Close

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2014-20 – koszty, oszczędności, czy warto?

Dofinansowanie do fotowoltaiki budzi wiele kontrowersji. Kluczowy fakt przemawiający "za" jest taki, że to zwrot ku nowoczesnym technologiom ekologicznym pomagającym oszczędzić prąd, ciepło czy wodę. To obecnie wiodący trend we współczesnym budownictwie. Jedną z takich technologii jest fotowoltaika, czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Obok energii wiatrowej, energia słoneczna uważana jest za jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny? Jaki jest jego koszt i eksploatacja? W jaki sposób można otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki? Czym jest program „Mój Prąd” i dlaczego warto z niego skorzystać, decydując się na instalację paneli słonecznych? Homelook podpowiada!

Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Rentowność inwestycji w panele słoneczne coraz częściej staje się obiektem zainteresowań inwestorów. Nie ulega wątpliwości, że odnawialne źródła energii elektrycznej oraz proekologiczne technologie są ciekawą i rentowną alternatywą dla paliw kopalnych. Instalacja solarna jest dość droga, lecz energia słoneczna, która w urządzeniu zamienia się w ciepło, jest darmowa! Instalacja modułów fotowoltaicznych jest wysoce wskazana w przypadku nowo projektowanych domów jednorodzinnych, w których stosuje się coraz częściej nowoczesne układy hybrydowe będące połączeniem kolektorów słonecznych z ogniwami fotowoltaicznymi. Dokonując wyboru paneli słonecznych, należy zadać sobie pytanie, czy chcemy wykorzystać energię tylko do wspomagania ogrzewania wody wiosną i latem, czy też system solarny ma współpracować z systemem centralnego ogrzewania przez 365 dni w roku. Oczywiście kwestią priorytetową jest wybór odpowiedniego producenta. Niewątpliwą zaletą posiadania paneli słonecznych jest ich proekologiczność. Nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska, a w dzisiejszych czasach ma to niebagatelne znaczenie.

dofinansowanie do fotowoltaiki 2019

Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie: Jakie są opcje?

Należy tu także podkreślić, iż istnieje dotacja oraz dofinansowanie do fotowoltaiki, dzięki którym możemy uzyskać znaczny zwrot kosztu inwestycji. Z pomocą właścicielom paneli słonecznych przychodzi wiele gmin, które korzystają z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Program ten jest sponsorowany z budżetu wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pewnością warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Dofinansowanie do fotowolataiki z funduszu ochrony środowiska i warunki jego przyznawania uzależnione są od przepisów obowiązujących w danej gminie. W ramach takiego dofinansowania można uzyskać od 30 do 60 procent zwrotu kosztu inwestycji.

Prócz Programu Ograniczenia Niskiej Emisji istnieje także wprowadzony przez Ministerstwo Energii program Mój Prąd, dzięki któremu możemy otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki na 50 procent kosztów związanych z założeniem paneli słonecznych. Ponadto istnieje specjalny fundusz dla wspólnot mieszkaniowych i rodzin, oferujący tanie kredyty z dotacją na zakup oraz montaż kompletnych zestawów paneli słonecznych. Pytanie otwarte brzmi – czy stosowanie paneli słonecznych zawsze ma sens? Przeciwnicy tego typu rozwiązań argumentują, że nasze warunki pogodowe z małą ilością słońca to wystarczający dowód na nieopłacalność stosowania fotowoltaiki. Wiedzieć jednak należy, że panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć energię, nawet gdy mamy częściowe zachmurzenie nieba. Pisząc o wymiernych korzyściach fotowoltaiki, należy również wspomnieć o polskiej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zgodnie z jej zapisami wprowadzony został system opustów dla tak zwanych mikroinstalacji rozumianych jako do wytwarzania energii elektrycznej o mocy do 40 kW. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego i przyłączeniu go do sieci, lokalny operator na własny kosz zamontuje dwukierunkowy licznik energii. W rezultacie każda wykorzystana kWh będzie tańsza o około 0,60 zł.

Jak wygląda rynek modułów fotowoltaicznych w Europie i na świecie?

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w kraju i za granicą? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto prześledzić aktualne statystyki. Zarówno te dotyczące wzrostu cen energii, jak również powstawania nowych farm fotowoltaicznych. Dzięki nim możemy zapoznać się z najnowszymi trendami, zarówno lokalnymi, jak i światowymi.

Sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie. Od paru lat można zaobserwować znaczny wzrost tego typu inwestycji i wszystko wskazuje na to, że jego tempo szybko nie spadnie. Liderami fotowoltaiki są Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA. Jednak to Europa buduje rocznie najwięcej instalacji fotowoltaicznych. Liderami są tutaj Niemcy oraz Turcja. W piątce największych rynków fotowoltaicznych znalazły się także Francja, Holandia i Wielka Brytania.

dofinansowanie panele słoneczne 2019

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce na 2019 rok?

Rynek fotowoltaiczny w naszym kraju ma ogromny potencjał rozwoju. Stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, któremu los naszej planety nie jest obojętny. Szukamy innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą żyć nam i naszym dzieciom spokojnie i oddychać świeżym powietrzem. Według najnowszych prognoz do roku 2020 ma powstać w Polsce sporo nowych instalacji o łącznej mocy 0,9 GW. Instytut Energii odnawialnej w swoim raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” szacował, że w ramach RPO powstanie 189MW nowych instalacji. Tymczasem prognozy te zostały przekroczone, a rezultaty w połowie ubiegłego roku wahały się w okolicach 300MW.

Jakie są koszty przy zakupie paneli słonecznych?

Koszt paneli słonecznych zależy od kilku czynników, między innymi od producenta, parametrów technicznych, wydajności oraz modelu. Zdecydowanie droższe są panele monokrystaliczne, w których ogniwo wykonane jest z jednego kryształu. Koszt jednego panelu może tu wynieść nawet 1800zł. Mniej zapłacimy za panele polikrystaliczne, produkowane z czystego krzemu. Ich koszt wynosi od 600 do 850 zł za sztukę, co po obliczeniu kosztów całego zestawu i montażu może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Według szacunków zwrot z inwestycji w panele solarne następuje po około 5 latach. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od cen producenta, modelu inwertera czy parametrów technicznych samego systemu. Na rynku pojawiły się korzystne formy dofinansowania. I tak na przykład program Mój Prąd zapewnia dofinansowanie do fotowoltaiki obejmujące 50 procent kosztów instalacji i wynosi maksymalnie 5000 zł. Obejmuje ona mikroinstalację produkującą moc od 2 do 10 kW.

dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Jak obniżyć koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej?

 1. Wybór dobrze nasłonecznionej lokalizacji - ogniwa powinno się instalować od strony południowej, do której promienie słoneczne docierają najdłużej w ciągu doby
 2. Skorzystanie z ulgi podatkowej za instalację fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne objęte są także gwarancją, która zazwyczaj obejmuje 10 -12 lat.

Podsumowując: mimo że cena fotowoltaiki dość poważnie obciąża domowy budżet, to jednak koszt jej zakupu przynosi wymierne korzyści przez wiele lat. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, w dłuższej perspektywie zauważymy widoczne zyski nie tylko we własnym domu, ale również w środowisku. Ważne jest by instalacja nie znajdywała się w zacienionym miejscu, ponieważ może to ograniczyć jej możliwości produkcyjne. Przyjmuje się, że panel skierowany na południe mający 1 kWp jest w stanie w ciągu roku wyprodukować przy optymalnym kącie nachylenia od 900 do 1200 kWh energii elektrycznej. W przypadku instalacji paneli słonecznych po południowej stronie efektywność instalacji będzie wysoka przez cały rok. Cień padający na dach może zmniejszyć sprawność instalacji o ponad 40 procent. Zaznaczyć przy tym trzeba, że problem ten nie dotyczy położenia instalacji w południowej części dachu. Gwarancja na wydajność paneli fotowoltaicznych wynosi 95 lub 97 procent przez pierwsze kilka lat użytkowania instalacji.

Dofinansowanie na panele słoneczne 2019: Czym jest i jak skorzystać?

Coraz bardziej atrakcyjne ceny paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, coraz lepsze zarobki Polaków, atrakcyjne dotacje i dofinansowania sprawiły, że w Polsce nastąpił prawdziwy BOOM na domowe odnawialne źródła energii. Liczne regionalne programy pomocowe (na przykład Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), w dużej mierze finansowane z funduszy unijnych pozwalają pozyskać atrakcyjne fotowoltaiki dofinansowanie.

Jeśli skorzystamy z programu fotowoltaika - dofinansowanie 2019 na jej montaż, instalacja fotowoltaiczna zwróci się znacznie szybciej. Jeśli zdecydujecie się na inwestycję w OZE, możecie skorzystać z oferty firmy instalatorskiej, która pomoże w uzyskaniu dotacji. Obecnie obowiązują nowe przepisy umożliwiające uzyskanie ulgi podatkowej za instalację fotowolataiki. Od tego roku obowiązuje ulga termoizolacyjna, która pozwala właścicielowi domku jednorodzinnego na odliczenie od podatku dochodowego nawet do 53 tysięcy złotych.

Warto zainteresować się dotacjami na stronach rządowych, takimi jak:

 • Program „Mój Prąd”. 23 lipca 2019 roku wszedł w życie rządowy program „Mój Prąd”, w którym można otrzymać 5 tysięcy złotych dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych i skorzystać z niego mogą wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną wyłącznie na swoje potrzeby. Dotacja udzielona w ramach tego programu jest zwolniona z podatku PIT, co w praktyce oznacza, że w przypadku otrzymania maksymalnej wartości dofinansowania użytkownik otrzyma całość dotacji, czyli 5000 zł. Jak można skorzystać z programu „Mój Prąd”? Zainteresowane programem „Mój Prąd” osoby muszą złożyć odpowiedni wniosek, który dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wypełniony w formie papierowej formularz z własnoręcznym podpisem wnioskodawcy należy dostarczyć w kopercie z podpisem „Program priorytetowy „Mój Prąd”. Wniosek składa się w terminach wskazanych w ogłoszeniu o naborze (pierwszy nabór od 30.08.2019 – 20.12.2019 r. lub do wyczerpania środków).
 • Program Prosument 2. Program ma na celu wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Skierowany jest dla osób, które planują wykonanie małej instalacji lub mikroinstalacji OZE (odnawialnych źródeł energii), produkującej prąd lub ciepło na własne potrzeby z możliwością sprzedaży nadwyżek energii. W ramach tego programu można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek wraz z dotacją do 2020 roku. Dodatkowych informacji o programie udziela Departament Ochrony Klimatu. By otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, należy wypełnić formularz i dostarczyć projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat oraz poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jeśli nie wiesz jak złożyć wniosek o dotację na fotowoltaikę, pracownicy Urzędu Gminy pomogą Ci w wypełnieniu odpowiednich formularzy.

Oszczędności przy korzystaniu z energii słonecznej

Czy warto inwestować w panele słoneczne? Czy fotowoltaika jest opłacalna? Temat ten wciąż jest kwestią sporną. Niektóre osoby są zdania, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się po kilku latach użytkowania. Inni przekonują, że instalacje solarne są całkowicie nieopłacalne. Jaka jest prawda? W rzeczywistości wszystko zależy od paru czynników. Po pierwsze cena paneli słonecznych. W ofercie producentów znajdziemy panele z różnej półki cenowej. Panele słoneczne w poszczególnych segmentach cenowych różnią się od siebie budową oraz wydajnością. I choć tańsze panele oznaczają mniejsze koszta inwestycji, to musimy liczyć się z tym, że sprawność kolektora będzie niższa. To z kolei może spowodować wydłużenie czasu potrzebnego na zwrot inwestycji. Przy instalacji paneli fotowoltaicznych należy także uwzględnić liczbę członków rodziny. Im więcej użytkowników korzysta z instalacji tym szybciej zwróci się inwestycja w moduły słoneczne.

jak uzyskac dofinansowanie do fotowoltaiki do domu

W przypadku mniejszej ilości użytkowników inwestycja w panele słoneczne staje się mniej opłacalna. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest niezależność użytkownika od dostawców energii elektrycznej. Bywa, że w wyniku awarii spowodowanej na przykład złymi warunkami pogodowymi, dostęp energii od dostawców jest ograniczony. Ponadto posiadanie paneli fotowoltaicznych uniezależnia konsumenta od wzrostu cen u dostawców. Domowa instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na ograniczenie rachunków za prąd i emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Ponadto nadmienić trzeba również, iż instalując system solarny, zwiększamy wartość własnego domu. Wartość domów z systemem fotowoltaicznym często przekracza łączną wartość samego domu i instalacji solarnej.

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?
Ranking najlepszych modeli, wady i zalety

Jaka jest wydajność paneli słonecznych?

Każda osoba zainteresowana montażem paneli słonecznych chce, by ta kosztowna inwestycja jak najszybciej się zwróciła.

O rzeczywistym czasie zwrotu inwestycji w moduły fotowoltaiczne decydują:

 • Odpowiednia moc instalacji - specjaliści pomogą wszystko wyliczyć tak, byśmy mogli w efektywny sposób cieszyć się darmową energią elektryczną przez cały rok w zrównoważonym stopniu;
 • Prawidłowy montaż paneli – należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia oraz odpowiednie miejsce (dach, ogród);
 • Odpowiednia pielęgnacja – panele słoneczne należy systematycznie konserwować poprzez mycie oraz oczyszczanie z liści, śniegu i różnych zanieczyszczeń;
 • Sprawdzony producent – przy doborze producenta zaufajmy temu, który kompleksowo zajmie się kwestią inwestycji na fotowoltaikę;

Bardzo często można spotkać się z opiniami, iż inwestycja w fotowoltaikę w polskich warunkach pogodowych jest nieopłacalna ze względu na niewielką ilość dni słonecznych. Tymczasem instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym, co w praktyce oznacza, że panele słoneczne produkują energię nie tylko w okresie letnim. I choć o ile faktycznie słoneczne dni to większa ilość prądu, o tyle wyższa temperatura niekoniecznie gwarantuje lepszą sprawność paneli.

Co wymiernie wpływa na wydajność paneli?

 • Technologia, w jakiej zostały wykonane ogniwa;
 • Właściwość oraz struktura krystaliczna materiału użytego do ich obudowy;
 • Jakość połączeń pomiędzy ogniwami;
 • Cechy optyczne powłok antyrefleksyjnych i materiałów chroniących ogniwa;
 • Wartość natężenia promieniowania słonecznego;

W różnych lokalizacjach, przy różnych kątach nachylenia systemu i różnych warunkach pogodowych wydajności paneli fotowoltaicznych będzie różna. Niemniej, jednak jeśli zlecimy montaż i serwisowanie systemu profesjonalnej firmie, taka instalacja jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne przeciętnej rodziny. Prąd produkowany z systemów fotowoltaicznych zasili urządzenia AGD i RTV, oświetl dom i pomieszczenia gospodarcze oraz, podgrzeje wodę.

panele fotowoltaiczne

Podsumowując: Nie należy obawiać się energii słonecznej ani energetyki odnawialnej. Warto stawiać na tę technologię, być proekologicznym chroniąc środowisko i siebie przed wzrostem cen energii elektrycznej, który z pewnością w kolejnych latach będzie następował. Według zapewnień producentów żywotność takiej instalacji sięga nawet 25 lat, a w ciągu tego czasu inwestycja powinna zwrócić się nawet kilkukrotnie! Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, sprawdź jak samodzielnie zrobić panele fotowoltaiczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij