Close

Czy warto kupić odkurzacz piorący do domu?

Odkurzacz piorący to wielofunkcyjne nowoczesne urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się kurzu z podłogi, plam z dywanu i tapicerki oraz zbierzesz z powierzchni rozlany płyn. Czy warto zainwestować w takie urządzenie czyszcząco-piorące? Przekonamy Cię, że tak!

Aktualizacja: Maj 2024

Tradycyjne odkurzacze, czyli te przeznaczone do pracy na sucho, wciąż są jednymi z najchętniej wybieranych sprzętów gospodarstwa domowego. Przyzwyczajenie, przekonanie o skuteczności to zapewne najczęstsze przyczyny podejmowania decyzji o ich zakupie.Warto jednak mieć świadomość, że coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się tzw. smartdom. To trend, w którym klasyczne sprzęty AGD, zastępowane są przez nowoczesne urządzenia, które mogą wykonywać kilka czynności. Są nie tylko precyzyjne, dokładne i wielofunkcyjne, ale również dają domownikom to, co najważniejsze – więcej wolnego czasu i możliwość skupienia się na rodzinie. Przykładem urządzenia, które wpisuje się w ten styl życia jest odkurzacz piorący do domu, który wyczyści dywany, wykładziny i tapicerkę mebli.

Co to jest odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący wykorzystuje połączenie siły ssania z wodą w celu usunięcia uporczywych zabrudzeń. Oprócz zwykłego odkurzania, daje możliwość dozowania detergentów na dywany i tapicerki, sprawdzi się więc w walce z najbardziej uporczywymi plamami, w tym tymi z wina.

W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza, którym możesz odkurzać wyłącznie na sucho i ma tylko jedną komorę na brud, piorący odkurzacz ma dwa zbiorniki na wodę. W jednym pojemniku jest czysta woda z detergentem rozpylana na zabrudzoną powierzchnię, a do drugiego zbierana jest brudna ciecz. 

Co więcej, do pojemnika możesz dolać niewielką ilość olejku zapachowego, dzięki czemu wprowadzisz do pomieszczenia ulubiony aromat. Sam odkurzacz jest też wyposażony w specjalną końcówkę do usuwania rozlanych płynów z podłogi bądź mebli.

Zastosowania odkurzacza piorącego

Szerokie spektrum zastosowania odkurzacza piorącego doskonale opisuje artykuł Odkurzacz piorący do domu: jaki wybrać? Ranking najlepszych:

Odkurzacz piorący to uniwersalny sprzęt, dzięki któremu wyczyścisz dywany, wykładziny, tapicerki (meblowe i samochodowe), a także panele, parkiet i linoleum. Jest wręcz niezbędny, jeżeli w swoim domu masz dużą liczbę dywanów lub elementy o zróżnicowanej wodoodpornej powierzchni. To także bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ dokładnie usuwa zanieczyszczenia, a przy pracy nie wznosi w powietrze drobnego pyłku.

Jednym z zastosowań odkurzacza jest pranie tapicerki samochodowej. Odkurzacz piorący samochodowy, o odpowiednio dużej mocy, będzie w stanie poradzić sobie z uporczywymi zanieczyszczeniami nawet bez odplamiania czy szorowania. Z powodzeniem usunie kurz, sierść, okruchy czy nawet zaschnięte błoto.

Dodajmy, że powszechnie uważa się, że odkurzacz piorący wodny ma korzystny wpływ na stan powietrza w domu: pozostawia je czystsze i bardziej nawilżone. Odkurzacz wraz z powietrzem zasysa kurz, okruszki, zanieczyszczenia i różne cząsteczki, a następnie po przefiltrowaniu wyłapuje je dzięki tafli wody. Mało tego, wciąga ich więcej w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza.

Odkurzanie i pranie dywanów nigdy nie było tak proste!

Mimo szerokiego zastosowania odkurzacz piorący wodny najczęściej wykorzystywany jest do prania dywanów. Nic dziwnego, dywany to doskonałe siedlisko dla bakterii, wirusów i roztoczy, a to z kolei nie jest dobre dla zdrowia. Samo pranie czy czyszczenie dywanu jest pracochłonne i zabiera sporo energii, tym bardziej warto rozważyć zakup urządzenia piorącego, zwłaszcza kiedy w domu przebywają alergicy lub małe dzieci.

Z odkurzaczem piorącym szybko i skutecznie wyczyścisz dywan zarówno na mokro, jak i na sucho.

Podstawowym sposobem dbania o dywan jest regularne i dokładne odkurzanie – to właśnie czyszczenie na sucho. Czynność ta zazwyczaj wystarcza, by pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu i brudu, która zalega na dywanie. Problemy z czyszczeniem dywanu zaczynają się, gdy pojawiają się plamy lub gdy dywan brzydko pachnie (co często zdarza się na przykład u posiadaczy zwierząt) – wtedy z pomocą przychodzi pranie na mokro odkurzaczem piorącym, w którym wykorzystywana jest chemia, jak na przykład środek do czyszczenia dywanów w płynie RM 519 wyróżniający się wysoką wydajnością i starcza na dłużej – czytamy w poradniku o praniu dywanów na stronie Pranie dywanu: jak i czym wyczyścić dywan?

Jak widać, odkurzacze z funkcją prania dywanów skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dodatkowo nawilżają powierzchnie (przy odkurzaniu na mokro), co jest dodatkową zaletą. Przy czym należy pamiętać, że każdorazowo po odkurzaniu mokrym należy dywan zostawić do wyschnięcia. Ponadto niektóre plamy, jak te z wina, herbaty, kawy, mleka, ketchupu, mogą wymagać zastosowania odplamiaczy.

Piorący odkurzacz – czy warto?

Zaawansowany odkurzacz piorący wyczyści dywany, wykładziny i tapicerkę mebli, stąd sprawdzi się w każdym domu, szczególnie o dużym metrażu. Polecany jest rodzinom z małymi dziećmi lub w domach, gdzie przebywają zwierzęta. Polubią go zwłaszcza osoby cierpiące na alergie, ponieważ urządzenie piorące skutecznie usuwa roztocza i pyłki.

Artykuł partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja;)
Alicja;)
3 lat temu

Dom z dziećmi i psem bez odkurzacza piorącego – nie wyobrażam sobie!!!

Angelika
Angelika
3 lat temu

Nie mam w domu dywanów, uznałam, że to zbędny dodatek. Zamiast piorącego odkurzacza mam irobota i uważam, że on sobie doskonale radzi z dbaniem o podłogi w moim domu. 

Zamknij