Close

Jaki drapak dla kota wybrać? Ranking i porady DIY

Posiadanie kota w swojej rodzinie daje wiele radości. Problem pojawia się wówczas, gdy kot zaczyna ostrzyć swoje pazurki na nowym dywanie, skórzanej kanapie czy tapicerce drogiego fotela. Na szczęście jest sposób na uratowanie Twoich mebli przed kocim temperamentem - odpowiedni drapak dla kota. Jaki drapak wybrać dla dużego, a jaki dla małego kota? Gdzie postawić drapak dla kota w mieszkaniu? Jak zrobić drapak dla kota własnoręcznie? Wszystkie odpowiedzi czekają na Ciebie poniżej.

Ranking najlepszych drapaków dla kota

Najlepszy drapak dla kota
Drugi wybór
Trzeci wybór
Duży drapak dla kota

KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO PEŁNEGO ZESTAWIENIA RANKINGOWEGO DRAPAKÓW

Co to jest i po co drapak dla kota w domu?

Drapak dla kota to nic innego jak konstrukcja zbudowana z drewna i owinięta szczelnie nicią np. sizalową. Czy drapak dla kota jest potrzebny? Tak, szczególnie jeśli masz dość wiecznie podrapanych mebli i dywanów! Dzięki postawieniu drapaka dla kota, dajesz swojemu pupilowi inne miejsce, w którym może zaspokoić swoje podstawową potrzebę ścierania pazurów i zaznaczania terytorium zapachem z gruczołów znajdujących się na opuszkach.

Drapak to świetne miejsce zabawy i odpoczynku. Wysokie drapaki pozwalają na wspinaczki i dalekie skoki, dzięki którym Twój pupil otrzyma niezbędną dawkę aktywności, szczególnie jeśli jest typowym kotem kanapowym. Po skończonej zabawie drapak może służyć też za miejsce spania i odpoczynku, które przecież stanowi lwią część życia każdego kota.

Jaki drapak dla kota wybrać? Jakie są rodzaje?

Drapaki dla kotów są dostępne w wielu wersjach i nie mówimy tu tylko o rozmiarze! Jakie rodzaje drapaków dla sierściuchów możemy znaleźć?

Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy:

Drapak dla kota naturalny

Naturalny drapak dla kota wykonany jest z takich materiałów jak naturalne drewno jak np. wiklina czy pień drzewa.

  • Naturalny drapak dla kota z drewna - czyli drapaki zrobione z naturalnych desek lub belek
  • Drapak z pnia drzewa - do budowy takich drapaków użyto naturalnych gałęzi lub pniów, które są nie tylko wytrzymałe, ale i wyglądają nieszablonowo.

Drapak dla kota z kartonu

Kartonowy drapak dla kota możesz wykonać samemu lub kupić już gotowy. Ten rodzaj drapaków najczęściej jest wykonany z odpornej, twardej tektury, dzięki czemu nie zniszczy się szybko pod naporem kocich pazurów. Ich cena jest też odpowiednio niższa.

Ze względu na funkcjonalność znajdziesz:

Drapak z hamakiem

Dobry drapak z hamakiem pozwala na odpoczynek po intensywnej zabawie, a przy tym nie ogranicza pola widzenia Twojego kota.

Drapak z legowiskiem

Drapak z legowiskiem, podobnie jak te wyposażone w hamak, pozwalają nie tylko na zabawę, ale i na odpoczynek. Legowisko z reguły ma otwartą konstrukcję, dzięki czemu kot może obserwować swoje otoczenie podczas leżenia.

Drapak drzewko dla kota

Drapak typu drzewko posiada wiele poziomów, po których Twój kot może się wspinać. Tego rodzaju modele często wyposażone są w dodatkowe atrakcje na każdym poziomie tj. wiszące zabawki, legowiska, hamaki czy platformy obserwacyjne.

Domki dla kotów z drapakiem

Przykład połączenia legowiska z drapakiem. Domek dla kota wyposażony w drapak z reguły nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych mieszkaniach.

Drapak leżący

Czyli mały drapak dla kota, który idealnie wpasuje się w niewielkie przestrzenie, gdyż nie zajmuje dużo miejsca. Co więcej, leżący drapak dla kotów to najlepszy wybór dla zwierzaków, które preferują drapanie w poziomie.

Drapak stojący

Najlepszy wybór dla pupili, którzy wolą drapanie pionowych powierzchni. Stojący drapak dla kota w formie słupka jest prosty w swojej budowie i także nie zajmuje dużo miejsca w pokoju. Często posiada na górze podest, na który kot może wskoczyć i obserwować z wysokości, co się wokół niego dzieje.

Zastanawiasz się, gdzie można zamontować drapak? Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy:

Drapak narożny na kanapę

Twój kot szczególnie upodobał sobie kanapę i nie chce nauczyć się korzystania z drapaka? Wybierz narożny drapak na kanapę. To świetna ochrona brzegów mebli, a na dodatek nie wymaga specjalistycznego montażu.

Drapak dla kota na ścianę

Brak miejsca w mieszkaniu na duży drapak dla kota może być kłopotliwy. Nie oznacza to jednak, że nie ma innego rozwiązania! Ścienne drapaki dla kotów są bardzo wygodne; w ogóle nie zajmują miejsca w domu i są praktycznie niewidoczne.

Jaki drapak dla kota wybrać? Ranking najlepszych drapaków dla kotów

1. Funfit - drapak z legowiskiem i domkiem dla małego kota - 117cm

1. Funfit - drapak z legowiskiem i domkiem dla małego kota

Drapak o aż pięciu poziomach, na których Twój pupil znajdzie takie atrakcje jak domek, legowisko czy wiszącą zabawkę. Wykonany z płyty wiórowej pokrytej sznurem sizalowym i miękkim pluszem. Wysokość konstrukcji to 117 cm, natomiast jej szerokość wynosi 79 cm.

Zalety
posiada aż 5 poziomów
w zestawie znajdziesz drabinkę, domek i legowisko
wyposażony w wiszącą zabawkę i sznur do zabawy
Wady
drapak nie sprawdzi się u posiadaczy dużych ras lub kotów ważących powyżej 4 kg - może być niestabilny

2. Funfit XL - drapak z wiszącymi zabawkami dla kota - 135cm

Funfit XL - drapak dla kota z wiszącymi zabawkami

Drapak dla kota o wysokości aż 135 cm i szerokości ok. 100 cm. Posiada aż cztery zabawki wiszące, a do tego domek i legowisko do odpoczywania po zabawie. Całość wykonano z płyty wiórowej pokrytej sznurkiem sizalowym i obłożonej miękkim pluszem.

Zalety
posiada domek i legowisko
wyposażony w aż cztery zabawki wiszące
posiada aż trzy platformy obserwacyjne
Wady
drapak najlepiej sprawdzi się u małych kotów i kociąt

3. Drapak dla kota z platformą do obserwacji o wysokości 138cm

Drapak dla kota z platformą do obserwacji

Duży drapak dla kota, a nawet całych rodzin. Został powleczony miękkim pluszem i sznurkiem sizalowym. Na jego wyposażenie składają się takie elementy jak: tuba, domek dla kotów, sznurek do zabawy, hamak czy drabinka. Wymiary tego modelu to 140 cm wysokości na 105 cm szerokości.

Zalety
wyposażony w dwa legowiska, hamak i platformę do obserwacji
posiada sznurek do zabawy
w zestawie znajdziesz wygodną drabinkę dla kota
Wady
podstawa jest niestabilna podczas intensywnych zabawy
drapa zajmuje sporo miejsca w pokoju

4. Domek dla kota z hamakiem i legowiskiem - 140cm

Domek dla kota z hamakiem i legowiskiem

Drapak o wysokości 140 cm i szerokości 105 cm. Wykonany z płyty wiórowej pokrytej sznurkiem sizalowym i miękkim pluszem. Posiada aż pięć poziomów, na których Twój pupil znajdzie m.in. domek, platformę obserwacyjną, hamak czy legowisko. Świetnie nadaje się do zabawy więcej niż jednego kota.

Zalety
wyposażony w hamak i aż dwa legowiska
posiada platformę obserwacyjną
odpowiedni nawet dla większych kotów
Wady
posiada tylko jedną zabawkę wiszącą

5. Wysoki drapak dla kota z legowiskiem i hamakiem - 140cm

Wysoki drapak dla kota z legowiskiem i hamakiem

Drapak idealny dla jednego kota, a nawet kocich rodzin. Wymiary tego modelu wynoszą prawie 140 cm wysokości i 105 cm szerokości, a konstrukcję wykonano z połączenia płyty wiórowej, miękkiego pluszu i sznura sizalowego, dzięki czemu jest nie tylko miękki, ale i odporny. W zestawie znajdziesz platformę obserwacyjną, domek, drabinkę i legowiska.

Zalety
wyposażony w domek dla kota, dwa legowiska i hamak
dodatkową atrakcję stanowi drabinka
nadaje się dla kocich rodzin i większych kotów
Wady
drapak zajmuje sporo miejsca
posiada tylko jedną wiszącą zabawkę

6. Drapak drzewko dla kota z domkiem

Drapak drzewko dla kota z domkiem

Drapak w kształcie drzewka, który nie zajmuje dużo miejsca; jego wysokość to 90 cm, natomiast szerokość to niecałe 30 cm. W wyposażeniu znajdziesz takie akcesoria jak obserwacyjna tuba o intrygującym dla kotów kształcie, domek i platformę obserwacyjną.

Zalety
wyposażony w domek z wejściem i tubę do wylegiwania się
posiada wiszącą zabawkę, która dostarczy kotu frajdy
dzięki platformie na najwyższym poziomie kot może obserwować swoje otoczenie
Wady
nadaje się dla jednego kota o przeciętnej wielkości
nie wszystkie koty będą zadowolone z niskiej wysokości drapaka

7. Wysoki drapak z legowiskiem - drapak drzewko dla kota 138cm

Wysoki drapak z legowiskiem dla kota

Drapak idealny dla młodych kociąt lub kocich rodzin. Wysokość drapaka to prawie 140 cm wysokości, natomiast jego szerokość wynosi ok. 50 cm. Cały drapak został pokryty pluszem i sizalowym sznurkiem, dzięki czemu jest miękki, ale nie niszczy się podczas ostrzenia pazurów. Wyposażenie drapaka obejmuje wiszące zabawki, domek i hamak.

Drapak idealny dla młodych kociąt lub kocich rodzin. Wysokość drapaka to prawie 140 cm wysokości, natomiast jego szerokość wynosi ok. 50 cm. Cały drapak został pokryty pluszem i sizalowym sznurkiem, dzięki czemu jest miękki, ale nie niszczy się podczas ostrzenia pazurów. Wyposażenie drapaka obejmuje wiszące zabawki, domek i hamak.

Zalety
posiada aż pięć poziomów
wyposażony nie tylko w wiszące zabawki, ale także w hamak i domek
posiada wygodną drabinkę do domku
Wady
ze względu na małą szerokość podstawy drapak jest niestabilny przy zabawie więcej niż jednego kota

8. Domki dla kotów z drapakiem - ocieplana budka

Domki dla kotów z drapakiem - ocieplana budka

Propozycja idealna dla posiadaczy ogrodu i wychodzących kotów.  Ta budka dla kotów sprawdzi się świetnie na zewnątrz domu, gdyż jest wykonana z odpornego na wilgoć drewna, a dodatkowo ocieplona styropianem. Wymiary domku dla kota to 56 x 32 x 47 cm, a więc spokojnie pomieści dwa dorosłe koty.

Zalety
odpowiednia do ogrodu, gdyż jest ocieplana
zmieści dwa dorosłe koty
domek wyposażony w drapak
Wady
zaprojektowany z myślą o kotach wychodzących, a więc może nie nadawać się do trzymania w domu
nie posiada platformy obserwacyjnej ani zabawek

9. Drapak dla kota - słupek dla dużych kotów z domkiem 60cm

Drapak dla dużych kotów z domkiem

Jeśli nie posiadasz dużo miejsca w mieszkaniu - ten model będzie idealny! Posiada wszystko co trzeba: wiszącą zabawkę, słupek do drapania, platformę do obserwacji i domek. A wszystko to w konstrukcji o wysokości 60 cm i szerokości 34 cm.

Zalety
jest stabilny i wytrzymały, posiada wiszącą zabawkę
wyposażony w podest do obserwacji i domek
Wady
nie posiada dodatkowego legowiska i hamaka
nadaje się tylko dla jednego kota

10. Drapak narożny dla kota na ścianę do małych mieszkań

Drapak narożny na ścianę do małych mieszkań

Idealny wybór do małych przestrzeni i dla kotów, które lubią drapać w pionie. Ten model nie zajmuje dużo miejsca i jego montaż jest bardzo prosty. Nadaje się zarówno dla dużych, jak i małych kotów.

Zalety
niska cena
zajmuje mało miejsca
odpowiedni zarówno dla dużych, jak i małych ras
Wady
brak akcesoriów takich jak domek, hamak czy zabawki

Kiedy drapak dla kota jest potrzebny i w jaki sposób może pomóc?

Mogłoby się wydawać, że drapaki dla kotów to miejsce szaleńczych zabaw, psot i odpoczynku. Drapak dla kota może się jednak przydać, jeśli masz dość wiecznie podrapanych mebli, ścian i zaciągniętych dywanów. Wszystko dlatego, że drapaki dostarczają nie tylko frajdy, ale też zaspokajają naturalne potrzeby Twojego kota.

O jakich potrzebach mowa? Jedną z nich jest właśnie pozbycie się martwej łuski z pazurków czy oznaczenie terytorium zapachem z opuszków łap. Drapak dla kota pomaga także przy rozładowywaniu nadmiaru energii i zaspokajaniu instynktu łowcy, który drzemie nawet w małych kociakach.

Jak wybrać drapak dla kota? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka?

Drapak drapakowi nierówny. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując drapak dla swojego kota.

Materiał wykonania

Drapak dla kota służy przede wszystkim… drapaniu. Z tego powodu powinien być wykonany z materiałów, które będą wytrzymałe i szybko nie zniszczą się podczas codziennego ostrzenia pazurów. Bardzo dobrym wyborem jest drapak powleczony sznurkiem sizalowym, który jest odporny i szybko się nie zniszczy.

Rozmiar kota i wielkość drapaka

Wielkość drapaka powinna być dostosowana do rozmiaru kota, gdyż inne potrzeby będzie miał olbrzymi maine coon, a inne koty birmańskie czy nasze ukochane dachowce. Aby kot wygodnie mógł korzystać z drapaka, wybierz model, którego minimalna szerokość powierzchni do drapania jest większa od szerokości ciała samego kota. Dzięki temu kot będzie mógł wygodnie ułożyć obydwie łapki na drapaku i naostrzyć pazurki.

Jeśli wahasz się pomiędzy mniejszym a większym modelem - zawsze wybieraj większy drapak. Zbyt mały drapak skutecznie zniechęci Twojego pupila do korzystania z niego. Natomiast duży drapaki dla kota to zawsze dobry wybór.

Jakość i wytrzymałość

Wytrzymałość i stabilność drapaków jest także niesamowicie ważna. Wybierz stabilny model, a najlepiej taki, który ma możliwość przymocowania go do ściany. Szalone kocie zabawy lub skoki z impetem nie powinny go w stanie przewrócić. Na wytrzymałość zwróć szczególną uwagę, jeśli posiadasz kota dużej rasy lub takiego, który waży więcej niż przeciętnie,

Jak wybrać drapak dla kota? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka?

Gdzie postawić drapak dla kota? Jakie są zalecenia kocich behawiorystów?

Drapak dla kota powinien być tak umieszczony, aby pozwalał na obserwowanie całego pomieszczenia, a nawet i sąsiednich, gdy kot na nim wygodnie siedzi. Możesz więc ustawić drapak w rogu pomieszczenia lub na przeciwko wejścia do mieszkania/pokoju. Wówczas kot będzie mógł swobodnie obserwować z drapaka swoje terytorium.

Dopasuj położenie do środowiska kota

Jeśli posiadasz kota, na pewno zdążyłeś się zorientować, jak bardzo lubi chodzenie po meblach, skakanie ze stołu na parapety lub na stolik od telewizora. Warto tak rozplanować lokalizację drapaka w pomieszczeniu, aby kot miał możliwość przejścia na niego z innych mebli w pomieszczeniu w tzw. ciągu. Zaspokoi to jego potrzebę wspinaczki, da możliwość ucieczki, a tym samym podniesie potrzebę bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że drapaki podwieszane, montowane w miejscu odległym od szafek, półek czy mebli, które kot może wykorzystać do wspinaczki (i ewentualnie do ucieczki), będą w jego oczach mało interesujące, a nawet niebezpieczne!

Drapak dla kota jak nauczyć swojego zwierzaka, aby z niego korzystał?

Nie ukrywajmy - prawidłowe zachowania najłatwiej jest zaszczepić już od małego. Postaraj się, aby Twój podopieczny jak najszybciej zaznajomił się z drapakiem - to zminimalizuje ryzyko drapania mebli w przyszłości.

Co zrobić jednak, gdy posiadasz dorosłego kota, którego chcesz nauczyć korzystania z drapaka? Możesz zachęcić go do korzystania z drapaka na przykład za pomocą ulubionych smakołyków. Każde wykorzystanie drapaka powinno być nagradzane czymś smacznym.

Innym sposobem jest drapanie... samemu, dzięki czemu kot zauważy do czego nowy mebel w pokoju i sam zacznie z niego korzystać. Aby dodatkowo zachęcić zwierzaka do używania drapaka dla kotów, spryskaj go walerianą lub kocimiętką, za którymi koty szaleją. Pamiętaj jednak, że w przypadku młodych kotów ta metoda się nie sprawdzi, gdyż kocimiętka je odrzuca.

Domki dla kotów z drapakiem - nie tylko drapak, ale także dodatkowa przestrzeń na zabawę dla Twojego kota

Jak pewnie zauważyłeś, wiele drapaków posiada także domek dla kota. Połączenie legowiska, w którym kot może się zaszyć, z funkcjonalnym drapakiem to świetny pomysł. Domki dla kotów są bardzo przytulne, wyłożone często miękkim materiałem, dzięki czemu pozwalają zaszyć się kotu w bezpiecznym miejscu i odpocząć po całym dniu zabawy. A dzięki połączeniu domku z drapakiem, nie musisz kupować tych akcesoriów osobno - zaoszczędzisz więc i przestrzeń, i pieniądze.

Drapak dla kota z legowiskiem lub hamakiem - czyli ulubione miejsce do spania dla kota

Innym miejscem, idealnym do odpoczynku, jest legowisko bądź hamak. Koty uwielbiają spać we wszystkich najdziwniejszych pozycjach; uwielbiają się także wyciągać do granic możliwości. Drapak dla kota, który posiada otwarte legowisko bądź wiszący hamak, pozwala Twojemu kotu na leżenie w ulubionej pozycji. Dodatkowo otwarta budowa hamaku/legowiska w dalszym ciągu pozwala na obserwowanie tego, co dzieje się obecnie w pomieszczeniu.

Drapak na ścianę - ratunek dla ścian i pomoc dla kota

Twój kot upodobał sobie ścianę do strzępienia pazurów? Wybierz drapak dla kota na ścianę. Ich montaż nie jest skomplikowany a pozwala zaoszczędzić dużo czasu przy regularnym odnawianiu ścian. To świetny wybór także dla posiadaczy małych mieszkań, w których nie ma miejsca na duże konstrukcje w postaci wielopiętrowych drapaków. Co więcej, drapak ścienny daje Ci możliwość zastosowania go także na podłodze, w zależności od tego, w jakiej pozycji Twój kot najbardziej lubi drapać.

Drapak dla kota czy warto? Jakie są wady i zalety posiadania drapaka w domu?

O drapakach dla kotów już wiesz niemal wszystko. Zastanówmy się teraz, jakie są wady i zalety posiadania drapaka dla kota w domu.

Zalety
drapaki to świetne miejsce zabawy, odpoczynku i sposobu na pozbycie się martwych łusek z kocich pazurów
korzystanie drapaka zmniejsza szansę na drapanie mebli, ścian czy dywanów
wiele modeli posiada dodatkowe domki i legowiska, które pozwalają kotu nie tylko odpoczywać, ale także obserwować otoczenie, co jest bardzo ważne dla jego poczucia bezpieczeństwa
drapak pozwala na poprawę kondycji Twojego kota, zapewnia mu codzienną dawkę ruchu, usprawnia krążenie i wzmacnia stawy
kot może zaznaczyć teren na drapaku poprzez swój zapach, a więc i poczuć się bezpieczniej na własnym terytorium
Wady
duże, wielopiętrowe drapaki dla kotów zajmują sporo miejsca w pokoju
drapaki wymagają regularnego czyszczenia, szczególnie jeśli posiadasz kota o długiej sierści
istnieje szansa, że kot nie będzie korzystał z drapaka lub proces uczenia go będzie długi

Jak zrobić drapak dla kota samodzielnie? Porady DIY

Drapak dla kota niekoniecznie musi być niesamowicie kosztowny. Jeśli masz ściśle ograniczony budżet i potrafisz coś zmajstrować - możesz wykonać go samemu w domu. Jak zrobić drapak dla kota własnoręcznie? Sprawdź!

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu? Najważniejsze porady

Do stworzenia drapaka dla kota z tektury potrzebujesz starego kartonu, nietoksycznego kleju i nożyka do tapet. Wystarczy, że potniesz karton na długie paski o szerokości ok. 5 cm i skleisz je ze sobą. Na koniec możesz wyrównać wszystkie krawędzie.

Jeśli natomiast taki drapak z kartonu nie jest dla Ciebie zbyt estetyczny - zaopatrz się w grubą, szeroką ramkę i w niej umieść pocięte kartoniki. Ramkę możesz wówczas pomalować na dowolny kolor korespondujący z wnętrzem pomieszczenia, dzięki czemu będzie i estetyczna, i użyteczna.

Jak zrobić drapak dla kota z drewna? Kilka wskazówek

W przypadku drewnianych drapaków dla kota sprawa jest nieco trudniejsza. Zanim weźmiesz się za swój projekt, upewnij się, że posiadasz odpowiednie narzędzia do cięcia drewna, wiercenia w nim otworów czy wkręcania śrub.

Robienie drapaka z drewna dla swojego kota zacznij od przygotowania małego planu pracy. Zastanów się, jakie akcesoria lub zabawki chcesz na nim umieścić. Jaką wysokość będzie miał Twój drapak? Ile poziomów się na nim znajdzie? I w końcu, jakie drewno wykorzystasz do budowy: naturalne pnie czy drewno ze sklepu?

Stabilność jest najważniejsza

Budując drapak dla kota zacznij od podstawy. Pamiętaj, że musi być ona stabilna i trzymać całą konstrukcję w ryzach, aby drapak nie przewrócił się na Twojego kota. Podstawę możesz wykonać z płyty drewnianej lub MDF. Możesz także obłożyć ją sizalem lub miękkim materiałem.

Na wybranej podstawie naszego drapaka możesz zacząć montować resztę konstrukcji, czyli długie, grube gałęzie bądź sklepowe belki z drewna. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, aby solidnie przymocować pionowe elementy do podstawy.

Na koniec możesz zająć się wykończeniem drapaka. Zamontuj hamak z kawałka koca, przykręć dodatkową deskę na samej górze, aby stworzyć idealny punkt obserwacyjny, zawieś ulubioną zabawkę na lince lub obłóż drapak sznurem sizalowym.

Jaki drapak dla kota wybrać? Podsumowanie

Rodzajów drapaków dla kotów jest ogromny wybór. Nie zapomnij jednak, że nawet najlepszy i najdroższy drapak nie będzie dla kota ciekawy, jeśli umieścisz go w pokoju, w którym Twój kot rzadko przebywa.

Kto z Was ma zamiar kupić swojemu Mruczkowi drapak do dzikich harców? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jaki drapak macie zamiar kupić - z legowiskiem, z pnia drzewa a może najprostszy na ściennę?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij