Close

5 must have do sypialni w stylu loftowym

5 must have do sypialni w stylu loftowym

Sypialnia w stylu loftowym powinna być urządzona z prostotą. Dobrze, jeśli mieści się jasnym, przestronnym miejscu, ale nie jest to warunek konieczny. Kluczową rolę odgrywają meble, dodatki i elementy wykończenia, które wprowadzają do sypialni klimat starych przemysłowych wnętrz.

Styl loftowy wyrósł z potrzeby wolności. Narodził się w latach 60., gdy nowojorska bohema zasiedliła opuszczone fabryki w dawnych dzielnicach przemysłowych, takich jak Brooklyn czy Soho. Przestronne hale z dużymi oknami okazały się idealnym miejscem do życia i twórczej pracy: były tanie, dobrze oświetlone, pozwalały na organizację wystaw, koncertów i modnych imprez. Aby ograniczyć wydatki, artyści żyli w takich warunkach, jakie zastali po przeprowadzce. Wieszali swoje prace na tle odrapanych ścian, przerabiali fabryczne meble i sprzęty, korzystali z tego, co akurat znalazło się pod ręką. W ten sposób wykształcił się styl industrialny: fascynująca mieszanka przemysłowych form i artystycznej wrażliwości.

Jeśli planujesz urządzić sypialnie w stylu loftowym, weź przykład z nowojorskiej bohemy i wykaż się kreatywnością. Poznaj 5 elementów industrialnego wnętrza, które kupisz niedrogo w popularnych sklepach lub z łatwością wykonasz samodzielnie.

1. Łóżko z palet

Łóżko z palet jest modne, tanie i doskonale wpisuje się w klimat starego loftu. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć ekologicznie, zgodnie z filozofią slow, minimalizmu czy japońskiego wabi-sabi. Aby mebel spełniał swoja funkcję, musi być wykonany z solidnych europalet, które bez problemu udźwigną ciężar materaca i śpiących osób. Ich zdobycie nie nastręcza większych trudności. Europalety są dostępne do kupienia na portalach internetowych, w sklepach budowlanych, a także na placach budowy. Ponadto sprzedaży znaleźć można palety szlifowane, które zostały przygotowane do impregnacji i malowania, palety w stanie surowym oraz gotowe łóżka z palet robione na zamówienie.

przestronna sypialnia w stylu loftowym, łóżko z palet, ceglana ściana, palmy i duże rośliny
źródło: livingroomideas.eu

Mebel powinien być skręcony przy pomocy wkrętów do drewna i wykończony w taki sposób, aby pasował do reszty wystroju. W loftowej sypialni świetnie prezentują się łóżka z palet pomalowane na biało lub zabezpieczone bezbarwnym lakierem. Mebel może być dodatkowo podświetlony, wyposażony w zagłówek oraz kółka z blokadą, które ułatwiają jego przesuwanie i gwarantują lepszy przepływ powietrza do materaca.

Na koniec praktyczna rada: łóżko z palet może wyglądać nieco ascetycznie. Zadbaj o tekstylia, dzięki którym zyska wizualną objętość. Śmiało ułóż na nim dwa rzędy poduszek i przykryj mebel dużą narzutą, która będzie swobodnie opadać ku podłodze.

2. Lampa edisona

Styl industrialny nie może obejść się bez dizajnerskiego oświetlenia. Masywne lampy przemysłowe to rozwiązanie zarezerwowane dla kuchni i jadalni. Jednak w sypialni znacznie lepiej sprawdzą się lampy edisona, czyli oświetlenie w stylu retro, które na pierwszym planie stawia… żarówkę.

źródło: kochamymeble.pl|energomania.pl

Producenci oferują lampy edisona w postaci pajęczych żyrandoli, pojedynczych kabli zakończonych gwintem, kinkietów ze stalowych rurek czy lamp stołowych w drewnianej oprawie. Dekoracyjna żarówka nie stanowi z reguły elementu zestawu i należy dokupić ją
osobno. Jej kształt może być dowolny: podłużny, całkiem okrągły albo tradycyjny – zbliżony do gruszki.

3. Miedziany wieszak

Zachowanie porządku w sypialni stanie się łatwiejsze za sprawą miedzianego wieszaka. To kolejny element wystroju, który możesz wykonać samodzielnie. Większość potrzebnych do pracy materiałów znajdziesz na dziale hydraulicznym w najbliższym markecie budowlanym.
Modny gadżet powstaje bowiem ze zwykłych rurek i kształtek miedzianych, oryginalnie przeznaczonych do budowy instalacji sanitarnych.
Łączenie rurek jest równie łatwe jak składanie klocków Lego. Żeby dodać kolejny element, wystarczy użyć odpowiedniej kształtki: kolanka, trójnika lub prostej złączki. Najmniej czasu zajmuje wykonanie podłużnego drążka, który może być zawieszony pod sufitem albo przy ścianie.

źródło: houseloves.com|themodernshop.ca

Nieco trudniej skonstruować miedziany wieszak w formie wolnostojącej drabinki lub stojaka. Jeśli prace manualne nie są Twoją mocną stroną, poszukaj gotowych rozwiązań w sklepach z wyposażeniem wnętrz albo poproś o pomoc zaprzyjaźnionego majstra.

4. Ściana z cegły

Zabytkowa ściana z cegły to największa ozdoba industrialnego wnętrza. Ożywia surową przestrzeń loftu i wprowadza do niego niepowtarzalny retro klimat. Zadbaj więc, aby jedna ze ścian w sypialni (najlepiej za wezgłowiem łóżka) została wykończona właśnie tym materiałem.
Ceglana ściana może być czerwona, czarna, szara, brunatna albo – na modłę skandynawską – biała. Ostatni wariant sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które lubią towarzystwo jasnych, neutralnych kolorów. Jeśli mieszkasz w lofcie albo w starej kamienicy, możesz odsłonić oryginalną cegłę, z której wykonany jest mur. Pamiętaj, żeby starannie oczyścić ceglaną ścianę i zabezpieczyć powierzchnię specjalnym impregnatem. Pominięcie tego kroku sprawi, że mieszkanie szybko pokryje się pyłem.

źródło: projektdom.net|onekinddesign.com

Gdy cegłę stosuje się w nowym budownictwie wygląda mało estetycznie, dlatego nie zda egzaminu jako dekoracyjne wykończenie ściany. Jeśli urządzasz sypialnie w zwykłym mieszkaniu, musisz użyć cegieł z odzysku (np. po rozbiórce starej stodoły) albo ozdobić powierzchnię popularnymi płytkami z cegły. Najciekawszy efekt uzyskasz, wybierając wzór o zróżnicowanej fakturze i niejednolitym zabarwieniu, który imituje XIX-wieczną cegłówkę.

5. Obrazy i grafiki

W loftowej sypialni powinien unosić się duch artystycznej bohemy. Mile widziane są grafiki, plakaty, awangardowe obrazy i fotografie. Zwłaszcza w wydaniu wielkoformatowym! Możesz zawiesić je nad łóżkiem albo postawić pod jedną ze ścian. Dekorując sypialnie obrazami i zdjęciami, koniecznie zachowaj umiar. Zamiast tworzyć na ścianie galerie rozmaitości w ozdobnych ramkach, wyeksponuj pojedyncze prace, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie.

Ostrożnie dobieraj ich styl i tematykę. Pocztówkowe widoki i ugrzecznione portrety mogą kłócić się z industrialnym wystrojem. Sypialnia w stylu loftowym zaprezentuje się znacznie lepiej, jeśli urozmaicisz ścianę kolorową abstrakcją, czarno-białą grafiką czy plakatem z lat 50.

stylowa sypialnia w stylu loftowym z ceglaną ścianą
źródło: etsy.com

Do loftowej sypialni pasują również meble z drewna i stali (np. ażurowe regały i stoliki), betonowe dodatki, naturalne gładkie tkaniny, skórzane fotele i pufy. W oknach mogą zawisnąć proste rolety lub zasłony, podłogę powinny ozdobić drewniane deski bądź panele.

Zamiast zwykłych drzwi rozwiernych świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne na metalowych prowadnicach.


ZOBACZ KONIECZNIE! PEREŁKI PRL, KTÓRE WRACAJĄ DO ŁASK!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close