Close

Jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać? Ranking i porady

Jednym z rodzajów ogrzewania nowoczesnych budynków są kotły kondensacyjne. Urządzenia te mają wiele zalet i okazują się być bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem w konkretnych warunkach. Ich zakup wiąże się jednak z dość dużym wydatkiem i warto go dobrze przemyśleć. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli takich pieców, które ponadto cechują się innymi typami konstrukcyjnymi. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru konkretnego systemu grzewczego, warto zapoznać się z każdym z jego rodzajów. W tym artykule przyglądamy się kotłom gazowym kondensacyjnym. Czy to dobry wybór? W jakich warunkach sprawdzi się najlepiej? Jaki model pieca wybrać? Przekonajmy się!

Co to jest piec gazowy kondensacyjny i czym różni się od konwencjonalnego?

Piecem kondensacyjnym określamy urządzenie grzewcze, w którym zachodzi zjawisko kondensacji. Polega to na skraplaniu pary wodnej znajdującej się w spalinach, które w konwencjonalnym piecu  byłyby uwalniane do komina. Utracona by została część energii, która nazywamy ciepłem utajonym. Wykorzystanie ciepła z pary wodnej poprawia efektywność energetyczną pieca, zmniejszając koszt jego utrzymania. Para ta jest skraplana w specjalnych wymiennikach wewnątrz pieca. Budowa tego urządzenia jest zatem bardziej skomplikowana w porównaniu do klasycznych modeli pieców, co objawia się także wyższą ceną. 


ZOBACZ TEŻ: Który piec na ekogroszek wybrać? Porady i ranking


Jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Poszukując idealnego dla nas kotła kondensacyjnego, będziemy musieli zdecydować o wielu jego parametrach. Przede wszystkim musimy wybrać pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym, a dwufunkcyjnym. Pierwsze z rozwiązań charakteryzuje się prostszą budową i niższą ceną. W standardzie nie daje jednak możliwości podgrzewania wody. Kotły dwufunkcyjne przewidują tę możliwość, jednak wiąże się to z jednorazowym wydaniem większej ilości pieniędzy.  

Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • moc pieca kondensacyjnego – ta wielkość powinna być odpowiednio dobrana do wielkości naszego domu. Do mniejszych budynków i mieszkań wystarczy urządzenie o mocy do 20kW. Nieco większe domy będą wymagały kotła 30kW lub jeszcze mocniejszego. 
  • temperatura zasilania – maksymalna temperatura punktu rosy dla gazu ziemnego to 56 stopni Celsjusza. Temperatura na powrocie musi być więc od niej mniejsza lub równa. 
  • kotły kondensacyjne mogą współpracować nawet ze starszymi instalacjami grzewczymi czy systemami ogrzewania podłogowego

Piec gazowy kondensacyjny ranking

1. Dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Termet EcoCondens Silver 25

Dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Termet EcoCondens Silver 25

2-funkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Thermet to świetna propozycja w rozsądnej cenie. Produkt ten ma moc 25kW, przez co idealnie nada się do średnich i większych mieszkań oraz niewielkich domów. Wydajność ogrzewania ciepłej wody użytkowej określono na poziomie 14 litrów na minutę. Maksymalna powierzchnia grzewcza, jaką wskazuje producent, to 200m2. Kocioł kondensacyjny otrzymał klasę efektywności energetycznej A zarówno w kategorii ogrzewania wody z instalacji grzewczej, jak i ciepłej wody użytkowej. Jego cena jest stosunkowo atrakcyjna jak na tego rodzaju konstrukcję i wynosi ok. 3000zł. Produkt jest objęty 7 latami gwarancji. 

Zalety
dobry stosunek jakość/cena
kocioł dwufunkcyjny
7 lat gwarancji
powierzchnia grzewcza do 200m2
Wady

2. Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR Home 20/26MI

Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR Home 20/26MI

De Dietrich MCR Home 20/26MI to kolejny dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny w atrakcyjnej cenie. Urządzenie charakteryzuje się sprawnością na poziomie 108,6% przy obciążeniu 30% – czyli takim, przy jakim najczęściej tego rodzaju maszyny pracują. Konstrukcja pieca waży 26kg, co należy uznać za niską wagę. Dzięki temu piec gazowy kondensacyjny łatwiej zawiesimy na ścianie.

Maksymalna moc nominalna wynosi 26kW przy pracy z ciepłą wodą użytkową. Produkcja jej przy zewnętrznej temperaturze na poziomie -25 st.C. wynosi 14,9l/min, co jest całkiem niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę moc i cenę kotła. Urządzenie zostało przygotowane z myślą o pracy z gazami ziemnymi i nie wymaga żadnych dodatkowych zestawów do pracy z propanem. Cena wynosi niecałe 3500zł. Klasy efektywności energetycznej to „A” dla c.o. oraz „A” dla c.w.u.

Zalety
dobry stosunek jakość/cena
kocioł dwufunkcyjny
lekka konstrukcja
Wady
wydłużona gwarancja wyłącznie w przypadku zlecenia montażu i uruchomienia kotła autoryzowanemu serwisowi producenta

3. Dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny Vaillant VCW 226/7-2

Dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny Vaillant VCW 226/7-2

Dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny marki Vaillant to wisząca konstrukcja o maksymalnej mocy przy ogrzewaniu c.w.u wynoszącej 24,5kW. Moc samego ogrzewania instalacji grzewczej to od 7,2 do 20,1kW. Paliwem dla kotła jest propan, jednak istnieje możliwość zasilania go gazem ziemnym lub płynnym. Piec wyposażono w naczynie rozszerzalnościowe o pojemności 8l. Użytkownik ma możliwość nastawienia temperatury wody na zasilaniu w zakresie od 30 do 80 stopni Celsjusza. Nastawa fabryczna wynosi natomiast 75st.C. Piec ten cieszy się dużą popularnością, a jego użytkownicy chwalą go m.in. za dobrą wydajność i cichą pracę. W porównaniu do poprzednio przedstawianych produktów cena jest nieco wyższa i wynosi ponad 4000zł. 

Zalety
dobra funkcjonalność
cicha praca
niewielkie wymiary
Wady
dość wysoka cena

4. Kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Clas One System 24

Kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Clas One System 24

Kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Clas One to model o mocy 24kW. Urządzenie nowej generacji jest energooszczędnym rozwiązaniem. Producent chwali je także za wysoki komfort obsługi, wysoką jakość wykonania i świetny design. Wewnątrz znajdziemy wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej, system zapobiegający autozamarzaniu, odkładaniu się kamienia czy blokowaniu pompy. Piec uzyskał klasę efektywności energetycznej A, a w przypadku połączenia go z urządzeniem do termoregulacji – A+.

Modulacja poziomy mocy następuje w skokach 1:7. Dokonujemy jej na wyjątkowo przyjaznym w użytkowaniu panelu sterującym wyposażonym w kilka przycisków i wyraźny wyświetlacz. Ustawimy na nim wszelkie parametry, a także uruchomimy funkcję automatycznego dostosowywania pracy czy opcję Comfort. Na kocioł udzielane są 24 miesiące gwarancji. Cena to ok. 4000zł.

Zalety
czytelny i prosty w użyciu panel sterowania
elegancki design
kocioł dwufunkcyjny
Wady
tylko 2 lata gwarancji

5. Ariston GENUS ONE NET 24 – kocioł dwufunkcyjny

Ariston GENUS ONE NET 24 - kocioł dwufunkcyjny

Ten kocioł dwufunkcyjny Ariston Geniu One NET wyróżnia się sposobem sterowania. Na froncie jego obudowy znalazł się duży, dotykowy panel sterowania, który wygląda elegancko i ułatwia zmianę wszelkich parametrów. Ciekawą opcją jest podłączenie do aplikacji Ariston NET za pomocą termostatu CUBE S NET. Daje on dostęp do pogody internetowej, co inteligentnie wysteruje pracę pieca i zapewni maksymalną oszczędność kosztów jego użytkowania. Na termostacie także znalazł się wyświetlacz oraz dotykowe przyciski. Sam kocioł dysponuje mocą od 24kW, a jej modulacja następuje w skokach co 1:10. Wśród atrakcyjnych funkcji dodatkowych warto wymienić CARE – automatyczne przypominanie o koniecznej konserwacji. Piec objęto 2-letnią gwarancją. Za nowoczesną funkcjonalność, dobre parametry i atrakcyjny design przyjdzie nam jednak sporo zapłacić. Koszt tego zestawu to ok. 5500zł.

Zalety
świetny system sterowania
dodatkowy termostat kompatybilny z aplikacją Ariston NET
dostosowywanie działania do warunków pogodowych
Wady
wysoka cena

6. Jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Bosch Condens GC2300 W 15kW

Jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Bosch Condens GC2300

Jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny o mocy od 15 do 18kW to idealne rozwiązanie do mniejszych mieszkań i domów, w których ogrzewanie c.w.u. zapewniamy sobie inną metodą ogrzewania. Produkt ten posiada wysokiej jakości podzespoły, na które przysługuje nam 5 lat gwarancji producenta. Produkt cechuje się nowoczesnym designem oraz dobrze zaprojektowaną izolacją, która doskonale tłumi wszelkie dźwięki. Zaletą są również stosunkowo niewielkie wymiary maszyny, dzięki którym łatwiej będzie nam go zamontować w mniejszych pomieszczeniach.

Opcjonalnie ten piec gazowy kondensacyjny możemy doposażyć w moduł Control-Key służący do bezprzewodowego łączenia się z aplikacją sterującą Bosch EasyControl. Na froncie kotła znajdziemy prosty w obsłudze panel sterowania z 7 przyciskami i czytelnym wyświetlaczem LCD. Jest tu także automatyka pogodowa, która inteligentnie dostosowuje parametry pracy kotła do aktualnych warunków atmosferycznych. Za urządzenie przyjdzie nam zapłacić ok. 5 tysięcy złotych.

Zalety
możliwość dołączenia panelu sterowania bezprzewodowego
automatyka pogodowa
łatwa obsługa
Wady
wysoka cena
piec jednofunkcyjny

7. Kocioł dwufunkcyjny Termet Ecoconden

Kocioł dwufunkcyjny Termet Ecoconden

Kocioł dwufunkcyjny Termet Ecoconden to świetny model łączący w sobie technologię dwufunkcyjną, łączność bezprzewodową, prostą obsługę, dobre parametry i nieinwazyjny design. Wbudowany w niego zasobnik ma 48l pojemności, a moc określana jest w przedziale 24-27kW. Duża, wisząca maszyna wazy aż ok. 70kg, jednak dzięki wbudowanemu modułowi zdalnego sterowania możemy bez trudu umieścić ją np. w piwnicy i sterować parametrami z poziomu aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie. Kocioł gazowy kondensacyjny uzyskał klasę efektywności energetycznej „A” zarówno dla ogrzewania instalacji grzewczej, jak i ciepłej wody użytkowej. Na produkt udzielane jest 7 lat gwarancji. Cena jest jednak całkiem wysoka – wynosi blisko 6 tysięcy złotych. 

Zalety
kocioł dwufunkcyjny
możliwość sterowania bezprzewodowego
duża pojemność zasobnika
Wady
wysoka cena

8. Beretta CIAO AT CSI kocioł kondensacyjny 2F

Beretta CIAO AT CSI kocioł kondensacyjny 2F

Niewielki piec gazowy dwufunkcyjny marki Beretta to propozycja z niższej półki cenowej. Kompaktowa, podwieszana konstrukcja posiada w sobie naczynie wzbiorcze o pojemności 8 litrów. Wbudowana pompa obiegowa ma natomiast wydajność 1000l/h, a maksymalne ciśnienie, jakie może wytworzyć wynosi 266mbar. Urządzenie jest w stanie wygenerować moc w przedziale od 12,5 do 25kW. Sterowanie nim nie należy do trudnych. Na panelu frontowym znajdziemy panel kontrolny z dwoma pokrętłami, cyfrowym wyświetlaczem LCD oraz analogowym wskaźnikiem ciśnienia. Dzięki nim w kilka sekund wybierzemy funkcję i wyregulujemy temperaturę c.w.u, a także ustawimy np. podgrzewanie wstępne c.w.u. Kocioł gazowy Beretta kosztuje mniej niż 3 tysiące złotych, co sprawia, że urządzenie to jest jednym z tańszych na rynku.

Zalety
niska cena
prosta obsługa
kocioł dwufunkcyjny
Wady
niezbyt efektowny wygląd

9. Dwufunkcyjny kocioł Immergas VICTRIX 28 EXA 1

Dwufunkcyjny kocioł Immergas VICTRIX 28 EXA 1

Dwufunkcyjny kocioł Victrix EXA 1 to model wiszący. Producent przedstawia go jako urządzenie łączące wysoką wydajność i duże oszczędności zamknięte w prostej i eleganckiej formie. Posiada on cyfrowe sterowanie oraz elektroniczny zapłon – to standard w tej kategorii produktów. Wśród istotnych funkcji należy wymienić autodiagnostykę kotła oraz możliwość współpracy z automatyką pogodową. Jest także możliwość współpracy z dodatkowymi zestawami strefowymi. Kocioł kondensacyjny dysponuje mocą od 5,5 do 27,7kW dla c.w.u oraz od 5,5 do 23,7kW dla c.o.

Użytkownik ma możliwość wprowadzania zmian temperatury c.o. w zakresie od 20 do 85 st. C. Regulacja c.w.u. następuje natomiast w zakresie od 30 do 60 stopni. Na froncie kotła znajdziemy z pozoru skomplikowany, jednak prosty w obsłudze panel sterowania. Są dwa pokrętła do nastawy temperatur c.w.u i c.o. oraz 4 przyciski do uruchamiania określonych funkcji. Za informowanie nas o parametrach pracy odpowiadają natomiast wyświetlacz LCD z żółtym podświetleniem i analogowy wskaźnik ciśnienia. Cena wynosi nieco ponad 4000zł.

Zalety
prostota obsługi
kocioł dwufunkcyjny
przyzwoite parametry
Wady
niezbyt harmoniczny design

Jakie wyróżniamy rodzaje pieców gazowych kondensacyjnych?

Wyróżniamy dwa rodzaje pieców gazowych kondensacyjnych:

  • Piece jednofunkcyjne charakteryzują się atrakcyjniejszą ceną w stosunku do modeli dwufunkcyjnych. Ich budowa jest prostsza, a konstrukcja może być przystosowana do zawieszenia lub ustawienia. Ta pierwsza jest lżejsza i nieco mniej trwała. Jeśli zależy nam na jak największej żywotności kotła, musimy zdecydować się na model stojący z żeliwnym wymiennikiem ciepła. Cięższy materiał jest bardziej wytrzymały. Kotły jednofunkcyjne standardowo nie podgrzewają wody. Możemy do nich dokupić dodatkowy zasobnik, w którym będziemy gromadzić i podgrzewać wodę. Rozwiązanie to nie jest jednak zbyt ekonomiczne, gdyż woda w zasobniku ciągle będzie się ogrzewać i stygnąć, zużywając duże ilości energii.
  • Kotły dwufunkcyjne to bardziejzaawansowane konstrukcje, które jest zauważalnie droższe w początkowym zakupie. Wyrafinowany design umożliwia jednak ogrzewanie jedynie wody aktualnie użytkowanej bez podgrzewania całego zbiornika. Mamy tu więc najlepszą funkcjonalność oraz możliwie niski koszt utrzymania. Dodatkowym atutem jest mniejszy rozmiar konstrukcji w stosunku do modeli jednofunkcyjnych z dodatkowym zasobnikiem. Małą wadą tego rozwiązania jest jednak ograniczenie strumienia ciepłej wody. Zauważymy to jedynie w momentach, w których wodę pobieramy z wielu źródeł jednocześnie. Po odkręceniu kranu z ciepłą wodą będziemy musieli ponadto chwilę na nią poczekać. W mniejszych domach i mieszkaniach nie powinno być to jednak dużym problemem. 

ZOBACZ TEŻ: Jaki bojler elektryczny energooszczędny wybrać? Ranking


Jak działa piec gazowy kondensacyjny?

Kocioł gazowy kondensacyjny ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku i ciepłą wodę użytkową. Jego zasada działania jest bardzo wyrafinowana i na jej podstawie możemy zauważyć skok w rozwoju technologii grzewczej. Piece gazowe wykorzystują spalanie gazu (paliwa) do ogrzewania wody. W kotłach kondensacyjnych następuje dodatkowa kondensacja pary wodnej, która jest zawarta w spalinach. Jej temperatura wynosi ok. 100 stopni Celsjusza, co oznacza, że posiada ona w sobie jeszcze dużą ilość energii.

Odzyskanie tej energii w wyniku kondensacji pozwala zaoszczędzić jej dodatkowe 10-15% , które w konwencjonalnym piecu zostałoby zmarnowane. Przekłada się to na zauważalne oszczędności w rachunkach. Dodatkowym atutem rozwiązań kondensacyjnych jest standardowe wyposażanie ich w niskoemisyjne palniki z regulacją modulowaną. Skraca to okresy stygnięcia kotła. 

Piec gazowy kondensacyjny do ogrzewania domu – czy to dobry pomysł?

Piec gazowy kondensacyjny najlepiej sprawdzi się w pracy w większych mieszkaniach i domach. Im większa jest powierzchnia ogrzewanej przestrzeni, tym większa będzie oszczędność z każdym okresem rozliczeniowym. Wyższa cena pieca kondensacyjnego zwróci się najszybciej w domach o powierzchni powyżej 150m2. Im mniejsza powierzchnia, tym wolniej będzie się zwracał nasz wydatek. Piece kondensacyjne mogą więc się przydać także w średniej wielkości domach i większych mieszkaniach. Nie zalecamy ich jedynie do małych mieszkań, w których przypadku różnica kosztów ogrzewania będzie marginalna. Wyjątkiem będą jednak mieszkania w starym, nieocieplonym budownictwie. W takim przypadku zapotrzebowanie na dostarczenie ilości energii znacznie wzrasta i piec kondensacyjny zacznie się opłacać.

Jakie są opcje integracji pieca gazowego kondensacyjnego z systemami grzewczymi?

Piec gazowy kondensacyjny może zostać połączony z wieloma instalacjami grzewczymi, także tymi starszymi. Nie zawsze może być to jednak w pełni opłacalne. Koszt instalacji kotła kondensacyjnego będzie się różnił w zależności od znajdującej się w naszym domu infrastruktury. Przykładowo konieczne będzie przygotowanie komina do odprowadzania spalin o odczynie kwasowym. Najlepiej sprawdzi się komin ze stali nierdzewnej. Niekiedy konieczne będzie rozwiercenie komina, aby pozbawić go przewężeń. Stara instalacja grzewcza może posiadać w sobie wiele rdzy i kamienia. Łącząc kocioł kondensacyjny ze zużytą instalacją grzewczą, narażamy nasz nowy nabytek na uszkodzenie. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymianę całej instalacji, warto jest wyczyścić aktualną oraz wyposażyć się w odpowiednie filtry.  

Współpraca z grzejnikami

Kocioł kondensacyjny może oczywiście ogrzewać wodę w kaloryferach. Ważne jest jednak dopilnowanie odpowiedniej jej temperatury. Maksymalna temperatura wody w grzejnikach może wynosić ok. 80 stopni Celsjusza, jednak im jest ona niższa, tym większa efektywność pracy kotła. Pozytywny wpływ na sprawność ma także możliwie najniższa temperatura wody powracającej z instalacji. Tradycyjne grzejniki nie są może najlepszym rodzajem instalacji do kotła kondensacyjnego, jednak i z nimi efektywność ogrzewania będzie znacznie lepsza niż przy wykorzystaniu tradycyjnego pieca gazowego. 

Współpraca z ogrzewaniem podłogowym

Dla kotłów kondensacyjnych najlepszym rodzajem ogrzewania okazuje się być właśnie podłogowe oraz ścienne. W ich przypadku do skutecznego ogrzania domu wystarczy woda o temperaturze 50st.C. Daje to bardzo wysoką sprawność działania pieca gazowego kondensacyjnego.

Jak dobrać piec gazowy kondensacyjny do powierzchni domu?

Powierzchnia naszego domu lub mieszkania ma oczywiście wpływ na potrzebną do jej ogrzania moc pieca. Większa powierzchnia przekłada się na większą objętość powietrza, a to oznacza więcej potrzebnej mocy grzewczej. W sprzedaży znajdziemy na szczęście duży wybór pieców o różnych mocach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy odpowiedni model urządzenia do naszych warunków. 

Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 100m2

W takim domu potrzebny będzie kocioł o mocy co najmniej 20kW. Nie powinniśmy jednak przekraczać wartości mocy 30kW, gdyż w takim wypadku kocioł nie będzie wykorzystywany w pełni swoich możliwości, a my niepotrzebnie wydamy więcej pieniędzy. Idealnym wyborem będzie zatem urządzenie dwufunkcyjne o mocy 25kW.

Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 150m2

Większe mieszkania i domu będą wymagały od nas wyboru kotła o wyższej mocy. Do budynków o powierzchni 150m2 zaleca się wykorzystanie kotłów o mocy co najmniej 30kW w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych lub 35kW dla pieców dwufunkcyjnych. 

Piec gazowy kondensacyjny czy zwykły?

Różnica pomiędzy piecem gazowym konwencjonalnym, a kondensacyjnym to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Opłacalność każdego z tych rozwiązań zależy od wielkości domu, w którym mieszkamy. Piece kondensacyjne zwykle okazują się być od 10 do 15% tańsze w utrzymaniu. Różnica ta będzie się zatem zwiększać wraz z coraz większą powierzchnią do ogrzania. W przypadku mniejszych mieszkań i najmniejszych domów droższe kotły kondensacyjne okazują się być nieopłacalne, gdyż minimalna oszczędność w kosztach ogrzewania nie zwróci znacznie droższego wydatku na piec w ciągu kilku lat.

Jeśli nasze lokum ma co najmniej 75m2, to sytuacja może jednak się zmienić i droższy zakup może się już opłacić. W przypadku większych powierzchni – 150m2 i więcej, piec gazowy kondensacyjny będzie zdecydowanie najodpowiedniejszym wyborem. Nieco wyższy koszt zakupu zwróci się już w czasie 3-4 lat, a z biegiem kolejnych dni na ogrzewaniu sporo zaoszczędzimy.

Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Piec gazowy jednofunkcyjny jest zaprojektowany jedynie do ogrzewania instalacji grzewczej w budynku. Jego funkcjonalność może być rozszerzona poprzez dodanie do niego dodatkowego podgrzewacza pojemnościowego, który wieszamy obok kotła lub ustawiamy pod nim. Rozwiązanie to zajmuje wiele miejsca i nie jest najefektywniejsze – ogrzewana jest ciągle cała objętość zbiornika, która nie jest nam potrzebna.

Oszczędniejszym wyborem będzie kocioł dwufunkcyjny, który jest jednak zauważalnie droższy. Ogrzewa on zarówno instalację grzewczą, jak i ciepłą wodę użytkową. Ta jednak jest podgrzewana dopiero w momencie jej poboru. Nie tracimy więc energii na utrzymywanie ciepła całego dużego zbiornika. Wadą kotła dwufunkcyjnego będzie jednak ograniczenie w strumieniu ciepłej wody podczas korzystania z niej np. w dwóch źródłach naraz. 

Kiedy piec kondensacyjny pracuje efektywnie?

Piec gazowy kondensacyjny jest jednym z najefektowniejszych kotłów dostępnych na rynku. Efektywność jego pracy zależy jednak od parametrów jego pracy. Proces kondensacji zachodzi, gdy woda w instalacji grzewczej ma stosunkowo niską temperaturę. Wartość ta powinna wynosić nie więcej niż 50 st.C. na powrocie. Wyższa temperatury powracającej wody z instalacji grzewczej zmniejszy stopień zachodzenia kondensacji, a w skrajnych przypadkach nawet całkowicie ją udaremni. Dla najlepszych osiągów zaleca się temperaturę powrotu w przedziale 30-40st.C.

W celu jak największego obniżenia temperatury wody musimy zapewnić jej jak najskuteczniejsze odprowadzanie ciepła w postaci dużych powierzchniowo grzejników. Ekonomiczną pracę kotła zapewnimy, dobierając do niego także dobrą automatykę sterującą. Warto więc rozważyć zakup lepszego sterownika, który dostosuje parametry pracy kotła do warunków pogodowych. Pozwoli to dodatkowo zmniejszyć koszty utrzymania pieca nawet o ponad 20%. 

Jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać? Podsumowanie

Zakup pieca kondensacyjnego może być dla nas strzałem w dziesiątkę. Urządzenie to pozwoli nam zaoszczędzić znaczne ilości pieniędzy na przestrzeni wielu lat. Praktycznie w każdym przypadku większy wydatek początkowy zostaje zrekompensowany, a także zwraca się z nawiązką już po kilku latach. Kotły kondensacyjne są znane ze swoich wielu zalet i nie bez powodu stały się jednym z najbardziej polecanych rozwiązań do ogrzewania domów.  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij