Close

Basen ogrodowy – jaki wybrać, jak zbudować i gdzie kupić?

Przed nami ciepłe dni. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonała forma rekreacji, a najcieplejszy okres najlepiej jest spędzić w zimnej wodzie – nad morzem lub w basenie. Morze dostarczy nam wspaniałych wrażeń, jednak ta druga opcja wcale nie musi okazać się gorsza. Baseny ogrodowe stają się coraz bardziej popularne. To doskonała forma odpoczynku nawet dla całej rodziny w naszym ogrodzie. Basen ogrodowy złożymy i rozłożymy, kiedy będziemy mieli na to ochotę. W tym artykule radzimy, jak wybrać odpowiedni dla siebie basen do ogrodu oraz przedstawiamy kilka ciekawych modeli wytrzymałych i trwałych basenów.

#1
Bestway 54006
Bestway 54006

Dmuchany basen dla dzieci powyżej szóstego roku życia o wymiarach 262 x 175 x 51 cm. Pomieści wszystkich potrzebujących ochłody. Posiada dwa dmuchane pierścienie, konstrukcję ścian i-beam oraz klasyczną kolorystykę. W zestawie znajdziesz łatkę naprawczą.

"Basen bardzo fajny i wytrzymały, wystarcza dla dorosłego i dwójki dzieci”

Sprawdź cenę
#2
Bestway Steel Pro Max
Bestway Steel Pro Max

Ogrodowy basen stelażowy o średnicy 305 i głębokości 76 cm. To niezawodny basen, w którym będziesz mógł swobodnie pływać. producent Bestway gwarantuje tu najwyższą jakość oraz idealne dopasowanie wszystkich elementów w zestawu, a także dedykowanych akcesoriów.

"Basen jest zgrabny i łatwy do złożenia”

Sprawdź cenę
#3
Avenli basen stelażowy
Avenli basen stelażowy

Duży basen ogrodowy na mocnym stelażu z wydajną pompą. W zestawie znajdziesz pokrywę, matę, dozownik i inne akcesoria. Materiał wykonany jest z 3-warstwowego PVC, co zapewnia wysoką jakość produktu. Wymiary tego modelu to 305 cm średnicy oraz 76 cm wysokości.

"Polecam ten basen, jest wystarczająco duży i głęboki”

Sprawdź cenę
#4
Bestway Steel Pro Max 56418
Bestway Steel Pro Max 56418

Stelażowy basen ogrodowy od marki Bestway. Tym razem w zestawie znajdziesz basen o wymiarach 366 x 100 cm, pompę filtrującą z filtrem, drabinkę, multitabletki, dozownik chemii basenowej, termometr, pokrywę, matę pod basen, piłkę plażową i jeszcze inne dodatki.

"Idealny basen na działkę do letniego korzystania”

Sprawdź cenę
#5
Bestway Steel Pro Frame Pool
Bestway Steel Pro Frame Pool

Kolejny duży basen stelażowy z bogatym zestawem. Znajdziesz tu bezpieczną nośną konstrukcję e stalowym wykończeniem powierzchni. Zabezpieczenie antykorozyjne i system Seal and Lock zapewniają bezpieczeństwo, a wytrzymałe ścianki umożliwiają zabawę.

"Bardzo dobry i trwały basen, trójka dzieciaków ma frajdę”

Sprawdź cenę
#6
Bestway Steel Pro
Bestway Steel Pro

Jeden z największych na rynku basenów ogrodowych. Jego wymiary to aż 400 x 211 x 81 cm. Decydując się na ten zakup wybierasz zestaw z kompletnym wyposażeniem, a dodatkowo masz pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i zapewnią bezpieczeństwo.

"Trochę czasu zajmuje napełnianie go wodą, ale warto”

Sprawdź cenę

Jakie wyróżniamy rodzaje basenów ogrodowych?  

BASEN OGRODOWY DMUCHANY BASEN OGRODOWY DMUCHANY
+ najtańszy
+ możliwość złożenia do niewielkich rozmiarów
+ bezpieczny dla dzieci
- wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne
- wymaga pompowania
- raczej nadaje się dla dzieci
BASEN OGRODOWY STELAŻOWY BASEN OGRODOWY STELAŻOWY
+ najtrwalszy
+ drabinka ułatwiająca wejście
+ najczęściej w zestawie z gotowymi elementami
- wyższa cena
- zajmuje dużo miejsca
- jego złożenie może być dość skomplikowane
BASEN OGRODOWY DO ZIEMI BASEN OGRODOWY DO ZIEMI
+ elegancki element wystroju ogrodu
+ nie ma problemu z jego przechowywaniem w sezonie zimowym
- najwyższa cena
- montaż na stałe
- wymaga doprowadzenia systemów oczyszczania i ogrzewania wody

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru basenów?

POKRYWA
POKRYWA

Wszystkie baseny ogrodowe stelażowe znajdujące się w naszym rankingu wyposażone są w specjalną górną pokrywę. Jest to bardzo ważny element zestawu, który pomaga utrzymać nasz basen w czystości. Pokrywa wykonana jest zwykle ze specjalnego tworzywa przepuszczającego powietrze, dzięki czemu woda wewnątrz basenu ogrodowego może oddychać. Zaletami używania pokrywy są utrzymanie wody w czystości, a także zapobieganie przedostawaniu się płynu na matę. Basen ogrodowy z pokrywa nie pozwoli także na przypadkowe dostanie się dzieci do jego wnętrza.

POMPA I FILTR
POMPA I FILTR

Często spotykanym wyposażeniem otrzymywanym wraz z basenem stelażowym jest pompa z filtrem. To wydajne urządzenie pozwalające na szybkie napełnienie zbiornika wodą. Użycie do tej czynności węża ogrodowego w przypadku dużych basenów oznaczałoby konieczność odczekania wielu godzin. Wysokowydajna pompa wykona tę samą czynność szybciej i lepiej. Dzięki specjalnemu filtrowi, woda wprowadzana do zbiornika jest czystsza niż taka, która wydobywa się np. z węża ogrodowego. Basen ogrodowy z pompą i filtrem często posiada możliwość przepompowania wody bez jej wymiany w celu filtracji. To dobry sposób na zaoszczędzenie zużycia wody. Wszystkie baseny ogrodowe w naszym rankingu wyposażone są w pompę z filtrem.

ŚRODKI CZYSZCZĄCE
ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Chlor bardzo dobrze sprawdza się podczas dezynfekcji wody w basenie. Ma on jednak właściwości drażniące, a jego zapach pozostaje przez dłuższy czas we włosach, skórze i ubraniach. Dobrą alternatywą dla chloru jest aktywny tlen. Środek ten, podobnie jak chlor, służy do dezynfekcji wody basenowej. Aktywny tlen występuje zwykle pod postacią tabletek, które należy umieścić w pływającej bojce.

Jaki basen ogrodowy wybrać? Ranking basenów ogrodowych

Basen ogrodowy stelażowy duży Intex

Basen ogrodowy stelażowy duży Intex 549x274x132cm

Ten stelażowy basen w ogrodzie to jeden z największych modeli na rynku! Wymiary jego boków to aż 549x274cm oraz 132cm wysokości. Zapewnia to gargantuiczną pojemność 17203l! Z łatwością zatem pomieści dużą rodzinę. Duży Basen stelażowy prostokątny montuje się w ok. 45min. W zestawie dołączona jest pompa piaskowa filtrująca, drabinka z odpinanymi stopniami, mata pod spód oraz pokrywa na basen. Ponadto są też myjka basenowa, zestaw do czyszczenia, a nawet materac do pływania! Wspomniana pompa charakteryzuje się przepływem na poziomie 4500l/h oraz maksymalną temperaturą wody wynoszącą 35 stopni. Tak bogate wyposażenie oraz nieprzeciętne parametry wiążą się jednak z bardzo wysoką ceną. Ten duży basen ogrodowy kosztuje aż ponad 4000zł. 

Zalety
pomieści całą rodzinę
bardzo bogate wyposażenie
drabinka posiadająca zdejmowane stopnie
Wady
duża waga całego zestawu – aż 129kg - pomaga w stabilizowaniu basenu, ale utrudnia proces rozkładania i składania

Basen ogrodowy stelażowy 305x76cm z pompą i pokrywą 19w1

Basen ogrodowy stelażowy 305x76cm z pompą i pokrywą 19w1

Ten basen stelażowy jest podobny do omawianego poprzednio ośmiokątnego modelu. To jednak nieco mniejsza odmiana o szerokości 305cm oraz pojemności 4678l. Wysokość pozostaje bez zmian i wynosi 76cm. Te rozmiary w pełni wystarczą do wygodnego przebywania wewnątrz basenu kilku osób. Wyposażenie jest również podobne do tego, które znajdziemy w modelu omawianym poprzednio. Jest zatem pompa o przepustowości 1136l/godz, pokrywa górna, mata pod spód, węże, tabletki i zestaw naprawczy. Ten basen ogrodowy na stelażu kosztuje mniej niż 500zł. 

Zalety
bogate wyposażenie
niewielka waga zestawu – 23kg – pomaga przy rozkładaniu
Wady
materiałowe ścianki są mniej trwałe niż ściany twarde

Basen ogrodowy stelażowy 366x100cm Bestway 17w1 

Basen ogrodowy stelażowy 366x100cm Bestway 17w1

Baseny ogrodowe stelażowe firmy Bestway to świetny wybór. Ten model charakteryzuje się kształtem zbliżonym do okręgu o średnicy 366cm oraz wysokości 100cm. Wymiar ten sprawia, że do wygodnego wchodzenia i wychodzenia potrzebna jest drabinka, która na szczęście znajduje się w komplecie z basenem. Pojemność wynosi 9150 litrów. Poza nią znajdziemy wydajną pompę o przepustowości aż 2006l/godz, 25 tabletek dezynfekujących, termometr, pokrywę i matę, piłkę plażową, siatkę do wyławiania nieczystości oraz łatkę naprawczą. Ten basen ogrodowy z pokrywą i pompą posiada bardzo wytrzymały stelaż. Cena to ok. 1400zł. 

Zalety
bardzo bogate wyposażenie
wytrzymały stelaż
wydajna pompa
Wady
można powątpiewać w zdolności przepustowe pompy - nie jest specjalnie duża

Basen ogrodowy stelażowy INTEX 450x220cm zestaw 16w1

Basen ogrodowy stelażowy INTEX 450x220cm zestaw 16w1

Ten basen stelażowy prostokątny to kolejny wytrzymały model w komplecie z dużą ilością akcesoriów. Konstrukcja stelaża jest bardzo solidna i wyposażona w liczne rozpory. Basen duży ogrodowy ma wymiary 450x220cm. Wysokość wynosi 84cm, a pojemność to 7127l. Rozkładanie basenu powinno zająć ok. 30 min. Co istotne, do zmontowania stelaża nie potrzeba narzędzi. W zestawie znajdziemy pompę filtrującą o wydajności 3785l/godz, 25 tabletek dezynfekujących, dozownik chemii z termometrem, siatkę do wyławiania nieczystości, a także piłkę plażową. Duży basen ogrodowy prostokątny waży mniej niż 40kg. Jego cena wynosi 1400zł.  

Zalety
dobry stosunek wielkość/cena
pompa o wysokiej przepustowości
Wady
wymiary wewnętrzne basenu prostokątnego są wyraźnie mniejsze niż zewnętrzne
brak drabinki w zestawie

Basen ogrodowy stelażowy 457x122cm BESTWAY FULL 18w1

Basen ogrodowy z pokrywą i pompą Bestway ma kształt zbliżony do okręgu. Zaletą tego rozwiązania jest mała rozbieżność pomiędzy wymiarami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wymiary to 457cm średnicy oraz aż 122cm wysokości. Pojemność wynosi 16015l. To zatem rewelacyjne rozwiązanie dla dorosłych.  Ze względu na dużą wysokość, w zestawie dołączono drabinkę z możliwością podniesienia stopni, co uniemożliwi dzieciom wejścia do basenu bez opieki. Ponadto są tu także pokrywa, mata, 25 tabletek dezynfekujących, dozownik do chemii z termometrem, siatka do czyszczenia, rękawki do pływania oraz piłka dmuchana. Czas rozkładania powinien wynieść ok. 45min. Jest zatem nieco większy niż w przypadku modelu prostokątnego. Basen stelażowy z pompa piaskową kosztuje ok. 1700zł.

Zalety
niewielka rozbieżność pomiędzy wymiarami zewnętrznymi, a wewnętrznymi
wiele akcesoriów w komplecie, w tym drabinka
Wady
dość długi czas rozkładania
duża waga – 64kg – pomaga w stabilizowaniu basenu, ale utrudnia proces rozkładania

Basen ogrodowy do zabudowy czy basen ogrodowy wolnostojący? Który lepszy? 

Basen ogrodowy do zabudowy to bardzo efektowny element każdego ogrodu. Ze względu jednak na nasz klimat, nie jest zbyt opłacalny, gdyż przez długi okres stałby nieużywany. Świetnym kompromisem pomiędzy stabilnością, a ceną jest basen stelażowy. Jego konstrukcję złożymy i rozłożymy w czasie krótszym niż godzina, a ze względu na wytrzymałość i trwałość możemy go pozostawić w ogrodzie na cały sezon. Nie musimy martwić się o dopompowywanie, gdyż stelaż w całości jest sztywny i nie ulega zmianom wraz z biegiem czasu. 

Basen ogrodowy okrągły czy prostokątny? A może zupełnie inny? 

Kształt basenu to wbrew pozorom bardzo istotny parametr. Przede wszystkim powinniśmy dobrać go do powierzchni oraz kształtu ogrodu, w którym będzie stał. Jeśli chcemy umieścić basen ogrodowy w narożniku trawnika, to lepiej jest wybrać baseny stelażowe prostokątne – wtedy maksymalnie wykorzystamy powierzchnię. Jeżeli natomiast w wyborze miejsca basenu mamy dużą swobodę, to prawdopodobnie lepiej jest zdecydować się na basen ogrodowy okrągły. Takie konstrukcje charakteryzują się zazwyczaj cieńszą grubością stelaża, dzięki czemu wymiary wewnętrzne są niewiele mniejsze od wymiarów zewnętrznych. Baseny ogrodowe prostokątne do utrzymania stabilności potrzebują grubszego stelaża, więc ich wymiary w środku różnią się bardziej od tych podawanych w specyfikacji. 

Basen ogrodowy Index czy Bestway? Czyli czy marka ma znaczenie? 

Basen ogrodowy musi charakteryzować się dobrą jakością wykonania i wytrzymałością. Dostarczane akcesoria takie jak mata czy pokrywa górna również są istotne. W przypadku ich braku basen szybciej się zużyje, a także częściej będzie wymagał czyszczenia i wymiany wody. Baseny ogrodowe zarówno marki Index, jak i Bestway stworzone są z wysokiej jakości materiałów. Produkty tych marek dostarczane także są z odpowiednim wyposażeniem, dzięki czemu z powodzeniem będą służyły przez długie lata. Przy wyborze basenu nie powinniśmy skupiać się na konkretnej marce, a na parametrach takich jak wymiary, kształt oraz wyposażenie. 

Basen ogrodowy stelażowy czy basen ogrodowy bez stelaża? Jak wybrać? 

Baseny ogrodowe stelażowe cechują się wysoką wytrzymałością konstrukcji oraz stabilnością. Basen ogrodowy bez stelaża posiada konstrukcję w całości dmuchaną lub rozporową z dmuchanym kołnierzem. Te rozwiązania są mniej stabilne, a ich wymiary są mniejsze. Basen ogrodowy bez stelaża rozkłada się szybciej, a także jest zwykle tańszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak zależy nam na wygodnym i długotrwałym użytkowaniu nawet przez wiele osób naraz, to powinniśmy zdecydować się basen ogrodowy stelażowy. Ponadto baseny rozporowe oraz dmuchane są bardziej narażone na uszkodzenie.

Co podłożyć pod basen ogrodowy - czyli jak odpowiednio przygotować podłoże 

Dla naszej wygody oraz wydłużenia niezawodności basenu powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Grunt pod basenem powinien być możliwie równy, dzięki czemu przemieszczanie się w basenie będzie o wiele wygodniejsze. Podczas kąpieli nie widzimy dobrze kształtu podłoża, więc dużo łatwiej jest nabawić się kontuzji uderzając stopą o nierówności. Natomiast co pod basen ogrodowy? Aby zapobiec przecieraniu się spodniej części basenu, powinniśmy umieścić pod nim specjalną matę. Te najczęściej dołączane są do zestawów wraz z basenami ogrodowymi. Tylko w taki sposób zapewnimy naszemu basenowi trwałość oraz bezawaryjność przez wiele lat. 

Basen ogrodowy do wkopania - co należy uwzględnić przy planowaniu? 

Baseny ogrodowe wkopywane najlepiej jest zaplanować jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy, odpowiednio planując infrastrukturę wodną. Umiejscowienie basenu w ogrodzie ma ogromne znaczenie dla naszych funduszy – głownie za sprawą wysokich kosztów ogrzewania wody. Basen ogrodowy wkopywany najlepiej jest umieścić w miejscu słonecznym, z daleka od roślinności. Dzięki temu ograniczymy ilość dostających się do niego spadających liści oraz w naturalny sposób nagrzejemy znajdującą się w nim wodę. Ważnym aspektem jest także sposób używania basenu. Do zwykłej kąpieli wystarczy nam głębokość do 1,5m. Jeżeli chcielibyśmy móc skakać do wody, to musimy wyposażyć się w basen ogrodowy w ziemi o głębokości ok. 2,5m. Oznacza to także konieczność kopania głębszego dołu. 

Basen ogrodowy do wkopania

Basen ogrodowy do zabudowy i z zadaszeniem - pomysł na prawdziwie luksusowy i praktyczny basen w ogrodzie.

Basen ogrodowy z zadaszeniem to nie tylko elegancka ozdoba ogrodu, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Zadaszenie pomaga w utrzymaniu wyższej temperatury wody i pozwala wydłużyć sezon kąpielowy. W takim basenie z powodzeniem można się kapać od maja do października. W porównaniu do basenów niezadaszonych, w których przypadku sezon kąpielowy trwa od czerwca do sierpnia/września, zyskujemy od 2 do 3 miesięcy. To świetne rozwiązanie posiada jednak znaczącą wadę – cenę. Najtańsze zadaszenia kosztują od kilkunastu tysięcy złotych, a większe modele z wyższej półki  wiążą się z wydatkiem 40-50 tysięcy złotych. Niektórzy decydują się także na zadaszenie basenów poprzez dobudowę dedykowanej sekcji do swojego domu. Taka zabudowa basenu z pewnością pozwala cieszyć się nim przez cały rok, jednakże pociąga za sobą duże koszta. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na taki wydatek, to zdecydowanie doskonałe rozwiązanie.

Basen ogrodowy do zabudowy i z zadaszeniem

Basen ogrodowy z pokrywą? W jaki sposób pokrywa może okazać się przydatna? 

Wszystkie baseny ogrodowe stelażowe znajdujące się w naszym rankingu wyposażone są w specjalną górną pokrywę. Jest to bardzo ważny element zestawu, który pomaga utrzymać nasz basen w czystości. Pokrywa wykonana jest zwykle ze specjalnego tworzywa przepuszczającego powietrze, dzięki czemu woda wewnątrz basenu ogrodowego może oddychać. Zaletami używania pokrywy są utrzymanie wody w czystości, a także zapobieganie przedostawaniu się płynu na matę. Basen ogrodowy z pokrywa nie pozwoli także na przypadkowe dostanie się dzieci do jego wnętrza.

Basen ogrodowy z pompą i filtrem - czyli dodatkowe wyposażenie basenów 

Często spotykanym wyposażeniem otrzymywanym wraz z basenem stelażowym jest pompa z filtrem. To wydajne urządzenie pozwalające na szybkie napełnienie zbiornika wodą. Użycie do tej czynności węża ogrodowego  w przypadku dużych basenów oznaczałoby konieczność odczekania wielu godzin. Wysokowydajna pompa wykona tę samą czynność szybciej i lepiej. Dzięki specjalnemu filtrowi, woda wprowadzana do zbiornika jest czystsza niż taka, która wydobywa się np. z węża ogrodowego. Basen ogrodowy z pompą i filtrem często posiada możliwość przepompowania wody bez jej wymiany w celu filtracji. To dobry sposób na zaoszczędzenie zużycia wody. Wszystkie baseny ogrodowe w naszym rankingu wyposażone są w pompę z filtrem. 

basen w ogrodzie intex

Basen ogrodowy bez pompy i bez filtra - czy to dobry i bezpieczny pomysł? 

Baseny ogrodowe rozporowe oraz dmuchane często dostarczane są bez pomp i filtrów. Takie zbiorniki nie są zbyt duże, więc można je napełnić wodą np. z węża ogrodowego. Taka woda nie jest filtrowana i powinniśmy czyścić ją innymi sposobami. Basen ogrodowy bez filtra wyczyścimy na różne sposoby. Drobne zanieczyszczenia wyłowimy za pomocą drobnego sita. Najmniejsze związki np. bakterie usuniemy dezynfekcją za pomocą chloru. W tym celu używamy odpowiedniego preparatu spotykanego najczęściej w postaci tabletek. Chlor skutecznie usuwa ze środowiska różne bakterie. Należy mieć też na uwadze, że basen ogrodowy bez pompy i filtra będzie częściej wymagał wymiany wody. Nie ma w jego przypadku możliwości uruchomienia obiegu zamkniętego i filtrowania wody.  

Basen ogrodowy bez chloru i chemii - jak utrzymać czystość bez chemii? 

Chlor bardzo dobrze sprawdza się podczas dezynfekcji wody w basenie. Ma on jednak właściwości drażniące, a jego zapach pozostaje przez dłuższy czas we włosach, skórze i ubraniach. Dobrą alternatywą dla chloru jest aktywny tlen. Środek ten, podobnie jak chlor, służy do dezynfekcji wody basenowej. Aktywny tlen występuje zwykle pod postacią tabletek, które należy umieścić w pływającej bojce. Istnieją także inne, mechaniczne sposoby utrzymywania wody w czystości. Częstym problemem są np. glony. Je usuniemy za pomocą szczotki na teleskopowej tyczce, a następnie wyeliminujemy poprzez filtrację wody. Istnieją także specjalne odkurzacze basenowe, które pozwalają wyczyścić basen niemal z każdego zanieczyszczenia, które tylko udaje się wciągnąć za pomocą odkurzacza. Do tego będzie nam potrzebna specjalna pompa z filtrem. Te elementy stanowią część wyposażenia każdego basenu ogrodowego w naszym rankingu.

Jak czyścić basen ogrodowy - podstawowe zasady i porady jak dbać o wodę w basenie ogrodowym.

Czyszczenie basenu ogrodowego nie jest trudne. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy wiele produktów służących do tego celu. Są to środki chemiczne, jak i narzędzia mechaniczne. Do usuwania osadów oraz bakterii najlepsze będzie czyszczenie chemiczne. Bakterie są doskonale eliminowane przez chlor lub aktywny tlen. Różne osady powstające na ściankach niecki basenowej świadczą o nieodpowiednim poziomie pH wody. Do regulacji tego parametru służą także środki chemiczne – w tym przypadku obniżające poziom pH. Różne drobne nieczystości wyłowimy za pomocą sita lub siatki, a także odkurzacza basenowego. To bardzo praktyczne urządzenie, w które warto się wyposażyć. Jeżeli nasz basen ogrodowy posiada pompę z filtrem, to świetnym pomysłem jest regularne uruchomienie obiegu zamkniętego wody. Pozwoli to ją w łatwy sposób przefiltrować. Pamiętajmy także o używaniu pokrywy basenowej, która znacznie ograniczy dostęp zanieczyszczeń z zewnątrz.

Basen ogrodowy dla dzieci

Basen ogrodowy dla dzieci - czy jest bezpieczny i jak przygotować go dla dzieci? 

Kąpiele w wodzie to jedne z ulubionych rozrywek dzieci. Duże baseny ogrodowe są jednak dość niebezpiecznym środowiskiem do tych zabaw. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup małego basenu dmuchanego dostosowanego rozmiarami do wzrostu naszej pociechy. Poziom wody nie powinien być wyższy niż wysokość dróg oddechowych dziecka w pozycji siedzącej. Pamiętajmy także o odpowiednim wyposażeniu takim jak rękawki do pływania, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie, a w końcu nauczyć pływać. Mały basen ogrodowy dla dzieci to bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie spuszczać bawiącego się w basenie dziecka z oka!

Jak ogrzać basen ogrodowy - czyli jak sprawić by basen ogrodowy przydał się przez cały rok? 

Baseny ogrodowe całoroczne mogą być ogrzewane na kilka sposobów. Urządzeniami służącymi do tego celu są np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze wody oraz wymienniki ciepła. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie popularne. Pozwala ono na uzyskanie największych zysków ciepła nawet przy niskich temperaturach. Instalacja systemu jest dość prosta, a jego rozmiary nie są duże. Wymiennik to także energooszczędne urządzenie. Jego główna wadą jest dość wysoka cena. Kolektory słoneczne to również bardzo ciekawe rozwiązanie, którego utrzymanie jest darmowe. Główną jego wadą jest jednak mniejsza ilość wytwarzanej energii w okresie zimowym ze względu na mniejsze natężenie światła słonecznego. W porze letniej sprawdza się natomiast wyśmienicie.

Basen ogrodowy - kupić czy zrobić? 

Wykonanie basenu ogrodowego to duży wysiłek. Wiąże się ono z koniecznością budowy niecki i przygotowania do niej odpowiedniej instalacji. Basen ogrodowy można wykonać np. z bloczków betonowych, stali, żelbetu czy drewna. Dobrą alternatywą może być gotowa niecka basenowa wykonana z tworzyw sztucznych. Jest bardzo prosta w montażu, a w ofercie różnych sklepów znajdziemy modele niecek o bardzo ciekawych i nietypowych kształtach. Zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę.

najlepsze baseny

Jak zrobić basen ogrodowy - podstawowe porady 

Budowa stałego basenu ogrodowego dzieli się na kilka etapów. Przed przystąpieniem do prac musimy dokładnie rozplanować położenie niecki oraz instalacji różnych systemów związanych z basenem. W przypadku budowy dużego basenu powyżej 30m2 musimy załatwić także formalności takie jak pozwolenie na budowę. Kolejnym etapem jest wykonanie dołu pod nieckę oraz przygotowanie dróg dla instalacji. Następnie budujemy lub umieszczamy gotową nieckę oraz podłączamy wszystkie systemy odpowiedzialne za dostarczanie, podgrzewanie i oczyszczanie wody. Finalnie pozostaje nam wykończyć konstrukcję oraz odpowiednio zabezpieczyć. 

Kiedy najlepiej kupić basen ogrodowy? Czyli kiedy najlepiej zabrać się za montaż? 

O kupnie basenu ogrodowego najczęściej przypominamy sobie tuż przed rozpoczęciem się sezonu. W ten sposób od razu po zakupie rozłożymy i przetestujemy basen, pozostawiając go w ogrodzie na kilka miesięcy. O miejsce na jego przechowanie w okresie zimowym będziemy musieli zadbać dopiero pod koniec sezonu. Tym sposobem wydamy jednak najwięcej pieniędzy, gdyż w okresie wiosennym i letnim ceny basenów są najwyższe. Jeżeli od razu dysponujemy miejscem na przechowanie basenu, to lepiej zdecydować się na zakup jesienią lub zimą. To okres, w którym ceny basenów są najniższe. 

Basen ogrodowy czy warto? Podsumowanie 

Basen ogrodowy to doskonały pomysł na dodanie nowych atrakcji na naszym terenie. Nie tylko uprzyjemni on upalne, letnie dni, pozwalając schłodzić się w zimnej wodzie, ale i sprawi dużo radości najmłodszym, będąc świetnym miejscem do zabaw. Baseny ogrodowe dostępne są w różnych cenach i rodzajach. Zwykle decydując się na zakup trwalszego i większego basenu stelażowego, otrzymujemy w zestawie dużą ilość akcesoriów uprzyjemniających korzystanie z produktu, takich jak parasol ogrodowy. Każdy z pewnością znajdzie idealny model dla siebie!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
33Anastazja33
33Anastazja33
1 rok temu

Basen ogrodowy w naszej szerokości geograficznej to tylko stelażowy….

Zamknij