Sypialnia w stylu skandynawskim wciąż wpisuje się w najgorętsze trendy. Nie da się ukryć, iż styl aranżacji wnętrz naszych północnych sąsiadów zawojował europejski rynek dekoratorski w ostatnich latach. Kojarzy się nam z czymś spokojnym, stonowanym, a zarazem eleganckim i minimalistycznym. Są to całkiem trafne skojarzenia, gdyż nie da się ukryć - architektura i podstawy samego stylu faktycznie zdominowane są przez neutralne odcienie jasnych szarości czy beżu, desenie kojarzące się z naturą jak drewno i kamień, czy minimalistyczne wzornictwo geometryczne. Design skandynawski poprzez swoją popularyzację zaczął jednak bardzo szybko ewoluować i elastycznie dostosowywać się do potrzeb szerszej grupy odbiorców.
Tak więc, czy sypialnia w stylu skandynawskim musi być nudna?
To, że sypialnia skandynawska cechuje się całkowitym minimalizmem i stonowanymi odcieniami, nie musi oznaczać mdłych wnętrz bez wyrazu czy skojarzeń o więziennych celach! Na końcowy efekt odbioru tej spokojnej estetyki wpływają przede wszystkim dekoracje i funkcjonalne dodatki, użyte materiały i aranżacje oświetlenia, które ożywią wnętrze i nadadzą mu konkretnego charakteru.
Rozwój potrzeb i elastyczność tego stylu pozwoliła na wyewoluowanie kilku zdefiniowanych podkategorii. Ze względu na różnorodność i rozstrzał formy, na pewno znajdziesz wśród nich taką stylistykę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb i zmysłu estetycznego:
Inspiracje:
- folk, czyli konwencja nasycona dodatkami wzornictwa folklorystycznego. Pomimo utrzymania jasnej i stonowanej kolorystyki ścian — kultywuje on dodatki robione ręcznie, nawiązujące do emocjonalnego ciepła ogniska domowego, jaki powinna mieć sypialnia. Styl skandynawski i akcesoria takie jak etniczne serwety, kolorowe plecionki, ażurowa lampa czy drewniane wyroby mają szansę na silniejszą ekspozycję poprzez kontrast na tle neutralnych, ciepłych ścian.
- new nordic jest najbardziej bazowym, kojarzonym z treści reklam i katalogów stylem skandynawskim. Charakteryzują go białe ściany, delikatne kolory w połączeniu z naturalnymi surowcami jak drewno czy kamień. Pokój urządzony w tym stylu ma w sobie niezwykłą lekkość i elegancję. To, co zapewnia mu ożywienie to lekko kontrastujące meble, czy geometryczne lub zwierzęce motywy ozdobne.
- styl gustawiański jest tym mniej lekkim i subtelnym. Aby zrównoważyć specyficzną ciężkość mebli, pozostała przestrzeń pokoju jest rozjaśniana poprzez białe ściany lub delikatne tapety. Ważną rolę odgrywają tu również tekstury i ich wysoka miękkość, nie tylko dosłowna, ale i optyczna. Jest to stylistyka wspaniale pasująca do wnętrz romantycznych.
- dark nordic wyróżnia się kolorystycznie na tle klasycznej estetyki. Skandynawska sypialnia i jej architektura ma w tym stylu szansę ukazać odważniejsze i bardziej „charakterne” oblicze. Polega ono na tym, że pokój w klasycznym stylu posiada jedną ścianę, która wyraża silny kontrast względem reszty poprzez bardzo ciemny kolor. Oprócz malowania można również zastosować silnie kontrastujące meble dla podkreślenia niebanalnego charakteru i nadania „pazura” całemu wnętrzu.
- scandi chic powstał stosunkowo niedawno i znacząco różni się od poprzednich w aspekcie użycia kolorów. Nie ogranicza się do stonowanych odcieni neutralnego beżu, szarości czy brązu. Specyficznym akcentem, jaki dzięki niemu uzyska sypialnia w stylu skandynawskim, są akcesoria z użyciem różnych tonacji złota. To silnie ubogaca przestrzeń i nadaje jej królewskiej elegancji. Kolorystyka wnętrz scandi chic nie boi się wykraczać poza neutralne barwy i często zauważymy w nim odważne korzystanie z pudrowego różu czy błękitu na całych ścianach.
Sypialnia Nowoczesna vs. Skandynawska
No dobrze. To skoro wiemy już, że styl skandynawski to prostota i minimalizm, to czym on się w takim razie różni od stylu modernistycznego? Po czym goście od razu rozpoznają, że w Twoich aspiracjach dekoratorskich na pokój dzienny, czy w kuchni. Głównym założeniem była sypialnia w stylu skandynawskim, a nie minimalistyczne aranżacje typowe dla estetyki nowoczesnej?
Stylistyka nowoczesna
Czerpie z klimatów industrialnych, cechują go ciemne odcienie i surowość formy z prostotą oświetlenia. Dominujące kolory i desenie są inspirowane przestrzenią miejską – betonem czy cegłą. Przytulna sypialnia to beż lub biel a te są tu rzadko spotykane w przeciwieństwie do skandynawskiego minimalistycznego ciepła. Oczywiste jest, iż nie wskażemy, który ze stylów jest lepszy, gdyż jest to jedynie kwestia Twoich indywidualnych odczuć estetycznych, ale zobacz, jak zaprowadzić między nimi harmonię formy i wypełnić przestrzeń domu w sposób zrównoważony.
Styl modernistyczny
Sprawdza się świetnie w mieszkaniach typu studio lub kiedy mamy do dyspozycji większą, dobrze oświetloną przestrzeń. W tym wypadku mówimy o świetle naturalnym, gdyż zwykła lampa z ograniczonym strumieniem światła nie nada przestrzennego charakteru miejscu. Wynika to z faktu, iż w małym mieszkaniu surowy styl może mocno zdominować nastrój i przytłoczyć nas energetycznie. Wystrój ten optycznie zmniejsza również pomieszczenia. Tak więc nie jest wskazany w mieszkaniach, gdzie dominują małe okna i mamy do dyspozycji bardzo mały metraż. Chcąc połączyć te dwie dosyć odmienne estetyki musimy przede wszystkim najpierw zdecydować, ku któremu skłaniamy się bardziej. Wybieramy styl dominujący w naszej przestrzeni, aby wiedzieć, w jaki sposób zbalansować ją, dobierając przeciwstawne akcesoria. Szukaj możliwości kontrastowych – ciemny modernizm przełamany skandynawską bielą i czystością jest bardzo ciekawą dla oka kombinacją.
Co jeszcze?
Jeśli nadal nie przychodzą Ci do głowy żadne konkretne koncepcje, polecamy przykładowe aranżacje jak połączenie jasnej cegły z ciepłą bielą lub beżem. Pozwoli to połączyć styl industrialny i klimat przytulnego gniazdka! Do którego wracasz po ukojenie Twoich nerwów na koniec męczącego dnia. Jeśli jesteś fanem industrialnych betonowych wykończeń – polecamy dla równowagi zastosować drewnianą podłogę typową dla stylu skandynawskiego. Sypialnia w stylu skandynawskim ponadto cechuje się grą akcesoriów i oświetlenia, które w mniejszych pomieszczeniach musi być intensywniejsze i bardziej przemyślane pod kątem dekoracyjnym. Jeśli klasyczna lampa nie leży w kręgu Twoich upodobań — w obu stylach sprawdzą się alternatywne oświetlenie. Popularne punkty świetlne, jak i większe panele LED rozmieszczone według naszej fantazji na suficie lub ścianie na pewno zwrócą uwagę gości i nie zaburzą koncepcji obu stylów. Ciekawym rozwiązaniem pasującym również do obydwu klimatów są metalowe, geometryczne lampy industrialne z żarówkami vintage, coraz łatwiej dostępne w sprzedaży.
Sypialnia to pokój o specyficznym klimacie, ponieważ jego aura wpływa intensywnie na nasze poranne, jak i wieczorne samopoczucie. W przeciwieństwie do neutralnych pomieszczeń takich jak kuchnia, zły dobór kolorów czy nietrafione aranżacje sypialni potrafią utrudnić zaśnięcie. A nawet komunikację z naszą drugą połówką, poprzez silny wpływ na nasz nastrój. Dlatego też osobom, które są bardziej podatne i wrażliwe estetycznie – polecamy w sypialni dominację stylu, w którym funkcjonuje im się najlepiej na co dzień. Pamiętajmy też, że wnętrze całego domu powinno być spójne. Jeśli decydujemy się na pokój z dominacją skandynawską, dobrze urządzić w ten sam sposób salon, czy dobrać pasujące dodatki kuchenne, aby całe mieszkanie nabrało spójności.
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
Jeśli jesteśmy zdecydowani na urządzenie sypialni, to pojawiają się pytania — od czego zacząć? Czy najpierw wybrać farby, meble, czy dodatki i akcesoria? Czy skorzystać z usług specjalistów i wykupić gotowy projekt, czy podnieść rękawicę i zdać się na własną intuicję? Bez paniki, pomożemy Ci przejść przez to krok po kroku.
Jakie kolory ścian w sypialni?
⁃ Biała - zacznijmy więc od wyboru farby. Sypialnia w stylu skandynawskim uwielbia białe ściany. Sprawdzą się one rewelacyjnie u osób ceniących sobie klasyczny styl skandynawski. Pomoże to w pełnym wykorzystaniu potencjału na rozjaśnienie pomieszczenia, w przypadku kiedy pokój sypialniany jest bardzo mały. Do zrównoważenia bieli nie potrzeba wielu dodatków. Dlatego czarna rama łóżka, nocna roleta z naturalnym wzorem lub nocny stolik w odcieniach grafitu w zupełności wystarczą dla kolorystycznego balansu.
⁃ Kolorowa - dla osób, które preferują odważniejsze wnętrza. Polecamy eksperymenty ze złotem w stylu scandi boho lub dla fanów mocnych kontrastów – grafity i kobalty w klimacie dark nordi. Jeśli biała farba Cię nie przekonuje, ale nie chcesz zbyt mocnych zmian tonacji – pastelowe róże i odcienie błękitu w estetyce gustawiańskiej będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem na aranżacje tego wyjątkowego miejsca w domu.
Zobacz także: Jaki kolor do sypialni wybrać?
Stylowe i komfortowe meble w stylu skandynawskim
Białe meble do sypialni
Kolejnym krokiem jest zakup mebli. Ta specyficzna estetyka działa na bazie stonowanych kontrastów. A w przypadku dark nordic – kontrastów silnie zaakcentowanych pomiędzy tonacją jasną a ciemną. Jeśli decydujemy się na ciemne ściany, warto zaopatrzyć się w jasne dodatki i wyposażenie. To w łatwy i szybki sposób zbalansuje dane wnętrze. Wiele osób boi się białych mebli ze względów praktycznych. Nie martw się! Jeśli rama łóżka jest w kolorze białym – zabaw się kontrastem dodatków, dobierając odpowiedni komplet pościeli. Nie zapominajmy również o tym, że w stylistyce skandynawskiej istotne jest przechowywanie wszelkich „wolnych” elementów. W ten sposób utrzymamy stylistykę minimalizmu i czystości. Komody, szafki i stoliki nocne odgrywają sporą rolę w tym stylu. Tak więc nie bój się białej szafy, ponieważ świetnie będzie się prezentować na tle grafitowej ściany. Warto z rozwagą dobierać każdy mebel tak, aby wpasował się w naturalistyczny ton całego wnętrza.
Zobacz także: Jasna sypialnia - wskazówki przy urządzaniu
Łóżko - styl skandynawski
Możemy wybierać do naszej sypialni kolor ścian, czy dodatki, ale czym byłaby sypialnia bez łóżka? Typ łóżka w stylu skandynawskim cechuje rozłożystość, prostota formy, brak zdobień i dodatków innych niż wysoki zagłówek. Z założenia wypełnia przestrzeń centralną pomieszczenia i skupia na sobie najwięcej uwagi. Idąc po jego zakup zapisz koniecznie fakt, iż najlepiej dopasowane będzie łóżko z jasno drewnianą lub metalową ramą. Często można też spotkać białe drewno, które przy okazji skutecznie rozjaśnia pokój.
Zara - sypialnie w stylu skandynawskim
Ze względu na wspomniane wcześniej rosnące zainteresowanie tą stylistyką w Europie, duże sklepy dekoratorskie rozpoczęły popularyzację produktów. Dzięki nim Twoja sypialnia w stylu skandynawskim może zostać udekorowana w pełni w jednym miejscu! Do najpopularniejszych należą sklepy takie jak Zara Home czy Home&You. Firmy te pozwalają na zakupy w punktach stacjonarnych, jak i udostępniają możliwość skorzystania z serwisu online. W celu złożenia zamówienia i otrzymania dostawy, nie masz potrzeby wychodzenia z domu. W swojej ofercie operują ogromną gamą produktów pasujących do każdej stylistyki skandynawskiej. To pozwala znaleźć idealnie pasujące dodatki do każdej koncepcji.
Sypialnia w stylu skandynawskim – dodatki, o których nie możesz zapomnieć!
Ściany pomalowane, łóżka i komody dobrane…co dalej? Architektura całego pomieszczenia i dobór mebli to jedno, ale jak to się mówi – diabeł tkwi w szczegółach. Aby nasze wnętrze nie biło od wejścia chłodem istotne są detale dekoracyjne, które to w małej ilości podkreślą charakter sypialni. Czy dekoracją może być tylko ładny bibelot na półce? Bzdura! Styl skandynawski - sypialnia cechuje wysoka funkcjonalność wystroju, co w skrócie oznacza tyle, że kreatywnie wystylizowana lampa czy finezyjny regał są bardziej pożądane niż wolnostojące „kurzołapacze”. Pamiętaj, architektura, jak i cały styl skandynawski stawia przede wszystkim na naturę! W drobnych akcentach stawiaj na ekologiczne przedmioty – rattanowe dywaniki, wełniany koc, lniana narzuta, lampa z drewna czy wiklinowy stolik będą idealnie oddawały ten specyficzny klimat.
Sypialnia w stylu skandynawskim na poddaszu
Bardzo wdzięcznym miejscem do urządzenia sypialni w tej estetyce jest poddasze. Strop z drewna lub sosnowa podłoga są w stanie oddać w naszej aranżacji połowę skandynawskiego uroku. Sypialniane poddasza cechują się ustawieniem łóżka w centralnym punkcie pomieszczenia, czyli pod najwyższym punktem stropu. Dobrze dobrane łózko może zaakcentować tak silnie styl skandynawski, że nie będzie potrzeby podkreślać go większymi dodatkami w postaci obrazów czy lamp.
Wystrój sypialni w stylu skandynawskim — dopasuj go do siebie!
Omawiany przez nas styl, jak widać jest bardzo rozległy, rozwinięty w wielu kierunkach i nadal ewoluuje, stąd jest to estetyka, która w swej elastyczności przypasuje każdemu. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami architektura skandynawska nie ma przed Tobą tajemnic, a stworzenie wymarzonego wnętrza w tej stylistyce nie będzie już żadnym wyzwaniem!
Ciekawy pomysł na wykończenie sypialni, myślę że skuszę się i wykorzystam parę rzeczy, które tutaj przykuły moją uwagę. Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie 🙂