Aktualizacja: Listopad 2024
W większych mieszkaniach, domach lub lokalach usługowych sieć WiFi generowana przez nasz router może okazać się zbyt słaba, aby zagwarantować dobre działanie internetu na całej powierzchni lokalu. W takim wypadku wcale nie jesteśmy zmuszeni na zakup drogiego, mocnego routera zdolnego do wygenerowania bardzo silnego sygnału. Do zwiększenia zasięgu i poprawienia działania naszej sieci zwykle wystarczy repeater - czyli wzmacniacz WiFi.
Jakie są rodzaje wzmacniaczy WiFi?
Który wzmacniacz WiFi wybrać? Na co zwrócić uwagę?
W zależności od modelu i zastosowanych rozwiązań technologicznych, wzmacniacze Wi-Fi pracują w różnych standardach. Ten parametr jest oznaczany 802.11, a umieszczona litera na końcu informuje precyzyjnie o stosowanym standardzie WiFi.
Szybkość transmisji wpływa na prędkość przesyłania i odbierania danych. Im wyższa prędkość transmisji, tym lepsza jakość oglądanych filmów i szybsze ich ładowanie. Zdecydowanie polecamy modele powyżej 300 Mbps.
Najczęściej obsługiwanym pasmem pracy jest 2,4 GHz, jednak coraz częściej można spotkać modele, które obsługują także 5 GHz.
Jeżeli masz w swoim domu urządzenia przewodowe, które chcesz podłączyć do bezprzewodowej sieci LAN, przyda Ci się specjalne wejście we wzmacniaczu sygnału. Wejście to jest nazywane RJ-45 i pozwala na podłączenie przewodu Ethernet.
Jaki wzmacniacz WiFi będzie najlepszy? Ranking wzmacniaczy WiFi
Xiaomi Range Extender Pro – mocny wzmacniacz WiFi
2 zewnętrzne anteny
Model Xiaomi Range Extender Pro wyróżnia się dwiema, zewnętrznymi antenami. Taka budowa wzmacnia sygnał, dzięki czemu urządzenie może byc stosowane nawet na dużym metrażu.
Obsługa wielu urządzeń
Potrzebujesz wydajnego wzmacniacza WiFi? Xiaomi Range Extander Pro, dzięki swojej sile wzmacniana, umożliwia jednoczesną pracę na wielu urządzeniach. Maksymalna ilość podłączonych urządzeń wynosi 16.
AVM FRITZ! WLAN Repeater 310 – kompaktowy wzmacniacz sieci
Bezpieczny Internet
Model WLAN Repeater 310 umożliwia korzystanie z bezpiecznego szyfrowania WPA2, WPA i WEP. Oznacza to, że wzmacniacz jest kompatybilny z najpopularniejszymi rodzajami szyfrowania, jakie znajdziesz w urządzenia stosowanych w domu. Obecność szyfrowania podnosi bezpieczeństwo korzystania z sieci WiFi.
Możliwość stworzenia sieci Mesh
Wzmacniacz sieci od AVM FRITZ! pozwala na stworzenie sieci Mesh dopasowanej do wielkości Twojego domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w inne komponenty marki FRITZ!, m.in. FRITZ!Box czy opisywany już wzmacniacz sieci.
TP-LINK RE200 AC750 – wzmacniacz sieci z dużą prędkością transmisji
Szybka konfiguracja
Konfiguracja modelu RE200 jest bardzo prosta i zajmuje mniej niż kilkanaście sekund. Wystarczy, że przeciśniesz jeden, a następnie drugi przycisk, a urządzenie automatycznie podłączy się do Twojej sieci, wzmacniając jej sygnał.
Wbudowany port Ethernet
TP-LINK RE200 wyróżnia się wbudowanym portem typu Ethernet. Dzięki temu możesz używać wzmacniacza WiFi także jako karty sieciowej. To ważna funkcja, jeśli jesteś posiadaczem sieciowych urządzeń przewodowych tj. dekodery czy odtwarzacze Blu-Ray.
TP-Link TL-WA854RE – wzmacniacz WiFi o małych rozmiarach
Czytelne diody
Na obudowie urządzenia TP-Link znajdziesz 5 diod. Ich obecność pomaga określić, czy wzmacniacz jest umieszczony w odpowiednim. Zapalone diody świadcza o wysokiej sile zasięgu i wysokim poziomie transmisji danych.
Kompaktowe rozmiary
Rozmiary tego modelu 66 mm x 110 mm. Z łatwością zmieści się w każdym gniazdku elektrycznym, dlatego możesz umieścić go w każdym pomieszczeniu w domu. Uniwersalny wygląd sprawia, że urządzenie nie rzuca się także w oczy.
TP-LINK WA850RE – wzmacniacz sieci WiFi z aplikacją
Dedykowana aplikacja
Wraz ze wzmacniaczem TP-LINK otrzymasz dostęp do specjalnej aplikacji na smartfon od tej firmy. Za pomocą aplikacji Tether masz możliwość zdalnego wyłączenia migających diod urządzenia, co jest ważne w ciągu nocy.
Wskaźnik mocy sygnału
Na obudowie modelu WA850RE znajdziesz 5 diod. Ilość zapalonych diod informuje Cię o sile sygnały, co pozwala wybrać optymalne miejsce w mieszkaniu do zamontowania wzmacniacza.
TP-LINK TL-WA855RE – zdalnie sterowany wzmacniacz WiFi
Dwie anteny
Wzmacniacz WiFi TP-LINK WA855RE swoją budową wyróżnia się spośród większości modeli w zestawieniu. Dwie zewnętrzne anteny zwiększają jakość i zasięg emitowana sygnału Wi-Fi.
Zdalna obsługa
Podobnie jak inne modele od firmy TP-LINK, to urządzenie także jest wyposazone w dedykowaną aplikację na smartfona. Aplikacja Tether pozwala na zdalne wyłączanie, włączanie oraz śledzenie wydajności sieci.
WIFI REPEATER – wzmacniacz sygnału do gniazdka
Dwa tryby pracy
WiFi Repeater to urządzenie, które pracuje na dwa sposoby. Jednym z dostępnych trybów pracy jest przedłużanie obecnej sieci Wi-Fi. Drugi tryb, czyli Access Point, pozwala na połączenie urządzeń przewodowych za pomocą przewodu Ethernet, który również znajdziesz w zestawie.
Energooszczędna praca
Wi-Fi Repeater jest energooszczędnym wyborem do domu. Urządzenie zużywa tylko 3W energii elektrycznej. Ten model z pewnością nie wpłynie na wysokość Twoich rachunków, dlatego jest bardzo energooszczędny.
TP-LINK RE190 – wzmacniacz sygnału Wi-Fi
Standard 2,4 GHz i 5 GHz
TP-LINK RE190 to świetny wybór dla osób, które oczekują pracy w najnowszych standardach. Urządzenie oferuje obsługę urządzeń zarówno w standardzie 2,4 GHz, jak i w zaawansowanych standardzie 5 GHz.
Wskaźnik siły sygnału
Model RE190 jest wyposażony także w szereg diod, w tym wskaźnik mocy sygnału. To prosty, ale skuteczny miernik siły sygnału. Informuje Cię on o braku połączenia czy ustawieniu wzmacniacza w zbyt dużej odległości od routera.
Tenda A9 – wzmacniacz sieci o dużym zasięgu
Do dużych domów
Wzmacniacz sieci Tenda A9 to model, który wspaniale się nadaje do domów i dużych mieszkań. Wbudowane anteny zewnętrzne pozwalają na rozszerzenie sieci Wi-Fi do 200 m². Urządzenie jest także odporne na zakłócenia.
Rozszerzenie sygnału
Tenda A9 to model prosty w obsłudze. W każdej chwili możesz rozszerzyć obecną sieć Wi-Fi za pomocą jednego przycisku. Konfiguracja nie sprawi więc problemu nawet dla osób, które nie są niezaznajomieni z najnowszymi technologiami.
AVM FRITZ! Repeater 1200 – wzmacniacz sieci z funkcją Mesh
Bezprzewodowa karta sieciowa
Model FRITZ! Repeater 1200 to urządzenie wyposażone w Gigabitowy port typu LAN. Pozwala to na podłączenie urządzeń pozbawionych bezprzewodowej karty sieciowej na podłączenie z siecią WLAN.
Wybór najlepszego pasma pracy
FRITZ! Repeater 1200 wyróżnia się wbudowaną funkcją Intelligent Cross Band Repeating. Ta opcja pozwala na dobór pasma pracy, dopasowanego do Twoich potrzeb. W połączeniu z trybem Autochannel urządzenie samo dobiera częstotliwość pracy.
Co daje wzmacniacz WiFi?
Wzmacniacz sygnału WiFi pozwala na zwiększenie zasięgu domowej sieci bezprzewodowej. Jeżeli nasz router nie wystarcza do zapewnienia wysokiej jakości połączenia w całej powierzchni domu, to wzmacniacz w łatwy sposób pomoże nam rozwiązać ten problem. Wystarczy go włączyć i jednym przyciskiem połączyć z routerem. Dzięki niemu nie ma potrzeby wymieniania routera na mocniejszy, droższy model.
Jak działa wzmacniacz WiFi?
Przedłużacz sygnału WiFi domyślnie odbiera sygnał sieci bezprzewodowej z naszego routera, a następnie nadaje sygnał identyczny o większej mocy, niż ta w miejscu, w którym repeater się znajduje.
Jeżeli wzmacniacz WiFi posiada tryb Access Point, to możliwe jest także połączenie go z routerem przewodowo (kabel Ethernet), a repeater będzie działał jako bezprzewodowy punkt dostępowy dla tego przewodowego portu routera.
Jak podłączyć wzmacniacz WiFi do obecnego routera?
Domyślny sposób podłączenia wzmacniacza jest bardzo prosty. Zdecydowana większość routerów WiFi posiada przycisk WPS. Umożliwia on szybkie podłączenie zewnętrznych urządzeń do sieci bezprzewodowej bez podawania hasła. Aby połączyć wzmacniacz zasięgu WiFi, najpierw musimy oba urządzenia podłączyć do zasilania, a następnie uruchomić. Kolejno przyciskamy przycisk WPS na routerze oraz w ciągu następnych kilku sekund ten sam przycisk na wzmacniaczu. Połączenie powinno nastąpić automatycznie.
Wzmacniacz WiFi czy to działa? Czy zakup repeatera WiFi ma sens?
Jeżeli w niektórych miejscach naszego mieszkania lub domu poziom sygnału WiFi generowanego przez router jest słaby, przez co połączenie jest zrywane lub oglądanie filmów wymaga częstego ich buforowania, to repeater WiFi zdecydowanie ma sens. Urządzenie to umieszczone to w odpowiednim miejscu z łatwością zwiększy zasięg sieci o kilka, kilkanaście metrów, co może mieć kluczowy wpływ na komfort korzystania z internetu. Rozwiązanie to działa bardzo dobrze, co może być potwierdzone dużą ilością pozytywnych opinii wystawionych tym urządzeniom.
Gdzie umieścić wzmacniacz WiFi aby działał najskuteczniej?
Wzmacniacze WiFi działają najlepiej umieszczone w miejscach jak najbardziej oddalonych od routera, ale jednocześnie z wystarczającym poziomem sygnału sieci bezprzewodowej. Zbyt dalekie umieszczenie repeatera spowoduje zrywanie połączenia, co będzie bardzo frustrujące dla użytkownika. Umieszczenia wzmacniacza zbyt blisko routera może rozszerzyć zasięg o zbyt niewielką odległość, przez co połączenie z internetem w całym domu nadal nie będzie szybkie i stabilne. Nie ma stałej reguły, w jakiej odległości wzmacniacz powinien się znajdować od routera. Wpływa na to grubość ścian w naszym domu, a także rozmieszczenie mebli czy urządzeń. W określeniu odpowiedniego miejsca pomogą nam wskaźniki sygnału, w które wyposażona jest większość wzmacniaczy.
Wzmacniacz WiFi czy router? W co lepiej zainwestować?
Mówi się, że dobry router to taki, o którym nie pamiętamy. I rzeczywiście, jeżeli router nie sprawia żadnych problemów, a internet zawsze działa, to zwykle nie kontrolujemy stanu i działania routera. Przypominamy sobie o tym dopiero, gdy następuje awaria. Jeżeli nasz router jest sprawny i nie sprawia kłopotów, a także jego parametry są dla nas wystarczające, to nie warto go wymieniać. Tańszym i prostszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz WiFi. Jego podłączenie zajmie kilka sekund, a wydatek będzie wielokrotnie mniejszy niż w przypadku nowego routera o dużym zasięgu.
Wzmacniacz WiFi czy warto - wady i zalety
Wzmacniacz WiFi to urządzenie bardzo przydatne, jeżeli nasz router nie wytwarza wystarczająco silnego sygnału WiFi. Montaż repeatera jest banalny, a ustawienie zajmuje najczęściej kilka sekund. To także urządzenia bardzo małe, zwykle tanie i energooszczędne – zużywają do kilku wat energii. Są one jednak dodatkowym urządzeniem, stanowiącym infrastrukturę sieci. W przypadku awarii, diagnostyka może być trudniejsza (określenie czy problem jest po stronie routera, urządzenia końcowego czy repeatera). Wzmacniacze współpracujące z najnowszymi standardami sieci czasem bywają drogie, a większość urządzeń nie posiada dodatkowych funkcjonalności.
Który wzmacniacz WiFi wybrać? Podsumowanie
Wybór wzmacniacza WiFi nie należy do najtrudniejszych, jeśli znamy parametry naszego routera. Wiedząc, jakiego rodzaju siec WiFi znajduje się w naszym domu, od razu rozpocząć można poszukiwania repeatera. Jeżeli jedyne, czego od tego urządzenia oczekujemy, to zwiększanie zasięgu sieci WiFi, to możemy wybrać prostsze i tańsze urządzenie. Osoby, które potrzebują także dodatkowych funkcji takich jak serwer plików lub utworzenie dodatkowej sieci 4G LTE powinny natomiast rozważyć zakup większego i bardziej skomplikowanego w obsłudze urządzenia takiego jak znajdujący się w zestawieniu Easybox.
router bez wps to żenada
opcja ta powinna się już znajdować w każdym modelu