Close

Jakie donice ogrodowe wybrać? Porady i ranking

Nic tak nie uzupełnia ogrodu czy balkonu jak pięknie dobrane donice ogrodowe i balkonowe. Pytanie jednak pozostaje - jaką donicę ogrodową wybrać? Poznaj rodzaje i kształty doniczek ogrodowych. Dowiedz się, jak zrobić doniczkę samemu. Porady zakupowe i ranking najlepszych donic w dzisiejszym artykule. Czytaj!

Aktualizacja: Luty 2024

Jakie donice ogrodowe wybrać? Jakie są rodzaje?

Donica jaka jest każdy widzisz. Czy aby na pewno? Wbrew pozorom rodzajów donic jest naprawdę dużo. Oto najważniejsze i najczęściej wybierane rodzaje doniczek ogrodowych:

Donice ogrodowe plastikowe

Najłatwiej dostępnym modelem doniczek są te wykonane właśnie z plastiku. Ich cena jest niska a występują w całej gamie kolorów czy kształtów. Doniczki z tworzyw sztucznych często pękają, nie są odporne na mróz a przy tym daleko im do ekologii. Niewątpliwie z czymś wiąże się ich niska cena. 

Donice kompozytowe

Kompozyt to materiał, który znajdziesz nie tylko w gabinecie stomatologicznym czy na placu budowy. Ze względu na swoje różnorodne właściwości, znalazł także zastosowanie w konstrukcji doniczek do kwiatów. 

O jakich właściwościach mowa? Donice kompozytowe są odporne na odbarwianie pod wpływem promieniowania UV, są wytrzymałe, estetycznie wykonane a przy tym lekkie. Dużym plusem jest możliwość tworzenia z nich naprawdę różnorodnych pod względem faktur i wykończenia donic.

Donice ogrodowe z technorattanu

Technorattan kojarzy Ci się z naturalnym rattan? I słusznie, gdyż technorattan jest wzorowany na naturalnej trzcinie indyjskiej. Nie jest jednak dokładnie tym samym, gdyż jest to tworzywo całkowicie syntetyczne. 

Doniczki z technorattanu są wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie posiadają bardzo estetyczny i elegancki wygląd przypominający naturalne, rattanowe plecionki.

Donice ogrodowe drewniane

Drewniane doniczki ogrodowe są zrobione z wytrzymałego drewna (często sosnowego), które dodatkowo może być poddane np. impregnacji pod ciśnieniem. Te doniczki świetnie sprawdzają się na niemal wszystkich tarasach i balkonach; motyw drewna i zielone pędy są dla siebie stworzone.

Donice ceramiczne

Ceramiczne doniczki są równie popularne co plastikowe. W przypadku tego rodzaju donic wyróżniamy doniczki ceramiczne gliniane i doniczki ceramiczne szkliwione. Jak je rozpoznać? Doniczki gliniane są matowe i często chropowate w dotyku, natomiast doniczki szkliwione są gładki i błyszczące. 

Donice ogrodowe stalowe

Największym atutem metalowych donic jest ich elegancki, industrialny wygląd. Sprawdzą się świetnie w każdym wnętrzu, gdzie dużą wagą przykłada się do nowoczesnych dodatków. 

Donice metalowe są lżejsze od doniczek betonowych, a przy tym nie wymagają regularnej impregnacji, gdyż same w sobie są odporne na zewnętrzne warunki. 

Donice betonowe

Najcięższe z dostępnych rodzajów donic. Ze względu na dużą wagę, donice betonowe nadają się do dużych ogrodów, w których jest basen czy podjazd. Dlaczego? Betonowe donice są bardzo stabilne i odporne na mrózwysokie temperatury latem czy promieniowanie słoneczne. Jednak nie będzie Ci łatwo samodzielnie taką donicę przesunąć.

Donice ogrodowe kamienne

Doniczki wykonane z naturalnego kamienia to inwestycja nie tylko w trwałość, ale także w wspaniały dodatek do ogrodu. Kupno donicy z kamienia nie należy do najtańszych, gdyż nie są dostępne od ręki. Najczęściej donice z kamienia naturalnego kupisz na zamówienie, co sprawia, że są tak wyjątkowe.

Zobacz także: Aranżacje ogrodów - najlepsze pomysły na projekty ogrodowe!

Jakie donice ogrodowe będa najlepsze? Ranking donic

1. Drewniana donica Aksamitka 80

Drewniana donica Aksamitka 80

Donica stworzona z naturalnego drewna sosnowego i dwukrotnie zabezpieczona impregnatem do drewna Sadolin. Wnętrze donicy wyściełane jest folią, co zapobiegania pochłanianiu wody od wewnątrz. Wymiary donicy to: 80 x 40 cm przy wysokości 30 cm.

Zalety
dostępna aż w 10 kolorach
impregnowana przed wilgocią
donica posiada wewnątrz zabezpieczenie z folii
Wady
donica wymaga regularnej impregnacji preparatami do drewna

2. Doniczka ogrodowa z drewna 50 x 40 x 40 cm

Niewielka drewniana doniczka, dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Jej wymiary to 50 x 40 cm przy 40 cm wysokości. Doniczka została dodatkowo oszlifowana.

Zalety
donica jest impregnowana i szlifowana
Wady
dla niektórych może okazać się zbyt mała

3. Prostokątna donica Deroma Cassetta Millennium

Prostokątna donica Deroma Cassetta Millennium

Donica, na pierwszy rzut oka, przypomina swoją strukturą kamień. Jednak jest wykonana z tworzywa sztucznego, który jest odpowiedni do recyklingu. Wymiary donicy to 79 x 39 cm przy wysokości 39 cm. Dodatkowo posiada wzmocnione ściany, dzięki czemu Twoje rośliny nie przegrzewają się latem, a zimą nie zmarzną.

Zalety
posiada zintegrowany drenaż donic, który zapobiega wyschnięciu rośliny
dodatkowa zatyczka w zestawie pozwoli Ci zdecydować czy chcesz odprowadzać wodę do ogrodu, czy nie
donica jest mrozoodporna
Wady
wysoka cena

4.Drewniana doniczka z kratką do roślin pnących

Drewniana doniczka z kratką do roślin pnących

Donica z kratką stworzona z mokrego drewna sosnowego o wilgotności ponad 18%. Wymiary doniczki to 80 x 40 cm przy całkowitej wysokości 136 cm. 

Zalety
posiada kratkę idealną do roślin pnących
całość została zaimpregnowana metodą zanurzeniową bez użycia substancji toksycznych dla roślin
Wady
donicę i kratkę musisz zamontować samemu
doniczka nie posiada wywierconych otwór na dnie, które także należy wykonać przed jej złożeniem.

5. Sześciokątna donica z drewna D2

Sześciokątna donica z drewna D2

Donica z iglastego drewna zaprojektowana na planie sześciokąta, co daje jej wyjątkowy charakter. Donicę starannie zaimpregnowano, a wewnątrz donicy umieszczono folię. Jej wymiary to 40 cm wysokości i 50 cm szerokości.

Zalety
donicę zaimpregnowano z dodatkiem matowego lakieru
konstrukcja jest stabilna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Wady
donica jest ciężka co nie pozwoli na swobodne przemieszczanie jej po ogrodzie.

6. Skrzynia balkonowa z technorattanu OTE-D001-BAL-JB

Skrzynia balkonowa z technorattanu OTE-D001-BAL-JB

Donica o prostokątnym kształcie z uchwytami do balustrady balkonowej. Swoim wyglądem przypomina produkt rattanowy, jednak zrobiono ją z sztucznego odpowiednika rattanu - technorattanu. Wymiary skrzynki to 61 x 24 cm przy wysokości 21 cm.

Zalety
posiada dodatkowy wkład foliowy
ma estetyczny wygląd, przypominający naturalny rattan.
Wady
donica jest zrobiona z nieekologicznego tworzywa sztucznego

7. Kwadratowa donica imitująca beton - Deromo Cubo Millennium

Kwadratowa donica imitująca beton - Deromo Cubo Millennium

Minimalistyczna doniczka z tworzywa sztucznego. Chociaż przypomina swoim wyglądem produkty betonowe, to jednak jest zdecydowanie od nich lżejszy. Donica posiada wzmocnione ścianki oraz stabilne stopki. Jej wymiary to 39 x 39 x 39 cm.

Zalety
dobra do użytku zewnętrznego i wewnętrznego
jest mrozoodporna
posiada zintegrowany drenaż na dnie donicy, zapobiegający przed wysychanie.
Wady
wysoka cena

8. Nowoczesna donica Finezja w wielu kolorach

Nowoczesna donica Finezja

Doniczka na pierwszy rzut oka przypomina modele ceramiczne, szkliwione. Jednak jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Posiada dodatkowy, plastikowy wkład na rośliny. Posiada 57 cm wysokości, zaś wkład ma 28 cm głębokości.

Zalety
dostępna w wielu kolorach
stosunkowo niska cena
tworzywo odporne na promieniowanie UV
Wady
doniczka nie dla osób dbających o ekologię, gdyż stworzona jest z tworzywa sztucznego

9. Wysoka donica z technorattanu Prosperplast

Wysoka donica z technorattanu Prosperplast

Elegancka doniczka dla fanów asymetrycznych kształtów. Całość wykonana z technorattanu, bardzo przypominającego naturalnie plecioną doniczkę. Jej wymiary to 32,5 x 32,5 cm, zaś wysokość to 61 cm.

Zalety
jest lekka i łatwa w przemieszczaniu po tarasie
doniczka imituje rattan, dzięki estetycznemu wykonaniu
posiada plastikowy wkład na roślinę
Wady
doniczka jest z całkowicie sztucznego tworzywa

10. Zestaw 3  metalowych donic do ogrodu lub na taras

Stalowe doniczki do ogrodu lub na taras z tłoczonym wzorem kwiatowym. Każda z doniczek w zestawie ma inną wielkość, ale ten sam, obły kształt. Pomimo wykonania doniczek z metalu, nie są bardzo ciężkie, gdyż wszystkie trzy ważą 5 kg.

Zalety
każda z donic jest trwała i stabilna
dzięki temu, że są aż 3 donice w zestawie, nie musisz dokupować kolejnych sztuk od razu
Wady
stosunkowo wysoka cena
brak nóżek sprawia, że mogą rysować podłogę na balkonie bądź na tarasie

11. Kwietnik ogrodowy z 5-cioma skrzynkami Saska Garden

Kwietnik ogrodowy z 5-cioma skrzynkami Saska Garden

Balkonowy bądź ogrodowy kwietnik kaskadowy z pięcioma donicami w zestawie. Stelaż jest stalowy i dodatkowo zabezpieczony farbą proszkową. Donice są plastikowe; każda z nich ma wymiary 50 x 20 cm. Wysokość kwietnika to 115 cm.

Zalety
posiada aż 5 doniczek na wybrane przez Ciebie rośliny
stelaż jest odporny na odbarwienia i promieniowanie UV
Wady
cała konstrukcja waży ponad 7 kg
kwietnik jest dość drogi

Czy kształt doniczki ogrodowej ma znaczenie? 

Zapewne już któraś z donic wpadła Ci w oko i to właśnie ją chcesz kupić. Betonowa i okrągła czy plastikowa, wysoka i elegancka? Niezależnie do tego, co będzie wyglądać najlepiej w Twoim ogrodzie, kup doniczkę, która będzie odpowiadała kształtem przede wszystkim roślinom. 

Jakie są najpopularniejsze kształty doniczek?

  • podłużne
  • okrągłe
  • kwadratowe
  • leżące

Jak dobrać donice ogrodowe do hodowanych roślin?

Dobierając donicę do sadzonki którą już posiadasz bądź planujesz mieć w przyszłości, weź pod uwagę jej rozpiętość systemu korzeniowego. Skromne systemy korzeniowe, które nie potrzebują dużo miejsca, sprawdzą się świetnie w okrągłych donicach o małej wysokości. 

Z drugiej strony, rośliny, które osiągają duże rozmiary, posiadają grubsze i cięższe pędy, potrzebują równie stabilnych i mocnychdonic kwadratowych z betonu czy z kamienia. Natomiast podłużne donice sprawdzą się fantastycznie w przypadku ozdobnych, drobnych kwiatów lub ziół.

Pamiętaj, że kształt doniczki musi przede wszystkich zaspokajać potrzeby Twoich roślin, a dopiero potem Twoje. :)

Co warto mieć na uwadze przy wyborze donic ogrodowych?

Materiał, z którego zrobiona jest doniczka

Materiał w przypadku doniczek ogrodowych lub balkonowych jest bardzo ważny. To od niego zależy, jak szybko będziesz musiał wymienić donicę na nowy model, czy przetrwa ona zimę bez pęknięć i czy system korzeniowy roślin będzie miał w niej odpowiednie warunki do wzrostu.

Pamiętaj! W przypadku drewnianych donic i kwietników - wymagają one regularnego impregnowania, aby drewno nie zaczęło pochłaniać wody i gnić. Przez to musisz dbać nie tylko o rośliny, ale także o samą donicę.

Wielkość donicy

Wielkie doniczki ogrodowe są imponujące i wyglądają świetnie na podjeździe lub przed wejściem do domu. Jednak czy naprawdę potrzebujesz aż tak pokaźnej donicy na rośliny? 

Przed zakupem upewnij się, że roślina, którą chcesz posadzić, będzie miała wystarczającą ilość miejsca na korzenie wewnątrz donicy. Z kolei zbyt duży model będzie wyglądał nieproporcjonalnie do małych sadzonek. 

Donice na balkon i taras? Które będą strzałem w dziesiątkę?

W jakich doniczkach umieścić rośliny na balkonie i tarasie, aby posłużyły długo i pięknie komponowały się z całą aranżacją? 

Na początku musisz pamiętać, że zarówno taras jak i balkon są wystawione na cały szereg czynników atmosferycznych, które również będą wpływały na doniczki. Mowa tu o promieniach słonecznych, wysokiej bądź niskiej temperaturze i deszczu. To całkiem sporo jak na jedną, małą doniczkę. 

W takich warunkach najlepiej sprawdzą się doniczki ceramicznedonice metalowe oraz z technorattanu kompozytu. Są bardzo odporne i wiele zniosą. Doniczki plastikowe, niestety, szybko się odbarwiają, a zimą nie chronią rośliny przed mrozem - same pod jego wpływem szybko pękają. 

Zapewne zastanawiasz się, co z donicami drewnianymi bądź betonowymi? Czy możesz postawić je na balkon lub taras? Możesz, nikt na pewno Ci tego nie zabroni. :) Jednak donice betonowe, pomimo swojej wytrzymałości, są bardzo ciężkie. Przetransportowanie ich na balkon może okazać się sporym wyzwaniem. Cóż, bądźmy szczerzy - prędzej zarysujesz posadzkę niż łatwo przesuniesz taką donicę. 

Natomiast drewniane doniczki muszą być regularnie impregnowane, dlatego że lubią bardzo chłonąć wilgoć, która im szkodzi. Jeśli chcesz umieścić doniczkę z drewna na tarasie - upewnij się, że stoi pod dachem bądź markizą.

Sprawdź także: jakie palenisko ogrodowe wybrać?

Kamienne donice ogrodowe? Do czego mogą być przydatne?

Donice z kamienia mają tylu zwolenników, jak i przeciwników. Ważą niemal tyle samo co donice betonowe, a przy tym są o wiele trudniej dostępne, gdyż najczęściej wykonuje się je na zamówienie. 

Jednak naturalny kamień, użyty do stworzenia takiej donicy, nadaje magicznego klimatu ogrodowi. Kamień to także wytwór natury, co sprawia, że świetnie komponuje się z roślinnością, ozdobnymi drzewkami i krzewami. 

Sadzenie roślin w doniczkach - podstawowe zasady

Pierwszą zasadą sadzenia nowych roślin w doniczkach jest wysypanie na dno niewielkiej warstwy kamyków, grysu lub żwiruna ok. 5 cm.  Tak przygotowane podłoże uzupełniasz ziemi do kwiatów, którą kupić w każdym sklepie ogrodniczym. 

Pamiętaj, aby nie sięgać po ziemię, którą masz już w ogrodzie, ponieważ często posiada w sobie już szereg patogenów, które mogą zająć nowo posadzoną roślinę w doniczce.

Rośliny, które nie mieszczą się w obecnych doniczkach, należy przesadzić do większej. Z reguły, odbywa się to co 2 lata, jednak może też mieć miejsce szybciej lub później. Wszystko zależy od rodzaju i wieku rośliny (młode sadzonki szybciej rosną, stąd częściej musisz je przesadzać). 

Kiedy nie przesadzać roślin w doniczkach? Wtedy kiedy kwitną, bądź owocują lub po prostu są zbyt duże, aby wykonać to własnoręcznie. Wtedy wówczas musisz wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą i bardziej odżywczą. Takim roślinom to wystarczy.

Zarówno przed przesadzeniem rośliny, jak i tuż po tym musisz pamiętać o porządnym podlaniu rośliny. Pozwoli Ci to nie tylko wyjąć łatwiej roślinę ze starej doniczki, jak i od razu stworzyć optymalne warunki do jej dalszego wzrostu.

Zobacz także: Nożyce ogrodowe - ręczne i elektryczne. Ranking najlepszych!

Jak zrobić donice ogrodowe samodzielnie? Poradnik DIY

Jak zrobić donice ogrodowe samodzielnie?

W dzisiejszym wydaniu “Zrób to sam” mamy dla Ciebie propozycję, jak wykonać w domu dwa rodzaje doniczek: cementową i drewnianą. 

Drewniana donica do ogrodu - krok po kroku

Do zbudowania drewnianej donicy będziesz potrzebować:

  • drewniane deski i listwy
  • wkręty do drewna
  • papier ścierny bądź szlifierkę

Na samym początku musisz określić, jakie wymiary ma mieć Twoja donica. Ma być prostokątna czy kwadratowa? Możesz posłużyć się wymiarami już donic, które znajdziesz w internecie i które będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom.

Masz już wymiary ścian i dna donicy? Pora na przycięcie listew i desek na odpowiednią długość i szerokość. Pamiętaj, że na samym dnie musi znaleźć się warstwa grysu bądź kamyczków (tzw. drenaż), co daje nam dodatkowe ok. 10 cm wysokości. Ponadto, listwy powinny być krótsze o grubość dna.

Wierzch wszystkich drewnianych elementów wygładź przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Pora przejść do montażu donicy. Każdą z desek montuje się, używają wspomnianych już listew i wkrętów do drewna. Listwy powinny znaleźć się w każdym z czterech rogów skrzynki, co daje nam dokładnie 4 listwy dla prostokątnych bądź kwadratowych doniczek.

Jak zrobić betonową donicę na kwiaty - krok po kroku

Do stworzenia betonowej doniczki na kwiaty potrzebujesz:

  • mrozoodporny beton
  • dwa prostokątne kartony o różnej wielkości
  • ew. dodatkowe obciążenie w postaci żwirku

Pierwszym krokiem będzie wymieszanie betonu z wodą w wiaderku zgodnie ze wskazaniami producenta. Otrzymaną mieszankę należy wylać na spód większego kartonu na wysokość paru centymetrów. 

Na wylewce umieść drugi, mniejszy karton, starając się zostawić symetryczne przestrzenie pomiędzy dwiema warstwami tektury, gdyż to będą ścianki Twojej donicy. Aby nadać mniejszemu kartonowi większą stabilność, obciąż jego dno żwirem lub kamykami. 

Resztę zaprawy wlej do w przestrzeń między kartonami. Najtrudniejsze za Tobą. Teraz musisz poczekać aż całość wyschnie. I gotowe!

Pomysłowe donice do ogrodu DIY

Z czego możesz jeszcze stworzyć doniczki do ogrodu? Świetnym sposobem jest wykorzystanie starej, glinianej wazy (nawet tej ukruszonej - uszkodzenia dodadzą jej tylko charakteru) lub spróchniałego w środku pieńka. Fantastycznie nadadzą się do tego także stare, emaliowane wiadra czy metalowe konewki, których już nie używasz.

Nowoczesne donice ogrodowe - awangarda w ogrodzie i na tarasie

Czy donice ogrodowe mogą być nowoczesne? Jak najbardziej tak. Jakich kształtów i faktur więc szukać w doniczkach, aby nadać ogrodowi elegancji i gustowności?

Nowoczesne doniczki to doniczki o gładkim, błyszczącym (ale także matowym) wykończeniu w stonowanych kolorach takich jak czerń, biel i odcienie szarości

Fantastycznie sprawdzą się wszystkie metalowe i stalowe donice, bez efektu postarzenia charakterystycznego dla ogrodów w stylu romantycznym. 

Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na surowych dodatkach do ogrodu - awangardowa i nowoczesna jest także masywna donica betonowa, której surowy wygląd kojarzy się ze stylem industrialnym.

Jakie donice ogrodowe wybrać? Podsumowanie

Doniczki ogrodowe przyprawiają o zawrót głowy ilością kształtów, rozmiarów, faktur, wykończeń, kolorów i materiałów. I niestety (albo i stety) nie ma jednego, trafnego dla wszystkich wyboru. :) Dajcie znać w komentarzach, w jaki stylu doniczki podobają się wam najbardziej - surowym czy baśniowym? A może wolisz tworzyć kwietniki w myśl DIY? Podziel się swoją opinią!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kwiaciarka
kwiaciarka
3 lat temu

najlepsze doniczki dla kwiatów są z terracoty 🙂

Halinka
Halinka
2 lat temu

Piekne donice mozna tez kupic w internecie. W takich duzych drewnianych donicach z powodzeniem możemy trzymać zioła, kwiaty czy nawet zrobić mały warzywnik i trzymać np pomidory lub truskawiki wiszące. Ja swoje zamowilam z ogrodonline.pl. Kiedys tam kupilam ławke i te donice bardzo pasuja mi do tej łąwki w ogrodzie.

Zamknij