Close

Wypiekacz do chleba – ranking. Zrób zdrowy chleb na zakwasie

Wypiekacz do chleba to bardzo pożyteczne i wygodne urządzenie. Bo któż nie lubi świeżo upieczonego chleba lub bułek? Chrupiąca skórka i wspaniały zapach wręcz kuszą, by posmarować pieczywo masłem i zajadać się nim jak w dzieciństwie. Dziś można stworzyć własną piekarnię, i to w domowym zaciszu – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Niniejszy artykuł kierujemy do wszystkich tych, którzy chcieliby wypiekać pieczywo, ale nie wiedzą jak zrobić chleb.

Aktualizacja: Wrzesień 2024

Jakie są rodzaje wypiekaczy do chleba?

WYPIEKACZ DO CHLEBA PIONOWY WYPIEKACZ DO CHLEBA PIONOWY
+ zajmuje mało miejsca na blacie
+ dobrze wyrabia ciasto nawet o dużej objętość
+ polecane do wypieku małych chlebów
- najczęściej wyposażone w jedno mieszadło
- nie są polecane dla dużych rodzin
WYPIEKACZ DO CHLEBA POZIOMY WYPIEKACZ DO CHLEBA POZIOMY
+ dostępne modele z dwom albo jednym mieszadłem
+ odpowiednie do pieczenia dużych bochenków powyżej 1 kg
- zajmuje więcej miejsca na blacie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wypiekacza do chleba?

Moc wypiekacza
Moc wypiekacza

Moc wypiekacza do chleba ma wpływ na prędkość i wydajność przygotowania ciasta. Na rynku znajdziesz modele od 500 do 1600 W. Pamiętaj, że im niższa moc, tym dłużej zajmie wyrobienie ciasta i upieczenie chleba. Zdecydowanie rekomendujemy modele o mocy ponad 600 W.

Materiał obudowy
Materiał obudowy

Wypiekacze otrzymasz w wersji z plastikową bądź metalową obudową. Zdecydowanie bardziej eleganckie i trwałe są wypiekacze z metalową obudową. Obudowa plastikowa jest tańsza, jednak bardziej podatna na pęknięcia i zarysowania.

Nieprzywierająca powłoka
Nieprzywierająca powłoka

Wewnątrz każdego opiekacza znajduje się specjalna komora na ciasto. Zwróć uwagę, aby była wykonana z nieprzywierającego materiału np. teflonu. Taka powłoka zapobiega przywieraniu i przypalaniu się ciasta.

Liczba mieszadeł
Liczba mieszadeł

Wypiekacze do chleba oferują jedno lub dwa mieszadła. Jedno mieszadło sprawdzi się podczas wypieku chlebów do 800 g wagi. Dwa mieszadła bez problemu poradzi sobie z większą ilością ciasta.

Liczba i rodzaj programów
Liczba i rodzaj programów

W zależności od ceny i danego modelu urządzenie posiada mniej lub więcej programów. Na rynku znajdziesz modele ze specjalnymi programami do ciasta na pizzę, chleba bezglutenowego czy chleba francuskiego. Wybrany program sam dostosowuje czas wyrabiania, pieczenia oraz odpowiednią temperaturę. Zaawansowane wypiekacze pozwalają na robienie także dżemów, lodów i nabiału.

Ranking wypiekaczy do chleba

Wypiekacz do chleba ranking - Tefal PF6118

Wypiekacz do chleba Tefal PF6118

Wypiekacz do chleba Tefal o mocy 1600W to kolejna propozycja, która może zainteresować wszystkich miłośników domowych bochenków, bagietek, ciabatty, bułeczek, ciasta francuskiego, a także makaronów czy dżemów. Ergonomiczny model o nowoczesnym designie zadowoli najbardziej wymagających estetów, którzy gustują w eleganckich gadżetach. Należy też docenić go, a właściwie przede wszystkim, za bogatą funkcjonalność. Tefal wypiekacz do chleba oferuje aż 19 programów, które pozwalają zdecydowanie usprawnić pracę w kuchni.

Do urządzenia dołączona jest także książeczka z licznymi przepisami, która inspiruje i ułatwia przygotowywanie poszczególnych wypieków. Tefal wypiekacz do chleba, poza przepisami,posiada również przydatne akcesoria: 2 mieszadła, 2 foremki do bagietek, 2 płaskie foremki, nożyk piekarski, ruszt, pędzelek, miarkę, hak oraz łyżkę. Na uwagę zasługują także inne udogodnienia oferowane przez wypiekacz do chleba Tefal. Opinie użytkowników pokazują, że jest również ceniony za: opóźniony start (nawet do 15 godzin), długie utrzymywanie temperatury po wyłączeniu (do 1 godziny), a także sporą pojemność maksymalną (1,5 kg).

Zalety
wyświetlacz LCD
19 programów
opóźniony start
długie utrzymywanie temperatury po wyłączeniu
posiada grzałkę górną i dolną, dzięki czemu ciasto równomiernie wyrasta i jest przyrumienione także z wierzchu
łatwy w czyszczeniu
szybko się nagrzewa
program bezglutenowy
ustawienie wagi wypieków: 750 g, 1000 g, 1500 g
3 poziomy przyrumienienia skórki
okienko w pokrywie umożliwiające podgląd wypieku
Wady
spora wielkość, przez którą nie sprawdzi się w każdej kuchni
dość głośna praca podczas wyrabiania ciasta
brak oświetlenia wewnątrz
mało intuicyjna instrukcja obsługi

Wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZB2512

Wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZB2512

Wypiekacz do chleba Panasonic zamknięto w ergonomicznej obudowie o nowoczesnym designie, dzięki czemu jest idealnym gadżetem do wielu kuchni. To urządzenie o mocy 550W dostosowuje swoje programy do temperatury otoczenia, co zapewnia sporą oszczędność energetyczną. Kolejnym jego atutem jest dozownik do drożdży, rodzynek czy bakalii – dodaje on w odpowiednim momencie poszczególne składniki ciasta, odciążając użytkownika z konieczności kontrolowania całego procesu pieczenia. Użyte owoce suszone są nie tylko poszatkowane, ale również równomiernie rozłożone.

Producent wzbogacił wypiekacz o nowe receptury: wiejski chleb na zakwasie, sodowy i rzemieślniczy. Istnieje przy tym możliwość wyboru wielkości bochenka, a także stopnia zarumienienia skórki. Dzięki 17 programom można wykonać idealne ciasto na pizze, różne rodzaje chleba – w tym bezglutenowy, a także dżemy.

Panasonic SD-ZB2512
Zalety
17 programów
opóźniony start
nieprzywierająca forma
regulacja stopnia przyrumienienia
czujnik temperatury
czasomierz cyfrowy (do 13h)
automatyczny dozownik drożdży/rodzynek
stosunkowo nieduże rozmiary
dość cicha praca
prosty w obsłudze
łatwy w czyszczeniu
Wady
mała moc
brak okienka w klapie
głośny podczas dodawania ziaren
brak pełnej instrukcji w języku polskim

Wypiekacz do chleba ranking - Tefal PF 2208

Wypiekacz do chleba Tefal PF 2208

Ostatnia, również godna polecenia, pozycja na liście to wypiekacz do chleba Tefal 2208. Urządzenie o mocy 650W zostało wyposażone w 17 programów, dzięki którym można stworzyć liczne wypieki z różnych rodzajów mąki. Wśród produktów możliwych do przygotowania są między innymi: chleb razowy, francuski, żytni, rozmaite ciasta, pizza, broszki, chałki, a także makrony. Oprócz tego producent uwzględnił potrzeby osób borykających się z celiakią. Tefal wypiekacz do chleba zawiera bowiem aż 3 programy bezglutenowe: smakowity chleb bezglutenowy, bezglutenowa chałka oraz ciasto bezglutenowe. Urządzenie posiada także programy do przygotowywania owsianki, płatków zbożowych i dżemów.

Producent dołączył do maszyny książeczkę z przepisami na chleb oraz inne wyroby z mąki, dzięki czemu każdy amator wypieków jest w stanie upiec swoje ulubione pieczywo o idealnym stopniu zarumienienia. Użytkownicy wypiekacza do chleba Tefal wystawiają mu opinie pozytywne, doceniając go za dobre utrzymanie ciepła, 17 różnych programów ułatwiających pracę w kuchni, funkcję opóźnionego startu, a także książeczkę z przepisami i inspiracjami na ciasta oraz chleb bez drożdży.

Tefal PF 2208
Zalety
17 programów
opóźniony start (do 15 godzin)
3 stopnie przyrumienia skórki
ustawienie wagi wypieków (500g, 750g, 1000g)
łatwe czyszczenie (wyjmowana forma) + możliwość mycia w zmywarce
nieprzywierająca forma
prosty w obsłudze
posiada akcesoria: łyżeczkę, kubek, haczyk
książka z przepisami
wielkość
Wady
dość krótki kabel
brak okienka w pokrywie

Wypiekacz do chleba – dlaczego warto korzystać?

Wypiekacze do chleba cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, w końcu z ich pomocną można w prosty i szybki sposób upiec świeży, zdrowy, pachnący bochenek, i to taki na jaki ma się tylko ochotę. W tym celu wystarczy umieścić składniki w pojemniku maszyny, a następnie włączyć automat do pieczenia chleba. Całą resztę wykona urządzenie. Prawda, że to banalnie proste?

Ogromną zaletą wypiekacza jest to, że pozwala uzyskać każdy rodzaj pieczywa: chleb orkiszowy, pełnoziarnisty, kukurydziany, gryczany czy bezglutenowy. Dodatkowo, można dodać do niego ulubione suszone owoce lub orzechy i otrzymać spersonalizowany, pełnowartościowy bochenek, który zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Co więcej, taki domowy chleb jest nie tylko tańszy od sklepowego, ale i zdrowszy, ponieważ przygotowuje się go bez spulchniaczy, konserwantów, karmelu czy innych zbędnych dodatków. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi, albo po prostu dbają o zdrowie swoje oraz swojej rodziny. Warto też podkreślić, że dzięki wypiekaczowi można piec nie tylko chleby, ale także ciasta, pizze, pieczywo francuskie, makarony czy konfitury.

Na rynku dostępne są różne modele takich robotów kuchennych, o licznych, zróżnicowanych parametrach – przez które trudno odnaleźć się w gąszczu ofert. Dlatego poniżej omawiamy maszyny do pieczenia chleba z różnych półek cenowych oraz ich poszczególne funkcje. Dzięki poniższemu zestawieniu wypiekaczy i także poradnikowi zakupowemu, łatwiej będzie wybrać idealny dla siebie wypiekacz do chleba.

Wypiekacz do chleba - poradnik zakupowy

chleb bananowy z czekoladą
źródło: paleoglutenfree.com

Po lekturze tego artykułu każdy wielbiciel świeżego, chrupiącego pieczywa zapewne już wie, że powinien poważnie zastanowić się nad zakupem wypiekacza do chleba. By móc wybrać ten najlepszy, warto zapoznać się ze znaczeniem funkcji i parametrów, decydujących o łatwej, sprawnej pracy w kuchni.

Moc a wydajność i komfort pieczenia

Moc wypiekacza jest niezwykle istotnym parametrem, zwłaszcza jeśli wypiekany będzie w nim chleb żytni na zakwasie, pełnoziarnisty czy orkiszowy. Ciasto z mąki z pełnego ziarna jest cięższe i trudniejsze do wyrobienia, niż w przypadku mąki pszennej. Z tego właśnie powodu urządzenie potrzebuje większej mocy. Wybierając wypiekacz, w którym ma ona mniej niż 600 W, można ryzykować jego przegrzaniem i spaleniem silnika.

Mieszadło – jedno czy dwa?

Na sklepowych półkach można spotkać urządzenia do pieczenia chleba wyposażone w jedno lub dwa mieszadła. W przypadku wypiekania pieczywa o wadze 1,5 kg niezbędna jest praca dwóch mieszadeł, bo tylko wówczas możliwe jest odpowiednie połączenie wszystkich składników. Jedno mieszadło poradzi sobie natomiast z ciastem o masie nieprzekraczającej 800 g. I choć dwa mieszadła oznaczają większą wygodę i sprawną pracę w kuchni, to jednak przekładają się na nieco wyższą cenę urządzenia. W praktyce często lepiej jest zainwestować w dobrej jakości jedno mieszadło, niż w dwa gorsze.

chleb wieloziarnisty na zakwasie jak zrobić w domu
źródło: allrecipes.com

Materiał wykonania – solidna maszynka do chleba to sprawna praca przez wiele lat

Materiał, z którego wyprodukowano urządzenie, ma wpływ na jego wytrzymałość i solidność – im lepszy, tym dłużej posłuży ono swojemu użytkownikowi. Warto również zwrócić uwagę na materiał i precyzję wykonania mieszadeł i pojemnika. Ten ostatni powinien być pokryty dodatkowo nieprzywierającą powłoką. Ułatwi to wyciąganie z formy pieczywa czy ciasta, bez obaw o uszkodzenie, a także zapobiegnie ich przypalaniu. Taki pojemnik jest również łatwy w czyszczeniu.

Pojemność urządzenia a waga chleba

Przed zakupem wypiekacza warto przeanalizować, jakie ilości chleba spożywa się w ciągu dnia. Dla jednej osoby w zupełności wystarczy urządzenie o pojemności 500 g, dla kilkuosobowej rodziny lepszym rozwiązaniem będzie 1500 g.

Książeczka z przepisami – moje wypieki i inspiracje

Warto wybrać wypiekacz z książeczką z przepisami. Znajdują się w niej bowiem instrukcje, jak dobrać proporcje składników tak, by ładnie wyrósł dany rodzaj pieczywa lub ciasta, podpowiedzi jak zrobić zakwas na chleb, a także pomysły na ciasta, pizze, makarony czy dżemy.

chleb żytni ze słonecznikiem i łososiem kanapki
źródło: oetker.pl

Programy pieczenia – im więcej, tym lepiej?

Liczba programów informuje o tym, ile różnych rodzajów pieczywa czy ciast jest w stanie wykonać dane urządzenie. Trzeba tutaj zastanowić się, czy warto dopłacać za tak bogatą funkcjonalność, jeśli będzie się korzystało tylko z jednej czy dwóch opcji. Takie szerokie możliwości docenią przede wszystkim miłośnicy domowych makaronów, pizzy, dżemów, ciast, a także różnego rodzaju pieczywa: bułek, bagietek, chałek, rogalików, czy chleba bez drożdży (objaśnienie jak zrobić zakwas na chleb najczęściej znajduje się w przepisach).

Dodatkowe funkcje i udogodnienia, na które warto zwrócić uwagę, gdy kupujesz wypiekacz do chleba:

-opóźniony start, umożliwiający ustawienie godziny, w której ma być wypiekany chleb; dzięki tej funkcji z samego rana można cieszyć się świeżym, jeszcze ciepłym pieczywem,

- stopień zarumienienia skórki, który pozwala uzyskać idealne pieczywo,

- sygnalizacja dźwiękowa, która informuje o dodawaniu składników, a także zakończeniu pieczenia,

- okienko w pokrywie, pozwalające na kontrolę procesu pieczenia.

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Maszynka do chleba - Sencor SBR 1031

Maszynka do chleba Sencor SBR 1031

Maszynka do chleba Sencor o mocy 580W to prosty w obsłudze, w pełni automatyczny sprzęt do wypieków. Wnętrze urządzenia wykonano z metalu, natomiast obudowę – z tworzywa sztucznego, dzięki czemu wypiekacz jest stosunkowo lekki (waży 4,2 kg). Sencor posiada przy tym 12 programów, które pozwalają z łatwością przygotować, poza chlebem domowym, pizze, pączki, bagietki, bułki, a także konfitury. Maszyna posiada też antypoślizgowe nóżki, które zapewniają mu stabilność podczas pracy. Wyposażono ją również: w kubek z podziałką, hak do wysuwania i ugniatania chleba, przepisy, czy łyżkę z miarką. Poza tym opisywane urządzenie do pieczenia chleba oferuje możliwość wyboru ciężaru bochenka (450g, 700g,900 g). Jego niewątpliwą zaletą jest również dość niska cena.

Zalety
12 programów
program szybkiego pieczenia (90 minut)
program do wyrobu ciasta na pizze, pączki, rogale czy bagietki
łatwy w obsłudze i czyszczeniu
książeczka z przepisami
pokrywa z okienkiem
duży wyświetlacz LCD
oświetlenie
szybkie nagrzewanie
możliwość pieczenia ciast z suszonymi owocami czy pestkami
sygnał dźwiękowy informujący o użyciu składników, wymagających krótszego pieczenia
opóźnione pieczenie, które ustawiane jest w krokach po 10 minutach
stosunkowo niska cena
relatywnie nieduże rozmiary
dobre utrzymywanie ciepła, dzięki któremu ciasto równomiernie wyrasta
Wady
niska moc nie pozwala na upieczenie chleba z pełnego ziarna – może dojść do przegrzania silnika
nie posiada programu bezglutenowego
tylko dwa poziomy przyrumienienia skórki: jasna i ciemna
tylko jedno naczynie do pieczenia

Wypiekacz do chleba Zelmer ZBM1600

Wypiekacz do chleba Zelmer ZBM1600

Zelmer wypiekacz do chleba to robot kuchenny, za pomocą którego można piec pieczywa o różnym stopniu zarumienienia skórki, a także robić ciasta i domowe dżemy. Wykonanie ze stali nierdzewnej zapewnia mu solidność i wysoką wytrzymałość. Moc 680W to z kolei gwarancja, że będzie można sprawnie, bez przegrzewania maszyny, upiec nawet chleb pełnoziarnisty. Warto podkreślić, że opiekacze o niższej mocy potrzebują czasem przerwy w przypadku użycia mąki z pełnego ziarna. Dlatego też, wielbiciele tego rodzaju wypieków powinni wybrać urządzenie do pieczenia chleba o mocy co najmniej 600W.

Dodatkowo wypiekacz do chleba Zelmer ZBM 1600 posiada 13 programów, które ułatwiają przygotowywanie różnych gatunków pieczywa, ciast czy dżemów. To spore udogodnienie dla amatorów kulinariów. Domyślne programy wypiekacza do chleba Zelmer dostosowują parametry do danego wypieku (czas pieczenia i temperaturę), a samo urządzenie miesza i wyrabia ciasto. Użytkownikowi pozostaje jedynie dodać składniki i włączyć maszynę.

 Zelmer ZBM1600
Zalety
łatwa obsługa – dzięki intuicyjnemu sterowaniu oraz czytelnemu wyświetlaczu LCD
13 programów, dostosowujących parametry i czas pieczenia do danego gatunku ciasta
opcja opóźnionego startu
programator czasu, który pozwala ustawić godzinę wypieku
zabezpieczenie przed brakiem zasilania
możliwość wyboru wagi wypieków: 500, 750, 1000 g
liczba stopni przyrumienia (lekkie, średnie, mocne)
program bezglutenowy
sygnał dźwiękowy, informujący o zakończeniu procesu pieczenia
dostępność przydatnych akcesoriów: dwóch wymiennych form (okrągłej i prostokątnej), miarki, haczyka i łyżeczki
łatwe czyszczenie
nieprzywierająca formę
oświetlenie
Wady
duże rozmiary, które utrudniają jego użytkowanie w małych kuchniach
brak okienka w klapie, która umożliwiałoby podgląd wypieku
dość głośna praca
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij