Aktualizacja: Listopad 2024
- Jakie są rodzaje opiekaczy do kanapek?
- Opiekacz jak działa i czym różni się od standardowego tostera?
- Opiekacz bez teflonu, czyli opiekacz z powłoką ceramiczną. Wskazówki przy zakupie opiekacza
- Który opiekacz wybrać? Ranking najlepszych opiekaczy do kanapek
- Opiekacz, toster, a może opiekacz i gofrownica w jednym?
- Opiekacz jak używać? Podstawowe wskazówki dla użytkowników
Jakie są rodzaje opiekaczy do kanapek?
Opiekacz jak działa i czym różni się od standardowego tostera?
Opiekacz i toster - te dwa słowa często są ze sobą utożsamiane. To błąd, bo o ile oba służą do przygotowania ciepłych dań, których głównym składnikiem jest chleb, to w praktyce, pomiędzy nimi występuje wiele różnic.
Opiekacz do chleba składa się z dwóch części - podstawy i pokrywy, z których każda wyposażona jest w płyty opiekające pieczywo. Taka konstrukcja sprawia, że z pomocą opiekacza możemy przygotować nie tylko suche tosty, ale i kanapki na ciepło, zawierające praktycznie dowolne nadzienie.
Takiej możliwości nie daje tostownica. Tego typu sprzęt kuchenny opieka chleb w pionie, a proces ten realizowany jest z użyciem specjalnych grzałek. Toster cechuje się bardziej ograniczoną funkcjonalnością, bowiem daje jedynie możliwość przygotowania grzanek - ciepłych kromek chleba.
Mimo że oba urządzenia służą do przygotowania chleba na ciepło, to jak wynika z powyższego opisu, odbywa się to na dwa różne sposoby. Inny jest też produkt finalny.
Opiekacz bez teflonu, czyli opiekacz z powłoką ceramiczną. Wskazówki przy zakupie opiekacza
Opiekacz elektryczny podgrzewa i przypieka chleb za pomocą płytek grzewczych. Te muszą być wyposażone w specjalną powłokę, w przeciwnym wypadku, kromki będą przywierać do ich powierzchni. Dodatkowo, warstwa nieprzywierająca znacząco ułatwia czyszczenie urządzenia.
Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie, jest teflon. To sprawdzona technologia, która bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, jednak ma też swoje wady. Powłoka teflonowa jest dość podatna na zarysowania, a nieodpowiednio użytkowana - może ulegać oderwaniu. Właśnie dlatego, teflon wymaga stosowania odpowiednich sztućców - wykonanych z drewna lub ze specjalnego tworzywa.
Coraz więcej producentów wyposaża swoje urządzenia w powłokę ceramiczną. Takie rozwiązanie ma jedną istotną przewagę nad teflonem - jest znacznie bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Dodatkowo, opiekacz z powłoką ceramiczną równomiernie rozprowadza ciepło. Warto podkreślić, że opiekacz bez teflonu równie skutecznie zapobiega przywieraniu chleba.
O ile opiekacz do zapiekanek z powłoką teflonową nie jest złym wyborem, to jeżeli liczymy na długą eksploatację urządzenia, lepiej postawić na wytrzymalszy opiekacz ceramiczny.
Jak wybrać opiekacz do kanapek? Na co zwrócić uwagę?
Najważniejszym parametrem w przypadku opiekaczy jest moc. To ona decyduje o tym, jak szybko nagrzewa się urządzenie, a więc i jak szybko jest gotowe do pracy. Ma ona wpływ także na stopień przyczepienia i chrupkości pieczywa. Im większa moc, tym mniejsze też zużycie prądu. Na rynku znajdziesz urządzenia od 700 W do 1600 W.
Opiekacze elektryczne różnią się od siebie typem powłoki. Producenci najczęściej sięgają po powłokę nieprzywierającą typu teflon. Ma ona świetne właściwości zapobiegające przywieraniu. Dużą popularnością cieszą się także powłoki ceramiczne lub marmurkowe, które są jeszcze bardziej odporne na wysokie temperatury, a przy tym pozbawione szkodliwych substancji.
Opiekacz 3w1 to najlepszy model dla osób, które nie chcą inwestować w wiele urządzeń do kuchni. Taki opiekacz zastępuje zarówno gofrownicę, jak i grilla, a jego cena różni się tylko nieznacznie od klasycznych modeli.
Który opiekacz wybrać? Ranking najlepszych opiekaczy do kanapek
Opiekacze do kanapek to bardzo rozbudowany segment urządzeń. Jak na ironię, dla kupującego może to stanowić istotne utrudnienie. w oferowanym gąszczu, trudno jest przecież wybrać model godny zaufania. Aby ułatwić tę kwestię, przygotowaliśmy zestawienie opiekaczy, cieszących się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników.
Esperanza Asiago – opiekacz do kanapek
Bez przywierania
Płytki grzewcze zostały powleczone warstwą zapobiegającą przywieraniu. Takie rozwiązanie ułatwia też utrzymanie urządzenia w czystości - aby pozbyć się zabrudzeń, powierzchnię grzewczą wystarczy przetrzeć papierowym ręcznikiem.
Ochrona przed nagrzewaniem
Uchwyt opiekacza jest wyposażony w izolację termiczną. W trakcie pracy urządzenie rozgrzewa się do wysokich temperatury. Uchwyt odporny na ciepło chroni przed poparzeniem.
Esperanza Portabella EKT006K – wielofunkcyjny opiekacz
Urządzenie 3w1
Za rozbudowaną funkcjonalność odpowiadają wymienne płytki grzewcze, które są dołączone do urządzenia. Z ich pomocą przygotujesz opiekane kanapki, gofry lub grillowane warzywa i mięso.
Bez przywierania
Każda z dołączonych do zestawu płytek została powleczona specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu potraw. Jej obecność przekłada się także na szybkie czyszczenie każdej płytki, a także wydłuża ich żywotność.
Esperanza Parmigiano EKT010W – mały opiekacz do kanapek
Antypoślizgowe nóżki
Esperanza Parmigiano to urządzenie osadzone na niskich nóżkach zakończonych antypoślizgowym materiałem. Opiekacz jest stabilny niezależnie od materiału wykonania blatu.
Dodatkowe zabezpieczenie
Model EKT010W jest bezpieczny podczas pracy. Wszystko dlatego, że posiada wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem. W momencie osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury urządzenie automatycznie się wyłącza.
Esperanza Pizzaiola TKT005K - tani opiekacz do kanapek
Szybkie czyszczenie
Model Pizzaiola pozwala na szybkie wyczyszczenie płytek po zakończonym gotowaniu. Nieprzywierająca powierzchnia zapobiega przypalaniu się składników, dzięki czemu czyszczenie zajmuje parę minut.
Łatwe przechowywanie
Dużą zaletą modelu TKT005K jest możliwość przechowywania go w pozycji pionowej. Opiekacz nie zajmuje więc dużo miejsca – bez problemu zmieści się do szafki lub szuflady.
Lund 67458 – mocny opiekacz z funkcją grilla
Regulacja temperatury
Opiekacz firmy Lund posiada wbudowane pokrętło do płynnej regulacji temperatury. W zależności od przygotowywanej potrawy dobierzesz odpowiednią temperaturę. Osiągnięcie wybranej temperatury jest sygnalizowane przez zapalenie się diody.
Dodatkowa tacka
Opiekacz od Lund jest wyposażony w specjalną tackę ociekową. Nadmiar tłuszczu spływa z płyty wprost do tacki, dzięki czemu nie musisz martwić się o ubrudzony blat. Opiekacz dzięki temu jest łatwy w czyszczeniu.
Aigostar AIGO 1000 – wielofunkcyjny opiekacz z grillem
Nienagrzewający się uchwyt
Opiekacz Aigostar został wyposażony w duży uchwyt o właściwościach termoizolacyjnych. Taka konstrukcja pozwala na łatwe zamknięcie i dociśnięcie opiekacza bez ryzyka poparzenia.
Wskaźnik pracy
Model AIGO 1000 sygnalizuje swoją gotowość do pracy za pomocą jednej diody. Kontrolka świeci się w momencie nagrzewania, a gaśnie, gdy urządzenie osiągnie optymalną temperaturę.
Esperanza EKT009 – opiekacz do kanapek i tortilli
Wysoka moc
Esperanza EKT009 może pochwalić się wysoką mocą aż 1000 W. Model ten rozgrzewa się bardzo szybko, a dodatkowo idealnie przypieka chleb. W ciągu paru minut możesz cieszyć się idealnie chrupiącą i ciepłą kanapką.
Do opiekania i grillowania
Ten model może pochwalić się także szeroką funkcjonalnością. Esperanza EKT009 jest wyposażona w płytki typu grill dzięki czemu możesz w nim zapiekać kanapki o niestandardowych kształtach lub grillować mięso i warzywa.
Germin MAX 1150W – wszechstronny opiekacz elektryczny
Funkcja grilla i gofrownicy
Opiekacz, w jednej chwili może zmienić się też w elektryczny grill lub domową gofrownicę. Wszystko dzięki wymiennym płytom grzewczym z trwałego marmuru. Niezależnie od przygotowywanej potrawy, żaden produkt nie przywiera do ich powierzchni.
Wysoka odporność
Estetycznie zaprojektowana obudowa jest wykonana z odpornego na wysoką temperaturę tworzywa sztucznego i metalu. Można zatem oczekiwać, że urządzenie posłuży przez długi czas.
First Austria FA 5337-5 – duży opiekacz rodzinny
Wysoka jakość
Opiekacz-sandwich First Austria FA 5337-5 charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Obudowa opisywanego modelu to połączenie wytrzymałego tworzywa sztucznego i metalu. First Austria FA 5337-5 to urządzenie na wiele lat.
Praktyczna powłoka
Płyty grzewcze zostały wyposażone w nieprzywierającą powłokę. Żywność nie przywiera do powierzchni, a więc i nie przypala się. Czyszczenie tego opiekacza jest niezwykle szybkie i łatwe.
Tefal SW852D12 – opiekacz i gofrownica w jednym
Szerokie zastosowanie
W zestawie z opiekaczem Tefal, znajdują się dwa rodzaje płytek - do kanapek na ciepło i do gofrów. Producent oferuje jednak bogaty zestaw opcjonalnych akcesoriów, które dają ogromne możliwości. Możesz dokupić płytki umożliwiające przygotowanie gofrów i kanapek w wielu fantazyjnych kształtach, naleśników amerykańskich, pączków amerykańskich, wafli, rurek, panini, pierożków i ciastek.
Dbałość o szczegóły
Metalowo-plastikowa obudowa charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym designem. Opiekacz Tefal charakteryzuje się solidną i dobrze wyprofilowaną konstrukcją odporną na uszkodzenia. Nie zabrakło w nim także zabezpieczeń w postaci izolowanego termicznie uchwytu i lampek kontrolnych.
Amica SMK4011 – nowoczesny opiekacz z wymiennymi płytkami
Wszechstronne zastosowanie
Opiekacz 3w1 AMICA SMK4011 to niezwykle funkcjonalny model. Został wyposażony w wymienne płytki, co sprawia, że jeden opiekacz może z powodzeniem zastąpić trzy urządzenia. Oprócz oczywistej funkcji, toster 3w1 AMICA SMK4011 pełni też rolę elektrycznego grilla i gofrownicy. Dzięki temu, pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni, a także pieniądze - zamiast trzech urządzeń, kupujesz tylko jedno.
Nowoczesne wzornictwo
Matowa obudowa urządzenia charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem, a utrzymanie jej w czystości nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo na jej powierzchni znajdują się dwie kontrolki. Pierwsza informuje o podłączeniu opiekacza do prądu, a druga - o osiągnięciu właściwej temperatury.
Clatronic ST/WA 3670 – opiekacz typu 3w1
Wymienne płytki
Opiekacz-grill CLATRONIC ST/WA 3670 został wyposażony w wymienne wkładki, znacząco zwiększające funkcjonalność urządzenia. Opisywany model, w jednej chwili, może przeistoczyć się w elektryczny grill lub w gofrownicę.
Dbałość o bezpieczeństwo
Uchwyt opiekacza jest zabezpieczony przed nagrzewaniem, co znacząco zmniejsza ryzyko bolesnego poparzenia. Producent wyposażył opisywany model w lampki kontrolne, które informują o podłączeniu do prądu i o osiągnięciu właściwej temperatury, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo - użytkownik nie musi podnosić pokrywy, by sprawdzić, czy kanapki są już gotowe do podania.
Opiekacz z wymiennymi płytkami - zwiększenie funkcjonalności urządzenia
Może się wydawać, że w segmencie opiekaczy trudno o jakiekolwiek innowacje. Nic bardziej mylnego. W ostatnim czasie, coraz więcej urządzeń ma na wyposażeniu funkcję wymiennych płytek. Takie rozwiązanie sprawia, że opiekacz-toster może zastąpić inne urządzenia kuchenne, w tym gofrownicę i grill elektryczny.
Aby skorzystać z dodatkowej funkcjonalności, wystarczy wymienić płytki (dodatkowe akcesoria zwykle stanowią element zestawu). W poszczególnych modelach, proces ten może być realizowany nieco inaczej, ale najpopularniejsze rozwiązanie to przycisk zwalniający zaczepy, umieszczony na obudowie.
Wielofunkcyjność staje się coraz powszechniejszą cechą opiekaczy i nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla modeli premium (jak choćby Germin, który jest jednym z najlepszych opiekaczy na rynku). Funkcję wymiany płytek można też spotkać w niedrogich urządzeniach, jak Esperanza PORTABELLA.
Opiekacz, toster, a może opiekacz i gofrownica w jednym?
Opiekacz z wymiennymi płytkami to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni i pieniądze - zamiast dwóch lub trzech urządzeń, kupujemy tylko jedno. Najczęściej oferowaną opcją dodatkową jest przygotowywanie gofrów. Rola użytkownika sprowadza się tylko do przygotowania ciasta i wypełnienia nim specjalnych form. Temperatura zostanie dostosowana automatycznie, a o zakończeniu procesu poinformuje nas specjalna kontrolka.
Warto podkreślić, że niektóre modele umożliwiają przygotowanie pysznych gofrów w wielu fantazyjnych kształtach (np. TEFAL SW 852D SNACK). Taką opcję z pewnością docenią rodzice malców, lubiących grymasić przy śniadaniu.
Opiekacz jak używać? Podstawowe wskazówki dla użytkowników
Obsługa niektórych elektrycznych urządzeń kuchennych może sprawiać pewne problemy. Na szczęście do tej grupy nie zalicza się opiekacz. Jak używać popularnych sandwichy? Udział użytkownika ogranicza się wyłącznie do włożenia kanapek do komory, podłączenia urządzenia do prądu, wyjęcia wtyczki zasilającej i podania gotowego śniadania. Całą resztą zajmie się urządzenie. O zakończeniu procesu pieczenia, poinformuje nas specjalna lampka kontrolna, więc nie trzeba podnosić pokrywy, by sprawdzić, czy sandwiche są już gotowe.
Warto pamiętać, że w trakcie pracy, toster-sandwich nagrzewa się do wysokiej temperatury, więc nie należy dotykać obudowy. Nie dotyczy to uchwytu, który najczęściej jest zaopatrzony w izolację termiczną.
Opiekacz czy toster? Porównanie funkcjonalności, wady i zalety obu rozwiązań
Wiemy już, jakie różnice dzielą toster i opiekacz i jak działa każde z tych urządzeń. Zastanówmy się zatem, toster czy opiekacz? Jaki wybrać sprzęt do swojej kuchni?
Funkcjonalność tostera jest ograniczona do przygotowywania grzanek, rozmrażania i podgrzewania pieczywa (bez przypiekania). Część z tych funkcji może przejąć opiekacz, a przy tym, takie urządzenie zaoferuje więcej opcji. Przygotowywanie ciepłych kanapek, grillowanych mięs, ryb i drobiu czy pysznych gofrów - to tylko niektóre z opcji.
Warto jednak podkreślić, że jeżeli chcemy korzystać z opiekacza jak ze zwykłego tostera, możemy się nieco rozczarować - przestrzeń między podstawą a pokrywą jest na tyle duża, że płyty nie będą ściśle przylegać do pojedynczej kromki, więc tost nie przypiecze się tak dobrze, jak w dedykowanym do tego urządzeniu. Nie zmienia to faktu, że opiekacz zapewnia większą funkcjonalność, jednak wybór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami.
Czy opiekacz jest zdrowy? Istotne informacje w dobie rosnącej świadomości społeczeństwa
Czy opiekacz jest zdrowy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem takiego urządzenia i nic dziwnego - sporo mówi się o potencjalnej szkodliwości teflonu. Należy jednak wyraźnie podkreślić - badania naukowe dowiodły, że teflon, nawet gdy jest zdarty, pozostaje neutralny dla organizmu.
W kontekście szkodliwości tego typu urządzeń, nie można jednak nie wspomnieć, że codzienne jedzenie chleba podawanego na ciepło nie jest zdrowe. Wynika to z faktu, że w procesie obróbki termicznej białego pieczywa, powstaje akrylamid - substancja potencjalnie rakotwórcza, która nie zostaje w stu procentach zmetabolizowana. Jej część przekształca się w glicydamid, który wykazuje toksyczne działanie w stosunku do DNA.
Jak wyczyścić opiekacz do kanapek? Wskazówki przy czyszczeniu opiekaczy
Nie należy zapominać, że aby cieszyć się doskonałym smakiem sandwichy i uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego, opiekacz należy regularnie czyścić. Problem w tym, że w przypadku urządzeń zasilanych elektrycznie, nie jest to takie łatwe.
Jak czyścić opiekacz? Na szczęście okazuje się, że dzięki powłoce zapobiegającej przywieraniu, nie jest to takie trudne. Przede wszystkim należy pamiętać, że sandwich można czyścić dopiero, gdy płyty grzewcze są zimne. Resztki jedzenia usuwamy drewnianą łopatką, a powierzchnie czyścimy wilgotną ściereczką (nie należy tego robić gąbką ani szorstkimi myjkami). Nie używamy detergentów! Na koniec, płyty osuszamy papierowym ręcznikiem.
Opiekacz czy warto kupić? Podsumowanie - zalety i wady opiekaczy do kanapek
Opiekacz - czy warto kupić takie urządzenie? Przecież zajmuje sporo miejsca na blacie, a w trosce o zdrowie, z pewnością nie będzie używany codziennie. Cóż, nie można przeczyć faktom, jednak istnieje sporo argumentów, które jednak przemawiają za zakupem opiekacza. Po pierwsze, warto od czasu do czasu urozmaicać śniadanie, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które szybko nudzą się kanapkami na zimno. Po drugie, dobry opiekacz to uniwersalne urządzenie, spełniające wiele funkcji, więc na pewno znajdziemy dla niego zastosowanie. Po trzecie, problem zajmowanego blatu niweluje system przechowywania w pionie, oferowany przez wiele modeli. Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie - oczywiście, że warto.
mam opiekacz 3w1 – do kanapek, gofrów i grill i jest to najlepsza opcja
oszczędność pieniędzy oraz miejsca w kuchennych szafkach 😀
Zainwestowałem w opiekacz za ponad 200 zł i jestem mega zadowolony. Wybój padł na Opiekacz do kanapek BREVILLE VST074X. Wcześniej miałem opiekacze za 60-100 zł i ciągle przypalały kanapki i przywierało się wszystko do powłoki. W porównaniu do taniego opiekacza z dyskontu, ten jest rewelacyjny bo kanapki są o niebo smaczniejsze.