Close

Jakie baterie wybrać? Poradnik przy wyborze

Znowu rozładował Ci się pilot? Twój syn narzeka na niedziałający kontroler do konsoli? Nie jesteś w stanie zważyć nawet małej ilości mąki, bo waga kuchenna co chwilę się wyłącza? Z odpowiednimi bateriami wszystkie elektroniczne urządzenia w domu działają długo i niezawodnie. Jakie rodzaje baterii znajdziesz w sklepach? Czy baterie można ładować? Jakie baterie są najlepsze do domu? Sprawdź nasz przewodnik do bateriach do urządzeń elektronicznych!

Aktualizacja: Wrzesień 2022

#1
Energizer Industrial LR03 AAA
Energizer Industrial LR03 AAA

Baterie alkaliczne Energizer z serii Industrial są jednym z najchętniej wybieranych ogniw na rynku. Jak przystało na nowoczesny produkt, nie znajdziemy w nich szkodliwej rtęci. Ich działanie jest gwarantowane w warunkach od -18 do aż +55 stopni Celsjusza, a okres ich życia wynosi aż 10 lat. Możemy więc ze spokojem zakupić duży zapas tych ogniw i używać kolejnych z nich w razie potrzeby. Baterie występują m.in. z popularnym rozmiarze AAA. Zasilą więc one piloty do telewizorów, kamerki sportowe czy zabawki. W kontekście stosunku jakości do ceny jest to zdecydowana czołówka.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Bardzo dobre baterie. Używam ich do różnych zadań i zawsze wytrzymują na długi czas. Ich zakup jest często bardziej opłacalny względem droższych akumulatorów. ”

Sprawdź cenę
#2
Akumulatory Green Cell R6 AA 2600mAh
Akumulatory Green Cell R6 AA 2600mAh

Akumulatorki Green Cell to świetny wybór do urządzeń przenośnych o większym zapotrzebowaniu na energię. Każde z ogniw posiada pojemność 2600mAh i z powodzeniem sprawdzi się np. w lampach błyskowych fotograficznych, pilotach do dronów, słuchawkach, latarkach czy aparatach fotograficznych. Producent zapewnia wysoką trwałość swoich ogniw i zapewnia, że baterie poradzą sobie z wysokim obciążeniem nawet przez 3 lata. Nieźle wypadają również pod względem podatności na samorozładowanie. Po 6 miesiącach nieużywania nadal pozostaje w nich 70% ówczesnej energii.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Bardzo dobre akumulatorki za rozsądną cenę. Sprawdzają się tak samo dobrze jak droższe odpowiedniki.”

Sprawdź cenę
#3
Varta Industrial Pro LR6 AA
Varta Industrial Pro LR6 AA

Seria Industrial Pro firmy Varta to bardzo wysokiej jakości ogniwa przeznaczone zarówno do prostszych, jak i bardziej zaawansowanych urządzeń. Baterie alkaliczne mają ok 2950mAh pojemności i są zdolne do bezproblemowej pracy w warunkach od -24 do +50 stopni Celsjusza. Długi czas działania akumulatora poprawia także technologia High Energy. Możemy więc ze spokojem używać tych ogniw w sprzętach wymagających długotrwałego, ciągłego dostępu do prądu, a także elektronice wymagającej dużego natężenia prądu. To rewelacyjna propozycja, biorąc pod uwagę, że przy hurtowym zamówieniu cena jednego ogniwa spada nawet do 1zł.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Sprawdziłem już chyba wszystkie rodzaje baterii alkalicznych i te są jednymi z najtrwalszych.”

Sprawdź cenę
#4
GP Alkaline LR44
GP Alkaline LR44

Baterie LR44 typu „pastylka” po dziś dzień są stosowane w wielu różnych sprzętach elektronicznych nie wymagających dużej ilości energii do pracy. Niegdyś był to standard spotykany m.in. z aparatach fotograficznych, a obecnie znajdziemy je w niektórych kalkulatorach, pilotach czy wagach. Pracujące z nominalnym napięciem 1,5V ogniwa nie zawierają ołowiu oraz są bardzo wytrzymałe. Ich czas pracy może być nawet kilkakrotnie dłuższy od najtańszych produktów firm konkurencyjnych. Do tego dochodzi niskie ryzyko wylania – również nieoczywista sprawa w kategorii tańszych baterii. Decydując się na zakup większej ilości sztuk, baterie GP Alkaline okazują się być również bardzo przystępne cenowo.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Ogniwa dobrej jakości. GP działa długo i bardzo powoli traci swoje napięcie. ”

Sprawdź cenę
#5
Duracell CR2032
Duracell CR2032

Baterie guzikowe firmy Duracell to zawsze dobry wybór. Ich głównym przeznaczeniem są zegarki, liczniki czy piloty zdalnego sterowania – także samochodowe. Szczególnie w ich przypadku warto jest zakupić solidną baterię, która wytrzyma co najmniej kilka kolejnych lat. Duracell to oczywiście również świetny wybór do innych zastosowań. Produkty marki kojarzonej z króliczkiem cechują się świetną wytrzymałością i bardzo długim czasem pracy. Duracell CR2032 sprawdzi się świetnie także jako bateria komputerowa do podtrzymywania daty. Praktycznie zerowe ryzyko jej wylania zapewnia całkowite bezpieczeństwo jej użycia.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Duracell to wysoka półka wśród baterii. Kupuję je do wszystkich moich urządzeń i zawsze jestem zadowolony.”

Sprawdź cenę
#6
Duracell LR6 AA
Duracell LR6 AA

Te baterie od lat chwalone są za wyjątkową wytrzymałość. Producent dumnie twierdzi, że są to jedne z najmocniejszych baterii alkalicznych na rynku. I rzeczywiście – liczne testy wykazały, że ogniwa te bardzo dobrze znoszą zarówno długą pracę, jak i wykorzystanie w warunkach wymagających wysokiego natężenia prądu. Ogniwa Duracell mają około 3000mAh pojemności, co jest świetnym wynikiem. To więc idealny wybór do latarek, gier i zabawek elektronicznych, przenośnego sprzętu audio czy nawet wykrywaczy metali. Producent deklaruje, że te ogniwa będą nadawały się do użycia co najmniej 10 lat po ich wyprodukowaniu.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Jeśli potrzebujesz baterii do sprzętu mocno głodnego prądu, to postaw na Duracell.”

Sprawdź cenę

Jakie są rodzaje baterii?

BATERIE ALKALICZNE BATERIE ALKALICZNE
+ dobra wydajność
+ dobra dostępność w sklepach
+ niskie ryzyko wylania
+ dobry wybór do większości urządzeń
- nie zastąpią akumulatorów – nie można ich ładować
BATERIE CYNKOWO-WĘGLOWE BATERIE CYNKOWO-WĘGLOWE
+ niska cena
+ dobre do tańszych urzadzeń
- niska wydajność
- wyższe ryzyko wylania
BATERIE SREBROWE BATERIE SREBROWE
+ gwarancja stałego napięcia
+ idealne do urządzeń precyzyjnych
- słaba dostępność
- wyższa cena
BATERIE LITOWO-MANGANOWE BATERIE LITOWO-MANGANOWE
+ długa żywotność
+ wysoka gęstość energii
+ świetne do sprzętów o wysokim zapotrzebowaniu na energię
- wyższa cena

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii?

RODZAJ BATERII
RODZAJ BATERII

O rodzajach baterii wspomnieliśmy już co nieco. Zapewne już zauważyłeś, że każdy z rodzajów baterii posiada nieco inne właściwości. Z tego powodu baterie srebrowe najlepiej sprawdzą się przy urządzeniach, które do niezmąconego działa wymagają stałego napięcia. Baterie litowo-manganowe dedykowane są profesjonalnemu sprzętowi, który wymaga przede wszystkim podtrzymywania zasobów pamięci. Najbardziej uniwersalnym rodzajem ogniw, które świetnie sprawdzają się w niemal wszystkich rodzajach gadżetów i sprzętu do domu są baterie alkaliczne.

POJEMNOŚC BATERII
POJEMNOŚC BATERII

Pojemność baterii jest określona w mAh i pozwala na określenie, jaki całkowity ładunek może dostarczyć jedna bateria. Precyzyjne ustalenie pojemności jednorazowych baterii wcale nie jest prosta, a producenci tym bardziej nam tego nie ułatwiają. Wielu z nich jednak idzie na rękę konsumentom i podaje orientacyjną pojemność danej baterii, co bardzo ułatwia podjęcie decyzji. I tak na przykład baterie o popularnej wielkości AA (czyli tzw. paluszki) będą miały baterie litowe, później alkaliczne, a najmniejszą pojemność będą posiadały baterie cynkowo-węglowe. I tak na przykład baterie typu AA będą miały największą pojemność, jeśli będą litowe, nieco mniejszą w przypadku ogniw alkalicznych, a najmniejszą - cynkowo-węglowe.

ŻYWOTNOŚĆ
ŻYWOTNOŚĆ

Skoro mowa o pojemności, nie możemy zapomnieć o żywotności baterii. Ogniwa mogą posiadać żywotność od dwóch do nawet dziesięciu lat - wszystko zależy od rodzaju elektrolitu i zastosowanej technologii. Najdłuższą żywotnością cieszą się baterie alkaliczne, które wytrzymują do nawet 10 lat bez utraty swoich zdolności.

MARKA I CENA
MARKA I CENA

W przypadku baterii nietrudno zauważyć, że wiele marek próbuje przekonać kupujących do swoich produktów. Czy faktycznie warto stawiać na najbardziej znane marki? Jak pokazuje wiele testów konsumenckich - tak. Baterie znanych marek takich jak Duracell, Varta, Energizer czy nawet GP posiadają udokumentowaną wyższa wydajność w stosunku do mniej popularnych producentów.

Który rodzaj baterii najlepiej sprawdzi się do urządzeń domowych?

Poszukując najlepszych dla nas baterii, musimy wziąć pod uwagę specyfikację urządzeń oraz warunki, w jakich będą one używane.

Baterie AA

Tradycyjne baterie cynkowo-węglowe o pojemności do 1000mAh dobrze sprawdzą się w rzadko używanym sprzęcie. Istotny będzie także możliwie niski pobór energii. Takie baterie dobrze sprawdzą się np. z zegarach i budzikach, tradycyjnych pilotach czy w sporadycznie używanych zabawkach. Częste uruchamianie urządzenia czy duży pobór przez niego energii wpłynie natomiast na bardzo szybkie rozładowanie ogniwa.

W takiej sytuacji lepiej jest sięgnąć po baterie alkaiczne. Są co prawda symbolicznie droższe, jednak mieszczą w sobie nawet ponad 2 razy większą ilość ładunku. Baterie alkaiczne dobrze sprawdzą się więc w często używanych urządzeniach, które cechują się większym zużyciem prądu. Będą to więc latarki, aparaty cyfrowe, lampy błyskowe czy akcesoria do komputerów osobistych typu bezprzewodowe myszy i klawiatury.  

W najbardziej wymagających urządzeniach, które bardzo często używamy, najlepiej sprawdza się akumulatory niklowo-wodorowe (Ni-MH). W sprzedaży znajdziemy wiele różnych produktów w tej kategorii. Najciekawszą obecnie opcją są akumulatory nowej generacji, które tracą swój ładunek bardzo powoli. Leżący przez kilka miesięcy, bezczynny aparat fotograficzny nadal zachowa znaczną większość energii po ostatnim użyciu.

Baterie AAA

To drugi co do popularności rodzaj baterii. Z pozoru wydają się być one nie wiele mniejsze od najbardziej znanych ogniw AA. Ich objętość jest jednak znacznie mniejsza, co pozwala na zauważalne zmniejszenie grubości wielu urządzeń. Często spotkamy je w pilotach, odtwarzaczach muzycznych czy małych kamerkach. Podobnie jak w przypadku baterii AA, tu także znajdziemy różne rodzaje ogniw. Popularne są także akumulatory w tym rozmiarze.

Baterie CR

Takie oznaczenie znajdziemy na bateriach litowo-manganowych. Ogniwa te charakteryzują się bardzo małymi wymiarami. Kształt ich bryły przypomina płaski walec o średnicy od kilkunastu do kilkudziesięciu mm oraz wysokości kilku mm. Wymiary te sprawiają, że urządzenia z bateriami CR mogą być bardzo małe i lekkie. Ten rodzaj zasilania najczęściej spotkamy w zegarkach, kalkulatorach, urządzeniach transmisyjnych czy nawet w komputerach, w których służą do podtrzymywania pamięci BIOSU i zegara.

Baterie AG

Baterie cynkowo powietrzne zwykle są wykorzystywane w aparatach słuchowych i urządzeniach pomiarowych. Czas ich działania to 3-4 miesiące, a dużą zaletą jest możliwość długiego ich pozostawienia w opakowaniu i nieużywania. To jeden z najmniejszych rodzajów baterii charakteryzujący się jednym z największych współczynników przechowywania energii z danej masie.

Czy dobre baterie są drogie? Czy cena idzie w parze z jakością?

Marka baterii i zastosowana technologia grają pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o jakość i wydajność baterii. Jak ma się do tego cena? Cóż, nie będziemy ukrywać, że znane marki, inwestują w marketing, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Nic dziwnego, że cena baterii często jest stosunkowo większa niż cena baterii od mało znanych producentów z tanich sklepów z gadżetami. Na podstawie przeprowadzonych przez Polski Instytut Badań Jakości można wysnuć wnioski, że baterie droższych marek (Energizer i Duracell) są najlepszym wyborem do urządzeń domowych. Jednak warto zwrócić uwagę, że są także marki, które oferują tańszą cenę za całkiem przyzwoitą jakość.

Na ile powinna wystarczyć standardowa bateria?

Klasyczne baterie do elektronicznego sprzętu różnią się między sobą m.in. żywotnością i pojemnością. Standardowe baterie, czyli najpopularniejsze ogniwa alkaliczne o wielkości AA, posiadają pojemność na poziomie ok. 3000 mAh. To, na jak długo wystarczy Ci pojedyncza bateria, zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia i poboru mocy. Urządzenia niewymagające dużych ilości mocy (np. standardowy piloty do telewizora) są w stanie pracować na alkalicznych bateriach nawet przez cały rok.

Na ile powinna wystarczyć standardowa bateria?

Czy baterie można ładować?

Tradycyjne baterie alkaliczne i cynkowo-węglowe, które możesz kupić w dyskontach lub nawet specjalistycznych sklepach, nie są przeznaczone do ponownego naładowania. Co więcej, próba naładowania jednorazowych baterii grozi rozlaniem elektrolitu, a nawet jego wybuchem! Zdecydowanie nie warto próbować tego na własną rękę, a producent nie bierze odpowiedzialności za nieodpowiednie obchodzenie się z bateriami.

Baterie do wielokrotnego ładowania

Prawdopodobnie jednak widziałeś kiedyś baterie umieszczane w specjalnej ładowarce. Niech wygląd Cię nie zmyli - te “baterie” to tak naprawdę akumulatory (a dokładniej akumulatorki), które tylko z wyglądu przypominały zwykłe, jednorazowe ogniwa.Ten rodzaj baterii jest jak najbardziej przeznaczony do bezpiecznego, wielokrotnego ładowania.

Co jest lepszym wyborem - baterie czy akumulatorki? Jakie baterie wybrać?

Jednorazowe baterie vs. wielorazowe akumulatorki. Czas zastanowić się, co będzie lepszym wyborem do elektronicznego sprzętu, który używasz na co dzień.

Po pierwsze, akumulatorki, czyli baterie wielokrotnego ładowania, to świetny sposób na zredukowanie ilość zużytych baterii. Rozładowane baterie posiadają toksyczne substancje takie jak kadm, ołów czy rtęć, które mogą trafić do środowiska i zatruć zasoby wody. Akumulatorki wyrzuca się o wiele rzadziej niż baterie, dlatego są niesamowicie ekologicznym rozwiązaniem.

Minusem posiadania baterii do ładowania jest ich podatność na skrajne temperatury. Oznacza to, że wysokie i niskie temperatury potrafią doprowadzić do rozładowania się baterii przy dłuższym przechowywaniu. Sprawdzą się jednak doskonale do sprzętu, który wymaga więcej energii niż np. pilot do telewizora. Mowa tu o wszelkich kontrolerach do gier, tablety, zabawki dla dzieci lub odtwarzacze do muzyki. Natomiast klasyczne baterie sprawdzą się w niewymagającym sprzęcie elektronicznym, któremu wystarczy jedna bateria na kilkanaście miesięcy.

Jakie baterie wybrać? Podsumowanie

Do domu zdecydowanie polecamy najpopularniejsze baterie alkaliczne, które niemal całkowicie wypierają już baterie cynkowo-węglowe. Pamiętaj, aby upewnić się, jaki rozmiar jest potrzebny do konkretnego urządzenia, aby uniknąć zakupu zbyt małej lub zbyt dużej baterii. Na jakie marki decydujecie się najczęściej - popularne i często reklamowane, czy może najtańsze, ale dostępne od ręki w dyskontach? Koniecznie dajcie znać!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adasko
adasko
1 rok temu

od zawsze na zawsze – najlepsze baterie to duracell 😉

Zamknij