Aktualizacja: Listopad 2024
- Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
- Jak wybrać wagę łazienkową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jaką wagę łazienkową kupić? Ranking najlepszych wag łazienkowych
- Jak waga łazienkowa mierzy poziom tłuszczu?
- Analizator składu ciała - zaawansowana waga łazienkowa, czy może się przydać?
Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać wagę łazienkową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wagi domowe mają swój zakres, do którego można z nich korzystać. Na rynku znajdziesz wagę łazienkową do 150, 180 czy 200 kg. Jeżeli Twoja waga przekracza 150 kg lub masz zamiar ważyć ciężkie walizki przed podróżą - zwróć uwagę na ten parametr szczególnie.
Dokładność wagi, zaraz obok zakresu pomiaru, to drugi najważniejszy parametr, który musisz wziąć pod uwagę wybierając wagę. Klasyczne wagi mechaniczne posiadają dokładność nie większą niż pół kilograma, natomiast elektroniczne modele cechują się precyzyjnym odmierzaniem wagi - ich dokładność to 0,1 kg, a nawet 0,05 kg.
Wagi łazienkowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, które mają bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość i design. Jakich materiałów używa się najczęściej? Szkło hartowane - najpopularniejszy materiał, z którego jest wykonana platforma wagi do łazienki. Szkło hartowane jest łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe, jeśli posiada odpowiednią grubość. Może jednak się wyszczerbić lub pęknąć co od razu pogarsza jego wygląd. Plastik - najpopularniejszy wybór w przypadku tanich wag do łazienki. Niestety, tworzywo sztuczne nie jest ani ekologiczne, ani odporne na pęknięcia, jeśli wybierzesz sztywny plastik słabej jakości. Stal nierdzewna - wagi łazienkowe ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe, a na dodatek komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Drewno - drewniana waga łazienkowa to świetny dodatek do wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim lub bali. Największą popularnością cieszą się wagi z bambusową platformą, gdyż są odporne na wilgoć i odkształcenia.
Wagi łazienkowe mogą być wyposażone w przydatną funkcję, jaką jest wskaźnik niskiego naładowania baterii. Gdy czas baterii dobiegnie końca, waga poinformuje Cię, że należy ją wymienić. Rozładowana bateria w wadze już nigdy Cię nie zaskoczy.
Skoro o bateriach już mowa - wiele wag posiada funkcję, dzięki której Twoje baterie będą służyły Ci dłużej. Chodzi oczywiście o automatyczne wyłączanie wagi - po zejściu z wagi, urządzenie automatycznie się wyłączy.
Inteligentne wagi łazienkowe mogą być wyposażone w pomiar zawartości wody w organizmie, tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej czy gęstość i masę tkanki kostnej. Kontrola procentowej zawartości tłuszczu lub mięśni przyda się szczególnie osobom, które są aktywne fizycznie lub chcą zrzucić parę kilogramów. Natomiast gęstość tkanki kostnej pozwala kontrolować starszym osobom stan ich kości - niska gęstość układu kostnego może świadczyć o początkach np. osteoporozy. Funkcja smart to także obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI) czy wskaźnika podstawowej przemiany materii (BMR).
Waga łazienkowa może posiadać dodatkowe funkcje takie jak automatyczna kalibracja, zapamiętywanie wagi i śledzenie postępów nawet do 16 osób jednocześnie. Ponadto wiele inteligentnych modeli ma opcję połączenia wagi ze smartfonem przez Bluetooth, dzięki czemu możesz monitorować proces odchudzania na swoim telefonie.
Jaką wagę łazienkową kupić? Ranking najlepszych wag łazienkowych
DexXer BT SF-400 - analityczna waga łazienkowa z Bluetooth
Zaawansowana technologia
Kolejna waga łazienkowa zasługująca na miano inteligentnej. Waga jest szklana i posiada kompaktowe rozmiary 26 x 26 cm. Pozwala m.in. na pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej czy wskaźnika BMI.
Połączenie ze smartfonem
Wyposażona jest w Blutetooth, dzięki czemu wszystkie parametry trafiają od razu na Twój telefon, gdzie są przechowywane w aplikacji. Zakres pomiaru tego modelu wynosi od 3 kg do 180 kg, a do zasilania potrzebuje baterii typu AAA.
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 - inteligentna waga łazienkowa do 150 kg
Minimalistyczna i funkcjonalna
Scale 2 to model o masie niecałego kilograma, zrobiony z połączenia metalu, szkła i tworzywa sztucznego. Minimalistyczny design i ukryty ekran pozwolą jej wkomponować się w niemal każdą nowoczesną łazienkę. Waga łazienkowa Mi Body pozwala na mierzenie takich parametrów jak poziom tkanki mięśniowej i tłuszczowej, zawartość tkanki kostnej, zawartość wody w organizmie, obliczanie BMI.
Praktyczna i prosta w obsłudze
Zakres pomiaru wagi wynosi od 5 do 150 kg, a zasilana jest bateriami AAA. Posiada opcję Bluetooth, co umożliwia połączenie jej ze smartfonem lub innymi urządzeniami marki Xiaomi.
Esperanza EB012 – waga łazienkowa z naturalnego bambusa
Prostota i elegancja
Esperanza EB012 to nowoczesne i stylowe rozwiązanie do Twojej łazienki. Jest to cyfrowa waga łazienkowa wykonana z naturalnego bambusa, co zapewnia jej niepowtarzalny design. Materiał ten jest wysokiej jakości, dzięki czemu nie musisz obawiać się o zarysowania.
Spełnia swoje zadanie
Ten model posiada wbudowany oszczędzający energię wyświetlacz LCD, na którym wyraźnie zobaczysz wynik pomiaru. Waga posiada też antypoślizgowe stopki, które zapewniają stabilne dokonywanie pomiarów.
Zeegma Gewit - waga łazienkowa do 200 kg
Dla każdego
Inteligentna waga domowa o maksymalnym zakresie pomiaru do aż 200 kg. Gewit posiada możliwość zmierzenia aż 17 parametrów ciała, m.in. poziom tkanki tłuszczowej, dzienne zapotrzebowanie, zawartość wody w organizmie czy poziom tkanki mięśniowej.
Rozsądny wybór
Wszystkie dane są na bieżąco przekazywane przez Bluetooth do specjalnej aplikacji Alfit, Google Fit lub Apple Health. Dzięki platformie wykonanej ze szkła hartowanego, waga jest wytrzymała i bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Całe urządzenie zasilane jest klasycznymi bateriami AAA.
Esperanza Aerobic
Minimalistyczne rozwiązanie
Esperanza Aerobic to minimalistyczny model wagi łazienkowej z 2020 roku. Posiada ona szklaną taflę, a czarny kolor sprawia, że wkomponuje się w nawet najbardziej designerskie wystroje łazienek.
Bezpieczeństwo i równowaga
Zaletą tego modelu są wysokiej jakość antypoślizgowe gumy, które zapobiegają przemieszczaniu się wagi podczas dokonywania pomiaru. Dodatkowo specjalnie zaprojektowane nóżki dostosowują się do nierównej powierzchni, przez co wynik zawsze jest precyzyjny.
Analityczna waga łazienkowa Azaris
Inteligentna i niedroga
Waga Azaris to kompaktowa waga analityczna, która pomoże Ci zweryfikować wiele informacji o Twoim ciele i stanie zdrowia. Ogromną zaletą jest też to, że kosztuje ona tyle, co tradycyjna waga łazienkowa, a dostarcza nam o wiele więcej możliwości.
Dedykowana aplikacja
Dodatkowo producenci zapewnili tu możliwość pobrania na smartfon dedykowanej wadze aplikacji, która jest dostępna w polskim języku zarówno na system Android, jak i iOS. Dzięki niej sprawdzisz aż 14 istotnych parametrów dla 8 osób jednocześnie.
In szklana waga łazienkowa
Dla niewymagających
Jeśli szukasz prostej wagi łazienkowej, która poda Ci wagę Twojego ciała w nieskomplikowanej formie i dodatkowo niewiele za nią zapłacisz, ten model zdecydowanie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Skuteczność i kompaktowy rozmiar
Wykonana z hartowanego szkła waga In pozwoli sprawdzić Ci Twoją wagę z dokładnością do 100 g. Jeśli szukasz wagi do sporadycznego korzystania lub nie chcesz korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, na pewno będziesz zadowolony.
In WŁ5 szklana waga łazienkowa
Prostota użytkowania
Kolejna waga dla niewymagających osób od producenta In. Tym razem jest to model o prostym, kwadratowym kształcie i powierzchni ze szkła hartowanego. Podobnie jak poprzednia, ta waga łazienkowa także jest niezwykle tania.
Parametry i dokładność
Waga powinna sprawdzić się wśród osób, które ważą pomiędzy 7 a 180 kg. Stopień dokładności wagi wynosi 100 g, więc jest to raczej waga typowo do sprawdzania ciężaru osób dorosłych. Ten model także posiada system TAP-TAP.
RETOO 12w1 Smart BMI
Niedroga, a z dużymi możliwościami
Kolejna inteligentna waga łazienkowa w niewysokiej cenie. Dzięki bezpłatnej aplikacji OKOK możesz w prosty sposób kontrolować poziom zdrowia swojego organizmu i uzyskać wiele interesujących informacji i wskazówek na jego temat.
Antybakteryjna i antypoślizgowa
Poza tym, że podobnie jak inne wagi model ten posiada antypoślizgowe stopki zwiększające bezpieczeństwo pomiaru, ma także szklaną antybakteryjną powłokę, z której bez problemu może korzystać cała rodzina. Jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu.
Tefal Classic elektroniczna waga łazienkowa
Znana i ceniona marka
Tefal jest marką od wielu lat rozpoznawalną na rynku małego AGD. Ich waga elektroniczna cechuje się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale też ciekawym designem z kwiatowym wzorem w białym kolorze.
Dla osób szukających podstawowej wagi
Waga Tefal Classic to dobre rozwiązanie dla osób, którym zdrowy tryb życia nie jest obojętny, ale jednocześnie niechcących korzystać ze skomplikowanych aplikacji. Ta waga szybko i w dokładny sposób poda wyniki pomiaru do 160 kg.
Jak waga łazienkowa mierzy poziom tłuszczu?
Przez wiele lat wagi łazienkowe miały spełniać tylko jedną funkcję, czyli precyzyjnie pokazywać masę ciała. Wraz z rozwojem technologicznym i rosnącymi wymaganiami użytkowników zaczęły pojawiać się wagi domowe, które szczegółowo pokazują kompozycję ciała m.in. zawartość tkanki tłuszczowej. Jak to się dzieje, że waga łazienkowa mierzy poziom tłuszczu?
BIA, czyli impedancja bioelektryczna
Wagi łazienkowe do mierzenia zawartości tłuszczu w organizmie wykorzystują BIA (ang. bioelectrical impedance analysis), czyli analizę impedancji bioelektrycznej. Brzmi skomplikowanie, prawda? W dużym uproszczeniu - tkanki w ciele człowieka różnią się między sobą m.in. zawartością wody. I tak na przykład tkanka tłuszczowa posiada ok. 5-10% wody, a mięśnie składają się z niej w prawie 70%. Gdy wchodzisz na wagę typu smart, wysyła ona przez Twoje ciało niewyczuwalny impuls elektryczny. W międzyczasie waga rejestruje czas przepływu impulsu i oblicza kompozycję Twojego ciała z marginesem błędu do ok. 4% w zależności od rodzaju i parametrów wagi.
Dlaczego waga łazienkowa pokazuje różne wyniki - czyli o nieprecyzyjnych pomiarach słów kilka
Waga łazienkowa może być świetnym narzędziem do kontrolowania postępów w odchudzaniu lub rekompozycji ciała. Bywa jednak, że dane, które podaje, różnią się między sobą. Dlaczego waga łazienkowa pokazuje inne wyniki?
W przypadku ważenia na domowej wadze łazienkowej musisz pamiętać o paru rzeczach, które pozwolą Ci uzyskać miarodajny i precyzyjny wynik. Pierwszą z nich jest oczywiście dobrej jakości waga. Jeśli posiadasz model, który ma wiele lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie działa on już poprawnie i stąd te różnice w pomiarach.
Jeśli natomiast masz nową wagę domową, mamy dla Ciebie 3 złote zasady, jak uniknąć błędów przy ważeniu się:
- Zawsze waż się o tej samej porze dnia, a najlepiej na czczo. Waga w ciągu dnia (a u kobiet nawet w ciągu miesiąca) może wahać się o 3-4 kg. Najbardziej miarodajną porą dnia to ważenia się jest ranek, przed pierwszym posiłkiem i po wypróżnieniu.
- Z wagi korzystaj zawsze na tej samej, równej i pozbawionej dywaników powierzchni. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że wyniki są miarodajne, a podłoga nie wpływa na zaniżanie lub zawyżanie wagi.
- Przed wejściem na wagę, w miarę możliwości, pozbądź się większości ubrań. Ważenie się w butach, grubej bluzie czy obszernym dresie da Ci w 100% zawyżony wynik.
Dokładna waga łazienkowa - jaka powinna być?
Dobra waga łazienkowa to dokładna waga łazienkowa. Najważniejszą jej funkcją w dalszym ciągu jest precyzyjne ważenie masy ciała, dlatego wybierz model o wysokiej dokładności pomiarów. Jeżeli jednak takie waga Ci nie wystarcza, bo jesteś trenerem personalnym, instruktorką pilatesu lub po prostu lubisz mieć swoje zdrowie pod kontrolą - najlepszą wagą łazienkową będą wszystkie modele typu smart.
Analizator składu ciała - zaawansowana waga łazienkowa, czy może się przydać?
Domowe analizatory składu ciała, czyli wagi łazienkowe, które rozszerzono o funkcję mierzenia dodatkowych parametrów, świetnie sprawdzą się w domu każdego kto dba o zdrowie, odchudza się (lub chce przytyć) i zależy mu na kontrolowaniu swoich efektów. Chociaż wagom łazienkowym zarzuca się, że nie są w stanie tak dokładnie zmierzyć zawartości tkanki tłuszczowej jak profesjonalne analizatory w klubach fitness, to nie ukrywajmy, że dają świetny wgląd w kompozycję naszego ciała, nawet jeśli jest on obarczony pewnym marginesem błędu.
Waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna - która lepsza? Czy można dziś dostać jeszcze wagę mechaniczną?
Zarówno waga mechaniczna, jak i elektroniczna to świetne przyrządy do pomiaru masy ciała w domu. Mechaniczna waga wydaje się być bardziej staromodna, jednak musisz pamiętać, że nie potrzebuje ona baterii, co czyni ją bardziej ekologiczną. Elektroniczne wagi są natomiast o wiele precyzyjniejsze, posiadają więcej funkcji i pozwalają na przejęcie całkowitej kontroli nad stanem swojego zdrowia.
Czy można jeszcze kupić wagę mechaniczną?
Wagi mechaniczne, mimo że wydają się reliktem przeszłości - nadal są jak najbardziej produkowane. Znajdziesz wagi w odświeżonej wersji, o bardziej współczesnych kształtach i użytych materiałach.
Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Podsumowanie
Jak widzisz - kontrola Twojego zdrowia wcale nie musi być żmudna i czasochłonna! Obecnie dostępne wagi łazienkowe wyposażone są w szereg kosmicznych funkcji, które pozwalają Ci być ze swoim zdrowiem na bieżąco i monitorować postępy w walce o lepszy wygląd i samopoczucie. Nie zapomnij dać nam znać, jaką wagę łazienkową uważasz za strzał w dziesiątkę!
Od niedawna mam wagę łazienkowa z aplikację i stało się to moim codziennym, przyjemnym rytuałem. Kontrolując wszystkie parametry chętniej zmienia się swoje nawyki
posiadam Waga Omna Smart Balance z allegro i jest superpolecam