Close

Pokój młodzieżowy inspiracje i top pomysły. Jak urządzić?

Pokój młodzieżowy - inspiracje oraz jego wyposażenie są dość dużą zagadką dla dorosłych. Owiane tajemnicą pokoje nastolatek wzięły się z tego, że mamy do czynienia już nie z dzieckiem, oraz również jeszcze nie z dorosłym. Sam okres wieku nastoletniego jest dość burzliwy i emocjonalny. Chcąc więc stworzyć lub dopasować coś do takiego człowieka - musimy liczyć się z tym, że nie będzie to najprostsze zadanie. Jednak tak samo, jak nie poddaliśmy się na wcześniejszych etapach rozwoju naszego dziecka, tak samo teraz stańmy na wysokości zadania i pomóżmy mu stworzyć swój pokój marzeń!

Jak urządzić pokój nastolatków?

Najważniejszą kwestią podczas aranżacji pokoju młodzieżowego jest dopasowanie go do oczekiwań użytkownika. Co prawda mieszkaniec może okazać się dość nieokiełznanym osobnikiem, jednak nie powinniśmy się poddawać (: Kiedy przyjdzie odpowiedni czas, stańmy się jego podporą i doradźmy mu pewne rozwiązania. Pomimo wszystko rozpocznijmy od podziału pokoju na odpowiednie strefy. Mamy do zagospodarowania młodzieżową przestrzeń na strefę:

  • sypialnianą,
  • nauki,
  • zabawy i relaksu,
  • garderobę.
pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: behance.net

Wydaje się być to wiele, szczególnie zwracając uwagę na wielkość dostępnej powierzchni. Podchodząc jednak do tego z rozsądkiem, z pewnością uda nam się to zorganizować, nawet w małym lub wąskim pokoju w bloku.

Pokój młodzieżowy - to inspiracje z życia nastolatka. Powinna być miejscem, w którym poddać się on będzie mógł odpoczynkowi po intensywnym dniu. Najlepiej, jakby udało Ci się znaleźć takie miejsce na łóżko, które nie będzie centralnym meblem w pokoju. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. W takich przypadkach warto zainwestować w kapę lub inne wierzchnie okrycie łóżka. Zmieni to jego wizualny wygląd, a dodatkowo uchroni przed pobrudzeniem się pościeli. Jeżeli łóżko nastolatka ustawione jest dłuższym bokiem do jednej ze ścian, zaproponuj dokupienie dużych poduszek, które w ciągu dnia będzie pełniło funkcję kanapy. Ciekawą alternatywą jest zbudowanie antresoli w pokoju nastolatka i stworzenie na niej mini sypialni.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: blog.blue-prynt.com

Miejsce do nauki

Bardzo ważne jest miejsce do nauki. Okres nastoletni poza dynamicznym rozwojem emocjonalnym obfituje w bardzo dużą ilość nowych doświadczeń i nauki. Ustawione - najlepiej przy oknie - duże biurko lub stół jest więc obowiązkowy. Musi znaleźć się na nim miejsce na zeszyty, książki i podręczniki. Dodatkowa powierzchnia z pewnością przyda się na rozwijanie wszelkich zainteresowań, doświadczeń i pasji.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: thebeautydojo.com

Wbrew pozorom, pokój dla nastolatków potrzebuje przestrzeni do zabawy. Szczerze mówiąc - potrzebuje jej każdy człowiek bez względu na wiek. Co prawda wraz z dorastaniem taka przestrzeń ulega deformacji, jednak tutaj mówimy jeszcze o nastolatkach, czyli nie w pełni dorosłych osobach. Aby dać naszemu dziecku poczucie bycia ważnym, tę strefę powinniśmy maksymalnie dopasować do niego. Posłuchajmy i przyjrzyjmy się jego pasjom i zainteresowaniom. Zaproponujmy mu ciekawe rozwiązanie oraz możliwość spełniania i rozwoju ich, a z pewnością zyskamy w jego oczach. Przykładem może być pasja czytania książek przygodowych. Domowa biblioteczka będzie rozwiązaniem. Dodatkowo warto pomyśleć by powiesić hamak lub krzesło brazylijskie. Fan muzyki może mieć wydzielone miejsce do grania. A w pokoju przyszłego zawodowego tancerza przydać może się dodatkowe lustro do ćwiczeń.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: smallbedroom.top

Pokoje nastolatków mają dość rzadko dobrze zorganizowaną garderobę. Pochylając się nad tym tematem, prawdopodobnie zmniejszysz szansę na narodzenie się samozwańczej szafy znajdującej się na łóżku lub pod nim (: Wbrew pozorom tak samo dziewczyny, jak chłopcy potrzebują swobodnej przestrzeni do przechowywania. Możliwość powieszenia niektórych ubrań także się przyda. Bardzo istotnym elementem będzie miejsce do umieszczania brudnej bielizny. Może dzięki zainwestowaniu w dobre rozplanowanie i zorganizowanie garderoby dla nastolatka uda nam się zaszczepić w nim chęć i sens w utrzymywaniu porządku.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: planete-deco.fr

Pokój młodzieżowy - inspiracją może być konkretny styl

Styli architektonicznych jest bardzo dużo. Tak samo, jak wybieramy je do zaaranżowania w całym domu, tak samo ważny jest w pokoju młodzieżowym. O ile chcemy stworzyć dedykowane pomieszczeni dla naszego dziecka i akceptujemy jego indywidualizm, myślmy o nim jak o zupełnie niezależnym miejscu. Najważniejsze jest przecież to, żeby to on czuł się w swoim pokoju jak najlepiej. Spędzać w nim będzie przecież dość dużo czasu. W ramach wsparcia go w wyborze możesz przestawić mu różne zdjęcia i projekty zamieszczone w Internecie.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: bohemianstyleideas.com

Jeżeli dzieci nie mają zbyt sprecyzowanego pomysłu na swój pokój, bezpiecznym wyjściem będzie styl nowoczesny. Jest on prosty i dość stonowany. Nie zawiera zbyt wielu ozdobników, a ewentualna zmiana nastroju panującego w nowoczesnym wnętrzu jest dość prosta. Wystarczy zmienić dodatki, przemalować ścianę lub część mebla na inny kolor, dodać bardziej puchate tkaniny lub geometryczne formy. Bazą tego stylu jest biel i szarość oraz proste formy. Pozwala to na indywidualne dekoracje. Mogą być nimi na przykład plakaty lub obrazy. Dobre będą także wszelkie dodatki DIY, ozdobne oświetlenie takie, jak np. cotton balls. Możesz także zaproponować bardzo nowoczesne, design 'erskie lampy.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: instagram.com/viktoria.dahlberg


Zobacz także: Pokój dla dziewczynki - jak urządzić? Kreatywne pomysły

Jak pomalować pokój młodzieżowy - inspiracje wzorów, kolorów i ozdób ściennych

Zastanawiając się nad tym, jak wyglądają nowoczesne pokoje młodzieżowe, musimy zdać sobie sprawę, że... każdy z nich jest tak naprawdę zupełnie inny! Nastolatki chcą już nie tylko mieć swoje zdanie, a także chcą je zamieniać w czyny. Projektując pokój młodzieżowy dla dziewczyny lub dla chłopaka bardzo ważne jest to, żeby rzeczywiście uwzględnić jego zdanie. Musimy również pogodzić się z tym, że może dojść do potrzeby zmiany wykończenia w niedługim czasie. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest taki projekt pokoju młodzieżowego, który to uwzględni.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: shophesby.com

Aktualnie bardzo modne są neutralne bazy - szarości i biel. Stawiając na nie, z pewnością ułatwimy sobie wszelkie późniejsze zmiany. Jednak aby pokój młodzieżowy nabrał charakteru i indywidualizmu, jest zaproponowanie swojemu dziecku wykończenie jednej ze ścian w specyficzny i unikatowy sposób. Jeżeli Twoje dziecko interesuje się na przykład piłką nożną, zaproponuj fototapetę z motywem ulubionego klubu. Bardzo ciekawą opcją przy artystycznie uzdolnionym dziecku może być danie możliwości pomalowania ściany samemu. Zainspirować się można ciekawym muralem lub po prostu znaleźć interesujący wzór w Internecie. Pasjonat podróży potrzebować może miejsca do umieszczania fotografii i pamiątek. Zasugeruj mu pomalowanie ściany farbą magnetyczną i tablicową oraz powieszenie półki.

Wybieramy meble - jak umeblować mały pokój młodzieżowy? Inspiracje

Meble młodzieżowe mogą okazać się nie tak trudnym wyborem. Pamiętaj, że w pokoju młodzieżowym prawdopodobnie będziemy musieli umieścić kilka różnych wnętrz, takich jak salon, sypialnia, garderoba.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: sohomod.com

Z pewnością młodzieżowy pokój potrzebował będzie łóżka. Pamiętaj, że mogą pojawić się coraz częstsze zaproszenia na noc. Warto więc wybrać takie, które ma wysuwane spod spodu dodatkowy materac. Innym wyjściem jest wstawienie małej, rozkładanej kanapy. Automatycznie stworzy się strefa odpoczynku, która w razie potrzeby zmieni się w dodatkowe miejsce do spania. Inne przydatne meble dla nastolatków, to biurko oraz pojemna szafa. Meble do pokoju młodzieżowego prawdopodobnie nie będą zbyt dużym wyzwaniem. Podstawowe wyposażenie świetnie się sprawi, a ważniejsze będą wszelkie dodatkowe akcesoria. To do nich przywiązywana będzie największa uwaga. Wszystko, co będzie wspierało i pomagało rozwijać pasje i zainteresowania jest wskazane.

źródło: mueblesleandro.com

Nowy pokój bez remontu, czyli jak odnowić pokój młodzieżowy - inspiracje

Nie zawsze aranżacja pokoju młodzieżowego będzie wymagała remontu. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, w którym totalnie zmienia się coś w życiu naszego dziecka. Pojawiają się nowe inspiracje, znajomi lub nowa pasja. Podstawową rzeczą, która zmieni atmosferę panującą w pokoju, jest kolor ścian. Odświeżając więc pokój, od razu pomyślmy nad jego zmianą. Kolejną dość prostą rzeczą będzie przemalowanie całościowe lub częściowe mebli. Pomocna może być także zmiana kapy do przykrywania łóżka, zasłon lub dywanu. Tak naprawdę są to wszystkie elementy, które wystarczą do zmiany charakteru wnętrza.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: historiasdecasa.com.br

W sytuacji, w której nasz nastolatek marzy o zmianie mebli, a nam nie do końca się to widzi - zaproponujmy mu meble z palet. Prosty i tani sposób na to, by zmienić wnętrze. Jednocześnie możemy zmotywować i zachęcić nasze dziecko do realnego zaangażowania się w zmianę. A może wymyśli jakiś oryginalny, jedyny w swoim rodzaju mebel?

Jak urządzić wąski pokój młodzieżowy? Inspiracje

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: casadevalentina.com.br

Każda z dostępnych przestrzeni w mniejszym lub większym stopniu uwarunkowuje to, jakie wybierane i gdzie ustawiane będą meble i inne elementy wyposażenia danego pokoju. Szczególnie posiadając bardzo specyficzne wnętrze, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Przede wszystkim dlatego, że dobre rozwiązania wiązać się będą z lepszą ergonomią. Ważne są także możliwości użytkowania pomieszczenia oraz samopoczucie podczas przebywania w nim. W takim przypadku zacznijmy od dobrego planowania. Zastanówmy się nad poszczególnymi strefami i wybierzmy największe gabarytowo wyposażenie. Prawdopodobnie będzie to szafa i łóżko. Szafa powinna być ustawiona na jednym z końców pokoju. Automatycznie skróci ona pokój, dzięki czemu nie będzie on wydawał się już tak długi. Jeżeli wejście do pokoju jest mniej więcej pośrodku dłuższej ściany, w prosty sposób możemy podzielić pokój na strefę wypoczynku i aktywności.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: gama-sklep.com.pl

Obok szafy ustaw łóżko - także spróbuj w poprzek pokoju. Posiadając kanapę zamiast łóżka, jedynym rozwiązaniem zmieniającym wizualnie nieco naszą przestrzeń jest ustawienie jej również na końcu pokoju. Reszta wyposażenia jest dużo łatwiejsza w ustawieniu. Zwróć jednak uwagę na to, by w przypadku posiadania wąskiego pokoju nie ustawiać wszystkiego wzdłuż ścian. Stworzy to bowiem wrażenie mieszkania w wagonie, a to nie kojarzy się nam najlepiej. Dodatkowym trickiem poszerzającym pokój jest umieszczenie na ścianie lustra lub innej powierzchni mocno odbijającej. Zamiast montowania jej bezpośrednio na ścianie, możesz wybrać szafę z drzwiami pokrytymi odpowiednim materiałem. W tym przypadku jednak szafa nie powinna być zbyt głęboka, ponieważ spowoduje to jeszcze większe zwężenie przestrzeni.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: elhombre.com.br


Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca - kreatywne inspiracje i pomysły

Mała przestrzeń - dobry plan

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Inspiracje w sytuacji posiadania niezbyt dużej przestrzeni. Aby wesprzeć nastolatka, postarajmy się dobrze wszystko rozplanować. Aranżacje niewielkich przestrzeni mogą wymagać na przykład zbudowania łóżka piętrowego - szczególnie w przypadku posiadania dwójki dzieci. Istotny także będzie taki pomysł na pokój, który nie ograniczy funkcjonalności. Świetnie sprawdzą się tutaj rozwiązania ze zmiennymi funkcjami jednego mebla. Najprostszym przykładem jest łóżko i kanapa. W ciągu dnia nasze dziecko może swobodnie ugościć przyjaciół, a wieczorem pójść wygodnie spać.

Pokój młodzieżowy - inspiracje

Przestrzeń na poddaszu również możesz zmienić w stylowy pokój młodzieżowy!

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: mapiful.com

Posiadając dom, wydziel dla swojego nastolatka dodatkowe miejsce na pojemną garderobę.

źródło: tooba.pl

Postaraj się inspirować zainteresowaniami swojego dziecka, proponując mu wszelkie akcesoria.

pokój młodzieżowy inspiracje
źródło: archiconnect.pl

Aktualnie bardzo modne są aranżacje związane z podróżami.

źródło: plndesign.pl

Nowoczesny młodzieżowy pokój w bloku też jest możliwy!

źródło: bhg.com


Zobacz także: Pokój dla niemowlaka - jak urządzić i o czym musisz pamiętać

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij