Close

Lampy LED – dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED i jaką barwę światła wybrać?

Energooszczędność to jedna z najważniejszych kwestii w nowoczesnym mieszkaniu. Coraz częściej świadomie wybieramy źródło energii elektrycznej, lampy, żarówki, a także rodzaj barwy światła. Chętnie sięgamy po lampy LED do salonu, kuchni, sypialni i innych pomieszczeń w domu. Ogromną zaletą oświetlenia LED jest możliwość wyboru stosownej barwy światła. Temperatura barwowa oświetlenia w pomieszczeniu znacznie wpływa na nastrój i koncentrację. Może utrudniać lub ułatwiać relaks. Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED i jaką temperaturę barwową światła powinniśmy wybrać?

Oświetlenie sufitowe LED – dlaczego warto?

Warto zamienić stary typ oświetlenia na żarówki lub lampy LED, ze względu na znaczną różnicę w zużyciu prądu i dłuższą żywotność. Oznacza to oszczędność energii i rzadsze kupowanie nowej żarówki, a więc i oszczędność pieniędzy. Za sprawą nowoczesnej technologii w diodzie elektroluminescencyjnej LED zachodzi natychmiastowa zamiana prądu w światło. Jeśli wymienimy tradycyjne żarówki halogenowe, czy zwykłe świetlówki na lampy LED, to zaobserwujemy nawet 50% oszczędności energii! Kolejną wspomnianą zaletą tego typu oświetlenia jest długa żywotność. Żarówka LED, gdy zaczyna się zużywać, nie gaśnie nagle, tylko z czasem świeci się coraz słabiej. Ciężko to jednak zaobserwować, bo żarówka LED będzie miała takie samo natężenie światła jak przy pierwszym włączeniu przez nawet 50 000 kolejnych godzin świecenia.

Lampy LED – wybór barwy światła

Ogromną zaletą oświetlenia LED jest możliwość wyboru barwy światła. Natężenie barwy światła LED podaje się w Kelwinach. Jeśli podana wartość jest niska, to światło będzie cieplejsze. Jeśli temperatura barwowa jest wysoka, to będziemy mieli do czynienia ze światłem białym i chłodnym. Podczas wybierania barwy kierujemy się zazwyczaj preferencjami oraz typem pomieszczenia, w którym organizujemy oświetlenie. Możemy zdecydować się na lampy LED (https://www.multilampy.pl/lampy-sufitowe-nowoczesne-led) z żarówkami o określonej barwie światła lub samą wymianę żarówek.

Oświetlenie do mieszkania – barwa neutralna czy ciepła? 

Wybór odpowiedniej temperatury światła do naszego mieszkania to bardzo istotna kwestia, która ma wpływ na nasze codziennie życie. Musimy pamiętać, że inna barwa LED sprawdzi się w salonie, a inna w łazience. 

  • Światło ciepłe – Ciepłe światło nie pobudza, a wprowadza w błogi nastrój odprężenia. Jeśli chodzi o oświetlenie salonu, to najczęściej stawia się właśnie na barwę ciepłą. Jednak pamiętajmy, że byt ciepłe światło prowadzić czasem do pogorszenia naszego samopoczucia i wywołać senność.
  • Światło neutralne – W kuchniach, jadalniach i łazienkach warto zastosować oświetlenie sufitowe emitujące neutralne światło. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza lampa nie będzie przekłamywała barw, które są niezwykle istotne w wyżej wymienionych wnętrzach. Przy naturalnej barwie światła łatwiej będzie wykonać makijaż, dokładnie się ogolić, posprzątać czy też ugotować obiad.
  • Światło chłodne – Pobudza do działania. Warto zastosować w miejscach, w których musimy zachować pełną koncentrację. Chłodne barwy światła dobrze się sprawdzą w miejscach, których pracujemy, uczymy się i czytamy. 

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij