Aktualizacja: Listopad 2024
ZOBACZ TEŻ: Jaka kamera internetowa? Ranking kamer internetowych do wideorozmów
Jakie są rodzaje monitorów 4K?
Jak wybrać monitor 4K? Na co zwrócić uwagę?
Czyli inaczej wielkość obrazu, na jaki będziemy spoglądać. W przypadku rozdzielczości 4k spokojnie możemy wybrać monitor o przekątnej nawet 32 cale. Obraz będzie zawsze idealnie ostry, a pojedyncze piksele nie będą widoczne nawet przy bliskiej pozycji siedzącej. Najmniejsze monitory 4k mają ok. 24 cale, a największe popularne – 32 cale. Najczęściej wybierane są jednak modele 28-calowe.
(IPS, VA, TN etc) – wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. IPS gwarantuje świetne kolory i kąty widzenia. VA daje całkiem głęboką czerń i wysoki kontrast. TN to najkrótszy czas reakcji i możliwa podwyższona częstotliwość odświeżania kosztem odwzorowania barw.
Czyli jak często zmieniają się pojedyncze klatki wyświetlane na naszym monitorze. Podstawową wartością jest 60Hz – zapewnia płynną animację. Jeśli jednak dużo gramy i jesteśmy w stanie dopłacić do bardziej zaawansowanego monitora, prawdopodobnie warto postawić na ekran 120Hz lub więcej.
Im jaśniej, tym lepiej. Przekłada się to na maksymalny kontrast oraz czytelność ekranu w słonecznym pomieszczeniu. Standardowo monitory mają maksymalną jasność ok. 300cd. Wchodząca na rynek monitorów technologia OLED powinna rozszerzyć te granicę.
(monitor 4K dla graczy, dla grafików, programistów i do biura i domu) – monitory dla graczy powinny cechować się możliwie małym czasem reakcji i wysoką częstotliwością odświeżania. Graficy docenią dobra paletę barw i ich odwzorowanie, a programiści polubią brak migotania podświetlenia, filtr światła niebieskiego czy funkcję pivot. Do spraw biurowych i domowych przydadzą się natomiast głośniki czy złącze słuchawkowe.
Ranking monitorów 4K
Samsung U28E590DS
Prostota i funkcjonalność
Nowoczesny monitor 4k Samsung charakteryzuje się elegancką, aluminiową podstawą i prostymi kształtami. Będzie on zatem ozdoba naszego pokoju w każdym momencie. Urządzenie wyposażono w wiele przydatnych funkcji, usprawniających korzystanie z niego w życiu codziennym. Są to Flicker Free oraz Eye Saver. Pierwsza z nich eliminuje migotanie podświetlenia, które wpływa negatywnie na użytkownika po wielu godzinach pracy. Eye Saver redukuje natomiast ilość wyświetlanego światła niebieskiego, co będzie szczególnie przydatne podczas pracy przed snem.
Podwyższa produktywność
Jeśli zdarza nam się korzystać z kilku komputerów jednocześnie – np. laptopa oraz stacjonarnego, to z pewnością wiele razy próbowaliśmy podłączyć oba z nich do jednego ekranu, a następnie przełączać się między nimi, wchodząc w menu i szukając odpowiedniej opcji. Nigdy więcej! Monitor 4k Samsung daje możliwość wyświetlenia obu obrazów jednocześnie obok siebie. Jest też opcja pomniejszenia jednego z nich bez utraty proporcji i wyświetlenia w okienku na tle dużego ekranu z innego źródła.
SAMSUNG U28R550
Rewelacyjne odwzorowanie barw
Ten monitor 4k Samsung posiada matrycę IPS. Oznacza to, że wyświetlane przez ekran kolory po odpowiedniej kalibracji będą doskonale odwzorowywały te realne. IPS charakteryzuje się także rewelacyjnymi kątami widzenia. Wszystkie osoby oglądające obraz na monitorze z różnych miejsc pomieszczenia będą więc widzieć obraz o tych samych parametrach.
Dobry do gier i filmów
Zintegrowane z monitorem technologie takie jak HDR, FreeSync oraz certyfikat EyeComfort 2.0 zapewniają świetne doznania z seansów przy jednoczesnym minimalnym zmęczeniu naszych oczu. Możemy więc oglądać filmy i grać w gry przez wiele godzin. W tym drugim zastosowaniu przyda się szczególnie FreeSync. To technologia współpracująca z kartami graficznymi AMD, która poprawia płynność wyświetlania obrazu w wymagających grach.
Samsung U32J590UQU
Duży ekran, maksimum wrażeń
32-calowy panel wyświetli wyraźny, żywy obraz pełen szczegółów. Dostarczy to nam świetnych wrażeń podczas seansów filmowych czy rozgrywki. W wyświetlaniu płynnego obrazu pomaga FreeSync. Cechą szczególną matrycy jest wyświetlanie głębokich czerni. Docenimy to szczególnie podczas użytkowania monitora w nocy.
Wielozadaniowy
Na ekranie mamy możliwość wyświetlenia dwóch obrazów z różnych źródeł jednocześnie. W połączeniu z dużą przekątną daje to nam pełną kontrole nad oboma komputerami. Wyświetlanie obrazu w obrazie możemy dostosować do własnych potrzeb.
ASUS VP28UQGL
Dobry dla początkującego gracza
ASUS VP28UQGL cechuje się wybitnie niskim czasem reakcji – 1ms. Pozwoli to zmniejszyć nasze opóźnienie w działaniach w grach on-line o kilka ułamków sekundy, które mogłyby decydować o naszym zwycięstwie. Ciekawą opcją jest możliwość wyświetlenia wirtualnego celownika i minutnika. Funkcje te mogą przydać się w niektórych grach i dać nam dodatkową przewagę. Kompatybilność z FreeSync poprawi natomiast płynność wyświetlania obrazu.
Dobry do produktywnych zadań
Monitor 4k Asus może zostać obrócony do pozycji pionowej, a także wokół własnej osi. Podstawa daje także możliwość pochyłu w pionie. W każdym momencie możemy zatem przekręcić ekran w dowolnym kierunku i pokazać np. współpracownikowi nasze postępy w pracy. Ekran nie meczy oczu dzięki pozbawieniu migotania podświetlenia oraz funkcji ograniczenia emisji światła niebieskiego – wielogodzinne sesje przed komputerem nie będą zatem nam straszne.
IIYAMA XUB2792UHSU-B1
Najlepszy dla twórców
Monitor firmy IIyama zachęca co ustawienia go w konfiguracji wieloekranowej. Urządzenie posiada bardzo cienkie ramki, które zminimalizują krawędzie pomiędzy poszczególnymi wyświetlaczami. Jest także podstawa z funkcją obrotu, regulacją wysokości oraz możliwością ustawienia ekranu w pionie (pivot). Dodatkowymi atutami są HUB USB 3.0 z funkcją ładowania, możliwość wyświetlania obrazu w obrazie i wyjście słuchawkowe.
Dobre kolory i ochrona wzroku
Ten ekran posiada matrycę IPS, która jest gwarancją dobrego odwzorowania kolorów (po skalibrowaniu). Doposażenie go w funkcje redukcji niebieskiego światła oraz braku migotania pomaga natomiast oszczędzać nasz wzrok oraz polepsza nasz sen po długiej sesji przed monitorem.
ASUS VG289Q
Solidna pozycja dla graczy
Monitor 4k do gier firmy Asus może się pochwalić ponadprzeciętną jasnością swojego panelu – 350cd/m2. Model z serii TUF Gaming dostarczy nam zatem świetnych wrażeń podczas sesji grania w atrakcyjne graficznie gry. Pomocna będzie również funkcja FreeSync, a w grach sieciowych może się nam przydać Shadow Boost. Polega to na rozjaśnianiu zacienionych miejsc, w których mogliby ukrywać się nasi wrogowie.
Równie dobry w codziennym użytkowaniu
Wysoka rozdzielczość, dobrej jakości matryca IPS, niski czas rekacji, obrotowa podstawa z pivotem, wbudowane głośniki oraz złącze słuchawkowe – to cechy niezwykle podnoszące atrakcyjnośc każdego monitora do biura, dla grafika czy do zastosowań domowych. Jednym zdaniem – to monitor dobry do wszystkiego.
IIYAMA PROLITE B2875UHSU-B1
Wyższa półka
Producent IIyama jest pewny wysokiej jakości swojego produktu tak bardzo, że z każdym takim monitorem otrzymujemy gwarancję „Zero martwych pikseli”. Martwe piksele to czasem pojawiające się podczas początkowego używania pojedyncze punkty na naszym ekranie, które przestają świecić lub wręcz przeciwnie – świecą cały czas na pewien kolor. Mogą być one niezwykle uciążliwe i denerwujące. Otrzymanie takiej gwarancji daje nam spokój.
Regulacja wysokości i bogata ilość złącz
Monitor 4k Iiyama został wyposażony w dobrej jakości podstawę z możliwością regulacji wysokości. Dobra jakość mechanizmu gwarantuje płynność i stabilność monitora. Na tylnym panelu znajdziemy wyjątkowo szeroki wachlarz złącz. Są tu oczywiście HDMI i DisplayPort, ale nie brakuje również starszych standardów. Do tego monitora podłączymy komputery poprzez kabel DVI, a nawet VGA. To ostatnie jest szczególnie popularnym złączem w starszych laptopach.
LG 27UL850-W
Elegancka i funkcjonalna podstawa
Szczególnie warta uwagi cechą tego monitora jest jego funkcjonalna podstawa. Z pozory wydaje się być ona nieregulowaną konstrukcją przez swoją smukłość. Bardzo estetyczna nóżka jednak rozciąga się, a także umożliwia na obrót ekranu do pozycji pionowej. Warto również wspomnieć o nieprzeciętnej stylistyce…tyłu monitora. Tylna obudowa jest bardzo elegancka i została wykończona w białym kolorze. Monitor 4k LG bez obaw możemy więc ustawić w centrum pokoju, a nie pod ścianą.
Nieprzeciętny obraz
Wyposażony w matrycę IPS ekran wyświetli ponad miliard kolorów. Maksymalna jasność wynosząca 350cd/m2 to wartość ponadprzeciętna, a wsparcie dla technologii HDR tylko poprawi nasze wrażenia z oglądania filmów czy podczas grania w gry. To też niezła opcja do podstawowej obróbki grafiki czy wideo.
ZOBACZ TEŻ: Który telewizor 4k wybrać? Wskazówki przy wyborze i ranking najlepszych telewizorów 4k
Czy monitor 4k ma sens i kiedy?
Zalety rozdzielczości 4k doceni każdy z nas. Duża ilość pikseli przyda się do dokładniejszego wyświetlania czcionek i obrazów. Oglądane zdjęcia, filmy, a także dokumenty i strony internetowe będą więc wyraźniejsze i pozbawione krawędzi. Obraz jest niezwykle czytelny i szczegółowy. Ogromny przeskok w ilości detali odczujemy więc w praktycznie każdym momencie. 4k nie tylko da nam ostrzejszy obraz, ale i umożliwi wyświetlenie większej ilości informacji, jeśli zdecydujemy się zmniejszyć wielkość wyświetlanych elementów. Bez trudu wyświetlimy także kilka obrazów na jednym ekranie, jeśli ten posiada wiele złącz wejściowych i funkcję Picture in Picture. Najlepsze monitory pozwolą nawet na wyświetlanie 4 obrazów FullHD ułożonych w kratkę.
Monitor 4k czy warto? Wady i zalety rozwiązania
4k to bezpośredni następna rozdzielczości FullHD. Nowa technologia często reklamowana hasłem „4 razy wiecej szczegółów” w istocie posiada 4 razy wiecej pikseli. Różnica w rozdzielczości to 3840x2160 pikseli (ok. 8 mln) dla 4k oraz 1920x1080 pikseli dla FullHD (ok. 2mln). Nic więc dziwnego, że 4k niesie ze sobą praktycznie same zalety. Od wspomnianego wyświetlania większej ilości informacji oznaczającej ostrzejszy obraz, przez wyświetlanie kilku obrazów naraz po rozszerzenie przestrzeni roboczej dla grafików, fotografów czy programistów. Wada nowej technologii jest symboliczna. 4 razy większa ilość informacji wymaga większej mocy obliczeniowej naszego komputera. Te jednak w ostatnich latach ewoluowały na tyle, że każdy powinien poradzić sobie z takim monitorem bez problemu. Większym problemem będą wymagające gry, które jednak zawsze można uruchomić w mniejszej rozdzielczości.
Jakie dodatkowe funkcje monitorów 4K są warte uwagi?
Monitor 4k z tunerem TV
Niegdyś popularna funkcja jest już na wymarciu. Tradycyjna telewizja jest zastępowana przez serwisy streamingowe takie jak Netflix. Trudno będzie więc znaleźć nowoczesny monitor 4k z tunerem TV. Problem ten możemy rozwiązać, używając zewnętrznego tunera z anteną, który podłączymy do monitora za pomocą kabla HDMI.
Monitor 4k z głośnikami
To przydatne funkcja w rozwiązaniach biurowych czy domowych. Dzięki wbudowanym głośnikom odsłuchamy różnych audycji czy rozmów. Jakość generowanego dźwięku w tego typu technologii pozostawia jednak sporo do życzenia, więc do odsłuchu muzyki czy oglądania filmów powinniśmy się wyposażyć w dodatkowe głośniki.
Monitor 4K z kamerka i mikrofonem
Modeli takich jest w sprzedaży jak na lekarstwo. To jednak warte uwagi rozwiązanie, jeśli często prowadzimy konwersacje przez Skype czy inne komunikatory. Wbudowana kamera internetowa przyda się także do jeszcze jednej funkcji – odblokowywania komputera za pomocą funkcji Windows Hello na podstawie widoku naszej twarzy.
Monitor 4k z pivot
Ta funkcja pozwala obrócić ekran o 90 stopni do pozycji pionowej. W ten sposób możemy błyskawicznie przeglądać portale społecznościowe, wyświetlać całe strony dokumentów czy newsów. Szczególnie przydatne w konfiguracjach wieloekranowych.
Podsumowanie
Zakup nowego monitora 4k to zdecydowanie świetna decyzja. Przeskok w technologii zauważalnie poprawi nasze odczucia podczas korzystania z komputera – podobnie jak wymiana samego komputera. Nowoczesne ekrany nie są już tak drogie jak kilka lat temu, a wiele z nich posiada przydatne dodatkowe funkcje. Z pewnością nie będziemy żałować tej decyzji.