Close

Świąteczna zastawa stołowa. Czy warto zainwestować w tematyczny komplet naczyń?

Uwielbiasz świąteczną atmosferę i starasz się ją podkreślić w każdy możliwy sposób? W takim razie świąteczna zastawa stołowa zapewne znajduje się na twojej liście zakupów. Zanim jednak ostatecznie podejmiesz tę decyzję, dobrze byłoby zastanowić się, czy to na pewno dobry wybór… Mamy kilka przydatnych wskazówek i podpowiedzi.

Świąteczna zastawa stołowa – must have dla tradycjonalistów, ale czy dla każdego…?

Zastawa codzienna w charakterze świątecznej zastawy stołowej? Na taki pomysł tradycjonalista zapewne znacząco popuka się w czoło… Nie da się jednak ukryć, że obecne czasy są w tej kwestii znacznie bardziej liberalne – świąteczna zastawa stołowa nie jest już tak często praktykowanym zjawiskiem, jak jeszcze kilka lat temu. I nie ma w tym niczego złego – po pierwsze wcale nie oznacza to lekceważenia tradycji, po drugie nie każdy, z różnych względów, może pozwolić sobie na zakup specjalnej świątecznej zastawy stołowej. Nad czym szczególnie warto zastanowić się przed jej zakupem? Tymi kryteriami zdecydowanie warto się kierować… 

Co warto przemyśleć przed zakupem świątecznej zastawy stołowej?

Pomijając kwestie finansowe (bo przecież świąteczna zastawa stołowa stanowić będzie dodatkowy, zapewne też całkiem niemały wydatek), przed jej zakupem warto w szczególności zastanowić się nad kwestią przechowywania. Zwłaszcza że świąteczna zastawa stołowa to najczęściej serwis dla przynajmniej 6-8 osób, a często nawet 10 lub 12 – niezależnie od tego, czy zastawę kupujesz z myślą o wieczerzy wigilijnej czy spotkaniach w rodzinnym gronie w kolejnych dniach świąt, jest ona przecież kupowana z myślą o posiłkach w szerszym gronie. Talerze płytkie i głębokie, talerzyki deserowe, filiżanki, półmiski – to jeszcze wcale nie wszystko, co zapewne w takiej zastawie będzie się znajdować. Czy na pewno masz wystarczająco dużo przestrzeni, aby przechowywać zastawę, z której korzystać będziesz zaledwie przez 2-3 dni w ciągu całego roku…? 

Uniwersalna zastawa stołowa na specjalne okazje – dobry pomysł na kompromis

Wybierając świąteczną zastawę stołową, warto też zastanowić się nad jej motywem dekoracyjnym. Jeśli deseń będzie wyraźnie nawiązywał do tematyki świąt Bożego Narodzenia, nie będziesz mógł używać takiej zastawy przy innych okazjach. A co z tradycyjnym śniadaniem wielkanocnym? Rodzinnymi obiadami z okazji urodzin czy imienin? Bo przecież na pewno nie planujesz zakupu oddzielnych zastaw stołowych na każdą taką okazję, prawda? Jedna zastawa stołowa na większe okazje w zupełności wystarczy, pod warunkiem jednak, że jej estetyka będzie na tyle uniwersalna, aby móc z łatwością dostosować się do okazji, niezależnie od jej charakteru. Najlepsza świąteczna zastawa stołowa dostępna na sfmeble.pl.

Jaka zastawa sprawdzi się w charakterze zastawy świątecznej i na inne okazje?

Jeśli chcesz jedną świąteczną zastawę stołową na różne okazje, unikaj wzorów i deseni budzących skojarzenia z konkretnym świętem czy okazją. Jeśli koniecznie chcesz, aby była to zastawa stołowa z wzorami, postaw na neutralne desenie, jak delikatne motywy kwiatowe. Jeśli jednak zależy ci przede wszystkim na czymś ponadczasowym, warto postawić na gładką ceramikę – z czasem zobaczysz, że trudniej się nią znudzić. Nie bez powodu niezmiennie częstym wyborem okazuje się biała zastawa stołowa z subtelnym złotym dekorem, często w postaci zwykłej lamówki na krawędziach – jeśli chętnie sięgasz po rozwiązania, które nigdy nie wychodzą z mody, ta propozycja ma spore szanse okazać się strzałem w dziesiątkę. To dla ciebie zbyt klasyczne i nieco nudne rozwiązanie? Niech takiej uniwersalnej kolorystyce dla kontrastu towarzyszą nieco bardziej nowoczesne formy. Mogą to być nieregularne krawędzie albo wyraźnie strukturyzowana, sprawiająca wrażenie młotkowanej faktura.

Myśl perspektywicznie!

Jeśli świąteczna zastawa stołowa kupowana jest z myślą o dłuższej perspektywie czasowej, dobrze byłoby również mieć na uwadze, że kiedyś może zaistnieć potrzeba zakupu dodatkowych talerzy lub filiżanek, bo część dotychczasowych zdążyła się już potłuc w trakcie użytkowania. Co prawda nigdy nie będziesz mieć 100% gwarancji, że dany serwis będzie produkowany przez kolejną dekadę, warto jednak wybierać zastawę od producentów z dłuższym stażem na rynku, którzy w swojej ofercie poza zmieniającymi się z sezonu na sezon kolekcjami, posiadają również serie w stałej sprzedaży. Aby ograniczyć ryzyko, że wybrany przez ciebie model zostanie wycofany z produkcji, nie zaszkodziłoby na wszelki wypadek kupić po 2-3 sztuki talerzy czy filiżanek więcej niż potrzebujesz, na zapas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij