Close

Jaki właz na strych wybrać? Porady i ranking włazów na strych

Strych to z reguły rzadko użytkowane miejsce, w którym większość osób przechowuje zbędne, niemieszczące się w szafach przedmioty. Aby móc bezpiecznie dostać się na strych, warto zaopatrzyć się w wytrzymałe i solidnie wykonane schody strychowe. W zależności od ilości wolnej przestrzeni oraz od naszych indywidualnych potrzeb, możemy wybierać pomiędzy schodami strychowymi składanymi, rozsuwanymi, nożycowymi i wieloma innymi. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje włazów na strych? Na co warto zwrócić uwagę przed planowanym zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku schodów strychowych.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Co to jest właz na strych i gdzie ma zastosowanie?

Włazy na strych, określane również jako schody strychowe to najczęściej lekkie, ale stabilne konstrukcje, które mocowane są w otworze stropowym. Zdecydowaną zaletą włazów strychowych jest to, że zajmują znacznie mniej miejsca niż standardowe schody prowadzące na poddasze i z tego względu można bez problemu montować je w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, takich jak małe pokoje, korytarze, spiżarnie czy garderoby. Warto podkreślić jednak, że ze względu na specyficzną konstrukcję oraz niewielkie stopnie, montowanie schodów strychowych może okazać się niewygodnym rozwiązaniem w przypadku codziennego wchodzenia na poddasze.

Jakie są rodzaje włazów na strych?

SCHODY STRYCHOWE SKŁADANE SCHODY STRYCHOWE SKŁADANE
+ przystępna cena
+ praktyczne rozwiązanie
+ zajmują mało miejsca
+ łatwe w użyciu
- mniej stabilne od standardowych schodów młynarskich
SCHODY STRYCHOWE ROZSUWANE SCHODY STRYCHOWE ROZSUWANE
+ można dopasować je zarówno do niskich, jak i wysokich pomieszczeń
+ zajmują stosunkowo mało miejsca
+ przystępna cena
- rozsunięcie schodów wymaga użycia większej siły
SCHODY STRYCHOWE NOŻYCOWE SCHODY STRYCHOWE NOŻYCOWE
+ można regulować ich długość
+ zajmują niewiele miejsca
+ łatwe w montażu
+ świetny wybór do mniejszych pomieszczeń
- stosunkowo wysoka cena
SCHODY STRYCHOWE HARMONIJKOWE SCHODY STRYCHOWE HARMONIJKOWE
+ niewielkie wymiary
+ łatwe w montażu
+ lekkie
+ idealne do mniejszych pomieszczeń
- mało stabilne
SCHODY STRYCHOWE MŁYNARSKIE SCHODY STRYCHOWE MŁYNARSKIE
+ stabilne
+ bezpieczne rozwiązanie dla seniorów
+ nie wymagają regularnego rozkładania i składania
+ wygodne, duże stopnie
- zajmują więcej miejsca
SCHODY STRYCHOWE SEGMENTOWE SCHODY STRYCHOWE SEGMENTOWE
+ duża dostępność
+ zajmują mało miejsca
+ łatwe w montażu
+ idealne do niewielkich pomieszczeń
- rozłożenie i złożenie schodów wymaga większego wysiłku fizycznego

Jak wybrać właz na strych? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem włazu na strych jest rodzaj oraz planowane przeznaczenie schodów. Odpowiednio wybrany właz na strych powinien być dopasowany do wielkości danego pomieszczenia, częstotliwości korzystania z poddasza, a także do warunków fizycznych osób, które będą korzystały ze schodów. Niektóre, mniej stabilne modele włazów mogą być niewygodne i niebezpieczne dla starszych osób, dlatego w przypadku seniorów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór stabilnych schodów młynarskich, o ile jest na nie miejsce w domu czy mieszkaniu.

Wymiary skrzyni schodów strychowych
Wymiary skrzyni schodów strychowych

Dostępne na rynku modele schodów strychowych różnią się od siebie wymiarami skrzyni, która powinna być dopasowana do wielkości otworu stropowego, na którym chcemy przymocować właz. Większość schodów o standardowych wymiarach cechuje się szerokością wynoszącą około 70 cm, natomiast długość skrzyni waha się z reguły od 70 do 130 cm.

Rodzaj klapy schodów strychowych
Rodzaj klapy schodów strychowych

Niezależnie od wybranego rodzaju, każdy model schodów strychowych łączy się z klapą, która umożliwia prawidłowe zamontowanie schodów oraz ułatwia sprawne rozkładanie włazu, gdy potrzebujemy wejść na poddasze. W zależności od własnych potrzeb i wymagań możemy wybierać pośród modeli schodów strychowych wyposażonych w klapy nieocieplane, ocieplane oraz klapy o podwyższonej odporności ogniowej.

Maksymalna wysokość schodów
Maksymalna wysokość schodów

Maksymalna wysokość schodów to parametr mierzony od sufitu do podłogi. Wybierając schody, warto dokładnie zmierzyć wysokość pomieszczenia, w którym chcemy zamontować właz. Uniwersalna wysokość schodów strychowych wynosi około 280 cm, natomiast w sklepach dostępne są również niższe i wyższe modele, a także schody z możliwością regulacji ich długości.

Opcje automatyzacji
Opcje automatyzacji

Niektóre, dostępne na rynku włazy strychowe wyposażone są w funkcję umożliwiającą automatyczne zamykanie i otwieranie schodów z użyciem pilota. Funkcja ta występuje obecnie w najdroższych modelach schodów, natomiast może okazać się bardzo pomocna w przypadku seniorów oraz osób chorujących, którzy ze względu na słabszą kondycję fizyczną mogliby mieć problem z samodzielnym wykonywaniem tych czynności.

Ranking włazów na strych

Ocieplane schody strychowe

★★★★★
Ocieplane schody strychowe
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ SKRZYNI: 70 cm
DŁUGOŚĆ SKRZYNI: 120 cm
MATERIAŁ WYKONANIA: Drewno
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 200 kg
Sprawdź cenę

Właściwości termoizolacyjne

Schody strychowe Fakro LWK Plus przymocowane są do białej, estetycznie wykończonej klapy w białym kolorze. Pełni ona nie tylko funkcję maskującą, ale zapobiega również nadmiernej utracie ciepła z poddasza oraz pozostałych części domu lub mieszkania. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym klapy nie musimy martwić się o spadki temperatury oraz konieczność płacenia wyższych rachunków za energię w okresie jesienno-zimowym.

Antypoślizgowe stopki

Schody Fakro składają się z trzech segmentów, a ostatni z nich wyposażony jest w dwie antypoślizgowe stopki, dzięki którym cała konstrukcja włazu jest znacznie bardziej stabilna, a wchodzenie na górę staje się bezpieczniejsze. Na obecność funkcji antypoślizgowej warto zwracać uwagę, szczególnie w przypadku, gdy ze schodów mają korzystać seniorzy lub osoby zmagające się z różnymi dolegliwościami bólowymi, które osłabiają ich kondycję oraz koordynację ruchową.

ZALETY
WADY
+ atrakcyjna cena
+ wysoka jakość wykonania
+ klapa ociepleniowa
+ antypoślizgowe stopki umieszczone w dolnej części schodów
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra jakość produktu, bardzo pomocna poręcz i super cena, polecam.” - Tomasz, Chojna
“Piękne drewniane schody, super okazja.” - Anna, Kielce

Właz 70x120

★★★★★
Właz 70x120
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ SKRZYNI: 70 cm
DŁUGOŚĆ SKRZYNI: 120 cm
MATERIAŁ WYKONANIA: Drewno
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 200 kg
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Wchodząca w skład zestawu skrzynka wykonana jest z wytrzymałego drewna sosnowego. Jej wysokość wynosi 14 centymetrów, dzięki czemu materiał jest odporny na powstawanie uszkodzeń i odkształceń. Warto wspomnieć również o uszczelce obwodowej, która odpowiada za wzmocnienie właściwości termoizolacyjnych klapy, a w efekcie zapobiega nadmiernej utracie ciepła z pomieszczenia.

Bezpieczny wybór

Schody strychowe Fakro wyposażone są w dodatkowe elementy, które znacznie zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo osób, które będą z nich korzystały. Mowa tu o metalowej obręczy oraz stopkach antypoślizgowych, dzięki którym wchodzenie na poddasze oraz schodzenie po schodach w dół jest znacznie bardziej stabilne i bezpieczne. Dodatkowe elementy ograniczają możliwość przemieszczania się włazu oraz zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się w trakcie wchodzenia po schodach.

ZALETY
WADY
+ solidne wykonanie
+ metalowa poręcz
+ stopki antypoślizgowe
+ termoizolacyjna klapa chroni przed utratą ciepła
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość wykonania schodów jest bardzo dobra, polecam.” - Mikołaj, Częstochowa
“Schody są solidnie wykonane i w pełni zgodne z opisem, polecam.” - Łukasz, Drawsko Pomorskie

Sosnowe schody strychowe

★★★★★
Sosnowe schody strychowe
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ SKRZYNI: 70 cm
DŁUGOŚĆ SKRZYNI: 120 cm
MATERIAŁ WYKONANIA: Drewno
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 160 kg
Sprawdź cenę

Jakość wykonania

Schody Oman składają się z trzysegmentowej drabiny oraz białej, ocieplonej klapy, która wykończona jest dwiema płytami HDF. Materiał ten wyróżnia się dużą gęstością, dzięki której klapa cechuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Na uwagę zasługują również solidnie wykonane schody, które łączone są z ramami metodą na jaskółczy ogon, która zapewnia większą stabilność oraz trwałość połączeń niż w przypadku stosowania innych metod.

Uniwersalny wybór

Właz na strych Oman dostępny jest w jednym z najchętniej kupowanych obecnie rozmiarów, czyli 70 x 120 cm. Uniwersalna, lekka konstrukcja i estetyczny wygląd drabiny sprawiają, że właz dopasuje się do większości nowocześnie urządzonych wnętrz. Warto dodać również, że dzięki niewielkim wymiarom schody po rozłożeniu zajmują mało miejsca, dlatego w razie potrzeby można z łatwością zamontować je nawet w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ ocieplana klapa
+ antypoślizgowe stopki
+ stabilna konstrukcja
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra jakość za niewielką cenę, polecam.” - Barbara, Grodzisk Mazowiecki
“Schody są solidnie wykonane i sprawdzają się w domu od dłuższego czasu, polecam.” - Adam, Jastrzębie-Zdrój

Drewniany właz na strych

★★★★☆
Drewniany właz na strych
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ SKRZYNI: 70 cm
DŁUGOŚĆ SKRZYNI: 120 cm
MATERIAŁ WYKONANIA: Drewno
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 150 kg
Sprawdź cenę

Niska cena

Cena drewnianych schodów Fakro jest naprawdę niska, co w połączeniu z dobrą jakością wykonania czyni ofertę bardzo atrakcyjną. Zakup schodów Fakro może okazać się szczególnie praktycznym rozwiązaniem dla osób, które ze strychu korzystają bardzo rzadko i planują używać schodów sporadycznie. Warto dodać jednak, że model nie jest wyposażony w ramę ułatwiającą wchodzenie i schodzenie, dlatego nie będzie to najlepszy wybór dla seniorów i osób o słabszej koordynacji ruchowej.

Wysoka jakość wykonania

Właz na strych Fakro wykonany jest z solidnego drewna sosnowego. Maksymalne obciążenie schodów wynosi 150 kg, więc bez problemu może wejść na nie większość dorosłych osób. Na uwagę zasługuje również biała, termoizolacyjna klapa o grubości 26 mm. Zapobiega ona nadmiernej utracie ciepła z pomieszczenia, co może okazać się szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

ZALETY
WADY
+ atrakcyjna cena
+ prosta konstrukcja
+ wysoka jakość wykonania
+ drążek do otwierania w zestawie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Właz jest naprawdę solidny jak za takie pieniądze, polecam.” - Kornel, Kalisz Pomorski
“Dobry produkt w dobrej cenie.” - Beata, Warszawa

Metalowe schody strychowe

★★★★☆
Metalowe schody strychowe
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ SKRZYNI: 70 cm
DŁUGOŚĆ SKRZYNI: 80 cm
MATERIAŁ WYKONANIA: Metal, drewno
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 150 kg
Sprawdź cenę

Ochrona przed utratą ciepła

Schody połączone są z grubszą, termoizolacyjną klapą składającą się z dwóch płyt HDF, czyli tworzywa charakteryzującego się dużą gęstością i twardością. Klapa została wypełniona styropianem, który zapobiega nadmiernej utracie ciepła. Dzięki zastosowaniu tej technologii nie musimy martwić się o spadek temperatury w naszym domu, co może okazać się szczególnie istotne w okresie grzewczym.

Praktyczne rozwiązanie

Schody strychowe Oman w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku modeli zostały wykonane z połączenia metalu i drewna. Cała konstrukcja drabinki jest metalowa, dzięki czemu jest ona bardziej stabilna i odporna na powstawanie odkształceń i uszkodzeń. Warto dodać również, że konstrukcja schodów została zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić montowanie oraz rozkładanie drabinki, co może okazać się znacznym ułatwieniem zwłaszcza w przypadku regularnego odwiedzania strychu czy poddasza.

ZALETY
WADY
+ lekka konstrukcja
+ wysoka jakość wykonania
+ termoizolacyjna klapa
+ wykonane z drewna i metalu
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Schody są idealne do naszego domu, dzięki temu, że są wąskie nie musieliśmy instalować ich na korytarzu.” - Katarzyna, Łódź
“Wygodne i estetycznie wykonane schodki, polecam.” - Bartek, Nowa Sól

Właz na strych - dlaczego to doskonałe rozwiązanie do domu?

Zakupienie włazu na strych rozwiązuje problem wchodzenia na poddasze bez konieczności urządzania większego remontu i zajęcia dużej ilości wolnej przestrzeni. Do zdecydowanych zalet schodów strychowych można zaliczyć ich lekkość oraz niewielkie wymiary, dzięki którym bez problemu możemy zamontować je w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach, w których z pewnością nie zmieściłyby się standardowe schody. Warto dodać również, że zakupienie schodów strychowych wiąże z niewielkim kosztem w porównaniu do kosztów, które należałoby poświęcić na postawienie w domu standardowych schodów prowadzących na poddasze.

Jakie są rodzaje klap schodów strychowych?

Niezależnie od rodzaju, wszystkie modele schodów strychowych połączone są z klapą, która umożliwia nam przedostanie się na strych oraz zapewnia stabilność zamontowanej konstrukcji. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań, możemy wybierać pomiędzy schodami wyposażonymi w klapy ocieplone, nieocieplone, a także klapy o podwyższonej odporności ogniowej.

Klapy schodów strychowych nieocieplone

Włazy na strych z nieocieplonymi klapami montowane są między pomieszczeniem, takim jak pokój czy korytarz a poddaszem, którego ocieplenie znajduje się w części dachowej. Klapy nieocieplone wykonane są najczęściej z twardych płyt HDF, które wyróżniają się wysoką gęstością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Klapy schodów strychowych ocieplone

Schody z ocieplonymi klapami montowane są wtedy, gdy ocieplenie strychu znajduje się bezpośrednio w stropie lub pomiędzy jego poszczególnymi elementami. Klapy ocieplone wykonane są najczęściej z materiału drewnopochodnego jakim są płyty MFP. Wyróżniają się one bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także wytrzymałością oraz stosunkowo wysoką odpornością na działanie wilgoci.

Klapy schodów strychowych o podwyższonej odporności ogniowej

Klapy o podwyższonej odporności ogniowej montowane są po to, aby w razie wybuchu pożaru na poddaszu ogień i dym nie przedostawały się do pozostałych części budynku. Pod względem budowy klapy o podwyższonej odporności ogniowej przypominają klapy ocieplone, natomiast różnią się materiałem służącym do termoizolacji. W przypadku klap przeciwpożarowych termoizolacja wykonana jest najczęściej z lnu lub innego ognioodpornego materiału.

Z jakich materiałów mogą być wykonane schody włazów strychowych?

Dostępne na rynku włazy strychowe można podzielić na te, które wykonane są z drewna oraz te wykonane z metalu. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed planowanym zakupem warto zastanowić się, który materiał wykonania schodów będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Schody strychowe drewniane

Drewniane schody strychowe wykonane są najczęściej z drzew, takich jak sosna czy świerk. Ich zdecydowaną zaletą jest uniwersalny kolor i wygląd, dzięki czemu z łatwością dopasują się do większości wnętrz. Warto jednak podkreślić, że włazy wykonane z drewna cechują się mniejszą wytrzymałością niż włazy metalowe. Wynika to z faktu, że do ich budowy wykorzystywane jest z reguły surowe, nieimpregnowane drewno, które nie jest zbyt odporne na powstawanie uszkodzeń chemicznych i mechanicznych.

Schody strychowe metalowe

Schody wykonane z metalu są z reguły droższe od schodów drewnianych. Cechują się również większą wytrzymałością oraz stosunkowo wysoką odpornością na powstawanie uszkodzeń. Warto wspomnieć również, że włazy metalowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są łatwe do wyczyszczenia, co z pewnością odróżnia je od włazów wykonanych z drewna. 

Jak zamontować schody strychowe? Jakie są opcje montażu?

Montaż schodów strychowych powinien przebiegać zgodnie z dołączoną przy zakupie instrukcją obsługi. Warto pamiętać, że montowanie włazu rozsuwanego może różnić się od montażu schodów nożycowych czy harmonijkowych, dlatego postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta będzie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w każdej sytuacji.

Mimo drobnych różnic proces zakładania schodów strychowych składa się z kilku głównych elementów, takich jak konieczność wykonania lub zmierzenia otworu stropowego, zamontowania skrzyni oraz schodów, a także przymocowania klapy maskującej, która może również pełnić funkcję ociepleniową lub przeciwpożarową.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary schodów strychowych?

Mimo różnorodności dostępnych na rynku włazów na strych, niektóre z nich cieszą się znacznie większą popularnością od innych. Wśród najczęściej kupowanych schodów strychowych można wyróżnić te o wymiarach:

  • 60 x 70 cm
  • 80 x 80 cm
  • 120 x 70 cm
  • 120 x 80 cm
  • 140 x 70 cm

Schody strychowe na wymiar - na specjalne potrzeby

W przypadku, gdy chcemy zamontować schody w obrębie stropu o nietypowych wymiarach lub gdy żaden z dostępnych w sklepach modeli nie spełnia naszych oczekiwań, warto rozważyć zakupienie schodów strychowych na wymiar. 

Wiele firm zajmuje się obecnie tworzeniem tego typu zamówień dla indywidualnych klientów, a jakość produktów na zamówienie jest z reguły wyższa niż tych samych produktów dostępnych w sklepach. Warto jednak podkreślić, że w przypadku zamówień na wymiar cena schodów strychowych może być wyższa niż w przypadku dostępnych w sklepach modeli o standardowych wymiarach i uniwersalnej budowie.

Właz na strych a estetyka domu - jak sobie z tym poradzić?

Składane czy rozsuwane schody strychowe pełnią z reguły funkcję praktyczną i wykorzystywane są raczej jako narzędzie niż element wystroju wnętrza. Ze względu na fakt, że używamy ich zazwyczaj kilka lub kilkanaście razy w roku nie muszą one pełnić funkcji dekoracyjnej. Oczywiście sytuacja będzie wyglądała inaczej jeśli poddasze jest dla nas pomieszczeniem użytkowym i korzystamy z niego codziennie lub kilka razy w tygodniu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zamontowaniem standardowych schodów młynarskich, które prezentują się znacznie lepiej pod względem estetycznym, a dodatkowo są znacznie wygodniejsze, zwłaszcza w przypadku regularnego użytkowania.

Jaki właz na strych wybrać? Podsumowanie

Planując zakup włazu na strych, warto zastanowić się, jaki rodzaj schodów będzie najbardziej pasował do naszego domu oraz potrzeb każdego z domowników. Warto również zastanowić się, jak często planujemy korzystać ze schodów i czy z tego względu aspekty wizualne zakupionego włazu mają dla nas większe znaczenie. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy wybierać pomiędzy schodami strychowymi składanymi, nożycowymi, rozsuwanymi czy młynarskimi. Aby ułatwić wybór stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku schodów strychowych. Zamieszczone wskazówki oraz informacje dotyczące konkretnych modeli schodów strychowych powinny ułatwić dokonanie satysfakcjonującego wyboru zakupowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij