Close

Jakie drzwi łazienkowe wybrać? Porady i ranking

Nie często wymienia się drzwi do łazienki. Jeśli stoisz przed wyborem nowych - dokładnie przemyśl swój wybór i wykonaj niezbędne pomiary. Zastanów się, jaki kolor najlepiej będzie pasował do Twojego domu. Czy wolisz mieć drzwi łazienkowe pełne czy przeszklone? A może kuszą Cię modele w całości wykonane ze szkła? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i poznaj podstawowe normy budowlane, które drzwi muszą spełniać. Wszystko o drzwiach łazienkowych w dzisiejszym poradniku zakupowym.

Aktualizacja: Maj 2024

Jakie drzwi łazienkowe wybrać?

Wybór drzwi łazienkowych powinien być dostosowany zarówno do przedpokoju (lub sypialni), jak i łazienki. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że łazienkowe drzwi muszą komponować się z wystrojem tych dwóch pomieszczeń. Nie mogą także odstawać swoim wyglądem od innych drzwi wewnątrz mieszkania i domu.

Jakie drzwi do łazienki powinieneś wybrać? Z pewnością też takie, które posiadają system wentylacji, posiadają dobre właściwości akustyczne i są odporne na działanie wilgoci. Drzwi do łazienki muszą też spełniać wymagania… budowlane. O czym mowa? Więcej dowiesz się niżej!

Drzwi do łazienki - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Drzwi muszą być przede wszystkim trwałe, praktyczne, ale i… dopasowane do charakteru Twojego mieszkania. Jakie parametry są najważniejsze w przypadku wyboru drzwi łazienkowych? Sprawdź

Wentylacja, czyli słowo o normach budowlanych

Prawo budowlane jasno określa, że drzwi do łazienki muszą posiadać specjalne otwory wentylacyjne. Do form wentylacji możemy zaliczyć podcięcie lub wbudowane tuleje. Oba rozwiązania są dobre i zgodne z normami budowlanymi.  Drzwi łazienkowe z podcięciem to o wiele nowocześniejsze rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Tuleje wentylacyjne są natomiast sprawdzone, skuteczne i tańsze. Zdecydowanie nie polecamy drzwi łazienkowych bez wentylacji, gdyż może to spowodować nadmierne osadzanie się wilgoci na ścianach w łazience i pojawienie się pleśni.

Rozmiar drzwi

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzwi nie mogą otwierać się do wewnątrz, a ich wymiary muszą wynosić co najmniej 80 cm x 200 cm. Nie każdy budynek jednak na to pozwala bez dodatkowe kucia ściany. Najważniejsze, aby rozmiar drzwi był odpowiednio dobrany do otworu w ścianie. W ofercie producentów drzwi znajdziesz nie tylko klasyczne osiemdziesiątki, ale także drzwi o szerokości 60, 70 i 90 cm. Jeśli potrzebujesz drzwi łazienkowych o niestandardowych rozmiarach, wówczas zamów drzwi na wymiar.

Kierunek otwarcia i montażu

Drzwi łazienkowe muszą być otwierane na zewnątrz. Tę informację także znajdziesz w prawie budowlanym. Rzadko zdarza się, że drzwi od łazienki otwierają się do środka. Takie rozwiązanie zdecydowanie odradzamy, gdyż zmniejsza ono bezpieczeństwo i zabiera przestrzeń. Drzwi łazienkowe prawe lub lewe otwierają się w prawą lub lewą stronę, jak sama nazwa podpowiada. To, jakie wybierzesz zależy już od projektu Twojego domu lub mieszkania.

Drzwi z listwami lub z szybą

Pośród drzwi łazienkowych znajdziesz modele z szybą lub bez. Jakie powinieneś wybrać? To zależy od Ciebie. Jednak ze względu na kwestie praktyczne, zachęcamy do wyboru drzwi z niewielkimi wstawkami ze szkła hartowanego. Dzięki nim z daleka zauważysz czy łazienka jest wolna, czy nie.

Jakie drzwi łazienkowe wybrać? Ranking drzwi do łazienki

1. Łazienkowe drzwi przeszklone - Radex Loft

Łazienkowe drzwi przeszklone - Radex Loft

Drzwi do łazienki od marki Radex wykonano z surowego drewna sosnowego o kierunku otwierania w lewą stroną. Jasne, surowe drewno z klejonej sosny skandynawskiej daje możliwość nadania mu wyjątkowego charakteru poprzez postarzanie lub olejowanie. Drzwi posiadają wbudowaną, okrągłą szybę ze szkła hartowanego w kolorze mlecznym o grubości 4 mm.

Zalety
posiadają wbudowaną okrągłą szybę
wykonane z surowej sosny skandynawskiej odpornej na wilgoć
drzwi posiadają aprobatę Techniczną
Wady
nie posiadają w zestawie zawiasów i zamka

2. Drzwi łazienkowe z tulejami wentylacyjnymi VST Milan

Drzwi łazienkowe z tulejami wentylacyjnymi VST Milan

Łazienkowe drzwi wykonane z połączenia płyt MDF i dwóch warstw HDF. Całość wykończono lakierowaną płytą HDF w kolorze srebrnego dębu. Dostępne są w dwóch kierunkach otwierania - prawym i lewym. Drzwi posiadają wbudowane dwie szyby ze szkła hartowanego w kolorze mlecznym. Umieszczone na dole drzwi tuleje zapewniają optymalną wentylację łazienki. W zestawie znajdziesz zarówno zamek, jak i ościeżnicę czy odpowiednie zawiasy.

Zalety
posiadają tuleje wentylacyjne zapewniające cyrkulację powietrza
możliwość wyboru kierunku otwierania
model Milan dostępny jest w czterech szerokościach
posiada dwie mleczne szyby o satynowych wykończeniu
Wady
drzwi dostępne w jednym kolorze
wykonane z płyt drewnopochodnych

3. Białe drzwi łazienkowe z podcięciem Domidor Next 5.6.

Białe drzwi łazienkowe z podcięciem Domidor Next 5.6.

Łazienkowe drzwi Domidor to nowoczesne białe drzwi dostępne w rozmiarach od 60 cm do 90 cm. Konstrukcja tego modelu została wykonana z płyt typu MDF i wykończono ją przy pomocy okleiny. Drzwi posiadają dwie szyby z mlecznego szkła hartowanego o grubości 4 mm. W zestawie znajdziesz zawiasy czopowe oraz klasyczny zamek do łazienki.

Zalety
drzwi są dostępne w różnych szerokościach
wyposażone w dwie szybki z wytrzymałego szkła hartowanego
w zestawie znajdziesz zarówno zawiasy, jak i zamek
Wady
wykonane z płyty drewnopochodnej
dostępny jeden kierunek otwierania

4. Surowe drzwi sosnowe do łazienki Kornik Sekstet

Surowe drzwi sosnowe do łazienki Kornik Sekstet

Łazienkowe drzwi wykonane z oszlifowanych paneli sosnowych. Naturalny kolor paneli pozwala na nałożenie dowolnego koloru, olejowanie lub postarzanie wyglądu drzwi. Model Sekstet oprócz naturalnej warstwy sosny posiada także możliwość zamontowania białego, matowego szkła o grubości 4 mm. Drzwi dostępne są od 60 cm do 90 cm szerokości.

Zalety
dostępne dwa kierunki otwierania
drzwi nie są wykończone, co pozwala na indywidualny dobór koloru
w razie potrzeby możesz skrócić drzwi do 3 cm
Wady
drzwi wymagają dodatkowego zabezpieczenia warstwą farby

5. Brązowe drzwi łazienkowe z przeszkleniem ImperioLine Caruso

Brązowe drzwi łazienkowe z przeszkleniem ImperioLine Caruso

Drzwi do łazienki od ImperioLine to konstrukcja z płyty drewnopochodnej MDF. Drzwi dostępne są w różnych konfiguracjach - z przeszkleniem bądź bez. Są dostępne także dwa kierunki otwierania. Szerokość drzwi ImperioLine waha się od 60 cm do 90 cm, dlatego możesz wybrać rozmiar dopasowany do posiadanej ościeżnicy. Szeroka gama kolorów pozwala na dobranie perfekcyjnego koloru do wnętrza.

Zalety
szeroka gama kolorów pozwala dopasować drzwi do każdego wnętrza
drzwi dostępne w 4 szerokościach
w zestawie znajdziesz zarówno zawiasy, jak i zamek
dostępne drzwi pełne oraz z przeszkleniem
Wady
drzwi nie posiadają podcięcia ani tulei wentylacyjnych, a ich wykonanie to dodatkowe koszty

6. Białe drzwi do łazienki Perfectdoor Fresno 6

Białe drzwi do łazienki Perfectdoor Fresno 6

Łazienkowe drzwi marki PerfectDoor dostępne są w rozmiarach od 60 cm do 80 cm. W całości zostały wykonane z płyty typu MDF. W zależności od preferencji możesz wybrać drzwi z kierunkiem otwierania w prawo lub w lewo. Drzwi posiadają dwie szyby ze szkła hartowanego o grubości 4 mm. W zestawie znajdziesz także zamek na klucz i system regulowanych zawiasów. 

Zalety
drzwi posiadają dodatkowe przeszklenie ze szkła hartowanego
dodatkowo zabezpieczone warstwą laminatu
dostępne dwa kierunki otwierania
trzy rozmiary do wyboru
Wady
drzwi nie posiadają podcięcia, a jego wykonanie to dodatkowy koszt
wykonane z płyty drewnopochodnej MDF

7. Drzwi do łazienki z przeszkleniem Jaro Tiga 1

Drzwi do łazienki z przeszkleniem Jaro Tiga 1

Łazienkowe drzwi o szerokości 60 cm z otwieraniem w lewym kierunku. Model Tiga 1 została wykonana z drewnopochodnej płyty lakierowanej typu HDF. Drzwi posiadają dodatkowe przeszklenie ze szkła hartowanego z aplikacją Tiga. W zestawie znajdziesz także wkręcane zawiasy czopowe, możliwość wybrania rodzaju zamka (na klucz, łazienkowy lub pod wkładkę), a także ramkę PCV lub MDF. 

Zalety
posiadają przeszklenie z minimalistycznym wzorem
możliwość wyboru jednego z trzech rodzajów zamka
drzwi są dodatkowo lakierowane
w zestawie znajdziesz dwa zawiasy
Wady
drzwi nie są wykonane z drewna, a z płyty MDF

Jak dopasować rozmiar drzwi łazienkowych?

Zgodnie z prawem budowlanym drzwi do łazienki powinny mieć szerokość co najmniej 80 cm. Nie zawsze jednak udaje się spełnić postawione wymagania. W praktyce oznacza to, że znajdziesz łazienkowe drzwi o szerokości 60 cm i 70 cm. W wielu wypadkach montaż drzwi o szerokości 80 cm nie jest po prostu możliwy.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar drzwi łazienkowych?

Dobór drzwi musisz zacząć od wykonania dokładnych wymiarów. Zacznij od zmierzenia wysokości otworu od podłogi. Wykonaj pomiar parokrotnie, w różnych miejscach. Wybierz najmniejszą uzyskaną wysokość. Następnie zmierz szerokość otworu. W tym wypadku również powtórz pomiar parokrotnie, zmieniając miejsce mierzenia. Ostatnim pomiarem jest grubość ściany włącznie z wierzchnimi warstwami panele czy kafelki. Zapisz najszerszy uzyskany wymiar.

Jakie rozmiary drzwi do łazienki są najbardziej powszechne?

Chociaż teoretycznie najpopularniejszym rozmiarem drzwi łazienkowych powinny być te o szerokości 80 cm, to w praktyce wiemy, że tych rozmiarów jest o wiele więcej. Producenci drzwi wewnętrznych posiadają w ofercie drzwi łazienkowe w rozmiarach:

  • 60 cm
  • 70 cm
  • 80 cm
  • 90 cm

Z pewnością są to najpowszechniejsze szerokości drzwi. W przypadku wysokości, drzwi łazienkowe powinny posiadać wysokość ok. 200 cm. W przeciwieństwie do szerokości, o wiele ciężej jest znaleźć drzwi o innej wysokość niż ta podana przez prawo budowlane. Jeśli potrzebujesz drzwi o niestandardowym wymiarze, zgłoś się do profesjonalisty, który wykona drzwi na zamówienie.

Z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi łazienkowe?

Materiał, z którego są wykonane drzwi łazienkowe, to nie tylko kwestia wyglądu i wystroju przedpokoju lub łazienki. Rodzaj drzwi wpływa także na ich odporność na wilgoć. Jaki materiał wybrać w przypadku drzwi do łazienki?

Drewniane drzwi do łazienki

Drzwi wykonane z drewna z pozoru mogą nie nadawać się do łazienki. Naturalne drewno jest postrzegane jako podatne na wilgoć i wysokie temperatury.  A jak wiadomo - w łazienkach wilgoci jest naprawdę dużo. Pamiętaj jednak, że producenci drzwi do mieszkań naprawdę starannie dobierają drewniane komponenty. Do produkcji drewnianych drzwi wykorzystywane jest drewno o wysokiej odporności na niekorzystne warunki (np.  sosna skandynawska). Dodatkowo ich powierzchnia jest wielokrotnie zabezpieczona za pomocą laminatu lub lakieru na wypadek nadmiernej ekspozycji na wilgoć.

Szklane drzwi do łazienki

W łazience coraz chętniej montuje się całkowicie szklane drzwi. Przykładowo - drzwi łazienkowe do bloku to świetny wybór. Szkło przepuszcza nieporównywalnie więcej światła, a więc doświetla dodatkowo łazienkę i optycznie ją powiększa. Niestety, ma też swoje wady. Należy do nich chociażby mniejsza prywatność. Szklane drzwi wyglądają efektownie, ale nie dają takiego poczucia prywatności i bezpieczeństwa jak modele z drewna. Na szkle para wodna z łatwością będzie się skraplała, co jednak może powodować powstanie nieestetycznych zacieków. Szklane powierzchnie musisz więc myć o wiele częściej od drewnianych.

Jakiego koloru drzwi łazienkowe wybrać?

Jakiego koloru drzwi łazienkowe wybrać?

Kolor i wykończenie drzwi łazienkowych nie zależy tylko od wystroju łazienki, a nawet całego mieszkania. Na jakie kolor drzwi powinieneś się zdecydować? Sprawdźmy najpopularniejsze opcje.

Białe drzwi do łazienki

Łazienkowe drzwi w kolorze białym to stonowany i uniwersalny wybór do wszystkich pomieszczeń utrzymanych w klimacie skandynawskim. Biel świetnie pasuje do jasnych (szarych, białych lub pastelowych) ścian, dzięki czemu optycznie powiększa pomieszczenie, a całe wnętrze sprawia wrażenie bardziej przestronnego.

Brązowe drzwi do łazienki

Brązowe drzwi, nie tylko łazienkowe, to jeden z najczęstszych wyborów do domu. Pasują do wielu wnętrz, szczególnie tych o ciepłej kolorystyce. Brązowe drzwi łazienkowe, jeśli są posiadają fakturę drewna, świetnie komponują się w pomieszczenia z naturalnymi elementami wystroju czy z drewnianą podłogą.

Czarne drzwi do łazienki

Czarne drzwi nie są częstym wyborem. Najczęściej decydują się na nie posiadacze nowoczesnych mieszkań z awangardowym pazurem. Chociaż są niezwykle eleganckie to o wiele częściej widać na nich ślady od rąk lub skraplającą się parę wodną. W przypadku białych drzwi wspominaliśmy o ich zdolności do tworzenia iluzji większej przestrzeni. Czarne drzwi stanowią ich przeciwieństwo, a co za tym idzie, mogą optycznie zmniejszać pomieszczenia.

Drzwi łazienkowe do starych futryn - co warto wiedzieć?

Stare futryny mogą przysporzyć sporo problemów, a szczególnie przy wymienianiu drzwi na nowe. Co musisz wiedzieć podczas dopasowywania nowych drzwi łazienkowych do starych futryn?

Na początku dokładnie obejrzyj futrynę. Czy jest zniekształcona i posiada wybrzuszenia? Czy jest zniszczona, a jej kształt nie jest taki jak kiedyś? Jeżeli tak, musisz zająć się wymianą futryny zanim kupisz nowe drzwi do łazienki.Zainwestuj od razu w drzwi łazienkowe z ościeżnicą dopasowaną kolorem. Kolejnym ważnym elementem jest wymierzenie futryny, a dokładniej wrębu (miejsca łączenia drzwi z futryną). Jeżeli różni się on od standardowych 25 mm, warto rozważyć produkcję drzwi na zamówienie lub całkowite pozbycie się starej futryny.

Dlaczego należy spełnić normy i wymogi w kontekście drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe normy i wymogi

Wymagania dotyczące pomieszczeń określonych jako higienicznosanitarne (czyli także łazienek) są zawarte w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury i w szeroko pojętym prawie budowlanym. Oprócz spełnienia wymogów dotyczących rozmiarów drzwi, istotne jest także kierunek otwierania się drzwi czy wyposażenie w elementy pozwalające na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Spełnienie tych wymogów ma na celu przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Przykładowo, otwieranie drzwi na zewnątrz pomieszczenia zapobiega zderzeniu drzwi z meblami czy elementami wyposażenia. Nie ukrywajmy - większość łazienek w blokach z lat 80. nie jest duża, a drzwi otwierane do wewnątrz dodatkowo zmniejszyłyby powierzchnię użytkową. Z drugiej strony, spełnienie wymagań dotyczących otworów wentylacyjnych jest ważne podczas odprowadzania nadmiaru wilgoci z łazienki. A jak wiemy, jej nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia ściany czy rozwinięcia się pleśni.

Jak zabezpieczyć drzwi łazienkowe przed wilgocią?

Drzwi łazienkowe są szczególnie narażone na kontakt z wilgocią, które w łazience przecież jest dużo. Jeśli posiadasz łazienkę o słabej cyrkulacji powietrza, zabudowaną kafelkami do samego sufitu lub po prostu masz drzwi łazienkowe bez wentylacji - musisz zabezpieczyć drzwi przed wilgocią. W jaki sposób to zrobić? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po specjalny lakier do drewna. Warstwa lakieru zabezpieczy nie tylko przed wnikaniem wilgoci, ale także przed niszczeniem pod wpływem wysokiej temperatury.

Drzwi łazienkowe dla niepełnosprawnych - jakie powinny być?

Osoby niepełnosprawne mają większe wymagania w przypadku drzwi łazienkowych. Aby łazienka była przyjazna dla osób niepełnosprawnych (np. poruszających się na wózku inwalidzkim) drzwi powinny mieć szerokość nawet powyżej 80 cm. Warto jest pamiętać, o zlikwidowaniu niepotrzebnego progu pomiędzy łazienką i przedpokojem. Najlepszym rozwiązaniem są w tym wypadku drzwi łazienkowe przesuwane, gdyż są łatwiejsze w zamykaniu i otwieraniu dla osób niepełnosprawnych.

Jakie drzwi łazienkowe wybrać? Podsumowanie

Wybór drzwi łazienkowych wcale nie jest łatwy. Pamiętaj jednak, że to wysiłek wart zachodu. Kupujesz przecież drzwi na lata, które wpłyną też na cały wystrój Twojego mieszkania! Jakie drzwi łazienkowe najbardziej Wam się podobają? Kto woli wybrać je sam, a kto zostawia sprawę fachowcom? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij