Close

Kostka brukowa – jaką wybrać i do czego? Ranking i porady

Wybór odpowiedniej kostki brukowej to trudne zadanie, które często towarzyszy nam podczas urządzania ogrodu. Kostka brukowa to doskonały materiał do wypełnienia przestrzeni, także takiej o nieregularnym kształcie. Różne możliwości zagospodarowania, a także udekorowania zielonej przestrzeni, tarasu czy ścieżki sprawia, że kostka często znajduje swoje miejsce na naszych terenach. W tym artykule omawiamy istotne cechy i parametry kostki, a także przedstawiamy kilka najciekawszych produktów gotowych do zakupu.

Aktualizacja: Marzec 2024

#1
Kostka Brukowa Holland
Kostka Brukowa Holland

Ten rodzaj kostki brukowej możemy często spotkać na chodnikach i parkingach. Zazwyczaj jest układana w tzw. „jodełkę”, jednak istnieje wiele innych, ciekawych możliwości jej ułożenia. Wymiary kostki brukowej to 10x20cm, a grubość to 6cm. Dostępne są cztery kolory: szary, czarny, żółty oraz czerwony. Ciekawym pomysłem będzie zamówienie kilku wersji kolorystycznych i ułożenia z nich ciekawego wzoru. To praktyczna kostka brukowa o równej powierzchni z małymi sfazowaniami na rantach.

"Najlepsza kostka pod względem jakości do ceny. Polecam!”

Sprawdź cenę
#2
Kostka Brukowa Granitowa
Kostka Brukowa Granitowa

Kostka brukowa wykonana z granitu rewelacyjnie się prezentuje przed praktycznie każdą fasadą. Niewielkie wymiary kostki i jej grubość do 4cm sprawiają, że łatwo układa się z niej interesujące wzory. To często wybierana kostka do układania alejek w ogrodach czy wypełnienia powierzchni podjazdu. Jej porowata powierzchnia zapewnia dobrą przyczepność i bezpieczeństwo podczas przymrozków.

"Rewelacyjny wygląd. Bardzo dobrze wykonana kostka.”

Sprawdź cenę
#3
Kostka Tarasowa Palermo Melanż
Kostka Tarasowa Palermo Melanż

Ta kostka Palermo to idealne wypełnienie przestrzeni wokół nowoczesnego domu. Gładkie płyty o grubości 6cm są wytrzymałe i bardzo eleganckie. Producent przygotował je w różnych wymiarach, dzięki czemu bardzo łatwo możemy je poukładać w ciekawe wzory. Elementy są pocięte na wymiary 478x638mm, 478x318mm, 318x318mm oraz 158x318mm. Ułożenie ciekawej mozaiki nie powinno więc sprawiać trudu. Co więcej, producent przewidział także produkcję tej kostki w różnych wersjach kolorystycznych. Do wyboru mamy barwę piaskową, brąz, szary, rudy i beż. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

"Dobra jakość w atrakcyjnej cenie. Do tego niezły wybór różnych kolorów. ”

Sprawdź cenę
#4
Kostka Brukowa Libet Merano Antico
Kostka Brukowa Libet Merano Antico

Merano Antico to bardzo dobry kompromis pomiędzy stylem nowoczesnym, a klasyczną prezencją drobnej kosteczki. Mamy tu do czynienia z pociętymi na różne wymiary bloczkami o nierównomiernych krawędziach. Postarzana faktura nadaje tu dodatkowego charakteru, a możliwość wyboru jednego z 4 kolorów to dodatkowy atut dla fanów niekonwencjonalnego stylu. Do wyboru mamy torfowy brąz, piaskowy, bazaltowy grafit i srebrno-szary. Każda kostka Merano Antico ma 6cm grubości i 13,9cm szerokości. Różnice są natomiast w długościach, które wynoszą od 10 do aż ponad 20cm.

"Świetny, niecodzienny wygląd. Bardzo dobra kostka.”

Sprawdź cenę
#5
Kostka Brukowa Sparta
Kostka Brukowa Sparta

Sparta to świetny wybór wśród nowoczesnych kostek. Prosty i niczym niezaburzony styl kostki Sparta doskonale wkomponuje się do każdej nowoczesnej przestrzeni. Prosty, prostopadłościenny kształt jej bryły o gładkich krawędziach nadaje efektu gładkości i dwuwymiarowości naszego chodnika. Zastosowana tu technologia Water+ zapobiega występowaniu wykwitów, a przy tym zapewnia szybkie schnięcie jej powierzchni po deszczu. Sparta dostępna jest z różnych wersjach kolorystycznych: zarówno neutralnie szarej, jak i nasyconym błękitom, pomarańczom i beżom. Sparta nadaje się ponadto jako wypełnienie powierzchni podjazdu. Bez problemu możemy poruszać się po niej nawet ciężkimi pojazdami.

"Bardzo szybko schnie, łatwo się czyści i rewelacyjnie wygląda!”

Sprawdź cenę
#6
Świecąca Kostka Brukowa LED
Świecąca Kostka Brukowa LED

Świecące kostki brukowe są idealnym uzupełnieniem klasycznych kostek. Wymiary poziome 9x12cm i głębokość 6cm sprawiają, że tę kostkę bez trudu ułożymy w każdym chodniku i alejce. Ustawienie świecących elementów w odległości kilkudziesięciu centymetrów od siebie da natomiast bardzo ciekawy i intuicyjny efekt wykreślający kontury ścieżki. To świetny wybór do każdego nowoczesnego domostwa, osiedla, a nawet obiektu usługowego. Moc każdej kostki to 2,2W. Zasilane są one napięciem 12V. Oznacza to, że są one bezpieczne i energooszczędne. Mleczny klosz świetnie rozprowadza światło, a szczelna konstrukcja zapewnia długotrwałość i bezawaryjność nawet przez 100 tysięcy godzin.

"To naprawdę ciekawie wyglądający dodatek za niewielkie pieniądze. Warto!”

Sprawdź cenę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej?

WYMIARY
WYMIARY

Drobną kostkę łatwo dopasujemy do nieregularnych kształtów tarasu czy alejki. Układanie drobnej kostki zajmuje więcej niż położenie większych płyt, jednak pozwala zaoszczędzić czas na docinaniu elementów do odpowiedniego kształtu terenu.

GRUBOŚĆ
GRUBOŚĆ

Kostka o grubości 4cm z powodzeniem nada się na alejki, tarasy i inne powierzchnie, po których nie jeżdżą samochody. Do wypełnienia powierzchni podjazdów i parkingów zdecydowanie lepiej jest użyć materiału o grubości co najmniej 6cm. Nie ryzykujemy wtedy pęknięć kostki. Kostka brukowa o największej grubości (kilkanaście cm) wytrzyma niemal każde obciążenie, jednak nie wykorzystamy jej potencjału w środowisku przydomowym. Jest nieopłacalnym wyborem, gdyż jej koszt jest znacznie większy w porównaniu z modelami o grubości do 8cm.

PRZEZNACZENIE
PRZEZNACZENIE

Sposób wykorzystania kostki ma duże znaczenie. Materiał wykorzystany do wykończenia tarasu powinien być przede wszystkim estetyczny i wprowadzać do naszej przestrzeni wyjątkowy klimat. Dobrze by było, aby powierzchnia kostki była gładka. Pozwoli to na łatwe przesuwanie po podłożu krzeseł, stolików czy innych akcesoriów tarasowych. Kostka brukowa do alejki musi być natomiast chropowata, co zapewni przyczepność i zmniejszy ryzyko upadku. Bruk użyty do wypełnienia powierzchni podjazdu i parkingu powinien cechować się przede wszystkim wytrzymałością, sprawy estetyczne w tym przypadku powinny odejść na dalszy plan.

JAKOŚĆ WYKONANIA
JAKOŚĆ WYKONANIA

Niezależnie od walorów estetycznych i sposobu użycia, im kostka jest dokładniej wykonana i wytrzymalsza, tym lepiej. Dobra kostka posłuży nam nawet przez dziesiątki lat.

KSZTAŁT I WYGLĄD
KSZTAŁT I WYGLĄD

Wybierając kostkę brukową do wypełnienia naszej przestrzeni, dobierzmy taki model, który najlepiej dopasuje się estetyką do elewacji domu oraz wyglądu ogrodu. Kostka nie powinna przyciągać więcej uwagi niż sam dom czy elementy ogrodu.

Jaką kostkę brukową wybrać? Jakie są rodzaje kostki brukowej? 

KOSTKA BRUKOWA PŁUKANA KOSTKA BRUKOWA PŁUKANA
+ atrakcyjna struktura
+ nieregularna powierzchnia
+ całkiem dobra przyczepność
- nienajlepsza do minimalistycznego wystroju
KOSTKA BRUKOWA POSTARZANA KOSTKA BRUKOWA POSTARZANA
+ dobrze imituje dawny bruk
+ nieregularna powierzchnia daje dobrą przyczepność
+ ciekawy wygląd
- niezbyt dobra do podjazdów
KOSTKA BRUKOWA PRZEMYSŁOWA KOSTKA BRUKOWA PRZEMYSŁOWA
+ niska cena
+ duża wytrzymałość
+ uniwersalna
- niezbyt atrakcyjny wygląd
KOSTKA BRUKOWA STRUKTURALNA KOSTKA BRUKOWA STRUKTURALNA
+ elegancki wygląd
+ dobra przyczepność
+ dobra zarówno do alejek i podjazdów
- niezbyt łatwo się czyści
KOSTKA BRUKOWA GŁADKA KOSTKA BRUKOWA GŁADKA
+ idealna do minimalistycznych wystrojów
+ łatwo się czyści
+ atrakcyjna cenowo
- niezbyt dobra przyczepność zimą
KOSTKA TARASOWA KOSTKA TARASOWA
+ szybkie i łatwe układanie
+ duży wybór modeli
+ różne kształty
- nie najlepiej znosi mocne obciążenia

Jaką kostkę brukową wybrać? Ranking

Płyta Tarasowa MEGAN Grubość 8 cm - kostka brukowa na taras

Płyta Tarasowa MEGAN Grubość 8 cm - kostka brukowa na taras

Ta kostka brukowa dostępna jest w dwóch wariantach wykończeniowych: szarym oraz grafitowym. W zestawie otrzymujemy płyty o wymiarach 30x60 oraz 60x60 w równych proporcjach. Grubość kostki to 8cm. Jej główne przeznaczenie to taras oraz chodnik. Dodatkowa obróbka termiczna zapewnia wysoką odporność oraz trwałość kolorów. Na ten produkt udzielane jest aż 10 lat gwarancji.

Zalety
10 lat gwarancji
elegancki wygląd
wytrzymałość
Wady
tylko 2 kolory wykończenia do wyboru

Kostka brukowa MELANŻ 6 cm na podjazd i taras

Kostka brukowa ARTA MELANŻ 6 cm na podjazd i taras

Elegancka i gładka kostka brukowa doskonale nadaje się do wykorzystania jako podłoże dla podjazdu, drogi lub tarasu. Występuje w trzech wariantach estetycznych: rudej, grafitowej oraz szarej. Ta kostka tarasowa jest dostępna w dwóch wariantach grubości: 6 lub 8cm. Cechuje się dobrą wytrzymałością, a dzięki swojej gładkiej powierzchni jest bezpieczna także dla dzieci. Wymiary kostki brukowej to 10x20, 20x20 oraz 30x20cm. Zamawiając ją, otrzymujemy wszystkie rodzaje rozmiarowe. 

Zalety
dobra estetyka
świetna jakość wykonania
duża grubość
różne warianty kolorystyczne
Wady
brak możliwości wyboru wariantu wielkości kostki – otrzymujemy wszystkie warianty wypełniające pożądany przez nas wymiar

Kostka brukowa HOLLAND 6 cm prostokątna - tradycyjna forma

Ten rodzaj kostki brukowej możemy często spotkać na chodnikach i parkingach. Zazwyczaj jest układana w tzw. „jodełkę”, jednak istnieje wiele innych, ciekawych możliwości jej ułożenia. Wymiary kostki brukowej to 10x20cm, a grubość to 6cm. Dostępne są cztery kolory: szary, czarny, żółty oraz czerwony. To praktyczna kostka brukowa  o równej powierzchni z małymi sfazowaniami na rantach.

Zalety
niska cena – 29zł za 1m2
dobra wytrzymałość
różne warianty kolorystyczne
Wady
niezbyt wyróżniająca się estetyka

Kostka brukowa SASSO MELANŻ Petra

Kostka brukowa o nieregularnym kształcie z pewnością mocno wyróżni nasz ogród, a także nada się do wypełnienia nieregularnych przestrzeni. Sprawdzi się jako kostka brukowa do okręgów, tarasu czy powierzchni wokół domu. Dostępne są 3 warianty kolorystyczne: beżowy, pomarańczowy oraz brązowy z przebiciami barw jesiennych liści. Nieregularnie łamana kostka składa się na elementy o kształtach ok. 36 x 27cm. Grubość wynosi 6cm. Ta kostka sprawi niepowtarzalne wrażenie, będąc ułożona na powierzchni wokół domu. 

Zalety
ciekawy design
przyjemna w dotyku powierzchnia
Wady
brak neutralnego wariantu kolorystycznego

Kostka brukowa - granitowa czarna

Kostka brukowa - granitowa czarna

Kostka granitowa to jedno z najbardziej eleganckich rodzajów wypełnień powierzchni ogrodowej. Ten model dostępny jest w różnych wariantach rozmiarowych – od 6 aż po 17cm długości bocznej kwadratu. Kostka granitowa może być zakupiona w kolorze żółtym, szarym, rudym, czarnym oraz rubinowym. W przypadku najmniejszego wariantu idealnie nada się jako kostka brukowa do układania koła i okręgów.  

Zalety
różne rodzaje wariantów kolorystycznych i wielkości
dobra estetyka
Wady
nierówna powierzchnia może być niebezpieczna w przypadku upadku dziecka

Jakie jest przeznaczenie kostki brukowej? 

Kostkę brukową kupujemy dla jednego lub kilku powodów. Zwykle są to:

  • utwardzenie powierzchni w ogrodzie, wokół domu – równo ułożona kostka doskonale sprawdzi się jako podłoże dla podjazdu czy alejek ogrodowych. Jest wytrzymała i praktycznie nie ulega uszkodzeniom. 
  • dekoracyjna – różne kolory i wielkości kostki brukowej dostępne w sprzedaży sprawiają, że w łatwy sposób udekorujemy naszą przestrzeń ciekawym wzorem, który będzie piękną ozdobą przez cały rok. 
  • wykończenie tarasu – niewielkie rozmiary, trwałość, a także doskonała estetyka kostki sprawiają, że doskonale sprawdzi się ona jako wykończenie tarasu.

Gdzie kostka brukowa w domu sprawdzi się najlepiej? 

Kostka brukowa sprawdzi się doskonale w wielu miejscach wokół domu. Może być to powierzchnia tarasu, alejek, a nawet podjazdu i parkingu. Pamiętajmy, aby do każdego z tych zastosowań dopasować odpowiedni model kostki, który będzie odpowiednio wytrzymały oraz jednocześnie dobrze zgrany estetycznie. 

W jaki sposób układać kostkę brukową 

Układanie kostki jest procesem dłużącym się i mozolnym. Warto jednak wykonać je dokładnie, aby w przyszłości móc cieszyć się elegancką i równą nawierzchnią. Kostkę najlepiej układać poprzecznymi rzędami. Wykonujemy to, stojąc już na ułożonej wcześniej nawierzchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby puścić wodzy fantazji i skomponować z różnokolorowej kostki ciekawy wzór. Natomiast w przypadku układania kostki brukowej o jednej barwie dobrze jest przemieszać elementy z kilku palet, gdyż mogą nieco różnić się odcieniem barwy. Unikniemy w ten sposób kolorowych „odcięć”. 

Kiedy układać kostkę brukową? Porady fachowców 

Choć wydawać by się mogło, że kostkę brukową możemy układać w niemal dowolnym czasie, to jednak istnieją założenia fachowców, które temu zaprzeczają. Istotnymi przeciwieństwami tej czynności są deszcz oraz bardzo niska temperatura. Wkładanie kostki wymaga odpowiedniej kondycji podłoża, które nie może być przemoczone lub zmarznięte. W przeciwnym razie możemy być zmuszeni liczyć się z problemami z zagęszczeniem podłoża. W związku z zalecaniami warto rozważyć układanie kostki w okresie wczesnej wiosny do późnej jesieni, wybierając odpowiednie warunki pogodowe.

Potrzebujesz pomocy? Kto układa kostkę brukową?

Odpowiednie ułożenie kostki brukowej nie jest wyjątkowo trudnym zadaniem, ale zajmuje wiele czasu i wymaga pewnego wysiłku. Jeśli nie chcemy się podejmować wykonywania tej czynności, możemy poprosić o pomoc brukarza. Osoba ta z pewnością poradzi sobie z ułożeniem, docięciem czy konserwacją kostki brukowej.   

Co pod kostkę brukową? Czy i jaki podkład zastosować? 

Zanim ułożymy kostkę brukową, musimy odpowiednio przygotować pod nią podłoże. W wykopanym dole umieszczamy kilkanaście centymetrów materiału zwanego kruszywem. Może być to kruszywo łamane, betonowe czy gruboziarnista pospółka. Warstwa kruszywa musi zostać następnie ubita zagęszczarką wibracyjną. Kolejną warstwą jest tzw. podkład. Jest to piasek wymieszany z cementem o grubości ok. 5cm. Dopiero na podkładzie układamy kostkę. 

Kiedy zagęszczać kostkę brukową i jaki jest cel tej procedury?

Zagęszczanie kostki brukowej najlepiej przeprowadzić zaraz po ułożeniu kostki. Wibrator płytowy używany do tej czynności pozwala wyrównać powierzchnię kostek lub celowo uformować ją np. tak, aby opadała w pobliżu krawędzi alei. W tym celu należy kierować maszynę najpierw w pobliżu krawędzi, a z czasem zbliżając ją ku środkowi drogi. Zagęszczanie kończymy, gdy przed maszyną nie wyczuwamy już żadnego uskoku.  

Kiedy impregnować kostkę brukową i jakie są rozwiązania? 

Impregnacja kostki brukowej ogranicza jej chłonność. Impregnacja zapobiega wnikaniu np. plam oleju do wnętrza naszej nawierzchni, co pomaga w utrzymaniu jej w czystości. Impregnację możemy wykonać dopiero po upływie miesiąca od momentu wyprodukowania kostki. Przystępujemy do tej czynności, tylko jeśli powierzchnia kostki jest czysta i pozbawiona białych nalotów, zwanych wykwitami. Jeśli zauważymy ich występowanie, z impregnacją musimy się wstrzymać aż do czasu ich zniknięcia. Może to potrwać nawet 2 lata. 

Czym impregnować kostkę brukową?  

Impregnacja kostki brukowej może być wykonana za pomocą specjalnych preparatów. Sprawdzone produkty to:

Impregnat do kostki brukowej Perfect - efekt mokrej kostki

Impregnat do kostki brukowej Perfect - efekt mokrej kostki

Impregnat ten zabezpiecza powierzchnię kostki brukowej i ma działanie hydrofobowe. Głęboko się wchłania i zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi, a także mikroorganizmami, wykwitami czy grzybami i porostami. Ułatwia czyszczenie oraz po nałożeniu nadaje brukowi efekt mokrej kostki.

Zalety
ochrona przed wieloma czynnikami zewnętrznymi
łatwa aplikacja
Wady
krótki czas efektu mokrej kostki - czynność impregnacji trzeba niestety powtarzać co jakiś czas

Impregnat do kostki brukowej Feda - efekt mokra kostka brukowa - 5L 

Impregnat do kostki brukowej Feda - efekt mokra kostka brukowa - 5L

Ten impregnat możemy używać na powierzchni kostki brukowej oraz betonu. 1 litr impregnatu do kostki wystarcza na 8-12m2 przy pojedynczej impregnacji. Preparat nakładany na suche i odtłuszczone podłoże za pomocą natrysku, wałka lub pędzla. Chroni przed wilgocią, mchami, porostami, a także wzmacnia barwę podłoża.

Zalety
łatwa aplikacja
dobra ochrona przez wieloma czynnikami zewnętrznymi
poprawa wyglądu kostki
Wady
konieczność systematycznego powtarzania impregnacji

Kostka brukowa do ogrodu - jak zaaranżować ogród z kostką brukową? 

Kostka brukowa do ogrodu

Kostka brukowa świetnie nadaje się do aranżacji wielu miejsc w ogrodzie. Ma ona walory estetyczne, jak i użytkowe. Wykorzystamy ją na podjeździe, drodze, alejkach czy tarasie.

Droga w ogrodzie z kostki brukowej

Drogi w ogrodzie możemy zaaranżować za pomocą kostki brukowej na kilka sposobów. Ciekawy efekt da wypełnienie elementami o nieregularnych kształtach, na krawędziach otoczonymi np. kostką sześcienną. Tego rodzaju kostki możemy także użyć do stworzenia eleganckich krawężników. 

Podjazd i plac z kostki brukowej

Najnowszym trendem jest użycie kostki w formie większych płytek. Szybko wypełnią one nasz podjazd i nadadzą mu powiewu świeżości. Szczególnie sprawdzają się tu płytki o neutralnej barwie, które prowadza uwagę ku elewacji budynku.  

Kostka brukowa do okręgów 

Eleganckim wykończeniem powierzchni jest ułożenie kostki w okręgi. Świetnie spisują się do tego modele o najmniejszych wymiarach wykonane z granitu. Doskonałym wyborem będzie także tzw. kostka Picolla. Jej trapezowy kształt umożliwia łatwe ułożenie kamieni w okręgi o różnej średnicy. 

Kostka brukowa do altany

Dobrym wypełnieniem powierzchni pod altanę będzie kostką o grubości 8cm. Jej wysoka wytrzymałość sprawi, że bez problemu umieścimy na niej altanę. Pamiętajmy o odpowiednim zaimpregnowaniu powierzchni kostki, gdyż szczególnie w tym miejscu jest ona narażona na zabrudzenia od żywności.  

Kostka brukowa i obrzeża - jaka jest rola obrzeży kostki brukowej? 

Obrzeża kostki brukowej są świetnym zabezpieczeniem przed rozsuwaniem się pojedynczych elementów nawierzchni. Zapewniają sztywność oraz dobrą estetykę ogrodu. Betonowe obrzeża chronią przed przenikaniem drobnej roślinności oraz wzmacniają nawierzchnię. 

Tarasy z kostki brukowej - jak zaaranżować taras z kostką brukową? 

Tarasy z kostki brukowej - jak zaaranżować taras z kostką brukową?

Aranżacja tarasu z kostki brukowej może być naprawdę efektowna. Modnym i ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie schodków z kostki i obrzeży. Użycie np. jasnej kostki i ciemnych obrzeży wprowadzi ciekawy kontrast i efektowny nastrój. Więcej o aranżacjach tarasowych znajdziecie w tym artykule LINK.  

Kostka brukowa cena - czy to drogie rozwiązanie? Jak wypada na tle rozwiązań alternatywnych? 

Kostka brukowa do ogrodu jest dość atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. Najtańsze modele zakupimy już w cenie ok. 20zł za metr kwadratowy. Drobniejszą i ciekawie wykonaną kostkę zakupimy natomiast za kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Głównym konkurentem kostki są płyty tarasowe, które mają większą powierzchnię, jednak mniejszą grubość. W przeliczeniu na jednostkę powierzchni ich cena jest nieco wyższa w stosunku do kostki, choć nadal konkurencyjna. Zwykle wynosi ona poniżej 100zł za 1m2.

Jaką kostkę brukową wybrać? Podsumowanie 

Wybór kostki brukowej do aranżacji naszego ogrodu i tarasu może być dość trudnym zadaniem. W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór różnych modeli kostki. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić nasze kryteria, które znacznie pomogą w wyszukaniu spełniających nasze oczekiwania modeli. Dobrze dobrana kostka sprawdzi się przez nieograniczoną ilość czasu. 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
annaG
annaG
3 lat temu

mam kostkę brukową w ogrodzie już prawie 15 lat i jestem zadowoloną posiadaczką 🙂

Felicja66
Felicja66
3 lat temu

Lubię ten rodzaj materiału do ogrodu, bo przy odrobienie fantazji można na dużej powierzchni ułożyć naprawdę ciekawe ornamenty z kostki brukowej

olgierd
olgierd
3 lat temu

nr 1 bardzo fajny i ładny pomysł

Exactly
Exactly
3 lat temu

Ja mam betonową kostkę i bardzo jestem zadowolony. Zamówiłem ją w Kost-Bet, kolega mi ich polecił. Mamy ładny nowoczesny model.

Zamknij