Lastryko kojarzy się przede wszystkim z czasami PRL. Miało ono szerokie zastosowanie w budownictwie użytkowym i wielorodzinnym. Zastępował on drogi kamień naturalny z podobnym efektem. Mowa tu też o tych charakterystycznych posadzkach podłogowych na klatkach schodowych czy parapetach. Teraz już chyba każdy wie, o czym mówimy, prawda? W Polsce w latach 80 i 90 był to jeden z najpopularniejszych stosowanych materiałów. Lastryko używane było schematycznie i w nadmiarze, dlatego dopiero po 20 latach, gdy dało od siebie nieco odpocząć, powraca na salony o odmienionym obliczu. Jesteś ciekawy, jak możesz wykorzystać lastryko we wnętrzu? Chcesz odkryć jego nietuzinkowość? Zastanawiasz się, jaki jest sposób jego obróbki? W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytanie oraz poznasz najmodniejsze i najnowocześniejsze sposoby jego wykorzystania. Zapraszamy do lektury!
Historia lastryko
Błędnie może się nam wydawać, że lastryko pochodzi z ubiegłego stulecia. „Terazzo” sięga swoimi korzeniami mocno w głąb historii, bo aż do… neolitu! Było stosowane w także w starożytności w państwach okalających Morze Śródziemne, średniowiecznych weneckich willach czy w XX-leciu międzywojennym, jako element stylu art déco. Terazzo, dzięki niskim kosztom produkcji, dostępności materiałów, wysokiej wytrzymałości i prostocie wykonania było bardzo spopularyzowanym materiałem w niemalże całej Europie.
Zobacz także: Płytki na ścianę - czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne
Jak powstaje lastryko i z czego się składa?
Jest to sztuczny kamień, który pierwotnie składał się z twardego kamienia (grys marmurowy, bazaltowy, granitowy), cementu i wody. W zależności od proporcji składników, koloru cementu (do wyboru mamy przykładowo cement czarny i biały), rodzaju kamienia i obecności barwników można uzyskać gammę różnych wzorów. Obecnie często występującym zamiennikiem cementu jest żywica epoksydowa. Charakteryzuje się ona większą przezroczystością, elastycznością i łatwością w uzyskaniu konkretnego koloru. Jednak poprzez mniejszą wytrzymałość w porównaniu do lastryka cementowego, rekomendujemy jego zastosowanie jedynie we wnętrzach. Warto również wspomnieć, że jest ono bardziej błyszczące i łatwiejsze w montażu, ale także… droższe.
Lastryko może być w formie oszlifowanej, chropowatej, matowej lub polerowanej. Do zabezpieczenia przed cieczą stosowane jest w końcowym etapie impregnowanie.
Lastryko w nowej odsłonie
Europejscy architekci wnętrz rzetelnie podążają za wzrastającym trendem na lastryko i ukazują go co chwilę w nowych, innowatorskich odsłonach. Jednak w Polsce jest to nadal element cieszący się złą sławą i odczarowywanie go dopiero się rozpoczyna. Niemniej jednak rodzimi designerzy coraz częściej używają terazzo. Najczęściej jest to te, które zamiast kamieni ma w składzie szklane kruszywo czy metalowe otręby z miedzi lub stali. Daje to świeży, fantazyjny efekt, który odbiega od monotonności i szarości lastryka, które znamy. Wystrój wnętrz staje się wtedy bardziej efektowny i tym samym elegancki
Jednak najpopularniejszą opcją są teraz dodatki tworzyw syntetycznych, które pozwalają tworzyć najbardziej wymyślne kombinacje kolorystyczne. Co ciekawe, lastryko, czy też lastriko, coraz częściej jest stosowane do innych elementów wyposażenia domu niż podłoga czy parapet. Możemy go spotkać w postaci blatów kuchennych, frontów, blatów stolików, schodów czy na łazienkowych ścianach zamiast wszechobecnych kafelek. Aranżacje wnętrz obejmujące lastryko są coraz bardziej zaskakujące.
Terrazzo dostępne jest także w postaci płytek o różnych rozmiarach i w wielu kolorach. Zaoszczędzi nam to czasochłonnego i dosyć drogiego wylewania lastriko i późniejszej obróbki mechaniczno-chemicznej. Nudne płytki podłogowe będą musiały ustąpić lastriko!
Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?
Terazzo - pielęgnacja
Rozpowszechnianie się tego materiału nie powinno dziwić, gdyż posiada on wiele zalet. Wśród nich jest wysoka wytrzymałości na uszkodzenia, ścieranie i zarysowania, ale przede wszystkim długowieczność. Jednak aby nasze lastryko było zawsze w dobrej kondycji, należy o nie dbać! Ze swojej strony polecamy używać preparatów pielęgnacyjnych, które podtrzymają jego pierwotny blask i kolor.
Projektowanie wnętrz jest ciężką pracą. Należy do niego podchodzić z cierpliwością i rozwagą, przy czym spełniać nasze najdziwniejsze zachcianki. Mnogość wzorów i kolorów dostępnych na rynku umożliwia lastryko dopasowanie do większości stylów. Jego używanie jest również w pełni ekologiczną opcją, co uznajemy za kolejny duży plus. Dodatkowo, wszystko wskazuje, że trend na lastriko będzie rokrocznie wzrastał. Warto mieć wiedzę o tym materiale, a także o jego zastosowaniu, pod ręką. Bo kto wie, lada moment może Ci się przydać! Mamy zatem nadzieję, że odczarowaliśmy go nieco w waszych oczach i nie będziecie go kojarzyli tylko ze sztywnym okresem PRL, ale także z nowoczesnymi rozwiązaniami. Od teraz aranżacje waszego mieszkania będą mogły uwzględniać jego obecność, a wy cieszyć się jego żywymi kolorami i ciekawą fakturą na co dzień!
Zobacz też: Meble PRL, które wracają do łask