Close

Jaką fontannę ogrodową wybrać? Ranking fontann ogrodowych

Fontanny ogrodowe zwykle kojarzą nam się z luksusem, przepychem i ogrodami pałacowymi. Nic bardziej mylnego! W sklepach znajdziemy dziesiątki różnych produktów, na które może pozwolić sobie każdy z nas. Do wyboru mamy zarówno większe, jak i mniejsze modele o różnej charakterystyce działania. Mowa tu o różnych typach natrysków wodnych, kształtach i gabarytach samych konstrukcji fontanny czy dodatkach takich jak podświetlenie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jak jednak wybrać ten odpowiedni model fontanny? Przyglądamy się temu właśnie w tym artykule!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Fontanna ogrodowa - jakie są rodzaje fontann ogrodowych?

FONTANNA WOLNOSTOJĄCA FONTANNA WOLNOSTOJĄCA
+ ustawimy w dowolnym miejscu
+ samodzielne działanie
+ ciekawe formy i duży wybór wielkości
- wysoka cena
FONTANNA OGRODOWA SOLARNA FONTANNA OGRODOWA SOLARNA
+ nie wymaga dostarczenia zasilania z zewnątrz
+ niska cena
+ bezproblemowe działanie
- nie wymaga dostarczenia zasilania z zewnątrz
- niska cena
- bezproblemowe działanie
FONTANNA DO OCZKA WODNEGO FONTANNA DO OCZKA WODNEGO
+ dobrze ukryta pompa
+ dostępne modele z zasilaniem solarnym
+ łatwy montaż
- dobrze ukryta pompa
- dostępne modele z zasilaniem solarnym
- łatwy montaż
FONTANNA TYPU WODNA KASKADA FONTANNA TYPU WODNA KASKADA
+ przyjemny plusk wody
+ ciekawy wygląd
+ dostępne modele o różnych kształtach
- zajmuje sporo miejsca
FONTANNA PRZYŚCIENNA FONTANNA PRZYŚCIENNA
+ uatrakcyjnia wygląd budynku
+ doskonała jakość wykonania
+ przydatna przy pracach ogrodowych
- ograniczony wybór modeli

Jak wybrać fontannę ogrodową? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy fontanny wolnostojące, z przeznaczeniem do oczek wodnych, płytszych lub głębszych zbiorników, a także modele przystosowane do zamocowania na ścianie. Typ wybieranej przez nas fontanny jest oczywiście uzależniony od miejsca, w jakim zamierzamy ją ustawić. Jeśli zależy nam na jak największym efekcie „wow”, postawmy na model wolnostojący typu kaskada. Do zwykłego napowietrzania zbiornika wody wystarczy natomiast mała fontanna solarna.

WYGLĄD
WYGLĄD

Fontanna będzie oczywiście ozdobą naszego ogrodu. Warto więc wybrać model, który będzie dobrze pasował swoją stylistyką do ogólnego charakteru ogrodu, a przy okazji zadowoli nasz gust estetyczny. Mowa tu nie tylko o samym wyglądzie korpusu urządzenia, ale także o dostępnych rodzajach generowanego natrysku. Do wyboru mamy natryski punktowe czy rozproszone, a także wodospady i strumienie. W nocy natomiast istotną rolę odegra podświetlenie – to ono będzie wyróżniało fontannę z ciemnego otoczenia.

WYMIARY I WAGA
WYMIARY I WAGA

Te parametry są szczególnie ważne w przypadku fontann wolnostojących. Są to zazwyczaj spore i ciężkie urządzenia, które musimy ustawić na stabilnym i prostym gruncie. Przed zakupem fontanny dobrze jest więc przygotować powierzchnię, na której ma ona stać. Wymiary pełnią także istotną rolę pod względem estetyki – fontannę powinniśmy odpowiednio wkomponować wśród roślin lub elementów wyposażenia ogrodu. Nie powinna zbytnio nad nimi dominować, ani także być dominowana.

MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA
MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA

To ponownie bardzo ważna kwestia w przypadku fontann wolnostojących. W przypadku modeli kaskadowych znajdziemy konstrukcje imitujące kamień, drewno czy glinę. Fontanny nie są oczywiście wykonywane z naturalnych surowców, a zwykle z żywicy epoksydowej. To świetny materiał, który dobrze znosi nieprzyjazne warunki atmosferyczne oraz skrajne temperatury. Istotne jest także jego malowanie – odpowiednio nałożona farba wytrzyma do kilku lat. Na szczęście w razie powstawania ubytków w lakierze sami możemy podjąć się renowacji.

RODZAJ ZASILANIA POMPY
RODZAJ ZASILANIA POMPY

Praktycznie każda fontanna dostępna w sprzedaży jest zasilana energią elektryczną. Do wyboru mamy jednak urządzenia czerpiące energię z gniazdka elektrycznego, jak i modele z panelami solarnymi. Te pierwsze wymagają oczywiście podłączenia przewodu zasilającego na stałe. Pobierają przy tym stosunkowo niewielkie ilości energii, ale robią to jednak przez wiele godzin dziennie. Fontanny solarne nie wytworzą równie mocnego strumienia wody, ale działają całkowicie za darmo. Dostępne są modele jednomodułowe, z panelami i pompą w jednym elemencie, jak i urządzenia z rozdzielonymi elementami. Pompę wtedy umieszczamy na dnie zbiornika, a panel układamy np. na trawniku.

OŚWIETLENIE
OŚWIETLENIE

Niektóre modele fontann wyposażono dodatkowo w diody LED, które emitują światło podczas działania urządzenia. Diody ciekawie prezentują się nocą. Mogą świecić bez pracy pompy (zwykle w modelach solarnych), jak i przez cały czas jej uruchomienia, także w nocy (modele zasilane z gniazdka). Oświetlany strumień wody zawsze prezentuje się efektownie, a odpowiednio umieszczone diody wprowadza klimatyczny nastrój do naszego zagajnika.

Jaką fontannę ogrodową wybrać? Ranking

Fontanna ogrodowa Solarna JohnGreen SDH 213

★★★★★
Fontanna ogrodowa Solarna JohnGreen SDH 213
SPECYFIKACJA
TYP: Solarna
PRZEPUSTOWOŚĆ: 150l/h
PODŚWIETLENIE: NIE
Sprawdź cenę

Bez zmartwień o zasilanie

Fontanna ogrodowa solarna marki JohnGreen to bardzo niewielkie urządzenie, które praktycznie nie wymaga naszej troski. Po prostu kładziemy je na wodzie i obserwujemy, jak w ciągu kilku sekund pompa wytworzy efektowny strumień wody. Urządzenie zaprojektowano z myślą o pracy przez ok. 10 tysięcy roboczogodzin. Jest to idealny wybór do ozdobnych zbiorników czy małych oczek wodnych.

Dostosuj strumień do swoich upodobań

W zestawie z fontanną otrzymujemy 4 różne nasadki, które nakładamy na wylot pompy wodnej. Przepływający przez nie strumień wodny układa się w różne formy i kształty. Do wyboru mamy silny natrysk punktowy czy choćby równomiernie rozdrobnioną mgiełkę. W ten sposób łatwo dobierzemy estetykę fontanny do wyglądu naszego ogrodu.

ZALETY
WADY
+ brak konieczności podłączania do prądu
+ możliwość wyboru stylu natrysku
+ mobilna
- wydajność zależna od dostępu do słońca
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra, malutka fontanienka do oczka wodnego. Nie trzeba się męczyć z podłączaniem itp. Po prostu kładziesz na wodę i prawie od razu zaczyna działać. ” - Jerzy, Kraków
“Do napowietrzania małego zbiornika jest akurat. Ładnie wygląda, spełnia swoje zadanie i nie zajmuje głowy podłączeniem i odłączaniem od prądu. Działa, kiedy jest jasno i spełnia w tym swoje zadanie.” - Marcin, Gorzów Wlkp.

Fontanna ogrodowa solarna Herd 360

★★★★★
Fontanna ogrodowa solarna Herd 360
SPECYFIKACJA
TYP: Solarna
PRZEPUSTOWOŚĆ: 160l/h
PODŚWIETLENIE: NIE
Sprawdź cenę

Solarnie i dyskretnie

Ta fontanna do ogrodu solarna wyróżnia się rozbiciem swojej konstrukcji na dwa moduły. Mamy tu moduł z panelami słonecznymi oraz połączony z nim za pomocą 3-metrowego przewodu moduł z pompą wody. Dzięki temu możemy umieścić ogniwa w dowolnie wybranym miejscu, a w wodzie umieścić jedynie pompę z dyszą, która jest bardzo mała i dyskretna. To połączenie zalet fontann solarnych i przewodowych.

Do wielu zastosowań

Tę fontannę, z racji niewielkich wymiarów pompy i dyszy, możemy zastosować nie tylko w oczku wodnym, ale także w ogrodzie czy szklarni. Smukłą pompę bez trudu skierujemy w wybranym kierunku, a dzięki wymiennym dyszom, łatwo dostosujemy charakter jej strumienia wody. Fontanna sprawdzi się więc nawet do podlewania roślin w ciepłe dni.

ZALETY
WADY
+ możliwość umieszczenia panelu i pompy w dowolnym ułożeniu
+ wymienne nasadki
+ działa zawsze, gdy świeci na nią słońce
- wydajność uzależniona od pogody
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo fajna fontanna do uatrakcyjnienia każdego małego stawu. Strumień nie jest zbyt wysoki, ale biorąc pod uwagę wielkość urządzenia, to nie można się do tego i tak przyczepić.” - Roman, Bydgoszcz
“Ciekawy drobiazg uatrakcyjniający oczka wodne. Kiedy świeci słońce, to działa naprawdę dobrze. W tej cenie trudno będzie o cokolwiek lepszego, więc polecam.” - Małgorzata, Elbląg

Fontanna ogrodowa solarna RGB

★★★★★
Fontanna ogrodowa solarna RGB
SPECYFIKACJA
TYP: Solarna
PRZEPUSTOWOŚĆ: 150l/h
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Rozświetl swój ogród

Ta fontanna solarna zbiera energię przez cały dzień. Wtedy też działa pompa wody. W nocy natomiast ta wyłącza się, a zgromadzona energia jest przekazywana do zasilenia kolorowych diod LED. Mamy tu po 2 diody każdego z następujących kolorów: czerwony, zielony, niebieski. Omawiane urządzenie ma zatem dwie funkcje: za dnia służy jako fontanna, a w nocy staje się przydatną lampą.

Połóż i zapomnij

Jak przystało na dobrą fontannę ogrodową solarną, urządzenie samo wyłącza się i włącza. Ładowanie jest aktywne zawsze, gdy na fontannę padają promienie słoneczne, a wydajność pompy jest uzależniona od natężenia światła. Użytkownik ma zatem za zadanie jedynie ułożyć fontannę na wodzie i cieszyć się za dnia jednym z 4 dostosowywalnych strumieni, a w nocy ciekawym oświetleniem.

ZALETY
WADY
+ brak konieczności podłączania do prądu
+ możliwość wyboru stylu natrysku
+ oświetlenie
- wydajność zależna od dostępu do słońca
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Naprawdę fajna fontanna do małych zbiorników w ogrodzie. Powoli przesuwa się wraz z ruchem wody, a przy okazji jest świetną atrakcją do zabawy dla dzieci. ” - Szymon, Tujsk
“Mała, zwarta i działająca konstrukcja. Polecam. Do napowietrzania płytkiego stawu w sam raz. Światełka dają ciekawy efekt w nocy – przy braku innego oświetlenia działają jako znaki mówiące, w którą stronę się nie kierować.” - Kasia, Prabuty

Fontanna kaskadowa Stilista 628

★★★★★
Fontanna kaskadowa Stilista 628
SPECYFIKACJA
TYP: Kaskadowa
PRZEPUSTOWOŚĆ: B.D.
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Leśny zakątek w Twoim ogrodzie

Ta fontanna kaskadowa wyróżnia się ciekawym wyglądem, który naśladuje naturalną, kamienną kaskadę. Elementy wykonano z tworzywa – polyresinu, który nie tylko wizualnie, ale także w dotyku doskonale przypomina kamień. Konstrukcja jest bardzo stabilna i solidna. Jej wymiary to 100 x 60 x 80cm. Zmieścimy w niej do 35 litrów wody.

Podświetlenie o wielu kolorach

Pod wodospadem fontanny znalazło się podświetlenie pobierające 3W mocy o białej barwie. Producent przewidział jednak możliwość modyfikowania koloru poprzez stosowanie nakładek. W zestawie z fontanną znajdziemy 4 z nich: żółtą, niebieską, czerwoną i zieloną. Każdy z kolorów da ciekawy efekt, który znacznie upiększy wygląd naszego ogrody wieczorami i w nocy.

ZALETY
WADY
+ świetnie imituje naturalny kamień
+ zmienne kolory podświetlenia
+ stabilna konstrukcja
- przewód zasilający mógłby być dłuższy (3m)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Struktura bardzo dobrze naśladuje prawdziwe kamienie, które mam poukładane w ogrodzie wokół fontanny. Całość się nie gryzie i dobrze ze sobą komponuje. ” - Iza, Warszawa
“Bardzo dobra fontanna do 1000zł. Ładnie wygląda, jest dobrze wykonana, świetnie działa i ma możliwość zmiany koloru podświetlenia. Dla mnie same plusy i zero minusów.” - Katarzyna, Opole

Fontanna kaskadowa „na pniu”

★★★★☆
Fontanna kaskadowa „na pniu”
SPECYFIKACJA
TYP: Kaskadowa
PRZEPUSTOWOŚĆ: B.D.
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Nietypowy charakter

Drugiej takiej fontanny nie znajdziemy. Jej stylistyka jest niepowtarzalna i wyróżniająca się, ale przy tym elegancka. Fontanna przypomina 4 dzbany gliniane, które są poustawiane na drewnianych półkach. Całość opiera się na kilku ściętych pniach drzew. Konstrukcja oczywiście nie jest wykonana z drewna ani gliny, a z żywic epoksydowych, które bardzo dobrze znoszą różne warunki na podwórzu.

Niepodrabialny dźwięk

Wspomniane naczynia poustawiano jedno nad drugim, a przy tym każde z nich jest przechylone ku poniższemu. Dzięki temu spływająca woda tworzy 4 małe wodospady, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także bardzo kojąco działają na nasze uszy. Delikatny dźwięk pluszczącej wody uspokaja i relaksuje. Strumienie są dodatkowo podświetlone w nocy

ZALETY
WADY
+ świetna estetyka oraz dźwięk
+ długi przewód zasilający
+ podświetlany strumień
- zdzierający się lakier
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fontanna świetnie się prezentuje, jest bardzo dobrze wykonana i stabilna. Podoba się jak na razie każdemu odwiedzającemu mój ogród. Gorąco polecam.” - Magda, Rzeszów
“Wspaniała ozdoba mojego ogrodu. Wygląda dokładnie jak na zdjęciach. Jest bardzo dobrze wykonana i pięknie prezentuje się także w nocy. Bardzo polecam.” - Jadwiga, Olsztyn

Fontanna kaskadowa „wodogrzmoty”

★★★★☆
Fontanna kaskadowa „wodogrzmoty”
SPECYFIKACJA
TYP: Kaskadowa
PRZEPUSTOWOŚĆ: B.D.
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Wyróżnia się i oszczędza miejsce

Tę konstrukcję fontanny kaskadowej zdecydowanie zaliczymy do jednej z większych modeli tego typu. Masywny kształt ma aż 120cm wysokości oraz przyciąga wzrok nieregularnością swoich kształtów. Całość nie zajmuje jednak wiele miejsca – podstawa ma wymiary jedynie 58 x 50cm w najszerszych punktach. Ta fontanna będzie więc idealnie wyglądać ustawiona w rogu naszego ogrodu lub przy kompozycji roślinnej obok ściany domu.

Doskonałe naśladownictwo naturalnych skał

Stelażem fontanny jest konstrukcja wykonana z żywic epoksydowych, która została pięknie uformowana na kształt naturalnych skał. Zadbano tu o wszelkie załamania i nieregularność krawędzi, a także o realistyczne polakierowanie całości. Skały mają naturalny, szary odcień z przetarciami i przebłyskami antracytu oraz barwy bordowej.

ZALETY
WADY
+ zajmuje niewiele miejsca
+ dbałość o detale
+ długo przewód zasilający
- dolne podświetlenie umieszczone w niezbyt przemyślanym miejscu (bezpośrednio widoczne diody)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo ładna, solidna i dobrze wykonana fontanna. Natrysk jest mocny, powstający strumyczek pięknie wygląda i brzmi. Fontanna godna polecenia.” - Artur, Wejherowo
“Ładna, solidna i prosta w podłączeniu. Fontannę otrzymujemy w jednym kawałku, do którego wkładamy pompkę. Do najniższego zbiorniczka wlewa się wodę i uruchamia.” - Kamil, Grodzisk Mazowiecki

Fontanna ogrodowa „ósemka”

★★★★☆
Fontanna ogrodowa „ósemka”
SPECYFIKACJA
TYP: Kaskadowa
PRZEPUSTOWOŚĆ: B.D.
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Szyk i elegancja

Obok tej fontanny nie da się przejść obojętnie. Imitująca naturalny kamień żywica epoksydowa przyjęła tu kształt ósemki, wzdłuż której umieszczono wazy z pięknymi zdobieniami. Pełne detali wzory zadowolą każde oko za dnia. W nocy natomiast największym atutem będzie zestaw diod umieszczonych wzdłuż wewnętrznej powierzchni dolnego naczynia, które jasno rozświetlają cały zbiornik i strumień.

Styl w dwóch kolorach

Tę fontannę możemy kupić w dwóch wariantach kolorystycznych. Pierwszy z nich to połączenie odcienia piaskowego oraz złotych detali (ozdobnych wzorów). Świetnie wpasuje się w każde miejsce, które ma charakteryzować się przepychem. Drugi kolor do grafit połączony z białymi zdobieniami. Będzie on lepszym wyborem do nowoczesnych kompozycji, w których królują właśnie te barwy.

ZALETY
WADY
+ dostępna w dwóch kolorach
+ zajmuje mało miejsca (podstawa 45 x 31cm)
+ dokładne wykonanie
- diody są bezpośrednio widoczne gołym okiem – przydałoby się ich zakrycie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Elegancka, dobrze wykonana fontanna. Cały korpus pokryty przyjemną w dotyku, nakrapianą farbą. Świetny efekt w ogrodzie hotelowym, również w nocy.” - Maksymilian, Częstochowa
“Piękna, bogato zdobiona fontanna. Bardzo dobrze wykonana, wszystkie krawędzie są idealnie równe, a całość sprawia zachwycające wrażenie. ” - Monika, Gdańsk

Fontanna do oczka Bass Polska Solar

★★★★☆
Fontanna do oczka Bass Polska Solar
SPECYFIKACJA
TYP: Solarna
PRZEPUSTOWOŚĆ: 170l/h
PODŚWIETLENIE: NIE
Sprawdź cenę

Niewidoczna dysza, wyraźny strumień

Konstrukcja tej fontanny jest bardzo dobrze przemyślana. Panel słoneczny umieszczono w osobnym module, który łączymy z pompą przewodem o długości 5m. Na pompie znajduje się długa, cienka dysza, którą ustawiamy ku górze. Pompę układamy więc na dnie zbiornika, a znad tafli wody wystaje jedynie mały czubek dyszy. Dzięki temu fontanna jest praktycznie niewidoczna.

Ustaw, gdzie chcesz i dostosuj, jak wolisz

Panel słoneczny dodawany do zestawu z tą fontanną jest stosunkowo mały. Możemy zatem całkiem łatwo znaleźć odpowiednie dla niego miejsce w naszym ogrodzie. Producent dodaje jednak do niego także nóżkę z ostro zakończonym trzpieniem, a także głowicą kulową. Panel wbijemy zatem w ziemię i ustawimy idealnie w kierunku ścieżki słońca na niebie. Bez trudu uzyskamy w ten sposób maksymalną wydajność pompy.

ZALETY
WADY
+ łatwa do ukrycia pompa
+ nóżka z ostrym zakończeniem dla panelu
+ długi przewód
- brak podświetlenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fontanna faktycznie działa, kiedy świeci słońce. Fajny pomysł na prezent. Dużą zaletą jest to, że urządzenia prawie nie widać, bo całość jest ukryta pod wodą. My widzimy tylko ładny natrysk.” - Karol, Poznań
“Fontanna do ogrodu jest zgodna z opisem. Jej montaż jest banalnie prosty, a później w ogóle nie musimy o niej pamiętać. Sama się wyłącza i włącza, a przy tym używanie jej nic nie kosztuje.” - Radek, Toruń

Fontanna solarna LED 2.8W

★★★☆☆
Fontanna solarna LED 2.8W
SPECYFIKACJA
TYP: Solarna
PRZEPUSTOWOŚĆ: 100l/h
PODŚWIETLENIE: TAK
Sprawdź cenę

Wyjątkowy efekt w dzień i w nocy

Wyjątkową cechą tej fontanny jest jej zdolność do ciągłego działania także w nocy. Pojemny akumulator ładowany w dzień przy użyciu panelu solarnego gromadzi wystarczającą ilość energii, by zapewnić pracę pompy także po zachodzie słońca. Wtedy też efekt jest najciekawszy – ciekawie rozpraszany strumień wody jest podświetlany od spodu dzięki 5 diodom.

Proste podłączenie

Proste podłączenie

ZALETY
WADY
+ całkiem mocny strumień
+ 4 końcówki dyszy
+ efektowne podświetlenie
- wysokość wody zależna od natężenia światła
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra fontanna do oczka wodnego. Prosta w zamontowaniu i daje ładny efekt. Można jej używać nawet jako zraszacz do kwiatów, jeśli dysponujemy tylko odpowiednim naczyniem.” - Karolina, Chorzów
“Niedroga, dobra i estetyczna fontanna. Daje ładny efekt – zwłaszcza w nocy. Fajną opcją są wymienne końcówki dyszy. Można dostosować kształt strumienia wody.” - Michał, Zielona Góra

Fontanna w ogrodzie - kiedy i dlaczego warto o niej pomyśleć?

Fontannę polecimy każdemu, kto chciałby uatrakcyjnić wygląd swojego ogrodu. Nawet małe urządzenie może wprowadzić powiew świeżości. Dzięki fontannom nasz zielony zagajnik oddziałuje pozytywnie nie tylko na nasz wzrok, ale także słuch. Dźwięki pluszczącej wody są bardzo kojące i zrelaksują nas podczas upalnych dni. Ważną zaletą fontann jest duża różnorodność ich modeli. Dzięki temu jesteśmy pewni, że każdy znajdzie odpowiedni model do swojego ogrodu. Zaznaczamy także, że fontanna pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także świetnym napowietrzaczem wody w stawach. Minimalizujemy w ten sposób glony, a także zmniejszamy ilość przebywających w pobliżu zbiornika komarów. Pamiętajmy tylko o dobraniu natrysku o odpowiedniej intensywności do naszego zbiornika.

Jaka fontanna ogrodowa? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione w tym artykule fontanny Was zaciekawiły i zachęciły do zakupu. To świetne urządzenia o wielu zaletach. Dzięki nim z łatwością odmienimy wygląd naszego ogrodu, wprowadzając do niego powiew świeżości!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij