Aktualizacja: Wrzesień 2024
Jakie są rodzaje baterii?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii?
O rodzajach baterii wspomnieliśmy już co nieco. Zapewne już zauważyłeś, że każdy z rodzajów baterii posiada nieco inne właściwości. Z tego powodu baterie srebrowe najlepiej sprawdzą się przy urządzeniach, które do niezmąconego działa wymagają stałego napięcia. Baterie litowo-manganowe dedykowane są profesjonalnemu sprzętowi, który wymaga przede wszystkim podtrzymywania zasobów pamięci. Najbardziej uniwersalnym rodzajem ogniw, które świetnie sprawdzają się w niemal wszystkich rodzajach gadżetów i sprzętu do domu są baterie alkaliczne.
Pojemność baterii jest określona w mAh i pozwala na określenie, jaki całkowity ładunek może dostarczyć jedna bateria. Precyzyjne ustalenie pojemności jednorazowych baterii wcale nie jest prosta, a producenci tym bardziej nam tego nie ułatwiają. Wielu z nich jednak idzie na rękę konsumentom i podaje orientacyjną pojemność danej baterii, co bardzo ułatwia podjęcie decyzji. I tak na przykład baterie o popularnej wielkości AA (czyli tzw. paluszki) będą miały baterie litowe, później alkaliczne, a najmniejszą pojemność będą posiadały baterie cynkowo-węglowe. I tak na przykład baterie typu AA będą miały największą pojemność, jeśli będą litowe, nieco mniejszą w przypadku ogniw alkalicznych, a najmniejszą - cynkowo-węglowe.
Skoro mowa o pojemności, nie możemy zapomnieć o żywotności baterii. Ogniwa mogą posiadać żywotność od dwóch do nawet dziesięciu lat - wszystko zależy od rodzaju elektrolitu i zastosowanej technologii. Najdłuższą żywotnością cieszą się baterie alkaliczne, które wytrzymują do nawet 10 lat bez utraty swoich zdolności.
W przypadku baterii nietrudno zauważyć, że wiele marek próbuje przekonać kupujących do swoich produktów. Czy faktycznie warto stawiać na najbardziej znane marki? Jak pokazuje wiele testów konsumenckich - tak. Baterie znanych marek takich jak Duracell, Varta, Energizer czy nawet GP posiadają udokumentowaną wyższa wydajność w stosunku do mniej popularnych producentów.
Który rodzaj baterii najlepiej sprawdzi się do urządzeń domowych?
Poszukując najlepszych dla nas baterii, musimy wziąć pod uwagę specyfikację urządzeń oraz warunki, w jakich będą one używane.
Baterie AA
Tradycyjne baterie cynkowo-węglowe o pojemności do 1000mAh dobrze sprawdzą się w rzadko używanym sprzęcie. Istotny będzie także możliwie niski pobór energii. Takie baterie dobrze sprawdzą się np. z zegarach i budzikach, tradycyjnych pilotach czy w sporadycznie używanych zabawkach. Częste uruchamianie urządzenia czy duży pobór przez niego energii wpłynie natomiast na bardzo szybkie rozładowanie ogniwa.
W takiej sytuacji lepiej jest sięgnąć po baterie alkaiczne. Są co prawda symbolicznie droższe, jednak mieszczą w sobie nawet ponad 2 razy większą ilość ładunku. Baterie alkaiczne dobrze sprawdzą się więc w często używanych urządzeniach, które cechują się większym zużyciem prądu. Będą to więc latarki, aparaty cyfrowe, lampy błyskowe czy akcesoria do komputerów osobistych typu bezprzewodowe myszy i klawiatury.
W najbardziej wymagających urządzeniach, które bardzo często używamy, najlepiej sprawdza się akumulatory niklowo-wodorowe (Ni-MH). W sprzedaży znajdziemy wiele różnych produktów w tej kategorii. Najciekawszą obecnie opcją są akumulatory nowej generacji, które tracą swój ładunek bardzo powoli. Leżący przez kilka miesięcy, bezczynny aparat fotograficzny nadal zachowa znaczną większość energii po ostatnim użyciu.
Baterie AAA
To drugi co do popularności rodzaj baterii. Z pozoru wydają się być one nie wiele mniejsze od najbardziej znanych ogniw AA. Ich objętość jest jednak znacznie mniejsza, co pozwala na zauważalne zmniejszenie grubości wielu urządzeń. Często spotkamy je w pilotach, odtwarzaczach muzycznych czy małych kamerkach. Podobnie jak w przypadku baterii AA, tu także znajdziemy różne rodzaje ogniw. Popularne są także akumulatory w tym rozmiarze.
Baterie CR
Takie oznaczenie znajdziemy na bateriach litowo-manganowych. Ogniwa te charakteryzują się bardzo małymi wymiarami. Kształt ich bryły przypomina płaski walec o średnicy od kilkunastu do kilkudziesięciu mm oraz wysokości kilku mm. Wymiary te sprawiają, że urządzenia z bateriami CR mogą być bardzo małe i lekkie. Ten rodzaj zasilania najczęściej spotkamy w zegarkach, kalkulatorach, urządzeniach transmisyjnych czy nawet w komputerach, w których służą do podtrzymywania pamięci BIOSU i zegara.
Baterie AG
Baterie cynkowo powietrzne zwykle są wykorzystywane w aparatach słuchowych i urządzeniach pomiarowych. Czas ich działania to 3-4 miesiące, a dużą zaletą jest możliwość długiego ich pozostawienia w opakowaniu i nieużywania. To jeden z najmniejszych rodzajów baterii charakteryzujący się jednym z największych współczynników przechowywania energii z danej masie.
Czy dobre baterie są drogie? Czy cena idzie w parze z jakością?
Marka baterii i zastosowana technologia grają pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o jakość i wydajność baterii. Jak ma się do tego cena? Cóż, nie będziemy ukrywać, że znane marki, inwestują w marketing, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Nic dziwnego, że cena baterii często jest stosunkowo większa niż cena baterii od mało znanych producentów z tanich sklepów z gadżetami. Na podstawie przeprowadzonych przez Polski Instytut Badań Jakości można wysnuć wnioski, że baterie droższych marek (Energizer i Duracell) są najlepszym wyborem do urządzeń domowych. Jednak warto zwrócić uwagę, że są także marki, które oferują tańszą cenę za całkiem przyzwoitą jakość.
Na ile powinna wystarczyć standardowa bateria?
Klasyczne baterie do elektronicznego sprzętu różnią się między sobą m.in. żywotnością i pojemnością. Standardowe baterie, czyli najpopularniejsze ogniwa alkaliczne o wielkości AA, posiadają pojemność na poziomie ok. 3000 mAh. To, na jak długo wystarczy Ci pojedyncza bateria, zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia i poboru mocy. Urządzenia niewymagające dużych ilości mocy (np. standardowy piloty do telewizora) są w stanie pracować na alkalicznych bateriach nawet przez cały rok.
Czy baterie można ładować?
Tradycyjne baterie alkaliczne i cynkowo-węglowe, które możesz kupić w dyskontach lub nawet specjalistycznych sklepach, nie są przeznaczone do ponownego naładowania. Co więcej, próba naładowania jednorazowych baterii grozi rozlaniem elektrolitu, a nawet jego wybuchem! Zdecydowanie nie warto próbować tego na własną rękę, a producent nie bierze odpowiedzialności za nieodpowiednie obchodzenie się z bateriami.
Baterie do wielokrotnego ładowania
Prawdopodobnie jednak widziałeś kiedyś baterie umieszczane w specjalnej ładowarce. Niech wygląd Cię nie zmyli - te “baterie” to tak naprawdę akumulatory (a dokładniej akumulatorki), które tylko z wyglądu przypominały zwykłe, jednorazowe ogniwa.Ten rodzaj baterii jest jak najbardziej przeznaczony do bezpiecznego, wielokrotnego ładowania.
Co jest lepszym wyborem - baterie czy akumulatorki? Jakie baterie wybrać?
Jednorazowe baterie vs. wielorazowe akumulatorki. Czas zastanowić się, co będzie lepszym wyborem do elektronicznego sprzętu, który używasz na co dzień.
Po pierwsze, akumulatorki, czyli baterie wielokrotnego ładowania, to świetny sposób na zredukowanie ilość zużytych baterii. Rozładowane baterie posiadają toksyczne substancje takie jak kadm, ołów czy rtęć, które mogą trafić do środowiska i zatruć zasoby wody. Akumulatorki wyrzuca się o wiele rzadziej niż baterie, dlatego są niesamowicie ekologicznym rozwiązaniem.
Minusem posiadania baterii do ładowania jest ich podatność na skrajne temperatury. Oznacza to, że wysokie i niskie temperatury potrafią doprowadzić do rozładowania się baterii przy dłuższym przechowywaniu. Sprawdzą się jednak doskonale do sprzętu, który wymaga więcej energii niż np. pilot do telewizora. Mowa tu o wszelkich kontrolerach do gier, tablety, zabawki dla dzieci lub odtwarzacze do muzyki. Natomiast klasyczne baterie sprawdzą się w niewymagającym sprzęcie elektronicznym, któremu wystarczy jedna bateria na kilkanaście miesięcy.
Jakie baterie wybrać? Podsumowanie
Do domu zdecydowanie polecamy najpopularniejsze baterie alkaliczne, które niemal całkowicie wypierają już baterie cynkowo-węglowe. Pamiętaj, aby upewnić się, jaki rozmiar jest potrzebny do konkretnego urządzenia, aby uniknąć zakupu zbyt małej lub zbyt dużej baterii. Na jakie marki decydujecie się najczęściej - popularne i często reklamowane, czy może najtańsze, ale dostępne od ręki w dyskontach? Koniecznie dajcie znać!
od zawsze na zawsze – najlepsze baterie to duracell 😉