Close

Jaki rowerek dla dziecka wybrać? Porady i ranking

Zakup rowerka dla dziecka to dość istotny moment zarówno dla nas, jak i naszej pociechy. Nowy rowerek będzie dla niej dużą niespodzianką, która pochłonie wiele czasu – dziecku na jeździe, a nam na przekazywaniu nauki jazdy rowerowej. Rowerek dla dziecka to produkt, który powinien posłużyć przez kilka lat. Warto więc wybrać dobrze dopasowany do przyszłego użytkownika model. W sprzedaży znajdziemy setki różnych rowerków, które różnią się od siebie pod wieloma względami. W tym artykule znajdziecie krótki poradnik zakupowy, który podpowie jak wybrać dobre urządzenie, a także wskaże kilka przykładowych modeli rowerków wartych polecenia. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jaki rowerek dla dziecka wybrać? Jakie są rodzaje?

ROWEREK BIEGOWY DLA DZIECKA ROWEREK BIEGOWY DLA DZIECKA
+ idealny dla najmłodszych dzieci
+ duża stabilność
+ prostota obsługi
- brak pedałów
- brak hamulców
- stosunkowo niski
ROWEREK TRÓJKOŁOWY ROWEREK TRÓJKOŁOWY
+ duża stabilność
+ nauka używania pedałów i hamulców
+ większość modeli posiada rączkę dla rodzica
- brak możliwości nauki utrzymywania równowagi
- przeznaczony tylko dla najmłodszych dzieci
ROWER TRADYCYJNY DLA DZIECI ROWER TRADYCYJNY DLA DZIECI
+ szybki proces nauki jazdy
+ możliwość odczepienia bocznych kółek
+ zakup na lata
- trudniejszy proces nauki jazdy
- wymaga dobrania odpowiedniego rozmiaru

Jak dobrać rowerek dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ ROWERKA
RODZAJ ROWERKA

Od niego zależy sposób oraz trudność użytkowania przez dzieci. Najprostsze będą rowerki trójkołowe. Wystarczy, że usadzimy w nich najmłodszego, a pojazd może być pchany przez osobę dorosłą przy użyciu rączki. Przyda się on zarówno podczas dłuższych spacerów, jak i najkrótszych wyjść np. do ogrodu. Rowerek biegowy jest tani, prosty w budowie i odpowiedni dla najmłodszych. Może on posłużyć nawet w domu. Tradycyjny rowerek sprawdzi się w późniejszych latach, kiedy dziecko osiągnie ok. metr wzrostu. Umożliwi on dalsze podróże na zewnątrz podczas wspólnych spacerów i przejażdżek z rodzicem.

WIEK I WZROST
WIEK I WZROST

Od tych cech zdecydowanie zależy skuteczność dopasowania nowego rowerka do jego użytkownika. W sprzedaży znajdziemy większe, jak i mniejsze modele, które z pewnością dopasujemy do wzrostu oraz możliwości ruchowych naszego dziecka. Dla najmłodszych przewidziano trójkołowce i rowerki biegowe. Dla większych pociech lepiej sprawdzą się rowerki tradycyjne. Więcej informacji o dokładniejszym doborze wielkości rowerka do wzrostu dziecka znajdziesz w dalszej części artykułu.

UMIEJĘTNOŚCI
UMIEJĘTNOŚCI

Sprawność ruchowa mocno wpływa na umiejętność operowania rowerka. Wpływ na to będzie mieć szybkość, z jaką nasze dziecko nauczyło się stawiać pierwsze kroki, dłużej spacerować czy biegać. Dla dzieci bardzo szybko rozwijających się w tym zakresie możemy od razu wybrać rowerek tradycyjny z dodatkowymi kółeczkami, które w przyszłości odepniemy.

MATERIAŁ WYKONANIA
MATERIAŁ WYKONANIA

Ma on wpływ na wygodę użytkowania rowerka. Mile widziane są miękkie obicia na rękojeściach kierownicy czy solidne siodełko – najlepiej z oparciem. Od użytych materiałów wykonania zależy zadowolenie i radość dziecka z jazdy na rowerku.

ATESTY BEZPIECZEŃSTWA
ATESTY BEZPIECZEŃSTWA

Wiele cech i parametrów rowerka nie jest możliwe do sprawdzenia przez klienta. Mogą być to np. skuteczność działania pasów bezpieczeństwa, skład chemiczny konkretnych materiałów itp. O użyciu odpowiednich, bezpiecznych tworzyw informują nas wszelkie atesty, które powinniśmy znaleźć na opakowaniu, w instrukcji, na metkach lub w informacjach reklamowych danego produktu.

Jaki rowerek dla dziecka wybrać? Ranking

Rowerek biegowy Cariboo CAR-01 niebieski

Rowerek biegowy Cariboo CAR-01 niebieski

Rowerek dla dziecka do pchania Cariboo to idealny wybór na pierwszy tego typu pojazd dla malucha. Produkt jest odpowiedni dla dzieci już od 1 roku życia i sprawdzi się aż do momentu, gdy ich waga przekroczy 25kg. Mamy możliwość regulacji ustawienia kierownicy i siodełka. Pierwszy element ustawimy w jednym z pięciu stopni pochylenia. Zmienia to odległość pomiędzy kierownicą a siodełkiem, co dopasowuje pojazd do wzrostu dziecka. Samo siodełko możemy ponadto wyregulować w zakresie 25-30cm wysokości. Cariboo ma ciekawą konstrukcję. Z przodu umieszczono dwa koła, które pomagają w utrzymywaniu równowagi. Są one jednak dość blisko siebie, a z tyłu umieszczono tylko jedno koło. Przez to wymagane jest od malucha uczenie się koordynacji ruchowej. Cała konstrukcja jest wytrzymała, gdyż ramę wykonano ze stali. Możemy nabyć go w trzech wariantach kolorystycznych: miętowym, różowym i granatowym. Jego cena to nieco ponad 100zł.

Zalety
Lekka i wytrzymała konstrukcja
3 warianty kolorystyczne
Atrakcyjna cena
Wady
Niezbyt wygodna rękojeść kierownicy

Rowerek biegowy jeździk pchacz biały

Rowerek biegowy jeździk pchacz biały

Mały rowerek biegowy dla dziecka w wieku od 1 do 3 lat to dobry wybór za niską cenę. Już za ok. 50zł zapewnimy naszemu dziecku wiele godzin dobrej zabawy, która jednocześnie rozwinie jego sprawność ruchową. Ten rowerek charakteryzuje się małymi wymiarami a także niską wagą – 1,6kg. Te cechy w połączeniu z pasem do przenoszenia znajdującym się w zestawie sprawiają, że jest to jeden z najłatwiejszych w przenoszeniu rowerków na rynku. Wśród jego atutów należy wymienić podwójne kółeczka, które zwiększają stabilność podczas jazdy. Ich rozstaw jest większy z przodu niż tyłu, dzięki czemu operowanie kierownicą i manewrowanie pojazdem jest stabilniejsze. O stabilność dba także piankowe pokrycie kół. Dobrze spisują się one w domu, jak i na zewnątrz. Ponadto producent chwali się zastosowaniem antypoślizgowych nakładek na kierownicy. Te są jednak dość twarde i mogą być powodem podrażnień naskórka przy bardzo długotrwałym użytkowaniu. Sugerujemy więc krótsze przejażdżki na tym rowerku.

Zalety
Małe wymiary i waga
Pas do przenoszenia w zestawie
Niska cena
Podwójne kółeczka zwiększają stabilność
Wady
Niezbyt wygodne uchwyty na kierownicy

Rowerek biegowy Movino Classic 12" zielony

Rowerek biegowy Movino Classic 12" zielony

Movino Classic to rowerek biegowy przypominający swoim designem modele tradycyjne. Ten charakterystyczny kształt w połączeniu z atrakcyjnym malowaniem, grubymi oponami i wzorem kół sprawiają, że ten rowerek od razu rzuca się nam w oczy. Jest on ponadto wytrzymały- ramę wykonano ze stali. Podobnie jak w przypadku prawdziwych rowerów, znajdziemy tu całkiem duży zakres regulacji wysokości siodełka – od 32 do 45cm. Będzie on odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Przetrwa on ten okres bez najmniejszych problemów – wszelkie materiały użyte do stworzenia tego produktu są bardzo wytrzymałe. Rowerek dla dziecka do odpychania Movino Classic wazy 2,6kg i ma koła o średnicy 12 cali. Sprawdzi się on dla użytkowników o wadze do 30kg. Cena to ok. 120zł – biorąc pod uwagę zalety i efektowność tego modelu, uznajemy ją za bardzo atrakcyjną. Możemy zakupić go w wielu wariantach kolorystycznych – np. z różowymi kołami.

Zalety
Wytrzymała, trwała konstrukcja
Ciekawy wygląd
Atrakcyjna cena
Wady
Nienajlepszej jakości gumowe pokrycie kierownicy

Rowerek biegowy trójkołowy 4w1 KIDS

Rowerek biegowy trójkołowy 4w1 KIDS

Ten rowerek trójkołowy dla dziecka łączy wiele funkcjonalności w jednym urządzeniu. Jak przystało na pojazd o 3 kołach, jego stabilność podczas jazdy jest na bardzo wysokim poziomie. Co ciekawe, tylną parę kół możemy znacznie do siebie zbliżyć, niemal łącząc je w jedno, szerokie koło. Produkt ten może być więc używany jak typowy rower biegowy. Wraz z rozwojem naszego dziecka, funkcjonalność roweru możemy poszerzyć, rozkładając pedały do napędzania przedniego koła. To idealny produkt do uczenia naszego dziecka jazdy na rowerku umożliwiający z czasem dodawanie nowy funkcjonalności.

Regulować możemy także kąt nachylenia kierownicy. Koła rowerka pokryto pianką EVA, która jest nietoksyczna i nie pozostawia na podłodze śladów. Z tego powodu ten rowerek doskonale nadaje się do używania wewnątrz domu. Istotną cechą jest również miękkie siodełko i gumowe pokrycie kierownicy. To drugie wprawdzie zwiększa bezpieczeństwo, jednak nie jest zbyt wygodne podczas najdłuższych przejażdżek. Rowerek trójkołowy jest kierowany dla dzieci w wieku od 18 m-cyi wadze do 25kg. Cena wynosi ok. 150zł.

Zalety
Wielofunkcyjność rowerka
Koła z pianki nierysującej podłogi
Miękkie siodełko
Wady
Niezbyt solidny mechanizm rozkładania pedałów

Rowerek biegowy R-Sport R4 koła 12" czarny

Rowerek biegowy R-Sport R4 koła 12" czarny

R-Sport R4 jest świetnym rowerkiem biegowym, który możemy zakupić w aż 3 wariantach kolorystycznych. Każdy z nich cechuje się czarnym kolorem ramy, ale możemy wybierać spośród zielonych, czerwonych lub niebieskich akcentów roweru. Są to wnętrza kół, górna część siodełka oraz uchwyty kierownicy. Ten rowerek dla dziecka do odpychania może pochwalić się dodatkowymi funkcjami, których nie znajdziemy w większości produktów w tej kategorii. Są to dzwonek oraz hamulec ręczny. Mamy tu więc typowy dla klasycznego roweru, ręczny zacisk połączony z tylnym kołem. Użycie hamulca nie spowoduje więc ryzyka „przekoziołkowania”. Jest to szczególnie pomocne przy jeździe z górki, podczas której hamowanie nogami byłoby męczące. Warto pochwalić także miękkie i wygodne siodełko i możliwość jego regulacji wysokości. Tę możliwość posiada także kierownica. Pod względem budowy jest to więc prawie klasyczny rower, w którym brakuje jedynie pedałów i reszty układu przeniesienia energii. Niewątpliwą zaletą jest także niska cena, która wynosi niewiele ponad 80zł.

Zalety
3 wersje kolorystyczne
Regulowana wysokość kierownicy i siodełka
Niska cena
Wady
Hamulec ręczny jest ciekawym dodatkiem, który może jednak na początku przygody z rowerem stanowić dodatkowe utrudnienie

Rowerek biegowy Lionelo Alex Orange

Rowerek biegowy Lionelo Alex Orange

Lionelo Alex jest kolejnym rowerkiem biegowym w naszym zestawieniu. Warto na niego zwrócić uwagę z kilku powodów. Produkt ten rzuca się od razu w oczy dzięki swojemu dwukolorowemu malowaniu. Poza nim oferuje jednak znacznie więcej ciekawych funkcji. Jego rama oferuje duże możliwości konfiguracji. 12-calowe koła pokryto miękką pianką EVA, która jest bardzo wytrzymała i nie pozostawia śladów na podłodze.

Siodełko pokryto ekoskórą, a rączki kierownicy – dobrze wyprofilowaną gumą. Miejmy na uwadze, że ten rowerek dla dziecka do pchania cechuje się stosunkowo dużymi wymiarami. Jego długość to niemal 90cm i nadaje się on dla dzieci w wieku od 3 do aż 6 lat. Pomimo tego, jest on stosunkowo lekki i waży niewiele ponad 3 kilogramy. Rowerek dla dziecka do odpychania Lionelo będzie więc idealnym wyborem tuż przed kupnem naszemu maluchowi prawdziwego, małego roweru. Model ten dostępny jest w 3 kolorach: czarno-pomarańczowym, biało-różowym oraz biało-niebieskim. Niezależnie do malowania cena wynosi mniej niż 100zł.

Zalety
Wytrzymała rama
Niska waga pomimo większych wymiarów
Dobrze wyprofilowane rączki kierownicy
Wady
W rowerku dla dzieci do 6 lat powinny znajdować się pedały

Rowerek biegowy Movino Adventure 12" czarno-niebieski

Rowerek biegowy Movino Adventure 12" czarno-niebieski

To już drugi produkt marki Movino w naszym zestawieniu. Model Adventure wyróżnia się swoim ciekawym, przykuwającym uwagę designem. Obręcze kół pomalowano na niebiesko, a wewnątrz nich umieszczono tradycyjne dla koła rowerowego szprychy. Opony są grube i w odróżnieniu do rozwiązań konkurencji, są pompowane. Dzięki temu lepiej tłumią wstrząsy i działają jako amortyzator. Szeroka powierzchnia bieżnika zapewnia doskonałą przyczepność na każdej nawierzchni. Jedyną wadą tego rozwiązania jest nieco większa waga każdego z kół. Rowerek dla dziecka do pchania Movino Adventure posiada także hamulec ręczny. Jego zastosowanie przydaje się np. podczas dłuższych zjazdów z górki, kiedy to hamowanie nóżkami będzie trudne i męczące. Stalowa rama jest bardzo wytrzymała, a obszyte miękką tkaniną siodełko z eleganckimi stebnówkami okazuje się być całkiem wygodne. To zatem idealny rowerek dla dziecka do jazdy w terenie. Jego cena to ok. 170zł.

Zalety
Dobre tłumienie nierówności
Świetny wygląd
Hamulec ręczny
Wady
Wysoka waga rowerka – ok. 4kg

Rowerek dla dzieci Rico

Rico Kids rowerek dla dziecka drewniany dostępny jest w 3 wariantach kolorystycznych: zielonym, różowym i niebieskim. Każdy z nich posiada jednak beżową ramę, która pomalowana jest w ciekawe wzorki. 12-calowe koła posiadają piankowe oponki, które są całkiem miękkie i odporne na uszkodzenia. Z pianki wykonano także siedzisko, dzięki czemu jest ono wygodne i miękkie. Cała rama została wykonana z drewna, dzięki czemu jest ona zawsze miła w dotyku – także podczas zimnych dni. Na drewnianej kierownicy umieszczono także gumowe rączki i dzwonek. To ostatnie akcesorium może być dla naszej pociechy szczególną atrakcją. Kolejnym wyróżniającym ten model rowerka dodatkiem jest torba na rzepy. Umieszczana jest ona z przodu pojazdu, dzięki czemu przypomina nieco koszyki stosowane w prawdziwym, pełnowymiarowych rowerach. To doskonały wybór dla dzieci w wieku co najmniej 2 lat. Cena to ok. 130zł.

Zalety
Przyjemna w dotyku rama z rączką
Frontowa torba na rzepy Wiele wariantów kolorystycznych
Wady
Brak możliwości ustawienia pozycji kierownicy

Dlaczego rower biegowy jest lepszy od trójkołowego?

W wielu źródłach znajdziemy informację o tym, że rowerek biegowy jest lepszym wyborem niż typowy modele trójkołowy. Powodem tego jest wymuszanie na dziecku nauki koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi podczas jazdy. Lepiej przygotowuje on do przyszłej jazdy na prawdziwym rowerze. Nie oznacza to jednak, że nie warto brać pod uwagę modeli trójkołowych. Wręcz przeciwnie – są one bardzo wygodnym rozwiązanie na dłuższe spacery z dzieckiem, gdyż umożliwiają poruszanie się poprzez pchanie za pomocą rączki, jak i napędzanie przy użyciu pedałów. Rowerek dla dziecka do odpychania nie sprawdzi się przy dłuższych wędrówkach. W rzeczywistości możemy zdecydować się na oba rozwiązania jednocześnie i każde z nich używać w innych warunkach. Rowerek biegowy sprawdzi się w domu oraz podczas najkrótszych wyjść. Rower trójkołowy natomiast – na dalsze wędrówki.   

Jakie obowiązkowe wyposażenie przy zakupie rowerka dla dziecka?

- kask – to podstawowe wyposażenie każdego odpowiedzialnego młodego, jak i dorosłego rowerzysty. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć podczas przejażdżki rowerowej i zawsze należy być przygotowanym na możliwość ewentualnego przewrócenia się. Założony na głowie kask znacznie zmniejszy obrażenia, a przy tym zapobiegnie bólowi. To szczególnie ważne dla dzieci, które po przewróceniu się, przeraziłyby się i miały traumę do jazdy na rowerze. Wyposażenie młodego rowerzysty w kask uczy go dobrego nawyku, który zostanie na lata. 

- ochraniacze – nawet drobne zadrapania mogą mocno boleć – szczególnie dzieci. Warto więc wyposażyć w nie nasze dziecko przynajmniej na samym początku przygody z rowerkiem. To właśnie w tym czasie zdarza się najwięcej upadków. Dobrej jakości ochraniacze na kolanach zapobiegną wystąpieniu bólu i uprzyjemnia naukę jazdy na rowerze.

Jak dobrać rowerek dla dziecka? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Istotną rzeczą jest funkcjonalność rowerków dostępnych w sprzedaży. Każdy z nich umożliwi wygodne poruszanie się najmłodszym. Niektóre jednak oferują wiele funkcji w jednym. W sklepach znajdziemy rowerki trójkołowe pozwalające na wygodne poruszanie się poprzez odpychanie się nóżkami od ziemi, a gdy zajdzie taka potrzeba, możemy rozłożyć pedały i napędzać pojazd za ich pomocą. W połączeniu z dostosowywalną konstrukcją, wygodnym siedziskiem i odłączalnym pałąkiem do prowadzenia przez rodzica, taki rowerek nada się zarówno jako zastępstwo wózka spacerowego, jak i 

Jak dostosować rozmiar roweru do wieku dziecka?

Wielkość rowerka powinna być dobrana do wzrostu i wieku naszego dziecka. Rozmiary pojazdu zwykle możemy określić na podstawie średnicy ich kół. Najmniejsze modele o kołach 10-calowych powinny być dobrym wyborem dla najmniejszych użytkowników w wieku ok. 2 lat. Najpopularniejsze rowerki o kołach 12 – calowych sprawdzą się użytkownikom 3-4 letnim, a 14-16 rowery dobierzemy dla dzieci w wieku 4-6 lat o wzroście ok. 100cm. Dokładniejsze dane znajdziecie w tabelce poniżej:

WiekWzrostWewnętrzna długość nogiŚrednica koła
2 lata80-90cm30-35cm10 cali
3-4 lata90-100cm35-40cm12 cali
4-5 lat100-110cm40-48cm14 cali
5-6 lat110-120cm45-55cm16 cali
6-7 lat115-125cm50-60cm18 cali

Jaki pierwszy rowerek dla dziecka? Który rodzaj sprawdzi się najlepiej?

Wybór pierwszego rowerka powinien zależeć od tego, do jakiego zastosowania będziemy go wykorzystywać.

Jeśli zależy nam na jak najlepszym rozwijaniu koordynacji ruchowej dziecka, to warto wybrać rowerek dwukołowy do pchania. Mogą być także modele z podwójnymi kółeczkami, które poprawiają stabilność podczas jazdy. Będzie to dobry wstęp do nauki jazdy na jednośladach.

Jeśli potrzebujemy natomiast rowerka do ułatwienia podróży na dalsze odległości, to uwagę zwróćmy na modele trójkołowe. Większość z nich może być prowadzona przez rodzica za pomocą specjalnego wysięgnika, który w przyszłości da się odpiąć. Modele wyposażone w duże i wygodne siedzisko z oparciem zastąpią nawet wózek – spacerówkę. Szczególnie polecamy do tego rowerki z możliwością odwrotnego montażu fotelika.

Klasyczny rowerek napędzany za pomocą pedałów nie sprawdzi się najlepiej jako pierwszy pojazd dla malucha. Będzie on wymagał znacznie więcej nauki jazdy i może zniechęcić naszą pociechę do tego typu transportu.   

Kiedy zrezygnować z rowerków dla dzieci i zdecydować się na prawdziwy rower?

Wraz z czasem dorastania naszego dziecka zmieniają się jego potrzeby. Istotne jest dopasowywanie parametrów urządzeń i zabawek do wygody ich użytkownika. Dobrze dobrany rowerek będzie wygodny i ułatwi poruszanie się na nim. Z czasem gdy dziecko dorasta, konieczna jest zmiana pojazdu na taki o większych wymiarach. Małe rowerki do odpychania mają zazwyczaj koła o średnicy 10-12 cali. Są one odpowiednie dla dzieci w wieku 2-4 lat i wzroście od 80 do 100cm. Gdy nasza pociecha przekroczy tę granicę wiekową i wzrostową, przyjdzie czas na zakup rowerka o kołach 14 lub 16 calowych. To już kategoria małych rowerków z napędem klasycznym. Znajdziemy więc w nich pedały, hamulce ręczne itp.  Z dalszym biegiem czasu przyjdzie potrzeba na zakup kolejnego pojazdu o kołach 18 czy 20-calowych, aż do dorośnięcia i dopasowania użytkownika do pełnowymiarowych rowerów z kołami o przekątnej 26 i więcej cali.

Dlaczego warto kupić dziecku rower?

Rower dla dziecka to jedna z najlepszych atrakcji, jakie możemy mu zapewnić. Jest on nie tylko doskonałym powodem do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale i szybko rozwija możliwości ruchowe użytkownika. Poprzez jazdę na rowerku, dziecka zacznie lepiej chodzić i biegać. To dzięki stale rozwijającej się koordynacji ruchowej. Dobrej jakości rowerek możemy kupić za niewielkie pieniądze. Jest to zakup porównywalny z kosztem zakupu kilku lalek czy zestawu klocków. Zapewni on jednak znacznie więcej czasu samemu maluchowi, jak i rodzicom. To więc wspaniałe rozwiązanie do poprawy więzi z maluchem i przeżycia doskonałych momentów, które będziemy wspominać przez całe życie. 

Rower jako doskonała i zdrowa forma zabawy i nie tylko

Częste wychodzenie z dzieckiem na rower, jak i sama nauka jazdy sprawia, że nasza pociecha szybko rozwija się fizycznie. Jazda na rowerze ćwiczy równowagę, a przy regularnym jej wykonywaniu, wprowadza pozytywne nawyki w życie każdego malucha. Aktywność fizyczna poprawia kondycję i zwiększa możliwości ruchowe każdego, także małego człowieka. Nic jednak nie sprawia przy tym takiej radości, jak pędzenie na rowerze.

Jaki pojazd dla dziecka wybrać? Podsumowanie

Zakup rowerka to doskonała decyzja dla każdego rodzica. Sprawi on ogromną ilość radości zarówno dziecku, jak i nam samym. Rower jest prostym, trwałym i dającym dużo frajdy z użytkowania pojazdem. Jego zakup jest do tego całkiem niedrogi. Nie można także zapomnieć o istotnych walorach aktywnego spędzania czasu. Trudno zatem doszukać się wad takiego zakupu. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij