Close

Ranking inteligentnych żarówek – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Żarówki to niezbędne produkty, które znajdziemy w każdym z naszych domów. Z pozoru każda z nich wygląda bardzo podobnie, jednak różne modele oferują zupełnie odmienne możliwości. Najlepsze z nich oferują obecnie żarówki inteligentne, zwane także żarówkami smart. W śród nich znajdziemy setki różnych produktów wykorzystujących różne technologie i oferujących różne funkcje. Które z nich są warte uwagi? Jak dokonać najlepszego wyboru? Sprawdzamy to w tym artykule, zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Co to jest inteligentna żarówka?

Terminem inteligentnej żarówki określamy urządzenie emitujące światło, które dodatkowo oferuje funkcjonalność ułatwiającą nasze życie. Jest to dodatkowa funkcjonalność taka jak np. możliwość regulacji jasności czy koloru emitowanego światła, ustawienie harmonogramu pracy czy synchronizacja parametrów z aktualnie wyświetlanym obrazem na ekranie telewizora.

Jakie są rodzaje inteligentnych żarówek?

ŻARÓWKI BIAŁE  ŻARÓWKI BIAŁE
+ dostępne modele z regulacją temperatury światła
+ niższa cena
+ w sam raz do pracy
- brak możliwości świecenia na różne kolory
ŻARÓWKI RGB ŻARÓWKI RGB
+ świecą na biało, jak i na kolorowo
+ możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery
+ dostępne modele umożliwiające synchronizację barwy z obrazem na telewizorze
- wyższa cena

Jak wybrać inteligentną żarówkę?

JANOSĆ (strumień światła)
JANOSĆ (strumień światła)

Ten parametr określany jest w lumenach. Jego wartość przekłada się na ilość generowanego przez żarówkę światła. A zatem im więcej lumenów, tym jaśniej będzie w naszym pomieszczeniu po włączeniu żarówki. Ciemne żarówki emitują ok. 300-400 lumenów. Za średnią jasność uważamy wartości pomiędzy 400 a 800, a powyżej tych liczb mamy już całkiem jasne żarówki. W przypadku niektórych inteligentnych żarówek na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy jednym a drugim, gdyż w sprzedaży znajdziemy modele umożliwiające generowanie delikatnego, jak i mocnego światła. Nadadzą się zatem zarówno do pracy, jak i np. do oglądania telewizji.

BARWA ŚWIATŁA
BARWA ŚWIATŁA

W sprzedaży znajdziemy żarówki świecące na biało, jak i na kolorowo. To tzw. modele RGB, które posiadają wewnątrz małe diodki czerwone, zielone i niebieskie. W zależności od siły świecenia każdej z nich możemy uzyskać jeden z nawet 16 milionów kolorów, o ile umożliwia to aplikacja sterująca. W innych przypadkach z reguły będzie to kilkanaście przygotowanych przez producenta barw. Tańsze konstrukcje są wyposażane natomiast w diody białe, które nie umożliwiają zmiany barwy świecenia.

TEMPERATURA BARWOWA
TEMPERATURA BARWOWA

Barwa światła to ważny parametr w przypadku światła białego. Każdy z nas rozróżnia światło białe zimne, neutralne i ciepłe. Do dokładnej oceny temperatury używamy też liczb – wartości wyrażanych w Kelvinach [K]. Liczby poniżej 4000K oznaczają światło ciepłe (poniżej 3000K nawet bardzo ciepłe). Od 4000K do 5000K mamy światło o neutralnej barwie, a wartości wyższe reprezentują światło chłodne i zimne.

MOŻLIWOŚĆ ŚCIEMNIANIA
MOŻLIWOŚĆ ŚCIEMNIANIA

To funkcja spotykana dość często w dobrych żarówkach inteligentnych. Dzięki niej jedna żarówka może posłużyć nam do różnych celów. Mocne, jasne światło przyda się podczas pracy czy w kuchni. Wtedy nasze oczy nie męczą się i nie są nadwyrężane. Przyciemnione światło będzie natomiast idealne wieczorem, podczas oglądania telewizji. Stworzymy w ten sposób odpowiedni nastrój i świetną atmosferę – idealnie w połączeniu z ciepłą barwą światła.

KĄT ŚWIECENIA
KĄT ŚWIECENIA

Im większy kąt świecenia żarówki, tym na większa powierzchnię padnie generowane światło. Szeroki kąt (np. 100 stopni i więcej) przyda się, jeśli chcemy oświetlić jak największa powierzchnię pokoju za pomocą jednej żarówki. Oczywiście z pomocą może przyjść odpowiedni klosz np. wyposażony w lustra, które odbiją generowane światło na większą powierzchnię. Wąski kat świecenia to cecha żarówek dających światło punktowe (do ok. 40 stopni). To dobry wybór, jeśli chcemy wyróżnić tylko jeden element naszego pokoju np. powierzchnię blatu biurka, rzeźbę lub obraz.

MOC ŻARÓWKI
MOC ŻARÓWKI

Ten parametr bezpośrednio przekłada się na ilość pobieranego prądu w danym czasie. Im większa moc, tym większe zużycie energii. Nie oznacza to jednak, że mamy szukać żarówki o jak najmniejszej mocy. Wartość ta przekłada się także na jasność generowanego światła. Nowoczesne, inteligentne żarówki są wykonane w technologii LED. To bardzo energooszczędne rozwiązanie, które cechuje się kilku-kilkunastokrotnie większym współczynnikiem generowanego światła w stosunku do pobieranej mocy względem klasycznych, wolframowych żarówek. W tej kategorii nie miejmy więc obaw o zbyt wysokie wartości.

ŻYWOTNOŚĆ
ŻYWOTNOŚĆ

Inteligentne żarówki praktycznie w każdym przypadku są wyposażane w nowoczesne diody zwane LED-ami. Charakteryzują się one bardzo wysoką sprawnością, a także niespotykaną dotąd żywotnością. LED-y mogą pracować przez co najmniej kilka tysięcy godzin, a modele najlepszych marek cechują się czasem życia wynoszącym nawet ok. 50 000 godzin! Dla porównania tradycyjne żarówki wolframowe świecą do ok. 1000 godzin. Różnica jest oczywista, nie musimy więc przejmować się tym parametrem w przypadku żarówek inteligentnych.

SPOSÓB ŁĄCZNOŚCI BEZPRZEWODOWEJ
SPOSÓB ŁĄCZNOŚCI BEZPRZEWODOWEJ

W tej kwestii mamy kilka technologii o różnych możliwościach: Bluetooth, Wi-Fi czy ZigBee. Ta pierwsza technologia popularna jest głównie w produktach takich jak bezprzewodowe słuchawki czy smartwatche. W przypadku żarówek sprawdza się ona do sterowania z poziomu aplikacji na smartfonie, ale ma dość ograniczony zasięg. Wi-Fi wypada w tej kategorii lepiej. Taką żarówkę podłączymy z domową siecią i np. zsynchronizujemy jej barwę światła do dominującego koloru wyświetlanego na ekranie Chromecast. ZigBee to również ciekawa opcja. Przy odpowiedniej konfiguracji sprzętu, możemy łączyć je z Wi-Fi. Do tego cechuje się ono niskim poborem prądu i niezłym zasięgiem.

MOŻLIWOŚĆ POŁĄCZENIA Z APLIKACJĄ
MOŻLIWOŚĆ POŁĄCZENIA Z APLIKACJĄ

Obsługa inteligentnych żarówek to podstawa. Urządzenia te często są wyposażane przez producentów w specjalne aplikacje, które instalujemy na naszych smartfonach. Dzięki temu nasz telefon staje się pilotem zdalnego sterowania dla takiej żarówki. Dobre modele oferują nam wtedy szereg opcji do wyboru. Mowa tu np. o zmianie jasności i barwy świecenia. Pożądane będą zarówno przygotowane przez producenta profile, jak i możliwość własnoręcznego, bardzo dokładnego ustawienia odcienia. Przydatny okaże się grafik, według którego zaplanujemy zachowania żarówki według godzin, jak i opcja sterowania głosowego.

DODATKOWE AKCESORIA
DODATKOWE AKCESORIA

Żarówki inteligentne dość rzadko są sprzedawane z dodatkowymi akcesoriami. Urządzenia te wkręcamy zwykle do lampy i wykorzystujemy ich możliwości przy użyciu własnej sieci domowej, smartfona itp. Możemy jednak dokupić np. mostek sterujący (przykładowo mostek Philips Hue). Takie urządzenie stanowi serce inteligentnego domu i może zarządzać kilkudziesięcioma odrębnymi urządzeniami jednocześnie.

Ranking inteligentnych żarówek

Xiaomi Mi Smart Bulb

★★★★★
Xiaomi Mi Smart Bulb
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 950lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Jedna do wszystkiego

Firma Xiaomi w swojej żarówce zastosowała połączenie wszystkich popularnych i przydatnych technologii. Mamy tu możliwość świecenia na biało, jak i w dowolnym kolorze. Jest łączność przez Wi-Fi, a nawet kompatybilność z głosowym asystentem Google czy Amazon Alexa. To bardzo przydatne funkcje, dzięki którym nie musimy za każdym razem sięgać po telefon, gdy chcemy zmienić parametry świecenia żarówki.

Do pracy i oglądania telewizji

Diody w żarówce Mi Smart Bulb mogą wyemitować światło o strumieniu do 950lm. To wartość umożliwiająca mocne rozświetlenie blatu stołu, ściany czy nawet całego, mniejszego pomieszczenia. W razie potrzeby możemy oczywiści zmniejszyć siłę świecenia oraz zmienić jej kolor, całkowicie modyfikując nastrój naszej pracy. To idealne rozwiązanie do salonu, biura czy sypialni.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ uniwersalny wybór. kompatybilność z asystentami głosowymi
- 1 żarówka nie oświetli dobrze większego pokoju
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“To jest po prostu świetny, markowy produkt. Żarówka jest całkiem jasna. Mam takie dwie i spokojnie sprawdzają się do oświetlenia całego pokoju. Ilość opcji do wyboru jest bardzo duża. Polecam. ” - Zbigniew, Szczecin
“Porządny, dobrej jakości produkt. Światło jest ładnie rozpraszane przez mleczną główkę. Świeci dokładnie tak, jak sobie to wyobrażałam i z pewnością kupię jeszcze kilka takich do wielu pokoi.” - Jola, Kwidzyn

Wojsma 0010

★★★★★
Wojsma 0010
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 1500lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Idealna do pracy

Światło z tej żarówki smart może przybrać dowolnie wybraną barwę – to cecha wielu tego typu produktów. Cechą, którą nie mogą się jednak pochwalić pozycje konkurencyjne, to jasność na poziomie aż 1500lm. Taka wartość strumienia jest dość rzadko spotykana w pojedynczych żarówkach i samodzielnie wystarczy do oświetlenia średniej wielkości pokoju. I to przy zachowaniu bardoz niewielkiego poboru prądu – 13W!

...i niezastąpiona w wolnej chwili

Dzięki współpracy z aplikacjami opartymi na systemie TUYA, ta żarówka inteligentna udogodni nasze codzienne życie i będzie idealnie współpracować z pozostałymi urządzeniami smart w naszym domu. Mamy tu kompatybilność z asystentami głosowymi (Alexa, Google) czy funkcję Life Biorytm. Ta ostatnia dostosuje działanie żarówki do naszego codziennego rytmu życia. To właśnie cechy nowoczesnych żarówek.

ZALETY
WADY
+ duża jasność
+ kompatybilność z aplikacją Tuya
+ dobry stosunek jakości do ceny
- nie najwyższy wskaźnik oddawania barw
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacja! Kilka takich żarówek w domu potrafi naprawdę zmienić atmosferę. Zarówno dorośli, jak i dzieci uwielbiają się nimi u nas bawić. Fajny bajer za dobrą cenę.” - Karolina, Warszawa
“Bardzo dobra żarówka. Na plus na pewno jest w niej duża jasność. Już jedna daje radę, a dwie takie mega rozświetliły nam salon.” - Tomasz, Niedzica

Xiaomi Yeelight 9W

★★★★★
Xiaomi Yeelight 9W
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 800lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Wyjątkowa opcja na wyjątkowe wydarzenia

Żarówka Xiaomi Yeelight to świetna opcja na imprezę. Poza oczywistymi funkcjonalnościami, które znajdziemy w każdej inteligentnej żarówce Xiaomi, znajdziemy tu wyjątkową opcję synchronizacji światła z rytmem muzyki! Wyposażając nasz pokój w kilka takich źródeł światła, stworzymy z niego istną salę dyskotekową!

Zakup na wiele lat

Yeelight to także najnowocześniejsza technologia, która posłuży nam przez wiele, wiele lat. Diody użyte w tym produkcie charakteryzują się maksymalnie zmniejszonym poborem mocy – aż o 15% mniejszym względem wcześniejszych generacji żarówek LED. Przekłada się to na mniejsze wytwarzanie ciepła i wydłużoną żywotność – tutaj wynosi ona aż 25000 godzin. To rewelacyjny wynik!

ZALETY
WADY
+ idealna energooszczędność
+ synchronizacja z muzyką
+ bardzo długa żywotność
- maksymalna jasność nie jest zbyt duża
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetna żarówka. Bardzo dobrze wykonana, solidna i pięknie świeci. Ma bardzo przyjemne barwy bieli, a także całą paletę innych kolorów do wyboru. ” - Michał, Gdańsk
“Bardzo polecam ten model. Jest trochę droższa, ale warta dopłaty. Fizycznie żarówka jest świetnie wykonana, a do tego oferuje mnóstwo opcji. Sama aplikacja także zasługuje na pochwałę. ” - Adrian, Wrocław

NNLED GU10 5W

★★★★☆
NNLED GU10 5W
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 400lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Idealne podkreślenia stylu

Żarówki GU10 znajdziemy często w lampach z kloszami kierunkowymi lub kinkietach ściennych. Żarówka smart led pasuje do takiego zastosowania wręcz idealnie, gdyż dzięki jej możliwościom maksymalnie podkreślimy atmosferę i charakter naszego pomieszczenia. Oświetlenie wybranego punktu jaśniej lub w wyróżniającym kolorze to najlepszy pomysł na podkreślenie interesujących przedmiotów w naszej przestrzeni.

Pełnia funkcji

Smart żarówka NNLED jest kompatybilna z aplikacjami opartymi na systemie Tuya – jednym z najchętniej wybieranych przez klientów. Dzieki temu uzyskujemy możliwość sterowania oświetleniem domowym z dowolnego miejsca, w którym znajdziemy dostęp do internetu. Programowanie zachowania dla wielu źródeł światła naraz także nie stanowi problemu. Do tego zyskujemy maksymalną wygodę – obsługę poleceń głosowych. Nie musimy więc nawet sięgać po nasz telefon.

ZALETY
WADY
+ niskie zużycie prądu
+ kompatybilność z systemem Tuya
+ funkcja Life Biorytm
- nie jest zbyt jasna
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Żarówka działa bardzo dobrze. Wkręcamy do kinkietu, podłączamy do wifi, ustawiamy tak jak chcemy i o wszystkim zapominamy. Bardzo polecam każdemu fanowi nowoczesnych technologii.” - Jarek, Chojnice
“Świetny produkt, dopracowany pod każdym względem. Z aplikacją Tuya działa bezbłędnie i oferuje sporo możliwości. Zdecydowanie polecam, warto wypróbować, choćby z racji niskiej ceny. ” - Janusz, Gdynia

DGM L-WT9W1

★★★★☆
DGM L-WT9W1
SPECYFIKACJA
TYP: Biała
JASNOŚĆ: 800lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Inteligentna funkcjonalność w niskiej cenie

Ta biała żarówka inteligentna z pozoru jest urządzeniem oferującym mniej niż wcześniej opisywane modele w naszym rankingu. Zastosowano w niej jedynie białe diody, a nie kolorowe RGB. Adekwatnie do tego obniżono jednak cenę. Wskutek tego uzyskaliśmy białą żarówkę kosztującą tyle, co zwykłe inne żarówki LED, ale potrafiącą dostosowywać swoją jasność, temperaturę oraz ustalić harmonogram pracy.

Oszczędzaj od razu

Bardzo niska cena żarówki zachęca do wybrania jej do każdej lampy w naszym domu. Wyposażając całe mieszkanie w inteligentne źródła światła, zmniejszymy zużycie energii, a także poprawimy nasz komfort przebywania w każdym pomieszczeniu. To dzięki możliwości dostosowania parametrów światła. Znikoma różnica w cenie zwróci się praktycznie od razu, a my zaczniemy oszczędzać.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ regulacja jasności i temperatury
+ łatwa instalacja
- tylko światło białe
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“W zasadzie trudno znaleźć powód, dla którego miałbym ją odradzić. Do jej przedziału cenowego głównie należą żarówki nieinteligentne, więc można powiedzieć, że tu za darmo mamy kilka bardzo przydatnych dodatków. ” - Zbigniew. Łódź
“W tej cenie jest to absolutny sztos. Żarówka kosztuje i z pozoru działa jak każdy inny LED, ale oferuje znacznie więcej. Jeśli kolory nie są Ci potrzebne, to zdecydowanie kup tę żarówkę i nie pożałujesz. ” - Dominik, Gorzów Wlkp.

EDO Ruva Smart

★★★★☆
EDO Ruva Smart
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 470lm
MOCOWANIE: E14
Sprawdź cenę

Idealna do tworzenia nastroju

Mała żarówka inteligentna z gwintem E14 znajdzie swoje miejsce w lampach stołowych i podłogowych, plafonach i kinkietach. Niewielka bryła została wykonana z mlecznej, poliwęglanowej warstwy, która bardzo dobrze rozprasza światło i zapewnia jego dyfuzję. W efekcie mamy równomierne rozprowadzenie strumienia w zakresie 150 stopni.

Idealny element smart domu

Omawiana żarówka doskonale współpracuje z popularnymi aplikacjami do zarządzania domowymi sprzętami inteligentnymi. Może ona bez problemu pracować w grupie takich samych lub podobnych żarówek, a także działać samodzielnie. Automatyczne dostosowywanie parametrów świecenia do naszego harmonogramu dnia uprzyjemni nasza codzienność, a opcja synchronizacji światła z muzyką przyda się podczas wyjątkowych okazji

ZALETY
WADY
+ szeroki kąt świecenia
+ łatwa obsługa
+ niewielkie wymiary
- maksymalny strumień 470lm nie wystarczy do oświetlenia większego obszaru
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra żarówka, godna polecenia. Podłączenie jest całkiem proste. Ustawiłam docelowy kolor i po sprawie. Nie żałuję zakupu :)” - Monika, Gniezno
“Fajna żarówka z mnóstwem możliwości. Można się wieczorem pobawić i stworzyć ciekawy nastrój do oglądania filmów. W sam raz na Halloween.” - Paweł, Świnoujście

Blow 10W RGB

★★★☆☆
Blow 10W RGB
SPECYFIKACJA
TYP: Kolorowa
JASNOŚĆ: 850lm
MOCOWANIE: E27
Sprawdź cenę

Rozsądny wybór

W tej żarówce znajdziemy praktycznie wszystko, czego możemy wymagać od dobrej żarówki inteligentnej. Jest zestaw wysokiej jakości diod, które umożliwiają świecenie na dowolny kolor, prosta w obsłudze aplikacja, współpraca z asystentem głosowym czy możliwość sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie.

Pełna uniwersalność

Producent Blow zmieścił tę świetną funkcjonalność w standardowej, niezbyt dużej obudowie z gwintem E27. Naturalnie zmieścimy ją więc w praktycznie każdej kompatybilnej lampie. Ograniczenie dotyczące poboru prądu także nie powinno być dla nas problemem. Wynik 10W spełni wymogi każdego producenta lampy. Żarówka nie wygeneruje przy tym wiele ciepła, będąc zawsze w pełni bezpieczna.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakość/cena
+ pełna kompatybilność z dostępnymi aplikacjami
+ wysoka trwałość
- maksymalna jasność mogłaby być nieco wyższa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“To po prostu bardzo dobry produkt. Sprawdza się dobrze o każdej porze już od pierwszego dnia po zakupie. Prosta w obsłudze, dająca przyjemne światło.” - Kamil, Białystok
“Dobry zakup, warty swojej ceny. Żarówka jest porządzenie wykonana i prosta w obsłudze. Przy parametrach, które oferuje, to muszę pochwalić jej niską cenę. Polecam.” - Mikołaj, Gdynia

Jak działa inteligentna żarówka? 

Z zewnątrz inteligentna żarówka wygląda całkiem niepozornie. Obudowa wygląda niemal zawsze jak w przypadku tradycyjnej żarówki. Wewnątrz kryje ona jednak bardzo skomplikowane podzespoły wykorzystujące nowoczesną technologię. Zasilanie jest pobierane z tradycyjnego gniazda – może to być E27, E14 czy GU10. Prąd przetwarzany jest do stałej wartości (np. 12V) i zasila on układ cyfrowy z mikroprocesorem, antenami oraz diodami. Taki sprzęt łączy się z naszym telefonem bezpośrednio lub pośrednio (poprzez np. domową sieć Wi-Fi). Telefon często jest wykorzystywany jako urządzenie sterujące, z którego polecenia docierają do żarówki i są przetwarzane na sygnał elektryczny uruchamiający diody w określonym kolorze i o ustalonej mocy.  

Jakie technologie zdalnego łączenia obsługują żarówki? 

Wśród technologii łączności w inteligentnych żarówkach przoduje Wi-Fi. Daje ono ogromne możliwości i wykorzysta je praktycznie każdy z nas. Wi-Fi połączy się z siecią i umożliwi na synchronizację z parametrami obrazu na telewizorze czy pozwoli na sterowanie żarówką za pomocą poleceń głosowych (modele kompatybilne z asystentami głosowymi). Niektóre modele posiadają także łączność Bluetooth. W ogólnym rozrachunku to rozwiązanie polecamy mniej, gdyż ma bardziej ograniczony zasięg oraz nie pozwala nam np. na zdalne sterowanie oświetleniem spoza domu. Warto jeszcze wspomnieć o ZigBee. To ciekawe rozwiązanie cechuje się mniejszym zużyciem energii od Wi-Fi, a przy okazji dysponuje całkiem dobrym zasięgiem (do 100m). Pryz wykorzystaniu odpowiednich bramek, możemy sterować żarówkami ZigBee także poprzez Wi-Fi. To zatem niezła opcja np. do urządzeń zasilanych bateryjnie. 

Jakie funkcje oferują inteligentne żarówki? 

Zdalne sterowanie

Mowa tu o możliwości zmiany parametrów np. z poziomu aplikacji, którą instalujemy na naszym smartfonie. Znajdziemy w niej wszystkie opcje do zarządzania parametrami światła, możliwość ustawienia harmonogramu itp. Szczególnie dobrze oceniane są też systemy integrujące sterowanie wszystkimi inteligentnymi systemami domowymi w jednym miejscu. Jest to np. Apple Home Kit czy Google Home. 

Kontrola nad barwą i stopniem naświetlenia 

Tę opcję znajdziemy w niemal każdej żarówce smart. Modele białe często oferują możliwość regulacji temperatury bieli od ziemnej do ciepłej, a produkty z diodami RGB pozwolą ustawić barwę światła na dowolny z widzialnych kolorów. Do tego dodajmy funkcję regulacji jasności i uzyskujemy urządzenie zdolne do zagwarantowania idealnych warunków do pracy oraz do relaksu. 

Konfiguracja profili i harmonogramów oświetlenia 

To kolejna, bardzo pożądana funkcjonalność. Ustawienie harmonogramu pozwala na zaplanowanie działania żarówki w dane dni i godziny. W ten sposób np. automatycznie ocieplimy temperaturę światła wieczorami, co pozytywnie przełoży się na nasz sen. Harmonogram wspomoże nas także w oszczędzaniu energii, jeśli zdecydujemy się np. automatycznie ściemnić oświetlenie w całym naszym domu po godzinie zakończenia pracy. Harmonogram jest idealnym kompanem codziennych rutyn.  

Konfiguracja z innymi urządzeniami  

Nowoczesne, inteligentne żarówki posiadają wiele ciekawych funkcji, które nie tylko usprawnią nasze codzienne życie, ale poprawią nasz komfort i wrażenia z rozrywki. Przykładem jest np. opcja zsynchronizowania jasności i barwy światła z obrazem aktualnie wyświetlanym na telewizorze. Taką funkcją pochwalą się np. żarówki Philips HUE. Potrzebujemy do tego zainstalować aplikację HUE Sync na komputerze, która połączy się z naszym domowym systemem smart. Komputer natomiast może, ale nie musi być połączony z telewizorem za pomocą kabla. Alternatywą dla niego jest ChromeCast, Airplay czy Miracast. 

Inteligentna żarówka a ekologia i oszczędność energii? 

To zdecydowanie idzie w parze. Żarówki Smart, dzięki energooszczędnym diodom LED oraz możliwości planowania ich pracy z użyciem harmonogramu, pozwalają zaoszczędzić znaczne ilości energii. Różnica względem tradycyjnych, wolframowych żarówek wynosi tu ok. kilkadziesiąt watów, co w połączeniu z częstym użytkowaniem źródeł światła (zwłaszcza w okresie zimowym) da nam zauważalną różnicę w rachunkach. W celu oszczędzania energii w pomieszczeniach publicznych lub na zewnątrz budynków polecamy natomiast zakup żarówki inteligentnej z czujnikiem ruchu. Takie urządzenie automatycznie się włączy, gdy ktoś będzie w jego pobliżu. 

Jak dopasować inteligentną żarówkę do pomieszczenia? 

Tutaj dużo zależy oczywiście od rodzaju pomieszczenia i jego przeznaczenia. Jeśli mówimy o kuchni lub pokoju służącym do naszej pracy, to warto zdecydować się na żarówkę o dużej jasności i możliwości regulacji temperatury barwowej bieli.  Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by wybrać model RGB i w ten sposób uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia i nadać mu klimatu, gdy zakończymy w nim pracę. Do największych pomieszczeń warto wybrać po kilka żarówek, które zamocujemy w różnych punktach sufitu. Kilka źródeł światła przyda się też w pokoju rozrywki. W jego przypadku polecamy jednak umieścić żarówkę np. za ekranem. Światło ustawmy prosto na ścianę. Da to niepowtarzalny, ciekawy klimat każdemu miejscu.

Żarówka smart - jaka powinna być aby sprawdziła się w domu i mieszkaniu? 

W przypadku urządzeń domowych warto jest postawić na uniwersalność. Dobre żarówki smart umożliwią nam zarówno generowanie dobrego światła do pracy, jak i do rozrywki. Inteligentne żarówki pomogą nam ponadto oszczędzić na rachunkach. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy uzyskać maksimum zadowolenia z naszego produktu. Taka żarówka musi umożliwiać szybkie wprowadzanie zmian jej parametrów. Idealnie więc, jeśli posiadałaby aplikację mobilną, która będzie przyjazna dla użytkownika. Gotowe tryby pracy oraz możliwość tworzenia nowych także będą mile widziane – pozwoli to szybko przełączyć się między pracą, a rozrywką. Idealna będzie też opcja harmonogramu czy powielanie barwy światła z ekranu komputera czy telewizora – to podstawa w pokoju rozrywki.

Czy warto inwestować w inteligentne żarówki? Zalety i wady 

+

zastąpią tradycyjne żarówki; możliwość ściemniania; zmiana barwy; harmonogram; powielanie koloru z ekranu; energooszczędność; wygoda

-

trudności z obsługą dla niektórych osób; wysoka cena najlepszych modeli

Inteligentne żarówki okazują się mieć praktycznie same plusy. W stu procentach zastąpią one zwykłe żarówki bez funkcjonalności smart, a przy tym bez żadnych kompromisów oferują o wiele więcej. Dzięki nim możemy zaoszczędzić zużycie energii, ściemniając światło w pokoju. Stworzymy w nim także niepowtarzalną aurę, ustawiają określony kolor lub synchronizując barwę z kolorami obrazu na ekranie komputera czy telewizora. Nieocenioną pomocą będzie też zdalne sterowanie i i planowanie harmonogramu dla działania żarówek. Musimy w tym celu poświęcić jedynie niewielki wysiłek, pobierając aplikację i ustawiając w niej parametry – jedynie to może być kłopotem dla niezaznajomionych z technologią osób. Za wadę trzeba uznać jedynie cenę – inteligentne żarówki są zauważalnie droższe od „zwykłej” konkurencji, jednak różnica w cenie zwróci się z czasem w rachunkach. 

Jaką inteligenta żarówkę wybrać? Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik oraz ranking inteligentnych żarówek pomogą Wam w wyborze optymalnego urządzenia do Waszego domu. Inteligentna żarówka to jeden wydatek na wiele lat. Warto poświęcić więc chwilę i rozważyć istotne dla nas funkcjonalności i parametry, by na sto procent wyposażyć się w produkt, z którego będziemy zadowoleni. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Korzystam z żarówek Philips Hue i serdecznie polecam wypróbować razem z apką Vision Głosowy Asystent, to połączenie robi super klimat 😀

Zamknij