Close

Jakie palenisko ogrodowe wybrać? Porady i ranking

Spotkania w ogrodzie to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. To przyjemna i zdrowa forma relaksu. Możemy ją jednak ulepszyć jeszcze bardziej, dodając do naszego ogrodu palenisko. Daje ono możliwość ogrzania się w chłodne wieczory, a także przygotowania np. pysznych kiełbasek na grillu. Wybór odpowiedniego paleniska ogrodowego, które najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie, nie jest jednak łatwy. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ranking oraz porady dotyczące wybory odpowiedniego do naszych potrzeb paleniska ogrodowego.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jakie palenisko ogrodowe wybrać? Co uwzględnić przy wyborze?

WISZĄCY GRILL
WISZĄCY GRILL

Grill wiszący składa się z kilku elementów: paleniska, które umieszczamy na stabilnym podłożu, trójnogu stojącego tuż nad paleniskiem, a także rusztu, który wieszamy na trójnogu. Ruszt z daniami jest umieszczony tuż nad paleniskiem, a jego wysokość może być regulowana poprzez odpowiednie ustawienie łańcucha. Jest to bardzo funkcjonalny rodzaj grilla. W czasie, gdy nie przyrządzamy jedzenia, ruszt z trójnogiem możemy odłożyć na bok, by cieszyć się łatwym dostępem do przyjemnego ciepła pochodzącego od ogniska.

RUSZT
RUSZT

Niektóre paleniska dostępne w sprzedaży już w swojej konstrukcji uwzględniają umieszczenie nad ich misą rusztu. To bardzo funkcjonalna opcja, która pozwala w wygodny sposób przygotować potrawy z grilla. Dla osób poszukujących paleniska wyłącznie w celu przygotowywania dań z grilla, takie palenisko ogrodowe z rusztem jest najlepszą opcją.

Jakie są rodzaje palenisk ogrodowych?

PALENISKO KAMIENNE PALENISKO KAMIENNE
+ lepsza izolacja termiczna
+ lepsza wytrzymałość
+ większa stabilność
- wyższa cena
- duża waga
PALENISKO STALOWE PALENISKO STALOWE
+ atrakcyjna cena
+ większa mobilność
+ różnorodność modeli
- ryzyko korozji
- mniejsza izolacja temperatury od powierzchni ziemi

Ranking palenisk ogrodowych

Duże palenisko ogrodowe KingGrill 100 CM

Duże palenisko ogrodowe KingGrill 100 CM

To duże palenisko ogrodowe 100cm cechuje się wysoką jakością wykonania, solidnością i długą żywotnością. Misa została wykonana z grubej blachy, wytrzyma zatem bardzo duże obciążenia. To palenisko do grilla jest także bezpieczne, gdyż jego powierzchnia nie została pokryta jakimikolwiek szkodliwymi dla potraw substancjami. Duża pojemność paleniska została uzyskana dzięki głębokiej misie o wysokich ściankach i dużej średnicy. Odizolowanie od podłoża jest natomiast zapewnione dzięki trzem wysokim nóżkom mierzącym ok. 30cm. Ich średnica wynosi 7.6cm, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardzo stabilna i nie chwieje się. To dobre palenisko ogrodowe ze stali do 300zł.

Zalety
Dobra stabilność
Dobra jakość wykonania
Odizolowanie od podłoża
Wady
Brak stelaża na ruszt
Brak rusztu – należy go zakupić wraz ze stelażem osobno

Palenisko BALI 80CM - na ognisko i do grilla

Palenisko BALI 80CM - na ognisko i do grilla

Solidne palenisko do ogniska o średnicy 80cm jest podobne do poprzednio omawianego modelu, jednakże różni się nieco wymiarami. Mniejsza misa oznacza, że uzyskany za pomocą tego paleniska ogień będzie mniejszy. Wciąż powinien jednak wystarczyć do szybkiego ogrzania się czy przyrządzenia kilku potraw na grillu. Nóżki o wysokości 22cm nieco słabiej odizolowują palenisko ogrodowe od podłoża, jednak dzięki odpowiedniemu kształtowi zapewniają doskonałą stabilność konstrukcji. Surowa stal nie została pokryta żadnymi szkodliwymi dla żywności substancjami, a jakość wykonania pozostała na bardzo wysokim poziomie. Cena to ok. 250zł.

Zalety
Dobra jakość wykonania
Dwie rączki ułatwiające przenoszenie
Dobra stabilność konstrukcji
Wady
Dość krótkie nogi nie zapewniają dobrej izolacji od podłoża
Brak rusztu i stelaża na ruszt w zestawie

Misa do paleniska KingGrill 80 cm

To solidne ogrodowe palenisko do grilla cechuje się minimalistycznym, nowoczesnym designem i dobrą jakością wykonania. Misa o średnicy 80cm ma dużą głębokość, a szeroko rozstawione nóżki zapewniają dobrą stabilność konstrukcji. Są one jednak dość krótkie, przez co słabo izolują palenisko ogrodowe od podłoża, na którym ono stoi. Dwie solidne rączki na krawędziach misy znacznie ułatwiają przenoszenie paleniska nawet wtedy, gdy misa jeszcze całkiem nie wystygła. Koszt tego paleniska ogrodowego to ok. 200zł.

Zalety
Dobra jakość wykonania
Stabilna konstrukcja
Rączki ułatwiające przenoszenie
Wady
Krótkie nóżki słabo izolują palenisko od podłoża
Brak rusztu, pokrywy ani innych akcesoriów w zestawie

Wyjątkowe palenisko ogrodowe KingGrill 80CM

To bardzo eleganckie i nowoczesne palenisko do ogrodu cechuje się minimalistycznym designem. Ścianki boczne misy ustawione są całkiem pionowo, a do nich przymocowano 3 proste nóżki w kształcie walca. Zapewniają one doskonałą stabilność paleniska w każdych warunkach. Średnica misy to 80cm, a jej głębokość to ok 15cm. Łączna wysokość paleniska wynosi natomiast 30cm. Oznacza to, że dno misy jest uniesione 15cm ponad powierzchnią ziemi. Zapewnia to pewną izolację, jednak nie uchroni całkiem trawy pod paleniskiem przed wysuszeniem. Dobrze byłoby zatem umieszczać to palenisko do ogrodu na specjalnie do niego przeznaczonej nawierzchni. Dwie solidne rączki na krawędziach misy zapewniają łatwe przenoszenie paleniska. Cena wynosi nieco ponad 200zł.

Zalety
Nowoczesny, minimalistyczny design
Duża pojemność misy
Wady
Przeciętna jakość wykonania – zdarzają się egzemplarze z ostrymi krawędziami
Niezbyt wysoko uniesiona misa wysuszy trawnik

Kwadratowe palenisko ogrodowe KingGrill 80cm

Kwadratowe palenisko ogrodowe KingGrill 80cm

To nowoczesne palenisko do ogrodu to idealny przykład połączenia minimalistycznego designu i atrakcyjnego wzornictwa z dobrą funkcjonalnością. Proste, ostre kształty, połączone u dołu nogi oraz dobra jakość wykonania gwarantują, że ten produkt doskonale wpasuje się do każdego ogrodu nowoczesnego. Konstrukcja jest bardzo stabilna – to za sprawą złączonych nóg. Wysokość paleniska wynosi 30cm, jednak dno misy nie jest płaskie, a zniżające się ku jej środkowi. Ułatwia to cyrkulację powietrza i pomaga w izolacji termicznej paleniska od podłoża, na którym ono stoi. Palenisko do grilla zostało wykonane z czarnej stali konstrukcyjnej. Istnieje możliwość dokupienia do niego pokrywy, która zabezpieczy palenisko oraz ułatwi gaszenie ognia. Cena tego produktu wynosi nieco ponad 200zł.

Zalety
Designerski, ciekawy wygląd
Dobra jakość wykonania
Bardzo stabilna konstrukcja
Wady
Brak pokrywy w zestawie
Zdarzają się egzemplarze o gorszej jakości wykonania, np. posiadające ostre krawędzie

Palenisko ogrodowe + grill LUND 70 cm

Palenisko ogrodowe + grill LUND 70 cm

Ten duży grill z paleniskiem to bardzo unikatowy produkt. Już na wstępie rzuca nam się w oczy jego nieprzeciętny design. Ozdobna podstawa o ciekawym kształcie, wysokie ścianki, które sprawiają, że drewno nie wypada ze stosu, ruszt, a także dołączona do zestawu pokrywa sprawiają, że jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych i opłacalnych produktów w cenie do 300zł. Palenisko ogrodowe z rusztem posiada stalową podstawę, która skutecznie chroni podłoże przed wysokimi temperaturami. Kratka na pokrywie została natomiast pokrywa żaroodporną emalią, która cechuje się dobrą trwałością. Szerokość sześciokątnej misy wynosi 62cm w najszerszym punkcie oraz 54cm w najwęższym. Do zestawu dołączony jest także stalowy pogrzebacz o długości 45cm.

Zalety
Ruszt, pogrzebacz i pokrywa dołączone do zestawu
Dobra cena jak na pełen komplet
Wysokie ścianki misy
Wady
Design tego produktu nie przypadnie każdemu do gustu
Ruszt nie jest zbyt dobrze spasowany do krawędzi misy

Palenisko ogrodowe HAITI + grill z trójnogiem 80CM

Palenisko ogrodowe HAITI + grill z trójnogiem 80CM

To palenisko ogrodowe wraz z rusztem na trójnogu zapewnia dobrą funkcjonalność. Palenisko ogrodowe to nowoczesny i minimalistyczny model z misą o średnicy 80cm. Proste nóżki zamontowane wzdłuż ścian bocznych misy stanowią stabilne podpory, które unoszą dno paleniska na ok. 15cm. Trójnóg ma natomiast wysokość ok. 180cm. Ruszt montowany jest na nim za pomocą łańcucha, a jego wysokość zawieszenia jest regulowana. Kolor ramy rusztu, trójnoga oraz paleniska jest jednakowy. Design nóg trójnoga jest jednak odbiegający od wyglądu samego paleniska. Nogi posiadają ozdobne akcenty przy ich górnych krańcach, a palenisko cechuje się prostymi kształtami i brakiem dodatkowych ozdób. Cena całego zestawu wynosi nieco ponad 500zł.

Zalety
Pełen komplet palenisko + ruszt + trójnóg od jednego producenta
Stabilny ruszt wzmocniony poprzecznym prętem
Stabilny trójnóg
Wady
Design trójnoga odbiega od stylistyki paleniska
Palenisko nie jest najlepiej wykonane – zdarzają się ostre krawędzie

Metalowe palenisko do ogrodu Ambiance 60 cm

Metalowe palenisko do ogrodu Ambiance 60 cm

To niewielkie, stylowe palenisko na ognisko cechuje się bardzo ozdobnym designem. Wymyślny, zaoblony kształt nóżek świetnie wpasowuje się do pozostałej, łagodnej reszty konstrukcji. Średnica całkowita wynosi 75cm, średnica paleniska to natomiast 59cm. Wysokość produktu to 40,5cm, a wraz z pokrywą to 62cm. Dno misy jest uniesione nad powierzchnią ziemi na wysokość aż 28,5cm. Zapewnia to idealną izolację termiczną, więc bez obaw możemy używać tego paleniska ogrodowego na trawniku. Głębokość misy wynosi 15cm. Nie jest to zatem duże palenisko ogrodowe. Jego cena wynosi ok. 300zł.

Zalety
Wysokie nóżki zapewniają dobrą izolacje termiczną
Pokrywa ochronna w zestawie
Wady
Dość cienka blacha o grubości 0,2cm
Design nie przypadnie każdemu do gustu

Palenisko ogrodowe z kamienia czy stali? Z czego powinno być wykonane palenisko ogrodowe?

Materiał, z którego jest wykonane palenisko, ma bardzo duże znaczenie. Wpływa on na trwałość produktu, a także na jego wagę. To natomiast świadczy o stabilności paleniska. Modele wykonane ze stali są zwykle atrakcyjne cenowo. Przed ostatecznym zakupem takiego produktu wcześniej jednak upewnijmy się czy został on dobrze zabezpieczony przed korozją. Paleniska stalowe nie najlepiej izolują dno misy od powierzchni ziemi, na której stoją. Dobrze jest więc wybrać model o wysokich nóżkach lub używać go np. na żwirku, gdyż najpewniej takie palenisko wysuszyłoby trawnik. Modele kamienne są natomiast drogie, ale za to mają lepszą izolację termiczną. Stabilność tych konstrukcji, podobnie jak i wytrzymałość, stoi na najwyższym poziomie.  

Nowoczesne palenisko ogrodowe - jak powinno wyglądać?

Styl nowoczesny w architekturze zakłada projektowanie prostych brył o wyraźnych kształtach. Nie ogranicza się to jedynie do elewacji budynków i ich wnętrz. Nowoczesne ogrody posiadają wiele ciekawych, uwydatnionych kształtów, które harmonicznie komponują się z elewacją budynku. Często w nowoczesnych ogrodach znajdziemy także elementy oświetlenia. Wybierając zatem nowoczesne palenisko ogrodowe, zwróćmy uwagę na jego design. Powinien być on prosty, minimalistyczny. Prosta bryła doskonale wkomponuje się do każdego nowoczesnego ogrodu. Ważne jest jednak, aby poza dobrym wyglądem, nasze palenisko było również funkcjonalne. Przydatne będą w nim wysokie nóżki, które ochronią trawnik znajdujący się pod paleniskiem.

Jak zrobić palenisko ogrodowe samodzielnie? 

Palenisko ogrodowe możemy kupić w wielu sklepach. Jeśli jednak preferujemy wykonać je samemu, to mamy kilka opcji: zrobić je w stylu DIY lub postawić palenisko murowane.

Palenisko ogrodowe diy

Istnieje wiele metod na wykonanie paleniska DIY. Potrzebujemy pojemnika, który bez problemu poradzi sobie z wysokimi temperaturami, a także stabilnych nóżek. Jednym z ciekawszych pomysłów na palenisko DIY jest wykonanie go z samochodowej felgi stalowej lub metalowej beczki, którą przetniemy na pół. Do tak uzyskanej „misy” musimy przyspawać lub przykręcić nóżki. Mogą być to np. grube pręty.

Jak zrobić palenisko ogrodowe murowane?

Murowane palenisko ogrodowe wymaga posiadania umiejętności budowniczych. Proces tworzenia takiego paleniska składa się z wyznaczenia obszaru paleniska i wykopania w nim otworu na ok. 15cm. Następnie wypełniamy go warstwą zaprawy betonowej na wysokość ok. 10cm. Pozostawiamy beton do lekkiego przeschnięcia i następnego dnia kreślimy na nim mniejszy obszar. Wokół niego układamy cegły, między które wprowadzamy zaprawę murarską wymieszaną z wodą. Po ustawieniu kilku rzędów cegieł, otrzymana konstrukcję polewamy wodą przez kilka dni.

Palenisko ogrodowe do zabudowy, czy to dobry pomysł?

Paleniska ogrodowe do zabudowy to nowy trend, który podbija ogrody urządzone w stylu nowoczesnym. Możemy wkomponować miejsce naszego paleniska w posadzkę lub umieścić je na pewnym uniesieniu. Takie palenisko do ogniska cechuje się doskonała estetyką oraz łatwością obsługi. Nie musimy dokładać do niego rozpałki ani drewna, gdyż najczęściej zasilane jest ono gazem. Jest to jednak również jego wada, gdyż musimy do jego miejsca doprowadzić instalację gazową. Trzeba zatem zaplanować obecność paleniska do zabudowy na etapie projektowania ogrodu.

Ogrodowe palenisko do ogniska - czyli jak miło spędzać czas przy ognisku we własnym ogrodzie?

Palenisko w ogrodzie daje nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Wprowadza doskonałą atmosferę każdego wieczora, co zachęca do przebywania w gronie najbliższych osób na świeżym powietrzu. W zimniejsze dni pozwala szybko się ogrzać, a do tego w łatwy sposób możemy przyrządzić na nim jedzenie. Kiełbaski z grilla czy pianki wykonamy bez specjalnego rusztu. Natomiast po wyposażeniu się w specjalny trójnóg z rusztem jesteśmy gotowi do grillowania wielu nowych, pysznych potraw.

Palenisko ogrodowe wiszące - kolejne funkcjonale rozwiązanie

Grill wiszący składa się z kilku elementów: paleniska, które umieszczamy na stabilnym podłożu, trójnogu stojącego tuż nad paleniskiem, a także rusztu, który wieszamy na trójnogu. Ruszt z daniami jest umieszczony tuż nad paleniskiem, a jego wysokość może być regulowana poprzez odpowiednie ustawienie łańcucha. Jest to bardzo funkcjonalny rodzaj grilla. W czasie, gdy nie przyrządzamy jedzenia, ruszt z trójnogiem możemy odłożyć na bok, by cieszyć się łatwym dostępem do przyjemnego ciepła pochodzącego od ogniska.

Palenisko ogrodowe z rusztem - rozwiązanie przygotowane pod korzystanie z grilla

Niektóre paleniska dostępne w sprzedaży już w swojej konstrukcji uwzględniają umieszczenie nad ich misą rusztu. To bardzo funkcjonalna opcja, która pozwala w wygodny sposób przygotować potrawy z grilla. Dla osób poszukujących paleniska wyłącznie w celu przygotowywania dań z grilla, takie palenisko ogrodowe z rusztem jest najlepszą opcją.

Palenisko ogrodowe czy warto? Jakie są wady i zalety palenisk ogrodowych?

Palenisko ogrodowe to ważny element każdego ogrodu, w którym pragniemy spędzać swój czas wolny. Tworzy doskonałą atmosferę do rozrywki wśród bliskich nam osób, daje ciepło podczas chłodnych wieczorów, umożliwia przygotowanie pysznych dań na grillu, a także stanowi bardzo atrakcyjny element estetyczny każdego ogrodu. Najlepiej jest jednak przygotować pod nie specjalne podłoże, któremu nie zaszkodzi wysoka temperatura. Może być ono także zagrożeniem dla małych dzieci oraz zwierząt domowych. Musimy zatem mieć je zawsze na uwadze, gdy korzystamy z paleniska.

Zalety
Tworzy dobrą atmosferę
Daje dużo ciepła
Umożliwia przygotowanie dań z grilla
Stanowi atrakcyjny element ogrodu
Wady
Może zniszczyć trawnik, powinniśmy więc ustawić je np. na żwirku
Stanowi zagrożenie dla małych dzieci i zwierząt

Palenisko ogrodowe przepisy - przepis na pierwszy wieczór przy domowym ognisku

Po ustawieniu naszego nowego paleniska z pewnością będziemy chcieli wypróbować z niego różnych dań. Najlepiej jest jednak zacząć od czegoś prostego, takiego jak pieczona kiełbaska. Łatwe w przygotowaniu danie trudno zepsuć, a to zniszczyłoby nasze pozytywne emocje po pierwszym rozpaleniu ognia w nowym palenisku. Kiełbaski nacinamy w kilku miejscach do ok. połowy ich głębokości. Pozwoli to szybciej i równomierniej się im upiec. Nakłuwamy je następnie na naostrzone kije i trzymamy tuż nad ogniem przez kilka minut. Upieczoną kiełbaskę poznamy po wyrazistej, czerwonej barwie.  Kiełbaska z ogniska doskonale smakuje z pikantnym sosem, ketchupem lub musztardą.

Jakie palenisko ogrodowe wybrać? Podsumowanie

Palenisko ogrodowe to doskonały pomysł, jeśli poszukujemy sposobu na rozwój naszego ogrodu. Nowoczesne paleniska są bardzo gustowne i z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi atrakcyjności. Ognisko ogrodowe zachęca także do wyjścia z domu i spędzenia czasu z bliskimi na świeżym powietrzu – nawet w chłodne dni. To zatem idealne rozwiązanie na nudę!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij