Close

Pralko suszarka ranking – najlepsze pralko suszarki

Urządzenia 2w1 kuszą swoją ceną i funkcjonalnością - nie inaczej jest w przypadku urządzenia jakim jest pralko-suszarka. Jeśli brakuje Ci miejsca na rozwieszanie prania czy pralkę i suszarkę osobno - sprawdź, jaką pralko-suszarkę warto wybrać. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem pralko-suszarki. Poznaj tajemnice działania pralko-suszarki w jednym.

Aktualizacja: Maj 2024

Co to jest pralko suszarka? Jakie wyróżniamy rodzaje?

PRALKO-SUSZARKA WOLNOSTOJĄCA PRALKO-SUSZARKA WOLNOSTOJĄCA
+ nie wymaga dopasowania do zabudowy
+ można postawić ją w dowolnym miejscu
+ łatwy dostęp
- może zepsuć wystrój pomieszczenia
- drobne elementy mogą się kurzyć
PRALKO-SUSZARKA DO ZABUDOWY PRALKO-SUSZARKA DO ZABUDOWY
+ estetyczny wygląd
+ możliwość ukrycia na przykład w salonie
- ograniczona możliwość ustawienia
- trudniejszy dostęp
PRALKO-SUSZARKA BEZ POMPY CIEPŁA PRALKO-SUSZARKA BEZ POMPY CIEPŁA
+ niższa cena
+ wysoka dostępność
- wyższe koszty eksploatacji
- nieekologiczna
PRALKO-SUSZARKA Z POMPĄ CIEPŁA PRALKO-SUSZARKA Z POMPĄ CIEPŁA
+ pozwala na dłuższą żywotność ubrań
+ pozwala na większą oszczędność pieniędzy
+ pozwala zadbać o środowisko
- wysoka cena
- niewielka dostępność

Jak wybrać pralko-suszarkę? Jakie parametry są istotne?

MAKSYMALNY WSAD PRANIA I SUSZENIA
MAKSYMALNY WSAD PRANIA I SUSZENIA

Wsad prania i wsad suszenia to dwa różne parametry podawane przez producenta sprzętu. Maksymalna ładowność prania może wynosić nawet 13 kg, natomiast ładowność suszenia nawet o 5 kg mniej! Pamiętaj, że niski wsad suszenia oznacza, że będziesz musiał rozdzielać mokre ubrania i suszyć je partiami.

PRĘDKOŚĆ WIROWANIA
PRĘDKOŚĆ WIROWANIA

Ten parametr wyrażany w ilościach obrotów na minutę jest tak samo ważny jak w przypadku klasycznych pralek. To on decyduje o efektywności odwirowania wody z odzieży, dlatego dobrze, jeśli zakres oferowany przez producenta jest szeroki i nie schodzi poniżej 1400 obrotów na minutę.

KLASA ENERGETYCZNA, PRANIA I WIROWANIA
KLASA ENERGETYCZNA, PRANIA I WIROWANIA

Każda z klas pralko-suszarki określa efektywność z jaką pralka pierze, odwirowuje bądź jak dużo energii pobiera na cykl prania i suszenia. Najrozsądniejszym wyborem jest pralko-suszarka, które zarówno klasa energetyczna, jak i wirowania czy prania to A, co oznacza najwyższą możliwą jakość danego modelu.

POBÓR WODY
POBÓR WODY

Pralko-suszarki cechują się wyższym poborem wody niż pralka i suszarka razem wzięta. Co więcej, pobierają wodę nawet w trakcie suszenia! Jeśli nie chcesz więc płacić horrendalnych rachunków za wodę - upewnij się, że Twoja przyszła pralko-suszarka będzie cechowała się racjonalnym poborem wody.

DODATKOWE FUNKCJE I ZABEZPIECZENIA
DODATKOWE FUNKCJE I ZABEZPIECZENIA

Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę przed wyborem pralko-suszarki? Przydatne będą takie funkcje jak program antyalergiczny i dla najmłodszych, który zmniejsza szansę wystąpienia reakcji alergicznej poprzez wypłukanie nadmiaru detergentów do prania. Jeśli często potrzebujesz szybkiego odświeżenia ubrań, szukaj pralko-suszarek z funkcją parową, która jest o wiele bardziej ekologicznym sposobem niż tradycyjne pranie. Z dodatkowych zabezpieczeń warto wymienić zabezpieczenie przed dziećmi, blokadę przycisków lub elektronicznego panelu czy podwójną szybę w drzwiczkach. Nowoczesne modele mogą być także wyposażone w elektroniczną ochronę przed zalaniem łazienki.

Jaką wybrać pralko suszarkę? Ranking

Pralko-suszarka Samsung WD80 K5A10 OX - z funkcją EcoBubble

Pralko-suszarka Samsung WD80 K5A10 OX -  z funkcją EcoBubble

Wolnostojąca pralka z funkcją suszarki o szerokości 60 cm. Podczas jednego prania może zmieścić maksymalnie 8 kg, natomiast podczas suszenia jedynie 4 kg.  W pralce Samsung zastosowano klasę energetyczną, klasę prania i klasę wirowania na poziomie A. 

Model WD80 K5A10 OX posiada takie programy prania jak Super Eco, syntetyki, bawełna czy wełna. Z dodatkowych opcji warto zwrócić uwagę na AddWash, czyli możliwość dodania prania w trakcie pracy, AirWash, funkcja aktywnej piany czy EcoBubble.

Zalety
posiada 4 programy suszenia
wyposażona w funkcję aktywnej piany i EcoBubble
jest cicha zarówno podczas prania, jak i suszenia
funkcja AddWash pozwala na dodanie prania po włączeniu pralki
Wady
brak funkcji parowych
podczas suszenia ubrania mogą się gnieść
wsad suszarki wynosi jedynie 4 kg

Beko HTV8732XAW - pralko-suszarka z możliwością zarządzania przy pomocy smartfona

Beko HTV8732XAW - pralko-suszarka z możliwością zarządzania przy pomocy smartfona

Pralko-suszarka od Beko to funkcjonalne urządzenie o pojemności wsadu prania wynoszącym 8 kg i wsadzie suszarki do maksymalnie 5 kg. Wirowanie tego modelu wynosi maksymalnie 1400 obrotów na minutę.

Model HTV8732XAW oferuje 15 programów prania (w tym pięć suszenia), przy czym masz możliwość pobierania nowych z aplikacji HomeWhiz. Pralko-suszarka posiada funkcje parowe oraz program Self Clean, który dba o czyszczenie bębna, a także rur i przewodów. 

Zalety
posiada automatyczny system wyważania wsadu
wyposażona w zabezpieczenie przed dziećmi
stosunkowo niskie roczne zużycie energii
możliwość pobierania nowych programów dzięki aplikacji HomeWhiz
posiada funkcje parowe takie jak Steam Cure, która ułatwia usuwanie zabrudzeń
Wady
stosunkowo głośna praca
wysokie roczne zużycie wody

Jak działa pralko-suszarka? Czyli jak suszy pralko-suszarka?

W przypadku pralko-suszarek cykl prania nie różni się niczym od tradycyjnych pralek. Warto jednak pochylić się nad cyklem suszenia, gdyż różni się w dużym stopniu od oddzielnych suszarek do ubrań. Na jakiej zasadzie pralko-suszarka suszy ubrania?

Suszenie w pralko-suszarkach opiera się przede wszystkim o grzałki, które podgrzewają znajdujące się w bębnie powietrze, a tym samym i pranie. Na tej zasadzie działają pralko-suszarki nazywane kondensacyjnymi, które przeważają na rynku sprzętu AGD. 

Jak zaaranżować pralko-suszarkę w domu i w mieszkaniu?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, pralko-suszarki mogą być wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy.Od tego w zasadzie zależy, w jakim kierunku aranżacyjnym chcesz podążać. Schowanie pralko-suszarki do szafki jest wygodne, jeśli nie chcesz aby sprzęt rzucał się w oczy i zaburzał misternie dopracowaną łazienkę lub kuchnię. Natomiast model wolnostojący świetnie sprawdzi się w pralni lub schowku, w którym wystrój ma drugorzędne znaczenie.

Pralko-suszarka w jednym czy osobno? Które rozwiązanie będzie lepsze?

Pora odpowiedzieć sobie na odwieczne pytanie, które niejednemu spędza sen z powiek. Co lepiej kupić - pralko-suszarkę czy pralkę i suszarkę oddzielnie?

Pralko-suszarka sprawdza się najlepiej wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca, czyli w małych łazienkach, w domach pozbawionych osobnej pralni czy w pomieszczeniach, gdzie masz jedynie miejsce na jedno urządzenie do prania. Co więcej, pralko-suszarka to najlepsze wyjście dla zabieganych osób, które potrzebują rano wyjąć świeże i suche ubranie, ale nie mają czasu na przekładanie prania z jednego bębna do drugiego w środku nocy.

Jeśli jednak dysponujesz dużą ilością miejsca w swojej łazience lub masz możliwość zamontowania pralki i suszarki w tzw. słupku (czyli jedna na drugiej), wybierz dwa osobne urządzenia. Dlaczego? Pralko-suszarka może wydawać się o wiele mniejszym wydatkiem niż dwa urządzenia oddzielnie. W rzeczy samej, tak jest. Paradoksalnie jednak koszty eksploatacji suszarki i pralki będą niższe nawet o 40% w porównaniu do używania jednego urządzenia 2w1. Wynika to bezpośrednio z tego, że do podgrzewania powietrza używają (w większości przypadków) grzałek, a nie ekonomicznych i delikatnych dla ubrań pomp ciepła.

Co więc wybrać? To już zależy od Ciebie :). Jeśli nie boisz się wyższych rachunków za prąd i brakuje Ci miejsca w mieszkaniu - postaw na uniwersalną pralko-suszarkę. 

Pralko-suszarka do zabudowy - czyli pomysł na dyskretne umiejscowienie pralko-suszarki

Jeśli szukasz sposobu na estetyczne ukrycie pralko-suszarki w swoim mieszkaniu, postaw na model przeznaczony do zabudowy! Pralko-suszarka do zabudowy to model, którego głębokość jest znacznie mniejsza niż egzemplarzy wolnostojących. Dzięki temu możesz uporządkować swoją przestrzeń, nie zaburzając wystroju łazienki bądź kuchni. Co więcej, pralko-suszarka w zabudowie nie zajmuje Ci tyle dodatkowego miejsca, co jej wolnostojący odpowiednik - a to szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni.

Pralko-suszarka za i przeciw - wady i zalety rozwiązania

Czy warto kupić pralko-suszarkę do domu? Przyjrzymy się argumentom za i przeciw.

Zalety
urządzenie 2w1
cena pralko-suszarki jest o wiele niższa niż kupna dwóch oddzielnych urządzeń
pralko-suszarka zajmuje mało miejsca, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach
możliwość prania i suszenia w jednym cyklu bez konieczności wyjmowania i przekładania odzieży z bębna do bębna
wiele pralko-suszarek posiadają te same funkcje, co pralki tj. EcoBubble, AddWash, funkcja pary czy programowanie prania za pomocą smartfonu
Wady
wysokie koszty eksploatacji pralko-suszarki w jednym
w przypadku awarii urządzenia nie będzie możliwe ani pranie, ani suszenie
maksymalny wsad prania jest o wiele większy od dopuszczalnego wsadu suszenia, dlatego często jest konieczne suszenie ubrań partiami
mniejsza ilość programów suszenia

Pralko suszarka z pompą ciepła - o co właściwie chodzi?

Pralko-suszarki w większości przypadków działają w oparciu o grzałki, które podgrzewają powietrze w bębnie i w ten sposób suszą ubrania. Wyjątkiem są pralko-suszarki wyposażone w pompę ciepła. Pompa ciepła to o wiele nowocześniejsze rozwiązanie niż przestarzałe grzałki i właśnie dlatego jest stosowana w klasycznych suszarkach. Daje Ci ona nie tylko oszczędność energii, wody, ale także dłuższą żywotność ubrań, gdyż suszy je w o wiele niższej temperaturze.

Niestety, pozostaje jeden mały mankament w przypadku pralko-suszarek z pompą ciepła… Niewiele firm oferuje takie modele, a jeśli już posiadają je w swojej ofercie, to są o wiele droższe od pralko-suszarek bez pompy ciepła.

Dlaczego pralko-suszarka zużywa więcej wody? Dlaczego pralko suszarka pobiera wodę do suszenia? Rozwiewamy wątpliwości 

Pralko-suszarka to urządzenie, które nawet podczas cyklu suszenia pobiera duże ilości wody. Wszystko dlatego, że w trakcie suszenia dochodzi do nadmiernego rozgrzania się tzw. kondensatorów. Większość modeli do ich chłodzenia używa właśnie wody i stąd ta tajemnicza różnica w poborze wody w pralko-suszarkach. Pamiętaj jednak, że jest wiele modeli, które nie pobierają tak kosmicznych ilości wody do schłodzenia bądź używają do tego np. powietrza. 

Jak wybrać pralko-suszarkę? Podsumowanie

Jak widzisz, wybór pralko-suszarki wcale nie jest łatwy ze względu na ilość ważnych parametrów, rodzaje pralko-suszarek czy nawet kwestie budżetowe. Jednak z pewnością ten zakup warto dobrze przemyśleć, aby pranie i suszenie nie było frustrujące i męczące! 

Co uważacie za lepsze rozwiązanie - pralka obok suszarki czy pralko-suszarka w jednym? Koniecznie dajcie nam znać, jak sprawują się w Waszych domach pralko-suszarki! 

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Pralko-suszarka Bosch WVH 28420PL - niski pobór wody

Pralko-suszarka Bosch WVH 28420PL - niski pobór wody

Pralko-suszarka Bosch WVH28420PL to model o wsadzie pralki wynoszącym 7 kg i wsadzie suszarki o maksymalnej wadze 4 kg. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę. 

Pralko-suszarka została wyposażona w takie udogodnienia jak program HygienaPlus, który wstępnie podgrzewa ubrania za pomocą gorącego podmuchu, Ecosilence System, czyli system redukujący głośność pracy urządzenia, a także program Antyalergiczny czy Kontrolę Piany.

Dzięki klasie energetycznej A, pralko-suszarka Bosch zużywa ok. 132 kWh rocznie, natomiast zużycie wody do prania i suszenia wynosi jedynie 57 litrów.

Zalety
posiada czytelny wyświetlacz elektroniczny
klasa energetyczna A
posiada blokadę przed dziećmi i zabezpieczenie przed zalaniem
niski pobór wody podczas prania i suszenia
konstrukcja Antivibration i system Ecosilence pozwala na robienie prania nawet podczas snu dziecka
Wady
tryb suszenia jest stosunkowo głośny
maksymalny wsad podczas suszenia wynosi 4 kg

Pralko-suszarka Bosch WDU 2852 KPL - bardzo pojemna

Pralko-suszarka Bosch WDU 2852 KPL - bardzo pojemna

Pralko-suszarka o pojemności wsadu prania 10 kg i maksymalnym wsadzie suszenia 9 kg.  Powyższy model oferuje maksymalnie 1400 obrotów na minutę podczas wirowania, jednak jest stosunkowo cichy podczas suszenia, jak i prania. 

Model WDU 2852 KPL posiada aż 11 programów prania i 6 programów suszenia w tym tryb do prasowania bądź do szafy. Z dodatkowych funkcji warta uwagi jest kontrola ważenia, kontrola piany czy program nocnego prania, który redukuje liczbę obrotów, a tym samym zmniejsza poziom emitowanego hałasu.

Zalety
posiada możliwość dołożenia prania po uruchomieniu pralko-suszarki
posiada program dedykowany puchowym kołdrom i kurtkom
maksymalny wsad prania podczas suszenia to aż 6 kg
jest cicha i nie emituje hałasu szczególnie podczas trybu nocnego prania
Wady
bardzo wysokie zużycie wody podczas prania z suszeniem

Tania pralko-suszarka Indesit IWDE 7105 B EU

Tania pralko-suszarka Indesit IWDE 7105 B EU

Pralko-suszarka w atrakcyjnej cenie od marki Indesit z maksymalnym wsadem prania 7 kg i maksymalnym wsadem suszarki o wysokości 5 kg. Maksymalna ilość obrotów w tym modelu to 1000 obrotów na minutę.

Model IWDE 7105 B EU oferuje aż 16 programów prania i 3 programy suszenia. Niestety, klasa efektywności suszenia to jedynie C. Warto jednak zwrócić uwagę, że pralko-suszarka Indesit posiada system kontroli piany, cykl prania wełny czy opcję odplamiania.

Zalety
atrakcyjna cena za dwa urządzenia w jednym
posiada system wyważania wsadu dla ekonomicznego poboru energii elektrycznej
posiada aż 16 programów prania
wyposażona w system kontroli piany i opcję dodatkowego płukania
Wady
standardowa prędkość wirowania na poziomie jedynie 1000 obrotów na minutę
jedynie 3 programy suszenia
wysoka głośność pracy
klasa efektywności suszenia C

Pralko-suszarka Hotpoint Ariston AQD1070D 49 EU/B - dla dużej rodziny

Pralko-suszarka Hotpoint Ariston AQD1070D 49 EU/B - dla dużej rodziny

Pralko-suszarka od firmy Hotpoint Ariston oferuje wsad pralki o pojemności aż 10 kg i załadunek suszarki do maksymalnie 8 kg. Dzięki szerokości 59,5 cm nadaje się jako pralko-suszarka wolnostojąca. 

Model AQD1070D 49 EU/B został wyposażony w 10 programów prania i tylko 3 programy suszenia. Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii Super Silent, która da o niskim poziom emitowanego hałasu, a także certyfikat Woolmark, który daje gwarancję bezpiecznego prania wełnianych tkanin bez konieczności prania ręcznego.

Zalety
pracuje cicho, dzięki technologii Super Silent
posiada blokadę panelu sterowania i przedwczesnego otwarcia drzwi
posiada program antyalergiczny
wyposażony w automatyczny dobór wody do wielkości załadunku
Wady
posiada tylko 3 programy suszenia
stosunkowo duże zużycie wody podczas prania z suszeniem
klasa wirowania B

Pralko-suszarka Hotpoint Ariston AQD1171D 697ID EU/B

Pralko-suszarka Hotpoint Ariston AQD1171D 697ID EU/B

Kolejny model pralko suszarki od Hotpoint Ariston. Tym razem mamy do czynienia z urządzeniem o jeszcze większej pojemności, który wynosi odpowiednio 11 kg dla prania i 7 kg dla suszarki.

Model AQD1171D 697ID EU/B posiada aż 16 różnych funkcji prania, ale jedynie 3 programy suszenia. Na szczególną uwagę zasługuje Woolmark Platinum Care, czyli certyfikat bezpiecznego prania tkanin wełnianych. Ponadto posiada funkcję prania antyalergicznego przy użyciu pary czy opóźnienia rozpoczęcia startu.

Zalety
oferuje blisko 1600 obrotów na minutę podczas wirowania
posiada aż 16 programów prania
duża pojemność prania nadaje się idealnie dla wieloosobowej rodziny
pracuje stosunkowo cicho
posiada funkcję prania i suszenia już w 45 minut
Wady
posiada tylko 3 programy suszenia
stosunkowo wysokie roczne zużycie energii

Samsung WD80K5A10OW - pralko-suszarka wolnostojąca z funkcją AddWash

Samsung WD80K5A10OW - pralko-suszarka wolnostojąca z funkcją AddWash

Kolejny model od marki Samsung zasługujący na uwagę. Posiada maksymalny załadunek prania o wysokości 8 kg i załadunek suszarki wynoszący 4 kg.  Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę.

Model WD80K5A10OW posiada 10 programów prania i 4 programy suszenia. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja AddWash, która pozwala dodać pranie w trakcie pracy pralki, a także funkcja Eco Bubble, która pierze w oparciu o silną i skuteczną pianę.

Zalety
posiada funkcję AddWash oraz EcoBubble
stosunkowo niskie roczne zużycie prądu
wyposażony w funkcję aktywnej piany
dzięki zastosowaniu bębna typu Diamond, nawet delikatne tkaniny nie niszczą się podczas prania
dostępna funkcja szybkiego diagnozowania problemów Smart Check za pomocą smartfona
Wady
jedynie 4 programy suszenia
mały wsad suszarki
stosunkowo głośna podczas pracy
nie posiada funkcji parowych
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polik
polik
3 lat temu

mam pralko-suszarkę samsung, ale ma ona już kilka lat i zastanawiam się nad nową.
chyba tym razem spróbuję nowego boscha.
ktoś ma?

AGATA
AGATA
3 lat temu

Najbardziej ekonomiczną opcją jest indesit. Moja mama posiada i sobie chwali równocześnie nie wydała na pralko-suszarkę kroci jak to bywa…

aksamitka91
aksamitka91
3 lat temu

suszarko-pralka samsung z funkcją dodawania jest extra 🙂 nowoczesność i jakość

Zamknij