liczne zalety i walory lodówek do zabudowy. Droższy zakup porządnego modelu lodówki jest niemal zawsze lepszym wyborem niż kupno taniego, niezbyt dobrego jakościowo produktu. Dotyczy to nie tylko samych lodówek do zabudowy, ale praktycznie każdego sprzętu AGD.

Lodówka do zabudowy z kostkarką do lodu - dla kogo taka funkcjonalność może być przydatna?

Kostkarka to bardzo przydatna funkcja dla fanów chłodnych napoi. Dzięki możliwości błyskawicznego przygotowania lodu w kostkach poprawimy smak naszych ulubionych chłodnych napoi, drinków czy smoothie. Musimy jednak wiedzieć o dwóch różnych rodzajach lodówek z kostkarkami. Pierwszy z nich to lodówki, które podłączamy do źródła wody. Wymagają one także specjalnego filtra i same uzupełniają zapas lodu w kostkach w dyspenserze. Koszt utrzymania takich lodówek jest wyższy, ponieważ co ok. pół roku musimy wymieniać wspomniany filtr. Jego koszt to ok. 100zł. Istnieją jednak także lodówki z kostkarkami, których nie podłączamy do źródła wody. Wtedy należy samodzielnie, regularnie uzupełniać pojemnik na ciecz. 

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć lodówki do zabudowy?

Wśród setek oferowanych w sklepach lodówek do zabudowy znajdziemy naprawdę ciekawe modele, które wyróżniają się nietypowymi funkcjami. Mogą to być np. komory świeżości, szuflady typu Flex, regulowane półki na napoje, inteligentny system NO Frost czy możliwość równomiernego chłodzenia na każdej wysokości. Ciekawą opcją jest także możliwość generowania niebieskiego światła, które wspomaga proces fotosyntezy znajdujących się wewnątrz lodówki owoców i warzyw. Przedłuża to świeżość naszych produktów spożywczych przy zachowaniu idealnych walorów smakowych. 

Jaką lodówkę do zabudowy wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zamieszczone w naszym rankingu lodówki do zabudowy przypadły Wam do gustu i któraś z nich zagości w Waszym domu. Kwestię ostatecznego wyboru oczywiście pozostawiamy oczywiście Tobie – to od Ciebie zależy, które funkcje i parametry najbardziej wpłyną na ogólne zadowolenie z zakupu. Przed pójściem do sklepu warto więc rozważyć kilka opcji oraz określić, na których parametrach w szczególności nam zależy.  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij