Close

Jaka waga bagażowa do domu i w podróży sprawdzi się najlepiej? Porady i ranking wag bagażowych

Waga bagażowa to niewielkie urządzenie, które kojarzone jest głównie z lotniskami oraz wymogami linii lotniczych, dotyczącymi maksymalnej wagi bagażu, który może zostać wniesiony na pokład samolotu. Sprawdzenie ciężaru walizki z użyciem wagi bagażowej przed wyjazdem na lotnisko może zapobiec wystąpieniu stresujących sytuacji oraz konieczności wniesienia dopłaty za dodatkowe kilogramy. Jednak planowana podróż nie jest jedynym powodem dla którego warto zastanowić się nad zakupem wagi. W jakich innych sytuacjach może przydać się waga bagażowa? Czym kierować się przed planowanym zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku wag bagażowych.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Waga bagażowa - czym jest i po co jest potrzebna?

Waga bagażowa jest niewielkim, poręcznym urządzeniem, składającym się najczęściej z dwóch elementów: ekranu oraz uchwytu, na którym można zawiesić torbę, walizkę lub plecak. Dostępne na rynku wagi bagażowe różnią się od siebie rodzajem, wyglądem oraz precyzją i zakresem pomiaru, dlatego przed zakupem warto rozważyć, jakie parametry urządzenia będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Warto podkreślić, że planowany lot samolotem nie jest jedyną sytuacją, w której posiadanie własnej wagi bagażowej może znacznie ułatwić życie i zapobiec wielu problemom. Urządzenie może okazać się bardzo przydatne również w przypadku wysyłki towarów ze sklepu stacjonarnego lub internetowego, a także przed planowaną przeprowadzką. Z wagi bagażowej korzystają również osoby zajmujące się zawodowo sprzedażą warzyw, owoców, nasion oraz wielu innych produktów żywnościowych.

Jakie są rodzaje wag bagażowych?

CYFROWA WAGA BAGAŻOWA CYFROWA WAGA BAGAŻOWA
+ łatwa w użyciu
+ lekka
+ zakres pomiaru nawet do kilkudziesięciu kilogramów
+ niewielkie wymiary
- nieporęczna
ELEKTRONICZNA WAGA BAGAŻOWA ELEKTRONICZNA WAGA BAGAŻOWA
+ umożliwia precyzyjne określenie wagi bagażu
+ posiada wbudowany, najczęściej podświetlany wyświetlacz
+ umożliwia poznanie wyników pomiaru w różnych parametrach
+ intuicyjna obsługa
- może zajmować większą ilość miejsca
RĘCZNA WAGA BAGAŻOWA RĘCZNA WAGA BAGAŻOWA
+ idealna dla regularnie podróżujących osób
+ niewielkie wymiary
+ wygodna w użyciu
+ lekka
- niektóre modele mogą być nieporęczne w przypadku ważenia cięższych bagaży
WAGA HAKOWA BAGAŻOWA WAGA HAKOWA BAGAŻOWA
+ wytrzymała
+ precyzyjna
+ łatwa w obsłudze
+ modele hakowe z reguły cechują się dużym zakresem pomiaru
- może być niewygodna w użyciu
WAGA BAGAŻOWA TURYSTYCZNA WAGA BAGAŻOWA TURYSTYCZNA
+ niewielkie wymiary
+ można bez problemu spakować ją do walizki
+ lekka
+ ułatwia sprawdzenie wagi bagażu przed powrotem z wakacji
- niektóre modele posiadają stosunkowo duży zakres błędu

Jak wybrać wagę bagażową? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Przed zakupem wagi bagażowej warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W zależności od tego, w jakim celu planujemy korzystać z wagi oraz jakie bagaże lub inne przedmioty chcemy na niej ważyć, możemy dokonać wyboru pomiędzy wagami cyfrowymi, elektronicznymi, ręcznymi, hakowymi lub turystycznymi.

Wymiary wagi bagażowej
Wymiary wagi bagażowej

Jeśli planujemy kupić wagę bagażową, aby móc zabrać ją ze sobą w podróż, to warto wybrać lekki model o niewielkich wymiarach. Taka waga z łatwością zmieści się w walizce lub torbie podręcznej i nie będzie stanowiła dodatkowego obciążenia. Jeżeli natomiast planujemy wykorzystywać urządzenie w miejscu pracy, to warto rozważyć zakup bardziej poręcznej wagi o większych wymiarach.

Zakres pomiaru (min i max obciążenie)
Zakres pomiaru (min i max obciążenie)

Większość, dostępnych w sklepach wag bagażowych cechuje się maksymalnym obciążeniem wynoszącym około 50 kg. Jest to optymalna wartość, która powinna sprawdzić się w przypadku większości podróżujących osób. Jeśli jednak planujemy używać wagi również do innych celów, wymagających ważenia większych ciężarów, to warto zdecydować się na modele z większym maksymalnym obciążeniem.

Precyzja pomiaru
Precyzja pomiaru

Dostępne na rynku wagi bagażowe różnią się od siebie precyzją dokonywania pomiaru. Niektóre modele wag dokonują pomiaru z dokładnością do 100 lub 50 gramów, a inne z dokładnością do 10 gramów. Jeżeli zależy nam na precyzyjnym zważeniu bagażu, to warto wziąć pod uwagę podaną przez producenta informację dotyczącą precyzji pomiaru i zdecydować się na model o mniejszym zakresie błędu.

Waga
Waga

Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto rozważyć przed planowanym zakupem jest masa samej wagi bagażowej. Urządzenie powinno być na tyle lekkie, aby można było z łatwością zabrać je ze sobą w podróż. Aby uniknąć problemów na lotnisku, warto pamiętać o tym, aby do całkowitej masy bagażu doliczyć również masę wagi bagażowej, która w trakcie lotu musi być schowana w walizce lub torbie podręcznej.

Opcje ustawień jednostek pomiaru
Opcje ustawień jednostek pomiaru

Niektóre modele wag bagażowych wyposażone są w dodatkową funkcję, która umożliwia zmianę jednostek pomiaru lub przeliczenie wartości z kilogramów na funty oraz inne jednostki. Funkcja ta może okazać się przydatna przed wysyłką paczki za granicę, a także w przypadku planowania lotu zagranicznymi liniami lotniczymi.

Ranking wag bagażowych

Waga hakowa

★★★★★
Waga hakowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektroniczna
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 50 kg
ZASILANIE: Baterie AAA
Sprawdź cenę

Dokładny pomiar

Waga wyróżnia się naprawdę wysoką precyzją pomiaru, która w przypadku przedmiotów o wadze nieprzekraczającej 10 kg wynosi 5 gramów. Z kolei w przypadku bagaży i innych towarów o wadze od 10 do 50 kg, dokładność pomiaru urządzenia wynosi 10 gramów.

Funkcjonalny wyświetlacz

Zdecydowaną zaletą wagi jest duży wyświetlacz, który wyposażony jest w funkcję auto off, która sprawia, że urządzenia wyłącza się po dłuższej chwili spoczynku, dzięki czemu nie traci baterii. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w funkcję HOLD, która ułatwia dokonanie pomiaru w przypadku ważenia cięższych, niestabilnych bagaży oraz innych ładunków.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ czytelny wyświetlacz
+ intuicyjna obsługa
+ dokładny pomiar
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Waga działa jak należy, wygodna i zawiera baterię w komplecie.” - Agnieszka, Bolesławiec
“Dobra, poręczna waga. Polecam” - Adam, Szczecin

Waga turystyczna

★★★★★
Waga turystyczna
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Turystyczna
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 50 kg
ZASILANIE: Baterie AAA
Sprawdź cenę

Uniwersalne zastosowanie

Dzięki niewielkim wymiarom oraz wysokiej dokładności pomiaru, waga może być z powodzeniem wykorzystywana do ważenia bagażu przed planowanym lotem, ale również do sprawdzania wagi przesyłek kurierskich, produktów spożywczych oraz wielu innych towarów.

Funkcjonalny wybór

Zdecydowaną zaletą wagi jest duży, podświetlany wyświetlacz LCD, który umożliwia bezproblemowe dokonywanie pomiaru nawet w bardzo słabym świetle. Warto wspomnieć, że waga wyposażona jest również w funkcję automatycznego wyłączania, która odpowiada za zmniejszone zużycie baterii urządzenia.

ZALETY
WADY
+ uniwersalne zastosowanie
+ lekka
+ wbudowany wyświetlacz LCD
+ funkcja automatycznego wyłączania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Waga działa jak powinna i jest precyzyjna, polecam.” - Monika, Chorzów
“Tania i łatwa w użyciu, wszystko zgodne z opisem.” - Michał, Toruń

Waga elektroniczna

★★★★★
Waga elektroniczna
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektroniczna
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 50 kg
ZASILANIE: Bateria litowa
Sprawdź cenę

Funkcja tarowania

Urządzenie wyposażone jest w funkcję tarowania, która umożliwia określenie dokładnej wagi przedmiotów, które ze względu na specyficzną budowę muszą być zważone w dodatkowym opakowaniu. Funkcja ta może okazać się przydatna w przypadku wysyłki większych przedmiotów, których nie dałoby się umieścić w bezpośredni sposób na dołączonych do wagi pasach.

Spokojna podróż

Niewielkie wymiary oraz lekkość urządzenia sprawiają, że waga jest bardzo wygodna w podróży i nie zajmuje dużej ilości miejsca w walizce czy torbie podróżnej. Dzięki temu możemy skorzystać z niej nawet na chwilę przed wejściem na lotnisko i upewnić się czy nasz bagaż nie jest zbyt ciężki i nie będzie wymagał dopłaty.

ZALETY
WADY
+ wbudowany termometr
+ pomiar z dokładnością do 100g
+ solidne wykonanie
+ lekka
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Lekka, dokładna, zawsze można ją zabrać ze sobą i nie denerwować się na lotnisku. Polecam.” - Anita, Cieszyn
“Waga leciutka i intuicyjna w obsłudze, polecam.” - Rafał, Głogów

Waga hakowa podróżna

★★★★★
Waga hakowa podróżna
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Hakowa
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 40 kg
ZASILANIE: Baterie AAA
Sprawdź cenę

Podświetlany wyświetlacz

Waga wyposażona jest w dość duży, podświetlany wyświetlacz, który ułatwia odczytanie wyniku pomiaru bagażu, niezależnie od pory dnia i rodzaju oświetlenia. Dzięki temu prawidłowe odczytanie pomiaru nie powinno stanowić problemu nawet w nocy.

Intuicyjne działanie

Waga jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak funkcja tarowania oraz możliwość blokady ostatniego wyniku odczytu, urządzenie można uznać za funkcjonalne i wygodne w użyciu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo niską cenę wagi.

ZALETY
WADY
+ podświetlany wyświetlacz
+ wbudowana funkcja tarowania
+ funkcja blokująca ostatni wynik pomiaru
+ uniwersalne zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Waga działa i pokazuje dokładne pomiary. Fajna rzecz!” - Jan, Myślibórz
“Bardzo przydatna waga, polecam.” - Ewa, Jastrzębie Zdrój

Waga ręczna hakowa

★★★★☆
Waga ręczna hakowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektroniczna
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 50 kg
ZASILANIE: Baterie AAA
Sprawdź cenę

Dokładny pomiar

Urządzenie nadaje się do ważenia bagaży i innych przedmiotów, których waga nie przekracza 50 kg. Ta niewielka, poręczna waga bagażowa dokonuje pomiaru z dokładnością do 10 gramów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że zważona przez nas walizka przejdzie kontrolę na lotnisku bez konieczności płacenia za nadprogramowe kilogramy.

Funkcja Hold

Waga wyposażona jest w funkcję Hold, która odpowiada za blokowanie ostatniego odczytanego wyniku pomiaru. Dzięki temu nie musimy patrzeć na ekran w trakcie ważenia ciężkiej walizki lub torby podróżnej, a zapisany wynik odczytać dopiero wtedy, gdy odłożymy bagaż na ziemię.

ZALETY
WADY
+ dokładność pomiaru do 10 g
+ duży wyświetlacz
+ wbudowana funkcja tarowania
+ wygodna w użyciu
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Waga jak najbardziej ok, wygodna i poręczna. Polecam.” - Julia, Kołobrzeg
“Wszystko zgodne z opisem, polecam” - Manuela, Lublin

Waga do 40 kg

★★★★☆
Waga do 40 kg
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Hakowa
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 40 kg
ZASILANIE: Baterie AAA
Sprawdź cenę

Funkcjonalna

Waga jest na tyle poręczna i wygodna w użyciu, że bez problemu obsłuży ją jedna osoba. Dokonanie precyzyjnego pomiaru wymaga jedynie zaczepienia torby, walizki lub plecaka na dołączony do wagi hak, a następnie uniesienia ciężaru lekko nad ziemię w pozycji pionowej. Zakończenie pomiaru nastąpi wtedy, gdy niewielka dioda znajdująca się z przodu wagi zacznie świecić się na czerwono.

Spokojna podróż

Niewielkie wymiary wagi sprawiają, że bez problemu umieścimy ją w kieszeni lub torbie podręcznej. Urządzenie może okazać się szczególnie przydatne przed powrotem z podróży, ponieważ na wakacjach i wyjazdach bardzo często kupujemy ubrania i pamiątki, które mogłyby przyczynić się do przekroczenia poziomu maksymalnego obciążenia naszego bagażu.

ZALETY
WADY
+ lekka
+ niewielkie wymiary
+ łatwa w obsłudze
+ posiada funkcję tarowania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Waga jest tania i dokładna, polecam serdecznie.” - Radek, Milanówek
“Za taką cenę to naprawdę super produkt, polecam.” - Karolina, Nowy Staw

Waga z paskiem

★★★★☆
Waga z paskiem
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektroniczna
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 50 kg
ZASILANIE: Bateria litowa
Sprawdź cenę

Dokładny pomiar

Maksymalne obciążenie wagi wynosi 50 kg, a pomiar dokonywany jest z dokładnością do 50 gramów. Aby ułatwić precyzyjne zważenie walizek oraz toreb podróżnych, do wagi został przymocowany stabilny pasek, na którym należy zawiesić bagaż a następnie unieść ciężar nad ziemię.

Wyświetlacz LCD

Waga wyposażona jest w niewielki wyświetlacz LCD, na którym wyświetla się wynik ostatniego pomiaru. Na ekranie znajduje się również wskaźnik określający stopień zużycia baterii, dzięki któremu możemy uniknąć nagłego rozładowania wagi w momencie gdy nie mamy przy sobie zapasowej baterii.

ZALETY
WADY
+ wbudowany wyświetlacz LCD
+ dokładność pomiaru do 50 g
+ intuicyjna w użyciu
+ wskaźnik niskiego poziomu baterii
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dokładna. Faktycznie do 50 kg daje radę, polecam.” - Marta, Police
“Waga sprawdzona przy podnoszeniu hantli 12.5 kg i tyle też pokazała, polecam.” - Paweł, Słupsk

Waga bagażowa - jak działa?

Waga bagażowa jest urządzeniem bardzo intuicyjnym i prostym w obsłudze. Aby dowiedzieć się ile waży nasza walizka, wystarczy jedynie zawiesić ją na dołączonym do wagi haczyku lub zamocować na pasku, w zależności od rodzaju wagi. Następnie wystarczy przez chwilę utrzymać bagaż w stabilnej, pionowej pozycji i odczytać wynik, który pojawi się na wyświetlaczu. W przypadku osób, które nie mają wystarczająco dużo siły, aby samodzielnie podnieść cięższą walizkę, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która pomogłaby w utrzymaniu bagażu lub w odczytaniu wyniku dokonanego pomiaru.

Waga bagażowa - miej pod kontrolą wagę swojego bagażu w każdej sytuacji

Jednym z głównych powodów, dla których większość osób decyduje się na zakup wagi bagażowej jest planowana podróż samolotem oraz konieczność skontrolowania wagi swojego bagażu. Wiedza dotycząca tego, ile dokładnie waży nasza walizka lub torba podróżna może zapobiec stresującym sytuacjom na lotnisku, w tym konieczności wniesienia wysokiej nadpłaty gdyby okazało się, że bagaż waży znacznie więcej niż powinien.

Waga bagażowa przed podróżą lotniczą

Wiele osób decyduje się na korzystanie z wagi bagażowej przed planowanym wyjazdem na lotnisko. Poszczególne linie lotnicze mają różne wymogi dotyczące wagi bagażu, który możemy wnieść na pokład samolotu. Jeżeli przekroczymy próg wagi za który zapłaciliśmy, może wiązać się to z koniecznością zapłacenia za nadmiarowe kilogramy bagażu. Ceny te są z reguły wysokie, dlatego warto pilnować wagi swojej walizki, torby czy plecaka aby uniknąć niepożądanych, dodatkowych kosztów podróży.

Waga bagażowa przy powrocie z wakacji

O ile większości osób dość łatwo przychodzi pilnowanie wagi bagażu przed rozpoczęciem podróży, to problem dość często pojawia się przy powrocie z wakacji. W trakcie wyjazdów chętniej kupujemy pamiątki dla siebie i bliskich, ubrania czy regionalne przysmaki. Każda z tych rzeczy wpływa na całkowitą wagę naszego bagażu, a zabranie w podróż przenośnej wagi bagażowej może ułatwić nam kontrolowanie ilości zakupionych rzeczy oraz zapobiec konieczności nadpłacania za dodatkowe kilogramy w walizce czy torbie podróżnej.

Zalety i wady wagi bagażowej

Waga bagażowa to niewielkie urządzenie, które niesie ze sobą wiele korzyści, mogących znacznie ułatwić nasze życie w trakcie podróży. Wśród najbardziej istotnych zalet korzystania z wagi bagażowej można wyróżnić:

  • możliwość zważenia swojej walizki w dowolnym miejscu i momencie,
  • ograniczenie stresujących sytuacji na lotnisku,
  • uniknięcie płacenia za dodatkowe kilogramy w walizce, plecaku lub torbie podróżnej,
  • możliwość zważenia paczki przed wysyłką,
  • możliwość przeliczenia wagi w różnych jednostkach miary.

Korzystanie z wagi bagażowej wiąże się ze znacznie większą ilością zalet niż wad, natomiast warto pamiętać, że dostępne na rynku modele tych urządzeń różnią się od siebie jakością wykonania, precyzją dokonywania pomiaru oraz ilością dodatkowych funkcji. Większość wad wynikających z korzystania z wagi bagażowej może wynikać z tego, że zdecydujemy się na zakup słabej jakościowo wagi lub nie dostosujemy rodzaju urządzenia do własnych potrzeb i wymagań.

Jaka waga bagażowa będzie najlepsza? Podsumowanie

Przed zakupem wagi bagażowej, warto zastanowić się jaki rodzaj urządzenia, jego wymiary, oraz waga będą dla nas najbardziej odpowiednie. Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest zakres pomiaru konkretnego urządzenia. Jeżeli na czas podróży bierzemy z reguły zwykłą walizkę lub niewielki bagaż podręczny to z pewnością wystarczy nam standardowy model wagi o maksymalnym zakresie wynoszącym 50 kg. Z kolei jeżeli planujemy ważyć walizki i inne przedmioty o większej masie, to warto rozważyć zakup jednego z bardziej zaawansowanych modeli o większym zakresie pomiaru. Aby ułatwić dokonanie trafnego wyboru stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku wag bagażowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij