Aktualizacja: Listopad 2024
Które kino domowe wybrać - czyli na co zwrócić szczególną uwagę?
W klasycznym kinie domowym 5.1 znajdziemy 5 głośników średnio i wysokotonowych: 2 przednie po bokach, 2 tylne oraz jeden centralny. Takie kino domowe naprawdę dobrze radzi sobie z odtwarzaniem dźwięków ze scen filmów akcji. Jedynka odnosi się natomiast do jednego głośnika niskotonowego zwanego subwooferem. Obecnie w sprzedaży znajdziemy zestawy z 3, 5, 7, a nawet 9 kanałami surround. Ilość subwooferów wynosi najczęściej nadal 1, ale zdarzają się zestawy z dwoma takimi głośnikami. Im więcej kanałów, tym w teorii lepszy będzie efekt przestrzenności. Nie powinniśmy jednak dać się pochłonąć wyłącznie tej liczbie. Wielokanałowe kino przeciętnej jakości zagra znacznie gorzej od wysokiej klasy zestawu, ale z nieco mniejszą ilością kanałów.
Kino domowe to sprzęt nie tylko odtwarzający muzykę, ale często także łączący źródła dźwięku i obrazu. W typowym i klasycznym zestawie kina domowego znajdziemy odtwarzacz płyt. W nowoczesnych sprzętach standardem jest natomiast Bluetooth, dzięki któremu odtworzymy muzykę zapisaną na naszym komputerze czy smartfonie. Miłym dodatkiem jest opcja łączenia się z serwisami streamingowymi czy obsługa Multi-Room – to odtwarzanie tych samych dźwięków w wielu urządzeniach porozstawianych w całym domu. W przypadku amplitunerów bardzo istotne są natomiast wejścia HDMI, do których podłączamy wszystkie nasze źródła obrazu i dźwięku.
Kino domowe to jedno z większych urządzeń, które ustawimy w naszym salonie. Nie powinniśmy więc ignorować jego wyglądu. W wielu salonach kino domowe będzie pełniło również funkcję ozdobną. Producenci są tego świadomi i dostarczają nam bardzo eleganckie, ciekawe pod względem bryły urządzenia. W kwestii wyglądu bardzo ważna jest również decyzja dotycząca rodzaju kupowanego sprzętu. Soundbar z dodatkowymi głośnikami jest bardzo elegancki, smukły i minimalistyczny. Zabiera przy tym najmniej przestrzeni. Gotowe kino od renomowanego producenta będzie świetnie wyglądać w nowoczesnym wnętrzu i dobrze wkomponuje się pomiędzy meble i inne sprzęty. Duże kino z dobieranych osobno kolumn i amplitunera zabierze natomiast o wiele większą objętość przestrzeni i pod względem estetyki zagra już pierwsze skrzypce w wyglądzie naszego salonu.
W tym podpunkcie chcemy Was przestrzec przed zbyt precyzyjnym zwracaniem uwagi na ten parametr. Moc kupowanego kina domowego czy soundbara jest oczywiście istotna, ale nie liczmy każdego jej wata. Moc przekłada się na głośność jedynie pośrednio. Natężenie dźwięku zależy także od innych parametrów takich jak impedancja głośników czy ich rozwiązania konstrukcyjne. Moc będzie natomiast bardzo dobrym informatorem w kwestii ocenienia klasy sprzętu. Kilkunastowatowe głośniczki będą dobrym rozwiązaniem jako sprzęt do komputera, ale nie jako nagłośnienie do salonu. Dla zagwarantowania najlepszych wrażeń dźwiękowych proponujemy wybierać sprzęt o mocy łącznej co najmniej 300W.
Jakie są rodzaje kina domowego?
Kino domowe - ranking
JBL Bar 5.1
Najlepsze z obu światów
Soundbar JBL nie jest zwyczajnym soundbarem. Nie ustawiamy go tak po prostu pod telewizorem i o wszystkim zapominamy. Ten model wyróżnia się znacznie ulepszonym dźwiękiem przestrzennym, czyli opcją zarezerwowaną jedynie dla kin domowych z prawdziwego zdarzenia. Osiągnięto to poprzez zastosowanie dwóch dodatkowych głośników satelitarnych, które pełnią rolę źródeł dźwięku tylnego. Niebywale dobrze rozwiązano kwestię ergonomii. Głośniki te są całkowicie bezprzewodowe. Kiedy więc ich nie używamy, podłączamy je do boków soundbara, który pełni rolę ich ładowarki. Czas pracy na akumulatorze takiego głośnika to 10 godzin. Nie musimy więc mieć obaw o pogorszenie jakości rozrywki, o ile będziemy tylko pamiętać o ładowaniu tych urządzeń.
Świetny dźwięk i funkcjonalność
JBL nie tylko umieścił tu rewelacyjny system dźwiękowy, ale i wprowadził pełnię nowoczesnych funkcjonalności. Mamy tu wsparcie 4K UltraHD, Bluetooth z SoundShift oraz 3 wejścia HDMI. Odtworzymy więc dźwięk ze wszystkich naszych źródeł audio przewodowych i bezprzewodowych. W przypadku tych drugich docenimy możliwość szybkiego przełączania pomiędzy dźwiękiem z telewizora, a sygnałem z telefonu.
Sonos Beam ONE + dodatki
Skomponuj po swojemu
Sprzęt marki Sonos może być dowolnie konfigurowalny. Proponowany zestaw to tak naprawdę 4 odrębne urządzenia. Mamy tu soundbar Beam, dwa głośniki ONE SL oraz subwoofer SUB. Całość działa jak jeden system kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Do tego mamy istotną zaletę, jaką jest możliwość zabrania dowolnego z elementów w podróż. Najlepiej do tego nadają się głośniki ONE SL, które oferują świetną jakość dźwięku. Sprzęt Sonos jest w pełni bezprzewodowy i rewelacyjnie wygląda. Minimalistyczne kształty dostępne są w dwóch kolorach: czarnym i białym.
Współpracuje z najnowszymi technologiami
Zestaw kina domowego Sonos to nie tylko krystaliczny dźwięk. Producent wyposażył go w najnowocześniejsze technologie. Dzięki nim sterowanie sprzętem może odbywać się nie tylko za pomocą pilota, ale i naszego głosu. Mamy tu współprace z asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Assistant, a także aplikację mobilną Sonos czy kompatybilność z Apple AirPlay 2.
Denon AVR-S650H + kolumny Wilson
pełnowymiarowe kolumny + amplituner; 135W na kanał ; Tak
Markowy amplituner i potężne kolumny – to istota kina domowego. Jeśli jakość dźwięku jest dla nas najważniejszym parametrem wybieranego sprzętu, a przy tym nie chcemy wydawać na nowy zestaw audio fortuny, to powinniśmy zwrócić uwagę na tę propozycję. Dźwięk generowany przez amplituner Denon zadowoli każdego audiofila. Jego barwa i ilość szczegółów po wybrzmieniu na kolumnach Wilson z pewnością nieraz wprawi nas w oszołomienie. Świetnej klasy membrany poradzą sobie z każdym rodzajem muzyki, a wszystkie generowane tony będą doskonale ze sobą współgrały.
Z duchem czasu
Sprzęt marki Denon to nie tylko światowa liga pod względem jakości audio. Producent zastosował w swoim amplitunerze bardzo przejrzysty i łatwy w konfiguracji interfejs. System oferuje wiele funkcji w taki sposób, że każdy członek rodziny powinien poradzić sobie z ich obsługą. Szczególnie przydatna jest funkcja Quick Select. Za pomocą 4 przycisków na pilocie możemy błyskawicznie zmieniać istotne ustawienia. Mogą być to tryby dźwięku czy jego źródło.
Voice Kraft VK6300-2
Dobra jakość za niską cenę
Propozycja marki VoiceKraft znajdzie wielu fanów. W skład tego zestawu wchodzi amplituner wraz z 5 pełnowymiarowymi kolumnami, a także pilot i przewód. Całość jest dobrze wykonana i oferuje rewelacyjne brzmienie. Produkt marki VoiceKraft pod względem cenowym konkuruje ze średniej półki soundbarami. Trzeba przyznać, że wygrywa on z nimi pod każdym względem w temacie jakości brzmienia. Ceną tak dobrego stosunku brzmienie/cena jest zmniejszona lista funkcji i złącz. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym dźwięku i niskiej cenie – to zdecydowanie jest sprzęt dla nas.
Wyróżnij się
Bez echa nie może przejść oczywiście wygląd omawianego zestawu, a konkretniej jego frontowych kolumn. Są to świetnie wykonane skrzynie, w których znalazło się miejsce dla aż 6 membran głośnikowych oraz otworu bass reflex! Mamy tu więc produkcję dźwięku od samej podłogi po wysokość naszych uszu. Daje do rewelacyjny efekt wypełnienia przestrzeni… i przyciągnięcia wzroku! Dodatkowym elementem przykuwającym uwagę jest jaskrawo-żółta barwa najwyżej membrany średniotonowej.
Harman Kardon Surround
Minimalne rozmiary, maksymalny dźwięk
Bezprzewodowe kino domowe marki Harman Kardon na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie. W jego skład wchodzi tradycyjnie 5 głośników, subwoofer i jednostka centralna. To, co już tradycyjne nie jest, to wybitnie niewielkie rozmiary każdego z tych elementów. 4 satelity możemy umieścić na podstawkach. Głośnik centralny świetnie będzie wyglądał ułożony lub powieszony pod telewizorem. Jednostka centralna jest natomiast wyjątkowo mała. To za sprawą braku napędu optycznego, który już nie jest potrzebny w tego typu sprzęcie – filmy oglądamy przecież w internecie. W jednostce nie ma także wzmacniacza, bo wszystkie elementy kina domowego są bezprzewodowe. Nie ograniczyło to w żaden sposób możliwości zestawu, a jedynie poprawiło jego walory użytkowe!
Wyjątkowa funkcjonalność
Wspomniana wcześniej jednostka centralna jest bardzo mała. Skrywa ona w sobie jednak bardzo użyteczny i wydajny układ, który nie tylko odpowiada za odbieranie, obrabianie i wysyłanie sygnałów. Układ ten może działać jako urządzenie Chromecast, które daje nam natychmiastowy dostęp do milionów materiałów dostępnych do odtworzenia w internecie. Całość jest idealnie zgrana i bardzo prosta w konfiguracji. Firma Harman/Kardon przygotowała więc absolutny kombajn, będący pierwszą ligą pod względem dźwięku, funkcjonalności oraz estetyki i gabarytów.
Jamo S807 HCS 5.0
Wyróżnij się stylem
Zestaw kolumn Jamo to bardzo ciekawa seria choćby z racji swojej niepowtarzalnej estetyki. Dostępne w różnych kolorach kolumny posiadają drewniane wstawki, które nadają sprzętowi niepowtarzalnego charakteru. W ozdobnym drewnie obudowano membranki wysokotonowe a także podstawy stojących kolumn. Poziomy głośnik centralny ma natomiast dwie niewielkie nóżki – także z ozdobnego drewna. Ta niebywała dbałość o detale, prosty, ale przykuwający uwagę design oraz kompatybilność z praktycznie każdym amplitunerem sprawiają, że są to jedne z najchętniej wybieranych kolumn kina domowego na rynku!
Czysty i głęboki dźwięk
Jak przystało na świetny produkt firmy Jamo, mamy tu do czynienia ze sprzętem audio najwyższej klasy. Kolumny podłogowe z systemem bass reflex będą w stanie oddać niski i głęboki bass o częstotliwości już od 42Hz. Mniejsze kolumny podstawkowe oraz głośnik centralny odtwarzają dźwięki o częstotliwości od ok. 70Hz. Maksymalna częstotliwość przenoszenia dla całego zestawu to natomiast 26kHz – to niebywała wartość. Możemy więc liczyć na pełny szczegółów dźwięk każdego rodzaju – od muzyki klasycznej po rap. Dla fanów najmocniejszych uderzeń producent przygotował także potężną skrzynię basową, którą możemy dokupić osobno.
Jakie kino domowe do 1500?
Aby sprostać oczekiwaniom, producenci sprzętu audio bardzo prężnie pracują nad udoskonaleniem i opracowaniem coraz to nowszych technologii. Pojawia się ona w różnego rodzaju słuchawkach i urządzeniach domowych. Powstają też nowe sprzęty, takie jak soundbary. Praktycznie wszystkie z nich są dostępne nawet dla pojedynczego użytkownika. Różnią się między sobą przede wszystkim ceną. I tu dochodzimy do tego, co dla większości z nas jest istotne - cena.
Dzięki postępowi technologicznemu, mamy ogromne możliwości jako konsumenci. Zarówno co do jakości, jak i wartości nabywanego sprzętu. Rozrost branży audio doprowadził do dostępności niemal dla każdego. I tak, dzisiaj możemy sobie pozwolić nawet na odwzorowanie efektów kinowych w domu. Trzeba tylko trochę zagłębić się w temat…
Poniższy ranking kin domowych naprowadzi Cię na ważne informacje, niezbędne funkcje i dodatkowe możliwości. Przeczytaj go uważnie i dobierz rodzaj oraz funkcjonalność swojego nowego kina domowego do swoich indywidualnych potrzeb.
Dobre kino domowe - co jest istotne?
Najlepsze domowe kino to takie, które nas przede wszystkim usatysfakcjonuje. Na początku ważne jest, by ustalić ile możemy na nie wydać. Następnie możemy zająć się doborem odpowiedniego sprzętu i dodatkowych funkcji. Istotnymi kwestiami na starcie są:
1. Możliwości wysokości inwestycji.
2. Dopuszczalna najniższa, jak i najwyższa jakość dźwięku.
3. Zmierzenie powierzchni posiadanego pomieszczenia, w którym ma znaleźć się zestaw kina domowego (zależeć będzie od tego dobór odpowiedniej mocy urządzeń).
4. Odpowiedzenie sobie na pytanie, do czego ma nam służyć kino domowe. Podstawowym i póki co wystarczającym jest wybór pomiędzy filmami, a muzyką. Warto też określić, czy będziemy chcieli korzystać z Internetu lub przenośnych dysków.
5. Zastanowienie się, ile chcemy mieć głośników w pokoju. Aktualnie, najbardziej popularny jest wybór systemu 7.1. Mamy jednak dużo więcej możliwości, np. 3.1, 5.1, 11.2, a przy bardzo dużych zestawach nawet więcej. Zweryfikować to można przy pomocy wielkości pomieszczenia. Im więcej sprzętu, tym potrzebne jest więcej miejsca.
Zestaw kina domowego - z czego się składa?
Wydawać by się mogło, że aby zaopatrzyć się w nowy i lepszy sprzęt audio do naszego mieszkania, będzie to trudne. Jest to rodzaj utartego schematu. Oczywiście - jest to opcja. Czytanie, poszukiwanie i dobieranie poszczególnych elementów. Jednak w tym przypadku producenci zdecydowali się nam pomóc. Wiele firm posiada w swojej ofercie już gotowe zestawy kina domowego. Może zdarzyć się tak, że będą miały gorsze i uśrednione parametry w stosunku do osobistej kompozycji. Jednak nie każdy chce i może pozwolić sobie na prywatne szaleństwa.
Z czego składa się kino domowe?
Odtwarzacz cd, dvd lub Blu Ray
Podstawą każdego kina domowego jest odtwarzacz cd, dvd lub Blu Ray. Rozsyła on sygnał do pozostałych urządzeń. Odpowiada za obraz i dźwięk. Ważne jest więc dobranie takiego, który zrobi to conajmniej dobrze. Obecnie, coraz większą sławę zyskuje odtwarzacz Blu Ray. Dlaczego? Obsługuje najwyższą dostępną jakość, czyli full HD i format SACD. Jeżeli masz już telewizor full HD, nie warto schodzić poniżej tego poziomu dobierając nośnik. Na półce niżej znajduje się znany wszystkim odtwarzacz DVD. Pozwala on na słuchanie muzyki, odtwarzanie zdęć i filmów. Dostępne są takie, które obsługują dużo różnych formatów, a to jest nieodłączną cechą dającą szerokie spektrum podwyższania jakości odtwarzania.
Nie chcąc korzystać z napędu, możemy zdecydować się na odtwarzacz sieciowy. Przechowuje on wszelkie dane na dysku. Niemal automatycznie posiadają opcję podłączenia kabla Ethernet, łączności przez Wi Fi i kilka portów USB. Używając go, możemy śmiało zapisywać na wewnętrznym dysku wideo i utwory muzyczne. Odtwarzacze sieciowe stają się hitem rynku.
Amplituner
Urządzeniem uzupełniającym jest amplituner, czyli kompilacja wzmacniacza elektroakustycznego z odbiornikiem radiowym. Odpowiada on za dekodowanie dźwięku oraz przekształcanie cyfrowej ścieżki na analogową i przekazywanie jej dalej w formie przestrzennej, na poszczególne głośniki. Dodatkowo lepszej klasy amplitunery współpracują również z komputerami i smartfonami oraz konsolami do gier. Na tym etapie powinniśmy już wiedzieć, ile głośników planujemy zawrzeć w naszym zestawie.
Od tego zależy pożądana ilość gniazd wyjściowych. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej wybierany jest system 7.1, ale dostępne są różne konfiguracje, np. 3.1, 5.1, 9.1, 11.2 i wiele więcej. Pierwsza wartość oznacza właśnie ilość głośników, druga informuje o możliwościach podłączenia dodatkowego, specjalnego przetwornika do niskich tonów, czyli subwoofera.
Przy poszukiwaniach odpowiedniego amplitunera trzeba zwrócić uwagę na jego moc. Powinna rozpoczynać się od 100-150W / jeden kanał. Uważaj na niektóre zestawy kina domowego - producenci często podają łączną moc dla wszystkich kanałów. W tym przypadku wystarczy tylko podzielić ją na ilość dostępnych kanałów. Czysta teoria mówi o tym, że im wyższa moc wyjściowa / kanał, tym lepsza jakość dźwięku. Posiadając jednak niezbyt duże pomieszczenie, może się okazać, że nie potrzebujemy zbyt dużej mocy, a nawet zbyt duża może dać efekt nieznośnego dźwięku. Dlatego tak ważna jest informacja o powierzchni pokoju, w którym ma znaleźć się kino domowe.
Formaty dźwiękowe
Kolejną techniczną sprawą jest ilość formatów dźwiękowych, które amplituner może dekodować. Im więcej, tym lepiej, ponieważ zwiększy się szansa na prawidłowe odczytanie ścieżki audio, co bezpośrednio przełoży się na dalszą jakość odsłuchu. Najbardziej popularne formaty, to na przykład Dolby Digital, Dolby, Digital Plus, Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro Logic IIz, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Virtual Speaker, Dolby TrueHD, DTS, DTS Surround Sensation, DTS Neo:6, DTS-HD Master Audio, DTS 96/24, DTS-ES, Audyssey’s DSX, DTS Neo: X.
Trochę mniej istotną kwestią, aczkolwiek powinniśmy na nią zwrócić uwagę (dotyczy to głównie osób, które po raz pierwszy inwestują w dodatkowy sprzęt audio w swoim domu), jest wielkość amplitunera. Standardowo, są ciut większe, niż 2x kartka A4 i są wysokie na min. 15 cm. Spowodować to może konieczność znalezienia dla niego innego miejsca, niż pod telewizorem. Urządzenie to jest rownież dość ciężkie, jego waga kształtuje się w okolicach 10 kg.
Głośniki - jakie wybrać?
Najwyższy czas na głośniki. Żadne kino domowe nie obędzie się bez nich. Jak je wybrać spośród tak wielu dostępnych modeli? Skup się na kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że to głośniki odpowiadają ostatecznie za jakość dźwięku. Jest to ważne zarówno dla filmowych maniaków, jak osób wsłuchujących się w utwory muzyczne. Parametrami, o których warto jest się dowiedzieć więcej jest moc oraz pasmo przenoszenia, jakie posiadają głośniki do kina domowego. Bardzo istotny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej, żeby były drewniane. Plastik, a nawet sklejka odpadają, jeżeli mówimy o dobrej i bardzo dobrej jakości. Postaraj się tak dobrać kolumny, by były w tych samych rozmiarach. Ewentualnie, zastosuj mniejsze głośniki tylne.
Zakładając najbardziej popularny system 7.1, będziesz potrzebował przetworników:
- głównego (centralnego), który umieszcza się bezpośrednio pod lub nad telewizorem. Odpowiada on za większość dialogów;
- przednich - prawego i lewego, wspierających odtwarzanie dialogów i większości ścieżki muzycznej;
- efektowych przednich, mających za zadanie nadanie nastroju, czyli obsługę dźwięków otoczenia i niektórych efektów;
- efektowych tylnych, zwiększających efekt wielowymiarowości, pozwalając przemieszczać się efektom po całym pomieszczeniu;
- subwoofera (zależy to od wybranego systemu obsługiwanego przez amplituner), który zajmuje się tylko i wyłącznie niskimi tonami, zwiększając moc, głębię i dynamikę ścieżki dźwiękowej.
Dobre okablowanie to podstawa
Teraz trzeba to wszystko ze sobą połączyć. Rozejrzyjmy się za kablami. Wydawałoby się, że są one jedynie „łącznikiem” pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Zależy od nich jednak o wiele więcej. Bardziej wyraziste soprany i mocniejsze basy. Mając dobre okablowanie, realniej oddane zostaną wszystkie dźwięki, a dialogi będą krystaliczne.
Najbardziej dostępnymi są te wykonane z miedzi. Już tutaj rozróżniamy poszczególne klasy w zależności od czystości użytego materiału. Symbole jakościowe przewodów, to 3N, 4N, LGC, OCC i 6N. Najtańsze są 3N, a najlepsze 6N. Do wyboru mamy również kable ze srebra, złota i platyny. Są to jednak wersje bardziej „bogate”. Rzutują oczywiście na jakość odsłuchu, aczkolwiek są odpowiednio droższe. Zasadą, jaką warto kierować się przy wyborze okablowania jest nie przekraczanie 20% wartości całego zestawu kina domowego.
Musimy wspomnieć też o długości kabli. Im dłuższy - tym gorzej. W związku z tym, nie zostawiajmy zbyt dużego zapasu. Nie tak łatwo zawsze zastosować krótkie okablowanie, np. przy tylnych głośnikach. Powstały więc głośniki bezprzewodowe, z którymi połączyć można się za pomocą Bluetooth. Należy pamiętać, że niestety jakość przekazywanego dźwięku będzie pogorszona w stosunku do tego przekazywanego przewodowo.
Co lepsze kino domowe czy soundbar?
W związku z tym, że kino domowe jest już dość sporym wydatkiem, dobrą alternatywą stał się soundbar. To, co możemy dodatkowo zyskać dzięki inwestycji w soundbar, jest kompaktowość tego sprzętu. Zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca pod telewizorem, jak i w całym pomieszczeniu. Opcją pośrednią jest mini kino, czyli bardzo mały zestaw kina domowego w systemie 2.1, zawierającego np. tylko 2 głośniki.
Odpowiadając jednak na pytanie: kino domowe czy soundbar, możemy odpowiedzieć wiedząc, czego oczekujemy. Cechą, która przemawia za kinem domowym jest przede wszystkim jakość i przestrzenność dźwięku oraz większe możliwości dostosowania go do swoich preferencji. Bardzo możliwe, że w niższej cenie będziemy mogli dokonać również wyboru - czarny czy biały sprzęt.
Jakie kino domowe do 3000?
Mając trochę większy budżet i chcąc się zdecydować kino domowe do 3000 zł, nasze możliwości znacznie się poszerzają. Przede wszystkim mamy dużo większą możliwość i prawdopodobieństwo w wyborze kolumn z drewna. A jak wiesz już w powyższego artykułu - jest to najbardziej zalecany materiał, z którego powinny być wykonane głośniki. Wiąże się to również z lepszą jakością wykonania i wyglądem zestawu kina domowego. Droższe modele mają większą powierzchnię samych głośników, co bezpośrednio przedkłada się na jakość brzmienia. Cena przekłada się też na moc urządzeń i dodatkowe funkcje, które są jednak dobierane dowolnie przez każdego z producentów.
Jakie kino domowe do 2000?
Mniejszy budżet niż 3000 zł, spowodować może konieczność zrezygnowania z których dodatkowych cech. Przede wszystkim postaw bardziej na rezygnację z wyglądu, na rzecz utrzymania jak najlepszej jakości dźwięku i obrazu. W ramach funkcjonalności zastanów się, jakie są Ci niezbędne i będą wykorzystywane najczęściej, a z jakich możesz zrezygnować. Może to być na przykład: kieszeń na płyty CD, ograniczona ilość wejść USB, opcjonalne dokupienie wzmacniacza lub subwoofer ’a.
Tanie kino domowe
Nawet stosunkowo tanie kino domowe może również sprawić nam wiele przyjemności i radości. Bardzo dobrą informacją jest to, że każdy zestaw kina domowego polepszy jakość dźwięku w stosunku do tego, który wydobywa się z naszego tv. Zastanówmy się też, jakie akcesoria są nam niezbędne. Pamiętajmy, że nie musimy inwestować bardzo dużo pieniędzy w sprzęt, by nas zadowalał. Szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań - nie musi być to sprzęt z najwyższej póki.
Kino domowe porady - TOP wskazówki
- warto zdecydować się na taki zestaw kina domowego, który ma możliwość rozbudowy o kolejne głośniki. Da Ci to ciekawą podstawę do dalszych eksperymentów;
- zintegrowany zestaw ułatwia wybór i skraca czas podjęcia decyzji;
- wybierz odtwarzacz, który pozwala na dekodowanie wielu formatów dźwięków - przełoży się to bezpośrednio na jakość ścieżki audio;
- nie wybieraj jak największych głośników. Jakość całego sprzętu powinna być w miarę równomierna, inaczej możemy uzyskać odwrotny efekt do zamierzonego;
- nie zaniedbuj doboru dobrych kabli;
- zwróć uwagę na ilość i różnorodność złącz w amplitunerze;
Gdzie kupić?
W kino domowe prawdopodobnie najlepiej jest zaopatrzyć się odwiedzając sklep internetowy. To w nim można spotkać wiele korzystnych promocji i nowości. Na oficjalnych stronach producentów dowiesz się także o okazjach w stacjonarnych sklepach. Koniecznie skorzystaj z porównywarek cen produktów - nie przepłacaj! Przeczytaj również ranking kin domowych, ranking kolumn głośnikowych, ranking głośników, ranking amplitunerów - powinno Ci to pomóc w ogólnym rozeznaniu w tych urządzeniach.
Dbając o aspekt wizualny i jakość wykonania, jeżeli masz możliwość obejrzenia wybranego zestawu na żywo - u znajomych lub w pobliskim sklepie - zrób to. Życzymy Ci trafnego wyboru!
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE
LG LHB625
Zestaw kina domowego LG LHB625 tak samo jak poprzednie, sprzedawany jest jako pracujący w systemie 5.1, jednak jest możliwość rozszerzenia go o kolejne 2 przetworniki do systemu 7.1. Znajdziemy w nim również odtwarzacz Blu Ray w technologii 3D. Możliwe jest dekodowanie dźwięku Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD High Resolution Audio oraz DTS-HD Master Audio.
Wbudowany Bluetooth oraz protokół DLNA pozwala na odtwarzanie multimediów z urządzeń mobilnych na zestawie kinowym Lg. Głośniki posiadają kodowanie Dolby® TrueHD , co ma zagwarantować nam „niezrównane brzmienie i bezstratny dźwięk” przy odtwarzaniu zarówno filmów, jak i muzyki. Kino domowe Lg LHB625 pracuje w standardzie DTS-HD Master Audio, co daje odsłuch realnego, rzeczywistego dźwięku zarejestrowanego na oryginalnym nośniku. Mają moc 5x 167 W + 165 W.
Kino domowe LG LHB625 dostaje opinie bardzo dobre. Szczególnie ważna jest jakość sprzętu do ceny.
YAMAHA HTR2071B
Kino domowe Yamaha jest bardzo dobrym zestawem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim bardzo wysoką jakość podczas oglądania filmów. Zestaw ten obsługuje najnowsze standardy HDMI. Posiada świetną przepustowość obrazu 4K przy szybkości 60 kl/sek. Jest zgodny ze standardem ochrony praw autorskich HDCP2.2, niezbędnym przy transmisji wideo 4K. Obsługuje również HDR Video (High Dynamic Range), co pozwala na znaczną poprawę jakości obrazu w najciemniejszych i najjaśniejszych partiach obrazu.
Nie zaniedbuje także szarości dzięki przepustowości BT.2020. Amplituner Yamaha korzysta z opracowanych programów dźwięku, co pozwala na uzyskanie świetnych i zaskakujących efektów! Pomimo niewielkiej mocy głośników, Yamaha kino domowe spisuje się świetnie, pracując w systemie 5.1, obsługując dekodery DTS-HD High Resolution Audio oraz Dolby Pro Logic IIx. Uwaga: ten zestaw Yamaha audio nie posiada subwoofera.
Yamaha HTR2071B posiada opinie bardzo dobre.
Nie potrzebując i nie chcą korzystać z technologii strumieniowego przesyłu ścieżki przez urządzenia mobilne kino domowe YAMAHA HTR2071B + ONYX200B będzie świetnym wyborem.
LG LHA755
Kino domowe Lg również pracuje w systemie 5.1. Posiada 4 kolumny 1,1m oraz subwoofer slim, posiadający wzmacniający efekty tryb BASS BLAST. Zestaw kina domowego Lg zawiera odtwarzacz Blu Ray z opcją 3D. Zestaw Lg kino domowe LG LHA755 umożliwia dekodowanie dźwięku w formatach: Dolby Digital, DTS-HD, DTS, Dolby Digital Plus i Dolby True HD. Posiada również wbudowany moduł Bluetooth oraz tuner FM.
Wyjście HDMI z kanałem ARC daje możliwość odtwarzania filmów z płyt DVD w jakości FULL HD. Aby w pełni zadowolić użytkowników, producent ułatwił ustawienie najbardziej odpowiadającego nam trybu odtwarzanej ścieżki dźwiękowej. Wybierz 1 z 10 zaproponowanych konfiguracji dzięki zaawansowanemu procesorowi dźwięku przestrzennego, dołączonego do zestawu Lg. Głośniki LG Smart Hi-Fi Music Flow pozwalają na strumieniowy przesył muzyki do innych pomieszczeń (Multiroom). Co interesujące - tryb Private Sound umożliwia przesył odtwarzanej ścieżki z kina domowego na aplikację Lg remote app na urządzenia mobilne. Dzięki temu możesz oglądać filmy lub słuchać muzyki nie przeszkadzając innym domownikom.
Kino domowe LG LHA755 ma opinie niestety nie najlepsze. Może warto jednak przetestować ten zestaw samemu?
Kiedys myślałam nad kinem domowym, może kiedyś do tego wrócę 🙂
Kino domowe to już nie może być byle co, a wydaje mi się że “moda” na sprzedawanie badziewia się już dawno skończyła, a na rynku zostały porządne produkty. Ja kupuję kino domowe z TopHiFi, ale mam jeszcze wątpliwości czy nie lepsze będzie dla mnie wybranie systemu/zestawu stereo