Close

Jakie klocki LEGO® wybrać? Porady i ranking

Układanie klocków LEGO® to niezwykle kreatywna i wciągająca zabawa dla dzieci, nastolatków, a także dla ich rodziców. Klocki LEGO® od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki czemu w wielu kręgach uznawane są za produkt kultowy i ponadczasowy. Czym kierować się przy wyborze klocków LEGO®? Jakie serie cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Jakie klocki LEGO® będą odpowiednie dla 3-latka a jakie dla 7-latka? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz rankingu najchętniej kupowanych i najlepiej ocenianych obecnie klocków LEGO®. W zestawieniu znalazły się zestawy o różnych wielkościach, przeznaczone dla różnych grup wiekowych, dlatego każdy rodzic powinien znaleźć wśród nich zestaw dostosowany do zainteresowań oraz potrzeb swojego dziecka.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Co to są klocki LEGO® i na czym polega ich legenda?

Klocki LEGO® są dostępne na rynku już od ponad 100 lat. Niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców, którzy coraz chętniej kolekcjonują ich limitowane edycje i zestawy. 

Marka LEGO® bardzo szybko reaguje na wychodzące trendy i wyłapuje nowości pojawiające się w kinach oraz w internecie. Z tego względu każdego roku wychodzą nowe serie i zestawy nawiązujące do popularnych bajek, postaci czy gier komputerowych.

Obecnie wybór klocków LEGO® dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromny. Możemy znaleźć wśród nich zestawy nawiązujące do kultowych bajek i filmów, ale również do słynnych powieści oraz popularnych obecnie gier komputerowych. Klocki LEGO® umożliwiają dziecku kreowanie świata swoich ulubionych postaci, takich jak Mała Syrenka, Vaiana, Harry Potter, a także bohaterów z Krainy Lodu czy Psiego Patrolu.

Jakie są rodzaje klocków LEGO®?

LEGO® CLASSIC LEGO® CLASSIC
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 5 roku życia
+ Standardowa wielkość
+ Duży wybór w sklepach stacjonarnych i internetowych
+ Możliwość ułożenia rozbudowanych, skomplikowanych konstrukcji
- Mogą być zbyt skomplikowane dla młodszych dzieci
LEGO® JUNIORS LEGO® JUNIORS
+ Większe elementy
+ Odpowiednie dla dzieci od 4 do 7 lat
+ Rozwijają wyobraźnię dziecka
+ Bezpieczne dla młodszych dzieci
- Nie można łączyć ich z klockami z serii Classic
LEGO® DUPLO LEGO® DUPLO
+ Odpowiednie dla dzieci w wieku 1-4 lat
+ Duży rozmiar klocków
+ Rozwijają sprawność manualną dziecka
+ Bezpieczne dla najmłodszych dzieci
- Nie można łączyć ich z klockami z serii Classic i Juniors

Jakie klocki LEGO® wybrać? Poradnik przy zakupie

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnych serii i zestawów klocków LEGO®. Z tego powodu wybranie odpowiedniego zestawu dla dziecka może stanowić dla wielu osób spore wyzwanie. Aby uniknąć zakupu nietrafionego prezentu, przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na to, jaki jest motyw przewodni danego zestawu klocków, z ilu pojedynczych elementów się składa i dla jakiego przedziału wiekowego jest przeznaczony.

Rodzaj
Rodzaj

Pierwszym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem klocków LEGO® jest ich rodzaj. W zależności od wieku dziecka możemy wybierać pomiędzy standardowymi klockami z serii Classic, zestawami Juniors przeznaczonymi dla nieco młodszych dzieci, a także klockami z serii LEGO® Duplo, które dedykowane są dla maluchów do 4 roku życia. Poszczególne rodzaje klocków różnią się od siebie stopniem trudności oraz wielkością pojedynczych elementów wchodzących w skład zestawu.

Sugerowany przedział wiekowy
Sugerowany przedział wiekowy

Na opakowaniu każdego zestawu klocków LEGO® powinna znajdować się informacja dotycząca sugerowanego przedziału wiekowego dzieci, dla których dedykowany jest wybrany zestaw. W zależności od wieku malucha możemy wybierać pomiędzy klockami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci do 4 roku życia, zestawami dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat, a także klockami dla starszaków w wieku 7-8 lat oraz dzieci powyżej 9 roku życia.

Motyw i tematyka zestawu LEGO®
Motyw i tematyka zestawu LEGO®

Dużą część dostępnych na rynku klocków LEGO® stanowią zestawy o określonej tematyce lub motywie przewodnim. W zależności od zainteresowań dziecka, możemy wybierać spośród wielu serii dedykowanych wybranym grupom zawodowym, a także postaciom z bajek lub gier komputerowych. Wśród najpopularniejszych obecnie serii klocków LEGO® można wyróżnić między innymi LEGO® City, LEGO® Friends, LEGO® Disney oraz LEGO® Ninjago.

Ilość elementów danego zestawu
Ilość elementów danego zestawu

Jednym z najistotniejszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem klocków LEGO® jest ilość elementów w wybranym zestawie. W zależności od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych możemy wybierać pomiędzy zestawami składającymi się z kilkudziesięciu, kilkuset, a nawet kilku tysięcy pojedynczych klocków LEGO®. Oczywiście im większy zestaw zakupimy, tym więcej zabawy i możliwości wykorzystania elementów będzie miało dziecko. Warto pamiętać jednak, że wielkość zestawu wpływa również na cenę klocków, co dla wielu osób może mieć decydujące znaczenie przy zakupie.

Ranking najlepszych klocków LEGO®

LEGO® Classic

★★★★★
LEGO® Classic
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Classic
WIEK DZIECKA: 4 lata +
LICZBA ELEMENTÓW: 790
Sprawdź cenę

Zestaw bazowy

Klocki LEGO® Classic mogą stanowić doskonały zestaw bazowy dla dziewczynek i chłopców powyżej 4 roku życia. Zestaw składa się z 790 pojedynczych elementów, które pozwalają dziecku wykreować dowolne przestrzenie, obiekty, budowle oraz pojazdy. Klocki znajdują się w funkcjonalnym, plastikowym pudełku, które ułatwia utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym.

Dla całej rodziny

Układanie klocków LEGO® Classic to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Na opakowaniu klocków znajduje się informacja, że są one przeznaczone dla dzieci powyżej 4 roku życia, natomiast równie chętnie układają je starsze dzieci, nastolatki, a także ich rodzice i dziadkowie. Warto pamiętać jednak, że ze względów bezpieczeństwa klockami nie powinny bawić się dzieci poniżej 3 roku życia.

ZALETY
WADY
+ Uniwersalny wybór
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 4 roku życia
+ Duży zestaw
+ Standardowa wielkość klocków
- Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Klocki są świetne. My jesteśmy początkujący, więc w zupełności nam wystarczają. Polecam serdecznie.” - Patryk, Szczecin
“Z klocków można tworzyć cuda. Piękne, intensywne kolory.” - Kamila, Gorzów Wielkopolski

LEGO® City Kamper

★★★★★
LEGO® City Kamper
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® City
WIEK DZIECKA: 5 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 190
Sprawdź cenę

Poradnik budowania

Zestaw klocków LEGO® Wakacyjny Kamper jest przeznaczony do stworzenia dużego kampera, wyposażonego między innymi w różnorodne akcesoria kuchenne. Aby ułatwić stworzenie pojazdu, do zestawu został dołączony wydrukowany poradnik budowania, w którym proces tworzenia auta został wyjaśniony krok po kroku.

Doskonały pomysł na prezent

Zestaw Wakacyjny Kamper z serii LEGO® City może stanowić doskonały prezent zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Możliwość samodzielnego zbudowania pojazdu umożliwia dziecku poznanie budowy maszyn i pozwala odgrywać scenki z wakacyjnych wyjazdów. Taka zabawa pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka, dzięki czemu nie powinna znudzić się maluchowi zbyt szybko.

ZALETY
WADY
+ Przystępna cena
+ Przeznaczone dla dzieci powyżej 5 roku życia
+ Odpowiednie dla chłopców i dla dziewczynek
+ Poradnik budowania w zestawie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny zestaw, nasz 5 latek bawi się nim prawie codziennie.” - Marta, Toruń
“Super klocki. Synek dostał je w prezencie i jest bardzo zadowolony.” - Tomasz, Wrocław

LEGO® City Policja

★★★★★
LEGO® City Policja
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® City
WIEK DZIECKA: 5 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 244
Sprawdź cenę

Instrukcja obsługi

W zestawie oprócz 244 elementów służących do zbudowania policyjnych pojazdów znajduje się również wydrukowana instrukcja obsługi, która wyjaśnia krok po kroku, w jaki sposób należy zbudować poszczególne pojazdy. Osoby zainteresowane mogą skorzystać również z bardziej szczegółowych instrukcji znajdujących się w aplikacji LEGO® Building Instructions, którą można zainstalować w telefonie lub tablecie.

Doskonały prezent

Zestaw Policyjny Konwój przeznaczony jest dla dzieci powyżej 5 roku życia. Zakup zestawu z serii LEGO® City może okazać się doskonałym pomysłem na prezent dla małego miłośnika ekscytujących przygód oraz motoryzacji. W zestawie oprócz elementów służących do zbudowania pojazdów policyjnych znajdują się również akcesoria, takie jak kajdanki, laski dynamitu czy kask motocyklowy.

ZALETY
WADY
+ Przystępna cena
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 5 roku życia
+ Wysoka jakość wykonania
+ Instrukcja obsługi w zestawie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super zestaw, duża ilość trwałych elementów. Polecam.” - Mateusz, Piaseczno
“Zestaw jest łatwy do złożenia, synek bardzo zadowolony.” - Karolina, Mińsk Mazowiecki

LEGO® City Traktor

★★★★★
LEGO® City Traktor
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® City
WIEK DZIECKA: 5 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 144
Sprawdź cenę

Nauka poprzez zabawę

Zestaw Traktor z serii LEGO® City składa się ze 144 elementów, przeznaczonych do stworzenia traktora. W trakcie budowania pojazdu dziecko ma szansę poznać oraz zrozumieć budowę maszyn rolniczych i na własne oczy zobaczyć realistyczne elementy wchodzące w skład takich pojazdów. W zestawie oprócz części traktora możemy znaleźć również figurkę królika, skrzynię warzyw, belki siana oraz dwie postaci przedstawiające rolnika i jego córkę.

Aplikacja

Do zestawu Traktor została dołączona wydrukowana instrukcja obsługi, w której szczegółowo został omówiony proces budowania pojazdu. Dla ułatwienia, młodzi miłośnicy klocków mogą skorzystać również z aplikacji LEGO® Building Instructions, która może być zainstalowana na telefonie lub tablecie. Aplikacja posiada funkcje umożliwiające przybliżanie oraz obracanie budowanych obiektów, co może okazać się szczególnie przydatne dla dzieci, które nie miały wcześniej do czynienia z klockami LEGO®.

ZALETY
WADY
+ Dwie figurki w zestawie
+ Przystępna cena
+ Instrukcja obsługi w języku polskim
+ Odpowiednie dla chłopców i dla dziewczynek
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mój mały miłośnik traktorów zachwycony, polecam serdecznie.” - Zuzanna, Poznań
“Super klocki, piękne kolory i słodziutki króliczek w zestawie.” - Klaudia, Miastko

LEGO® Ninjago

★★★★★
LEGO® Ninjago
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Ninjago
WIEK DZIECKA: 7 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 127
Sprawdź cenę

Świetna zabawa dla chłopców

Zestaw Dżunglowy Ścigacz z serii LEGO® Ninjago składa się ze 127 elementów, służących do stworzenia pojazdu dla wojownika ninja o imieniu Lloyd. Bohater może służyć jako główna postać scenek związanych z Turniejem Żywiołów, ale również jako bohater innych, wykreowanych przez wyobraźnię dziecka przygód.

Wysoka jakość wykonania

Klocki LEGO® Ninjago posiadają certyfikat CE, który przyznawany jest produktom spełniającym normy bezpieczeństwa obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej. Klocki z serii LEGO® Ninjago zostały poddane szczegółowym testom, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są one trwałe oraz w pełni bezpieczne dla grupy wiekowej oznaczonej na opakowaniu danego zestawu.

ZALETY
WADY
+ Doskonały prezent dla starszaków
+ Niska cena
+ Wysoka jakość wykonania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Oryginalne klocki naprawdę dobrej jakości. Super pomysł na prezent dla dziecka.” - Magdalena, Police
“Super zestaw, synek jest bardzo zadowolony.” - Maria, Kostrzyn

LEGO® Duplo

★★★★★
LEGO® Duplo
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Duplo
WIEK DZIECKA: 18 miesięcy +
LICZBA ELEMENTÓW: 23
Sprawdź cenę

Nauka liczenia

W zestawie Pociąg z cyferkami znajdują się 23 elementy przeznaczone do ułożenia kolorowego pociągu składającego się z wagoników oznaczonych cyframi od 1 do 9. Dziecko może je układać w dowolny sposób, a przy pomocy osoby dorosłej może również rozpocząć podstawową naukę liczenia. Kontakt z cyferkami na tak wczesnym etapie dorastania dziecka może ułatwić maluchowi przyswajanie wiedzy w przyszłości.

Edukacyjna zabawa

Rozmiar klocków LEGO® Duplo jest dostosowany do potrzeb oraz możliwości najmłodszych dzieci. W trakcie zabawy, maluch może nakładać klocki na siebie, zdejmować je i łączyć w różne konstrukcje, jednocześnie rozwijając swoje zdolności manualne. Z kolei możliwość dotykania różnych struktur oraz rozróżniania ich kolorów sprzyja rozwojowi zdolności sensorycznych, które są niezwykle istotne we wczesnych etapach życia dziecka.

ZALETY
WADY
+ Bezpieczne dla najmłodszych dzieci
+ Wysoka jakość wykonania
+ Posiadają certyfikat CE
+ Odpowiednie dla chłopców i dla dziewczynek
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fajny zestaw na początek zabawy z klockami. Polecam.” - Katarzyna, Ełk
“Świetny pomysł na prezent na roczek. Chrześniak był zachwycony.” - Marlena, Białystok

LEGO® Minecraft

★★★★★
LEGO® Minecraft
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Minecraft
WIEK DZIECKA: 8 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 255
Sprawdź cenę

Dla fanów Minecraft

Zestaw Walka ze strażnikami z serii LEGO® Minecraft to świetny pomysł na prezent dla fanów tej niezwykle popularnej gry video. W opakowaniu znajduje się 255 elementów przeznaczonych do budowania podwodnego świata oraz kreowania przygód związanych z misją odbywającą się w okolicach rafy koralowej. Zadaniem dziecka jest przeprowadzenie bohaterów po powierzchni wybudowanych konstrukcji oraz znalezienie skarbu ukrytego w głębinach oceanu.

Niesamowita przygoda

Wszystkie elementy oraz konstrukcje wchodzące w skład zestawu nawiązują do kultowej gry oraz znanych z niej bohaterów. W zestawie możemy znaleźć między innymi strażników, nurka oraz świecącą kałamarnicę. Możliwość zbudowania wielu różnych konstrukcji pobudza wyobraźnię dziecka i umożliwia mu przeprowadzanie wielogodzinnej, swobodnej zabawy w towarzystwie ulubionych postaci oraz obrazów znanych z gry Minecraft.

ZALETY
WADY
+ Świetny prezent dla chłopców
+ Instrukcja obsługi w języku polskim
+ Wysoka jakość wykonania
+ Kreatywna zabawa dla dzieci i nastolatków
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetna seria! Synek jest zachwycony.” - Ewa, Międzygórze
“Wysoka jakość klocków, nic się nie łamie i nie psuje. Polecam serdecznie.” - Dorota, Łódź

LEGO® Technic Motocykl

★★★★☆
LEGO® Technic Motocykl
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Technic
WIEK DZIECKA: 7 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 163
Sprawdź cenę

Pomysł na prezent

Zestaw Motocykl z serii LEGO® Technic to świetny pomysł na prezent dla małego miłośnika motoryzacji i majsterkowania. W zestawie znajdują się 163 elementy przeznaczone do zbudowania dwóch różnych pojazdów. W trakcie tworzenia motocykla dziecko ma możliwość zrozumieć budowę maszyn oraz poznać działanie poszczególnych elementów wchodzących w skład ich konstrukcji.

Dla fanów motoryzacji

Seria LEGO® Technic powstała z myślą o nieco starszych dzieciach, dla których układanie standardowych klocków LEGO® nie stanowi już większego wyzwania. Zestaw składa się z wielu mniejszych elementów, wśród których można wyróżnić realistyczne części występujące w prawdziwych pojazdach, takie jak trzycylindrowy silnik, układ kierowniczy czy ruchome tłoki.

ZALETY
WADY
+ Przeznaczony dla dzieci powyżej 7 roku życia
+ Zestaw 2w1
+ Przystępna cena
+ Świetny prezent dla fanów motoryzacji
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy model motocykla jaki wypuściła firma, Synek jest zachwycony.” - Damian, Katowice
“Fantastyczny zestaw. Ruchome tłoki, ruchoma kierownica gwarantują wiele godzin zabawy dla dziecka.” - Joanna, Zamość

LEGO® Technic Monster Jam

★★★★☆
LEGO® Technic Monster Jam
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Technic
WIEK DZIECKA: 7 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 247
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Zestaw Monster Jam El Toro Loco z serii LEGO® Technic składa się z 247 elementów, przeznaczonych do wybudowania dużego monster trucka. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu zostały wykonane z solidnego, twardego plastiku, który cechuje się ponadprzeciętną odpornością na upadki, przygniecenia oraz działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Wysoka jakość wykonania zestawu została potwierdzona certyfikatem CE, który przyznawany jest zabawkom spełniającym standardy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.

Zabawka 2w1

Elementy wchodzące w skład zestawu Monster Jam nadają się do stworzenia dwóch różnych maszyn. Gdy dziecku znudzi się zabawa monster truckiem, może w stosunkowo krótkim czasie przemienić go w terenową wyścigówkę. Możliwość wykreowania dwóch pojazdów wpływa na wielofunkcyjność zestawu, dzięki czemu jest on znacznie bardziej atrakcyjny dla dzieci i może zapewnić im wiele godzin doskonałej zabawy.

ZALETY
WADY
+ Przystępna cena
+ Trwałe elementy
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 7 roku życia
+ Zabawka 2w1
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetna zabawka, wykonanie pierwsza klasa.” - Manuela, Szklarska Poręba
“Super zestaw, synek jest bardzo zadowolony. Części są solidne i odporne na intensywną zabawę dziecka. Polecam.” - Dariusz, Zielona Góra

LEGO® Speed

★★★★☆
LEGO® Speed
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Speed
WIEK DZIECKA: 8 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 291
Sprawdź cenę

Dla fanów motoryzacji

Zestaw Ferrari z serii LEGO® Speed Champions składa się z 291 elementów, służących do zbudowania repliki kultowego samochodu Ferrari 512 z 1970 roku. Zabawkowy model auta stanowi solidnie wykonaną replikę słynnej wyścigówki, dzięki czemu może służyć zarówno jako świetna zabawka dla młodszych dzieci, ale również jako jeden z elementów kolekcji aut dla nieco starszych miłośników kultowych samochodów wyścigowych.

Wysoka jakość wykonania

Seria LEGO® Speed Champions powstała z myślą o nieco starszych dzieciach, które miały wcześniej do czynienia z klockami LEGO®. Zestaw składa się z 291 elementów, wśród których można znaleźć wiele realistycznych detali, występujących w pełnowymiarowych autach Ferrari. Wszystkie części wchodzące w skład zestawu zostały wykonane z solidnego tworzywa ABS, którego wysoka jakość została potwierdzona certyfikatem CE.

ZALETY
WADY
+ Odpowiedni dla starszaków i nastolatków
+ Przeznaczony do kolekcjonowania i zabawy
+ Realistyczne detale
+ Przystępna cena
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo przystępna cena i fajny licencjonowany model. Polecam.” - Adrian, Sopot
“Świetne klocki z nadrukiem Ferrari. Z prezentu zadowolony jest zarówno synek, jak i mąż.” - Michalina, Miastko

LEGO® Friends

★★★★★
LEGO® Friends
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Friends
WIEK DZIECKA: 8 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 1114
Sprawdź cenę

Duży zestaw

Domek na drzewie z serii LEGO® Friends przeznaczony jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. Zestaw składa się ze 1114 elementów, przeznaczonych do zbudowania rozbudowanego domku na drzewie, w którym grupa przyjaciół może wytwarzać różnorodne produkty, a następnie sprzedawać je w celach charytatywnych. Zabawa domkiem to nie tylko wspaniała rozrywka ale również doskonała nauka niesienia pomocy innym oraz wykorzystania korzyści płynących z pracy zespołowej.

Ozdoba do pokoju

Zestaw z serii LEGO® Friends jest przeznaczony do zbudowania okazałego domku na drzewie o wymiarach wynoszących 13x30x30 cm. Po złożeniu domek może stanowić efektowną ozdobę do pokoju dziecięcego. Dzięki bardzo dużej ilości elementów wchodzących w skład zestawu, dziecko ma możliwość ciągłego rozbudowywania domku lub tworzenia dodatkowych obiektów, takich jak wiatrak czy domek dla ptaków.

ZALETY
WADY
+ 1114 klocków w zestawie
+ Zapewniają wielogodzinną zabawę
+ Mnóstwo elementów do układania
+ Świetny dodatek do pokoju dziecięcego
- Wyższa cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacyjny zestaw. Mnóstwo zabawy.” - Katarzyna, Dębno
“Domek jest dobrze zaprojektowany, dzieci są nim zachwycone.” - Wioletta, Warszawa

LEGO® City Budowa

★★★★☆
LEGO® City Budowa
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® City
WIEK DZIECKA: 7 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 340
Sprawdź cenę

Odpowiedni dla starszaków

Żuraw samochodowy z serii LEGO® City składa się z 340 elementów, które pozwalają dziecku przenieść się na plac budowy oraz zrozumieć działanie ogromnych maszyn budowlanych. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci powyżej 7 roku życia. Ze względu na ryzyko zadławienia małymi elementami, do zestawu nie powinny mieć dostępu maluchy poniżej 3 roku życia.

Funkcjonalny wybór

Zestaw Żuraw samochodowy został zapakowany w poręczne, kartonowe opakowanie, które stanowi znaczne ułatwienie w transporcie i umożliwia przechowywanie wszystkich klocków w jednym miejscu, co znacznie zmniejsza ryzyko zagubienia się poszczególnych elementów. Do zestawu została dołączona ilustrowana instrukcja, która krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób należy zbudować dźwig i rozmieścić znajdujące się w zestawie klocki.

ZALETY
WADY
+ Odpowiedni dla dzieci powyżej 7 roku życia
+ Możliwość budowania pojazdu z bezpłatną aplikacją
+ Poprawia koncentrację
+ Wysoka jakość wykonania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Duży zestaw, super wykonanie. Polecam.” - Kamil, Chojna
“Syn uwielbia bawić się tym dźwigiem, świetny pomysł na prezent.” - Kamila, Opole

LEGO® Creator Wielkanoc

★★★★☆
LEGO® Creator Wielkanoc
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Creator
WIEK DZIECKA: 8 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 293
Sprawdź cenę

Prezent Wielkanocny

Zestaw Zajączek Wielkanocny z serii LEGO® Creator to doskonały prezent Wielkanocny dla dzieci powyżej 8 roku życia. W opakowaniu znajdują się 293 elementy, które umożliwiają zbudowanie kolorowego, sympatycznego zwierzątka z ruchomą głową i uszami. Po zbudowaniu zajączek może służyć jako zabawka lub ozdoba Wielkanocna.

Wysoka jakość wykonania

Seria LEGO® Creator powstała z myślą o dzieciach od 6 do 9 roku życia. Zestawy wchodzące w skład serii zostały wykonane z najwyższą starannością i składają się z wielu, szczegółowo dopracowanych elementów. Wszystkie klocki wchodzące w skład zestawu zostały wykonane z solidnego tworzywa ABS, dzięki czemu cechują się dużą odpornością na uszkodzenia. Wysoka jakość wykonania klocków została potwierdzona certyfikatem CE.

ZALETY
WADY
+ Pomysł na prezent wielkanocny
+ Efektowna ozdoba do domu
+ Przeznaczony dla dzieci powyżej 8 roku życia
+ Wysoka jakość wykonania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Doskonały prezent świąteczny dla dziecka, polecam serdecznie.” - Karol, Mińsk Mazowiecki
“Siostra jest bardzo zadowolona, prezent sprawił jej dużo radości.” - Marianna, Gdynia

LEGO® City Posterunek

★★★★☆
LEGO® City Posterunek
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® City
WIEK DZIECKA: 6 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 668
Sprawdź cenę

Pomysł na prezent

Zestaw Posterunek Policji z serii LEGO® City przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6 roku życia. Elementy wchodzące w skład zestawu przeznaczone są do stworzenia efektownego posterunku o wymiarach 24x27x28 cm. W opakowaniu oprócz standardowych klocków znajdują się również różnorodne akcesoria niezbędne w pracy policjanta, takie jak krótkofalówka, aparat czy nadajnik policyjny.

Wysoka jakość wykonania

Seria LEGO® City powstała z myślą o dzieciach, które interesują się majsterkowaniem i lubią bawić się w odgrywanie scenek z codziennego życia. Zestaw Posterunek Policji składa się z 668 elementów, które cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Jakość klocków została szczegółowo przetestowana w trakcie procesu produkcyjnego. Poszczególne elementy zestawów były między innymi zgniatane i podgrzewane, a wyniki testów wykazały, że są one niezwykle odporne na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych.

ZALETY
WADY
+ 668 klocków w zestawie
+ Odpowiednie dla starszaków
+ Wysoka jakość wykonania
+ Szczegółowa instrukcja obsługi
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacyjny zestaw, dzieciaki są zachwycone.” - Joanna, Kartuzy
“Idealna zabawa dla małych i dużych. Zestaw robi naprawdę duże wrażenie.” - Ilona, Stargard Szczeciński

LEGO® Ninjago Energetyczny Mech

★★★★☆
LEGO® Ninjago Energetyczny Mech
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Ninjago
WIEK DZIECKA: 6 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 95
Sprawdź cenę

Dla fanów Ninjago

Zestaw LEGO® Ninjago Energetyczny Mech składa się z 95 elementów i jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia. Klocki wchodzące w skład zestawu umożliwiają zbudowanie dużej, ruchomej postaci, która przeniesie dziecko w świat fantasy i umożliwi wykreowanie wielu fantastycznych przygód z ulubionymi bohaterami. W zestawie oprócz klocków znajdują się również dwie mini figurki przedstawiające Zane’a i wojowniczą kobrę.

Przygody w świecie ninja

Zestaw z serii LEGO® Ninjago służy do zbudowania Energetycznego Mchu Zane’a z ruchomymi częściami ciała. Postać wyposażona jest w kokpit oraz dużą broń w kształcie gwiazdy, która może okazać się bardzo przydatna w starciach z wężowym wojownikiem. Figurka Energetycznego Mchu ma około 12 cm wysokości, więc może być wykorzystywana również jako element ozdobny w pokoju miłośnika Ninjago.

ZALETY
WADY
+ Posiadają certyfikat CE
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 6 roku życia
+ Solidne wykonanie
+ Pobudzają wyobraźnię dziecka
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Klocki zostały zakupione dla wnuka, który uwielbia NInjago. Prezent bardzo udany.” - Julia, Myślibórz
“Super zestaw, dziecko bardzo zadowolone. Polecam.” - Paulina, Wrocław

LEGO® Minecraft Siedlisko

★★★★☆
LEGO® Minecraft Siedlisko
SPECYFIKACJA
SERIA: LEGO® Minecraft
WIEK DZIECKA: 8 lat +
LICZBA ELEMENTÓW: 193
Sprawdź cenę

Dla fanów Minecraft

Zestaw Siedlisko Lisów z serii LEGO® Minecraft to doskonały prezent dla fanów popularnej gry video. Wszystkie klocki zostały umieszczone w wygodnym opakowaniu, które znacznie ułatwia utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym. Ze względu na wyższy stopień trudności oraz obecność licznych, niewielkich elementów, klocki nie powinny być użytkowane przez dzieci poniżej 3 roku życia.

Kreatywna zabawa

Seria LEGO® Minecraft została stworzona z myślą o małych miłośnikach budowania wielopoziomowych, kolorowych konstrukcji. Zestaw Siedlisko Lisów składa się z wielu klocków, postaci i akcesoriów, które mogą być wykorzystywane do kreatywnej i swobodnej zabawy. Głównym założeniem zestawu jest wykreowanie domu przypominającego kształtem śpiącego lisa, natomiast dziecko może wykorzystywać swoją wyobraźnię do tworzenia również wielu innych, dowolnych obiektów z wykorzystaniem elementów wchodzących w skład zestawu.

ZALETY
WADY
+ Doskonały prezent dla fanów Minecraft
+ Wysoka jakość wykonania
+ Instrukcja obsługi w języku polskim
+ Odpowiednie dla dzieci powyżej 8 roku życia
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacyjny zestaw, bardzo dużo klocków - dzieci zadowolone. Polecam.” - Izabela, Szczecin
“Fajny zestaw, dzieci bardzo zadowolone.” - Martyna, Częstochowa

LEGO® - doskonała zabawa i kreatywny rozwój dla dzieci

Klocki LEGO® są obecnie dostępne w wielu różnych seriach i zestawach, dzięki czemu umożliwiają tworzenie dowolnych pod względem wielkości i tematyki obiektów. Możliwość samodzielnego wykreowania nowego budynku, pojazdu lub innej, dowolnej konstrukcji może stanowić niezwykle kreatywną i rozwijającą zabawę dla dzieci w różnym wieku.

Układanie klocków LEGO® wpływa bardzo korzystnie na rozwój wyobraźni przestrzennej, zdolności percepcyjnych oraz umiejętności logicznego myślenia. Najmłodsze dzieci mają szansę ćwiczyć z ich wykorzystaniem swoje zdolności manualne, a starsze mogą wyrażać z ich pomocą własną kreatywność i wyobraźnię. 

W obecnych czasach kreatywna zabawa klockami ma szczególnie dużą wartość, ponieważ większość dzieci ma w tym momencie bardzo duży dostęp do telefonów, tabletów, telewizorów oraz innych ekranów, stanowiących znacznie mniej rozwijającą formę rozrywki.

Krótka historia klocków LEGO® oraz marki

Historia klocków LEGO® rozpoczęła się ponad 100 lat temu w małej, duńskiej firmie, która początkowo zajmowała się sprzedażą drewnianych klocków wykorzystywanych przez dzieci do budowania domów, bloków, pałaców oraz różnych innych obiektów. Po kilku latach firma zmieniła swoją nazwę na LEGO® i z czasem zrezygnowała z produkcji drewnianych klocków na rzecz trwalszych elementów wykonanych z tworzywa ABS.

Przez lata na rynku pojawiły się dziesiątki serii oraz setki różnych zestawów klocków LEGO®. Większość z nich nawiązywała tematyką do popularnych bajek, filmów, powieści oraz gier komputerowych, dzięki czemu stały się one ulubioną zabawką dzieci na całym świecie. Klocki LEGO® niezmiennie cieszą się olbrzymią popularnością i wielu kręgach uznawane są za produkt kultowy i ponadczasowy.

Jakie serie klocków LEGO® dostępne są w sprzedaży?

W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć wiele różnych serii klocków LEGO®. Różnią się one od siebie przede wszystkim motywem przewodnim oraz zalecanym przedziałem wiekowym dzieci, które powinny korzystać z danego zestawu. Największą popularnością wśród dzieci i ich rodziców cieszą się obecnie zestawy, takie jak LEGO® City, LEGO® Friends, LEGO® Minecraft oraz LEGO® Disney.

LEGO® Classic

Ponadczasowa seria LEGO® Classic to najpopularniejsza seria znanych na całym świecie klocków. Zestawy Classic nie są ograniczone tematycznie i służą do tworzenia różnorodnych obiektów i konstrukcji. Poszczególne elementy wchodzące w skład zestawów Classic są dostępne w uniwersalnym, standardowym rozmiarze, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla starszaków i nastolatków.

LEGO® City

Klocki z serii LEGO® City przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 roku życia. Zestawy te mogą stanowić świetny prezent zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Większość zestawów LEGO® City służy do zbudowania różnorodnych maszyn i pojazdów, takich jak kamper czy samochód strażacki. Aby ułatwić dzieciom zbudowanie wybranych maszyn, do zestawów LEGO® City zostały dołączone wydrukowane poradniki budowania.

LEGO® DUPLO

Seria LEGO® Duplo przeznaczona jest dla najmłodszych fanów układania klocków. Elementy wchodzące w skład zestawów Duplo są znacznie większe od standardowych klocków z serii Classic i mają delikatnie zaokrąglone kanty, dzięki czemu mogą być w całkowicie bezpieczny sposób użytkowane przez dzieci w wieku 2-3 lat. 

LEGO® Creator

Seria LEGO® Creator przeznaczona jest dla dzieci od 6 do 8 roku życia. W każdym zestawie znajduje się określona liczba elementów, z których można stworzyć aż trzy różne obiekty. Możliwość zbudowania kilku różnych maszyn, robotów lub budynków wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Warto dodać, że niektóre zestawy LEGO® Creator zostały wyposażone w dodatkowe, małe silniki, które służą do zdalnego sterowania pojazdami lub innymi zbudowanymi przez dziecko obiektami.

LEGO® Friends

Seria LEGO® Friends to doskonały wybór dla dziewczynek, które lubią zwierzęta, przebieranki i metamorfozy. Bohaterkami serii Friends jest sześć przyjaciółek, które spotykamy w różnych sceneriach miejskich, takich jak park, szkoła czy domek na drzewie. Zestawy wchodzące w skład serii składają się z wielu różnokolorowych elementów, umożliwiających dziecku między innymi zmianę fryzury oraz ubrania wybranej postaci.

LEGO® Technic

Zestawy z serii LEGO® Technic to świetny wybór dla starszych dzieci oraz nastolatków, dla których układanie standardowych klocków LEGO® nie stanowi już żadnego wyzwania. Zestawy z serii Technic składają się z wielu małych elementów, umożliwiających zbudowanie zaawansowanych, poruszających się samochodów oraz wielu innych maszyn. Zestawy LEGO® Technic mogą okazać się doskonałym prezentem dla małych miłośników mechaniki i robotyki.

LEGO® Ideas

Seria LEGO® Ideas powstaje we współpracy z fanami kultowych klocków, którzy za pomocą oddanych głosów decydują, jakie pomysły mają szansę zostać produktami LEGO® i pojawić się na sklepowych półkach. Zestawy LEGO® Ideas umożliwiają wybudowanie wielu oryginalnych i niezwykle kreatywnych obiektów, takich jak statek piracki czy międzynarodowa stacja kosmiczna.

LEGO® Creator Expert

Zestawy LEGO® Creator Expert dedykowane są dla zaawansowanych miłośników oraz kolekcjonerów słynnych klocków. Każdy zestaw z serii Creator Expert składa się z wielu elementów i szczegółowych detali, które umożliwiają stworzenie niesamowitych obiektów, takich jak stadiony, pałace czy znane na całym świecie zabytki kultury. Ze względu na stopień trudności, klocki LEGO® Creator Expert nie będą odpowiednie dla dzieci poniżej 9 roku życia.

LEGO® Architecture

Seria LEGO® Architecture przeznaczona jest dla miłośników historii, sztuki i projektowania. Zestawy LEGO® Architecture składają się z wielu małych elementów umożliwiających odtworzenie najsłynniejszych budowli świata, takich jak Wieża Eiffla czy Statua Wolności. Warto dodać, że do zestawów z serii Architecture dołączane są informacje dotyczące historii oraz twórcy danego obiektu, a także miasta w jakim się on znajduje.

LEGO® DOTS

LEGO® DOTS to seria dedykowana dzieciom od 6 do 9 roku życia. Poszczególne zestawy DOTS przeznaczone są do ozdabiania różnorodnych obiektów codziennego użytku za pomocą świecących, kolorowych elementów. Wśród najpopularniejszych zestawów z tej serii można wymienić między innymi tablicę ogłoszeń, pakiet zawieszek, a także kreatywny zestaw z tortem.

LEGO® Disney

Klocki LEGO® Disney przenoszą dziecko w świat magii, księżniczek, rycerzy i podwodnych zamków. Seria jest szczególnie uwielbiana przez dziewczynki, natomiast może okazać się również doskonałym prezentem dla chłopców, którzy są miłośnikami bajek Disneya. W serii można znaleźć zestawy z bohaterkami, takimi jak Roszpunka, Śpiąca Królewna, Mała Syrenka czy Kopciuszek.

LEGO® Ninjago

Seria LEGO® Ninjago przeznaczona jest dla dzieci powyżej 9 roku życia. Ze względu na wielkość klocków oraz stopień trudności dopasowania do siebie poszczególnych elementów, zestawy LEGO® Ninjago mogłyby być zbyt skomplikowane dla młodszych miłośników historii o czterech wojownikach. Zestawy Ninjago umożliwiają dziecku wykreowanie świata pełnego emocjonujących walk, przygód oraz czyhających niebezpieczeństw.

LEGO® Minecraft

Zestawy klocków z serii LEGO® Minecraft to doskonały prezent dla małych miłośników gry polegającej na układaniu różnokolorowych bloków i poszukiwaniu przygód. Zestawy Minecraft umożliwiają dziecku wykreowanie własnych światów, obiektów i postaci, dzięki czemu wspomagają rozwój jego wyobraźni oraz zdolności manualnych. Większość zestawów z tej serii jest przeznaczona dla dzieci powyżej 8 roku życia.

Jakie przedziały wiekowe LEGO® proponuje firma?

Przed zakupem klocków LEGO® dla dziecka, warto zwrócić uwagę na oznaczenia wiekowe, których celem jest przyporządkowanie danego zestawu do potrzeb oraz możliwości konkretnej grupy wiekowej. Producent oferuje zestawy zarówno dla dzieci w wieku żłobkowym, jak i dla przedszkolaków, starszaków oraz nastolatków.

1.5 - 4 lata

Planując zakup klocków LEGO® dla dziecka w przedziale wiekowym od 1.5 do 4 lat należy wybierać spośród zestawów oznaczonych jako LEGO® Duplo. Klocki Duplo są większe od standardowych klocków z serii Classic czy Juniors, dzięki czemu są również łatwiejsze do ułożenia i znacznie bezpieczniejsze dla malucha. Rozmiar klocków Duplo został zaprojektowany w taki sposób, aby najmłodsze dzieci mogły bez problemu chwycić je w ręce, a jednocześnie aby nie mogły ich połknąć w trakcie zabawy.

5 - 6 lat

Dla dzieci od 5 do 6 roku życia przeznaczone są klocki wchodzące w skład serii Juniors. Są one mniejsze od klocków LEGO® Duplo, ale większe od standardowych klocków Classic. Z tego względu mogą stanowić doskonały etap przejściowy pomiędzy dużymi klockami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci, a zestawami składającymi się z małych elementów, które przeznaczone są dla starszaków i nastolatków.

7 - 8 lat

Dzieci w wieku 7-8 lat mogą korzystać zarówno z klocków Juniors, jak i Classic. Zestawy Juniors sprawdzą się w przypadku dzieci, dla których układanie małych elementów mogłoby być zbyt skomplikowane, natomiast jeśli dziecko ma silnie rozwinięte umiejętności manualne to świetnym rozwiązaniem będzie zakup klocków Classic o standardowej wielkości. Warto pamiętać przy tym, że klocki w uniwersalnym rozmiarze wystarczą dziecku na zdecydowanie dłuższy okres czasu i będzie można połączyć je z kolejnymi zakupionymi zestawami, gdy dziecko będzie już starsze.

9+ lat

Planując zakup klocków LEGO® dla dzieci powyżej 9 roku życia, warto wybierać zestawy składające się z większej ilości elementów oraz te, które umożliwią dziecku stworzenie bardziej rozbudowanych i skomplikowanych konstrukcji. W tym celu warto wybierać spośród zestawów wchodzących w skład serii Classic, czyli klocków o standardowej budowie przeznaczonych dla starszaków i nastolatków. Wybór dostępnych na rynku zestawów Classic jest naprawdę duży, więc dopasowanie klocków do preferencji oraz upodobań dziecka nie powinno stanowić większego problemu.

Jaki rodzaj LEGO® sugerowany jest dla jakiego wieku dziecka?

Dostępne na rynku klocki LEGO® możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: Classic, Juniors i Duplo. Różnią się one od siebie wielkością, ilością elementów w zestawie oraz sugerowanym przedziałem wiekowym dzieci, które powinny z nich korzystać. Klocki LEGO® Duplo przeznaczone są dla najmłodszych dzieci do około 4 roku życia. Zestawy Duplo wyróżniają się dużymi, łatwymi do schwytania elementami. Rozmiar klocków jest dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci, dlatego bez przeszkód mogą się nimi bawić maluchy, które lubią wkładać sobie do buzi różne przedmioty w trakcie zabawy.

Dla nieco starszych dzieci, znajdujących się w przedziale wiekowym od 4 do 7 lat producent przeznaczył klocki z serii Juniors, które składają się z nieco mniejszych elementów niż klocki Duplo, natomiast wciąż są one większe od standardowych klocków z serii Classic. Z kolei dla starszaków dedykowane są wspomniane wcześniej zestawy Classic, które składają się najczęściej z dużej ilości elementów o standardowej wielkości. Z klocków przeznaczonych dla starszych dzieci można układać bardzo duże i skomplikowane konstrukcje, dlatego bardzo często stanowią one również doskonałą rozrywkę dla nastolatków i dorosłych.

Podsumowanie

Klocki LEGO® to doskonały prezent dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Przed wyborem konkretnego zestawu klocków, warto zwrócić uwagę na to, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony i z ilu pojedynczych elementów się składa. Nie bez znaczenia jest również motyw przewodni zestawu. W zależności od upodobań i zainteresowań dziecka, możemy wybierać pomiędzy zestawami związanymi tematycznie z bajkami Disneya, grami komputerowymi lub grupami zawodowymi, takimi jak strażacy czy policjanci. Aby ułatwić wybór odpowiedniego zestawu stworzyliśmy powyższy poradnik oraz ranking najchętniej kupowanych obecnie klocków LEGO®. W zestawieniu znalazły się zestawy przeznaczone dla różnych grup wiekowych oraz o różnej tematyce, więc każdy powinien znaleźć wśród nich klocki dopasowane do potrzeb i zainteresowań dziecka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij