Aktualizacja: Listopad 2024
- Ciśnieniomierz co to jest i dlaczego powinno się mieć go w domu?
- Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?
- Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę?
- Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking ciśnieniomierzy
- Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?
- Ciśnieniomierz co mierzy i o czym świadczą parametry?
- Ciśnieniomierz jak mierzyć ciśnienie? Kilka porad
Ciśnieniomierz co to jest i dlaczego powinno się mieć go w domu?
Ciśnieniomierz (aparat do mierzenia ciśnienia) to urządzenie do pomiaru ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i tętna. Chociaż stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich, to równie często jest spotykany w domach.
Dlaczego warto mieć ciśnieniomierz w domu?
Wysokie ciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich ciśnienie krwi odbiega od normy. Niestety, nadciśnienie to główny powód zawałów serca i wylewów krwi do mózgu. A w bardzo prosty sposób można się przed nim ustrzec, kontrolując regularnie swój stan zdrowia i stosując odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ciśnieniomierz to więc idealne urządzenie do wykonywania badania w domu; jest prosty w obsłudze, całkowicie bezpieczny i w mgnieniu oka podaje wynik.
Dwa najpopularniejsze rodzaje ciśnieniomierzy do użytku domowego to ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy. Jaki ciśnieniomierz wybrać i kiedy?
Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?
Ciśnieniomierz naramienny
Najpopularniejsze urządzenie do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze naramienne wyposażone są w specjalny mankiet pomiarowy, który zakłada się na ramię, powyżej łokcia. Po uruchomieniu urządzenia, mankiet napełnia się powietrzem, dzięki czemu aparat jest w stanie dokonać pomiaru ciśnienia krwi z tętnicy ramiennej.
Używanie ciśnieniomierza na ramię pozwala uzyskiwać niezwykle precyzyjne i wiarygodne wyniki. Niestety, nawet one nie są pozbawione wad. Musisz wiedzieć, że ich zastosowanie jest nieco ograniczone. Szerokość standardowego mankietu waha się od 22 do 40 cm. Oznacza to, że osoby otyłe i o obwodzie ramienia większym niż 40 cm nie będą w stanie komfortowo korzystać z naramiennego ciśnieniomierza.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy naramiennych, te modele umieszcza się niżej - na wysokości nadgarstka. Różnią się więc miejscem dokonywanego pomiaru. W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest to tętnica promieniowa.
Modele zakładane na nadgarstek polecane są osobom, które ze względu na wysoką wagę, nie są w stanie korzystać ciśnieniomierzy na ramię. Z drugiej strony, mają one także szereg ograniczeń. Nie zaleca się używania ich przez osoby powyżej 65. roku życia. Nie wolno ich stosować również u dzieci.
Naramienny czy nadgarstkowy?
Oba ciśnieniomierze mają swoje wady i zalety. Jednak jeśli Twoja waga lub obwód ramienia na to pozwalają, wybierz zawsze model naramienny. Jego zastosowanie jest o wiele bardziej uniwersalne (nadaje się dla dzieci i osób w podeszłymi wieku), a pomiary bardziej precyzyjne.
Z drugiej strony, jeśli należysz do osób, których obwód ramienia jest szerszy od standardowych mankietów, wybierz automatyczny ciśnieniomierz na nadgarstek. Pozwoli Ci on kontrolować ciśnienie krwi w zaciszu swojego domu chociaż w przybliżeniu.
Który ciśnieniomierz lepszy naramienny czy nadgarstkowy?
Nie wszystkie aparaty do mierzenia ciśnienia działają jednakowo. W zależności od danego rodzaju, ciśnieniomierz może być mniej lub bardziej dokładny. Może nadawać się dla osób otyłych lub kompletnie nie zdawać egzaminu w takim przypadku.
ZOBACZ TEŻ: Który pulsoksymetr wybrać? Ranking i porady przy wyborze
Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę?
Nie wybierzesz odpowiedniego ciśnieniomierza nie znając kluczowych parametrów. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie do monitorowania ciśnienia?
W zależności od Twojej wagi, umięśnienia lub po prostu obwodu ramienia, możesz potrzebować ciśnieniomierza nadgarstkowego. Z drugiej strony, nie dla każdego jest on polecany. Wybierając ciśnieniomierz pamiętaj o czynnikach (waga, wiek), które powinny zadecydować o wyborze rodzaju ciśnieniomierza.
W przypadku aparatów dla dorosłych sprawa jest prosta. Komplikuje się jednak znacznie, gdy zaczynamy szukać odpowiedniego modelu dla najmłodszych. Pamiętaj, ciśnieniomierz dla dzieci musi być koniecznie nadgarstkowy i dodatkowo wyposażony w mankiet pomiarowy o odpowiednim obwodzie.
Regulacja pasa pomiarowego, która zależy od konkretnego rozmiaru, może zaważyć na uzyskaniu prawidłowego wyniku. Pamiętaj, aby upewnić się, że model, który wybierasz, posiada obwód odpowiedni dla obwodu Twojej ręki.
Produkty medyczne dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać niezbędne certyfikaty. Certyfikaty takie jak CE lub ISO świadczą o wysokiej jakości wykonania, prawidłowym działaniu i bezpieczeństwie zastosowanych materiałów.
Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking ciśnieniomierzy
Tech-Med TMA-10 ciśnieniomierz naramienny do domu
Technologia godna zaufania
Ciśnieniomierz Tech-Med to standardowe urządzenie do kontrolowania ciśnienia, który ma dodatkową funkcję rozpoznawania arytmii serca. Zasilany jest na baterie, jednak posiada także wejście na port USB, które pozwala na ładowanie za pomocą zasilacza (nie ma go w zestawie).
Dodatkowe funkcje
Model TMA-10 wyposażony jest w dodatkowe funkcje jak obliczanie średniego wyniku z trzech ostatnich pomiarów oraz funkcję ochrony przed zbytnim napompowaniem mankietu. Wbudowana pamięć pozwala na zapisywanie dla dwóch osób wyników pomiaru do maksymalnie 99 wartości.
OROMED Oro-N2 automatyczny naramienny aparat do mierzenia ciśnienia
W trosce o Twoje zdrowie
Model Oro-N2 to najnowszy ciśnieniomierz od polskiego producenta sprzętu medycznego. Urządzenie służy nie tylko do monitorowania ciśnienia, ale także do wykrywania pierwszych objawów arytmii i nadciśnienia.
Przydatne funkcje
W zestawie Oro-N2 znajdziesz czytelny wyświetlacz typu LCD i standardowy mankiet (22 - 40 cm). Ciśnieniomierz jest wyposażony w funkcję samokontroli mankietu i automatycznego wykrywania ruchu. W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy z lepszą pamięcią ten model zapamiętuje tylko maksymalnie 45 pomiarów dla dwóch osób.
Misure ciśnieniomierz naramienny B22
Wysoka jakość w Twoim domu
Ciśnieniomierz Misure B22 może być używany do pomiaru krwi w gabinetach lekarskich czy zabiegowych. Jest to więc naprawdę doskonała technologia, którą możesz mieć na wyciągnięcie ręki w swoim domu. Do stworzenia tego modelu wykorzystano najwyższej jakości materiały.
Certyfikowany wyrób medyczny
Ciśnieniomierz spełnia normy europejskie dotyczące pomiaru ciśnienia krwi. Jest to w pełni bezpieczny, certyfikowany produkt medyczny. Model ten posiada rezystancyjny czujnik ciśnienia i wykorzystuje oscylometryczną metodę pomiaru.
Omron M3 Comfort naramienny ciśnieniomierz z zasilaczem
Idealny dla każdego
Automatyczny ciśnieniomierz do wykonywania pomiarów z tętnicy ramiennej. Model M3 to urządzenie zasilane za pomocą baterii lub zasilacza dołączonego do zestawu. Dzięki wbudowanej pamięci, daje możliwość zapisywania wyników pomiarów dla dwóch członków rodziny.
Idealnie przylegający mankiet
Ciśnieniomierz Omron wyposażony jest w mankiet odpowiedni dla osób o obwodzie ręki od 22 do 42 cm. W celu wygodnego kontrolowania pompowania urządzenie wykorzystuje zaawansowaną technologię IntelliSense. Unikalny mankiet Inteli Wrap Cuff posiada dokładną strefę pomiarowią i idealnie dopasowuje się do kształtu ramienia.
Optimum HZ 8568 ciśnieniomierz naramienny
Technologia FuzzyLogic
Ciśnieniomierz wykorzystuje technologię FuzzyLogic. Jest to zaawansowana i innowacyjna metoda pomiaru ciśnienia, której głównym założeniem jest zindywidualizowane dopasowanie ilości powietrza w mankiecie pomiarowym do wymagań pacjenta.
Wysoka jakość pomiaru
Ten model można zakupić zarówno na użytek domowy, jak i szpitalny. Świadczy to o jego wysokiej jakości. Prostota obsługi ogranicza się do wykorzystania jednego przycisku, który pozwala na wykonanie pomiaru ciśnienia. Dodatkowym plusem jest funkcja rozpoznawania arytmii serca (IHB).
Esperanza Verve - standardowy naramienny ciśnieniomierz
W trosce o osoby z wadami wzroku
Propozycja ciśnieniomierza od Esperanzy. Tym razem jest to naramienny ciśnieniomierz do pomiaru tętna i ciśnienia. Urządzenie jest wyposażone czytelny wyświetlacz i intuicyjne przyciski, odpowiednie nawet dla osób z dużą wadą wzroku.
Podstawowy produkt
Dołączony do zestawu mankiet charakteryzuje się obwodem od 22 do 32 cm, czyli nieco mniej niż inne modele. Ciśnieniomierz zasilany jest bateriami typu AAA lub zasilaczem, który jednak nie znajduje się w zestawie.
Esperanza Vigor - tani ciśnieniomierz na nadgarstek
Mniejszy odpowiednik
Nadgarstkowy aparat do mierzenia pomiaru od popularnej firmy Esperanza. Urządzenie, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada czytelny wyświetlacz LCD. Ciśnieniomierz zasilany jest na baterie i posiada standardowe funkcje pomiaru ciśnienia oraz pulsu i pozwala na zapisanie w pamięci maksymalnie 90 pomiarów.
Funkcjonalny i solidny
Produkt jest certyfikowany (CE) i w pełni bezpieczny w użyciu. Otrzymał nagrodę Jakość Roku Złoto oraz znak Good Brand 2017. Mamy tu także funkcję pomiaru wielokrotnego, wskaźnik wysokiego poziomu ciśnienia krwi oraz funkcję wykrywania arytmii.
Microlife BP A2 - urządzenie do pomiaru ciśnienia z zasilaczem
Pewna marka
Ciśnieniomierz Microlife to standardowe urządzenie do monitorowania poziomu ciśnienia i tętna. Rozmiar mankietu pomiarowego dołączonego do zestawu wynosi od 22 cm do 42 cm. Zastosowany system Gentle+ zapewnia optymalny poziom powietrza w rękawie, dzięki czemu pomiar jest komfortowy.
W trosce o jak najlepszy pomiar
Microlife BP A2 posiada także wskaźnik ruchu i funkcję wykrywania arytmii. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały przetestowane klinicznie. Dużą zaletą jest wprowadzona do urządzenia klasyfikacja ryzyka zgodna z wytycznymi WHO.
Braun ExactFit 3 - nowoczesny aparat do mierzenia ciśnienia
Pomiary ciśnienia w Twoim smartfonie
Ciśnieniomierz od firmy Braun pozwala nie tylko zmierzyć wysokość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, tętna i wykrywania oznaków arytmii. Umożliwia także wprowadzanie wyników do specjalnej aplikacji Braun Healthy Heart i pomiar oddzielnych wartości dla dwóch użytkowników.
Dokładny i niezawodny
Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi norm WHO, od razu pozwala na skontrolowanie uzyskanego wyniku. Ciśnieniomierz dokonuje pomiarów metodą oscylometryczną, a dokładność tych pomiarów została potwierdzona klinicznie. W celu polepszenia kontroli wyników posiada funkcję uśredniania 3 ostatnich pomiarów.
Kardio-test Medical ciśnieniomierz nadgarstkowy
Poręczny i praktyczny
Kolejny model aparatu do mierzenia ciśnienia na nadgarstku. Oprócz mierzenia ciśnienia i tętna, urządzenie pomaga także wykrywać objawy arytmii serca (IHB). Wszystkie wyniki wyświetlają się na czytelnym ekranie dodatkowo wyposażonym w intuicyjne przyciski.
Testowany klinicznie
Ciśnieniomierz Kardio-test zapewnia najwyższą, kliniczną dokładność wskazań pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Jest urządzeniem medycznym dopuszczonym do użytkowania w jednostkach Opieki Medycznej. Wiarygodność pomiarów została potwierdzona w czasie badań klinicznych.
Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?
Dobry ciśnieniomierz to taki, który wykonuje pomiar w sposób dokładny, rzetelny i wiarygodny. Urządzenia te służą do kontrolowania swojego stanu zdrowia, zmian w ciśnieniu, a nawet wykrywaniu objawów arytmii. Jego niezawodne działanie jest w tym wypadku najważniejsze.
Najlepszym sposobem na zyskanie pewności, że ciśnieniomierz spełni swoje zadanie, jest sprawdzenie certyfikatów jakie posiada. Modele, które spełniają normy europejskie dotyczące sprzętu i wyrobów medycznych, będą wiarygodne i skuteczne.
Dobry aparat do mierzenia ciśnienia to także taki, który posiada funkcję zapisywania określonej liczby wyników dla jednej, dwóch, a nawet trzech osób. Ta funkcja pozwala na monitorowanie zmian ciśnienia i śledzenie postępów w leczeniu. Na dodatek nie wymaga ręcznego zapisywania pomiarów.
ZOBACZ TEŻ: Który nebulizator wybrać? Porady i ranking
Ciśnieniomierz co mierzy i o czym świadczą parametry?
Nazwa wskazuje, że ciśnieniomierz mierzy tylko ciśnienie. W rzeczywistości mierzy on:
- ciśnienie skurczowe - ciśnienie, z jakim wyrzucana jest krew przez lewą komorę serca podczas skurczu. Jego wartość jest kluczowa w diagnostyce nadciśnienia u osób powyżej 50. roku życia.
- ciśnienie rozkurczowe - ciśnienie krwi w fazie spoczynku, czyli w momencie, gdy serce rozluźnia się i napełnia się nową porcją krwi.
- tętno/puls - liczba uderzeń serca wykonywanych w ciągu jeden minuty. To podstawowy parametr, który umożliwia kontrolę układu krwionośnego.
Ciśnieniomierz jak odczytywać pomiary?
Wartości ciśnienia wykonane za pomocą ciśnieniomierza zawsze wyświetlają się w określonej kolejności. Co oznaczają pomiary ciśnienia krwi?
- Pierwsza liczba oznacza wysokość ciśnienia skurczowego (SYS).
- Druga liczba oznacza wysokość ciśnienia rozkurczowego (DIA).
- Trzeci liczba reprezentuje poziom tętna (pulsu).
Jakie są wartości norm dla pomiarów dokonywanych ciśnieniomierzem?
Normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zostały uregulowane przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Przestrzeganie ustalonych wartości pomoże Ci kontrolować wszelkie zmiany w wysokości ciśnienia i trzymać rękę na pulsie. Oczywiście, normy mogą być nieco inne dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy cukrzyków.
Dla dorosłych
W przypadku dorosłych o prawidłowym ciśnieniu mówimy, gdy jego wartość nie przekracza 120/80 mmHg. Ciśnienie skurczowe wynosi 120, natomiast ciśnienie rozkurczowe 80. Jeżeli wartości są wyższe istnieje ryzyko nadciśnienia. Zalecamy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem, który podejmie odpowiednie kroki.
W przypadku kobiet w ciąży, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe może zmieniać się w trakcie trwania ciąży. I jest to całkiem normalne zjawisko, dopóki jego wartość nie będzie zbyt wysoka (powyżej 140/90 mmHg) lub zbyt niska (poniżej 90/60 mmHg).
Dla dzieci
W przypadku dzieci, prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zależą od wieku i tzw. centyla wzrostu (średniego wzrostu dzieci tej samej płci i w tym samym wieku). Ponadto są inne dla chłopców i dziewcząt.
Odczytywanie prawidłowego wyniku dla dziecka odbywa się przy użyciu siatek centylowych, które są ogólnodostępne w internecie.
Ciśnieniomierz jak mierzyć ciśnienie? Kilka porad
Odpowiednie mierzenie ciśnienia jest kluczowe. Wiele czynników może wpłynąć na wynik negatywnie:
- wysiłek fizyczny
- stres
- spożywanie alkoholu i napojów z kofeiną
- spożywanie obfitych posiłków
- palenie papierosów
- gorączka
Przed badaniem ciśnienia pamiętaj, aby wykluczyć wszystkie powyższe czynniki. Tylko wówczas masz pewność, że otrzymasz rzetelny wynik, który dokładnie oddaje Twój stan zdrowia. Pamiętaj także o odpowiednim poziomie baterii/akumulatora.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
- Zanim wykonasz pomiar, rozluźnij się i wycisz przez ok. 5-10 minut.
- Usiądź wygodnie, ale stabilnie na krześle. Oprzyj plecy o oparcie, a stopy umieść równolegle na podłodze. Ciśnieniomierz umieść na płaskiej powierzchni.
- Załóż mankiet na nagie ramię (lub na nadgarstek, w zależności od posiadanego modelu). W przypadku modeli naramiennych, załóż mankiet powyżej łokcia na wysokości serca.
- Oprzyj przedramię stabilnie o blat dłonią do góry.
- Włącz urządzenie i rozpocznij pomiar.
Pamiętaj - w trakcie wykonywanego badania pod żadnym pozorem nie rozmawiaj! Bądź rozluźniony i oddychaj swobodnie. Po zakończeniu mierzenia ciśnienia, urządzenie powiadomi Cię za pomocą sygnału dźwiękowego. Dla pewności możesz wykonać kolejne dwa badania, pamiętając o zachowaniu trzy minutowych odstępów czasowych. Średnia z ostatnich trzech wartości da Ci bardziej wiarygodny wynik.
Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, zawsze mierz ciśnienie przed ich zażycie. W godzinach porannych pamiętaj, aby zrobić to przed pierwszym posiłkiem.
Podsumowanie
Ciśnieniomierz to na pozór niepozorny gadżet, który posiadają jedynie osoby chore na nadciśnienie. Nic bardziej mylnego! Każdy powinien mieć je w domu, aby na bieżąco kontrolować ciśnienie krwi, a więc i stan układu krwionośnego. Nieleczone nadciśnienie niesie wiele konsekwencji. Koszt domowego ciśnieniomierza jest zdecydowanie niższy niż koszty rehabilitacji po udarze mózgu.